Greenway, viszaak en krot aangepakt 'Stichting moet kasteel gaan beheren' Krijgt Leiderdorp twee koopavonden? Grond bij Vliko (niet ernstig) verontreinigd Bouwaanvraag Voorschotense panden ligt klaar WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 VOORSCHOTEN - De bouwaanvraag van het Voorschotense Greenway- theater ligt klaar. In het plan wordt de ingestorte berging rechts van de en tree opgeruimd en vervan gen door een ruim veertig vierkante meter grote ruim te, met plaats voor verkoop, toiletten en berging. De di recteur hoopt ook op een diaruimte/expositiezaal, maar de architect, Taco Mulder, "vindt dat onver standig. Misschien kan er wel iets voor kleine kring gebeuren", oordeelt hij. ten dan ook snel. Of ook de grote zaal van Greenway wordt aange pakt, weet directeur mevrouw Nieuwenhuizen, nog niet. "Je moet ook bedenken, schatrijk zijn we niet. De bioscoop geeft ons nog steeds geen bestaansrecht". Tijdens de verbouwing, die 3 tot 4 maanden gaat duren, wanneer al le panden tegelijk worden aange pakt, moet Greenway dicht en ver huist De Jong naar een haringkar, aldus de architect. De ruimte i i binnenuit te be reiken door een gang voorbij het loket, het enige stukje entree dat echt gehandhaafd blijft. De rest wordt opnieuw gestuct en geverfd en krijgt een nieuwe betimmering. Buiten wordt de uitstekende goot- lijst doorgetrokken tot boven de uitbreiding en komen er rechts wat aankondigingsruiten bij, waar ge woon doorheen kan worden geke ken. Zowel op de nieuwe ruimte als op de bestaande bioscoop, komt een schuin dak. Tenminste, als de gemeente de plannen goed keurt. Samen met deze uitbreidings plannen heeft de architect verbou wingsplannen opgesteld voor de nabij gelegen viswinkel en het aan grenzende hoekpandje. Het laatst genoemde huisje is rond 1800 ge bouwd en werd in 1979 onbewoon baar verklaard. Het is de bedoeling dat beide geveltjes, die onder be schermd dorpsgezicht vallen, zo veel mogelijk in de oude staat wor den teruggebracht met authentie ke raampjes. Het hoekpandje krijgt een nieuw dak, de viswinkel wordt opnieuw 'uitgevuld'. Volgens de architect is het zaakje "zo rot als het maar kan en liggen veel stenen op kieperen" (vandaar de stalen pijpen, houten jukken en noodluifel). Binnen worden de twee panden met elkaar verbonden en wacht de "uitgewoonde, vergruisde viswin kel" (citaat architect) een meta morfose. Er komen nieuwe muren, brandwerende plafonds en aggre gaten die de stank en vette lucht te lijf gaan. De huidige situatie in het hoekpandje is niet minder somber. Door het kapotte dak is jarenlang troep gegooid. Weer en wind deden de rest. Aanschrijving Ambtenaren van bouw- en wo ningtoezicht hebben verschillende keren De Jong verplicht zijn pand jes op te knappen. De gemeente vreest instorting en vindt het ge heel ontsierend, vol gaten, slecht verfwerk en verrot houtwerk. Een officiële aanschrijving van B en W lijkt nabij. Volgens een woordvoerder van de gemeente past de renovatie de viswinkel binnen het bestem mingsplan. Voor de aanpassing van de bioscoop moet een versnel de artikel-19 procedure worden ge volgd. Hoelang dit alles gaat duren weet hij niet. De architect hoopt dit jaar nog een voorzet te kunnen ge ven en begin volgend jaar te begin- Vooral de bioscoop dient snel te worden aangepakt. Door het in storten van De Jongs berging tus sen Greenway en de viswinkel, zijn de binnenmuren van de bioscoop Het onbewoonbaar verklaarde huis aan de Schoolstraat met het daarnaast gelegen viswinkeltje. De zaak i buitenmuren geworden. Zij verrot- stevig gestut en voorzien van een noodluifel die voetgangers moet beschermen tegen vallend puin. i die plaats moet maken i WOENSDAG Leiden Burchtzaal van Stichting Burcht - debat over 'Democratie in Leiden'. 20.30 uur. Laktheater - Globe 'De toneelmaker'. 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat. film 'Straw- dogs', 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat. film 'Carnal Knowledge*. 20 en 22.15 uur. Rijksmuseum van Oudheden - concert Belgische clavecenist en forte-pianist gracht, concert Leids Kamerkoor, 20.15 Voorschoten De Werf - naast geref. kerk, School straat, lezing over reageerbuisbaby's door de Ned. Chr. Vrouwenbond, 20 Oegstgeest Recreatiezaal psychiatrisch ziekenhuis Endegeest - swingavond, 20 uur. Leiderdorp i nieuwe Gemeentehuis - extra vergadering red Rohdc) raadscommissie sport en welzijn, 20.30 LEIDERDORP - De mogelijkheid bestaat dat Leiderdorp in de nabije toekomst twee koopavonden krijgt. Naast de vrijdag, die winke liers nu de gelegenheid biedt 's avonds open te zijn, komt de don derdag daarvoor in aanmerking. Een en ander is het gevolg van een verzoek van de toekomstige Meubelboulevard-winkeliers. Zij willen liever op donderdagavond de deuren openen. "Mensen kopen op vrijdagavond doorgaans huis houdelijke boodschappen. Op don derdagavond hebben ze meer tijd om naar duurzame gebruiksartike len te kijken", zo ervaart de secre taris van de Stichting Promotie Meubelboulevard, Mijnders. Het verzoek van de Stichting wordt vanavond voorgelegd aan het overlegplatform van het be drijfsleven, de middenstand en de gemeente Leiderdorp. Wat het ad vies van dit orgaan zal zijn? Mijn ders durft er geen gokje aan te wa- Schoolkeuze Welke school moet je als ouder voor je kind kiezen? Wat is het Je- naplan, de vrije school, de 'gewo ne' basisschool? Dergelijke vra gen komen aanstaande donderdag aan de orde in de Leiderdorpse Sjelter (Heemraadlaan 67). De schoolkeuze staat centraal op de ze lezings-/discussiebijeenkomst. Spreekster is mevrouw Van den Broek van de Stichting Kinderop vang Leiderdorp. Aanvang kwart over acht. Kringgang: De Kringgang Voorschoten, een 'trefpunt' voor ouders, is een nieuw initiatief begonnen: de in- en verkoop van tweedehands speelgoed, spelletjes en kinder boeken. Iedere donderdagochtend van half tien tot half twaalf is de Kringgang geopend op het adres Leidseweg 33 in Voorschoten. De ingebrachte goederen moe ten de toets der kritiek wel kun nen doorstaan. Zo moet speelgoed er nog goed uitzien en compleet zijn. De prijs wordt in onderling overleg bepaald. Van de opbrengst van de twee dehands speelgoedwinkel komt 20 procent ten goede aan andere aktiviteiten van de Kringgang. Carnaval De Warmondse carnavalsver eniging 'De billcnprikkcrs' laten dit weekeinde weer van zich ho ren. Komende zaterdagavond, om precies elf minuten over elf, wordt de nieuwe prins voorge steld. Dat gebeurt in hotel De Zon, waar die avond vanaf negen uur een echte carnavalssfeer zal heer sen. Muziek-hofkapel 'Roayl' ver leent daar medewerking aan, als mede het Leidse Supertrio. De en tree is gratis. Parapsychologie K&O Oegstgeest organiseert op de donderdagen 14 en 21 novem ber twee lezingen over parapsy chologie. Plaats van handeling is beide keren het gemeentecentrum aan de Lijtweg en spreker is de heer Van de Muyzenberg, mede werker van het parapsycholo gisch instituut in Utrecht. De eer ste lezing gaat over de plaats van de parapsychologie in de evolutie van de mens. De tweede staat in het teken van dc integrale genees wijze, de samenwerking tussen paranormale en gewone genees kunde. Beide lezingen kunnen 'los' van elkaar worden beluisterd vanaf kwart over acht. Blues De Big Boozin Blues Band speelt aanstaande vrijdag in de Voorschotense Lindchoeve. Het gaat volgens de organisatie om 'swingende, dampende, levende, kortom blucs'-muzick. Dit ter op warming van het blucsfestival, dat een dag later in de voormalige boerderij aan het Van der Haar- plein wordt gehouden. Het gebeu ren begint vrijdag rond dc klok van tienen ('s avonds, wel tc ver staan). Commissie overhandigt gemeente Oegstgeest rapport met aanbevelingen gen. "Ik heb echt geen idee. Maar in principe moet het mogelijk zijn de gemeente is bevoegd om eer tweede koopavond in het leven te roepen", redeneert de secretaris Mocht het overlegplatform niets voor het plan te voelen, dan legt de Stichting zich bij het 'nee' neer en zal de Meubelboulevard, die ko mend voorjaar de deuren opent, gewoon op de vrijdagen tussen ze ven en negen koopavond houden. Overigens zal de naam 'Meubel boulevard' verdwijnen. Het cen trum, gelegen aan de Leiderdorpse Persant Snoepweg, gaat definitief 'Meubelplein' heten. Uit een telefo nische enquête onder zo'n 400 in woners van deze regio is gebleken dat deze naam het meest aanslaat. De ondervraagden kregen vier suggesties voorgelegd: meubel boulevard, meubelpromenade, meubelcentrum en meubelplein. De meesten kozen onmiddellijk voor het volgens Mijnders "knus en gezellig" aandoende plein. Op een grote zuil in de nabije omge ving van dë meubelconcentratie wordt de naam binnenkort aange bracht. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet kasteel Oud-Poelgeest met bijgebou wen en toebehoren én het park Oud-Poel geest in eigendom overdragen aan een te vormen stichting. Om de betrokkenheid van de Oegstgeester bevolking en anderen bij het kasteel te vergroten, dient een Ver eniging Vrienden van Oud-Poelgeest te worden opgericht. De Stichting Vormings centrum Oud-Poelgeest, al sinds 1955 de enige huurder van het kasteel, moet datook blijven. Dat zijn de belangrijkste aanbevelingen die de voorbereidingscommissie (met de langste naam die een commissie in Oegst geest ooit heeft meegekregen) 'Oprichting Stichting Vrienden van Oud-Poelgeest, ja of nee' doet in een gistermiddag aan B en W aangeboden rapport. Van de commissie hebben de raadsleden Heilbron (VVD) en Van der Bend-Den Ouden (CDA) deel uit gemaakt alsmede wethouder Kohlbeck (PvdA, monumentenzaken). Dc Soeten (Werkgroep Oud-Oegstgeest), Van der Sman (ambtenaar monumentenzaken) en De Vreede (directeur Stichting Vormings centrum Oud-Poelgeest). Van Vloten-Ware- man (voormalig VVD-raadslid) was vqorzil- ter van de werkgroep. Eén van de belangrijkste redenen voor de commissie om de vorming van een stich ting aan te bevelen, is dat een stichting in tegenstelling tot de overheid (de gemeente) beroep kan doen op allerlei subsidies. An ders zou de eigenaardige situatie ontstaan dat de ene overheid de andere gaat subsi diëren. En er is veel geld nodig, naar schat ting twee miljoen gulden, om de broodno dige opknapbeurt van het kasteel te kun nen betalen. Uit het rapport komt duidelijk naar voren dat de commissie, die handelde in opdracht van B en W en in juni 1984 die opdracht ter hand nam, aanvankelijk op een heel ander spoor heeft gezeten. In die oorspronkelijke opzet was de te vormen stichting landgoed Oud-Poelgeest de exploitant van het com plex. Er zouden dan verschillende huur ders zijn. Het vormingscentrum had de po sitie van hoofdhuurder toebedeeld gekre gen. In een dergelijke opzet had de te vor men stichting vrij spel gehad om aan de doelstelling te voldoen dat de betrokken heid van de Oegstgeester bevolking met het kasteel moet worden vergroot. Dan immers had de stichting een planning kunnen ma ken van haar activiteiten en had zij de data en de zalen waarin die activiteiten moeten worden afgewikkeld, kunnen vaststellen. Dat van een dergelijke constructie is af gezien heeft alles te maken met de bezwa ren die het vormingscentrum er tegen heeft. Gevreesd wordt voor een aantasting van de zelfstandige positie van het cen trum. Het centrum wil dan ook de enige huurder blijven. Bovendien zal het vor mingscentrum naar alle waarschijnlijkheid fuseren met een Dordrechts vormingscen trum, De Crabbehof, en is dus een intensie ver gebruik van het kasteel heel. wel denk baar. Het Oegstgeester vormingscentrum wil wel zijn medewerking verlenen bij activi teiten van nevengebruik die tot doel heb ben de Oegstgeester bevolking nader ken nis te laten maken met het kasteel. Gedacht moet hierbij worden aan bijzondere ont vangsten door het gemeentebestuur, recep ties en jubilea van Oegstgeester verenigin gen, koffieconcerten, tuinconcerten, rond leidingen met gids, lezingen, exposities en zomer,- antiek- en bijenmarkten in de open lucht. Juist om dit soort activiteiten van de grond te krijgen, wordt de oprichting van de Vereniging Vrienden van Oud-Poelgeest aanbevolen. De te vormen stichting is in de definitieve opzet 'slechts' eigenaar en ver huurder. Om de relatie en de vertrouwens basis tussen het vormingscentrum en de Vereniging Vrienden van Oud-Poelgeest optimaal te laten zijn, dient het vormings centrum zich in de vereniging te laten ver tegenwoordigen, vindt de commissie. De gemeente op haar beurt zou zich, om niet helemaal de grip op het kasteel te verliezen, moeten laten vertegenwoordigen in het stichtingsbestuur. Burgemeester Scheenstra wilde Van Vlo- ten-Wareman, de voorzitter van de commis sie, "op dit moment" niet van repliek die nen. Wel stipte hij nog even aan dat het wel slagen van het 'tweesporenbeleid' van de gemeente - gericht op het behoud van én het kasteel én het vormingscentrum - voor een heel groot deel afhangt van het ministe rie van wvc. "Monumentenzorg én het vor mingscentrum vallen immers onder Brink man". Wethouder Kohlbeck deelde mede dat de gelijknamige minister 2 december aanstaande, op uitnodiging van B en W een bezoek aan het kasteel zal afleggen. Ge sproken zal dart worden over subsidies. Wethouder Kohlbeck, zich erg bewust van zijn eigenaardige hoedanigheid als dra ger van twee petten (Kohlbeck is én lid van de commissie die een beroep doet op de ge meentekas én de wethouder die hierover moet beslissen), stelde vast dat ook de ge meente een steentje zal moeten bijdragen aan de restauratiekosten. Van de mede door hem zelf gedane aanbevelingen zei hij: "Wij kunnen die met een gerust hart over- Stichting op komst om dierenpark te redden WASSENAAR - Vrjjdag wordt het gironummer bekend ge maakt waarop mensen geld kunnen overmaken om dieren park Wassenaar van de onder gang te behoeden. Dat meldt vanuit Rotterdam mevrouw van der Zwaan die zich dit weekeinde manifesteerde als de initiator van de zoveelste in zamelingsactie. Vrijdag zal ook een stichting die de actie zal be geleiden, worden gevormd. Mevrouw van der Zwaan ju nior meldt dat de telefoon bij haar thuis roodgloeiend staat van mensen die geld willen overmaken. Ervan uitgaande dat alle bellers als eenmaal het gironummer bekend is ook daadwerkelijk de in het voor uitzicht gestelde bedragen overmaken, is momenteel al "voor enkele duizenden gul dens" binnen. Dat is nog lang geen vijf miljoen. "Maar we ko men er wel", weet Van der Zwaan heel zeker. Cel vernield OEGSTGEEST - In een telefoon cel aan de Geversstraat/hoek Rhijngeesterstraatweg in Oegst geest is dezer dagen voor zo'n 1000 gulden schade toegebracht. Het muntjesapparaat werd opengebro ken en een bedrag van ongeveer 600 gulden aan kwartjes ont vreemd. Inmiddels is de telefoon cel weer hersteld. NABEZORGING - ma.-vrij van 18.00 tot 19.30 071-123143. Nabezorging na 19.30 uur. Zaterdag van 16.30 tot 18 uur 071-123143. Nabezorging na 18 Redactie 071-144941. LEIDERDORP - Grondwater cn grond onder het terrein van Vliko aan de Leiderdorpse Hoogmadese- weg zijn verontreinigd. De omge ving daarentegen is 'schoon'. Ge vaar voor de omgeving brengt de vervuiling niet met zich mee. Dat blijkt uit een aanvullend bo demonderzoek, dat in opdracht van de gemeente Leiderdorp is uit gevoerd bij het conlainerbedrijf. Een onderzoek dat werd verricht nadat eerste peilingen in 1983 en 1984 de noodzaak daarvan hadden aangetoond. Echt uitsluitsel geven de resultaten nog niet. Immers, het is nog niet mogelijk om te kijken wat er precies onder hel puin zelf ligt. "Het is ondoenlijk om via die berg puin in de bodem tc komen", zo verklaarde gemeentelijk woord voerder Van Winterswijk nog on- langs tijdens een hoorzitting over de 'Vliko-affaire'. Ook het bureau dat nu grondwa ter en water van dc sloten heeft on derzocht adviseert om dc bodem van het terrein zelf onder handen te nemen. Dat onderzoek blijft lig gen totdat Vliko van dc Hoogma- deseweg is vertrokken. En daar streven zowel gemeente als omwo nenden naar: ze hebben beiden bij dc provincie Zuid-Holland protes ten tegen een nog langere aanwe zigheid van het conlainerbedrijf la ten horen. Uit het laatste onderzoek blijkt dat het slib in de sloten ten noord westen en ten zuidwesten van Vli ko verhoogde concentraties lood, olie en chloor-verbindingcn bevat. Men neemt aan dat die verontreini ging is ontstaan doordat stoffen van het Vliko-lcrrcin in het water zijn terechtgekomen. Volgens het onderzoeksbureau DHV is er geen gevaar aanwezig voor het milieu en de volksgezond heid. Evenmin bestaat gevaar voor aantasting van kunststof waterlei dingen, omdat de verspreiding van de verontreiniging in het grondwa ter gering te noemen is. Het verontreinigde slib hoeft dan ook (nog) niet te worden gesa neerd. Dergelijke verhoogde con centraties lood in het slib worden volgens de onderzoekers dikwijls aangetroffen in stedelijke gebie den. Anders liggen dc zaken als de huidige vestiging van Vliko blijft gehandhaafd. Maar daar ziet het niet naar uit. Ook de provincie streeft ernaar een oplossing tc zoe ken voor het vuilverwerkcnde be drijf. Meerburg eerste man CDA LEIDERDORP - Wethouder Meerburg wordt wederom lijst trekker van het CDA Leider dorp. Tweede en derde-op de lijst zijn achtereenvolgens J. den Boeft, de huidige fractie voorzitter, en A. Roest. Voor een raadszetel komen verder in aanmerking N. van Jaarsveld, mevrouw C. Schcllingerhout en G. Hogervorst. Een zevende en achtste plaats is weggelegd voor D. Slofstra en A. Rietkerk. De nu zittende raadsleden nemen de eerste vier plaatsen in. Mevrouw A. Tcrlouw, die de onlangs overleden P. van def Kwaak gaat opvolgen, heelt de voorkeur gegeven aan een niet- verkiesbare plaats. De huidige 'nestor' van de raad, J.M. Tie- ken, heeft zich niet meer be schikbaar gesteld voor de ge meenteraadsverkiezingen die in 1986 worden gehouden. De kandidatenlijst voor hel CDA Leiderdorp is gisteravond tijdens een ledenvergadering vastgesteld. Daar zijn ook amendementen aangenomen op het verkiezingsprogramma. Een definitieve versie van dat programma zal volgende week verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2