AUTO VANCREY'S Autobedrijven B.V. Grote Japans-Britse Honda Lancia's eigenaardige Ypsilon f red men ken Kadett-met-kofferbak beconcurreert Ascona Rijksstraatweg 3 Wassenaar. Tel. 01751-19342 Lezers Schrijven WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 PAGINA II Samengesteld door Koos Post De economische opleving is duidelijk terug te vinden in de autover kopen: in de eerste negen maanden van dit jaar werden er bijna zeven procent meer nieuwe auto's verkocht. In cijfers zag het er zo 1985 1984 1. GM(Opel) 75.879 59.649 2. Ford 46.694 46.632 3. VW/Audi 37.923 35.890 4. Fiat 26.074 26.538 5. Renault 24.348 21.379 6. Volvo 20.931 18.966 7. Citroën 20.183 19.053 8. Peugeot/Talbot 19.740 21.327 9. Toyota 19.361 15.783 10. Nissan 19.172 18.521 11. Mazda 12.986 14.405 12. BMW 11.227 11.201 13. Mitsubishi 10.753 11.067 14. Mercedes 10.140 7.523 15. Honda 10.074 11.207 16. Suzuki 9.837 8.988 17. Lada 6.871 5.733 18. Seat 6.001 5.203 19. Austin Rover 4.632 5.018 20. Daihatsu 3.748 3.623 21. Alfa Romeo 3.115 3.707 22. Subaru 2.596 2.347 23. Skoda 2.435 2.983 24. Saab 1.954 2.636 25. Lancia 1.188 1.618 26. Hyundai 1.108 2.183 27. Zastava 649 923 28. Jaguar 336 259 29. FSO 210 113 30. Porsche 203 148 31. Dacia 104 25 410.553 384.818 De grootste winst dus voor veruit het grootste merk: Opel. Met de Kadett nog steeds als topscorer. Maar al gaat het meer dan goed met de Kadett, het gehele Opel-concern verkeert in een verre van rooskleurige positie. In Rüsselsheim breekt men zich danig het hoofd hoe de Duit se dochter van Gene ral Motors uit de fi nanciële zorgen kan worden getild. Eigen lijk zoekt men nog steeds naar de oorza ken. Hoe het zo ver heeft kunnen komen. Want met Opeis po pulairste model, de Kadett, gaat het zoals gezegd voortreffelijk. Alle Europese landen melden dit jaar toege nomen verkopen dank zij de modelver nieuwing. In sommige landen - zoals Noor wegen en Italië - zelfs twee-» of driemaal zo veel. Nederland mag er ook zijn met een stijging van 82,8 pro cent (de Kadett-ver- koop is net zo groot als de totale verkoop van nummer twee op de lijst: Ford). In heel Europa kwam Opel tot een ge middelde groei van de Kadett-verkopen met 34,4 procent. En dan praten we alleen "over de Kadett, de even eens succesvolle Cor- sa staat daar buiten. Zo ook de Ascona. Maar dit tot voor kort zo populaire model is naar mijn gevoel nu toch veroordeeld tot de vergetelheid. Om dat Opel ook een vier- deurs Kadett in de showroom heeft gezet. Een Kadett-met-kont dus. En aan de serie zal men ook een Ka- dett-combo (bestelwa gen) en rally- en ca- brio-uitvoeringen toe voegen. Maar de laatst ge noemde versies zijn toch minder belangrij ke dan de nieuwe sier lijke sedan, die net als de driedeurs verkrijg baar zal zijn met ver schillende motoren: van 1,2 liter S (55 pk) tot 1,8 liter i (100 pk). In diverse gradaties van luxe (LS, GL of GES). Met of zonder katalysator. Maar alle maal ook met voor wielaandrijving, vier versnellingen stan daard enz. Maar dat is het be kende Kadett-verhaal. Nieuw bij de sedan is alleen de terugkeer van de bij vroegere Kadett-typen zo be faamde kolossale kof- Met meer dan normale belangstel ling is op de autotentoonstelling in Tokio gekeken naar het nieuwe grote model van Honda. Niet al leen omdat het merk zich met de ze 'Legend' voor het eerst begeeft in de klasse van de luxueuze wa gens met zescilinder motoren van 2 en 2V2 liter inhoud, maar vooral ook omdat dit model mede be stemd is voor de Britse Austin- Rover groep. Op 6 april 1983 werd het con tract getekend, waarbij Honda zich verplichtte een nieuwe grote auto te ontwikkelen, die zowel in Japan als in Engeland zal worden gebouwd. De door Honda ge maakte wagens zijn bestemd voor Japan, de andere landen van het Verre Oosten en Australië. Austin Rover zal het model - daar nog steeds XX genoemd - in Cowley bij Oxford bouwen en in Enge land en op het Europese land ver kopen. In 1987 zal het door de Britten in de Verenigde Staten worden geïntroduceerd. 'Croma' volgt bij Fiat de 'Argenta' op Fiat zal als opvolger van de Ar genta volgende maand de 'Croma' introduceren. Om begrijpelijke redenen heeft men hier in Neder land wat bezwaren tegen deze naam gehad, die ongetwijfeld een bron van inspiratie voor grappen makers wordt, maar dat heeft geen veranderingen in de plannen van het concern kunnen brengen. Het nieuwe vlaggeschip van de Fiat-vloot is een model met vijf deuren, dwarsgeplaatste motor voorin, voorwielaandrijving en onafhankelijke wielophanging rondom. De lijn van de Legend doet in vele opzichten denken aan de ver nieuwde Honda Accord Sedan, die vorige week met de nodige fanfare bij alle Honda-dealers werd onthuld. De Legend is al leen wat groter. Het is de grootste Honda ooit gebouwd met zijn 4,81 m lengte en 1,73 m breedte. De twee liter uitvoering is echter 12 cm korter en ook wat minder breed. Voor de Legend is een totaal poerii^der-motor met 24 kleppen ontwikkeld, die dwars voorin is geplaatst. Het vermogen van de motoren is resp. 145 en 165 pk. De wagen heeft vijf versnellin gen of een automaat. Alles is ge daan om het geluidsniveau heel laag te houden. Handelbaarheid, comfort en luxe stonden voorop bij de ontwikkeling. De wagen wordt deze maand in Japan leverbaar. Het is nog niet bekend wanneer Austin Rover hem in Europa zal introduceren. De Croma zal leverbaar worden met zes verschillende motoren, waarvan vier benzineversies (1600 cc - 83 pk, 2000 cc - 90 pk, 2000 cc injectie -120 pk en 2000 cc turbo - 155 pk) en twee dieselversies (2500 cc - 75 pk en 2500 cc turbo - 100 pk). Dank zij de lage luchtweerstand - een cw-waarde van 0.32 - liggen prestaties op een gunstig hoog en het verbruik op een gunstig laag niveau. De vijfde deur is volgens de fabriek 'toonaangevend voor de moderne en orginele lijn,die ty perend is voor de Croma'. Gids bij de koop van gebruikte auto's en accessoires De handel in gebruikte auto's heeft - zoals al meer gemeld - in ons land gigantische vormen aangenomen. Per jaar gaat er nu dertien miljard gulden in om. Dit betekent dat per hoofd van de bevolking (pasgebore nen en hoogbejaarden ook meegerekend) elk jaar voor zo'n duizend gulden aan twee dehands auto's wordt besteed. En die 13 miljard is ongeveer het dubbele van wat aan nieu we auto's wordt uitgegeven. Nog een frappant cyfer: van de vijf Nederlanders die zich een auto aanschaffen, kopen er vier een gebruikte wagen. Daarmee klasseert de handel in auto-occasions zich als een van de grootste verbruikers- markten. Een deel gaat direct van hand tot hand, maar ook importeurs en handelaren op autogebied doen er goede za ken in. Ze moeten wel, ze kun nen niet anders. Deze gegevens zijn te vinden in de jongste Welke-koopgids. Voor de derde maal geeft 'Ge bruikte auto's' - zoals de gids heet - aspirant-kopers nuttige tips over merken, prijzen en dingen waar je op moet letten. Sommige tweedehands wagens zijn voor een prikje te koop, zo als bijvoorbeeld bakbeesten van Amerikanen, nieuw niet meer te betalen, op de occa sionmarkt spotgoedkoop, maar geldvreters als het op brand stofverbruik en belasting aan komt. Er staat tegenover dat ze praktisch niet kapot zijn te krij gen en desnoods driemaal de klok rond kunnen draaien. Daartegenover staan de spe ciale raspaardjes uit autostallen van gerenommeerde naam: tweedehands niet zo bijster veel goedkoper dan nieuw. Maar wel met 'de kop eraf en dus voor liefhebbers na een paar jaar sparen net of goed haalbaar. Tweedehands rijden is vrij wel altijd goedkoper dan op stap gaan met een fabrieks- nieuwe wagen. Maar je moet wel goed uit je doppen kijken. Je kunt een manke kat in de zak kopen. Aan het (zelftonder- houd van een tweedehandsje zal ook meer zorg moeten wor den besteed dan een aan nieu we kar in zijn jeugdjaren. De pas verschenen koopgids geeft over al die aspecten nuchtere tips. Ook de toeters en bellen die als losse accessoires verkrijg baar zijn komen aan de orde. Op dit gebied is veel nutteloos heid op de markt... pure versie ring. Kaf en koren van elkaar scheiden is de opzet van deze gids, die iedereen die aan de aanschaffing van een gebruikte auto denkt overzichtelijke in formatie geeft, de kosten van bijna vijf gulden zeker waard. ferbak. Die door het neerklappen van de achterbank bij som mige versies nog eens extra kan worden ver groot. Ook de brandstof tank is royaal beme ten, er kan 52 liter in. Met deze comfortabe le en gemakkelijk te bedienen sedan kan dan ook zonder te tan ken een flinke afstand worden overbrugd. Het is met dit model overigens weer net als met de meeste Opel- produkten: men voelt er zich onmiddellijk in thuis. Een echte alle- mans-vriend. 'Hoe meer vrienden hoe lie ver', grapte een Opel- woordvoerder. Maar hij realiseerde zich ook dat een der gelijke sedan een - zo als hij het noemde - 'kannibaliserend' ef fect op de Ascona zal hebben. Ascona-rij- ders zullen gauw in de verleiding komen een stapje terug te maken naar deze Kadett. Aan de ene kant wordt zo gegeven wat aan de andere kant wordt ge wonnen. Dan blijft weliswaar het markt aandeel behouden, maar het merk als ge heel komt er niet mee uit de problemen. RIJ-IMPRESSIE Sinds Lancia enkele jaren gele den met de Delta de titel 'Auto van het jaar' voor zich opeiste is het merkwaardig stil rondom dit stijlvolle Italiaanse merk geweest. Zeker, er kwam een van de Delta afgeleide versie met kofferbak, maar ook deze Prisma en enkele andere exclusieve modellen kon den niet voor een doorbraak zor gen. Nu is er echter - met Fiat als sponsor - vrijwel gelijktijdig op twee fronten een offensief inge zet. Met een nieuw groot en een nieuw klein model. Een volgende keer zal ik wat verder uitweiden over Lancia's nieuwe weelde-op- wielen (de Thema), ditmaal richt ik de aandacht op de wat omstre den kleine Ypsilon. Want velen in de autowereld vragen zich nog steeds af wat een toch zo gerenommeerd merk als Lancia heeft bezield om een au tootje als de Ypsilon uit te bren gen. Ik heb ook nog niemand ge sproken, die het aan de achter kant recht afgesneden model echt mooi vond. Nu is dat natuurlijk geen maat staf, want nog steeds leeft het ver haal van generaal De Gaulle, die om zo te zeggen stijf stond van schrik toen hij meer dan een kwart eeuw geleden als Franse president de eerste eend mocht onthullen op het Autosalon in Pa rijs. Hij vond het model bijna een belediging voor zijn esthetisch ge voel. Maar die auto rijdt nog steeds... En de Kever van Volkswagen - toch ook geen toonbeeld van schoonheid - heeft kortgeleden als het succesvolste automodel ter wereld zijn vijftigste verjaardag kunnen vieren. Schoonheid is dus niet bepa lend voor succes. Dat wordt der halve geen halszaak voor de Ypsi lon. Moeilijker ligt het dat de prij zen in ons land toch wel aan de erg stevige kant liggen. De goed koopste editie (de Fire met een 999 cc motor van 45 pk) kost ruim 17,5 mille, de Touring (met 1045 cc motor van 55 pk) bijna 19 en de Turbo (1045 cc - 85 pk) zelfs op een oor na 24 mille. Pittige prijzen dus voor een auto van nog geen 3,5 meter lengte, waarin men met moeite vier personen kan weg stoppen en waarin men dan na tuurlijk maar weinig bagage kan meenemen. Daar kunnen een vrij complete uitrusting en een tamelijke lu xueuze aankleding ook niets aan veranderen. Zo hebben alle mo dellen een vijf-versnellingsbak, een wisser op de achterruit, een afsluitbaar radiokastje, een af sluitbare tankdop en alcantara be kleding in het interieur. In de Touring zijn zelfs de stoelen ge heel met alcantara bekleed. Het doet denken aan een loge in een ouderwets theater. Vol pluche. Maar als men de eigenzinnige vormgeving en de prijzen even buiten beschouwing laat, moet men overigens constateren dat deze Ypsilon beslist geen verkeer de auto is. Zelfs niet in zijn sim pelste uitvoering met de zoge naamde Fire-motor in het voor onder. Het is een in samenwerking met Peugeot ontwikkelde en binnen het Fiat-concern vrijwel geheel met robots vervaardigde nieuwe motor, die volgens de producen ten de voorloper is van een andere generatie motoren. Klein van af meting, licht in gewicht (maar 69 kg tegen 76 vroeger voor een ver gelijkbare krachtbron) en zuinig in het gebruik. Omdat het hier gaat om een volledig nieuwe mo tor heb ik voor mijn rij-impressie de voorkeur gegeven aan de Ypsi lon 10 Fire. Het is inderdaad een erg rustige motor, die zowel in de hogere als de lagere toerentallen een opval lende souplesse vertoont. Men be hoeft zich niet wild te schakelen om de overigens maar 720 kg we gende voorwielaandrijver goed aan de gang te houden. Het is een plezier om met deze Fire in het stadsverkeer te rijden. Rustig, maar toch heel vlot en soepel. Het toch maar 45 pk produce rende motortje zorgt ervoor dat de naald van de snelheidsmeter al na 16 seconden op 100 staat en daar na heel gladjes naar 135 tot 140 glijdt. Daarboven gaat het wat moeizamer, maar pas voorbij de 150 komt die naald tot stilstand. Dat vind ik een stevige snelheid van een auto van zulk formaat. En dat alles zonder overmatig kabaal en by een heel leuk benzi neverbruik. Een gemiddelde van één op zestien haalt men zonder meer, zelfs één op zeventien of nog meer kan. Moet ik verder nog zeggen, dat zo'n kleine kar heel gemakkelijk te hanteren is? Dat laat zich ra den: lekker stuurbaar, prettig wendbaar en soepel te schakelen. En een plekje om te parkeren is gauw gevonden. De kleine Ypsilon heeft zijn be perkingen. Als men langere ritten moet maken wreekt zich de kleine wielbasis en wordt de stugge ve ring met starre achteras een han dicap. Als men met meer dan twee personen op stap gaat, is het wat behelpen. Als dat 's avonds gebeurt heeft men bovendien her haaldelijk ruzie met de tegenlig gers doordat de lampen te hoog schijnen. En als men wat veel ba gage wil meenemen wordt het puzzelen. Maar dat weet men als men een auto van dit formaat koopt. Het heeft echter ook zijn voordelen. Handig in het verkeer, gemakke lijk weg te zetten en goedkoop in het gebruik. Dat geldt voor de meeste kleintjes, maar zeker ook voor deze toch leuke Ypsilon 10 Fire. Ion 10 Fire. Voorwielaandrijving, versnellingen. Cilinderinhoud 999 cc. Vermogen 45 pk. Compressieverhou- ding 9,8:1. Gewicht 720 kg. Lengte 3392 mm. Brandstof super. Inhoud tank 47 liter. Draaicirkel 9,3 m. Acce leratie 0-100 km/u in 16 sec. Topsnel heid 145 km/u. Prijs f .17.600,- ADVERTENTIE Off. Lancia dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Leiden Korevaarstraat 43 tel. 071-142146 Leiderdorp Weversbaan 12 tel.071-896151 ADVERTENTIE Off. Lancia dealer voor Wassenaar, Den Haag e.o. Anonieme brief Zeer grootmoedig van de Leidse politie om mensen die ongerust zijn geworden naar aanleiding van uw artikel uit te nodigen om con tact op te nemen. Jammer alleen dat het, onder meer door onder zoek, algemeen bekend is wat zoiets uithaalt. Denkt u maar eens aan klachtenbehandeling over de politie dóór de politie. Uw publica tie van enige tijd geleden over ver meende mishandelingen in de hal aan de Zonneveldstraat ligt ook nog menigeen in het geheugen ge grift. En altijd maar weer zijn het 'inci denten' volgens de korpsleiding. Vorige week was er nog zo'n 'inci dent' aan de Jan Luykenlaan. Een bewoner had geklaagd over het ge blaf van een hondje bij zijn boven buren. Twee politiebeambten kwa men de bewuste bovenbuurman waarschuwen hier voortaan op te letten. Een van de politiemannen vond het nodig om als volgt te eindigen: "De volgende keer als je niet thuis bent, trap ik eigenhandig de deur eruit en neem de hond Flink hoor. Of dit nu gebrek aan fatsoen is of. 'de cowboy' uithangen, met zulke onbeheerste figuren is een goed korps niet gediend dunkt me. Mis schien dat de heropvoeding van sommige Leidse politiejongens iets is voor de nabije toekomst? Tót slot, ik ben niet de eigenaar van het bewuste hondje doch woon op dezelfde galerij. P.J. Vijlbrief Jan Luyckenlaan 255 Leiden KenG pen vrijdag over de FBL in Steeds, over het niet toelaten van meisjes bij K en G zou ik graag het volgen de willen schrijven. Ik erger me groen en geel aan al die stukjes in de krant, over het feit dat er geen meisjes worden toege laten by K en G. Dit alles omdat er vrouwen (nog niet eens meisjes) zijn die zich weer eens gediscrimi neerd voelen. Als er meisjes zijn die zo graag bij een muziekvereni ging willen, zijn er meerdere ver enigingen die meisjes toelaten. En anders zijn er toch wel weer bijde hante vrouwen die een vrouwen- muziekvereniging op kunnen rich ten! Ik veronderstel dat we dan af zijn van dat gezeur over discrimi natie. Tevens zou er een echt vrouwe lijk uniform gekozen kunnen wor den en niet zoals in veel muziek groepen, een vrouw of meisje in een mannelijk uniform, wat zeer zeker niet charmant staat. De discipline die er bij KenG is, zou bij vrouwen of meisjes ook an ders overkomen dan bij mannen en jongens. Juist door deze disci pline is K en G Nederlands kanr. pioen geworden! Tijdens de 3 oktoberopt *cht hoorde men van meerdere vroa wen dat K en G moet bliiven zoals het nu is. De vrouwelijke aanhang (moeders, vrouwen, vriendinnen en belangstellende dames) worden altijd zeer hartelijk behandeld. Laten we er toch trots op zyn dat we vrouwen en meisjes zijn. An ders dan mannen en jongens! Richt, als er behoefte aan is, een vrouwenmuziekvereniging op met vrouwelijke, charmante muzikan ten. Misschien kunnen ze dan in de toekomst naast elkaar optreden. Mevrouw Van 't Zand J. Palachstraat 28 Leiden Galgewater Graag wil ik reageren op uw artikel over de historische haven Galge water van 31 oktober. Tegen de na delen zoals die naar voren worden gebracht door de buurtvereniging d'Oude Morsch, zie ik de volgende belangrijke voordelen voor de stad Leiden: de oude haven vormt een schilderachtig stukje van de stad waar het heel prettig wandelen en kijken is. Gezien het feit dat Lei den een rijke scheepvaarthistorie heeft, lijkt mij het streven van mensen die enthousiast bezig zijn schepen weer terug te krijgen in de oude staat, zonder subsidies of steun van wie dan ook, een initia tief dat alleen maar aanmoediging en bewondering verdient. by te krijgen en is het Galgewater een toeristische trekpleister ge worden die, gevoegd bij Leidens overige bezienswaardigheden, de stad nog gezelliger en antrekkelij- ker maakt. Deze gezelligheid was bijvoor beeld ook in ruime mate aanwezig tijdens de feestdagen van 2 en 3 ok- tobfer. Mede dank zy het prachtige weer vormde de oude haven een leuke ontmoetingsplaats te mid den van het geroezemoes en de drukte van omliggende straatjes en cafés. Kortom, redenen genoeg om het besluit te nemen deze tijdelijke historische haven tot een perma nent botenmuseum te maken! Ria Jansen Ravelstraat 5 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11