'Part-timers zijn veel produktiever' Tincrisis bedreigt totale metaalhandel Actie dreigt bij lokker Japan: importeurs maken Europees produkt te duur Computerbedrijf heeft deeltijdarbeid als doelstelling Extra geld voor PTT-top Maleisië sluit 100 mijnen Lonen prijzen Engelse bedrijven uit de markt DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Kort Zakelijk WA-verzekering brommer duurder DEN HAAG (ANP) - De WA- premie voor bromfietsen met versnelling zal in 1986 aanzien lijk hoger zijn dan dit jaar. De Contact Commissie Motorrij- tuig verzekering heeft een pre mie geadviseerd van 185 gul den, een verhoging van ruim 25 gulden. De premie, op jaarba sis, is inclusief kosten en as surantiebelasting, zo is gisteren bekend gemaakt. In de contact commissie hebben vooraan staande verzekeraars zitting. De verhoging moet de nega tieve resulaten rechttrekken waarmee de verzekeraars op de bromfietsmarkt worden gecon fronteerd. Die negatieve resul taten zijn vrijwel in hun geheel toe te schrijven aan de brom fietsen met versnelling. Uit de statistieken van de verzeke raars blijkt dat berijders van dit type bromfietsen vaker voor schade zorgen dan berijders van bromfietsen zonder ver snelling. De premie voor deze laaste categorie (zo'n 89 gulden) bly ft dan ook volgend jaar voor de tweede achtereenvolgende keer ongewijzigd. Snorfietsen vallen hier ook onder. hun ervaring. Er is een groep vrouwen die hun carrière niet op wil geven omdat er een kind komt en er zijn mannen bij die hebben afgesproken hun kinde ren samen met hun vrouw op te voeden. Maar er zijn ook mensen die bewust kiezen voor een kor tere werkweek omdat ze meer vrye tyd willen houden". "Het bedrijfsleven moet er in derdaad aan gewend raken", rea geert Rienkje van Wieren op de vraag of opdrachtgevers hun werkwijze makkelijk accepteren. Onze eerste opdrachtgevers wa ren dan ook bedrijven als Shell en Unilever, die in Engeland al ervaring met ons hebben opge daan. Maar als bedrijven een keer met ons gewerkt hebben, is het verder geen punt meer. Vijf tig procent van ons werk komt van vroegere opdrachtgevers". Het Japanse rapport, opgesteld door een adviesgroep van premier Yasuhiro Nakasone, spreekt dat te gen. Voor sommige produkten zijn de distributiekanalen voor binnen landse en buitenlandse goederen dezelfde, aldus het rapport. De schuld zou liggen bij importeurs, die vooral veel winst maken op lu xe goederen, zoals whisky, cosme tische artikelen en merkappara- tuur. Volgens Brinkhorst wordt Schotse whisky 41 maal zo zwaar met accijns belast als het Japanse gedistilleerd „Shochu" als gevolg van een speciale classificatie. Bij de wijnen heeft wat doorgaat voor „Japanse wijn" een marktaandeel van tachtig procent, terwijl de bin nenlandse druivenproduktie slechts toereikend is voor zeven tien procent. Dit is mogelijk door dat wijnen nog „Japans" mogen heten als de inhoud van de fles voor 95 procent uit het buitenland afkomstig is, aldus Brinkhorst. De Japanse versie luidt anders. Zo blijkt dat de Japanse consu ment voor een fles Chivas Regal whisky 10.000 yen (ruim 140 gul den) moet neertellen, vooprname- lijk door winstmarges van 35 tot 40 procent voor de importeur en nog eens 27 tot 28 procent voor de groothandel en detailhandel. Op vergelijkbare Japanse whisky be rekent de handel een marge van slechts 23 procent prijs van een uit het buitenland in gevoerde diplomatenkoffer na aan komst in Japan met 69 procent ver hoogd. vergeleken met 35 procent voor een in Japan gemaakt koffer tje. Op cosmetische produkten uit het buitenland staat een winstmar ge van 65-68 procent, tegenover 33 tot 40 procent voor Japanse pro dukten. Het Economisch Planbureau kwam tot de slotsom dat het distri butiesysteem voor ingevoerde pro dukten slechts in drie van de vijf tien onderzochte gevallen ingewik kelder was dan voor Japanse pro dukten: diplomatenkoffers, heren jassen en sportschoenen. Volgens het ministerie van industrie en handel worden de prijzen van som mige ingevoerde artikelen met op zet hoog gehouden om de produk ten een hogere luxe-status te ge ven. De adviesgroep zal volgend jaar maart aanbevelingen doen om de prijzen van buitenlandse artike len te drukken en hun marktaan deel in Japan te vergroten. LONDEN (Rtr) - De arbeidskosten stijgen in Groot-Britannië sneller dan in de landen waarmee moet worden geconcurreerd, terwijl ook wat be treft de produktiviteit de ontwikkeling voor de Britten relatief ongunstig uitvalt. Dat staat te lezen in een rapport van de werkgeversorganisatie Confederation of British Industry (CBI). De lonen van Britse arbeiders stegen in het jaar tot september 1985 twee maal zo snel als die van werknemers in andere landen. De arbeids- produktiviteit groeide in Groot-Brittannië met 3,5 procent tegen zes pro cent in Nederland, vijf in Frankrijk en Japan en vier procent in Italië. De groei van de arbeidsproduktiviteit bedroeg in de West-Duitsland drie procent en in de Verenigde Staten 2,5 procent. In het rapport van het CBI wordt ook nog vermeld dat de arbeidskos ten per eenheid produkt in de Britse industrie in het tweede kwartaal van 1985 met 6,4 procent toegenomen zijn. Dat is volgens het rapport een ernstige verslechtering van de situatie ten opzichte van dezelfde periode van 1984, toen dat cijfer 1,6 procent bedroeg. „Groot-Brittannië moet terugkeren naar dat cijfer als het niet verder achter wil raken bij de con currentie", aldus het rapport. VLISS1NGEN - Mr. Joseph Luns bezocht gisteren in Vlissingen de Schorpioen, een 114 jaar oud ramtorenschip dat in 1982 onder de slopershamer dreigde te vallen. Luns is lid van een stichting die zich over het in Toulon gebouwde vaartuig, dat momenteel wordt opgeknapt, heeft ontfermd. Het gaat dienst doen als drijvend i Industriebond meldt 'groeiende onrust' deel van de nieuwbouw van de F- 50- en de F-100-modellen zou naar Ypenburg overgebracht moeten worden. Op de vestiging op Ypen burg werken circa 800 mensen. De Industriebond FNV is daar naast ontstemt over het uitblijven van een definitieve winstdelingsre- geling bij Fokker. Die winstde- lingsregeling werd in 1983, toen Fokker zwaar verlies leed. door het bedrijf afgeschaft. In de rij van meningsverschillen over het sociaal beleid passen vol- ADVERTENTIE gens Van der Veen ook de klachten van individuele Fokker-medewer kers over hun functie-indeling en salariëring. Die klachten zijn inge diend naar aanleiding van een grootscheeps onderzoek dat een paar jaar geleden werd uitgevoerd naar aard, zwaarte en beloning van de' functies. Vakbondsbestuurder Van der Veen vindt dat het overleg met Fokker over het sociaal beleid wei nig succesvol verloopt. In een toe lichting op een vandaag onder het personeel verstrekt pamflet zegt Van der Veen dat de houding van Fokker hem „mijlenver de keel uit komt". In een overleg dat de bon den morgen en volgende week met de directie hebben, moeten er spij kers met koppen geslagen worden, aldus Van der Veen. Anders houdt de vakbond „de handen vry om ac tie te gaan voeren". liseren is. De taakverdeling zou dat niet toelaten. Uit de ervarin gen van F-International blijkt, dat er veel meer kan dan meestal wordt gedacht. Het werken met part-timers vereist wel bepaalde aanpassin gen in de bedrijfsstructuur. Rienkje van Wieren: "Mensen die voor ons werken, moeten zich aanpassen aan ons strakke project-management. Een strak ke begeleiding in een voorwaar de voor flexibel werken. Een op dracht gaat bij ons eerst naar de inschattingsafdeling. Dat is een afdeling die helemaal los staat van de rest van het bedrijf. Daar ontleden ze een project in heel kleine deeltaken. De voortgang van het werk moet heel goed in de gaten worden gehouden, want vaak kan de een niet aan de slag als de ander zijn werk niet heeft afgerond". De organisatorische maatrege len kosten wat meer geld, geeft Rienkje van Wieren toe: "Maar daar staat tegenover dat we wal andere zaken betreft weer goed koper uit zijn. Je hebt geen leegloop, de mensen uit de pool hoef je alleen te betalen als ze werken. Natuurlijk ben je per uur wel duurder uit, mensen die op contractbasis werken moet je nu eenmaal een hoger uurloon betalen. Maar de motivatie van de mensen is erg hoog en hun produktiviteit is daardoor gro ter". Flexibel F-International stelt hoge ei sen aan zijn werknemers. Ze moeten minstens vier jaar auto matiseringservaring hebben: "Dat moet wel. Wil je flexibel werken, dan moet je ook zelf standig kunnen werken. Dan kun je geen mensen in dienst hebben die regelmatig om steun bij-anderen moeten vragen". Het management van het bedrijf is in Nederland helemaal in handen van vrouwen. In de pool zitten ongeveer even veel mannen als vrouwen. Voor Nederland is dat opmerkelijk, automatisering is geen 'vrouwenvak'. Maar verge leken met Engeland, waar werkende vrouwen een veel ge woner verschijnsel zijn, is het aantal gering: daar bestaat 95 procent van alle medewerkers uit vrouwen. Mensen kiezen om allerlei re denen voor part-timewerk'. zo is V&D weigert chauffeurs meer salaris UTRECHT (ANP/GPD) - Het wa renhuisconcern V en D is bereid zijn 250 chauffeurs enige verbete ring te bieden in de secundaire ar beidsvoorwaarden. Een loonsver hoging, zoals de chauffeurs had den geëist, vindt de directie echter onaanvaardbaar. De directie vreest dat andere groepen werknemers dan ook looneisen zullen gaan stel len. De chauffeurs van V en D dreig den zaterdag in actie te komen als hun salaris niet met tweehonderd gulden netto per maand zou wor den opgetrokken. Volgens de chauffeurs is hun takenpakket de afgelopen jaren aanzienlijk ver zwaard. Zo moeten zij sinds kort afgeleverde televisietoestellen bij de klanten ook installeren. De Dienstenbond FNV. waarbij veel chauffeurs van V en D zyn aangesloten, had gisteren een ge sprek met de directie. De Dien stenbond staat achter de eis van de chauffeurs, maar kan geen acties op touw zetten omdat loonsverho ging voor de chauffeurs een door breking van de cao zou inhouden. Volgens de FNV is het juist dat de chauffeurs zwaarder werk hebben gekregen. V en D zal nader bestuderen hoe aan de grieven van de vrachtwa genchauffeurs tegemoet te komen is. Donderdag praten bonden en directie verder. Geding De Vervoersbond CNV heeft een kort geding aangespannen tegen het Zwolse transportbedrijf Dam man Transport BV. De twaalf chauffeurs bij dit bedrijf krijgen volgens de bond hun loon en over werkvergoeding voortdurende te laat uitbetaald. De bond eist nu snelle betaling van het achterstalli ge loon en in het vervolg tijdige be taling. De stakende chauffeurs van het transportbedrijf Nijdam in Gronin gen hebben gisteren de blokkade van het bedrijf beëindigd. Zij de den dit nadat de directie van het bedrijf had toegezegd tegemoet te zullen komen aan een deel van hun eisen. Directie en stakers hebben afgesproken verder te zullen on derhandelen over een overeen komst. De staking bij Nydam brak zon dagavond uit en had als inzet een hogere reis- en verblijfsvergoe ding. DEN HAAG (GPD) - Haagse PTT-topmensen kunnen extra geld krijgen als ze naar Groningen willen verhuizen. Ook kunnen er met hen loop baanafspraken worden gemaakt. Huisgenoten van PTT-ers die meegaan naar Groningen en daarom in Den Haag ontslag moeten nemen, krijgen eerder een baan bij PTT dan noorderlingen die ook solliciteren in Gronin gen. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) heeft dat meegedeeld aan de Tweede Kamer, die morgen over de PTT-begroting en de spreiding zal spreken. De staatsecretaris concludeert dat „de spreidingsoperatie bevre digend verloopt". Tussen 1 januari en 1 juli van dit jaar is het aantal PTT-functies in Groningen echter met slechts 20 stuks toegenomen tot 835 functies. Het verhuizen van de PTT-top vergt bijzonderé aandacht omdat het goed functioneren van het bedrijf ervan afhankelijk is. Het gaat in totaal om 145 beleidsfuncties en de centrale directie. LONDEN (Rtr) - Slechts een week voordat de handel in tin op de Londense metaal- beurs (LME) weer zal worden hervat, zijn alle banken die direkt of indirekt bij de handel op de LME zijn betrokken gisteren in Londen bijeengekomen op uitnodiging /an de Britse centrale bank. De vrees is dat de moeilijkheden bij de tinhandel zullen overslaan naar de rest van de LME, waar ook wordt gehandeld in koper, alumi nium, nikkel, lood, zink en zilver. Volgens bankkringen in Londen waren in totaal 35 banken bij de be sprekingen vertegenwoordigd, waaronder de zestien voornaamste geldschieters van de Internationa le Tinraad (ITC). De Bank of England probeert overeenstemming te bereiken over maatregelen die de tinmarkt moe ten ondersteunen nog voordat de Tinraad eind deze week opnieuw bijeenkomt en de tinhandel maan dag wordt hervat. De 22 leden van de ITC, zowel producerende als consumerende landen, zijn er tot nu toe niet in geslaagd uit de im passe te komen. De zestien voornaamste kredi- teuren, die samen meer dan 1,3 miljard gulden aan de ITC hebben geleend, boden vorige week aan om nieuwe afspraken te maken over het betalen van rente en aflos sing op de schulden van de ITC, op voorwaarde dat de lidstaten nieu we financiële middelen zouden verstrekken en zouden garanderen dat de leningen worden terugbe taald. De tinraad heeft tot nu toe échter niet op dit aanbod gerea geerd. Deskundigen vrezen dat er wei nig vooruitgang zal worden ge boekt wanneer de raad deze week opnieuw bijeen komt. De Londen se metaalbeurs heeft aangekon digd de handel in tin met ingang van 18 november te hervatten, blijkbaar in een poging om de ITC onder druk te zetten. Indien er geen overeenstemming wordt en de handel toch wordt hervat, zal bij een fiks aantal handelaren het wa ter tot aan de lippen stijgen. De metaalhandelsorganisatie MMC Metal, onderdeel van de staatsmijnen in Maleisië, kondigde gisteren aan alle transacties op de LME tijdelijk te stoppen. Deskun digen zien hierin een teken dat MMC Metal in ernstige financiële problemen verkeert. In het afgelo pen weekend maakten mijneigena ren in Maleisië, 's werelds grootste tinproducent, bekend dat bijna honderd mijnen in het land heb ben moeten sluiten. De mijnen kunnen hun èrts niet meer kwijt aan de smelterijen in het land en hebben bij gebrek aan contant geld al 4000 werknemers naar huis moeten sturen omdat ze de lonen niet meer kunnen beta len. In het land zijn in de afgelopen vijf jaar al 240 van de 700 mijnen ten onder gegaan aan de ver scherpte concurrentie. Ook de Bo liviaanse vakbonden hebben ge waarschuwd dat de mijnwerkers binnenkort met werken moeten stoppen als de crisis voortduurt. TOKIO (DPA/AP) - Buitenlandse produkten, die in Japan worden in gevoerd, zijn vaak veel duurder dan produkten van Japanse make lij, omdat importeurs zulke hoge winstmarges berekenen. Dit staat in een rapport van de Japanse re gering. Volgens het rapport be draagt de gemiddelde winstmarge op ingevoerde produkten 59 pro cent bedraagt, terwijl die voor soortgelijke binnenlandse produk ten op 40 procent uitkomt. Gisteren verklaarde de perma nente vertegenwoordiger van de EG in Tokio, de Nederlander Lau- rens-Jan Brinkhorst, nog dat Ja pan de invoer van wijn en sterke drank uit de Europese Gemeen schap op oneerlijke wijze belem mert via accijnsheffing en classifi catiesystemen. Hy wees erop dat Europese producenten van wijn en sterke drank in Japan slechts een marktaandeel hebben van 0,6 tot 0,8 procent. Dit duidt volgens de Brinkhorst op „ernstige discrimi natie". Ouderschapsverlof Twee grote Britse banken bieden veelbelovend leidinggevend perso neel de mogelijkheid vijfjaar onbe taald met ouderschapsverlof te gaan. De twee banken garanderen dat de jonge vaders en moeders na die tijd weer in een vergelijkbare functie aangesteld zullen worden. Wel moeten de jonge ouders gein- teresserd zijn in een lange loop baan bij de bank en tijdens hun verlof ieder jaar minstens twee we ken op hun werk komen. V eest ape I AMSTERDAM - Deze scheepsschroef staat model voor het enorme vermo- tj t ju tp ut gen waarmee de Nederlandse vissers tegenwoordig de Noordzee afschui- Het Landbouw-Economisch In- men is te zien op de vandaag door minister Smit-Kroes (verkeer en stituut verwacht als gevolg van de waterstaat) geopende maritieme tentoonstelling Europort 85 in de Am- superheffing dat de Nederlandse sterdamse RAI. In totaal zijn 598 exposanten uit 20 landen vertegenwoor- melkveestapel in 1990 ongeveer di_d ifotoANPi vijftien procent kleiner zal zijn dan in 1983 als de melkproduktie op het huidige niveau gehandhaafd blijft en de melkproduktie per koe tot gemiddeld 5.700 kilogram stijgt. Er zullen volgens het insti tuut meer kleinere melkveebedrij ven en minder grotere bedrijven overblijven. Door het geringere aantal geboorten zal de kalfsvlees- produktie moeten worden inge krompen. Optiebeurs De Europese Optiebeurs en de Amsterdamse effectenbeurs heb ben maandag een samenwerkings overeenkomst getekend op het ge bied van afwikkeling van effec tentransacties. Hierdoor worden een aantal zaken met betrekking tot levering van aandelen en obli gaties bij het uitoefenen van optie rechten vereenvoudigd. De over eenkomst vormt een bijdrage aan het streven naar hechtere samen werking tussen de twee beurzen. Begemann De Machinefabriek Begemann in Helmond heeft de grootste verlie zen achter de rug. De bewindvoer der. mr. C. Kager, deelde dat giste ren mee tijdens een buitengewone aandeelhoudersvergadering. Be gemann verkeert sinds juni in sur séance van betaling en leed over het eerste halfjaar van 1985 een verlies van f 5,8 miljoert. Het be drijf wordt overgenomen door de nieuwe directeur Van den Nieu- wenhuijzen. Kager weet de proble men aan het aannemen van te veel werk en aan grove calculatiefou- ten, waardoor sommige projecten tonnen meer kostten dan begroot. SCHIPHOL (GPD) - De Industrie bond FNV sluit niet uit dat er ac ties komen bij Fokker, wanneer er de komende twee weken geen overeenstemming wordt bereikt over een reëks van sociale kwesties bij de vliegtuigfabrikant. De vak bond wil vooral duidelijkheid over het sociale beleid bij de sluiting van een van de reparatieafdelingen van Fokker, een betere regeling voor het overwerk en een winstde- lingsregeling. Volgens Industriebond-bestuur der A. van der Veen „verwaar loost" Fokker het sociaal beleid en is er sprake van een groeiende on rust onder de circa 9000 werkne mers van het bedrijf. Op de Haagse Fokker-vestiging Ypenburg, die volgens insiders op de nominatie staat gedeeltelijk te worden geslo ten, hebben de afgelopen weken al een paar spontane kantinebijeen komsten plaatsgevonden. Fokker heeft enige tijd geleden aangekondigd dat het overweegt een van de afdelingen voor repara tie- en revisiewerkzaamheden te sluiten. Die afdelingen komen al leen voor in de Fokker-vestigingen in Woensdrecht en Ypenburg. Hoe wel het bedrijf nog niet heeft uitge sproken welke van de twee afdelin gen dicht moet, gaat binnen Fok ker iedereen ervan uit dat dat lót Ypenburg zal treffen. Een deel van het werk zal dan naar Woensdrecht worden overgebracht. De vakbond eist dat er compen satie komt voor de sluiting van de reparatie- en revisieafdeling. Een Toen de Engelse automatise ringsdeskundige Stephanie Shir ley 23 jaar geleden naast haar werk aan een gezin wilde begin nen, ontdekte ze dat dat niet zo makkelijk ging. Een part-time baan met flexibele werktijden was in haar beroep niet te vin den. Omdat ze dacht dat ze niet als enige met dat probleem zat, besloot ze daar wat aan te doen. Ze richtte haar eigen software huis op waar automatiserings deskundigen in deeltijd aan de slag konden. door Runa Hellinga F-International is inmiddels uitgegroeid tot een bedrijf met ruim duizend, voor het meren deel part-time werkende mede werkers en vestigingen in Enge land, Nederland en Denemar ken. Opdrachtgevers zijn bedrij ven als Shell, Esso. Unilever, ABN, Fokker. Océ, Hoogovens en British Railways. Bij de Nederlandse vestiging in Amstelveen werken inmiddels zo'n tachtig mensen, van wie I ruim de helft vrouwen. "En we Rientje van Dieren (links) en Marij zouden dubbel zoveel mensen kunnen gebruiken", zegt sales manager Rienkje van Wieren. Het bedrijf is bezig zich uit te breiden. Sales executive Marijke Oostdijk (de functies verraden de Engelse herkomst) is druk be zig in het zuiden des lands klan- ten te werven en een tweede ves tiging in dat gebied wordt over wogen. F-International heeft een staf van vaste mensen en daarnaast een groep medewerkers die werken op contract-basis. Een vereiste is dat ze minimaal twin tig uur per week beschikbaar zijn en dat ze twee keer per week langs de klant gaan voor wie ze een opdracht uitvoeren. Onge-. veer de helft van alle mederwer kers werkt part-time. Personeel Als soft-ware-huis is F-Interna- tional een dienstverlenend be drijf. Het ontwerpt programma's, adviseert over systemen en werkt voornamelijk met hoogge kwalificeerd personeel. Bij de meeste bedrijven heerst de stel ling dat deeltijd voor dergelijke hogere functies bijna niet te rea-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9