Nicaragua wijst vredesakte af Communisten Italië verliezen macht en prestige iliil Vluchtauto bende van Nijvel terecht CARNAVAL IN KEULEN 5Ondertekening is zelfmoord '86: jaar van vrede Dith Pran pr-man VN Eis 12 jaar wegens falen 'Pershings in West-Duitsland snel geplaatst' Flick betaalde geheime dienst uit angst voor linkse terreur DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 -BUITENLAND PAGINA 7 Jong en oud ging gistermorgen, om elf minuten over elf, vermomd als clowns het carnaval-seizoen in. De foto werd gemaakt in het centrum van Keulen. (fotoAP) NEW YORK (AP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft tijdens de zitting van gis teren zonder stemming een resolu tie aangenomen waarin alle landen worden opgeroepen het jaar 1986 te vieren als Internationaal Jaar van de Vrede. De resolutie werd ingediend door Costa Rica en roept staats- en particuliere organisaties, educatie ve, wetenschappelijke, culturele en onderzoeksinstituten en de me dia op tot de viering. BUENOS AIRES - Drie voormalige leden van de militaire Junta van Argentinië zijn gisteren verschenen voor een militair gerechtshof in verband met hun aandeel in de F alklandoorlog in 1982. Vltir: Admiraal Jorge Anaya, generaal Leopold Galtieri en de luchtmachtchef brigade-generaal Lam i Dozo. ifoto anpi NEW YORK (AFP) - De Cam bodjaanse vluchteling Dith Pran, wiens tragedie onder het regime van Pol Pot bekend i door de film "Killing Fields", i gisteren benoemd tot goodwill- ambassadeur voor het Hog< Commissariaat voor de Vluch telingen van de VN. Dith Pran was correspondent van de New York Times Phnom Penh als assistent v; de Amerikaanse journalist Schanberg. Hij kon na de o\ winning van Pol Pot in 1975 niet vluchten. Pas na vier jaar slaagde Dith Pran erin Thai land te bereiken. Hij speelde zichzelf in „Killing Fields" kreeg een Oscar voor de beste bijrol. Sinds zijn komst in VS heeft Dith Pran zich gewijd aan de zaak van de vluchtelin gen overal ter wereld. BUENOS AIRES (UPI) - Een militaire aanklager in Buenos Aires heeft gisteren gevangenisstraffen van 8 tot 12 jaar geeist tegen drie voormalige leden van de militaire junta wegens onverantwoordelijkheid en nalatig heid, toen zij Argentinië naar een smadelijke nederlaag leidden in de Falklandoorlog tegen Groot-Brittannië. De zwaarste straf van 12 jaar werd geëist tegen ex-president Leopoldo Galtieri, aldus een militaire woordvoerder. Tegen ex-marinecommandant Jorge Anaya werd 10 jaar geëist en ex-luchtmachtcommandant Basilio Lami Dozo hoorde 8 jaar tegen zich eisen. Tegen vice-admiraal Lombar- do, ex-commandant van de zuidatlantische operaties, werd drie jaar geëist. Voor twee verdachten, een gepensioneerde vice-admiraal en ge pensioneerde generaal, werd vrijspraak gevraagd. Tien verdachten zullen vandaag de eisen horen. Het proces vindt achter gesloten deuren plaats, omdat militaire geheimen aan de orde komen. Indien veroordeling volgt, zullen de beklaagden oneervol uit de militai re dienst worden ontslagen en verliezen ze hun militaire pensioenrech ten. Galtieri, Anaya en Lami Dozo wacht ook nog mogelijke gevangenis straf van 10 tot 15 jaar in een proces wegens schending van mensenrech ten, dat loopt tegen negen voormalige juntaleden. HAMBURG (AP) - Het Westduitse weekblad Stern heeft gisteren ont huld dat de Amerikanen alle 108 Pershing-2 raketten in West-Duits land hebben geplaatst om ze nog voor de topontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov in het land te hebben. Volgens het plaatsings schema zouden pas eind december alle kernraketten gestationeerd moeten zijn. Stern zei dat het Pentagon de plaatsing versneld heeft om een eventuele beslissing in Genève di rect de plaatsing van middellange afstandsraketten stop te zetten, voor te ziin. Een hoge functionaris van het ministerie van defensie heeft, al dus Stern, de volledige plaatsing bevestigd. Maar een Westduitse de fensiewoordvoerder ontkende dat er sprake was van versnelde plaat sing. Het Pentagon weigerde com mentaar te geven op het bericht in Stern. MEXICO-STAD - Nicaragua heeft besloten om de huidige versie van het vredesakkoord voor Midden-Amerika niet te ondertekenen. Dit is gisteravond bekendgemaakt door de sandinistische president, Daniël Ortega. Volgens Ortega kan Nicaragua het zich niet veroorloven om zijn wa penaankopen te bevriezen en de omvang van het leger terug te brengen zolang men militair wordt bedreigd door de Verenigde Sta ten. De verrassende aankondiging van Ortega komt op het moment door Rob Sprenkels dat er in Luxemburg een ontmoe ting plaatsvindt tussen de minis ters van buitenlandse zaken uit Midden-Amerika, de landen van de Europese Gemeenschap plus Spanje en Portugal en de in Mid den-Amerika bemiddelende Con- tadora-groep, bestaande uit Mexi co, Colombia, Panama en Venezue la. West-Europa had de Middena- merikaanse vrede willen aanmoe digen met economische hulp. Wat er nu met de Contadora-vrede zal gebeuren is vooralsnog onduide lijk. Ortega stelt de nodige eisen die voor de andere Middenameri- kaanse landen onaanvaardbaar lij ken. Vorig jaar september werd de vredesakte, die toen voorschreef dat alle buitenlandse militaire ad viseurs en instalaties binnen een maand uit de regio moesten ver dwijnen, evenals een onmiddellij ke stop op de wapenimporten, in principe geaccepteerd door alle vijf de betrokken landen: Nicara gua, El Salvador, Costa Rica, Hon duras en Guatemala. Op aandrin gen van Washington trokken Hon duras, El Salvador en Costa Rica echter hun instemming weer in. De Contadora-landen, die hun bemiddeling zien als het enige al ternatief voor oorlog in Midden- Amerika, gaven de moed niet op. Na moeizame onderhandelingen werd dit jaar 22 november als ulti matum voor de ondertekening van het vredesakkoord gesteld. Maar de Contadora-akte bleek inmiddels behoorlijk uitgehold. Zo zouden de Middenamerikaan- se landen zelf tijdstippen moeten gaan vaststellen voor het vertrek van de buitenlandse mi/taire ad- vieseurs en installaties. Ook de be vriezing van de wapenimporten zou door een commissie van de landen zelf moeten worden gere geld. El Salvador en Honduras pro beerden de bemiddelaars ervan te overtuigen dat het noodzakelijk was om door te gaan met militaire oefeningen met buitenlandse mo gendheden in de regio. Ortega eist nu in een brief aan de Contadora-bemiddelaars dat de oorspronkelijke afspraken inzake de wapenimporten en buitenland se adviseurs en installaties worden hersteld. Tevens eisen de sandinis ten dat de Verenigde Staten zich, middels de ondertekening van een apart protocol, aan de vredesak koorden verplichten. Vorige week hadden verschillen de sandinistische leiders verklaard dat ondertekening van het Conta- dora-akkoord „zelfmoord" voor Nicaragua zou betekenen indien Washington geen garanties zou ge ven om de afspraken te respekte- Volgens sommige waarnemers heeft de verrassend harde opstel ling van de sandinisten direkt te maken met de ontmoeting die op het ogenblik in Luxemburg plaats vindt. Sommige Westeuropese landen, met name West-Duitsland, Enge land en België, zouden in Luxem burg proberen om Nicaragua uit te sluiten van de extra economische hulp voor Midden-Amerika. De sandinisten, evenals trouwens de Contadora-bemiddelaars, hadden altijd gehoopt dat West-Europa druk op Washington zou uitoefe nen om de Middenamerikaanse vredesakkoorden daadwerkelijk te respecteren. ten. Ook na vorige overvallen van de bende werden vermoedelijke vluchtauto's volledig gedemon teerd of uitgebrand aangetroffen. De VW Golf die zondag in Strom- beek-Bever werd gevonden - met motorkap, deuren en banken ver wijderd - is vrijwel zeker niet van de overvallers geweest. De bij die auto gesignaleerde Mercedes is ook nog niet opgespoord. De poli tie is op zoek naar een Mercedes met een Nederlandse kenteken plaat, die enkele uren voor de over val in Aalst bij de supermarkt is ge signaleerd. Eén van de twee zwaargewonden ligt nog steeds in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis. De 11- jarige jongen die zaterdag bij de overval zwaar werd gewond door kogels in de benen is buiten le vensgevaar. Zijn vader, moeder en zusje (14) werden door de overval lers vermoord. Politie en justitie in België bewa ren verder het grootst mogelijke stilzwijgen over het onderzoek naar de overval. BONN - Het Westduitse parlement wil een diepgaand onderzoek naar de bewering van de vroegere Flick- manager Von Brauchitsch dat Westduitse bedrijven in 1978 en 1979 minstens 4,5 ton hebben be taald aan de inlichtingendienst BND. Met dat geld werd de roem ruchte privé-detective Werner Mauss ingehuurd om in het buiten land linkse terroristen te volgen. Het zou vooral zijn gegaan om het onlangs tot vier maal levenslang veroordeelde RAF-lid Brigitte Mohnhaupt. door Hans Hoogendijk De betalingen zouden in 1978 en 1979 hebben plaatsgevonden tij dens de regering van SPD-kanse- lier Helmut Schmidt. Helmut Kohl was in die tijd voorzitter van de speciale parlementscommissie die toeziet op de inlichtingendiensten. Schmidt liet weten niet op de hoogte te zijn van dergelijke beta lingen. „Als ik het had geweten, had ik dergelijke handelingen ze ker verboden". Regeringswoord voerder Ost zei daarentegen dat de betalingen door de regering- Schmidt waren onderzocht. Von Brauchitsch staat samen met de voormalige FDP-ministers Frie- drichs en Lambsdorff terecht we gens omkoping en/of belastingont duiking. De onthulling van Von Brau chitsch is in Duitsland ingeslagen als een bom. Het geld zou zijn be taald door Flick, het staatsbedrijf Veba. het verzekeringsbedrijf Huk en een dochteronderneming van de Dresdner Bank. De bedragen werden gestort op de privé-reke- ning van een BND-medewerker. De inlichtingendienst zou er ruim twee ton bij hebben gedaan om Werner Mauss te kunnen inhuren om in het buitenland onderzoek te verrichten naar daar levende West duitse terroristen. De boekhou ding van het potje liep via de Dresdner Bank in München. Het initiatief zou zijn uitgegaan van een aantal ondernemers, onder wie Flick, die bang waren het vol gende slachtoffer van een RAF- aanslag te zullen worden. Het con tract met het particuliere detecti vebureau werd op 11 augustus 1979 getekend en liep een jaar later af. Niet alleen de inlichtingen dienst BND, maar ook de staatsre- cherche BKA zou zeer geinteres- seerd zijn geweest in het werk van de particuliere detective. De privé- speurder werd door de inlichtin gendiensten als 'vrije medewerker' beschouwd en de regeringsdien sten hadden hem slechts 'geadvi seerd'. Werner Mauss is bij de Westduit se politie bekend als een soort su per-James Bond die steeds zaken ophelderd waar de politie geen vin ger achterkrygt. In Frankrijk vond hij juwelen, irt Spanje moorde naars, in Athene terroristen. Hoe wel hooggeplaatste politiemensen vraagtekens zetten bij zijn manier van handelen, is er nooit een on derzoek naar hem ingesteld. ADVERTENTIE J. HOWARD'S PURE MALT WHISKY 12 years old Zuiver als het Schotse water; natuurlijk als het Schotse land schap. geadeld als een Schots edelman. wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324 BRUSSEL - De Belgische justitie denkt de auto. gevonden te hebben die zaterdagavond is gebruikt door de „Bende van Nijvel" bij de over val op een Delhaize-supermarkt in Aalst. Bij die overval werden acht mensen doodgeschoten en twee zwaargewond. door Hans de Bruijn De volledig uitgebrande Volks wagen Golf GTI werd gevonden in een bos bij 's-Gravenbrakel in de provincie Henegouwen, op 45 kilo meter van Aalst. De Bende van Nij vel heeft bij zijn moorddadige overvallen tot nog toe vaak van een VW Golf als vluchtauto gebruik ge maakt. Of het zeker om de zaterdag ge bruikte auto gaat valt moeilijk te zeggen omdat op het uitgebrande wrak natuurlijk alle sporen zijn uit gewist. Het wrak vertoonde geen sporen van kogels, hoewel de poli tie op de vluchtauto heeft gescho- Hasj In de Spaanse plaats Irun aan de grens met Frankrijk heeft de poli tie in een vrachtwagen bijna 1000 kilo hasj gevonden met een ge schatte handelswaarde van 9,3 mil joen gulden. De politie neemt aan dat de hasj afkomstig is uit een Noordafrikaans land en bestemd voor de Nederlandse markt. De twee berijders van de vracht wagen, die een lading fruit ver voerde uit Andalusië, waaronder de hasj in plastic zakjes was ver borgen, zijn gearresteerd. Hun identiteit is niet bekendgemaakt. Egypte/Libië Egyptische geheime agenten hebben een Libisch moordcom mando gevolgd, afgeluisterd, ge filmd en tenslotte op heterdaad be trapt en gearresteerd. Dit is giste ren bekendgemaakt door zegslie den van de regering. De vier leden van het team hadden het gemunt op twee tegenstanders van de Libi sche leider. De Egyptische minister van bin nenlandse zaken Ahmed Rushdy verklaarde dat de vier Libiërs één van zeven teams vormen die spe ciaal door de regering in Tripoli zijn opgeleid om naar het buiten land uitgeweken tegenstanders van het huidige bewind in Libië te elimineren. Duitsland/Libië Een Westduitse rechtbank heeft gisteren een Libiër veroordeeld tot levenslang wegens moord op een landgenoot die tegen het bewind van kolonel Gaddafi was. De recht bank was van oordeel dat het om een politieke moord ging en hecht te geen geloof aan de woorden van de verdachte dat het een persoon lijke wraakoefening betrof. ROME - Het gaat niet goed met de Italiaanse communisten. Een van de signalen van de crisis, maar ze ker niet het enige, is de constante terugloop in het aantal partijleden. In 1977 bedroeg het 1.815.000 dit jaar zijn het er 245.000 minder. Dat mag op het oog nog niet drama tisch lijken, voor een partij die zich in de eerste plaats als massapartij beschouwt, is deze druppelsgewij ze maar gestadige uittocht hoogst zorgwekkend. door Hein ten Kortenaar „De terugloop van het ledental wijst op een verschijnsel dat meestal vooruitloopt op de verkie zingsuitslagen", zegt Elio Ferraris, verantwoordelijk voor de PCI-or- ganisatie. Wat het allemaal nog ernstiger maakt, is de toenemende vergrijzing van de partij: de oudge dienden blijven trouw en er is zelfs nog een zekere toeloop van gepen sioneerden, maar de jeugd blijft weg. De gemiddelde leeftijd van de partijgenoten is 50 jaar en de jonge ren maken nog maar 3,2 procent van het totaal uit. Ook het vrou wenbestand, dat na 1977 voortdu rend was gegroeid, is dit jaar achteruit gegaan: er zijn 19.000 vrouwen minder dan een jaar gele den. Het wordt tijd, menen de or ganisatoren, dat ook de partijlei ding eens opkijkt van de documen ten en rapporten, waarmee ze de "grote strategische lijnen" ontwer pen en zich gaan afvragen of en wat er mis aan het gaan is in de partij. „Er is een opvatting van de poli tiek in zwang gekomen", zegt Ga- vino Angius, verantwoordelijk voor de partijproblemen, waarbij alles wordt overgelaten aan de eli te, aan de opiniemakers, de pres siegroepen en waarbij de gewone partijgenoot nauwelijks meer in vloed uitoefent op de partijlijn". Wat er nodig is, is een grotere inter ne democratie, een werkelijke dis cussie in alle lagen van de organi satie, een erkenning van het recht op afwijkende meningen van die van de meerderheid, ook nadat de beslissingen eenmaal gevallen zijn. Met andere woorden, een grondige herziening van het "democratisch centralisme", in feite al tot het ui terste afgezwakt op het topniveau, maar nog heel reëel aan de basis van de partij. Burgemeesters Dat is geen nieuw probleem, zo als bleek uit de donderende ovatie die partijveteraan Pietro Ingrao ten deel viel, toen hij op het partij congres van 1983 gloedvol was op gekomen voor de 'rechten van de communistische burger'. Op vrije meningsuiting, op kritiek, op ver zet tegen de partijbureaucratie. Het lauwe vingertoppenapplausje van Enrico Berlinguer gaf al aan, dat daar weinig van terecht zou ko men, en dat doet het ook inder daad. Het is geen toeval, dat de uit tocht in de industriële driehoek Turijn (19,6 procent)-Milaan (18,8)- Genua (15) aanzienlijk hoger ligt dan het landelijk gemiddelde (10,7): de achterban in deze steden (zoals trouwens ook in Rome: 18,1) is kennelijk kritischer en heeft minder geduld met een politiek de bat dat zich ver boven hun hoofden afspeelt. Ook de gevreesde gevolgen op verkiezingsgebied bleven niet uit. Alessandro Natta: kleurloos. (foto AP) Na de geslaagde 'inhaalpoging' van de Europese verkiezingen, toen de PCI, ook al door de golf van emo ties rondom Berlinguer's dood en begrafenis een week eerder de christen-democraten met 0,1 pro cent voorbijstreefden gaven de re gionale en gemeenteraadsverkie zingen van dit jaar overal een achteruitgang te zien. Voor de christen-democraten was de tijd rijp om van hun socialistische re geringspartners te eisen, overal in het land hun coalities met de com munisten te verbreken en, voor zover de stemverhouding dit toe liet, mee te werken aan vijf-partij encoalities die een getrouwe weer spiegeling waren van de landelijke regering. Met het gevolg, dat Tu rijn en Rome hun communistische burgemeesters kwijt raakten, dat de socialistische burgemeester van Milaan nu met christen-democrati sche in plaats van communistische wethouders verder gaat, en dat in praktisch alle grote steden de rode gemeentebesturen van de afgelo pen tien jaar plaats moesten ma ken voor nieuwe combinaties zon der de communisten. Een gevoeli ge deuk voor het prestige van de PCI, toch al beschadigd door het wegvallen van Berlinguer, die werd opgevolgd door een buiten gewoon achtenswaardige, maar even buitengewoon kleurloze Ales sandro Natta. Moskou Ook van het internationaal pres tige, dat de PCI een tijdlang ge noot, is weinig meer over. Zeker, het is nog altijd de grootste com munistische partij van het westen, maar de tijd dat hij als de intellec tuele en politieke leider van het Westeuropese communisme, zo niet van Europees links, werd be schouwd, is lang voorbij. Berlin guer's 'eurocommunisme' wordt praktisch nog alleen door de PCI aangehangen. De Fransman Georges Marchais, die er toch al nooit erg warm voor was gelopen, heeft de huik nu weer helemaal naar de Oosteuropese wind gehangen, Carrillo in Spanje staat aan het hoofd van een splin terpartijtje, de Portugese partij is ernstig gehavend. Ook in Moskou is het prestige verlies niet ongemerkt gebleven. Bij de voorbereiding van het con gres van alle Europese communis tische partijen in Berlijn was de PCI er, weliswaar na twee jaar moeizaam onderhandelen, in ge slaagd, de klassieke uitdrukking 'proletarisch internationalisme' in het congresdocument te vervan gen door de veel vagere term 'inter nationale solidariteit', waarmee Moskou's primaat in de commu nistische wereldbeweging prak tisch weid verloochend. Voor de oude Bre; njev was de adhesie van Berlinguer's partij nog belangrijk genoeg om op het punt van de rechtgelovigheid een oogje dichtte doen, maar nu beide spelers van het toneel zijn verdwenen, is ook aan hun compromis niet een pen- nestreek een eind gemaakt. In de nieuwe editie van het pro gramma van de communistische partij van de Sowjet-Unie is het 'proletarisch internationalisme' in volle glorie terug, en al is er een plaatsje voor erkenning van 'speci fieke toestanden' en 'historische omstandigheden' die oorzaak kun nen zijn van uiteenlopende strijd- methoden van de afzonderlijke partijen, er worden ook grenzen gesteld, waarbuiten niemand zich meer communist mag noemen. Die grenzen worden overschreden „wanneer de revolutionaire essen tie van het marxisme-leninisme, het wezen en de rol van het gereali seerde socialisme ter discussie worden gesteld" en „wanneer er wordt getracht het klassekarakter van de communistische strijd te ontkennen en het revolutionaire karakter in de doelstellingen en in methoden van deze strijd te ver doezelen", noch het Eurocommu nisme noch de PCI worden met na me genoemd, maar iedereen weet, dat Berlinguer de rol van het zgn. 'gerealiseerde socialisme' in de Sowjet-Unie en de Oosteuropese satellietstaten niet alleen ter dis cussie heeft gesteld, maar zelfs her haaldelijk voor uitgespeeld heeft verklaard, en dat de PCI al jaren geleden afstand heeft gedaan van ïiïC? iM m de klasserevolutie, in zijn doelstel lingen en methoden als de Italiaan se communisten ooit hebben ge hoopt, dat ze invloed konden uitoe fenen op de ontwikkelingen van het wereldcommunisme, kunnen ze die hoop nu wel opgeven: zo te zien, is het zelfs twijfelachtig of ze zich nog wel communist mogen blijven noemen en of ze in de ogen van Moskou niet de vertegenwoor digers zijn geworden van dat „op portunisme en reformisme' dat de Sowjetpartij vastbesloten wil blij ven bestrijden. Dat betekent niet, dat de PCI nu zijn onafhankelijke koers zal verlaten, maar wel, dat hij nu ook internationaal minder mee telt dan vroeger. En vermoedelijk zal ook de interne verwarring er nog wat door worden aangewak kerd, want er zijn er nog altijd, die met enig heimwee terugdenken aan de goede oude tijd van de stali nistische zekerheden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7