Van der Reijden botst met Kamer Kamer vraagt om extra geld womngonderhoud Van Thijn krijgt excuses voor brandweeractie 'Vrijwillig ziekenfonds moet verdwijnen' Iran dwingt Hollandse sleepboot naar haven ILLEGALE VUURWERKPARTIJ volgens de beoordeling van Wijs Nabestaanden overleden patiënten verenigen zich Kinderen kregen verdacht snoep bij St. Maarten 'Regels voor beveiliging op Schiphol beter naleven' Van de Scheur: actie rond stadhuis was ontoelaatbaar IMSliPPkeukens DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) houdt vast aan zijn voornemen om per 1 januari het vrijwillig ziekenfonds op te heffen. Daar mee trotseert de staatssecretaris een kamermeerderheid van CDA en PvdA, die weinig voelt voor het geheel laten verdwijnen van het vrijwillig ziekenfonds. i toekomstige volksverze- De opheffing van het vrijwillig zie- voor ei kenfonds is in de ogen van Van der kering, Reijden echter 'het fundament' De proeftuingedachte van het gewijzigde stelsel van ziek tekostenverzekering dat op 1 ja- t-j.. nuari van start moet gaan. De te realiseren. Het CDA denkt in dat Failliet staatssecretaris zei dat gisteren bij verband een discussie van de kamercom- eigen r volksgezondheid i volgens Van der Reijden nmogelijk op korte termijn VVD kwam op voor de positie van de kleine zelfstandigen, maar bleek overigens als enige bij voor baat akkoord. IJMUIDEN (ANP) - De zeesleper Amsterdam van de firma Wijsmul ler in IJmuiden is vrijdag door de [marine van Iran gedwongen met een Griekse tanker op sleeptouw de Iraanse haven Sirri binnen te varen. Dat heeft een woordvoerder van Wijsmuller gisteren bevestigd. De zeesleeper Amsterdam, die met nog twee andere slepers van deze maatschappij en sleepboten van buitenlandse firma's in de Per zische Golf is gestationeerd, had kort vóór de actie van de Iraanse marine de Griekse tanker Canaria, die in het oorlogsgebied door een Exocet-raket was getroffen, opge pikt. De actie tegen de sleepboot Amsterdam deed zich voor in in- iets a zijn- voorstellen. Ëen termijn die volgens Van der Reijden apert te- gezien de langdurige parlementai- gen heeft uitgesproken. Het debat re behandeling niet haalbaar r lijkt en in Den Haag wordt n mikt op 1 april volgend jaar. stond vooral in het teken ge- opheffen van de misverstanden die de afgelopen tijd rond drie wets- PvdA en CDA willen het vrijwil- ontwerpen die Van der keijden de lig ziekenfonds laten voortbestaan afgelopen tijd heeft ingediend. De behandeling daarvan vindt overi- j gens pas over een paar weken dienst krijgen, in totaal ongeveer plaats. 800.000 mensen. PvdA en CDA zen dat het opheffen van het vrij willig ziekenfonds de weg naar een toekomstige volksverzekering te gen ziektekosten blokkeert. CDA- woordvoerder Lansink wil het af geslankte vrijwillig ziekenfonds gebruiken als een soort 'proeftuin' De PvdA, die zich tegen de plan nen van de staatssecretaris keert, wacht nu af welke wijzigingen Van der Reijden kan bieden. Woord voerster Muller liet wel weten dat de de herziening in elk geval niet de bezuinigingen oplevert die aan leiding wa: Van der Reijden zei dat de vrij willige verzekering wel opgeheven moet worden, omdat zij 'failliet' is. De particu/liere verzekeraars willen deze verzekering niet meer met be hulp van bijdragen (zoals tot dus ver was afgesproken) overeind houden. Niet opheffen zal de pre mies tot 200 gulden en meer per maand doen stijgen. Daar staat tegenover dat de be trokken 800.000 verzekerden (be jaarden en uitkeringsgerechtigden gaan naar de verplichte zieken fondsverzekering) voor een premie van 165 'gulden per maand op de particuliere markt terecht kunnen. De wijziging brengt meer samen hang in het stelsel, maar zal geen besparing op de kosten van de ge- DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteren ruim 1300 kilo vuur werk in beslaggenomen tijdens een gerichte zoekactie in de Schilderswijk, naar aanleiding van klachten. Het leeuwedeel werd gevonden in een pak huis aan de Paulus Potterstraat. De 37-jarige eigenaar tan die partij kreeg een proces-verbaal voor het overtreden van de hinderwet, de wet gevaarlijke stoffende wet economische delicten en de algemene politie verordening. In een woning en een pakhuis aan de Rembrandtstraat vond de politie twee partijen vuurwerk van 30 en 5 kilo. Twee vrouwen zijn voor het bezit daarvan bekeurd. Een politieman toont de buit van de zoekactie, (foto anp> muller in strijd met de internatio nale rechtsregels. Sinds de Amsterdam Sirri is bin nengelopen is er geen radiocontact met de bemanning. De Iraanse au toriteiten, zo verluidt in scheep vaartkringen, zouden de radio-ap- paratuur van de sleper en van de Griekse tanker hebben verzegeld. Niettemin kon de woordvoerder van Wijsmuller meedelen dat de DOETINCHEM (GPD) - Hij is er zich terdege van bewust dat de medische wetenschap in Nederland, zelfs voor Europese begrip pen, op een zeer hoog peil staat. Toch worden er volgens Doetin- chemmer Vlasblom in de vaderlandse ziekenhuizen regelmatig fouten gemaakt met veelal fatale gevolgen. "Maar als je dan als nabestaande wilt weten wat er precies is gebeurd, stuit je op een muur van-onbegrip. Er is niemand die je helpt". Vlasblom, die begin dit jaar een kind verloor tijdens een opera tie, heeft daarom samen met drie lotgenoten besloten een vereni ging op te richten voor nabestaanden van overleden patiënten. Deze organisatie stelt zich onder meer ten doel dat, indien de fami lieleden van de overledene dit wensen, exact uit te zoeken wat de doodsoorzaak is geweest en of er fouten zijn gemaakt. Zo zal de vereniging bij het betreffende ziekenhuis de medische dossiers opvragen en een gerechtelijke lijkschouwing laten ver richten. Als blijkt dat er daadwerkelijk fouten zijn gemaakt, wor den vervolgens de inspectie van volksgezondheid en zonodig de officier van justitie ingeschakeld. Verder zijn de initiatiefnemers van mening dat er een informatieboek moet worden samengesteld waarin staat aangegeven hoe de nabestaanden het best kunnen handelen bij het overlijden van de patiënt. Tevens moeten volgens de vereniging de klachtenprocedures worden vereenvoudigd en zullen artsen die meerdere malen in de fout zijn gegaan in een zwartboek worden vermeld. Gemoedsrust "Het is natuurlijk niet zo datje door de zaak tot op de bodem uit te zoeken je kind terugkrijgt, maar voor je gemoedsrust moet je weten wat er precies is gebeurd. Nu is het echter zo, datje als leek niet weet welke paden je moet bewandelen. Daar komt dan nog bij dat je bepaalde dossiers niet ter inzage krijgt en veel gegevens spoorloos verdwijnen", aldus Vlasbom. De klachten zullen vaak betrekking hebben op geneeskundige aspecten. De organisatie zal daarom een vaste kern krijgen, be staande uit een medisch geschoolde advocaat, een arts en enkele medewerkers. Omdat de vereniging nog niet de beschikking heeft over voldoende financiële middelen, zal in de beginperiode voor namelijk een beroep worden gedaan op werkloze medici en juris ten. Vlasblom is ervan overtuigd dat de vrijwilligers na verloop van tijd een betaalde baan kan worden aangeboden. Want, zo stelt hij, "als ik voorzichtig schat, zijn er jaarlijks minstens 8500 operaties waarbij artsen fouten maken die zwaarwegende gevolgen hebben. Ik denk dan ook dat we de komende maanden zeker vijfduizend 'reacties binnen zullen krijgen. Er ligt dus werk genoeg voor de vereniging". rio rm^ratip n#» ueapcuiiig uy uc n.u&ien vctn ut ge- ae operatie, ue zondheidszorg opleveren, aldus Van der Reijden. In de verdere toekomst moet het [volgens hem mogelijk zijn een volksverzekering op te bouwen. Als basis kan gebruik worden ge maakt van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). Het verstrekkingenpakket wordt zowel door ziekenfondsen als par ticuliere verzekeraars uitgevoerd. De AWBZ-voorzieningen zouden geleidelijk kunnen worden uitge breid met bijvoorbeeld eerst de huisartsenhulpverlening en daarna de ziekenhuisverpleging. Maar dit zijn alleen filosofieën, aldus Van der Reijden. DEN HAAG (ANP/GPD) - Staats secretaris Brokx (volkshuisves ting) is niet van plan in de komen de jaren extra geld uit te trekken voor de stadsvernieuwing. De PvdA heeft hem gisteren in een de bat over het stadsvernieuwings plan gevraagd de komende drie jaar om een half miljard gulden ex tra per jaar, omdat de steden vol gens deze partij massaal dreigen te verkrotten. Ook WD en D'66 pleit- meer nadruk op woning- voorstellen voor de uitgaven aan stadsvernieuwing al aan het pla fond te zitten. "De heren mogen bij de behandeling van mijn begroting over twee weken aangeven waar ik het geld vandaan moet halen", zei hij. Hij heeft voor volgend jaar 900 miljoen gulden beschikbaar, oplo pend tot ruim een miljard in 1989. 'Desastreus' noemde hij het idee om minder nieuwe woningen te bouwen en het geld dat daardoor overblijft in het achterstallig verbetering, terwijl het CDA het derhoud te stoppen, zoals PvdA, WD en D'66 bepleitten. De partij en beroepen zich daarbij op een re cent verschenen rapport waaruit meerjarenplan wil afwach- en. Brokx gaf aan met zijn huidige Weer eis van tien jaar cel voor dood Ideuter na seksueel misbruik DEN BOSCH (ANP) - Advocaat- generaal Hulleman heeft gisteren 27 augustus vorig jaar door in hoger beroep voor het gerechts hof in Den Bosch bevestiging eëist van het vonnis in de zaak Thea Puijmbroek tegen een 31-jarige Amsterdammer en diens 26-jarige rechtbank vrouw. De twee werden in februari werd vriji, dit jaar veroordeeld tot tien jaar cel verdachten wegens zware mishandeling van de 6-jarige Thea Puijmbroek die als gevolg daarvan overleed. HAARLEM (GPD) - Bij de poli tiekorpsen van Haarlem, Heems kerk, Zaanstad en Hoorn zijn gis- Thea Puijmbroek werd maandag teravond verdachte snoepjes inge- ir door een leverd, die kinderen hadden gekre- hotelkamer gen tijdens hun Sint-Maarten- Eind- stocht. Een eerste onderzoek heeft blijkt dat er voor 30 miljard gulden nodig is om alle achterstallig on derhoud te plegen. Hij wees de Ka mer erop dat de bevolking tot 2000 met een miljoen huishoudens zal toenemen. Veel te veel geld ook kost vol gens de staatssecretaris het plan van PvdA en D'66 om voor het ach terstallig onderhoud aan woningen van na de oorlog evenveel uit te trekken als voor vooroorlogse wo ningen. Aan een huis van voor de i oorlog mag voor 40.000 gulden rijkssubsidie worden verspijkerd, voor onderhoud aan een naoorlog se woning heeft Brokx niet meer dan 10.000 gulden, j In een motie van de PvdA, waar in zij vraagt om meer stadsvernieu- wingsgeld van andere ministeries, zoals Verkeer en Waterstaat (veili ger straten) en WVC (monumen- ten), ziet Brokx al evenmin iets. "Als ik hiermee naar mijn collega's Smit-Kroes en Brinkman ga, moe ten zij niet alleen hun hart, maar ook hun portemonnee openzetten, en dat laatste zie ik ze nog niet doen", luidde Brokx' antwoord aan de socialisten. Winterschilder Brokx' 'baas' minister Winse- mius voelt er niets voor om geld dat het rijk overhoudt aan de mis lukte fiscale aftrekregeling voor onderhoud aan de eigen woning, te gebruiken voor financiering van de winterschilder. Hij zei dat in ant woord op een motie van die strek king van de PvdA. De minister hield de Kamer voor dat de werk loosheid onder schilders een sei zoenswerkloosheid is, dat wil zeg gen dat ze vooral in de winter in de ww zitten. Het werkgelegenheids beleid van de regering is juist ge richt op bestrijding van langdurige werkloosheid onder bouwvakper- soneel, aldus Winsemius. Wie in de wintermaanden de schilder laat komen, krijgt een kor- Ouders liepen gisteravond met de kinderen mee bij het ophalen van snoep in Haarlem, in het kader van de tin| °P ^et uurtarief. Het zijn voor- viering van Sint Maarten. Giftig snoep, dat volgens het 'Internationale leger tot heropvoeding van het Neder- al de ondernemers in de sehilders- landse volk' op diverse plaatsen in Zuid-Kennemërland in roulatie zou worden gebracht, zat er niet bij. (foto anp> DeC DA fractie steunt de wens de PvdA om geld hoven dood gevonden. Het kind uitgewezen, dat de in wit-rood pa door de moeder, die door de pier verpakte snoepjes zijn samen- tbank van medeplichtigheid gesteld uit 'gemalen hagelslag met werd vrijgesproken, bij de twee sucrosa'. Op de verpakking staat achtergelaten, kind kreeg een fatale dosis werd seksueel misbruikt. De doodshoofd met de merknaam 'Capm Fizzy'. Een onbekende kondigde gister- ADVERTENTIE deo-opname die daarvan werd ge- morgen 'in een tweetal brieven maakt diende bij de rechtbank als dat op diverse plaatsen in Haar bewijsmateriaal. De twee zouden lem en omstreken tijdens de viering ook ontucht hebben gepleegd met een 9-jarig kind uit Amsterdam. Het hof doet 25 november uit spraak. Sint Maarten vergiftigd snoep in roulatie zou worden gebracht. Dit uit protest tegen de huidige consumptiemaatschappij, aldus de afzender, die zich presenteerde als 'het internationale leger tot herop voeding van het Nederlandse volk'. De brieven werden bezorgd bij het stadhuis in Haarlem en bij het Haarlems Dagblad. Naar aanleiding van de brief werden scholen, speeltuinen en po litiekorpsen in de omgeving ge waarschuwd. Tientallen veront ruste ouders belden op. In Haarlem en omgeving werd gisteravond geen melding gemaakt van vergif tigingsverschijnselen bij kinderen als gevolg van het aangeboden snoepgoed. Wel ontstond er even paniek toen een tweejarig meisje moest overgeven, maar voorlopig lijkt er niets aan de hand te zijn. Vorig jaar kregen enkele kinde ren in Haarlem en in Badhoeve dorp medicijnen als presentje voor het zingen van een Sint Maarten lied. Het bleek toen te gaan om een kalmeringsmiddel en een middeltje tegen allergie. Het is nooit duide lijk geworden wie de gever was. De Haarlemse politie adviseerde de ouders gisteren mee te lopen met dp Sint Maartenstocht van hun kin deren en aangeboden snoep zorg vuldig te bekijken. bemanning van de Amsterdam on gedeerd is en in goede gezondheid verkeert. Hij voegde er aan toe te verwachten dat de zaak, gegeven de goede contacten met de Iraanse autoriteiten, spoedig zal zijn opge lost. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken is het opbrengen van de twee schepen naar Sirri eigenlijk een Griekse zaak. Er is weliswaar een Nederlandse sleper bij betrokken, maar het ging bij deze actie om de Griekse olietanker, aldus de zegs man. Het komt volgens hem gere geld voor dat buitenlandse sche pen worden opgebracht naar Iraanse havens. Het is alleen de eerste keer dat daar een Neder landse zeesleper bij betrokken is. terschilder ter beschikking te stel len, maar zij is nog niet zo ver ge gaan om de motie mede te onderte kenen. De sleepboot Amsterdam van de firma Wijsmuller, die gisteren naar de Iraanse haven Sirri werd opgebracht, met in het kielzog een Griekse tanker. (foto anp> Voetoverhe veling nu voorbereid DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Koning (financiën) heeft giste ren aan het parlement begrip ge vraagd voor het feit dat hij alvast begint met de voorbereidingen voor de invoering van de maande lijkse voetoverheveling. Het parle ment moet daarover nog een defi nitief besluit nemen. Volgens dc bewindsman is haast geboden, wil len de effecten van de voetoverhe veling al in januari 1986 zichtbaar kunnen worden, zo blijkt uit zijn brief. Bij voetoverheveling wordt het niet benutte deel van de belasting vrije som van de zogenoemde klei ne tweeverdiener opgeteld bij de belastingvrije som van de partner. Een onlangs ingediend wetsont werp moet het mogelijk maken dat de partner dit voordeel maande lijks terugkrijgt (waarmee het na deel voor de ander wordt goedge-' maakt), via een vermindering van de af te dragen loonbelasting. Het wetsontwerp moet ingaan op 1 ja nuari. Om het effect van deze maande lijkse voetoverheveling al in de loonbetaling van januari te verwer ken, moet degene die de loonbelas ting inhoudt (werkgever of uitke ringsinstantie) uiterlijk in decem ber de beschikking van de belas tinginspecteur in zijn bezit heb ben. Daarvoor moeten de aan vraagformulieren voor de vermin dering wegens voetoverheveling al deze maand de deur uit. ERMELO (ANP) - Een 33-jarig af delingshoofd van het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo heeft tegenover de politie bekend enkele jaren achtereen uitkerings- gelden van patiënten te hebben verduisterd. De man, die op staan de voet is ontslagen, zal binnen kort worden voorgeleid. De man kon vanwege zijn functie beschik ken over een deel van het geld, waardoor hij volop in de gelegen heid was het geld te verduisteren. Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies Verliest u deze voor delen niet uit het oog. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-89 92 06 AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD) - Voorzitter Van de Scheur van de ambtenarenbond AbvaKa bo heeft burgemeester Van Thijn van Amsterdam zijn excuses aan geboden voor de uit de hand gelo pen brandweeractie van afgelopen vrijdag rondom het stadhuis in de hoofdstad. In een telex-boodschap zegt hij het te betreuren dat deze actie ernstig overlast heeft bezorgd aan het personeel van het stadhuis en daarbij materiële schade heeft aangericht. "Ook de AbvaKabo acht dit niet toelaatbaar", aldus Van de Scheur. Van Thijn had gisteren als lid van de AbvaKabo in een boze brief aan Van der Scheur om diens af keuring van de actie gevraagd, om dat 'de veiligheid van de ambtena ren op het stadhuis erdoor ernstig in gevaar is gekomen. "Collega ambtenaren zijn schandelijk be handeld. Er zijn brandjes gesticht, geweld tegen personen gebruikt, vernielingen aangericht, róokpoe- der is ontstoken. Mensen, ruimten en apparatuur hebben erstig te lij den gehad van schuim, water en ir riterende, waarschijnlijk zelfs gifti ge, rook", aldus de burgemeester. In zijn antwoord zegt Van de Scheur dat afgelopen zaterdag tij dens een stevige discussie met de actieleiding van het brandweerper soneel garanties zijn geëist dat der gelijke dingen niet meer gebeuren. "Arbeidsconflicten behoren aan de overlegtafel te worden opgelost", aldus Van de Scheur in zijn brief. AbvaKabo en de CFO (ambtena renbond van het CNV) zijn het ove rigens oneens over de mogelijke gevolgen van een hogere onregel matigheidstoeslag bij de brand weer voor andere categorieën over heidspersoneel. De CFO verwacht dat nu ook ander overheidsperso neel aan de bel zal trekken over de onregelmatigheidstoeslagen. De AbvaKabo ziet dat niet gebeuren, omdat de situatie bij de brandweer volgens deze bond een zeer bijzon dere is. Beloning Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) zei het af gelopen weekeinde dat hij bang was voor een dergelijke loongolf. waardoor de bezuinigingen in de collectieve sector voor een deel on gedaan zouden worden gemaakt. Volgens vice-voorzitter Poell van de CFO moet de minister beseffen dat er de laatste jaren voor miljar den is bezuinigd op het overheids personeel en de toeslagen voor on regelmatig en zwaar werk bij de overheid meestal lager zijn dan in het bedrijfsleven. De CFO verga dert vandaag over de problemen bij de brandweer. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vraagt haar leden van daag een voorlopige oplossing te treffen voor de beloningsproble men bij een aantal brandweerkorp sen. De gemeenten moeten bij wij ze van voorschot hun brandweer lieden gaan belonen met maximaal 175 gulden bruto in de maand ex tra per brandweerman. De ge meenten moeten vervolgens, aldus de VNG, de hele beloningsstruc tuur aan een nadere studie onder werpen. Dit onderzoek moet uiter lijk 1 maart volgend jaar tot een de finitieve regeling leiden. De AbvaKabo weet nog niet of het VNG-voorstel voor de bond ac- ceptabel is. De afdeling Rotterdam staat er 'in principe niet afwijzend' tegenover, maar Breda en Amster dam voelen er respectievelijk wei nig en niets voor. De VNG heeft vandaag weer overleg met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) over de eisen van de brandweerlie den. Een eerder gesprek tussen de VNG en Rietkerk, vorige week, le verde niets op. De minister is nog steeds van mening dat de gemeen ten zelf de problemen met de brandweer moeten oplossen. De Amsterdamse brandweer voert vanaf gisteren een nieuwe, publieksvriendelijke actie: gratis dienst- en hulpverlening aan de be volking. De afgelopen twee weken verleende het Amsterdamse brandweerkorps geen diensten meer als het leegpompen van kel ders of openen van deuren voor mensen die hun sleutels waren ver geten. SCHIPHOL (GPD) - De veilig heidsmaatregelen op Schiphol hoeven niet te worden verscherpt, maar de regels moeten wel beter worden nageleefd. Dat concludeer de gistermiddag de nationale vei ligheidscommissie burgerlucht vaart na een spoevergadering over de veiligheid op de luchthaven. Medewerkers van het weekblad Nieuwe Revu rakelden de discus sie op door tot verboden terrein op Schiphol-Oost door te dringen. Voor het PvdA-kamerlid Van den Bergh was dat aanleiding om mon deling overleg te vragen met de mi nisters van justitie en verkeer en waterstaat. Enige tijd geleden stel de Van den Bergh al schriftelijke vragen over de veiligheid op de luchthaven. Van den Bergh: "Schiphol is zo lek als een mandje. De beveiliging zit vol gaten. Tal van verboden plaatsen op Schiphol zijn zonder problemen voor iedereen te berei ken. Het redelijk noodzakelijke ge beurt niet eens. Dat is onaanvaard baar". Als een van de oorzaken van de problemen ziet de PvdA'er de ingewikkelde situatie met betrek king tot de beveiliging van Schip hol. Die is in handen van de rijks politie, de marechaussee, de doua ne, de luchthavenpolitie en een particuliere beveiligingsdienst. Van den Bergh is het eens met de stelling dat er van Schiphol geen vesting moet worden gemaakt. "Maar je mag wel verwachten dat noodzakelijke maatregelen wor den getroffen. Ik heb de indruk dat betrokkenen een beetje ingeslapen zijn". De veiligheidscommissie onder schrijft die stelling met de conclu sie dat de bstaande regels beter moeten worden nageleefd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5