Hogere belasting op onroerend goed valt fout bij raadsleden 'Dit is geen rijden, maar bikken Meer inspraak stadsvernieuwing Raad bezorgd over onzekere financiën toekomst gemeente Begroting '86 Gemeente kan er weinig aan doen PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 Volgend jaar gaat de ogb voor goedkopere woningen, over het al gemeen, een stuk omhoog. Dit is het gevolg van het feit dat de prij zen van huizen, in vergelijking met vijf jaar geleden, flink zijn gezakt. Op basis van deze vijf-jaarlijkse ta xatie, die dit jaar weer is gehouden, worden de tarieven (per 3000 gul den waarde van een woning) bere kend. Omdat de gemeente de totale op brengst ongeveer gelijk wil hou den, gaat het ogb-tarief per 3000 gulden flink omhoog. Mensen in duurdere woningen - met een waarde boven de 200.000 gulden - zullen over het algemeen een flink stuk goedkoper uit zijn, omdat juist deze huizen flink in waarde zijn gedaald. De goedkopere pan den zijn in verhouding minder in prijs gezakt, zodat vooral voor de eigenaars en huurders daarvan een verhoging van de ogb uit de bus kan komen. De raadsleden van de commissie financiën, die gisteravond een be gin maakte met de behandeling van de gemeentebegroting, zit dit verschil niet lekker. Ondanks het feit dat burgemeester en wethou ders twee ton willen uittrekken om alle ogb-heffingen iets lager te la ten uitvallen, sprak onder andere PvdA-raadslid De Vreeze zich er voor uit dat de tariefstijging voor de lagere inkomens te niet wordt gedaan. Afgezien van de VVD bleken ook de andere fracties dit standpunt te huldigen. Raadslid Van Lint van Links Leiden (PSP/PPR/CPN) zei te menen dat de ogb-tarieven moe ten worden veranderd ten voordel van de huurders van goedkope (woningwet-)woningen. Hij pleitte er bovendien voor om meer geld beschikbaar stellen voor een lagere heffing voor alle belastingbetalers. Onbevredigend Volgens SP-raadslid Vergeer, die zijn cijferwerk baseerde op gege vens van makelaars, klopt er niets van de berekeningen die B en W op tafel hebben gelegd, waarin wordt vermeld dat de ogb gemiddeld ze ven procent daalt. Zijn zakcalcula- tor had echter uitgewezen dat de eigenaren/bewoners en huurders van een goedkope woning volgend jaar 17 tot 20 procent meer ogb moeten betalen. Wethouder Bordewijk (PvdA) concludeerde daarentegen dat Ver- geers berekening niet juist was. Hij stelde verder dat de ogb een heel onbevredigende en ondoorzichtige belastingheffing is. "Ik zie er liever een ander systeem voor in de plaats". Bordewijk hield de com missie verder voor dat B en W van te voren hebben duidelijk gemaakt dat de ogb in 1986, ondanks de ge middelde waardedaling van de huizen, voor een aantal mensen on gunstiger kan uitpakken dan voor heen. Allerlei suggesties van commis sieleden om de minder draag krachtige Leidenaar te ontzien wees Bordewijk, bijge vallen door hoofdschuddende LEIDEN - Mevrouw M.C. Hendriksen is gistermiddag in het stadhuis koninklijk onderscheiden. Burgemeester Goekoop speldde haar de bijbe horende versierselen op. Zij kreeg de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. ter gelegenheid van haar veertigjarig jubi leum bij de firma Adr. van Ooyjr. aan de Breestraat. Mevrouw Hendrik sen trad daar op 11 november 1945 in dienst. Zij is er boekhoudster. (foto Holvast) ambtenaren, van de hand. Wette lijk gezien mag de gemeente dat niet doen. Het uittrekken van extra geld om de heffing voor alle Leide- naars te verlagen, is de enige moge lijkheid. Waar dat geld dan vandaan komt, moeten de commissieleden zelf maar aangeven, zei Bordewijk, tegen onder andere Van Lint (Links Leiden) die dit idee propa geerde en daarvoor bij vrijwel alle partijen gehoor vond. Van de ver wezenlijking wordt allerwegen echter niet zo veel verwacht. De Vreeze (PvdA) verklaarde daarbij tevens dat hij, met zijn frac tie, eerst eens wil bekijken of de twee ton, die B en W beschikbaar willen stellen voor een minieme ogb-verlaging, niet beter op een an dere manier aan de armste Leide- naars ten goede kan komen. Vergeer (SP) en Brands, die te genwoordig voor het Verbond van Communisten in Nederland (VCN) in de Leidse gemeenteraad spreekt, verweten B en W tot slot valse voorlichting te hebben gege ven. Deze kritiek richtte zich op het 'halleluja-verhaal' dat de ge meente over de ogb in de wekelijk se informatieve advertentie zou hebben opgedist. Wethouder Bordewijk vond het gebruik van deze terminologie ui terst kwalijk. Maar hoewel hij erop aandrong dat beide raadsleden dit zouden terugnemen, hielden zij voet bij stuk. LEIDEN - Ondanks enkele mee vallers die dit jaar aan het licht zijn gekomen vinden de Leidse raads leden de financiële perspectieven voor de toekomst zorgwekkend onzeker. Onduidelijk is of de mee vallers blijvend zijn. Bovendien is evenmin met stelligheid te zeggen of het rijk de gemeente in de ko mende jaren niet weer zal korten. Daar komt bij dat de aanvullende subsidie die Leiden als 'armlastige' gemeente .ontvangt na 1987 nog kan worden geïncasseerd. Een aantal raadsleden van de commissie financiën uitten zich gisteravond dan kritiek op het hui dige kabinetsbeleid. Hoewel men in grote lijnen akkoord is met de begrotingsvoorstellen van B en W voor 1986, was er echter ook wat kritiek op het college te beluiste- De Vreeze (PvdA en Van der Nat (WD) stortten zich eendrachtig op de ondoorzichtigheid die naar hun mening bestaat over de gemeente lijke reserves. "Het overzicht dat we nu krijgen is een ratjetoe", po neerde Van der Nat. De Vreeze had becijferd dat Leiden dik 106 mil joen gulden in verschillende potjes heeft. Hoe dat erin komt en er weer uit gaat bleek hem echter volstrekt onduidelijk. Wethouder Bordewijk (PvdA) kon echter toezeggen deze fondsen in het komend voorjaar in de schijnwerpers te zullen zetten. CDA'er Kranenburg viel over het gat van 3,45 miljoen dat Leiden blijkt te hebben geslagen in het huishoudboekje over 1984. "Wat ik heb zien aankomen is gebeurd", wierp hij Bordewijk voor de voe ten. De wethouder gaf toe dat het gemeentelijke tekort over 1984 'het zwakste punt van mijn hele ver haal is'. Hij wees op een scala van oorzaken en kon vervolgens de commissie geruststellen, met de mededeling dat het gat wordt ge stopt uit enkele reserves en eigen kapitaal. Raadslid Van Lint (Links Lei den) sprak zich uit voor het uitge ven van meer geld voor de tech nisch bewoners adviseurs (een uit breiding van dit instituut in 1987), kinderopvang en de Leidse mini ma. Hij dacht tevens hardop dat de gemeente nog wel wat kan bespa ren door efficiënter te werken. Van Lint merkte voorts op dat volgens hem sommige bezuinigingen, die nu zijn ingevoerd, al eerder moge lijk waren. D'66 wees bij monde van raads lid Snelders op het op het gevaar dat bezuinigingen willekeurig wor den toegepast. Hij sloot zich bij Van Lint aan door wethouder Bor dewijk te vragen eens op een rijtje te zetten welke mogelijke nog niet aan het licht zijn gekomen. LEIDEN - Wat een eüende! Op de achtergrond bijna permanent het gepiep, gesis, gekreun en ge dreun (vergeefs ons deze rijmela rij) van machines, zodat de woor den van de rechter en verdach ten bijna niet te horen waren, tenzij je gezegend was met zeilo ren. Nee. zei één van de rechtenstu denten die aanwezig waren bij de zitting, ook zij hadden nog niet veel opgevangen. En dan te be denken dat ze gekomen waren om de rechtspraak van het kan tongerecht te bestuderen. Honderdzeventig had de be roepschauffeur gereden. En dat was wel eens vaker voorgeko men, zo bleek uit het verhaal van de kantonrechter. "U bent al een paar keer gepakt", zei hij. "De pakkans is doorgaans klein, dus dat geeft te denken". De verdachte gaf het toe: hij had behoorlijk hard gereden. Maar ja, hij zat vaak op de weg hè. Hij reed zo'n 120.000 kilome ter per jaar. dan wist de kanton rechter het wel, niet?. De officier van justitie begon te rekenen. 120.000 kilometer per jaar...dat wil zeggen... "Ik heb zo eens even zitten rekenen", zei hij even later. "En als u 120.000 kilo meter per jaar rijdt, dan wil dat zeggen dat u per dag 1800 kilo meter aflegt". Hij keek triomfantelijk, pre cies, zoals iemand kijkt die zijn winnende kaarten op tafel legt. Zo'n gezicht van: kijk hier eens even, dit hadden jullie niet ver wacht he! 1800 kilometer...die uitkomst deugt natuurlijk aan geen kan ten. Het heeft er alle schijn van dat de officier heeft zitten ver menigvuldigen. De advocaat van de chauffeur hielp hem even la ter dan ook uit de droom: "Als u goed rekent, komt u op 150 ki- lomter per dag". De kantonrechter kon een glimlach niet onderdrukken. Hakken of eten 150 kilometer per dag—wan trouwig geworden sloegen we zelf maar eens aan het rekenen, maar helaas verdwaalden we hal verwege. Gelukkig bleek de rechtenstudent een goed reke- "Kijk", zei hij even later, wij zend op zijn vel, "je komt uit op ongeveer 350 kilometer per dag als iemand 120.000 kilomter per jaar rijdt. Maar ik ben er wel van uit gegaan dat die chauffeur 360 dagen per jaar op de weg zit, en dat is rijkelijk veel". De rekenmachine gaf de rech tenstudent later op de dag gelijk. Laten we maar hopen dat de ad vocaat en de officier van justitie niet vaak boodschappen hoeven te doen. Eens kijken...acht zak- 'Je kunt ze geen moment alleen late LEIDEN - De hal van het Leidse stadhuis is sinds gisteren het to neel van een tentoonstelling 'Je kunt ze geen moment alleen laten' over hoe onveilig het in huis kan zijn voor kinderen. Wethouder Fred Kuijers opende de expositiie gistermiddag door wat rolschaat sen, bananeschillen en meer van dat soort onveilige voorwerpen van de vloer op te rapen. De tentoonstelling is bedoeld om de aandacht van ouder en verzor gers van kinderen te vestigen op mogelijk onveilige situaties - en het voorkomen daarvan - in en om het huis. Voorbeelden worden ge geven van onveilig en veilig speel goed. De gevaren van elektriciteit worden in beeld gebracht en het belang van kinderveilige sluitin- i'. Dat is het motto van de tentoonstelli Onveiligheid in en om huis op expositie gen op chloorflessen en dergelijke. Ook worden ouders op verstik kingsgevaar door spelen met plas tic zakken attent gemaakt. Voor het risico op verbranding, die kan ontstaan door hete pannen onvol doende zorgvuldig op het gasstel te plaatsen, wordt eveneens gewaar schuwd. Het voorkomen van situa ties, als gevolg waarvan kinderen in het Stadhuis. (foto Holvast) lelijk kunnen vallen, krijgt de aan dacht. Wethouder Kuijers meldde, na dat hij enthousiast de kinderveili ge sluitingen had geprobeerd, in zijn openingstoespraakje dat jaar lijks twee miljoen ongevallen in en om het huis voorkomen in Neder land. Vooral kinderen tussen 0 en 4 jaar lopen in huis risico's. De tentoonstelling is samenge steld door Frans van de Avert, me dewerker van het Rijksmuseum in Amsterdam en afgestudeerd aan de Reinwardt Academie. De expo sitie is ingericht in opdracht van de afdeling gezondheidsvoorlichting van de GG en GD. Tot en met 30 november kan men gedurende de normale openingstijden van het stadhuis de stands bezichtigen. Inbreker met geld in slip aangehouden LEIDEN (GPD) - De politie heeft afgelopen nacht een 17-jarige Zaandammer R. W. aangehouden, die bij een inbraak aan de Pagani- nistraat in Leiden 38 girobetaal kaarten, een paspoort en 1' 2350 bleek te hebben buitgemaakt. Het geld had hij verstopt in zijn onder broek, de betaalkaarten en het pas poort onder zijn trui. De jongen liep op straat en zette het op een lopen toen de politie hem wilde benaderen. In een vol gende straat kon hij worden aange houden, waarna hij de betaalkaar ten en het paspoort op straat liet vallen. In het bureau werd het geld op de jongen aangetroffen. Asfaltering op V eluwemeerlaan LEIDEN - In opdracht van de ge meente is de NBM vandaag begon nen met het asfalteren van een ge deelte van de Veluwemeerlaan (Merenwijk). Het wegdek over de fiets- en voetgangerstunnel bij de Bessenwier/Heidezegge wordt ver nieuwd. Dit werk gaat ongeveer een week duren. Als eerste komt het kruis punt Fakkelgras/Heidezegge aan de beurt; vervolgens wordt er ge werkt in de richting van de krui sing Bessenwier/Heidezegge. De komende drie dagen met na me kunnen deze kruispunten pro blemen geven voor het verkeer, dat zo mogelijk overigens gebruik kan maken van het trottoir, zo heeft de gemeente laten weten. Het Waardeiland is op het ogenblik niet via de Hoge Rijndijk en de Kettingbrug bereikbaar. Er zijn rioleringswerkzaamheden gaande op het kruispunt Utrechtse Jaagpad/Kettingbrug. Verwacht wordt dat de br.ug na morgen weer kan worden bereden. Diabetes Een forum houdt zich woens dagavond bezig met het thema 'zwangerschap en diabetes'. De Diabetes Vereniging Nederland afdeling Leiden e.o. heeft de in ternist Radder, de gynaecoloog Kragt en de kinderarts Ruys daarvoor uitgenodigd. De bijeen komst is in gebouw 5 (polikli niek) van het AZL, op de zesde etage. Aanvang acht uur. Bazaar De hctndwerkclub van clubhuis Matilo houdt donderdag de jaar lijkse bazaar. De produkten die de dames vart deze club elke don derdagmiddag maken, zijn dan te koop: veel gebreide truien en sokken, sinterklaascadeaus enz. De opbrengst is bestemd voor het bejaardenwerk van Matilo. Dit clubhuis is gevestigd aan de Zaanstraat; de bazaar begint om twee uur. Aids De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit organiseert donderdag een avond over de aids-antistof- fentest. Binnenkort is het moge lijk bloed te laten onderzoeken op antistoffen tegen het aids-virus. Wat de consequenties van zo'n test zijn, komt donderdagavond bij de LWH (Langegracht 65) aan de orde. Aanvang: acht uur. Wethouder wil systeem met budget per buurt LEIDEN - Het accent bij de stads- de gemeente de buurtbewoners vernieuwing komt de komende ja- meer betrekken dan nu het geval ren vooral te liggen bij beheer en is. Dat verklaarde wethouder J. Pe- onderhoud. Bij dat onderhoud zal ters van ruimtelijke ordening en Nieuw seizoen De Hutspotten LEIDEN - De Leidse carnavalsver eniging De Hutspotten heeft gister avond - de elfde van de elfde - om elf over elf het seizoen geopend. Dat gebeurde traditiegetrouw bij het beeld van Comelis Joppensz - de jongen met de hutspot - bij het sta tion Lammenschans. 'Prins Willem den Eerste' (Wim Regeer) plaatste, onder meer in aanwezigheid van de Raad van Elf. een carnavals- steek op het beeld. Dat was een van zijn laatste daden als prins. Zater dagavond wordt tijdens het Prin senbal in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare de nieuwe car navalsprins 'gekroond'. Uiteraard Om elf OVer elf. (foto Fred Rohde) verkeer gisteren bij de ingebruik name van het rioolgemaal in de Merenwijk. Als het aan Peters ligt kunnen bewoners zelfs - tot op ze kere hoogte - zelf bepalen welke werken in hun wijk of buurt wor den uitgevoerd: Beheer en onderhoud van de stad is noodzakelijk, zo zei Peters gisteren, "wantje kunt alles nog zo mooi opknappen, maar als je er daarna niets meer aan doet is alle moeite voor niets geweest". De verschillende buurten in Leiden zouden, als de wethouder zijn zin krijgt, een bepaald budget krijgen dat ze naar eigen inzicht mogen be steden aan onderhoud. Peters meent dat het niet nood zakelijk is om hiervoor wijkraden in het leven te roepen. "Dat wordt weer een bureaucratie op zich ter wijl de belangstelling ervoor - kijk maar naar Amsterdam - klein is". Wel is het de bedoeling de wijkbe woners terzijde te laten staan door een zogeheten projectgroep. Als het aan Peters ligt komen zowel ge meentelijke plannen ter tafel als plannen van de bewoners zelf. De meningen van de wijkbewoners worden gepeild door middel van enquêtes en dergelijke. Komen zij niet tot een gezamenlijk oordeel, dan moet de gemeente de knoop doorhakken. "Maar als mensen in een wijk of buurt zelf ideeën heb ben, waarom zou je dan weer alles naar de gemeente toetrekken?", al dus Peters. Volgens de wethouder kan zijn idee in de volgende raadsperiode gestalte krijgen. Hij heeft er ov> gens nog niet over gesproken met zijn collega-wethouders. Peters meent dat het een betrekkelijk uniek plan is. "Voor zover ik weet is het in Nederland het onderhoud nog niet eerder zo geregeld". Symbool De ingebruikname van het riool gemaal in de Merenwijk noemde Peters gisteren het symbool i het veranderende denken over stadsvernieuwing. Eigenlijk had het gemaal al in 1972 verwezenlijkt moeten worden. Het was er echter lange tijd niet van gekomen omdat de gemeente meer aandacht - en^ dus geld - wilde schenken aan stadsvernieuwing. Het rioolgemaal, dat ongeveer anderhalf miljoen gulden heeft ge kost, transporteert het regen- en af valwater uit de Merenwijk via een persleiding naar de nabij gelegen afvalwaterzuiveringsinstallatie Leiden-Noord. In het gemaal wor den eventuele grote delen in het af valwater fijngemalen, waarna het water, omhoog wordt gepompt in de druktoren om vervolgens via de persleidingen te worden afge voerd. Het gemaal kan - volledig auto matisch bestuurd - ongeveer 800 kubieke meter water per uur ver werken, ruim voldoende om het af valwater van de Merenwijk (die zo'n 17.000 inwoners telt) af te voe ren. Door een extra pomp te plaat sen, kan de capaciteit zelfs worden uitgebreid tot 1000 kubieke meter. Koninklijke onderscheiding ken drop a twee gulden per zak- ...dat is dan 36 gulden - van die dingen. De officiei van justitie zei dat het hem niet zoveel kon schelen waarom de chauffeur te hard had gereden. "Wat u deed is in elk ge val geen rijden meer, maar bik ken". (Bikken? Bikken is hakken of eten, zo meldt het woordenboek, met andere woorden: om hard rijden te omschrijven als bikken getuigt van veel fantasie, maar het is klinkklare onzin. Trou wens, iemand die te hard rijdt, is volgens het woordgebruik van de officier van justitie een bik ker. En wat is een bikker. Weder om het woordenboek: souteneur, pooier.) De advocaat vond dat men be grip moest hebben voor de chauffeur. "De overtredingen zijn beroepsmatig gemaakt. Soms krijgt hij van zijn werkge ver te horen: het gaat er nu om door Wim Brands spannen, we dreigen te laat te ko men op die bijeenkomst, geef maar gas". De officier van justitie en de rechter hadden vanzelfsprekend geen begrip. "Als u ergens snel moet zijn, dan gaat u maar tien minunteji eerder weg", stelde de officier nuchter vast. De chauffeur werd veroor deeld tot een boete van 600 gul den plus een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de periode van twee maanden, voorwaarde lijk. LEIDEN - Aan de nadelige gevolgen die de onroerend goed-belasting (ogb) in 1986 met zich meebrengt voor een fors aantal minder draagkrachtige huishoudens, kan de ge meente praktisch niets doen. De gemeenteraad is alleen in staat een noemenswaardige verlaging van deze lasten te bewerkstelligen, door minimaal enkele miljoenen guldens beschikbaar te stellen. Waar dat geld vandaan moet komen weet alleen niemand.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4