1MB Bacterie laat zich nog niet verdrijven uit het drinkwater Stedelijk instituut clubhuizen bepleit Proef biedt geen duidelijkheid DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 LEIDEN/KATWIJK - Het is nog steeds onduidelijk hoe de bacterie aeromonas hydrofila, die in onder meer het Leidse drinkwater voorkomt, het best kan worden bestreden. De proef in de Leidse wijk Zuid-West, waarbij een flinke dosis chloor aan het water werd toegevoegd, heeft niet de verwachte resultaten opgeleverd. Wel is vast komen te staan dat het probleem niet is op te lossen met verdergaande zuivering De Ruy ter, pas eind volgend jaar of begin 1987 afgerond. Tot die tijd de drinkwaterbedrijven - het water. Vermoed wordt nu dat de bacterie komt op verschillende het drinkwater wordt besmet door dat de bacterie voorkomt in een 'slijmlaag' die in waterleidingen aanwezig is. Onderzocht wordt i hoe dit precies in zijn werk gaat de hoop dat daarmee een oplossing Schcldelij k voor het probleem kan worden ge vonden. De aeromonas-bacterie is vol gens A. de Ruyter, hoofd van het laboratorium van de Leidsche plaatsen in Nederland vdor - het zekere voor het onzekere en druk ken haar de kop in door chloor aan net water toe te voegen. Chloor is echter geen onschuldig goedje. Het kan, zij het op langere termijn, schadelijke bijwerkingen hebben. Het is daarom geen won- hAt pprc ain<»»«mf zoexen naar metnoaen debac tetiete bestrijden met bekend gehjk of llefst Memaal geen volksge- chl00r' ihygiëne In Leiden is zo'n proe'fneming (RIVM) onderzoekt op dit moment gehouden in Zuid-West. de wijk waar de grootste concentratie aan aeromonas-bacteriën was aange troffen. De LDM meende het lei dingnet hier te kunnen reinigen verwacht door extra chloor aan het water toe vorig jaar fen in het drinkwater. Over de bac terie is nog maar weinig bekend. Het rijksinstituut zondheid en milieuhygiëne op dit moment op landelijke schaal of het organis me ziekteverwekkend is in de cc centraties waarin het voorkomt het leidingwater. Dat onderzoek te voegen. Op deze manier hoopte de duinwatermaatschappij in deze wijk voor enige tijd van de bacterie verlost te kunnen zijn. Om er voor te zorgen dat het wa ter in de wijk niet wordt 'besmet' met water uit andere delen van de stad, zijn de doorvoerleidingen naar andere wijken afgesloten. Het water wordt op die manier vanuit één punt aangevoerd, direct van het pompstation in Katwijk. Om ervoor te zorgen dat het wa ter in het Zuidwestse leidingnet zijn normale stroomsnelheid be hield, moet er regelmatig worden gespuid. Anders zou zich in som mige leidingen aeromonas-bacte riën kunnen ophopen. Dat spuien is trouwens een kostbare geschie denis. Van de 80.000 kubieke meter die tot dusver het leidingnet van Zuid-West is ingepompt, ging 20.000 kubieke meter verloren door spuien. Nadat het net in Zuid-West was afgezonderd, voegde de LDM een Gezamenlijke lijst SGP, GPV en RPF LEIDEN - De politieke partijen SGP. GPV en RPF zullen bij de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen, in 1986, opnieuw met één ge zamenlijke lijst uitkomen. Dit is gisteravond besloten in een verga dering van afgevaardigden van de kiesverenigingen van de drie par tijen. Momenteel is geen van de partijen in de Leidse gemeente raad vertegenwoordigd. De heer J G. Boudewijn (SGP) is door de kiesverenigingen als lijst trekker aangewezen voor de com binatie. Op de tweede plaats staat oud-raadslid H.H. van de Meij (GPV). Derde op de lijst is C.W. Kistemaker (RPF). Half december zal het gezamenlijke verkiezings programma van de drie partijen verschijnen. Debat PvdA en CDA woensdag A. de Ruyterin het LDM-laboratorium te Katwijk: "De zaak ligt niet eenvoudig Hogcwoning) extra hoeveelheid chloor toe. De gebruikte dosis was zo licht dat geur en smaak van water daardoor niet werden aangetast. Metingen wezen echter al snel uit dat die lichte dosis de problemen niet ver hielp. Vlakbij het punt waar gech loreerd werd, nam de concentratie aan aeromonas inderdaad af. Ver derop steeg het aantal bacteriën echter. Het bleek dat chloor een aantal stoffen afbreekt tot kleinere moleculen die beter verteerbaar zijn voor de aeromonas-bacterien. Welke die stoffen zijn, is voorals nog onbekend. Het Kiwa (keu ringsinstituut voor waterleiding artikelen) doet hiernaar onderzoek. Als duidelijk is welke stoffen de bacteriën tot voedsel dienen, dan kunnen deze eventueel worden weggezuiverd, legt De Ruyter uit. Auto vernield na foutieve inhaalpoging. LEIDEN - Een lichte hersenschud ding en een volkomen vernielde auto waren de resultaten van een verkeerde inhaalmanoeuvre gister avond op de Wassenaarseweg. Een 18-jarige Oegstgeestenaar reed daar, komend van de Rijns- burgerweg, omstreeks zeven uur achter een andere personenauto aan. Toen deze naar links de inrit van het Gorlaeuslaboratorium wil de inrijden, wilde de Oegstgeeste naar hem toch inhalen. Omdat dat niet meer kon, moest hij links een vluchtheuvel passeren, maar vond daar een tegenligger op zijn weg. Hij gooide zijn stuur om rechts en ramde daarbij twee ver keersborden op de volgende vluchtheuvel. Daarop verloor hij y i 1 1 TTGT1 de macht over het stuur, schoot de Inbraak bil -tlLi weg over op het fietspad, ramde J een lantaarnpaal en kwam uitein- LEIDEN - Bij een inbraak in de be- delijk tegen een boom tot stilstand, drijfsruimte van de Hollandse Con structie Groep aan de Roosevel- De auto van de 18-jarige automo- straat zijn in het weekeinde twee bilist, die overigens pas drie maan- verfspuitinstallaties gestolen. De den in het bezit is van zijn rijbe- gezamenlijke waarde van de appa- wijs. was zo vernield, dat de brand- raten bedraagt zo'n tienduizend weer hem er met een perslucht-, gulden. Hoe de dieven zijn binnen- schaar moest uitknippen. gekomen is niet bekend. De totaal vernielde auto Op die manier zou de bacterie op den duur kunnen worden 'uitge hongerd'. Nadat bekend werd dat de lichte dosis chloor weinig uithaalde, voegde de LDM in Zuid-West ge durende enkele weken een zwaar dere dosis chloor toe. Die dosis had wel gevolgen voor de smaak en de geur van het water. Vandaar dat bewoners van Zuid-West hierover werden ingeseind. Wisselend De Ruyter stelt dat nu, enkele maanden na de proef, nog steeds niet duidelijk is te zeggen of de chlorering blijvend effect heeft ge had. "We hadden verwacht dat de concentratie aeromonas geleidelijk zou toenemen nadat we met het toevoegen van chloor waren ge stopt. Het bleek echter dat de con centratie na het beëindigen van de chlorering op een aantal plaatsen in de wijk omhoog schoot. Later daalden de aantallen bacteriën weer. Gemiddeld genomen ligt de concentratie aan aeromonas nu la ger dan in andere wijkenaldus De Ruyter. Hij voegt er echter aan toe dat meetresultaten op sommige punten nog al eens behoorlijk wil len wisselen. "De zaak ligt niet zo eenvoudig", zegt het hoofd van het LDM-labo ratorium. "Het is bijvoorbeeld dui delijk dat als we een monster ne men bij een brandkraan, het water leidingnet ter plaatste flink wordt verstoord. Dit omdat we eerst veel water moeten laten wegstromen voordat we bruikbare monsters kunnen nemen". Hij stelt dat op dit moment niet bekend is welk effect chlorering heeft op de 'slijmlaag' waarin de bacterie zich schijnt te verbinden. "Het kan best zijn dat die 'slijm laag' gedeeltelijk wordt opgelost door het chloor waardoor meer bacteriën vrijkomen". Ook het veelvuldige spuien kan een derge lijk effect hebben". Overigens blijft het net in Zuid- West voorlopig afgezonderd van de overige netten in Leiden. De LDM wil volgend jaar namelijk de con centraties aeromonas in die wijk vergelijken met die in andere delen van de stad. Op die manier hoopt de maatschappij toch nog enig in zicht te krijgen of chlorering op de lange termijn enig effect heeft. Proppen Om het aeromonas-probleem bij de bron te kunnen aanpakken, is inmiddels een werkgroep in het le ven geroepen waarin ook waterlei dingbedrijven uit de regio zijn ver tegenwoordigd. Er zijn in verschil lende gemeenten wijken uitge zocht waar geregeld de concentra tie aeromonas wordt gemeten. Te vens wordt bij die metingen geke ken naar onder meer de zuurstof gehalte van het water, de troebe- lingsgraad en de geleidbaarheid. Een van de oplossing waarnaar nu onderzoekingen worden ge daan. is het 'mechanisch' reinigen van de waterleidingen. Op die ma nier kunnen de leidingen worden ontdaan van de 'slijmlaag' en dus ook van de bacteriën die zich daar in bevinden. Een van de methoden is het zogeheten 'proppen' met po- lystyreen-balletjes. Daarbij wor den kleine plastic balletjes in wa terleidingbuizen gedaan die, voort gestuwd door de waterdruk, de wanden van die buizen van aanslag moeten ontdoen. De Ruyter gelooft overigens niet dat dit een methode is die gebruikt zou kunnen worden om het hele leidingnet te reinigen. Overigens zou bij het mechanisch reinigen van het net, hoe dan ook een water leidingbuis moeten worden open gelegd. "En dat lijkt me bacteriolo gisch ook niet zo prettig". Om precies te weten wat zich in en rond de 'slijmlaag' afspeelt, heeft het waterleidingbedrijf uit het distributienet stukken leiding weggehaald en naar het laborato rium in Katwijk overgebracht. Op die manier kan de LDM op haar ge mak bestuderen welke zaken in vloed hebben op de groei van de op welke manier die .vorden ge- LEIDEN - Er is een nieuwe datum voor het debat over 'Democratie in Leiden', en wel morgenavond om half negen in de Burchtzaal van Stichting Burcht. Het debat dat eerst op de agenda stond voor 31 oktober werd toen uitgesteld, om dat een van de deelnemers, CDA- fractieleider Walenkamp, plotse ling was verhinderd wegens ge zinsuitbreiding. Walenkamp treedt in debat met fractievoorzitster Van der Molen van de PvdA. Na een muzikale on derbreking als pauze is er vervol gens een forumdiscussie tussen de (meeste) fractieleiders van de par tijen uit de gemeenteraad over het zelfde onderwerp. Positief advies over toevoeging Huize Solglytt aan Endegeest LEIDEN - Ambtenaren van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland staan positief tegenover het plan om van Huize Solglytt aan het Plantsoen een onderdeel te maken van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest. Dit blijkt uit het advies dat zij hebben uitgebracht aan de Dis trictscommissie Zuid-Holland Noord van de raad. Deze commis sie bespreekt het advies donder dag. Het is de bedoeling dat het uit eindelijk. via het provinciebestuur, bij het ministerie van wvc terecht komt. De gemeente Leiden gaf al begin 1982 als mening te kennen dat het particuliere verzorgingshuis/annex verpleeginrichting een soort bui- tcnpaviljoen van Endegeest zou moeten worden. Het probleem met Solglytt is dat de instelling ener zijds moeilijk in bestaande regelin gen is in te passen, maar anderzijds volgens de gemeente een onmisba re positie inneemt als opvang voor personen die elders moeilijk ge plaatst kunnen worden. LEIDEN - In Leiden moet een ste delijk orgaan komen dat de club- en buurthuizen ondersteunt bij hun werk'-eri helpt bij beleidsza ken. De gemeente moet overwegen subsidie voor een dergelijke orga nisatie beschikbaar te stellen. Dit idee presenteerde Tom Fluitsma, bestuurslid van de stichting belan- genbeharting sociaal kultureel werk gisteren tijdens een sympo sium over de toekomst van het club- en buurthuiswerk in Leiden. Het symposium was georganiseerd door de stichting naar aanleiding van haar vijfjarig bestaan. Fluitsma verklaarde dat club- en buurthuizen de komende tijd aan heel wat zaken het hoofd moeten bieden. Hij meent dat burgemees ter en wethouders op het gebied van het sociaal-cultureel werk alles overhoop halen wat maar over hoop kan worden gehaald. Hij doelde daarmee onder meer op de voorgenomen andere verde ling van de beroepskrachten over de verschillende instellingen, het plan om activiteiten- en organisa tiekosten op een andere manier te subsidiëren en het plan om een ste delijk werkgeversinstituut in het leven te roepen. Slagvaardig Het probleem is nu dat de club- en buurthuizen maar beperkte mo gelijkheden hebben om slagvaar dig te reageren op allerlei nieuwe ontwikkelingen. De stichting be langenbehartiging sociaal kultu reel werk Leiden is te vrijblijvend van opzet. Wanneer vertegenwoor digers daarvan met de gemeente praten, doen zij dit veelal op per soonlijke titel. Daar komt nog bij dat de be roepskrachten tot over hun oren in het werk zitten. Steeds vaker wordt een beroep gedaan op club- en buurthuizen terwijl die in het verleden een flinke veer hebben moeten laten. De stichting heeft geen geld om mensen voor een en ander in te huren omdat zij geen subsidie krijgt. De gemeente heeft het plan om een centraal werkgeversinstituut in het leven te roepen. Dat insti tuut zou de werkgever moeten worden van alle beroepskrachten die binnen het buurt- en clubhuis werk actief zijn. Ook deze instel ling biedt volgens Fluitsma geen oplossing, voornamelijk omdat zij zich maar met één kant van het club- en buurthuiswerk bezig houdt. Meer heil ziet hij in een breed op gezette organisatie die zich ook be zig houdt met andere zaken op dit terrein. Dit orgaan zou de mensen uit het club- en buurthuiswerk kunnen ondersteunen, mee kun nen helpen aan het ontwikkelen van het werk en om kennis en erva ring tussen de verschillende instel lingen uit te wisselen. Wethouder Van Dongen gaf toe dat het centraal werkgeversinsti tuut zich voornamelijk bezighoudt met de organisatie van het werk en niet met de inhoud van het werk. Volgens haar zijn er echter goede mogelijkheden dat de verschillen de instellingen uit vrije wil een centraal instituut in het leven roe pen voor beleidszaken. Gevolg is wel dat de stichting belangenbe hartiging sociaal kultureel werk dan overbodig wordt. Woongroep (1) Hoewel ze al een paar maanden in het fraaie pand aan de Suma- trastraat wonen, werd vrijdag de opening pas gevierd. Tegen de gevel werd een fles champagne gegooid, namaak-champagne, dat wel. Vreemd is deze hande ling niet als men bedenkt dat de woongroep is gehuisvest in het voormalige kantoor van de firma Boot, scheepsbouwers. Het gaat hier overigens om het eerste pro ject van Centraal Wonen dat af is. Een gesprek met vier van de negen bewoners, terwijl op de achtergrond de visite meeluistert en een moddervette kat, die erg veel op Garfield lijkt, zo nu. en dan voorbijschuifelt, op zoek naar een broek waar hij met zijn modderpoten op kan springen. Sylvia: "Twee jaar geleden zijn wij aan de voorbereidingen be gonnen. Zes mensen kwamen één keer in de maand bij elkaar om te praten over het gezamen lijk wonen. Wat zijn de verwach tingen, hoe moetje alles aanpak ken. over dat soort zaken spra ken wij met elkaar. Een jaar later kregen we via Centraal Wonen te horen dat we misschien in dit pand konden. En uiteindelijk kon dat. met z'n negenen". Leo: "Sommige mensen den ken altijd weer dat vooraf-praten zinloos is, maar dat is onzin. Je praat namelijk niet alleen over principiële aangelegenheden, maar ook over praktische. Wat doe je samen, wat doe je privé?" Hilda: "In de praktijk blijken veel dingen toch weer anders te gaan, maar dat wil niet zeggen dat onze voorbereidingen nutte loos zijn geweest. Integendeel zelfs". Het is voor twee moeilijk om samen te leven, wordt het met z'n negenen dan niet helemaal kermis'' Sylvia: "Je denkt verkeerd: kijk, die twee mensen hebben een intieme relatie met elkaar en dat geldt voor ons natuurlijk niet". Leo: "Wij zijn ook geen men sen die vaak en veel vergaderen, zoals wel eens wordt gedacht. Wat het leuke is van een woon groep? Nou, neem mij...ik kom uit een studentenhuis, dat is een tijdje leuk, maar op een gegeven ogenblik heb je er toch genoeg van om altijd maar met z'n ne gentienen vier pitten en één dou che te moeten delen. Een woon groep is dan een mooi alternatief. Je woont samen met een aantal andere mensen zonder dat je je privacy opgeeft. Het is het idee hè... als je 's avonds thuiskomt, kun je even bij iemand aanklop pen om te vertellen wat je hebt meegemaakt, maar het hoeft niet. Je komt in elk geval niet in een donker, koud huis thuis". Sylvia: "Dat is het ja. Weten dat er altijd mensen zijn. Het is dus, met andere woorden, grote onzin om te veronderstellen dat wij een gesubsidieerd praat groepje zijn" Woongroep (2) Hilda: "En we zijn ook niet al- lenig". Eduard: "Dat willen sommige mensen ook nog wel eens den ken ja". Leo: "Vooroordelen, vooroor delen... we kunnen ze allemaal de grond in boren". Eduard: "Er zijn ook veel mis verstanden geweest". Leo: "Inderdaad. Sommige buurtbewoners hoorden dat er een woongroep in dit pand kwam en dachten, o. dat zullen wel gehandicapten zijn die el kaar moeten begeleiden. Ande ren meenden weer dat het een project van de reclassering was, zo van: dat zijn allemaal jongens i de negen leden van de woongroep aan de Sumatrastraat: "We kunnen alle vooroordelen de grond in boren «foto Hoiva»ti en meisjes die vroeger ondeu gend zijn geweest" Hilda: "Je vergeet de drugsver slaafden' Leo: "Klopt. En dan was er ook nog een groep die vermoedde dat we krakers waren, die van de ge meente een pand hadden gekre gen. Ik weet ook nog dat er een paar maanden geleden een jon getje kwam langsfietsen dat te gen mij zei: zo, een jongerenhuis dan gaan jullie zeker veel herrie maken!" Eduard: "En toen kwam onze open dag" Sylvia: "Op die open dag kon den de mensen uit de buurt ons huis bekijken. Er zijn toch vrij vee» mensen even langsgeko men En dat was leuk. want de vooroordelen bleken niet te kloppen" Eduard "Ja. als je met eigen ogen ziet hoe iets reilt en zeilt...' Sylvia: "We kregen veel leuke reacties te horen. Er waren bij voorbeeld mensen die hier wel eens binnen waren geweest toen het nog het kantoor van de scheepswerf was - dat soort ver halen" Hebben jullie eigenlijk al eens een flinke ruzie gehad' Sylvia: "Als jij nou gaat. komt dat er nog denk ik". door- Kaarten "Vroeger heb ik veel gekaart", zei Toon Bremmer. "Maar ja, te genwoordig kan het niet meer hè. Al die rook jongen, al die rook, ik kan er niet tegen. Zon der schone lucht ben ik geen mens". Hij had de telefoon daar om maar eens gepakt, want vol gens hem waren er wel meer kaartliefhebbers die hun hobby niet meer kunnen bedrijven om dat ze zijn verdreven door rook walmen. Een paar dagen later kwam Toon langs. Hy kuchte regelma tig. En dat was geen aanstellerij, want Toon is een zware astma patiënt. "Van kindsaf kaart ik graag. Als jongen zijnde had ik al graag een paar kaarten in m'n handen. Thuis deed ik het, maar ook na het voetballen, je kent het wel" Jazeker, hij was ook lid ge weest van een kaartclub. "Maar het vervelende is dat ik het niet volhoud hè. Astma, jongen. Als kind had ik er al last van, maar ze wisten niet wat ik nou precies had. Pas toen ik veertig was, zei den ze tegen mij: Toon, jij hebt astma en niet zo'n beetje ook". "Maar ik bleef het proberen hè, ik bedoel, ik ging nog wel eens naar een kaartavondje toe, want ik dacht bij mezelf: misschien gaat het wel goed. Het ging nooit goed. Het werd niks" "Als ik nou drie uur in zo'n ruimte zit, nou, dan ben ik 's •nachts gesloopt. Zonder over drijving: ik ben daarna minstens drie dagen doodziek. Helemaal van de kaart" "En je kunt natuurlijk niet zeg gen: hier kom ik, stoppen jullie nou maar eens met roken. Dat kun je niet maken" Dus nou had hy een ideetje. "Er zijn vast wel meer mensen die niet tegen rook kunnen en daarom niet meer kunnen kaar ten. Als die mensen nou eens contact opnemen met my, dan kunnen we met z'n allen mis schien proberen om een clubje op te richten voor niet-rokers. Volgens my is dat niet zo moei lijk. Er zal toch wel ergens een zaaltje voor ons zyn?" Wie het een goed idee vindt, kan contact opnemen met de ini tiatiefnemer: Toon Bremmer, De Genestetstraat 114, Leiden, tele foon: 071-311612

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3