LEIDSCH DAGBLAD ui ÊL- Proeven met keuzepakket op kabelnet President Doe in Liberia afgezet Bomaanslag op top van Libanees Front ï=Hr: ssstsas UêhêêêÊ agpasteKr Geen akkoord, werk in overslag toch hervat DIERENPARK Sneeuwlaarzen 39,95 BBS-assqgr DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37857 Vertragingen trein en bus ook via radio UTRECHT (GPD) - Met ingang van 1 januari zullen de vertra gingen van trein en streekbus die meer dan een kwartier du ren en die zich langer dan twee uur voordoen, ook via de radio worden gemeld. Dit heeft mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren meege deeld tijdens de bespreking van de begroting van het Rijkswe genfonds in de Tweede Kamer. De vertragingen in het open baar vervoer worden al geruime tijd gemeld via de ANWB-infor- matietelefoon (070-313131) en Teletekst. Met ingang van 1 ja nuari zal in de verkeersinforma tie die door de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen wordt verzorgd voortaan ook een blokje spoor wegen zitten, als daar tenminste aanleiding voor is. De algemene verkeersinformatie zal elk uur worden uitgezonden via Radio 2 (Hilversum II dat per 1 decem ber wordt omgedoopt tot de in formatiezender Radio 2), in aan sluiting op de nieuwsberichten. |T7~ .1 MMfehkj Marcel van dam. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-ka- merlid Marcel van Dam is de be langrijkste kandidaat voor het voorzitterschap van de VARA. Vrijdag zal hij door het VARA-be- stuur waarschijnlijk als eerste op de voordracht worden geplaatst. Van Dam, die met waarnemend voorzitter Van Wijk de enige kan didaat voor de functie is, heeft vrij dag nog een gesprek met het be stuur. Daarna zal hij beslissen. VA- RA-voorzitter Albert van den Heu vel legde enkele maanden geleden Als Van Dam voorzitter wordt, verdwijnt weer een mogelijke op volger van Den Uyl uit de politiek. Eerder verliet ex-minister Van Ke- menade (onderwijs) de Tweede Ka mer om voorzitter van de Amster damse universiteit te worden. Van Dam presenteerde onder meer het bekroonde programma 'De achterkant van het gelijk'. Nu verzorgt hij wekelijks een com mentaar voor 'Achter het Nieuws'. Casema begint in Zeist en Delft (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ZEIST - Kabelexploitant Casema gaat televisie kijkers in Zeist en Delft de mogelijkheid bieden om zich voor zeven gulden per maand te abonneren op zes tv-kana- len. Een uitgebreider pakket met 14 tv-kanalen gaat onge veer het dubbele kosten. In beide paketten zit het volledi ge radio FM-aanbod. De afgezette president Samuel Doe (links, foto ANP) en de leider Quiwonkpa rechts). MONROVIA (Rtr./UPI/AFP) - De Liberiaanse president Samuel Doe is afgezet. Militairen onder leiding van generaal Thomas Quiwonkpa hebben de macht overgenomen. Dit is vanochtend meegedeeld door de staatsradio van het West- afrikaanse land. Rond het regeringsgebouw in de hoofdstad Monrovia werd vanoch tend nog geschoten. Quiwonkpa heeft in een radio-uitzending ver klaard dat Doe is gevlucht. Er is in het hele land een uitgaansverbod ingesteld, aldus de staatsradio. De grenzen zijn gesloten. Luchtver keer is niet meer mogelijk. De generaal behoorde vijf jaar geleden met Doe tot de groep mili tairen die met een bloedige staats greep een einde maakte aan het be wind van burgerpresident William Tolbert. Quiwonkpa werd in 1980 tot stafchef van het leger benoemd. Die post behield hij tot 1983. In dat jaar vluchtte hij naar de Verenigde Staten. Doe werd vorige maand met nog geen 51 procent van de stemmen gekozen tot president van Liberia. De verkiezingen gingen gepaard met berichten over grootscheepse fraude. De drie oppositiepartijen hebben onlangs laten weten dat zij uit protest tegen de gang van zaken bij de verkiezingen hun zetels in het parlement niet zullen innemen. Generaal Quiwonkpa heeft Doe in de radio-uitzending beschuldigd van het schenden van mensenrech ten. Hij deed een oproep aan de strijdkrachten, de politie en de vei ligheidstroepen zich aan te sluiten bij de opstandige militairen. Geen celstraffen voor dierbevrijders UTRECHT (ANP) - Vier leden van het Dierenbevrijdingsfront die bij het TNO-proefdierencentrum in Zeist 30 honden hebben losgelaten en bij een pelsdierenfokkerij in Groesbeek nog eens 100 moerasbe vers, hoeven niet de gevangenis is. De Utrechtse rechtbank veroor deelde het viertal vanochtend tot voorwaardelijke straffen van één of twee maanden, terwijl twee van hen nog eens 200 gulden schade vergoeding moeten betalen. Bij het bepalen van de straf is re kening gehouden met het maat schappelijk nut dat de vier 'getui genisdaders' met hun acties wilden dienen. Er waren straffen geëist tot vijf maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Nog een enkele bui Half tot zwaar bewolkt en nog een en kele winterse bui. Minimumtempera tuur rond het vriespunt, middagtem- peratuur omstreeks 6 graden. Zwakke tot matige westelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: droog en vrij koud weer met wolkenvelden, 's Nachts rond het vriespunt. 13 november 1985 Zon op: 07.57 uur, zon onder: 16.52 uur. Maan op: 09.16 uur, maan onder: 17.07 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.07 en 15.29 uur, laagwater 11.40 en 23.48 uur. Na inspuiting met verboden hormonen Westduitsers maken 1.500 kalveren af BONN (GPD) - In de Westduit- se grensgebied Bentheim wordt morgen begonnen met het afmaken van 1500 kalveren die met verboden hormoon cocktails zijn ingespoten. De Duitse autoriteiten willen daar mee voorkomen dat het vlees in de verkoop komt. De mester zit nog steeds in voorarrest op verdenking van bedrog en overtreding van de Levensmiddelenwet. In de deelstaat Nedersaksen zullen ook bijna 12.000 kalveren die met het verboden hormoonpre paraat trenbolon zouden zijn behandeld, worden afgemaakt. Veterinaire deskundigen hadden grote problemen bij het opsporen van de middelen. De Franse Hoechst-dochter Rous- sel Uclaf dat niet alleen trenbo lon produceert, maar ook het middel om dit hormoon op te sporen weigerde dat opspo ringsmiddel te leveren. De Duitse autoriteiten den al in juni zijn getipt doo Nederland. Er werd pas tot ac tie overgegaan nadat de boule vard-pers met koppen als „Im potent door schnitzel" over de zaak publiceerde. De Groenen in Nedersaksen hebben inmid dels een diepgaand parlemen tair onderzoek naar het hor moonschandaal geëist. De proef, die Casema bekend maakte, zal in de regio Leiden, de bollenstreek en Alphen vooralsnog niet worden doorgevoerd. Hoewel de gemeente Alphen een onder zoek heeft gedaan om meer pakket ten aan te bieden ziet het er niet naar uit dat dit ook werkelijk ge beurt. "Omdat", zegt directeur J. Ketel van het GEB, "de kosten ho ger worden dan de opbrengst^ Als bedrijf kan ik dat niet verkopen" seur van de gemeenschappelijke regeling in de Bollenstreek, zijn nog geen 300 belangstellenden. Technisch heeft de Bollenstreek nog wel wat mogelijkheden. Met haar achttien kanalen zou er zelfs aan enige uitbreiding kunnen wor den gedacht. Wat dat voor financië le gevolgen heeft is nog niet te zeg gen. Staatssecretaris Van der Reijden houdt ondanks verzet in Tweede Kamer vast aan opheffing van het vrijwillige ziekenfonds per 1 januari. PAGINA 5 Vluchtauto van Belgische 'bende van Nijvel' gevon den. PAGINA 7 Tincrisis bedreigt gehele metaalhandel. PAGINA 9 John van Loen van FC Utrecht enige nieuweling in oranje selectie. PAGINA 11 Info-Med (unieke vraag baak voor patiënten) houdt het eenvoudig. PAGINA 15 Vijf doden bij zelfmoordactie Justitie in Alkmaar pakt artsen aan na euthanasie ALKMAAR (GPD) - Het Openbaar Ministerie in het arrondissement Alkmaar gaat artsen die euthanasie hebben gepleegd, hard aanpakken. Tegen artsen die een valse overlij densverklaring afgeven, zullen ge vangenisstraffen en ontzetting uit hun functie worden geëist. Dat schrijft de hoofdofficier van justi tie mr. A. Josephus Jitta in een brief aan de ziekenhuisdirecties in zijn district. Het ministerie van WVC schat, dat er per jaar ongeveer 6000 keer euthanasie wordt gepleegd. Veruit y de meeste gevallen blijven onbe- Nachtploegen Staakten Wel kend, omdat de arts op de overlij- O densverklaring een natuurlijke doodsoorzaak opgeeft. Aan deze vorm van valsheid in geschrifte wil de hoofdofficier in Alkmaar, waar zich jaarlijks vermoedelijk 900 tot 1000 euthanasiegevallen voordoen, nu een einde maken. Het gaat om een persoonlijk ini tiatief van de Alkmaarse hoofdoffi- ROTTERDAM (ANP) Ondanks «rn Innrfciitwo het afbreken van de cao-onderhan- om euthanasie h^rde^^n normaal deUdnWndade' °™&°e|en aan te pakken. Een hoofdofficier is S zorgd. Velen zijn bang vanwege de risico's geen gehoor meer te kun- nen geven aan de wens van patiën- Df nachtploegen (samen 2200 ten om hun uit hun lijden te verlos- werknemers) hadden vannacht wel sen. Sinds een arts van het Haagse het werk neergelegd om de haven- bejaardentehuis De Terp werd ver- werkgevers onder druk te zetten oordeeld, is de bereidheid van art- De, °n™st b« d? overslagbednj- het leven van ongeneeslijk wan laaide litgebreid. De Gemeenschappelijke rege ling antenne-voorziening Leiden en omgeving heeft het voorstel ge daan om - als de Mediawet wordt aangenomen - alle Nederlandstali ge programma's via de VF-band door te seinen en alles wat met het buitenland te maken heeft via de UF-band. De abonnee kan dan zelf een keuze maken. In de bollenstreek kunnen de ka belkijkers al kiezen uit Nederland 1 en 2 en het volledige radiopakket voor de helft van de prijs of uit alle 13 programma's. Voor dat beperk te pakket, aldus J. de Kluiver, advi- Drie arrestaties Groot aantal vuurwapens in Oss gevonden OSS (ANP) - De politie in Oss heeft gisteren een grote hoeveel heid vuurwapens gevonden. Bo vendien werd in een woning in het naburige Berghem een werkplaats ontdekt waar gasalarmpistolen werden omgebouwd tot echte vuurwapens. In verband daarmee zijn drie arrestaties verricht. Een man uit Oss(32) wordt er van verdacht op grote schaal in vuur wapens te hebben gehandeld. Een Nijmeegse vrouw(33) zou mede plichtig zijn, terwijl in de woning van een 40-jarige man de werk plaats werd aangetroffen. De poli tie verwacht nog meer aanhoudin gen en weigert daarom de omvang van de wapenvondst bekend te maken. BEIROET (AP) - In de christelijke stadswijk van Beiroet is vanochtend met een vrachtwagen met ex plosieven een zelfmoord aanslag gepleegd op een klooster, waar op dat mo ment de leiders van het christelijke Libanese Front bijeen waren. Drie soldaten van het Libanese le ger, een vrouw en de dader kwa men om het leven en vijf vooraan staande politici, onder wie de 85- jarige ex-president Camille Cha- moun, raakten gewond. Dieven gepakt HOORN/ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse politie heeft vier man gearresteerd op verdenking van diefstal van juwelen, antiek en schilderijen ter waarde van ruim een half miljoen gulden. De dief stal werd op 22 oktober op klaar lichte dag gepleegd in een woning in Bergen. Drie inwoners van Hoorn van 21, 21 en 23 jaar oud werden gisteren aangehouden toen zij een deel van de gestolen schilderijen in een be stelauto vervoerden. Bij huiszoe king werd nog een deel van de buit teruggevonden. De politie stuitte in elk van de drie woningen ook op een 'gela den, zeer professioneel geweer' met bijbehorende munitie. In een woning werd bovendien nog drie kilo hasj aangetroffen. Later werd in Alkmaar nog een 36-jarige caféhouder aangehouden die een pistool en gestolen goede ren in zijn bezit had. Breguets Atlantic Het klooster liep zware schade op. De leiders van het Libanese Front waren in bespreking over het ontwerp-vredesakkoord voor Libanon, dat door Syrische bemid deling tot stand gekomen is. Het Libanese Front is de over koepelende leiding van een coalitie van christelijke strijdgroepen, die betrokken waren bij de onderhan delingen over het bestand. De vergadering was net geopend toen de bom ontplofte. Behalve Chamoun raakten ook zijn zoon Dany, de voorzitter van de Liberale Nationale Partij, en Elie Karami licht gewond. Karami is de voorzit ter van de Falangepartij van presi dent Amin Gemayel. Veertien be dienden en lijfwachten liepen ook lichte verwondingen op. De twee soldaten die om het leven kwamen stonden op wacht voor het kloos ter, dat als hoofdkwartier dient van het Libanese Front. In de afgelopen nacht ontploften in het islamitische westen van Bei roet drie bommen. Daarbij kwa men vier mensen om het leven en raakten acht mensen gewond. De nieuwe reeks bomaanslagen onderstreept de wanordelijke si tuatie in met name het westelijk deel van Beiroet, waar bankover vallen, ontvoeringen en autodief stallen aan de orde van de dag zijn. ^1- Voor Dierenpark Wasse- naar heeft de bel voor de S££?Ji laatste ronde geluid. De reddingsoperatie van 1983 heeft niet kunnen verhinderen dat opnieuw vele miljoenen guldens nodig zijn om het park van de ondergang te redden. Na een gezamenlijke inspanning van de familie Louwman, het rijk, de provin cie en een aantal regio-gemeenten werd in 1983 een renovatieplan op gesteld waarvoor in totaal 5,5 miljoen gulden beschikbaar kwam. Van dit geld werden sindsdien de nodige bouwactiveiten ontplooid, maar de zo noodzakelijke keer ten goede bleef uit. Het park werd niet onmiddellijk een publiekstrekker en kon dat op zo korte termijn eigenlijk ook niet wor den. Het was bovendien een veeg te ken, in 1983 al, dat ondanks de spon tane medewerking van vele vrienden van het Dierenpark het publiek het heeft laten afweten. Een inzamelings actie om te redden wat nog te redden viel, bracht niet meer op dan een schamele honderdduizend gulden. En sindsdien is het publiek niet in gro tere aantallen naar Wassenaar geto gen, integendeel, het bezoek kalfde verder af. Politici op de verschillende niveaus van rijk, provincie en gemeenten heb ben hun best gedaan om de zaak overeind te houden en zij hebben daarbij een enthousiasme aan de dag gelegd dat thans helaas onge rechtvaardigd is gebleken. De heer Evert Louwman wijst te recht op het feit dat een dierentuin in de klassieke betekenis van het woord niet meer kan bestaan zonder zeer omvangrijke subsidies. Zijn vader dacht daar overigens beslist anders over. Maar anno 1985 vergen voe ding en huisvesting van een collectie dieren forse bedragen, tenwijl ook de salarissen van 25 personeelsleden zwaar op de exploitatie drukken. Voor het publiek zijn bovendien goede voorzieningen noodzakelijk, ook bij slecht weer. Voor Dierenpark Wassenaar blijkt dit alles te veel gevraagd. Het hore- ca-concern Van der Valk heeft wel in teresse getoond, maar weigerde, als commerciële onderneming, om in zijn eentje voor redder te spelen. Het ligt voor de hand dat ook deze kenners bij uitstek van uitgaand Nederland, hebben gezien waar de zwakke plek ken van het Dierenpark zitten. In elk geval zijn de onderhandelingen met deze mogelijke redder in de nood op niets uitgelopen. De grote kloof tussen een dieren park in klassieke zin en een pretpark met een paar dieren als randversie ring bleek kennelijk niet te overbrug gen. Met Blijdorp in Rotterdam en Artis in Amsterdam blijkt het financiële draagvlak voor een derde, heuse die rentuin in de Randstad te zwak, en op een commerciële bedoening zitten we ook niet te wachten. Met Duinrell om de hoek zou ook de gemeente Wassenaar een dergelijke draai niet toejuichen. Al met al heeft het derhalve, he laas, geen zin om opnieuw een soort reddingsactie op touw te zetten. De uitvoering van de vorige operatie is nu zo'n beetje halverwege, en mede tengevolge van zwak management heeft die inspanning niet mogen lei den tot een keer ten goede. Opnieuw zouden bedragen met zes nullen no dig zijn. Zonder betere vo^uitzichten en zonder publiek dat irf grote getalen toestroomt, houdt het echter op. Dan valt, helaas, het doek. Ze zijn er nu!! alle maten UWSPORTSPECIAALZAAK ^ARMANDO Dl SPORTO® Haarlemmerstraat 176-178 Lelden Telefoon 071-142857 Hoottstraat 75 - Alphen a/d Rijn Telefoon 01720-72921 UVY werkgeversorganisatie SVZ zei gisteravond dat een extra arbeids- tijdverkorting van vijf dagen alleen worflPn VPrkocht haalbaar is als de werknemers wumcu VC1 JAULlit daarvan 2,5 dag voor hun rekening VALKENBURG - De zes Breguet nemen. Atlantic-verkenningsvliegtuigen, die sinds januari van dit jaar op het Volgens FNV-bestuurder Rave- marinevliegkamp in Valkenburg steijn zijn de voorstellen van de aan de grond staan, zullen worden bond binnen de ruimte die de verkocht aan de Franse luchtvaart- werkgevers hadden gegeven geble- organisatie Aerospatiale, ven. Ze willen wel de 1,25 procent Volgens de marinevoorlichtings- loonsverhoging voor wie in vol- dienst worden de vliegtuigen, die continudienst werken, maar niet per stuk ruim 30 miljoen gulden de daarmee overeenkomende ar- kostten, weer vliegklaar gemaakt, beidstijdverkorting voor wie niet De marine stelde ze buiten gebruik ui iict vol-continu draaien. "Aan deze dis- omdat ze niet veilig genoeg zouden verbe- criminatie werkt de Vervoersbond zjjn. Verbetering is te duur, vond de cao-akkoord. De FNV niet mee". het ministerie van defensie. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand f 22,10 CU per hall |aar f 131,40 (alléén mogelijk met automatische betaling) r~] per iaar 250.90 I I per kwartaal 65.70 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam: Straal Postcode/Plaats Telefoon U kunt d controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1