Info-Med houdt het eenvoudig Leenrecht: vergoeding waar schrijvers recht op hebben Alfrink: Concilie de boosdoener? Geen denken aan! Achtergrond DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 Twee Leidenaars (de jurist Thomas Heek en medisch student Lex Rol) hebben het initiatief genomen tot het oprichten van een medisch informatiebureau: Info-Med. Info-Med gaat objectieve informatie, in gewoon Nederlands, verstrekken aan patiënten die vragen hebben over de ziekte waaraan zij lijden. Gewone woorden, geen vaktermen. Die pa tiënten kunnen bij Info-Med ook informeren naar de (bij)wer- king van de medicijnen die de arts hun heeft voorgeschreven. En welke therapieën de genezing bevorderen. Wat Info-Med verder wil is artsen in opleiding nu al de moge lijkheid bieden om straks in de praktijk de niet-medisch ge- Over het waarom van Info-Med zegt Thomas Heek: "Een patiënt is dikwijls gespannen als hy in de spreekkamer bij de arts zit. Is bang om het ergste te horen. Wat zie je dan? Door die stress gaat zeker de helft van de informatie langs de patiënt heen. Zelfs als die arts zijn best doet om zo dui delijk mogelijk te vertellen wat er nu precies aan schort. Maar je mag van een arts ook niet ver wachten dat hij de patiënten tien minuten of een kwartier even haarfijn het ziektebeeld uit de doeken doet". door Jan Westerlaken En dat gaat Info-Med nu juist wél doen. De dagelijkse praktijk heeft aangetoond dat niet iedere arts de moeilijke, medische vak taal in gewoon Nederlands kan omzetten. Vaak heeft de medicus daar ook geen tijd voor, omdat er een wachtkamer vol patiënten op hem zit te wachten. Daarom kwam het tweetal Leidenaars op het idee iets op poten te zetten waarbij de leek wél kan aanklop pen. Info-Med dus. Het medisch informatiebureau heeft de opzet zo simpel moge lijk gehouden: het ziektebeeld wordt zo eenvoudig mogelijk vertaald en op papier gezet. Voor dat karweitje wordt een beroep gedaan op artsen. De patiënt ver telt wat hij heeft, het bureau ver taalt het. Op verzoek van de zie ke. Voorlopig zijn er wel kosten aan het opvragen van die gege vens verbonden. Dat bedrag ligt nu op vijfendertig gulden, maar de Leidenaars stellen alles in het werk om subsidiepotjes aan te boren. Zowel landelijk als ge meentelijk. Mogelijk, zo hopen zij, vergoedt het ziekenfonds die kosten in de toekomst, hoewel het drietal over die vraag mét nog geen enkele instantie van ge dachten heeft gewisseld. Diagnose Voor alle duidelijkheid: pa tiënten kunnen geen verzoek aan de medici van Info-Med doen om een diagnose te stellen of hun de vraag voorleggen of de (huis)arts wel een juiste diagnose heeft ge steld. De patiënten kunnen met dé diagnose van de behandelen de arts bij Info-Med terecht voor een vereenvoudigde versie van hun ziekte. Het voordeel om over deze in formatie (of de ziekte erfelijk is, of ze te genezen is enz.) te be schikken, brengt Marlous Ver heul naar voren (zij gaat PR- werk voor Info-Med doen), is, dat de patiënt veel uitvoeriger met de arts over zijn geval kan pra ten. Gerichter vragen kan stel len. Waardoor, vult Lex aan, de pa tiënt veel mondiger wordt en kan meepraten over de therapie die wordt gevolgd. Lex: "Die patiënt onderhandelt als het ware met de arts over wat er nu precies moet gebeuren. Nu "worden de pil letjes, drankjes en poedertjes dwingend voorgeschreven. Met onze informatie in de hand kan die patiënt vragen of een ander middeltje wellicht niet doeltref fender kan zijn". De vraag die vooral naar voren komt is: hoe staat het met de be scherming van de privacy? De patiënt stuurt een brief waarin' hij vraagt om gegevens over zijn ziekte. Hoe denkt Info-Med de privacy ook werkelijk te waar borgen. Thomas: "Laat ik daar duide lijk over zijn: de mensen die eén beroep op ons doen hoeven abso- Unieke vraagbaak voor patiënten luut niet bang te zijn dat de gege vens die zij ons vertrekken in verkeerde handen komen. Wan neer er wat binnenkomt dan ha len we de elementen die voor ons antwoord van belang zijn eruit. De medewerker van Info-Med die de informatie in handen krijgt weet niet of het toevallig een buurvrouw of buurman is die een brief heeft geschreven. De privacy is volstrekt be schermd. Sterker nog: als de pa tiënt dat te kennen geeft, kan hij zijn brief zelf terug krijgen". Wachtkamer Info-Med heeft de eerste stap gezet: er is toestemming om aan de slag te gaan. Maar is er wel een markt? Hoe denkt het me disch informatiebureau de pa tiënten te bereiken? Thomas: "Voorzover wij heb ben kunnen nagaan is er op dit gebied in Nederland helemaal niets. Voor ons land is Info-Med in elk geval dus uniek. Kijk ik over de grens dan moet ik tot de zelfde conclusie komen. Waar mee ik wil zeggen, dat er wel de gelijk een markt is. Loop - om een voorbeeld te geven - maar eens langs een willekeurig zie kenhuisbed en vraag de patiënt die erin ligt wat hem scheelt. Het antwoord zal in praktisch alle ge vallen heel vaag zijn. Ik kan me levendig voorstellen dat juist die schoolde patiënt duidelijk te kunnen maken wat hem of haar mankeert. De knelpunten waar het allemaal om draait worden nader op papier uitgewerkt. De Leidenaars lijken een gat in de markt te hebben gevonden. Maar wat vinden de artsen van hun plannen? En hoe staat het met de bescherming van de privacy? Eén steuntje in de rug heb ben ze in elk geval: ze mogen adverteren dat ze bestaan. De medische keuringsraad die hiervoor toestemming moet verle nen heeft, zij het pas na enige aarzelingen, het initiatief uitein delijk toegejuicht. wil zelf de afstand tussen de hulpverlener en hulpzoeker ver kleinen. Nou, dat kan bijvoor beeld worden bereikt door er over te praten waarom een be paald pilletje moet worden ge slikt en waarom een injectie niet kan worden gegeven". Hoe groot is de kans dat Info- Med de arts die een patiënt be handelt voor de voeten gaat lo pen? Lex: "Onze opzet is om zo ob jectief mogelijk in te gaan op de vragen die ons worden gesteld. Dat zal zeker niet zo gemakkelijk zijn", realiseert hij zich. "Het is oppassen geblazen dat we de re latie tussen de arts en de patiënt niet schaden. Ik besef heel goed dat het moeilijk is om grenzen te trekken wat je wel en wat je niet kan behandelen". Voorbeeld? Als de huisarts zegt: je hebt die en die ziekte en de patiënt vraagt Info-Med of dat wel de juiste diagnose is, dan krijgt die patiënt nul op het re quest. Dat is het terrein van de geneesheer en daar blijft het me disch informatiebureau met zijn handen van af. Chronisch Info-Med draait nu net vijf we ken. Mondjesmaat zijn er inmid dels al wat vragen gesteld. Uit welke hoek denken zij - als alles op volle toeren draait - de meeste vragen te krijgen? Lex: "Iedereen kan een beroep op ons doen. Maar ik vermoed dat we vooral veel te doen zullen krijgen met mensen die met chronische aandoeningen te kampen hebben. Juist die groep zal wel eens in toenemende mate om informatie bij ons kunnen aankloppen". Eenmaal draaien betekent voor Info-Med hoogstwaar schijnlijk ook een toevloed van aanvragen. Hoe denken zij die met z'n drieën binnen redelijke termijn te kunnen verwerken? Thomas: "Je moet ons bureau zien als een kanaal waar alle aan vragen doorheen gaan. Vanzelf sprekend kan ons koppeltje een grote berg vragen niet binnen de kortst mogelijke tijd afhandelen. We hebben daarom om ons heen deskundigen verzameld die hun medewerking hebben toegezegd. Info-Med is landelijk opgezet, omdat je niet kunt zeggen: we doen zoiets alleen maar voor Zuid-Holland. Mensen uit Gro ningen kun je toch niet weige ren? Mocht in de toekomst blij ken dat we worden overspoeld met aanvragen, dan zou je er zelfs aan kunnen gaan denken om per provincie iets op te zet ten. Wat mij betreft is het uitkij ken geblazen dat je niet te groot wordt. Als daarvan sprake is ver lies je de controle op het geheel en zal het een chaos worden". Het initiatief van het drietal is niet onopgemerkt gebleven. De universiteit van Maastricht heeft al laten weten geïnteresseerd te zijn in de vragen die worden ge steld en de antwoorden die Info- Med daarop geeft. Niet zo ver wonderlijk, want de universiteit is op zoek naar stageplaatsen voor studenten die zich willen bekwamen in patiëntenvoorlich ting. Lex: "Het Academisch Zieken huis in Leiden leert co-assisten- ten ook al hoe zij met de patiën ten moeten praten. Maar daar wordt nog niet voldoende na druk op gelegd. Het blijkt dat de patiënt behoefte heeft aan medi sche informatie die hij verstaat. Daarom is er, denk ik, voor ons bureau zeer zeker een taak weg gelegd". Het adres van Info-Med: post bus 121. 2300 AC Leiden. t graag willen weten wat hen mankeert". Lex over het bereiken van de patiënten: Info-Med moet van tijd tot tijd adverteren. Natuur lijk zijn er meer mogelijkheden. Publiciteit bijvoorbeeld. Je zou (huis)artsen kunnen vragen of er in de wachtkamer informatie over ons bureau mag worden op gehangen. Of dat zonder slag of stoot wordt toegestaan is nog maar de vraag. We zijn bezig om dat voor elkaar te krijgen. Als blijkt dat er een duidelijke be hoefte aan ons bureau is, dan zul len ook de nodige geldpotjes wel opengaan. Pas dan zijn we op de goede weg. Want dan kunnen wij alle gegevens gratis verstrek ken". Verkleinen Dat er behoefte aan een bureau als Info-Med bestaat hebben de artsen min of meer zelf al eens gesignaleerd. Tijdens een con gres dat nog niet zo lang geleden werd gehouden, waren alle deel nemers het erover eens dat de communicatie tussen de arts en zijn .patiënt een stuk beter kan dan nu het geval is. Lex: "Kijk, wij gaan heus niet de vinger in de richting van een arts heffen om hem even te ver tellen dat hij het fout doet. Ner gens voor nodig, want die arts Alle radio- en televisieprogram ma's volgen en elk kopieerappa raat in de buurt in de gaten hou den. Dat zou een schrijver dage lijks moeten doen als hij wil ver dienen waar hij recht op heeft. Wordt er iets uit zijn werk ver menigvuldigd? Citeert Hilversum weer eens vrijelijk uit roman of dichtbundel? door Margót Klompmaker Voor het draaien van platen wordt tenminste nog betaald, wat boeken betreft wordt daar aardig de hand mee gelicht. Er is geen or ganisatie die opkomt voor de rech ten van de auteur. De auteur zelf heeft er geen tijd voor. Afgezien daarvan, hij wordt waarschijnlijk nauwelijks wijs uit het labyrinth van regelingen en vooral niet-rege- lingen. Dus kan jan en alleman naar hartelust met boeken aan de gang gaan. Ze eindeloos kopiëren, voorlezen of lezen, zonder er een cent voor te betalen. De schrijvers zelf vinden dit een belachelijke situatie. Het tekent volgens hen de algemene houding ten opzichte van auteurs. Zo van: 't is leuk dat je een boekje hebt gepu bliceerd, maar verder niet zeuren. "Onzin", zegt de Leiderdorpse schrijver Kees Holierhoek, "je moet mensen geven waar ze recht op hebben". Holierhoek," secretaris/penning meester van de Vereniging van Letterkundigen, houdt zich uit hoofde van zijn functie al enkele ja ren met de rechten van schrijvers bezig. Eigenlijk gebeurt dat vol gens hem veel te laat. Daarbij is ook de overheid schromelijk in ge breke gebleven. "De overheid had schrijvers meer middelen en moge lijkheden moeten geven om datge ne te incasseren waar ze recht op hebben". Leenvergoeding Een van die middelen komt zeer waarschijnlijk volgend jaar van de grond: de invoering van een leen vergoeding, het leenrecht. Voor elk boek dat in de bibliotheek wordt uitgeleend, gaat de auteur een be paald bedrag ontvangen. De lezer zelf kost het geen cent. De regeling zal worden betaald door het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Holierhoek vindt het niet meer dan logisch dat de leenvergoeding er komt. Als een uitgever een boek publiceert, betaalt hij de auteur ge middeld 10 procent van elk ver kocht boek. Het boek levert de uit gever immers geld op. Met andere woorden: de uitgever exploiteert het werk. Het uitlenen van hetzelfde boek in de bibliotheken is volgens Ho lierhoek ook een vorm van exploi tatie. De bibliotheek, gesubsi dieerd of niet, profiteert van het feit dat de auteur een boek heeft geleverd. Bovendien kan de uit leen via de bibliotheek de verkoop van boeken via de boekhandel na delig beinvloeden. Waarom een (duur) boek kopen, als je het gratis in de bibliotheek kunt lezen, niet waar? "De bibliotheek kan alleen be staan'dank zij het feit dat wij boe ken schrijven. Dan is het toch gek dat de bibliotheken wel geld krij gen, maar de auteurs niet?" Holier hoek geeft een ander voorbeeld. "Als ik een auto van mijn buurman leen en ik begin er een taxibedrijfje mee, dan zegt iedereen: dat kan niet. Precies hetzelfde gebeurt mo menteel met boeken. Auteurs schrijven een boek, het wordt door bibliotheken doorgegeven aan de lezer, maar de auteurs krijgen er niets voor terug". Paar centen Aanvankelijk was het de bedoe ling om ook de bibliotheken een deel van de leenvergoeding te laten betalen. Dat zou echter een verho ging van de contributie hebben be tekend en daar heeft de Tweede Kamer onlangs een stoKje voor ge stoken. Negentien november buigt de Kamer zich opnieuw over de fi nanciële invulling van het leen recht: mogelijk kan elders in de WVC-begroting nog wat geld wor den gevonden. Voorlopig is voor de leenvergoe ding slechts 5 miljoen gulden be schikbaar. Dat lijkt een aardig be drag, maar omgerekend zal een schrijver gemiddeld slechts een paar centen per uitgeleend boek ontvangen. "Veel te weinig", zegt Holierhoek. "Vooral als je bedenkt dat minister Brinkman van WVC aanvankelijk 15 miljoen heeft be loofd. Wij hebben vorig jaar al ge zegd dat Brinkman de regeling niet moet financieren door de biblio theken ervoor te laten opdraaien. Je kon op je vingers natellen dat de Kamer dit niet zou pikken, te meer omdat er al behoorlijk op de biblio theken is bezuinigd". De financieringsmogelijkheden zijn echter gering, nu een verho ging van de contributie door de Kamer is verworpen. Holierhoek is het met dit besluit eens. Contribu tieverhoging zou onherroepelijk hebben geleid tot terugloop van het aantal leden van de openbare bibliotheek. Met als gevolg: min der uitleningen, dus minder ver goeding voor de schrijver. "Een contributieverhoging jaagt de le zers weg. Het uiteindelijke effect is nadelig voor de auteur". Holierhoek roept dus geen 'ho sanna' nu het leenrecht vrijwel een feit is. "Ik heb de leden van onze vereniging gewaarschuwd dat ze absoluut geen hoge verwachtingen moeten hebben. Het bedrag dat ze uiteindelijk zullen krijgen, zal be hoorlijk tegenvallen vrees ik". Aftopping De leenvergoeding geldt voor al le Nederlandse schrijvers, bewer kers, illustratoren, fotografen, ver talers van buitenlands werk en uit gevers. Dus niet alleen literaire schrijvers komen ervoor in aan merking. Ook de auteurs van bij voorbeeld streekromans, thrillers, kookboeken, en encyclopedieën kunnen rekenen op een vergoe ding. Het aantal uitleningen van 'populaire boekjes' moet niet wor den onderschat. Holierhoek: "Lite raire schrijvers vergissen zich vaak over het aantal uitleningen van hun boeken in de bibliotheek. Ik denk dat er heel andere boeken veel hoger scoren". Logisch dat niet iedere auteur het met de gelijkschakeling eens is, maar het is volgens Holierhoek wel de beste oplossing. "Anders is het haast onmogelijk de vergoe ding in de praktijk te regelen. Want wie bepaalt welke boeken wel en welke niet worden vergoed?". In de nieuwe regeling, die door ambtenaren van WVC is uitge werkt, is ook een zogenoemde af topping opgenomen. Naarmate van een bepaald werk meer wordt uitgeleend, daalt de vergoeding. Dit om de auteurs die niet veel worden uitgeleend te beschermen en ook wat te gunnen, voordat alles door topauteurs wordt opgeëist. Ander punt van de leenrechtre geling is de beperkte duur van de vergoeding: alleen auteurs die in leven zijn kunnen ervan profiteren. De Vereniging van Letterkundigen is het daarmee beslist niet eens. Holierhoek: "In de leenrechtrege ling is bepaald dat uitgevers een vergoeding voor elk verkocht boek krijgen, zolang als ze dat boek maar blijven drukken, ook al is de schrijver allang overleden. Een au teur krijgt slechts tot zijn dood een vergoeding, zijn nabestaanden krijgen niets meer. Dat is een pijn lijke zaak. Schrijvers verdienen vaak te weinig om voor hun familie een goede financiële regeling te treffen". Steekproef Hoe gaat de organisatie van de leenvergoeding eruit zien? Moet el ke bibliotheek precies gaan bijhou den welke boeken worden uitge leend en hoe vaak? Holierhoek: "Dat bijhouden gebeurt in veel bi bliotheken al automatisch. De be doeling is eind volgend jaar bij een aantal bibliotheken (een respresen- tatieve steekproef) te bekijken wel ke werken zijn uitgeleend. De ge tallen die daar uit te voorschijn ko men, zullen als norm dienen voor de overige bibliotheken. Het is niet zo dat het geld automatisch naar je toe komt. Wie denkt voor leenver goeding in aanmerking te komen, moet zich melden bij WVC. Niet al leen schrijvers en dergelijke, ook de uitgevers". Zeer waarschijnlijk zullen amb tenaren de administratie van de leenvergoeding op zich nemen. Holierhoek is daar niet gelukkig mee. "'t Kan net zo goed en mis schien beter worden gedaan door een organisatie los van het ministe rie. Als ambtenaren de zaak gaan regelen is het leenrecht te veel af hankelijk van de politiek en het geld dat op een gegeven moment ter beschikking is". Kees Holierhoek: geen hosanna. Kardinaal Alfrink vindt een beoordeling van het Tweede Va ticaans Concilie door de komen de buitengewone bisschoppen synode in Rome een moeilijke zaak. In een gesprek met het In formatiebulletin van het 'Rooms- Katholiek Kerkgenootschap in Nederland' zegt hij, dat een bui tengewone bisschoppensynode niet bij machte is om over een concilie te oordelen. "Dat is de taak en de opdracht niet van een synode". "Er kan natuurlijk wel over het concilie worden gepraat, maar er kan niets aan worden veranderd. Ik ben dan ook geschrokken toen ik hoorde, dat een bisschop pensynode het concilie gaat beoordelen. Kerkrechtelijk en theologisch kan dat niet. Een concilie is het hoogste orgaan in de kerk". (De synode in Rome wordt ge houden van 25 november tot 8 december. Doel ervan is, van el kaar te horen wat het concilie in de verschillende landen en delen van de kerk heeft uitgewerkt. Uit Nederland gaan kardinaal Simo- nis en hulpbisschop dr. Lescrau- waet van Haarlem erheen). Vraag aan kardinaal Alfrink was, of hij dus niet zoveel van de komende synode verwacht. Zijn antwoord: "Het is niet zo, dat een bis schoppensynode niets betekent. De kerk in al haar breedheid is er meer in vertegenwoordigd dan in een kardinalencollege. En de bisschoppen hebben als deel van het totale bisschoppencollege van de kerk, geroepen door de paus, ook meer gezag". "Maar of er uit deze synode wat komt, is een tweede. Er is een onduidelijke agenda. En dan te bedenken dat er rapporten van meer dan 100 bisschoppenconfe renties zijn. Ieder rapport zeker 20 pagina's. Dat betekent dat alle voorzitters van bisschoppencon ferenties - leden van deze syno de - minstens 2000 pagina's moe ten bestuderen voordat ze naar Rome komen". Kardinaal Alfrink toonde zich in dat gesprek verbaasd over het feit dat iedere groepering of par tij in de kerk. hoe tegengesteld ook aan elkaar, zich op het conci lie beroept. "Het concilie wordt verweten, de oorzaak van alle polarisatie te zijn. Men doet alsof het de grote boosdoener is. Geen denken aan! Het concilie had juist de op dracht te reageren op de polari satie die er al was. Dat concilie heeft daarom verschillende din gen moeten zeggen, doen en kie zen. Niet omdat het dat zo graag wilde, maar omdat de polarisatie buiten het concilie een levende werkelijkheid was in de kerk". Alfrink is er persoonlijk 'heel zeker' van, dat paus Johannes de 23ste het concilie heeft bijeenge roepen om de eenheid te herstel len. Johannes had een brede ho rizon. "Die was ook helemaal niet belemmerd door de curie. Hij had ervaring buiten Rome opgedaan en wist iets van de pe riode na de oorlog tot aan het concilie. Hij heeft het concilie willen gebruiken om de geesten weer op één spoor te brengen. Binnen de kerk had je mensen die erg voorop liepen en anderen erg achteraan". Tijdens het concilie is er in de Sint Pieter heel wat afgediscus- sieerd. Maar wanneer het op stemming aankwam, waren de meeste bisschoppen vóór het be wuste document. Meer dan 2000 van de 2400 stemgerechtigden. Kardinaal Alfrink denkt, dat er niet één document met minder dan 2000 stemmen is aangeno- Op de vraag of de komende bisschoppensynode zou kunnen bijdragen tot verbetering van het geestelijke klimaat in de Neder landse kerkprovincie antwoord de de hoogbejaarde kardinaal: "Ik zou het graag hopen. Maar ik vrees van niet. Het zit hier zo vast. Dat is een van de naarste zaken die ik als bisschop heb er varen. Het is allemaal zo per soonlijk gekleurd. Het is alle maal gebonden aan personen en gericht tegen personen". "Maar die polarisatie is geen typisch Nederlands probleem. Ze is overal in de kerk. Het is een tijdsverschijnsel. Ik vrees, dat men dat met vergaderen niet op lost, al zal een geduldige, eerlijke dialoog wel noodzakelijk zijn. Voor Indianen. Het gerefor meerde Werelddiakonaat in Ne derland heeft f. 30.000 bestemd -voor de Indianen in Argentinië. Er was een beroep op deze in stantie gedaan voor steun aan onderwijsprogramma's en so ciaal opbouwwerk. Goeree's. Het omstreden Zwolse evangelistenpaar Lucas en Jenny Goeree (tegen wie een gerechtelijk vooronderzoek aan de gang is wegens 'antisemiti sche uitlatingen') heeft weer een samenkomst kunnen houden in de zaal van de muziekvereniging 'Voorwaarts' in Zwolle. Het bestuur had de huur per 1 oktober opgezegd, maar er was daarbij geen rekening gehouden met de in het contract vereiste opzegtermijn van drie maanden. Na een sommatie van de advo caat van de Goeree's besloot het bestuur van 'Voorwaarts', zich toch maar aan het contract te houden. Agenda. Vrijdagavond om 8 uur spreekt de heer W. J. Ouwe- neel uit De Bilt in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden over de profeet Habakuk (Oude Testament). Zyn derde le zing in een serie van vier. De laat ste is op 13 december (dan over de profeet Zefapja). - Zaterdagavond, 16 novem ber, om 8 uur geeft Sander van Marion een concert op het orgel van de hervormde kerk in Hille- gom. - Ook zaterdagavond om 8 uur bespeelt de organist van de Nieu we Kerk in Delft. Jan J. van den Berg, het orgel in de Hervormde kerk van Koudekerk aan d,en Rijn. Hervormde Kerk: beroepen te Oldebert (Gr.) D. Wolse Wa- mel, te Dedemsvaart T. Lekker- kerker Akkerwoude-Murmer- woude (Fr.), te Benthuizen kan didaat J. Boer Nieuwveen; be noemd tot bijstand in het pasto raat te Poeldijk W. de Bone Leid- schendam; aangenomen naar 's Gravenpolder-Baarland-Hoede- kenskerke D. W. Koelman Ter Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Uithui zen T. Bosma Haarlem. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Middelharnis E. Venema Middelburg. Schade. Een rechtbank in de Ierse hoofdstad. Dublin, heeft een 11-jarig meisje een schade vergoeding toegekend van f. 300.000. Bij het neerzetten van een kaars bij een altaar was zij ernstig verbrand geraakt toen de hele standaard met kaarsen het begaf. De standaard had een 'ver borgen gebrek', oordeelde de rechtbank. De priester die met het toe zicht op de devotiekaarsen is be last weet nog niet of hij in hoger beroep zal gaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15