We hebben al heel wat talenten VAN WERINGEN District Sassenheim Koninklijke Nederlandse Schaatsbond bestaat 40 jaar Protest tegen ruimtecentrum in Noordwijkse Noordduinen Bond: beroep op geweten bouwvakkers Woensdrecht DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Lezers Schrijven Punker (1) In dit dagblad van maandag 4 no vember stond een bericht met de sensatievolle titel 'Punker (18) steekt boze vader dood'. In gedach ten hoor ik de reacties van de men sen bij het lezen van het bericht. Ongenuanceerde uitlatingen als: "Zie je nou wel, die punkers zijn terroristen, agressief etc.etc. Natuurlijk, wat deze 'punker' heeft aangericht, valt nooit, nooit goed te praten. Niemand heeft het recht een medemens te doden. Maar daarbij is het ook zo, dat nie mand het recht heeft om zijn me demens na te jouwen, uit te schel den of aan te vallen om zijn uiter lijk. Want als 'punker' zijnde kan je niet rustig op zaterdag door de Haarlemmerstraat lopen, je mag disco's niet in, en pas geleden werd ik zelfs na drie dagen ontslagen, omdat ik er niet 'volgens de norm' bijloop. Feitelijk moet ik er nog om la chen ook, omdat de mensen zo kortzichtig zijn. Maar eigenlijk is het diep treurig, en ik hoop dat de mensen eens wat ruimer gaan den ken en naar de persoon zelf kijken,, in plaats van naar de uiterlijke schijn. N. Augustinus Noordeinde 37 Leiden P.S. Ik ben wat ze een 'punker' noemen, ben niet aan heroïne ver slaafd, heb nog nooit iets of ie mand gesloopt en stink niet, en ben ook niet lui. Gek hè? Punker (2) Het bericht 'Punker (18) steekt bo ze vader dood' wekte bij mij agres sie en walging op. Waarom nou? Waarom moest er punker staan, terwijl er normaal over een jongen (18) gesproken zou kunnen wor den? Wat die punker heeft aange richt valt nooit goed te praten en ik zal dat niet doen ook, maar met hem meeleven kan ik wel. Dagelijks word ik uitgescholden of met minachting bekeken op straat. Ik ben dan wel geen punker, maar loop er toch wel behoorlijk progressief bij. Maar ik merk toch goed genoeg, wat de media ons hebben aangedaan met berichten als dit, die mensen de schijn oplegt dat punkers crimineel, vies, werk loos en wat al niet meer zijn. Het is geen wonder dat punks een keer agressief worden met al die opmer kingen die naar ons hoofd geslin gerd worden. Ik zie het bericht dan ook als een bedekte discriminatie, die er alleen maar toe leidt dat mensen zich nog negatiever tegenover ons gaan op stellen. Marius Haneveld Noordeinde 37 Leiden Naschrift van de redactie: de aanduiding 'Punker' in het desbe treffende bericht en in de kop was wel degelijk op zijn plaats. Het ui terlijk van de jongen was de aan leiding tot de steekpartij. Hij werd er om uitgejouwd door kinderen, hij ontstak daarop in woede en gaj een van hen een klap. Dat nam de vader niet en er ontstond een vecht partij. met fatale afloop. Het ligt voor de hand dat wij 'Punker' ach terwege hadden gelaten als het geen functionele, in dit geval essen tiële betekenis zou hebben gehad. De Rijn- en Veenstreek kent*Ve- le mooie boerderijen getooid met vaak nog fraaiere namen. Veel bekende, maar ook zeer on bekende. Over de laatste cate gorie en dan vooral over hun na men gaat deze rubriek. Vandaag de tweede aflevering: De boer derij van Van Wieringen in Hoogmade. HOOGMADE - "Wonderlijk ja, dat deze boerderij nooit een naam heeft gekregen", beaamt de bewoonster van de gerestau reerde monumentale bezitting aan de Voorofse Polderkade in Hoogmade. Zij, Helene Schul pen, meent dat een naam voor de uit het jaar 1613 stammende boerderij kennelijk nooit van be lang is geweest, omdat de hoeve eeuwenlang bezit is geweest van de familie Van Wieringen. Door de autochtone bevolking is de boerderij dan ook altijd 'de boer derij van Van Wieringen' ge noemd. Dat zal voorlopig ook wel zo blijven en Helene Schul pen vind dat heel normaal. Zij voelt geen enkele behoefte om alsnog een naam voor de boerde rij te verzinnen, omdat de ge schiedenis voor haar grote waar de heeft. De eerste bewoners van de boerderij waren Claes Reynouts- zoon en zijn zuster Niesgen Rey- noutsdochter, beiden ongehuwd. Een achternaam zoals we die nu kennen hadden ze niet, maar de opvolger Reynout Janszoon voegde later de naam 'Groene- wegh' toe, naar een smalle strook grond in de aangrenzende Juf ferswetering. In 1761 kocht ene Klaas van Wieringen de boerderij, met het inmiddels bijgebouwde zonder- huis en 17 morgen land, voor vijf tienhonderd gulden. Tot aan zijn dood veertig jaar later heeft hij mogen genieten van de prachtige bezitting aan de Does. De door de jaren heen sterk vervallen boerderij is daarna steeds in bezit van de Van Wie- ringen's gebleven, totdat de hoe ve met opstallen in 1978 aan de Schulpens werd verkocht. Burgemeester D. Brouwer de Koning was destijds een groot voorvechter voor het behoud van de historisch waardevolle en unieke hoeve. Er zijn kosten nog moeite gespaard om de boerderij te restaureren. Monumentenzorg en restaurateur Huurman uit Delft, die onder andere ook pa leis Ten Bosch restaureerde, De fraaie boerderij van Van Wie: stonden garant voor de perfecte herstelwerkzaamheden. In 1982 was de middeleeuwse boerderij gereed om opnieuw te worden bewoond. De authentieke indeling en stijl bleven behouden, ramen en deuren behielden hun plaats en afmetingen. Zelfs de witte krui zen boven de kelderraampjes te gen de boze geesten die de melk verzuurden, werden opnieuw aangebracht. Het jaartal 1613 staat in de deurkalf ingekerft. Tijdens de restauratie werd ech ter ontdekt dat een klein gedeel te bij de wenteltrap aan de voor kant van het huis van nog oudere datering moet zijn. De vroegere stal die dwars staat op de voorkant van het jen. Rechts de even fraaie als eeuwi huis, doet nu dienst als woonka mer. De lage getraliede raampjes laten schemerig daglicht door, dat het gevoel in de zeventiende eeuw te zijn beland versterkt. De tegeltjes in de schouw, de plavui zen, schilderijen en meubilair, niets is ongemoeid gelaten om de sfeer uit de middeleeuwen te doen herleven. Alleen het bank stel en de telefoon lijken mis plaatste karikaturen in deze oase van mystieke verfijning en ver storen de illusie te zijn terugge plaatst in de tijd. Afgezien van de verwijderde bedsteden, zijn de talloze ruimten, nissen, trappen en treden nauwelijks veranderd hersteld naar de oude vorm. De fraai gewelfde kelder ligt echter onder het waterniveau i OUde boom. (foto Nanno Bloupot) van de Does, waardoor schimmel en poes de kans krijgen welig te tieren als de boosaardige schoon- maakhand het even laat afweten. Tot aan de restauratie stroomde in de naast het huis gelegen wa terput het water van de Does. Het reservoir bleek een doorsnee te hebben van zes diameter en was twaalf meter diep. Nu stroomt alleen nog al het opge vangen regenwater in de put. De laatste eigenaar, Hendrik van Wieringen woonde tot aan zijn dood in 1982 in het kleine zo merhuis. Omdat de boerderij te koud en te vervallen was om nog in te kunnen wonen, heeft hij al tijd met zijn gezin in het zomer huis gewoond. de kerstvakantie met de kinderen een dagje gingen schaatsen op de ijsbaan in Deventer. Daar werd lang van tevoren al naar uitgeke ken. Nu is dat onvoorstelbaar, maar dat waren echte uitjes voor de kinderen", zegt Karremans. De grote bloei voor het district begon met de opening van de kunstijsbaan 'De Uithof in Den Haag, een nieuwe impuls was een paar jaar later de opening van de ijshal aan de Leidse Vondellaan. "Toen is feitelijk het district pas goed gaan draaien. Veel clubs maakten dan ook gretig gebruik van de mogelijkheid om via het district ijs te huren bij 'Ton Men ken'. Er werden veel meer wed strijden op het programma gezet. Kortom, het district kreeg de han den meer dan vol", aldus Vergeer. Nu schat penningmeester Aad Kagenaar uit Rijnsburg dat meer dan 15.000 streekgenoten lid zijn van de clubs in het district Sassen heim. "We huren als district bij voorbeeld 21 uur per week de Leid se ijshal. Dat is te weinig, maar er zijn niet meer uren beschikbaar. Je kunt moeilijk 's avonds om half twaalf gaan rijden", zegt Kagenaar. Jeugd De trots van het bestuur is de bloeiende jeugdafdeling van het district. Ruim 1000 kinderen zijn wekelijks onder leiding van gedi plomeerde trainers aan het werk op de banen in Leiden en Den Haag. "Daar zijn in de loop der ja ren een aantal redelijk goede schaatsers uit voortgekomen. Ik noem geen namen, want allaicht vergeet je er een paar, maar we hebben heel wat talenten afgele verd", zegt Kagenaar trots. De Rijnsburger beseft dat alles staat of valt met de medewerking van de vele vrijwilligers. "Er zijn er die op zaterdag en zondag 's mor gens om zeven uur al met een groep kinderen op de baan in Lei den aan het werk zijn. De meeste mensen draaien zich omstreeks die tijd nog eens een keer lekker om. Niet die trainers, die zijn in het sei zoen heel vaak op het ijs te vinden. Dat is niet niks", aldus Kagenaar. Maar het is niet alleen de jeugd die de aandacht van het districts- bestuur heeft. Er is een bloeiende afdeling van wat oudere wedstrijd schaatsers en sinds een jaar of zes is er ook een short-trackafdeling. In deze tak van de schaatssport worden er zowel nationaal als in ternationaal successen geboekt. Ook vele oudere schaatsers ma ken gebruik van de faciliteiten die het district via de clubs biedt. Zo is er sinds de laatste elfstedentocht een enorme belangstelling voor het recreatieve schaatsen. "Een aantal trainers is met deze mensen lekker niet-wedstrijdgericht bezig. Door al die activiteiten zitten wij wat on ze ijsmogelijkheden betreft, zo langzamerhand aan het maximum. We hebben al een ledenstoO moe ten instellen. Dat is jammer, maar het is niet anders. Om te kunnen schaatsen heb je ijs nodig. Zo sim pel is dat", aldus Vergeer. Op geheel eigen wijze vieren de leden volgend jaar maart het jubi leumfeest met schaatswedstrijden voor de senioren op De Uithof in Den Haag en voor de jeugd op de Leidse baan. "Dat is het enige, voor de rest hebben we geen tijd om te feesten. We hebben het veel te druk met ons werk", lacht Kar- NOORDWIJK - De leefbaarheids vereniging Kritisch Noordwijk is tegen de vestiging van een space- center in de Noordduinen in Noordwijk. Een degelijke centrum in het duingebied ten zuidwesten van manege Meeuwenoord tast de natuur te sterk aan. Bovendien is de vereniging bang dat het gébouw onvoldoende zal worden aangepast aan de omgeving. Kritisch Noord wijk schrijft dit in een brief aan burgemeester en wethouders van Noordwijk. De leefbaarheidsvereniging vindt dat er meer tijd moet worden genomen om een besluit te nemen: "Een goede afweging en een goed haalbaarheidsonderzoek zijn niet in veertien dagen af te ronden". Het terrein in de Noordduinen is volgens de vereniging te ver ver wijderd van de andere recreatieve mogelijkheden van de bloemen- badplaats. De exploitatie van het centrum is daardoor moeilijk winstgevend te maken, meent de vereniging. Kritisch Noordwijk is bang dat het centrum in de toekomst verder zal uitbreiden. Volgens de vereni ging leeft in Noordwijk de vrees dat als het geplande cosmo-center in Hilvarenbeek niet zou doorgaan, dit pretparkachtige centrum - zij het in afgeslankte vorm - toch in Noordwijk wordt gevestigd. Omdat de Stichting tot Vestiging van het Noordwijk Space-Center in haar berekeningen uitgaat van een investering van ruim 820.000 gulden voor een 2000 vierkante meter groot gebouw, denkt Kri tisch Noordwijk dat het een lelijk gebouw zal worden: "Materiaal keuze en opzet zullen zo goedkoop mogelijk moeten worden gehou den waardoor het gebouw niet zal worden ingepast in het landschap en weinig fraai zal zijn". De vereniging laat zich in haar brief positief uit over een eventu eel ruimtevaartcentrum in Noord wijk. Zij stelt voor dit centrum te bouwen op het Wantveld. Dat heeft, volgens Kritisch Noordwijk, meerdere voordelen. De plaats zou beter aansluiten op de recreatieve mogelijkheden van Noordwijk. Bovendien zou de, zoals in de brief staat, noodlijdende Rank, bij het centrum kunnen' worden betrok ken. Kritisch Noordwijk denkt hierbij aan de vestiging van een bi bliotheek en horecabedrijf in De Rank. In de grote zaal van het dorps huis zouden lezingen kunnen wor den gehouden zodat het space-cen ter helemaal als expositieruimte kan worden ingericht. Een Space Center op het Want veld zal, zo schat de vereniging on geveer 80 parkeerplaatsen kosten. Het overgrote deel van het jaar le vert dit geen problemen op. In het hoogseizoen, wanneer de dagjes mensen met duizenden tegelijk naar Noordwijk trekken, zal er een tekort aan parkeerplaatsen zijn. Dit probleem kan volgens de ver eniging worden opgelost door in De Grashoek, aan de overzijde van de Norlhgodreef of tussen de Gras- hoek en Duinpark in, een 'multi functioneel' parkeerterrein aan de leggen. In de zomermaanden moet dit terrein dienst doen als parkeer terrein, in de winter zou het bij voorbeeld als ijsbaan kunnen wor den geëxploiteerd. Vestiging van het space-center naast De Rank kost geen parkeer- UTRECHT (ANP) - De Bouw- en Houtbond FNV vraagt zijn leden die in de toekomst te maken krij gen met de bouwactiviteiten voor de plaatsing van kruisraketten in Nederland na te gaan of zij het voor hun geweten kunnen verantwoor den hieraan mee te werken. Dat zei vice-voorzitter A. Janmaat van de Bouw- en Houtbond gisteren na af loop van een vergadering van de bondsraad, waarin de kruisraket plaatsen wanneer het benzinesta tion ter plaatse bereid zou zijn te verhuizen. Kritisch Noordwijk verzoekt het college met haar een gesprek te voeren over de mogelijkheid van vestiging op het Wantveld. tenkwestie aan de orde kwam. Voor gewetensbezwaarde bouw vakkers zijn de vakbonden met de werkgevers een regeling overeen gekomen: de werkgever moet hen ander werk aanbieden. Als dat er niet is heeft de betrokkene volgens Janmaat recht op een ww-uitke- ring. "De werkgever moet dan een verklaring afgegeven dat deze werknemer niet vrijwillig werk loos is", aldus de bondsbestuurder. Bommen bij Londense barakken LONDEN (GPD) - Een voorbijgan- ger heeft vannacht twee zware bommen gevonden buiten de Chel sea legerbarakken in Londen. De bommen zouden een grote ver woesting hebben kunnen aanrich ten als ze waren afgegaan, maar ze konden tijdig onschadelijk worden gemaakt. De twee bommen, die aan een tijdmechanisme waren verbonden, bevonden zich op vrijwel dezelfde plaats waar vier jaar geleden een door de IRA geplaatste bom af ging. Daarbij werd een vrouw ge dood, en raakten veertig militairen gewond. De Londense politie denkt, dat de nieuwe bommen daar ook zijn geplaatst door het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Juist gisteren is in Londen het proces begonnen tegen acht mensen die worden verdacht van het organise ren van een bomcampagne die de afgelopen zomer een groot aantal Britse badplaatsen had moeten treffen. HAVEN - Een vierde haven bij Scheveningen is zowel financieel- economisch als technisch moge lijk. Dat bleek gisteren uit een tus senrapport van de projectgroep de vierde haven, een onderdeel van de door het Haagse college van B en W ingestelde stuurgroep havenont wikkeling. De kosten van aanleg zouden circa 100 miljoen gulden bedragen, zo heeft de projectgroep becijferd. Wildgroei bij crematoria DEN HAAG (GPD) - De 'wild groei' van crematoria dreigt te lei den tot hoge kosten voor samenle ving en nabestaanden en een ver mindering van de dienstverlening. Dat stelt de stichting Cremato- riumbouw in een rapport dat voor zitter Nijpels gisteren aanbood aan minister Winsemius. Op het ogenblik hebben de 28 crematoria een capaciteit van ruim 67.000 overledenen per jaar, terwijl in 1987 naar verwachting 'slechts' 51.800 mensen zich laten cremeren. Die overcapaciteit neemt verder toe en veel crematoria komen daar door in de rode cyfers, aldus Nij pels. Omdat dit vaak overheidsin stellingen zijn, leidt dat volgens hem uiteindelijk tot belastingver hogingen. PCO: voortgezet onderwijs niet meer dan lappendeken DEN HAAG (ANP) - In het voort gezet onderwijs zijn al jaren tien tallen schoolsoorten. Dit is niets nieuws. Maar betreurenswaardig is dat deze situatie blijft bestaan zon der visie op wat er verder moet ge beuren. Zo reageerde voorzitter L. ter Haar van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorgani satie gisteren op een onderzoek van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de eerste fase van het voortgezet on derwijs in ons land. De onderzoekers van de WRR menen dat in Nederland interna tionaal gezien een aanzienlijke ach terstand is ontstaan bij de realise ring van de algemene basisvor ming in de eerste fase van het voortgezet onderwijs. Nederland verkeert daardoor in een onder wijskundig isolement, aldus de WRR-onderzoekers. Er ligt volgens de PCO-voorzitter wel een voorontwerp voortgezet onderwijs op tafel, maar er wordt niet gewerkt met een eenvorming kader voor leerlingen van 12 tot 16 jaar. Het blijft een lappendeken en demotiveert de mensen in het on derwijs. Het PCO vindt dat de ex perimenten in het onderwijs mis lukt zijn. Maar dat is niet de schuld van de scholen. Oorzaak is gebrek aan beleidsvisie, aldus Ter Haar. Hij legde er de nadruk op dat nu de politiek aan zet is. Zij moet een goed kader scheppen. SASSENHEIM - Veertig jaar geleden stak een aantal be stuurders van ijsclubs rond de Kagerplassen de koppen bij elkaar. Het zou een goede zaak als die clubs meer met elkaar zouden samenwerken, vonden zij. Bij een strenge winter organiseerden de clubs los van elkaar schaatswed strijden en toertochten. Dat betekende vaak dat sommige wedstrijden maar matig door de schaatsers werden be zocht omdat er te veel concurrentie van andere evenemen ten was. De vereniging die de hoogste prijzen uitloofde trok daarbij uiteraard aan het langste eind. Het initiatief voor menwerking van vooral de Sassen- heimer Hein van der Voet en Ter Aarder Theo Hydra vond weerklank: op 1 december 1945 kon de oprichtingsvergadering worden gehouden van een over koepelende organisatie. Een groot aantal ijsclubs uit de wijde regio sloot zich daarbij direct aan, de rest volgde geleidelijk. Nu, 40 jaar later en aan de voor avond van het jubileumfeest van het 'district Sassenheim van de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond', zoals de officiële naam van dat orgaan luidt, zijn 20 verenigin gen lid. Daaronder de ijsclubs van Lisserbroek, Stompwijk, Noord wijk, Voorhout, Zoeterwoude, Koudekerk en andere plaatsen uit de wijde omgeving. Op 15 novem ber wordt het 40-jarig bestaan ge vierd. Wat voor activiteiten er in verband met dat jubileum op sta pel staan, is (nog) niet bekend. Een jubileumcommissie bereidt het feest in stilte voor. Onder leiding van voorzitter G. Vlasveld van de Sassenheimse IJs club ging 'het district' 40 jaar gel den van start. Het kwam aanvanke lijk slechts in actie als er in de win ter ijs lag. In die beginjaren duurde door Kees van Kuilenburg het soms jaren voordat er activitei ten konden worden georganiseerd: de kunstijsbanen waren er nog lang niet, die kwamen pas' in de ja ren zestig. "Een enkeling ging op eigen houtje trainen in Zwitser land of in Noorwegen. Dat was echter maar voor een klein groepje weggelegd. Voor de rest was het af wachten tot koning winter zich meldde", vertelt bestuurslid Jan Karremans uit Sassenheim. Actief Een periode met flinke vorst be tekende echter onmiddellijk dat een groot aantal mensen actief werd bij de bij het district aange sloten ijsclubs. "Er werden toer tochten over de plassen georgani seerd. De route moest worden ge veegd, gevaarlijke plekken afgezet en noem maar op. De organisatie werd als vanouds door de clubs rond de plassen gezamenlijk ter hand genomen. Nieuw was dat de schaatswedstrijden die op het pro gramma stonden, op een centraal Aad Kagenaar, bestuurslid en trainer van het district Sassenheim: We zijn trots op c punt gemeld moesten worden, stuurders iets te doen hadden. 'De Twee wedstrijden op een dag wa- bestuurders van de ijsclubs be ren daardoor vrijwel uitgesloten, zochten, zoals ook nu nog het geval Het belangrijkste voor de organisa- is, eikaars vergaderingen. Ik heb toren van koppelwedstrijden, af- mij wel eens laten vertellen dat dat valwedstrijden en wat er nog meer leuke bijeenkomsten waren. Er aan schaatswedstrijden werd ge- werd bijvoorbeeld een borreltje ge houden was dat elke club de 've- dronken en dat komt de sfeer nog- •detten' van die tijd bij de wedstrij- al eens ten goede", vertelt huidig 1 den had", aldus Karremans. voorzitter Henk Vergeer uit War- deld en daarna ging men over tot prettiger zaken". Kunstijsbanen De aanleg van de kunstijsbanen in Amsterdam en Deventer bete kende een grote bloei voor de ijs clubs in de regio. Onder de vlag van het district werden busreizen r schaatsers georganiseerd naar Er gingen soms winters achter- .mond lachend. "De jaarverslagen de Jaap Edenbaan in Amsterdam voorbij zonder dat de clubbe- en dergelijke werden snel afgehan- "Ik herinner mij nog wel dat wij i

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13