mm Hongeractie gevangenen Zmd-Afrika y -idem Reorganisatie Belgische politie noodzaak Aanslag in Luxemburg 97,„17 NOV Volksloop tegen NAVO Colombiaans verzet neemt wraak op leger Oegandese rebellen kapen lijnvliegtuig Ol Bende van Nijvel zaait paniek met zinloze moorden in supermarkt MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (UPI/AP/AFP/Rtr.) - Ruim 30 politieke ge vangenen in de Pollsmoorgevangenis in Kaapstad zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Ze eisen contact met advocaten en voeren hun actie om vrijgelaten te worden. Bij ongeregeldheden dit weekeinde zijn in de Kaapprovincie vier doden gevallen. Ver scheidene Zuidafrikaanse kranten hebben zich zaterdag en giste ren fel gekeerd tegen de censuur die buitenlandse radio- en tele visieverslaggevers is opgelegd. Aan de hongerstaking doen twee blanke geestelijken, de dominees Robert Petersen en Godfrey Kraatz, en ongeveer 30 zwarte vrouwen mee. Ze gaan met hun ac tie door tot de autoriteiten aan hun eisen tegemoet komen. De hongerstakers behoren tot de circa 450 mensen die zonder in staat van beschuldiging te zijn ge- Reagan noemt Diana 'David' WASHINGTON (AP) - Presi dent Reagan noemde zijn ere gasten aan een gala-diner zater dag in het Witte Huis niet prins Charles en prinses Diana, maar prins Charles en prinses David. Later herstelde hy zich ten dele en sprak over prinses Diane. Pas in derde instantie noemde hij haar Diana. Overigens was ook dat nog verkeerd, want de prinses dient in het openbaar te worden aan gesproken met haar officiële ti tel: de prinses van Wales. De fout is vermoedelijk te wijten aan de tekstschrijver van Rea gan. Het incident viel tijdens het diner wel op, maar werd discreet genegeerd. Ook op de persconferentie later, kwam niemand er op terug. Het kroonprinselijk paar blijft nog tot woensdag in de VS. Het be zoek trekt daar veel aandacht. steld worden vastgehouden krach tens de bepalingen van de noodtoestand die vorige maand in Kaapstad van kracht werd. Alle blanken en alle zwarte vrou wen, die op grond van de noodtoe stand vastzitten, verblijven in de streng bewaakte Pollsmoorgevan genis. Zwarte mannen zitten in ge vangenissen over het hele land ver spreid. Het Afrikaanse Nationale Con gres heeft de media en journalisten in Zuid-Afrika opgeroepen, zich te verzetten tegen pogingen van de regering in Pretoria, het buiten land onkundig te houden van het aanhoudende geweld met name in de zwarte woonsteden. Sinds ruim een week mogen buitenlandse tele visieploegen niet meer werken in zwarte woongebieden waar de uit zonderingstoestand van kracht is. Het gaat vooral om gebieden rond Kaapstad en Johannesburg en in de westelijke Kaapprovincie. In Johannesburg is rumoer ont staan over een brief die de afgelo pen week in de Britse Daily Tele graph werd gepubliceerd en waar in de beschuldiging werd geuit dat journalisten de bevolking soms op roepen zich voor de camera's grim mig te gedragen om zo onrust te suggereren. Die brief werd door een Zuidafrikaanse minister in een televisie-programma genoemd om de censuur te rechtvaardigen. De briefschrijver blijkt echter niet te bestaan en dat heeft voedsel gege ven aan het vermoeden dat het hier een actie van de Zuidafrikaanse ge heime dienst betreft. MADRID (GPD) - Het afgelopen weekeinde in Madrid stond volledig in het teken van hardlopen voor de vrede. Vanuit een negental randgemeen ten van de Spaanse hoofdstad had een vredescomité zaterdag evenzovele volkslopen naar het centrum van Madrid georganiseerd. Het idee om in trainingspak en in looppas tegen het aanblijven van Spanje in de NAVO te protesteren, oogstte een redelijk succes. Naar schat ting 1000 'atleten', vergezeld van ludieke volgkaravaans van tractoren, auto's en fietsen, volbrachten de mini-marathon. De loop werd in het har tje van Madrid afgesloten met een demonstratie van ongeveer 4000 mani festanten. waarbij een referendum over de NAVO met een duidelijke vraagstelling werd geëist. Zondag werd het initiatief op kleinere schaal herhaald, dit keer door het cent-mm van Madrid. De tweede volksloop werd opgeluisterd door de aanwezigheid van talrijke bekende Spaanse acteurs, actrices, zangers en zangeressen, zoals Ana Beien en Victor Manuel, die zich voor deze gelegen heid eveneens in een sportieve outfit hadden gestoken. De publiekelijke discussie over de NAVO-kwestie zal niet alleen door de twee volkslopen een nieuwe impuls hebben gekregen. Ook premier Felipe Gonzalez gooide dit weekeinde olie op het vuur met een aantal uitlatingen over de omstreden NAVO-kwestie. Gonzalez gaf voor het eerst volmondig toe dat hij en zijn partij in de afgelopen twee jaar hun mening ten aan zien van de NAVO gewijzigd hadden. (foto anpi BOGOTA (Rtr.) - Colombiaanse guerrillastrijders hebben in de nacht van zaterdag op zondag een patrouille van het leger in een hin derlaag gelokt. Elf militairen kwa men om het leven, zo deelde het ministerie van defensie in Bogota mee. Elf burgers zouden gewond zijn geraakt. Niet bekend is welke groepering van het verzet voor de actie verant woordelijk is. In het gebied opere ren verscheidene linkse verzetsbe wegingen, waaronder de groepe ring M-19. Rebellen van M-19 be zetten afgelopen week het gebouw van het hooggerechtshof in de Co lombiaanse hoofdstad. Colombiaanse guerrillastrijders hebben gisteren op een geheime bijeenkomst in Bogota gezegd dat zij verrast waren over het medo- genloze optreden van het leger te- gen de gijzelingsactie in het paleis van justitie. 'Wij hadden zware gevechten verwacht, misschien zo'n 12 uur lang, daarna zouden we hebben on derhandeld', zei commandant Alonso, een van de leiders van de guerrillagroepering M-19. Militairen en politie gebruikten donderdag raketten en pantserwa gens bij vier zware aanvallen op het paleis van justitie en maakte na 27 uur een einde aan de bezetting van het gebouw. By de acties vie len 100 doden, onder wie 11 rech ters, een dertigtal andere gijze laars, alsmede 10 militairen en poli tiemannen. Alonso zei dat 35 guer rillastrijders, onder wie acht vrou wen, aan de actie hadden deelge nomen. Geen van hen was levend uit het gebouw gekomen. Volgens de guerrillaleider wilde M-19 dat de 24 rechters die zich in het paleis van justitie bevonden ei sen voor sociale hervorming zou den bestuderen en dat president Belisario Betancur met haar zou praten over het door hem in 1982 beloofde vredesproces. Betancur Ingenieur ernstig gewond bij opruimactie LUXEMBURG (AFP/AP) - Een zelfgemaakte granaat is gistermid dag ontploft op de luchthaven Fin del in Luxemburg. Een ingenieur van een bedrijf dat de brokstukken van de aanslag van zaterdag moest opruimen, raakte ernstig gewond. De ingenieur pakte een voor werp op dat op een rechthoekige lamp leek, toen zich een sterke ont ploffing voordeed. Zaterdag had den twee bommen de elektroni sche installaties vernietigd die ge bruikt worden bij het landen van vliegtuigen op het vliegveld van Luxemburg. De erdoor veroorzaakte schade zal het vliegverkeer aanzienlijk hinderen als de weersomstandig heden slecht zijn, aldus een woord voerder van de luchthaven. Vol gens hem zal het verscheidene maanden duren voor de appara tuur weer in orde is. Niemand heeft zich voor de aan slag van zaterdag verantwoordelijk gesteld. Minister van verkeer Mar cel Schlechter heeft de bevolking opgeroepen, met de autoriteiten samen te werken om de aanhou ding of identificatie van de terro- rist(en) mogelijk te maken. Het was de 12de bomaanslag in Luxemburg in een half jaar. De twee bommen ontploften zaterdag kort na elkaar rond kwart over tien, een uur voor de laatste vlucht zou arriveren op de luchthaven. Het toestel kon zonder problemen landen, nadat de politie het lucht haventerrein geïnspecteerd had. Zondag was het vliegveld weer normaal in bedrijf. Een politiewoordvoerder ver- weigerde gedurende de gijzelings actie met de rebellen te praten. Hij verklaarde later de verantwoorde lijkheid voor de bestorming te aan vaarden en zei dat de regering niet kon toegeven aan onwettige druk. Alonso beschuldigde de strijd krachten ervan het leven van de rechters en andere gijzelaars be wust te hebben opgeofferd om M- 19 een vernietigende slag toe te brengen. Hij zei dat de bezetters van plan waren geweest burgers met hulp van het Rode Kruis te evacueren. De regering maakte zaterdag de vorming van een speciale commis sie bekend die het gebeurde zal on derzoeken. Onder de doden waren de president van het hooggerechts hof, Alfonso Reyes en de mede-op richter van M-19, Andres Almara- les, die de gijzelingsactie de. KAMPALA (UPI/DPA) - Guerril lastrijders van het Nationaal Ver zetsleger (NRA) in Oeganda heb ben gisteren een vliegtuig gekaapt dat een binnenlandse vlucht maak te. Er waren 49 personen aan boord, onder wie vier Duitsers. In regeringskringen vermoedt men dat de kapers in de veronderstel ling verkeerden dat zich twee hoge militairen aan boord bevonden. Het wordt waarschijnlijk geacht dat het vliegtuig, een Fokker Friendship van de Oegandese luchtvaartmaatschappij, naar Ka- sese is gedirigeerd, een stad in het Top Solidariteit blijft gevangen WARSCHAU (Rtr./DPA) - De ge vangen gehouden leiders van de verboden vakbond Solidariteit val len buiten de amnestieregeling, die door de Poolse regering is aange kondigd. Die conclusie is getrok ken in kringen van westerse diplo maten na een verklaring van het of ficiële Poolse persbureau PAP. Het persbureau liet weten dat de amnestie niet geldt voor gevange nen die worden beschouwd als „sociaal gevaarlijk" of die eerder hebben geprofiteerd van amnestie. De verklaring van PAP is een te genslag voor de rooms-katholieke kerk en voor de Westeuropese re geringen, die hoopten dat de am nestie zou gelden voor vooraan staande dissidenten als Adam Michnik, Vladislav Frasjniuk en Bogdan Lis. Deze drie werden in juni vastgezet voor maximaal 3,5 jaar voor het oproepen tot een sta king, die overigens nooit is gehou den. Vorig jaar werd hen alle drie al amnestie verleend. De autoritei ten zouden geen zin meer hebben om politieke tegenstanders elk jaar amnestie te verlenen en hen later opnieuw te arresteren voor dezelf de overtredingen. Dit is vaak voor gekomen na het verlenen van am nestie in 1983 en 1984. westen van Oeganda waar het NRA oppermachtig is. In het vliegtuig zaten ook West- duitse artsen en verpleegsters. Zij waren op weg naar een ziekenhuis in Arua, in het noorden van Oegan- Een man die zei NRA te spreken verklaarde in een telefoongesprek met het bureau van de BBC in Nairobi dat het vliegtuig was gekaapt omdat de luchtvaartmaatschappij regerings militairen naar het opstandelin- gengebied vervoert. Volgens hem zullen de niet-militaire inzittenden worden vrijgelaten. Militairen zou den echter als krijgsgevangenen worden beschouwd. De twee hoge militairen, op wie de kapers het waarschijnlijk ge munt hadden, bevinden zich niet aan boord van het toestel. Naar verluidt hebben zij hun plannen op het laatste moment veranderd. De twee zijn Isaac Lumago en Amin Onzi. De laatste is lid van de rege rende militaire raad. klaarde dat de schade aan de ran- darapparatuur ongeveer 60 mihoen frank (3.2 miljoen) bedroeg. Eerder dit jaar werden bomaan slagen gepleegd bij vier hoogspan ningsmasten, het hof van Justitie, een zwembad, een telefooncentrale en politiebureau's. Bij ëën aanslag vielen vijf gewonden. Bij de overi ge werd alleen materiële schade aangericht Hoessein wil zonder PLO onderhandelen se koning Hoessein is bereid recht streeks en zonder de PLO met Is raël over vrede te onderhandelen, op voorwaarde dat dat gesprek on der internationaal toezicht wordt gehouden. Hoessein zei dat zater dag in een interview met de New York Times. Hoessein vindt dat de PLO "meer moet doen om een volwaar dige gesprekspartner te worden". Volgens de Jordaanse koning, die aanvankelijk samen met Egypte en de PLO met Israël wilde onderhan delen, moet de PLO van alle ter reur afzien en de staat Israël erken nen. Ook is het volgens Hoessein van belang dat de eenheid in de PLO wordt hersteld. Israël liet zaterdag by monde van premier Peres weten in te stem men met een internationale vre desconferentie, maar de rechtse coalitie-partner van Peres, de Li- koed-partij, is daar tegen, omdat zo'n conferentie "het vredesproces zal vertragen". Niettemin noemde Peres de kans op een vredesge- sprek met Jordanië zaterdag "zeer dichtbij". PLO-leider Arafat zei gisteren dat het Palestijnse volk "zijn gewe ren nooit uit handen zal laten val len". Hy blijft vinden dat de PLO de gewapende strijd in de door Is raël bezette gebieden niet mag op geven. ADVERTENTIE t/ant Neerlands belangrijkste beurs op DHZ-, Hobby- en Vrijetijdsgebied IS TOTAAL VERNIEUWD!!!| Doe-Het-Zelf Demonstratiecentrum Nationale Poppenshow W Hobby/modelbouw centrum "w" Woningverbetering -£• Creatieve vrijetijds besteding Alles over tuinieren Buitenland kort Russische matroos De Russische vrachtvaarder Maarschalk Koniev met een opva rende matroos die door de Ameri kaanse Senaat was gedagvaard om te worden verhoord is zaterdag toch uit de graanhaven bij Reserve aan de Mississippi naar New Or leans vertrokken om open zee te kiezen. De 25-jarige matroos Miros- lav Medvid sprong tot tweemaal toe overboord om asiel in de VS te vragen, maar bleek later toch naar huis te willen. Het schip mocht vertrekken omdat de Amerikaanse autoriteiten in het zicht van de top Reagan/Gorbatsjov een conflict wilden vermijden. Tamils gedood Srilankaanse veiligheidstroepen hebben de afgelopen drie dagen 33 Tamil-guerrillastrijders gedood en 80 rebellen opgepakt bij een reeks invallen in verzetsbases in de Oostelijke Provincie. Als vergel ding bliezen militante Tamils giste ren in het district Trincomalee een passagiersbus op, waarbij zes Sing- halezen om het leven kwamen en 11 anderen gewond raakten. Gijzeling Een speciale afgevaardige van de aartsbisschop van Canterbury, Ro bert Runcie, is in contact met een tussenpersoon in Libanon die een ontmoeting zou kunnen regelen met de Islamitische groepering die vier Amerikanen gegijzeld houd- t.Eerder weigerde president Rea gan op verzoek van de gegijzelden met de terroristen te onderhande len. Scholierenprotest Honderdduizenden studenten van middelbare scholen en univer siteiten hebben zaterdag op ruim 130 plaatsen in heel Italië betoogd voor betere onderwijsfaciliteiten en leermiddelen. De acties waren tevens een protest tegen de voorge stelde verhoging van het school- en collegegeld van openbare onder wijsinstellingen. In Rome werd het verkeer in het centrum enkele uren lam gelegd-door een protest van rond de 20.000 scholieren. Nergens deden zich gewelddadige inciden ten voor. BRUSSEL - Het zal 's avonds stil worden in de Belgische super markten. Na de drie bloedbaden die de 'Bende van Nijvel' in Eigen- brakel, Overijse en nu in Aalst heeft aangericht, zullen maar wei nig inwoners van de provincie Bra bant het nog in hun hoofd halen om tegen sluitingstijd 'even een boodschap te doen'. door Hans de Bruijn De overvallen van eind septem ber (acht doden) leidden al tot een verminderde klandizie in de avonduren. De meeste supermark ten van de grote ketens als Delhai- ze en Colruyt werden sindsdien tij dens de avonduren bewaakt door met automatische wapens uitge ruste rijkswachters. Zo ook de Del- haize in Aalst. De overvallers wachtten zater dag echter tot de rijkswachter werd afgelost door agenten van de gemeentepolitie. Die aflossing vond niet plaats na sluitingstijd, zoals zou mogen worden verwacht, maar een kwartier eerder. De rijks wachter was al weg en de gemeen tepolitie nog niet gearriveerd toen de vier gangsters de supermarkt binnenvielen. Een domme fout van de politie, waarvan de overvallers slim ge bruik hebben gemaakt. Nu is het de vraag of de politiemensen als zij wel aanwezig zouden zijn geweest een kans hadden gehad. De 'Bende van Nijvel' schiet namelijk direct en o,p alles en iedereen. De Aalster agenten die ter plaatste kwamen toen de gangsters de supermarkt uitkwamen werden onmiddellijk onder vuur genomen. Getuigen en inwoners van Aarlst bekritiseerden gisteren de politie mannen, die niets zouden hebben teruggedaan en vervolgens de overvallers 'lieten ontsnappen'. „Laf' noemde een van hen de agenten. De voorkant van het poli- tiebusje was echter doorzeefd met kogels. Ook de agenten hebben de overval maar ternauwernood over leefd. De moorden - alles tezamen nu al 27 - dienen geen enkel doel. Zij zijn niet nodig om aan het geld te komen, want dat wordt volgens op dracht van de supermarktdirecties onmiddellijk verstrekt. Wie echter in het blikveld van de overvallers komt is bijna per definitie een slachtoffer. Zaterdag werden men sen die in de rij voor de kassa ston den pardoes doodgeschoten, ook al leverden zij geen enkele hinder op voor de gemaskerde overvallers. Eendehagel Bij het verlaten van de super markt werden mensen doodge schoten die toevallig over het par keerterrein reden. De eendehagel uit de zware - hier nog altijd vrij verkrijgbare - 'riot-guns' is bijna altijd dodelijk. Een wapenhande laar zei na de vorige brute overval len dat je er een mens mee door midden kan schieten. Door de inmiddels 28 aanslagen van de linkse terreurorganisatie CCC (Strijdende Communistische Cellen) en de moorddadige over vallen van de 'Bende van Nijvel' - steeds in Belgisch Brabant - is Bel gië hard op weg Europa's koploper van de terreur te worden. De CCC hebben hun werkterrein verlegd van nachtelijke bomaanslagen te gen lege kantoorgebouwen naar aanslagen op klaarlichte dag tegen drukbevolkte banken. En bood schappen doen is nu ook een le vensgevaarlijke zaak aan het wor den. De terreurorganisaties lijken er op uit het publieke leven in België te ontregelen. De socialistische voorman Karei van Miert zei giste ren dat de terreur politiek bepaald is. „Men probeert de Belgische sa menleving te destabiliseren. Men hoopt op dictatoriale tegenmaatre gelen. Zij zijn tegen de democratie, tegen de vrijheid". De CCC doen dat uit extreem links-ideologische motieven, en richten zich tegen kapitalistische en militaire instellingen. De 'Ben de van Nijvel' (in het frans correc ter 'les tueurs de Brabant' - do do- ders van Brabant - genoemd) wordt algemeen beschouwd als een niet-ideologische bandieten bende. met mogelijk rechtsextre- me achtergronden. „Maar dat is hetzelfde, die extremen raken el kaar", aldus Van Miert. Terwijl de CCC-aanslagen tot nog toe niet echt voor een angst psychose hebben kunnen zorgen - zij waren immers niet direct tegen mensen gericht - zit de angst voor de even anonieme Bende van Nij vel er wel degelijk in. De bende deed voor het eerst van zich spre ken in september 1982, toen bij twee overvallen op een benzinesta tion en een supermarkt in enkele dagen in Nijvel en Waver (ten oos ten en zuiden van Brussel) twee politiemensen werden doodge schoten. Drank Daarna bleef het stil tot septem ber 1983, toen een golf van meer dan tien moorddadige overvallen in Brabant begon. In totaal werden daarbij nog eens tien mensen doodgeschoten. De werkwijze was dezelfde als die in Aalst; eerst schieten op alles wat beweegt en er vervolgens met een minimale buit vandoor gaan. In opnieuw Nijvel werden drie mensen doodgescho ten voor een buit die bestond uit slechts enkele flessen sterke drank. De grootste buit was die van Eigenbrakel en Overijse, toen totaal zo'n 40.000 gulden werd meegenomen. Overeenkomsten tussen de over vallen zijn er volop: zy vonden steeds plaats in het najaar, steeds op vrijdag of zaterdagavond en steeds kort voor sluitingstijd. Klopjachten door de rijkswacht - waarbij in de spanning zelfs een keer door de politie op onschuldi ge mensen werd geschoten - lever den niets op en het onderzoek bloedde dood. Na de laatste moor- doverval in december 1983 bleef het stil rond de bende tot in sep tember van dit jaar. Gezien de geringe buit neemt men aan dat het hen erom gaat pa niek te zaaien onder de bevolking. Welk doel daarmee gediend is weet niemand. De overvallers worden Bloed en kogelgaten zijn de stille getuigen van de overval op de supermarkt in Aalst. vooral gezocht in niet-ideologisch gedreven rechtsexlremistische kringen. Het is onwaarschijnlijk dat het om onderwereldfiguren gaat, omdat de echte onderwereld met dergelijke acties - die te veel aandacht trekken - zeker niet inge nomen zal zijn. Bovendien zouden dan wel makkelijker tips over de daders loskomen, meent men in politiekring. Na een week van terreur heeft de politie opnieuw de handen vol. Vo rige week werden door de CCC vier bomaanslagen gepleegd en werd - volgens minister van justi tie Gol mogelijk óók door de CCC - een postauto overvallen waarbij twee mensen werden gedood. Er zijn al 200 man van de speciale In terservice Anti-terreurgroep per manent bezig met het CCC-onder- zoek. Tientallen anderen houden zich met de Bende van Nijvel be zig. Aanwijzingen voor banden tus sen beide terreurgroepen zijn er volgens Gol niet. Gol pleitte gisteren voor meer mensen (dus meer geld) en voor de instelling van één gerechtelijke po litie, die zich moet gaan bezighou den met de bestrijding van terro risme, banditisme en drugshandel, een soort Belgische FBI. Nu is het onderzoek naar terreurdaden nog versnipperd over de Rijkswacht, de gewone politic, de gerechtelijke politic, de speciale anti-terreurpoli- tie en de binnenlandse inlichtin gendiensten, met een gebrekkige coördinatie en dus het uitblijven van resulaten. De nieuwe gerechte lijke politie zou moeten kunnen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7