Brons voor Oranje-teams in dramatische judostrijd 'Kunststoottitel belangrijker dan geldprijs' Therese Wilmink op dreef Van der Duim naar eerste zege bij marathonschaatsen Sowjet-turners maken verhoudingen duidelijk MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 PAGINA 21 BRUSSEL (ANP - De grootste ge mene deler van het Nederlandse judo is net goed genoeg voor de Europese subtop. De geringe ruim te die daar beschikbaar is, moet ei genlijk wel worden bezet door een land waar judo per traditie iets te betekenen heeft. De jaren dat Nederland de Euro pese landentitel veroverde (1983, 1960 en 1961) zijn lang vervlogen. Een positie in de B-klasse hoeft nog niet te worden gevreesd. Dat moet minder worden toegeschre ven aan het toegenomen niveau dan aan de minimale belangstel- sprokkelen; ling, die de Europese landenstrijd weigering geniet. De Europese Judo Unie Belgische official overlijdt na hartaanval dit evenement bijeen te ;en aanvankelijke Nederland om een mannenploeg af te vaardigen werd al lang blij jaarlijks wat deelne- gevolgd door een smeekbede i EJU-zij de om op die beslissing te rug te keren. Vlak achter de finalis ten was er zowel voor de vrouwen als de le. terlijk twee gewichtige krachtfigu ren, die de ploeg van bondscoach Karei Gietelink via winst op België bronzen medail- en Oostenrijk zaterdag in Brussel naar Europees brons voerden. In de eerste ronde verloor het Neder- zonder Chantal n Frank- keur aan internationale titelhoudsters van het eerste vrouwenkampioenschap verzekeren door de 4-3 finale- Ruud Christoffers de achtervol ging inzette. De zuidhollander kreeg gezelschap van Lex Caze- mier, ploegmaat van Van der Duim, en Co Giling, ploegmaat van Gert Jacobs. Gedrieën gingen zij op jacht naar het vooruitrijdende duo. EINDHOVEN (ANP) - Na vele na tionale, Europese en wereldtitels op de lange baan heeft Hilbert van der Duim op 28-jarige leeftijd zijn eerste overwinning in het mara thonschaatsen behaald. De Fries gaf zaterdagavond op het kunstijs in Eindhoven het sein tot de aanval en rondde die zelf in de sprint be kwaam af. Ruud Christoffers uit Vlaardingen werd tweede, natio naal kampioen Lex Cazemier uit Den Hom derde. De drie liepen de twee in en dub belden gevijven het peloton. Van Voor 2000 toeschouwers was de der Duim wilde meer. Drie ronden tweede marathon in de strijd om voor het einde sloeg hij opnieuw de KNSB-beker een massaal spek- toe. Vanaf de staart van de groep takel, dat pas in de slotfase echt waagde hij een poging de vier ach- boeiend werd. In de eerste vijftig ronden lag het tempo ondanks de De medaille bij de heren had zeer dramatische kant, doordat de landse zevental Belgische ploeg zich moest terug- Han (tot 61 kilogram) - trekken. Gisteravond werd in de rijk, dat zich later met e< sporthal Etterbeek de Waalse voor zitter van de Vlaamse Judo Liga en onder-voorzitter van de Belgische Judo Bond, Henri Opdendrink, winst op West-Duitsland. door een hartaanal getroffen. Kort Bij de „volgelingen" van de man- daarop overleed hij. Onmiddellijk nencoach Chris de Korte werd die na het voorval dat midden in de krachtpatsesrol vertolkt door licht- zaal achter de bestuurstafel plaats gewicht Jean-Pierre van Deursen, vond, gaven Robert van der Walle zijn zware tegenvoeter Wil Wilhelm en de zijnen de strijd om het brons op. Op het fatale moment had Bel gië niet meer dan een theoretische de buitenbeentje van het Neder- de derde plaats (1-3). landse judo, redde tegen Frankrijk Met Marjolein van Unen en Irene de spreekwoordelijke eer (1-6) de Kok had de vrouwenequipe let- maakte ook in de beslissende partij tegen de anonieme Belg Rudy Fruytier geen fout. Vlak voor het incident dat de Belgische judofuntionaris het le ven kostte, had ook Robert van der Vlist (met een spectaculaire been- worp) bijgedragen tot de schier on overbrugbare voorsprong. Neder land was het toernooi gestart met een monsterzege op Spanje (7-0), dat vervolgens ten koste van Oos tenrijk aardig overeind krabbelde. Het drama rond de Belgische ju dovoorzitter ten spijt besloot de EJU de finale na een onderbreking van bijna een uur alsnog de finalis ten de mat op te sturen. Als per tra ditie ging de eindstrijd tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie. De Sowjet-judoka's behaalde het kam pioenschap voor de twaalfde keer. Europees kampioen zwaargewicht Grigori Veritsjev besliste drie kwart minuut voor tijd het treffen. De blonde reus smeet de ruim hon derd kilogram zware Laurent del Colombo voor een ippon tegen de mat. Eindstand mannen: 1. Sowjet- Unie, 2. Frankrijk, 3. Groot-Brit- tannië en Nederland, 5. Spanje en België; 7. Oostenrijk. Eindstand vrouwen: 1. Frank rijk, 2. Bondsrepubliek Duitsland; 3. Nederland en Groot-Brittannië, 5. Oostenrijk en Italië, 7. België en Spanje. Jean Bessems wereldkampioen SLUIS (ANP) - Jean Bessems is wereldkampioen in het kunststo ten geworden. De machinebank werker uit het Limburgse Cadier en Keer nam in Sluis de titel over van de Belg Raymond Steylaerts, die als vierde eindigde. Tweede werd de Fransman Connesson, derde diens landgenoot Croyret. De tweede Nederlandse deelne mer, Hans de Jager, eindigde als negende. Op de beslissende zondagmid dag was Bessems twee figuren voor het eind al zeker van het we reldkampioenschap, de eerste voor krachtige wind en het zware werk- ijs zo hoog, dat ontsnappingen nauwelijks mogelijk waren. De mannen van de lange adem hiel den zich uit tactische overwegin gen voortdurend schuil in het gro te peloton en spaarden hun krach ten voor de beslissende aanval. Jan Kooiman probeerde het hal verwege een keer, maar werd te ruggehaald. Henri Ruitenberg, de ongekroonde koning in het vorige seizoen, reageerde alert op de de marrage van de rijder uit Ammer- stol. Het werd het enige wapenfeit Ruitenberg in deze tweede van Van der Duim inhoud te ge- De Vlaardinger nam zelfs zijn Friese opponent op sleeptouw, hield het tempo hoog en gaf het achtervolgende trio geen kans te rug te komen. Christoffers wist zich in de sprint tegen Van der Duim een geslagen man, maar nam liever genoegen met de tweede dan de vijfde plaats. Door zijn zege nam Van der Duim de leiding na twee ritten in het klassement om de KNSB-be ker. De vedetten van het vorig jaar, Ruitenberg, Pronk, Kooiman, Van Wijhe, Van Benthem, zijn nog in ^dstr^d^ waarin 'de bekerhouder velden of wegen te SekenL, opnieuw geen punten vergaarde. Jongere rijders als Erik-Jan van de Boogaard, Richard van Kempen maken meer indruk door hun zeer 5e strijdvaardige wijze van rijden. Bij de ging de z De ploeg van Ruitenberg miste in de laatste fase boven slag. Hilbert van der Duim gaf de aanzet. De leraar administratie op een school voor Kort Middelbaar - Beroepsonderwijs in Assen voelde 1CL zich beresterk en trok er onweer staanbaar voor de meute tussen uit. Alleen Gert Jacobs uit Emmen, lid van de ploeg van elfsteden tochtwinnaar Evert van Benthem, was in staat de aanval van de Hee- renvener te pareren. Van der Duim ten eendrachtig halve ronde voorsprong voordat Oksana Omeliantsjik in actie op de evenwichtsbalk. De dreu mes van de Sowjet-ploeg was één van de troeven in het poker- spel van de Russen, dat volledig i Montreal. (foto Van de Velde winnaar van shorttrack- toernooi LEEUWARDEN - Peter van de Velde uit Zoeterwoude heeft het afgelopen weekeinde in Leeuwar den een internationaal indoor shorttrack-toernooi gewonnen. Van de Velde zegevierde op alle drie de afstanden die werden gere den in de Leeuwarder ijshal. Aan de wedstrijd in de Friese hoofdstad namen rijders uit Bel gië, Duitsland, Oostenrijk, Frank rijk, Zwitserland en Nederland deel. Er werden drie afstanden (500, 1500 en 3000 meter) gereden. Op de 500 meter liet Van de Vel de de Fries Tjerk Terpstra en de Belg Geert Blanchard achter zich. Op de 1500 meter klopte het lid van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) zijn clubgenoot Jan Hooge- veen en Jeroen Otter van de Flyers uit Amsterdam. In de finalerit over 3000 meter gingen de eerste drie plaatsen naar IHCL. 1. Van de Vel de, 2. Jan Hoogeveen en 3. Richard Suyten. In het algemeen klasse ment werd Jan Hoogeveen tweede en Tjerk Terpstra derde. Ook bij de B-rijders succes voor de 'Leidenaars'. Arie Ravensber- gen uit Voorschoten won de 1500 meter. De overige afstanden gin gen naar de Belg Johan van Roy (500 meter) en Eric de Vries (3000 meter), die ook in het algemeen klassement zegevierde. Bij de vrouwen ging de ning naar Esmeralda Ossendrijver uit Delft. Simone en Monique Vel- zeboer van IHCL werden tweede en derde in het algemeen klasse ment. Ook bij de aflossing waren de Leidse ploegen succesvol. Bij de mannen won IHCL A (Peter van de Velde, Cees Boer, Jan Hoogeveen en Richard Suyten), gevolgd door de Easy Riders uit Leuven en IHCL B (Walter Koeken, Mare Vel- zeboer, Lard Koeken en Marcel Koeken). Ook bij de dames een Leidse zege. Simone en Monique Velzeboer, Ingrid Marcusse en Maija Schipper toonden zich de sterkste. MONTREAL (ANP) - De finale van de strijd om de individuele titel bij de vrouwen van de 23ste wereld kampioenschappen turnen in Montreal, zal om twee redenen als uniek de geschiedenis ingaan. Voor de eerste keer eindigden twee deelneeemsters, de Russinnen Ele na Sjoesjoenova en Oksana Ome liantsjik, gelijk op de eerste plaats. Nog curieuzer was echter dat het tweetal zaterdag in actie kon ko- 1 men. Beiden behoorden na de lan- denwedstrijd namelijk niet tot de beste drie van hun ploeg en had zich daardoor eigenlijk niet ge plaatst voor de strijd van de laatste 36. In het Sowjetrussische kamp werd echter na de gewonnen lan- denwedstrijd het reglement gron dig bestudeerd. Europees kam pioene Elena Sjoesjoenova en Oksana Omeliantsjik, met haar 1,40 m en 31 kg de dreumes in de ploeg, scoorden donderdag in de keuzestof van de landenwedstrijd beiden een tien in de vrije oefe ning. Het duo toonde aan weer in topvorm te zijn na eerdere misluk kingen bij de verplichte stof. De ploegleiding besloot daarop, met het reglement in de hand, Olga Mostepanova en Irina Baraksano- va uit de ploeg te laten en te ver vangen door Omeliantsjik en Sjoesjoenova. Die vervanging was volgens trainer Rodionenko nood zakelijk omdat beide turnsters ge blesseerd waren. FIG-president Joeri Titov uit de Sowjet-Unie voelde zaterdagavond de bui hangen en verscheen hoogst persoonlijk op de persconferentie om duidelijk te maken dat zijn landgenoten volgens de reglemen ten hadden gehandeld. Op het sportieve aspect van de beslissing ten opzichte van Mostepanova, die twee jaar geleden in Boedapest als tweede eindigde achter landgenote Natalia Joertsjenko, en Baraksano- va, ging Titov niet in. Trainer Rodionenko doorlopend iedereen duidelijk te maken dat de beslissing uitslui tend was genomen omdat bij de twee vervangen sportsters oude blessures naar voren waren geko men. „Wij stellen de gezondheid van onze turnsters boven gouden medailles. Gelukkig is de beslis sing juist geweest, want wij heb ben nu twee maal goud." De beslissing het tweetal te ver vangen was echter meer ingegeven door de angst dat titelhoudster Joertsjenko, Mostepanova en Ba- raksanova het niet met succes zou den kunnen opnemen tegen de Roemeense Ecaterina Szabo en de Oostduitse Dagmar Kersten. Met het besluit tot vervangen gaf de Sowjet-Unie echter wel de plaat sen weg in de toestelfinale van de brug ongelijk. Het verlies van een vrijwel zeke re medaille in de finale brug werd echter ruimschoots gecompen seerd door de winst in de strijd om de individuele titel. Omeliantsjik en Sjoesjoenova turnden briljant maar hadden ook veel te danken aan het feit, dat de concurrentie zichzelf uitschakelde. Ecaterina Szabo, die met het beste gemiddel de uit de landenwedstrijd was overgegaan, werd op haar eerste onderdeel, de balk, door een val uitgeschakeld. Dagmar Kersten hielp de Sowjets ook een voetje door bij haar vrije oefening twee keer buiten de mat te stappen. Bei den waren daarmee op slag uitge schakeld voor de titel. In het Sowjetrussische kamp wreef men zich in de handen, want na de eerste ronde zag het er naar uit dat evenals in 1978 (Straats burg) en 1981 (Moskou), de medail les naar de Sowjet-Unie zouden gaan. Titelhoudster Joertsjenko was op de eerste plaats gekomen en de twee „reserves" stonden ge deeld tweede. De tweede ronde bracht geen verandering in de si tuatie. Bij de derde rondgang werd de Sovjet opzet alle medailles te pakken echter verstoord. Wereldkampioene Joertsjenko, die haar titel had moeten prolonge ren, miste na een Jager-salto de ho ge ligger, moest naar de grond en zakte met haar 9,125 punten naar de achtste plaats. Dagmar Kersten wist zich daardoor ineens zeker van de eerste medaille, die een Oostduitse in de individuele wed strijd behaalde. In een ding had het Sowjet sce nario voor de finale niet voorzien. Wie zou bij een wegvallen van Joertsjenko kampioene moeten worden; de 15-jarige dreumes Okasana Omeliantsjik uit Kiev of de een half jaar oudere, vrouwelij ker ogende Europees kampioene Elena Sjoesjoenova uit Leningrad? Omeliantsjik voerde in de derde ronde weer de vrije oefening uit die haar twee dagen tevoren een tien had opgeleverd. De jury wilde dit keer niet verder gaan dan 9,975. Op het podium ernaast haalde Sjoesjoenova 9,90 op de balk. Oksana Omelianstjik kwam daar door alleen op kop. Toen het kleine Russinnetje daarna de wedstrijd besloot met een sprong die met 9,90 werd ge waardeerd, zou alleen de maximale score op de vrije oefening Sjoesjoe nova nog langs haar landgenote kunnen brengen. Ook voor haar wilde de jury niet, zoals bij de teamwedstrijd, de tien op het sco rebord laten opflitsen. Het bleef bij 9,975, waardoor de twee turnsters na twaalf oefeningen beiden op 78,663 punten eindigden en geza menlijk op de hoogste trede van het erepodium mochten plaats ne men. Het Sowjet-pokerspel, waar in de individuen niet telden, had succes opgeleverd. een Nederlander in de artistieke spelsoort. Zijn tegenstander Con nesson miste figuur 74. Die misser werd door het publiek onthaald met een enorm gejuich. Bessems behield zijn concentratie. Als een echte kampioen haalde hij de ma ximale oogst uit de laatste twee fi guren. De befaamde figuur 76, de kopstoot langs de kegel, pakte Bes sems moeiteloos. Het wereldkampioenschap le verde Bessems de som van 1000 gulden op. De eerste geldprijs uit de geschiedenis van de wereldunie (UMB). Vorige week werd onder de druk van een aanstaand profcir cuit in de biljartsport besloten tot de invoering van prijzengeld bij of ficiële titeltoernooien. Bessems was niet onder de indruk van de financiële waardering voor zijn verrichting. „Ik denk, dat ik er een nieuw bil jartlaken voor koop. Dat geld inte resseert me niets. De wereldtitel is veel belangrijker. Zeven jaar geleden maakte Bes sems met de aanwijzingen van Co- rin voorzichtig zijn eerste kunst stoten. Twee jaar later liet hy het kaderspel definitief vallen en be gon aan de intensieve training op de 76 figuren, die beslissen over winst en nederlaag. Zijn krachtige afstoot bracht hem een plaats in de wereldtop en een positie op eenza me hoogte in Nederland, hoewel de Hagenaar Hans de Jager in 1981 als eerste internationaal doorbrak. De Jager veroverde dat jaar in Apeldoorn het Europees kam pioenschap. Een toevalstreffer moet vier jaar later, na een aantal teleurstellende ervaringen, worden vastgesteld. In Sluis bleef de tweede Nederlandse vertegenwoordiger alleen de vrien delijke Japanner Sumiyoshi voor. Uiteindelijk haalde De Jager de na tionale promotiegrens niet eens. Hij finishte op 198 en had het pu bliek niet meer te bieden dan zijn Haagse humor. De titel van de van geluk glim mende Bessems lag beduidend be ter in de markt. Sinds de Europese driebandentitel van Van Bracht van maart 1984 waren de Neder landse verrichtingen bij de vele in ternationale toernooien ver onder de maat geweest. Portugese clubs blijven lonken naar Van Loen UTRECHT (GPD) - Een delegatie van het Portugese Benfica zal woensdagavond in stadion Galgen waard de wedstrijd FC Utrecht- MW bijwonen om John van Loen aan het werk te zien. De afvaardi ging van Benfica, die bijna een week na die van Sporting Lissabon in Utrecht verschijnt, maakt wei nig kans om met succes zaken te doen over John van Loen met het bestuur van FC Utrecht. Voorzitter Theo Aalbers: „Ik heb Benfica al laten weten dat een gesprek over een eventuele transfer nauwelijks zin heeft. We verkopen Van Loen niet. Ja, tenzij die club twee mil joen biedt. Dan breng ik Van Loen op de fiets naar Portugal. Maar ik verwacht dat we het niet over zul ke bedragen zullen hebben". Sporting Lissabon deed afgelo pen vrijdag een poging Van Loen te strikken, maar bood veel te wei nig. „Het ging om een bedrag waar ik mijn schouders over heb opge haald", aldus Aalbers die bena drukt dat FC Utrecht alles in het werk zal stellen om zijn topscorer te behouden. „Als hij de interland tegen België achter de rug heeft gaan we met hem praten over een meeijarige verbintenis", MONTREAL (ANP) - Sylvio Kroll is het werkpaard van de 23e wereld kampioenschappen turnen in Montreal geweest. De 20-jarige Oostduitser kwam op de laatste dag van de titelstrijd in het Olympisch wielerstadion als enige in alle zes finales uit. Het betekende dat hij in een week tijd 24 oefeningen heeft gedraaid. Sylvio Kroll werd echter wel beloond voor zijn inspanningen. Als eer ste Oostduitser veroverde hij in de individuele wedstrijd met brons een medaille. Gisteren voegde hij daar nog eens goud op de brug (gedeeld met de Rus Mogilni) en zilver op rek aan toe. De succesvolste turners waren echter de Chinees Tong Fei met goud in de vrije oefening en aan het rek en de Russen Valentin Mogilni, de num mer zes uit de individuele wedstrijd, die wereldkampioen werd op voltige en de brug alsmede de winnaar van de individuele twaalfkamp, Joeri Korolev (sprong en ringen). Korolev werd de eerste turner die erin slaag de voor de tweede keer een titel te winnen. In 1981 werd hij Moskou voor de eerste maal titelhouder op de twaalfkamp. Met de vier gouden medailles van de toestelfinales, de individuele titel van Korolev en de overwinning in de landenwedstrijd maakte de Sowjet- Unie na de boycot van de Olympische Spelen in Montreal wel erg duide lijk hoe de verhoudingen in de internationale turnwereld liggen. De Japanse Olympische kampioen twaalfkamp Koji Gushiken kreeg op de laatste dag van het toernooi zijn troostprijs met het brons op de brug. Nederlandse kampioene eindigt als 32ste MONTREAL (ANP) - Therèse Wil mink was met één doel voor ogen naar de 23 e wereldkampioen schappen turnen in Montreal afge reisd. Zij zou in de Canadese stad, waar de Nederlandse damesploeg negen jaar geleden bij het laatste Olympische optreden als elfde ein digde, in elk geval beter moeten turnen, dan twee jaar geleden in Boedapest, waar zy als 83ste ein digde. De 18-jarige Nederlandse kampioene zal in haar stoutste dro men niet hebben gedacht dat zy in Montreal 32ste zou worden en daarmee de vijfde Westeuropese. Zonder de steun van een comple te damesploeg 9laagde de Havo- scholiere uit Kampen er in de wed strijd van de laatste 36, waarvoor maximaal drie turnsters per land zijn toegelaten, te bereiken. De laatste Nederlandse die zo ver was gekomen, was Ingrid, Bolleboom in 1978. Die prestatie bleek een enor me steun in de rug. „Ik barstte in tegenstelling tot in de landenwed strijd ineens van het zelfvertrou wen." Dat geloof in eigen kunnen was de basis voor de beste presta tie die zy ooit in een grote interna tionale wedstrijd leverde. Met een totaal van 37,45 punten steeg zy zelfs nog een plaats. „Het deed mij niets dat ik op de brug moest beginnen." Dit toestel, dat net als de evenwichtsbalk door de meeste turnsters wordt ge vreesd, leverde haar 9,375 punten op. Toen daarna ook de balk, on danks twee kleine wankelingen na de opsprong en de flik-flak loopsal to, met 9,225 goed werd gewaar deerd, kon het niet meer stuk. De vrije oefening en de sprong, waar mee zij haar optreden besloot, le verden respectievelijk 9,275 en 9,550 punten op. De scheidende trainer Hans van Zetten: „Na de stress-situatie waar in ik de laatste twee jaar heb moe ten werken, is de prestatie van Therèse een beloning voor mij. Ik heb hier kunnen zien dat wij, hoe wel we niet met een volledige ploeg aanwezig waren, ten opzich te van vergelijkbare turnlanden als Italië, Frankrijk, Engeland en Zwitserland niet achteruit zyn ge gaan. Dat is een uitstekende zaak met het wereldkampioenschap van 1987 in Rotterdam in het vooruit zicht."

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21