LEIDSCH DAGBLAD Gangsters spoorloos 319 545 Zeker 4 doden en 150 kilometer file BOERENKOOL EN GEHAKT !59 "Ids direktservice Vliegtuigjes storten neer na botsing: al 5 doden Acht doden na overval op warenhuis in België gevuld SPECULAAS GRATIS Steeds meer onderwijzers ziek ANDENSERVICE MAGISTER BRANDWEER MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37856 CLIFFSIDE PARK (AP) - Twee privévliegtuigen zijn gisteren met elkaar in botsing gekomen en neer gestort in een buitenwijk van New York. Vijf llatgebouwen vlogen daardoor in brand en er kwamen zeker vijf personen om het leven. Volgens de autoriteiten zal het dodental nog sterk oplopen als de uitgebrande flats doorzocht zijn. Twee slachtoffers werden gevon den in een vliegtuigje dat neer kwam in Fairview. Reddingswer kers troffen onder de wrakstukken nog een derde lichaam aan. Het was niet duidelijk of dit slachtoffer ook in het toestel had gezeten. Vermoedelijk vielen er meer do- De restanten van de verongelukte vliegtuigjes. den in Cliffside Park, waar een driemotorig straalvliegtuigje met zeker twee inzittenden op een flat terechtkwam. De omringende flat gebouwen vlogen ook direct in brand. Daar woonden 90 gezinnen. Hoeveel mensen thuis waren is on bekend. Zeker is in elk geval dat geen van hen de brand heeft over leefd. 'Dierenpark mag niet verdwijnen' WASSENAAR - Onder het motto "Vergeet het maar. dierenpark Wassenaar mag niet weg na 50 jaar", is gistermiddag in het Wasse- naarse dierenpark het startsein ge geven voor een een grote geldinza melingsactie. Initiatiefneemster is de Rotterdamse huisvrouw A. van der Zwaan die daartoe besloot na dat ze via het NOS-Journaal de on dergang van het dierenpark ver- Van der Zwaan, die zichzelf ziet "als een verlengstuk van de Rotter damse dierenbescherming", re kent op medewerking van pro vincie en personeel van het park. Dierenpark-directeur J. van Dooij- eweert liet zich gisteren positief uit over het initiatief. "Als iedereen in de regio Zuid- Holland één gulden geeft, komen we al een heel eind", aldus Van der Zwaan. In totaal is er 5 miljoen gul den nodig om het dierenpark voor sluiting te behoeden. BRUSSEL (GPD) - Van de daders van de bloedige roofoverval op een super markt in het Belgische Aalst, waarbij zaterdag acht mensen werden gedood, ontbreekt nog elk spoor. Wel werd gistermorgen in het nabijgelegen Strom- beek-Bever een grijze Golf GTI gevonden, waarin zich munitie, laarzen, jassen en hoeden bevonden. Deze au to bleek echter pas een uur na de overval, in Brussel te zijn gestolen. Van deze auto waren de deuren en de motorkap verwijderd. De 'Ben de van Nijvel', die voor de roof moorden verantwoordelijk wordt gehouden, heeft bij eerdere over vallen steeds dergelijke Volkswa gens gebruikt, die ook gedemon teerd werden teruggevonden. Er wordt rekening mee gehou den dat de in Strombeek gevonden Golf een afleidingsmanoeuvre van de overvallers was. Getuigen ver klaarden dat de auto er 's nachts al stond en dat een aantal mannen er spullen overlaadden en vervolgens in een Mercedes verdwenen. Zater dagmiddag werd een Mercedes met een Nederlands kenteken ge signaleerd voor de supermarkt. Oplossing conflict brandweer in zicht ROTTERDAM (ANP) - Gemeenten waar de brandweer actie voert wil len deze week een serieuze poging doen een oplossing te bereiken. Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt hard gewerkt aan een nieuwe berekeningsme thode van de arbeidstijden. Er zou worden gedacht aan een gemiddel de verhoging van de onregelmatig heidstoeslagen met 150 tot 200 gul den per maand. De VNG zei vorige week al dat een hogere toeslag voor de brand weer een rechtvaardige eis is, om dat die achterloopt bij ander over heidspersoneel. Minister Rietkerk liet toen weten geen geld beschikbaar te willen stellen.Vanochtend veroorzaakten brandweerlieden op de rijksweg van Ridderkerk naar Europoort een file van vier kilometer. Met elf brandweerauto's werd over de hele breedte van de weg vrijwel stap voets gereden. Tegen acht uur maakte de politie een einde aan de actie. (zie verder pagina 5) De rijkswacht wierp onmiddel lijk na de overval versperringen op in de omgeving om auto's te con troleren. Maar zonder resultaat. Ook werden de grensposten met Nederland en België op de hoogte gebracht, zonder dat overigens tot een afgrendeling werd overgegaan. Getuigen verklaarden bij de overvallers een zeer grote, forse man te hebben gezien. Deze 'reus' van meer dan 1.90 meter werd ook gezien bij de overvallen in Eigen- brakel en Overijse en bij eerdere overvallen van de 'Bende van Nij vel', die tussen september 1982 en december 1983 plaatsvonden. De procureur-generaal van België zei gisteren voor de RTBF-tv dat men waarschijnlijk weet wie deze man, die de overvallen zou leiden, is. Men heeft hem echter nog niet kunnen opsporen. Minister Gol (justitie) pleitte gis teren voor herinvoering van de doodstraf voor dit soort misdrij ven. De doodstraf bestaat in België nog altijd, en wordt ook nog regel matig uitgesproken, maar al meer dan dertig jaar niet meer ten uit voer gebracht. Wie ter dood wordt veroordeeld krijgt feitelijk levens lang. België heeft ook een Europe se overeenkomst tegen de dood straf getekend. De gemaskerde overvallers stormden zaterdag om kwart voor acht de Delhaize-supermarkt bin nen en schoten in het wilde weg met zware geweren. Drie klanten die in de rij voor de kassa stonden werden doodgeschoten. Het waren man (42), z'n vrouw (38) en hun 14- jarige dochter. Hun 9-jarig zoontje raakte zwaargewond. Na zich meester te hebben ge maakt, van een kleine kluis met slechts 14.000 gulden renden de drie de supermarkt uit. Op het par keerterrein voor de zaak werden in hun auto een 35-jarige man en zijn 9-jarig dochtertje doodgeschoten, alsmede een 33-jarige vrouw, die op het parkeerterrein liep. Een vierde man werd in zijn auto be schoten en raakte zo zwaar gewond dat hij korte tijd later in het zieken huis overleed. In totaal werden zo'n 40 schoten afgevuurd. Een politiebusje werd doorzeefd, maar de agenten waren net op tijd uitgestapt. De overval lers vluchtten in een grijze Volks wagen. Vanuit de geopende ach terklep werd een politiebusje dat de achtervolging inzette bescho ten. De agenten verloren in hun te trage auto de gangsters snel uit het gezicht. Avanti-coach Gerard Bakker instrueert tijdens de Europacup wedstrijd van zijn ploeg tegen Zagreb zijn dochter Ellen, tfoto anpi LEIDSCH DAGBLAD Het tafeltennisteam van Avanti bereikte door een over winning van 5-1 op Zagreb de halve finale van de Europa Cup. PAGINA 13 HOTEL KOFFIE roodmert 250 gra goudmerk H l250a.n,lia BIJ AANKOOP VAN 2 PAKKEN: HOM MARRHAllN INRI Mil[ILIMtNI DRIEBERGEN/WASSENAAR - Het slechte weer in combinatie met de ochtendspits heeft vanmor gen op een aantal drukke door gaande wegen tot botsingen geleid. Gevolg waren zeker 4 doden en 24 filés met een totale lengte van ruim 150 kilometer. Een kettingbotsing waarbij tien auto's waren betrokken legde van ochtend het verkeer op de Rijks straatweg (tussen Den Haag en Leiden) tussen zeven uur en half negen in beide richtingen volledig lam. Er ontstond een file van 10 ki- Stijging verzuim vooral in basisonderwijs Minder wind Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur om het vries punt, aan de kust iets hoger. Middag- temperatuur ongeveer 5 graden. Vrij krachtige noordwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer nog bard. Wind later geleidelijk afnemend. De vooruitzichten voor woensdag tol en met zaterdag: veel bewolking, maar vrijwel overal droog. In de nacht mo gelijk lichte vorst. Middagtempera- tuur omstreeks 5 graden. 12 november 1985 Zon op: 07.55 uur, zon onder: 16.53 uur. Maan op: 07.39 uur, maan onder: 16.40 Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.29 en 14.51 uur, laagwaler 10.54 en 23.02 uur. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het ziekteverzuim in het basisonderwijs is in het school jaar 1984-'85 met een kwart toege nomen ten opzichte van het voor gaande jaar, namelijk met 1,3 naar 6,4 procent. Vooral de samenvoe ging van kleuter- en lager onder wijs heeft daartoe bijgedragen. In het gehele onderwijs ging het per centage ziekteverzuim met een half procent omhoog naar 6,9 pro cent. Dat blijkt uit de eerste voorlopi ge gegevens over het ziektever zuim in het onderwijs, die jaarlijks worden verzameld door de werk groep arbeidsvraagstukken en wel zijn van de Leidse universiteit. In het bedrijfsleven is het ziektever zuim de laatste jaren aan het afne- De toename van het ziektever- :uim in het onderwijs komt geheel /oor rekening van het basisonder wijs. In die sector was het ziekte percentage opvallend hoger in scholen waar kleuter- en lager on derwijs al waren samengevoegd (tot basisschool), dan in de lagere scholen-oude-stijl (respectievelijk 7,2 en 5,5 procent). In het kleuter onderwijs nam het ziekteverzuim voor het eerst sinds het begin van het onderzoek in 1978/'79 tot bijna 7 procent toe. Het grootste ver zuimpercentage doet zich nog al tijd voor in het algemeen voortge zet onderwijs. Volgens de Katholieke Onder wijsvakorganisatie (KOV) en de Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie (PCO), die als grootste CNV-onderwijsbonden ruim 65.000 mensen in het onder wijs vertegenwoordigen, heeft de invoering van de basisschool ken nelijk een zware wissel getrokken op het personeel. Bel voor de scherpste prijzen ^JJIIIMIDPII ,11 I. IIIIILI.I1 Willy van de Kerkhof brak zijn neusbeen. "Maar ik speel tegen België". PAGINA 14 RCL vindt aansluiting na winst op Huizen PAGINA 17 BS Leiden boekt recordzege (67-43) op rivaal Den Bosch. PAGINA 19 Afzonderlijke verklaringen na topoverleg? WASHINGTON (AP) - De topont moeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov zal het waarschijnlijk zonder een geza menlijke slotverklaring moeten stellen. De Russen hebben vrijwel alle passages uit een ontwerp-ver klaring van Washington verwor pen. Reagans ontwapeningsadviseur Paul Nitze verklaarde gisteren dat beide leiders mogelijk een afzon derlijke verklaring zullen uitgeven na hun topontmoeting. De Ameri kaanse minister Shultz (buiten landse zaken) die met een delegatie het ontwerp had voorgelegd aan zijn Russische collega Sjevardnad- ze keerde pessimistisch terug van het bezoek aan Moskou. LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast liet Motorhuis). lometer. Tot in Oegstgeest kon het verkeer geen kant meer op. Bij de botsing liepen twee bestuurders lichte verwondingen op. De verkeerschaos ontstond toen een uit de richting Den Haag ko mende auto op het gladde wegdek slipte ter hoogte van het raadhuis van Wassenaar en op de andere rij baan terechtkwam. Daarop volgde een frontale botsing met een auto met bestemming Den Haag. Nog eens acht auto's uit de richting Lei den botsten hierna op elkaar. Op de Rijksweg 16 bij Zwijn- drecht werd een personenauto tus sen twee vrachtwagens geman geld. Daarbij vielen zeker twee do den. De bijrijder van een van de vrachtwagens was op slag dood evenals de bestuurder van de auto. Of er nog meer personen in de auto zaten was vanochtend nog niet be kend. Twee 18-jarige jongens uit Zwar- temeer zijn vannacht om het leven gekomen toen hun auto op de weg van Klazienavecn en Zwartemeer van de weg raakte, tegen een boom botste en vervolgens in de Verleng de Hoogeveense Vaart belandde. Het slechte weer bracht ook een aantal schepen op de Wcsterschcl- de in moeilijkheden. De rijkspoli tie te water haalde vier opvarenden van het Belgische jacht 'Alca' van boord toen het zeiljacht strandde en door de harde wind dreigde te kapseizen ter hoogte van Hans- weert. Twee sleepboten trokken het jacht later weer vlot. Het Japanse autoschip 'Dia mond Highway' raakte gisteren op de rede van Vlissingcn op drilt en kreeg opdracht buitengaats te wachten op beter weer omdat hel een gevaar vormde voor de overige scheepvaart. 1 Schoolstraat 174 Voorschoten I Tel. 01717-9946 Parachutisten naar Suriname DEN HAAG (GPD) - De kans be staat dat bij de 10-jarige herden king van de Surinaamse onafhan kelijkheid, op 25 november, Neder landse parachutisten aan demon straties zullen deelnemen. Twaalf of dertien springers van het Para Centrum Texel verblijven dan in Paramaribo. De club die banden onderhoudt met de Surinaamse paraclub "Ma- ribo" verleende al eerder mede werking aan de onafhankelijk heidsfeesten. "Maar toen was Suri name nog een democratisch land", aldus een PCT-woordvoerder die meedeelt dat eerst intern overleg zal worden gepleegd. Zestig uur in dienst en voor veertig uur betaald krijgen. Als leuze bij een actie voor hoger loon is het knap gevonden van de brandweerlieden die de gemeen tebesturen in zeven steden het vuur na aan de schenen leggen. In Am sterdam bleek het enthousiasme, of beter gezegd de verbittering, kenne lijk zo groot, dat een wethouder met lijfelijk geweld uit zijn kamer werd ge zet, nadat het stadhuis was herscha pen in een chaos van bluswater, schuim en rook. Minister Korthals Altes (justitie) heeft deze actie inmiddels scherp veroordeeld. We belanden volgens hem op deze manier in een jungle. En het moet gezegd: de Amsterdam mers geven graag het strijdlustige voorbeeld, maar in dit geval zijn ze duidelijk over de schreef gegaan. De andere korpsen en ook de ambtena renbond AbvaKabo zullen zich inmid dels realiseren dat de brandweerlie den op deze manier heel vlug hun goede naam verspelen en daarmee hun eigen zaak kunnen schaden. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft op een ander gevaar gewezen, het gevaar van een loongolf. Als de gemeente besturen de eisen van de brandweer nu zouden inwilligen, dan zou het werk van de afgelopen drie jaar wei eens voor niets geweest kunnen zijn, zo waarschuwde de minister, die een beeld schetste van een knak in de economie, een zware druk op het stelsel van sociale zekerheid en het opnieuw toenemen van de werkloos heid. Minister De Koning overdrijft. Na de forse kortingen van de afgelopen ja ren in de collectieve sector zou het de minister sieren, als hij iets meer be grip zou opbrengen voor de specifie ke eisen van de brandweerlieden. Het gevaar van een algemene koppe ling mag inderdaad niet worden on derschat. zeker gezien de ervaringen daarmee in het verleden. Maar het werk van een brandweerman in een grote stad stelt lichamelijk en geeste lijk wel hogere eisen dan het werk op een secretarie. Zwaar, onregelmatig en gevaarlijk werk mag wel degelijk beter worden betaald dan comforta bel en licht werk. Maar dat hoeft nog niet te betekenen dat we een werk week van zestig uur als normaal moeten beschouwen. De oplossing dient gezocht te wor den in een combinatie van een reele vergoeding voor zwaar en onaange naam werk plus een reële vorm van arbeidstijdverkorting. Met zo'n 700.000 mensen zonder werk is het niet te verantwoorden om diep in de buidel te tasten, omdat die zielige brandweermannen zonodig zestig uur per week in de kazerne aanwezig moeten zijn. In Leiden voert de brandweer geen actie tegen het gemeentebestuur. En waarom niet? Omdat de werkweek daar is teruggebracht van 60 naar 57 uur. waarbij de ingeleverde arbeids tijd werd opgevangen met nieuw per soneel. In Leiden betekende dat vijf nieuwe arbeidsplaatsen. Het lijkt wei nig, vijf arbeidsplaatsen, maar de her bezetting bedroeg wel 100 procent. Langs die weg kan het probleem dus ook worden opgelost. Mogen we hier bij de Leidse methode van harte aan bevelen aan de andere brandweer korpsen en aan de AbvaKabo? Graag gedaan. Urenco: miljard nieuwe orders ALMELO (ANP) - Het uraniumver rijkingsconcern Urenco, waarin Nederland, Engeland 'en West- Duitsland samenwerken, heeft voor één miljard gulden aan nieu we orders geboekt. Het gaat om drie langlopende contracten. De le veranties van verrijkt uranium zijn bestemd voor een kernreactor in Californië, één in Groot-Brittaniê en één in Zwitserland. Door de nieuwe contracten komt de totale orderportefeuille van Urenco op ongeveer tien miljard gulden. De order voor het elektrici teitsbedrijf SMUD in Sacramento is de tweede leverantie van Urenco aan een stroombedrijf in de VS. Vorig jaar sloot Urenco een con tract met een onderneming in Bos ton. Bij de orders met het bedrijf NOK in het Zwitserse Baden en het Britse Central Electricity Ge nerating Board gaat om aanvullen de leveranties. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Panklare gesneden Ul hnerpnUnnl 98 boerenkool, zak± 400 gram Gehakt half-om-half, 500 g 5484.48 y^Qg albort heijn kilo ,3.,a98 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1