BS Leiden Den Bosch Saturnus moet stapje terug Halve ton in nog geen uur MSV-coach Bert Samson weggestuurd Pernix aan kop Oase en HW'70 nestelen zich in kopgroep Ongeplaatste wint Loosdrecht MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 19 In de zaalhandbalcompetitie zijn de mannen van Saturnus in de derde divisie voorlopig naar het tweede plan verwezen. In Delft won koploper EDH ver diend maar wel geflatteerd met 19-13, rust 7-7. Oase blijft in de derde divisie wel in de race. In Roelofarendsveen werd WIK uit Rotterdam door de vrouwen uit Oud Ade in de eerste helft weggespeeld, 8-4. Het einde kwam met een verdiende 12-8 winst voor Oase. Verdiend was ook de over winning van de vrouwen van HVS in de tweede divisie. De cijfers waarmee de punten wer den gepakt 12-11 door Lenie van der Bosch, twee minuten marge wonnen ook de v van HW'70, 11-10, van HVK uit Schiedam. Met Oase heeft ook HW'70 zich in de derde di visie in de kopgroep genesteld. In de afdelings eerste klasse, de toegangspoort voor de derde divisie, maakten de vrouwen van Saturnus zich gisteren los van HEC dat net als Saturnus nog geen verliespunt hoefde te incasseren. Het werd 11-9 na een ruststand van 8-4. Watervlug De mannen hielden tegen EDH in de eerste helft niet alleen voortreffelijk stand, zij hadden toen zelfs het beste van het spel. "Die jon gens zijn watervlug", luidde het commentaar van een van de EDH-fans bij de rust, 7-7. Ge rust op de afloop was toen ook niemand in het Delftse kamp. Tegenover de robuuste, recht- toe-rechtaan spelopvatting van de Delftenaren liet Saturnus een lichtvoetig en fantasievol handbal zien met onder meer een loepzuivere afmaak van Hans Blansjaar uit een sprong- worp hoog en een bekeken ef fectvol schuivertje van Pedro Melita uit een breakout met Hans Blansjaar. Maar die hoopvolle eerste helft in Delft kreeg geen ver volg. Integendeel. EDH greep het initiatief en drukte dat met bikkelharde treffers uit in de score. Van 7-7 werd het 10-7 voor de Delftenaren die op slag van hun angst voor de Leidse rivaal bevrijd waren. Don 01- sen mocht dan nog 10-8 maken uit een breakout, EDH dicteer de het spel en het verweer van Saturnus brokkelde ziendero gen af tot een serie vertwijfelde individuele pogingen die tegen de compacte en stevig aantas tende 5-1 defensie van EDH al op voorhand tot mislukken ge doemd was. Het werd 15-8 voordat weer Don Olsen voor tenminste een beetje tegengas kon zorgen, 15-9. Maar EDH liet zich niet van de wijs brengen en ging door naar 18-9. Andre van Leeuwen, Jan Wolter IJssel de Schepper, gis teren minutenlang onzichtbaar en tweemaal Don Olsen, gaven trainer-coach Roy van Gurp nog hoop voor de return in Lei den, 19-13 voor EDH. De breakout van WIK, daar was Oase in Roelofarendsveen toch enigszins beducht voor. En ook voor het friemelwerk aan de cirkel. Vandaar dat Oase een 6-0 defensie speelde. Het begin bood een gelijkopgaande strijd. Tot 3-3 met onder meer een knal van Roos van der Poel, 3-2. Diezelfde Roos van der Poel zorgde met een simpe le droge strafworp nadat Gerrie Hoogenboom op de cirkel was gevloerd, voor 4-3. Gerrie Hoo genboom nam revanche voor de tegen haar begane overtre ding via een breakout met Mar leen van Stipdonk, 5-3. Nog een breakout van Helma van der Geest schokte WIK duidelijk. En toen achtereenvolgens Le nie Straathof en Anita van der Poel fraai vanuit de hoek raak schoten, was WIK aangeslagen. De rust ging in met 8-4 score in het voordeel van Oase. van het Oase machtsvertoon. Roos en Ella van der Poel toon den na de hervatting duidelijk aan waar het spel van WIK mank aan gaat. De Rotterdam se vrouwen hebben geen af standsschot. Roos van der Poel en Ella van der Poel kogelden van zeker twaalf meter strie mend hard in, 9-4 en 10-4. WIK zette zich schrap om aan een debacle te ontkomen en slaag de daarin dankzij het feit dat Oase met een 11-4 voorsprong door Anita van der Poel uit een fraaie pass van Lydia van der Poel, gas terugnam. WIK mocht finishen op 8-12. In de tweede divisie was HVS-Velo een gelijkopgaande strijd. Met de rust was de stand 4-4 en met nog circa 12 minuten te spelen 8-8. Toen sloeg HVS via de breakout driemaal op rij toe. Ank van der Bosch, twee maal en Lenie van der Bosch eenmaal zetten de Stompwijk- se vrouwen op een 11-8 voor sprong. Maar HVS zelf zorgde er met die zo vlak voot het ein de toch riante score voor dat het toch nog even nagelbijten werd op de tribune. Onnodig balverlies in de aanval gaf Velo op haar beurt de kans op de breakout, 11-9 en 11-10. Een vrije worp leverde zelfs nog 11- 11 op. In de slotminuut was het Lenie van der Bosch die van de opbouw de winst voor HVS toch nog kon veilig stellen, 12- 11. "Nog een mazzel maar wel verdiend", vond de matchwin ner. Schuivers Gelijk op ging het ook bij HW'70-HVK in de derde divi sie. In Voorschoten lieten de Voorschotense vrouwen ver rassende schuivers van afstand los die voor de HVK keepster niet waren te pakken. HVK ver schalkte keepster Aimee Visser vooral vanuit de hoeken. Van afstand en zelfs vanaf de zeven meter was zij vrijwel onpas- seerbaar. Drie strafworpen voor HVK bleven onbenut. De vierde was eindelijk prijs. Maar die ene belangrijke, stand 11-10 voor HW70 die ging er niet in en zo bleef het winst voor de Voorschotense ploeg, die met drie overwinningen en een ne derlaag in de kopgroep blijft. En. dat zij hierbij wel even ve r meld, Aimee Visser kan wel treffers voorkomen maar niet maken. Daar tekent de rest van HW'70 wel voor. n Saturnus ogen niet naar een kampioens kandidaat in de afdelings eer ste klasse en daar zit hun grote kracht. Gisteren tegen me- dekoploopster HEC was de score 8-4 voor Saturnus eigen lijk geen afspiegeling van dc krachtsverhouding. Zoveel slechter speelde HEC niet maar Saturnus had lef en Saturnus schoot raak als er maar een glimp van een kans was. Bij 9-4 in de tweede helft had de wed strijd bekeken moeten zijn. Maar HEC maakte dankbaar gebruik van balverlies in de Leidse aanval. Het werd zelfs nog 10-9! Met vijf tegen zes. 2 minuten straf voor Ge Kuiper, was het Nicoline Hassefras die met een fraai lobje uit de rech terhoek aan alle twijfels een einde maakte, 11-9. FRANK BONTE LEIDEN - Het carnavaTbegint vanavond de elfde van de elfde pas officieel, maar zaterdagavond nam het basketbal- publiek in de Vijf Meihal alvast een voorproefje op de uit spattingen van het komend voorjaar. Directe aanleiding voor de onverwachte feestvreugde was de even bizarre als ruime overwinning van BS Leiden op aartsrivaal en lands kampioen Nashua Den Bosch. Een overwinning zoals die in de beste Parker jaren nooit op het scorebord was ver schenen en die vriend en vijand zaterdag verbijsterde: 67- 43. Nadat het eerste feestgedruis tot bedaren was gekomen grepen de statistici driftig naar hun record boeken. In de competitie heeft Nashua de laatste tien jaar nimmer zo'n grote nederlaag geleden, ter- wijl een dergelijke lage score hele maal niet in de boeken is terug te vinden. Het schaamrood stond Den Bosch-coach Jan Dekker dan ook op de kaken bij zijn gehaaste exit. De vermoeiende terugreis uit Israël, waar Den Bosch door Mac- cabi Tel Aviv kansloos werd uitge schakeld in de Europa Cup-strijd, kon niet als excuus gelden voor het massale wanpresteren van zijn ploeg, die, en ook daar was ieder een het over eens, nog nooit zo slecht acteerde. Den Bosch werd door Leiden op de ontleedtafel gelegd en aan het einde van de anatomische les bleef er in de stad van Boerhaave en Rembrandt weinig heel van de trotse titelhouder. Alle zwakke plekken werden genadeloos bloot gelegd, al was dat niet altijd de ver dienste van Leiden. De Bosschena ren hielpen zelf hard mee met de aanwijsstok. Wat te zeggen van 31 maal balverlies. Een aantal keer viel er geen schuldige aan te wij zen. Rookie Sander Kales wilde zijn uit Parijs overgekomen vader wel eens wat laten zien en zat met zijn grijpgrage vingers herhaalde lijk in de baan van de bal. De Bra bantse spelers waren daarnaast ook zo 'vriendelijk' om het leder keer op keer buiten de lijnen te gooien, alsof er niets beters mee te doen viel. In de openingsfase van de tita nenstrijd leek dat er verdacht veel op. Den Bosch toonde zich met de Amerikanen Knight en Robinson (debuterend vervanger voor Richie Johnson) op de bank bijzonder kwetsbaar. Henk Pieterse, de van uit Amerika omhooggeprezen, maar in Nederland diep gevallen international, had meer gevoel voor de reclameborden op de twee de galerij, dan voor de basket, en het presteren van zijn ploeggeno ten (Esveldt, Bottse, Korthout) was navenant. Het inbrengen van Knight, na vijf minuten, en van Ro binson in de elfde minuut, bracht geen verbetering in de situatie. Den Bosch bleef stuurloos rond zwalken, zonder enig gevoel voor richting. De spelverdelers hadden hun handen vol aan Emill Hagens en John Emanuels en kwamen niet aan eigen offensieve acties toe, ter wijl de forwards de stevige Leidse defensie niet konden omspelen. Waar in vroeger dagen een Mit chell Plaat en vooral een Kees Akerboom het verzet van de Leide- naars steeds weer wist te breken, weet Den Bosch zich nu zonder hulptroepen. Leiden deed het overigens in de openingsfase niet beter dan de Bosschenaren. In het misschieten bijvoorbeeld overtrof de Harre wijn-brigade zijn tegenstander, Leiden Den Bosch 67-43 (27-21) Scores LEIDEN - Kragtwijk 23 (13), Van Helfte ren 20 (10), Heijdeman 8, Kales 6, Hagens en Van Egmond 5, Emanuels 0. Schotper centage 40, rebounds 37, balverlies 19. DEN BOSCH Knight 15, Pieterse 9, Es veldt 8, Korthout 5, Botsse 4, Robinson 2, Wolfs 0, Van de Steen 0. Schotpercentage 37, rebounds 35, balverlies 31. Arbiters: Van Renen/Kleersnijder Vijf fouten: Robinson, Esveldt. Toeschouwers: 800 waardoor het morrende publiek na negen minuten spelen tegen een stand van 2-6 aankeek. De span ning zorgde ervoor dat fluitconcer ten uitbleven, maar beide ploegen hadden op dat moment naar huis gestuurd moeten worden. De on macht van Den Bosch, dat het schutterende Leiden op een fikse» achterstand had moeten zetten, en de nervositeit van datzelfde Lei den, leverden een niet te verteren schouwspel op. Daar kwam pas halverwege de tweede helft veran dering in toen Toon van Helfteren de glasplaat, die al die tijd op de Bossche basket gelegen leek te hebben, brak en Leiden naar een 15-11 voorsprong voerde. Leiden steunde kreunend op oudgediende Van Helfteren, die de komende weken ondanks zijn gevorderde leeftijd in het Neder lands team niet zou misstaan. De Delftse sportleraar trok Leiden uit het moeras van de vergissingen, waarin niemand de verantwoorde lijkheid durfde te nemen voor een schot (Van Egmond, Kragtwijk, Heijdeman) en de bal als een hete aardappel werd rondgepasst. Van Helfteren schiep openingen en durfde ook van afstand te mikken, waardoor Leiden weer vertrouwen kreeg en bij rust met een 27-21 tiert Kragtwijk scoort van dichtbij. Knight en Pieterse hopen nog op e van afstand toe. voorsprong de kleedkamer kon op zoeken. De malaise duurde ook na de hervatting voort, maar de stijgende spanning vergoedde veel. Den Bosch, dat gewend was om in moeilijke situaties terug te vallen op Kees Akerboom miste nu ook de psychologische aanwezigheid van het Haarlemse kanon. Leiden werd de afgelopen jaren steevast nerveus bij een kleine voorsprong, in de wetenschap dat Akerboom in luttele seconden een partij een ver rassende wending kon geven. Voor Leiden werkte de wetenschap dat Akerboom niet uit de coulissen kon opduiken als een bevrijding. Het duurde even alvorens de Lei- denaars verder afstand konden ne men (31-30, 37-35), maar toen Henk Pieterse het moment gekomen achtte de rol van Akerboom als af- standschutter over te nemen, sloeg de vlam in de pan. Het had dertig minuten geduurd, maar opeens konden alle remmen los. Hans Heijdeman hervond zijn schot en dat vormde de inleiding voor een heerlijk 'kwartiertje' in de opeens kokende Vijf Meihal. Alles lukte, Hagens en Emanuels gaven Wolfs en Bottse om beurten een rondleiding over de speelvloer en zelfs de 'afwezige' Bert Kragtwijk kreeg de geest. Den Bosch werd minutenlang van scoren afgehou den en coach Dekker werd steeds bozer. Bij 52-37 was de strijd defi nitief beslist, maar het feest ging nog minuten door. De recordboe ken werden uit het stof gehaald toen Bert Kragtwijk, die zich in de slotfase zelfs een dunk veroorloof de, Leiden op 59-37 zette. Staande ovaties voor Sander Kales en Toon van Helfteren gaven aan dat het publiek de wansmaak van de eer ste helft met het zoet van de ruime overwinning had weggespoeld, om het carnaval twee dagen te vroeg te beginnen. Het gezichtsverlies van het 'machtige' Den Bosch, met 350.000 gulden de best bedeelde ploeg van de eredivisie, ten opzichte van Lei den, met 70.000 de 'armste', werd na afloop nog eens pijnlijk onder streept toen de verzorger van Nashua naar de Leidse kleedka mer moest om wat extra tape te vragen. Ook buiten het veld was Den Bosch slecht voorbereid op de confrontatie met Leiden. HANS JACOBS NIEUW-LOOSDRECHT (ANP) - De 16-jarige Bulgaarse Katerina Malejeva heeft gistermiddag in Nieuw-Loosdrecht binnen het uur de finale van het 75.000 dollar da- mestoernooi gewonnen. Met de cij fers 6-3 6-2 was de ongeplaatste Malejeva veel te sterk voor de Zweedse Carina Karlsson. De nummer 48 van de wereld verdien de met haar vier wedstrijden zon der setverlies ruim 50.000 gulden. Dit internationale damestoernooi, dat het predikaat open Nederland se dameskampioenschappen had meegekregen, is niet bepaald een publiekstrekker geworden. In vijf dagen (met een middag- en avond sessie) passeerden ruim vierdui zend toeschouwers de loketten. Desondanks was de toernooilei- ding niet ontevreden. Toernooidi recteur Frank van de Wall-Bake: "Het toeschouwersaantal gaat pas ment moet groeien. Er is beslist een markt voor het ondergewaar deerde damestennis in Nederland. We zijn blij dat de hoofdsponsor ons drie jaar de tijd hiervoor heeft gegeven". De damesfinale gaf bepaald geen hoogstaand tennis te zien. De speelsters maakten er een vrij saai baseline-duel van. Malejeva, die dit jaar al een 75.000 dollar-toernooi in Seabrook heeft gewonnen, gaf met haar toch wat agressievere spel duidelijk de toon aan. Binnen het uur had ze het karwei geklaard. Overigens een vrij logische zaak, want haar opponente, de vijf plaat sen lager op de wereldranglijst staande Karlsson, heeft dit jaar nog geen enkele uitslag van betekenis gemaakt. In alle toernooien was het na de tweede ronde al afgelo pen. In de halve finales had de Bul gaarse de als eerste geplaatste Zina Garrison met 6-3 6-2 verslagen. Een wedstrijd, waarin de Amerikaanse geen moment toonde de huidige nummer vijf van de wereld te zijn. Lodder Jan Willem Lodder, de 18-jarige tennisser uit Uithoorn, heeft zich zondag in Heemskerk in de schijn werpers geslagen. In de eindstrijd van het satelliet-toernooi versloeg hij met 6-4, 6-3 de Zweed Peter Lindgren, waardoor hij zeer verras send het hele circuit op zijn naam schreef. Hij verdiende in totaal 25 ATP-punten en komt daarmee op ongeveer de 350ste plaats van de wereld te staan. Bovendien ver diende hij in vijf weken tennis zes duizend gulden. "Deze eindzege is voor mij een leuke opsteker", aldus de uiterst tevreden Lodder, die in de komen de weken een satelliet-circuit op Hawaï gaat spelen. De pupil van tennisschool Hugo Ekker en Paul NOORDWIJK - De vrouwenploeg van MSV heeft het afgelopen weekeinde een dubbele slag gesla gen. Het zwakke Sporty werd tweemaal aan de zegekar gebon den. Lisse bleef in de verlenging van het promotiedivisieduel met Midland met lege handen staan: 80-82. De mannen van MSV maak ten een kostbare misstap tegen Voorne in een wedstrijd die door het wegzenden van coach Samson en het daarop vólgende protest van de Noord wijkers nog wel een staar tje zal krijgen. Aan de kop van de ranglijst in het rayon veranderde niets. BVO bleef makkelijk over eind bij Dunckers (106-52) en ont moet zondag het eveneens ongesla gen AMVJ Rotterdam. MSV maakte een 'deal' met het Friese Sporty, dat de twee uitwed strijden in Noordwijk in één week einde afwerkte, terwijl MSV later twee dagen in de Friese hoofdstad blijft voor de returns. Een belang rijke kostenbesparing voor beide ploegen. MSV overkwam vrijdag in de eerste wedstrijd een 0-5 ach terstand en wist ondanks het mati ge aanvalsspel tegen de Sporty-zo ne, bij rust toch een ruime voor sprong te nemen: 29-16. Na de hervatting ging de condi tie een woordje meespreken en liep MSV uit naar een 63-36 over winning. Coach Flapper waar schuwde zijn ploeg een dag later vergeefs voor onderschatting van Sporty, want de bezoeksters na men al snel een 3-13 voorsprong. Halverwege de wedstrijd hadden de Friezinnen de touwtjes nog al tijd in handen omdat MSV weinig felheid aan de dag legde (21-26). De Noord wij kse vrouwen wisten Sporty pas na een incident met coach Flapper, die van de weinig geconcentreerd leidende arbiter Van der Velde een technische fout kreeg, te overspelen: 23-32, 34-36, 50-38. MSV, met een sterk spelend duo Stoops - Bröring, won ook het tweede duel met 69-57. Lisse startte voor de verandering bijzonder sterk tegen Midland (17- 2), maar zag de Utrechtse ploeg na de rust langszij komen: 63-63. Mid land leek toen met de winst te zul len weglopen (66-71), maar vrije worpen brachten Lisse terug in de race. Met nog 15 seconden te gaan kon Annelies van der Hulst de strijd beslissen, maar zij benutte al leen de kans op verlenging: 71-71. Midland won daarin nog vrij een voudig: 80-82. Grasshoppers blijft het als debu tant in de eerste divisie bijzonder goed doen. De Katwijkse vrouwen klopten Black Eagles met 58-80 (rust 24-41) en gaan nog altijd op kop. Anja Aandewiel (23) en Petra van der Oever (22) waren de top- scoorsters voor Grasshoppers. Mannen 7-74. De Noordwijkers werden pas wakker toen het te laat was en kregen het toen ook nog eens mas saal aan de stok met de scheids rechters. Coach Bert Samson kreeg maar liefst drie technische fouten en moest later zelfs ook van de tribune af, waarvoor aanvoerder Rick Driessen een technische fout kreeg. Een protest en een strafzaak geven dit duel een verlenging. Trotters viel op in positieve zin met een 88-74 (48-48) zege op het hoger aangeslagen Lokomotief. De Leidse reserves kregen de winst overigens niet cadeau. Vlak voor rust werd een 29-41 achterstand vooral door toedoen van Boris Monkhorst (27 punten, 17 re bounds) en Wim Creijgton wegge werkt. Bij 70-69 had Lokomotief nog kansen, maar in de slotfase hield Leiden het hoofd koel. Leiderdorp nestelde zich door een knappe 71-84 zege in Oud-Beij- erland samen met Leiden op de derde plaats. BOB had halverwege de wedstrijd nog de leiding (42-38) en leek aftestevenen op een ruime overwinning (60-49) toen Leider dorp, dat Marcel Huybens had thuis gelaten, het roer omgooide. Achter Rolf van Oort (18) en Ro bert Jan Rijsbergen (17) kwamen de roodhemden sterk terug (68-76) en werd de strijd in het voordeel van de bezoekers beslist: 71-84. van Geuns zal zich ook begin vol gend jaar concentreren op de satel liet-circuits alvorens hij voorzich tig de sprong naar grotere toer nooien gaat wagen. McEnroe John McEnroe heeft voor de vierde keer het toernooi van Stock holm op zijn naam gebracht. In de finale versloeg de Amerikaan de Zweed Anders Jarryd in 62 minu ten met 6-1, 6-2. Met zijn zege ver diende de 26-jarige McEnroe ruim twee ton. "Ze zagen me graag verliezen", motiveerde McEnroe na afloop zijn goede spel. "Daarom heb ik er te gen Edberg pn Jarryd een schepje bovenop gedaan". McEnroe had zaterdag in de halve eindstrijd te gen Stefan Edberg (6-3, 7-6) meer problemen gekend dan een dag la ter in de finale. Vooral in de gelijk opgaande tweede set moest de nummer twee op de wereldrang lijst goed bij de les blijven om ver lies te voorkomen. LEIDEN - Het veldkorfbal mag na het afgelopen inhaalweekeinde wachten op beter weer. Zaterdag trotseerde Pernix als laatste de weerbarstige elementen, en een al even fors uitpakkend Blauw Wi- t'51. De Leidse ploeg bevocht een uiterst moeizaame 5-4 zege en be zet nu de koppositie in de promo tieklasse D, voor Fides Pacta dat haar duel tegen OEC voor de twee de maal afgelast zag. Met korfbal had het gebeuren aan de Gooimeerlaan bitter weinig meer van doen. De om de Groenoordhallen loeiende wind kreeg veelvuldig greep op de bal en verre en hoge worpen waren ta boe. Daarbij leek Blauw Wit'51 niet gekomen om te korfballen. Ten koste van alles wenste de Dordte- naren een punt te bemachtigen, en daarbij werden spelvertragende acties, ook in het eerste half uur, allerminst geschuwd. Nu riep Pernix dit onheil in zeke re zin ook over zichzelf af, want de ploeg van coach Jasper Engel speelde voor rust umpoloos en zonder veel fantasie 'Er stonden er een paar te slapenmopperde de man uit Abbenes. Volstrekt on voldoende ook vond hij de 3-1 voorsprong; "We hadden met wind mee een veel groter gat moeten slaan, maar we lieten ons nis lapen sussen door dat vertragende spel letje". De 3-1 voorsprong, voor ru i bij eengesprokkeld door Erica Har- dam en Jenny van der Lakei was al in het eerste kwartier na hei vatting verdwenen. De les <i En gel zijn ploeg in de pauze h zen, bleek echter gezien h' Leidse spel wel begrepen .ar vergeleken met de actie- t genstander was het pr< sie.-pel. dat tot vele onderscheppingen leidde in het middenvak, mna: heel onschuldig. De vele en soms buiten ewoon harde overtredingen van Blauw Wit leidde ook tot de ondergang van de ploeg. Driemaal wees arbi- ter Jansen-Klomp, die een zware middag had, naar de stip en twee van de strafworpen werden door Kees Brokaar benut. Met nog twaalf minuten te gaan was het daarna Pernix. dat geen haast meer had en met risicoloos combineren de opgeklopte spanning uit de wedstrijd wilde halen. Blauw Wi- t'51 vocht door, kwam zelfs nog tot een tegentreffer en, het kon nau welijks uitblijven, incasseerde i gele kaart... BRAM VAN GENT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19