RCL veert op in Huizen 'Het resultaat is heilig' Quick Boys: zo gaat het nu al jaren... Vink waardevol voor Noordwijk Rijnsburgse Boys 'vol vertrouwen' Leiderdorpers verlaten laatste plaats Spits schiet tweemaal raak Nederlaag tegen Nunspeet Strijdwijze van Lisse breekt koploper ARC op: 1-1 MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 HUIZEN - RCL heeft weer uit zicht op lijfsbehoud. De Leider- dorpse eersteklasser leek dit sei zoen als enige aanspraak te maken voor de rechtstreekse degradatie- plaats, maar na de knappe 0-2 winst op Huizen mag de ploeg van trainer Laurens weer hoop koeste ren. Na een lang verblijf bij de uit gang van 1B gaf RCL de rode lan taarn over aan de club die zater dagmiddag aan de boorden van het IJsselmeer werd verslagen. Een verdiende zege, "maar de uitslag had net zo goed andersom kunnen zijn", was Laurens Mouter eerlijk. RCL had echter het geluk dat Huizen de kansen vermorste en zelf "twee uit drie" scoorde. "Dat is voetbal. Vorige week hadden we met 7-3 van GVW moeten win nen, maar misten we de meest een voudige kansen. Nu was het juist andersom", toonde Mouter zich te vreden over het benutten van de scoringsmogelijkheden. Dat daar wederom geen Leider- dorpse spits aan te pas kwam (Ruis en Siera schoten raak), baarde de oefenmeester zorgen. "Het geeft te denken dat Ruis en Siera onze top scorers zijn, die jongens zijn van origine verdedigers. Echt slecht spelen de spitsen niet, ze schieten ze er alleen niet in. En daar gaat het natuurlijk allemaal om". Zich bewust van de grote waarde van het duel tussen de staartclubs posteerde Mouter zijn libero Ruis zaterdag van meet af aan in de spits. Na 12 minuten kon de oefen- meester al tevreden constateren dat zijn keuze goed was geweest. Ruis veranderde met een snoek- duik een schuiver van Hans Braat en zag tot zijn tevredenheid de bal in het doel van Huizen belanden: 0-1. Met de 'storm', die goed voet bal belette, als ruggesteun had RCL het duel nadien naar zijn hand moeten zetten, maar het was Huizen dat na de Leiderdorpse openingstreffer de wedstrijd dic teerde. "Ik tast nog steeds in het duister hoe dat mogelijk was", keek Mouter terug. "We konden de bal maar niet in de ploeg houden. De jongens waren onrustig en ko zen te vaak voor de lange bal op Sieto Schalkers". Dankzij de medewerking van de kansenmissende Leo Ruiters en het weerwerk van doelman Peter van der Heijden bleef RCL een achterstand bespaard. Omdat Mouter in de tweede helft een aan vallend Huizen, nu met de wind mee, verwachtte, haalde hij Cees Ruis weer terug naar de defensie en stuurde Ron van der Post naar de frontlinie. Vreemd genoeg bleef het offensief van de thuisclub uit en waren de kansen voor RCL. Na dat hij al eerder een mogelijkheid had gemist, kogelde Peter Siera, na voorbereidend werk van Sieto Schalkers, in de 52ste minuut wel raak: 0-2. Huizen sprak na de tweede Lei derdorpse treffer al zijn krachten aan. De ploeg transporteerde het leder veelvuldig naar de Leider- dorpse defensie, die vooralsnog geen problemen kende met het verwerken met de vijandelijke pro beersels. In de slotfase raakte het moegestreden RCL pas echt in moeilijkheden, maar op dat mo ment wierp Peter van der Heijden zich op als de redder in nood. Met verve gooide de doelman zich voor Huizenaar Permon, die tot drie maal toe zijn inzet door de Leider- dorpse goalie zag gestopt. Opge lucht constateerde Mouter in de dug-out dat zijn ploeg van tegen treffers bleef verschoond. "Deze overwinning was uitermate be langrijk", verklaarde de trainer. "Vooral voor het moreel. Want ais we hadden verloren, hadden we op vier punten van Huizen gestaan. Dan had ik het niet zo zeker meer geweten. Ik wil niet zeggen dat de jongens de hoop al hadden opgege ven. Waar ze wel langzamerhand moedeloos van werden, was het Peter Siera: topscorer. (archieffoto Holvast) uitblijven van de beloning voor het goede spel. Ik durf te stellen dat RCL twee keer verdiend heeft ver loren, in de overige partijen was kans op winst aanwezig. RCL hoort daarom in deze klasse thuis. Met deze knapen moet behoud mo gelijk zijn". NOORDWIJK - Klaas Vink zal ongetwijfeld met genoegen aan Noordwijk - DOVO terugdenken. Niet alleen scoorde de Noordwijkse spits twee keer in de door zijn ploeg met 3-1 gewonnen ontmoeting, hij was tevens weer eens twee helften lang dominant aanwezig. Ineens waren ze er weer, de korte passeerbewegingen en demarrages die hem voor verdedigers zo moeilijk te bespelen maken. Wie de nog onlangs door FC Den Haag begeerde, maar voor het Ne derlands amateurteam te licht be vonden Noordwijker in de wed strijden tegen Spakenburg en Scherpenzeel aan het werk zag, kon niet anders concluderen dat hij uit vorm was. Hij kwam geen tegenstander meer voorbij en ook het combineren lukte niet. Vorige week ontbrak Vink wegens een en kelblessure in de belangrijke uit wedstrijd tegen Vallei vogels, maar zaterdag stond hij er weer. Vink: "Toch heb ik pas donderdag voor het eerst weer met de groep meege- traind. Dat ging goed, ik kon alles KATWIJK - Elk jaar hetzelfde liedje. Ook nu weer leek Quick Boys na twee-klinkende overwinningen op rij (3-2 tegen DOVO en 2-5 tegen Marken) een serieuze gooi naar de titel in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal te doen. De al 23 jaar naar het afdelingskampioenschap hunkeren de aanhang begon er weer in te geloven, Quick Boys im mers had de laatste weken aangetoond het goede spel in punten te kunnen vertalen. Dus gingen de Katwijkers er zater dag eens goed voor zitten, om hun ploeg vervolgens met 1-2 te zien verliezen van Nunspeet... Zo gaat het al jaren. Juist op het moment dat Quick Boys de indruk maakt definitief een einde te willen ma ken aan de regionale hegemonie van het wél constante Noordwijk, dan vallen de Katwijkers keihard op hun gezicht. De vele voorgan gers van trainer Rob Theuns kon den maar niet uitvissen waar dat precies in zat. De Barendrechter zelf leek na een oriëntatieperiode de formule te hebben gevonden, maar nu na tien wedstrijden het gat met de koplopers IJsselmeer- vogels en Noordwijk toch alweer vier punten bedraagt, moet ook daar aan worden getwijfeld. Waarmeè niet aan de deskundig heid van de oud-voetballer van Feyenoord wordt getwijfeld en waarmee ook niet gezegd wil zijn dat de invloed van een trainer zo enorm groot is. Want omstandighe den waar een trainer geen hand in heeft bepalen vaak over winst en verlies. Dat bleek zaterdagmiddag weer eens op Nieuw Zuid, waar niet de voetballers, maar de wind de eindbestemming van de bal be paalde. Daardoor had Quick Boys- Nunspeet soms veel weg van een parodie op een voetbalwedstrijd. In de eerste helft hadden de gasten storm mee en konden dan ook bo gen op een overwicht, na de pauze hadden de Katwijkse spelers de wind in de rug en pakten op hun beurt het initiatief. De thuisclub trad overigens aan zonder Floor van Duyn, die vorige week bij een bromfietsongeluk een hersen schudding opliep. Wat de veldverhoudingen betreft hielden de beide ploegen elkaar derhalve in evenwicht. Alleen toonden de Veluwebewoners zich 'scherper' in de afwerking, ook al een factor waar een trainer geen in vloed op kan uitoefenen. Althans, niet tijdens de wedstrijd. Rob in de achtste minuut de te zacht in geschoten strafschop van Mart van der Plas stopte, toegekend door ar biter Van Beek nadat Frenk van der Kleij door diezelfde Fidder in het zestienmetergebied onderuit was gehaald. Wind Het was trouwens de eerste keer dat Quick Boys over de middenlijn kwam. De wind blies Nunspeet in de richting van Theo Guyt, die ech ter pas in de zeventiende minuut bij een knal van spelbepaler/uit blinker Wim van Zeist handelend moest optreden. Toen kon de Kat wijkse doelman nog ingrijpen, maar twee minuten later was hij kansloos op de kopbal van Marco Lokhorst, na een voorzet-op-maat van André den Hartog. In plaats van een 1-0 voorsprong keek het behoudend begonnen Quick Boys derhalve tegen een achterstand aan. Hoewel der Freek Rienks het in de eerste helft moest afleggen tegen Wim van Zeist en Johan Jonker (hij werd voor aanvang gehuldigd om dat hij vorige week zijn honderdste wedstrijd had gespeeld) in de lucht een maatje te klein was voor Marco Lokhorst, bleef de schade voor de rust tot die ene treffer beperkt. De enkele keer dat Quick Boys aan de andere kant van het veld in de buurt kwam van amateurinter- national Fidder, toonde de ploeg zich een paar keer gevaarlijk. Hoe wel de passes van Rienks achter wege bleven, Kees van Rooyen veel balverlies leed on invaller Fred Eysberg veel minder diep gang in het spel bracht dan Floor van Duyn pleegt te doen, kreeg de thuisclub enkele kansen. Frenk van der Kleij en Marco van der Plas verzonden ieder een een,keer een goede voorzet, waar Mart van der Plas echter niet op reageerde, Hans van der Plas kreeg een kop- kans en Kees van Rooyen werd van dichbij de mogelijkheid gebo den om uit te halen. Die kansen stonden evenwel niet in verhou ding tot de mogelijkheid die Van der Kleij vlak voor rust op aange ven van Mart van der Plas kreeg. De Haagse Katwijker kreeg een vrije doortocht naar het doel van Fidder geboden, maar stuurde de bal de duinen in. Druk Toen diezelfde Van der Kleij de bal na negen minuten in de tweede helft uit een corner direct over de mis tastende Fidder in het doel de poneerde, leek Quick Boys de za ken alsnog recht te gaan zetten. Gejaagd door de wind oefende de ploeg een enormde druk uit op het doel van Nunspeet (bij wie doel puntenmaker Lokhorst in de rust was vervangen door De Winter). Zoals zo vaak echter viel het doel punt aan de andere kant. André ten Dolle zag zijn schot nog gestopt worden door Theo Guyt, maar in de rebound maakte René van der Molen er 1-2 van (70ste minuut). Met André de Best voor Marco van der Plas en Jonker en Martin Haas noot om de beurt aan het front, leek Nunspeet onder de druk te moeten bezwijken. De thuisploeg kreeg een tiental corners, maar, in volgorde van opkomst, Rienks (knal tegen de paal), opnieuw Rienks, Mart van der Plas (vrije schop net naast) en Hans van der Plas misten, daardoor bleef de 1-2 gehandhaafd. "Dit komt hard aan", had Theuns na afloop moeite met de nederlaag. "Aanwijsbare redenen voor de nederlaag kan ik niet ge ven. We hadden afgesproken be houdend te starten en zorgvuldig op te bouwen. Want in het verleden liep de ploeg zichzelf nog wel eens voorbij. Ik vind niet dat we stom hebben gespeeld. We blijven op de goede weg. Vanmiddag hadden we de ballen er gewoon in moeten schoppen. Het is jammer dat we de aansluiting nu kwijt zijn". Zo gaat het al jaren. FRED SEGAAR (foto Van Boven) I Lissenaar Paul Pijpers passeert de uitgelopen doelman Cor Prook. De inzet zal evenwel geen doelpunt opleveren. LISSE - Onder het motto "Het resultaat is heilig" gelastte Wim Eilander zaterdag zijn ploeg FC Lisse in de confrontatie met koploper ARC een strijdwijze, die volledig was aangepast aan de tegenstander. Agressief spelend en met voortdurend negen mensen achter de bal, dienden de Lissenaren de Alphense formatie op te vangen. De opzet van de Rotter damse oefenmeester slaagde redelijk gezien de 1-1 deling die er na ruim negentig minuten op het elektronische scorebord prijkte. "Een terechte uitslag", vond ARC-trainer Jan Kroese, "want we heb ben het moeilijk gehad met de manier waarop Lisse speelde. Zo'n nega tieve benadering zou eigenlijk afgestraft moeten worden, maar daartoe waren wij ditmaal niet in staat, omdat teveel spelers zich door hun veel overtredingen makende tegenstanders lieten afbluffen. In zo'n wedstrijd mis je bij ons op het middenveld toch Paul Kluivers (ziek/NV), die zich door niemand laat aftroeven. "Door dit alles hebben we ons eigen spel letje niet kunnen spelen en derhalve verdienden we geen overwinning". Wim Eilander meende dat zijn pupillen het concept naar behoren had den uitgevoerd: "ARC heeft nauwelijks kansen gehad en dat zegt genoeg. Ik kan natuurlijk tegen zo'n sterke ploeg mijn jongens wel leuk laten voetballen, maar dan weet ik zeker dat we van het veld worden gespeeld. Dat heb ik vorig jaar in Alphen, toen we met 6-2 verloren, wel gemerkt. Op dit gelijkspel ben ik dan ook best een beetje trots, want er zijn toch maar drie verenigingen die de aanstaande kampioen een punt hebben weten te pakken, waaronder wij dus!" De twee coaches hadden overigens niet genoten, evenmin als de naar schatting zeshonderd toeschouwers. De dwars over het veld staande storm maakt het voor de acteur snu neit bepaald eenvoudig om het pu bliek een attractief geheel voor te schotelen en dientengevolgde diende de spanning alles te vergoeden. Die was er dan ook, en wel tot aan de SPAKENBURG - Rijnsburgse Boys tekende vooraf voor een puntje tegen landskampioen Spakenburg, maar na afloop van het treffen in de eerste klasse B van het zaterdagvoetba1. waren de Rijnsburgers het er over eens dat er veel meer voor hen had in gezeten dan het gelijkspel (1-1) dat uit de bus kwam. Want Rijnsburgse Boys maak te in voetbaltechnisch opzicht een belangrijke stap in de goede richting en creëerde meer kan sen dan Spakenburg. De gasten zagen dit evenwel niet in een overwinning vertaald. In de tweede helft kregen Marcel van der Blom, invaller Martin de Louw, Jack Manuputty en Arie van Dijk goede kansen, die even wel niet in treffers werden omge zet. "We hebben redelijk ge speeld", wist Rijnsburgse Boys trainer Arie Lagendijk. "Dit was de aanzet tot beter spel, want het voetbal moeten we niet vergeten. We moeten voorzichtig zijn en kunnen nog geen conclusies trekken. Maar deze wedstrijd is goed voor het zelfvertrouwen en de vorm". Belangrijk voor de Rijnsburg- sers, want volgende week treedt de ploeg aan tegen Quick Boys. Spakenburg speelt volgende week tegen buur en aartsrivaal IJsselmeervogels. Het duel van zaterdagmiddag stond dan ook in het kader van de voorberei ding op de respectievelijke der by's. De generale pakte voor de thuisclub slecht uit en dat baar de trainer Piet van den Ham zor gen: "Er waren slechts drie spe lers die een voldoende haalden", aldus de oefenmeester. "Dat zal volgende week anders moeten zijn. Als we verliezen van IJssel meervogels moeten we dat tien jaar later nog horen". In Rijnsburg en Katwijk is het niet veel anders. Het verschil was zaterdag dat de Spakenburg spelers al met hun gedachten bij het duel van volgende week wa ren, terwijl de Rijnsburgers alles- op-alles zetten om de week voor de derby al een goede prestatie neer te zetten. Daar slaagde de formatie in. Rijnsburgse Boys had de eer ste helft de wind mee tegen een ongeïnspireerd acterend Spa kenburg, dat tegen de verhou ding in na dik een half uur aan de leiding kwam. Ariejan van der Groep loste een schot, Henk van Voorbergen kreeg de bal niet on der controle, waarna Rico Hop 1- 0 scoorde. Een fikse tegenvaller voor de Rijnsburgers, die ruim tien mi nuten later al op gelijke hoogte kwamen. Een voorzet van Martin Toet zeilde over de hele verdedi ging voor het doel, waar Hans Zwaan het laatste tikje gaf. De 1- 1 stand handhaafde Rijnsburgse Boys (met Paul van der Blom en Johan de Kroon in de ploeg voor Frank van Veen en Martin de Louw) tot de rust. De gasten verwachtten na de pauze een offensief van Spaken burg. Dat bleef evenwel uit. Ster ker nog, de thuisploeg holde ach ter de feiten en achter Rijnsburg se Boys aan. Marcel van der Blom kreeg een goede kans (68s- te minuut), maar hij schoot de bal tegen keeper Jan Wijbenga op. Nadat dezelfde Van der Blom zijn directe bewaker Wim de Graaf een tik had toegediend, werd hij door scheidsrechter Pleunis opgeschreven. Even la ter wisselde Lagendijk de linker spits voor Martin de Louw, die ook een goede kans miste. Zoals ook Van Dijk en Manuputty net niet tot scoren konden komen. Lagendijk: "Nu moeten we be wijzen dat het niet éénmalig is geweest. We hebben in een dal gezeten, maar we hebben de stij gende lijn nu weer te pakken. Dit resultaat is toch goed voor de groep. We zijn vol vertrouwen". meedoen. Toen ook is besloten dat ik tegen DOVO van de partij zou zijn". "Zaterdagochtend is mijn enkel nog behandeld. Tegen Spakenburg heb ik er een tik tegen gehad. Ik ben er toen waarschijnlijk te lang mee doorgelopen. Later op school, ik zit op de academie voor lichame lijke opvoeding, kwam ik bij een oefening verkeerd terecht en was het echt mis. De week voorafgaand aan de wedstrijd tegen Valleivo gels heb ik helemaal niets gedaan, ook op school niet. De afgelopen week heb ik maar een keer ge traind. Toch ging het lekker, die rustperiode heeft me kennelijk laatste minuut. Dat was dan toch de verdienste van de thuisclub, die meer tegenstand bood dan verwacht werd. De fusieclub maakte al in de openingsfase fanatiek duidelijk niet zomaar het volgende slachtoffer te willen worden van de Alphense dadendrang. De Alphenaren werden fel op de huid gezeten door de Lissenaren, die daar waar mogelijk de counter hanteerden. Nadat de Alphense doelman Cor Prook een vrije trap van Henri van der Weijden had gestopt, kregen de bezoekers in de zevende minuut de mogelijkheid om te scoren. Jacques Keij deed dat, van dicht bij, echter niet en mikte over. Lange tijd deed zich daarna voor beide doelen niets bijzonders voor, totdat in de vierentwintigse minuut een half geblokt schot van Leon van der Zwet voor de voeten belandde van Paul Pijpers, die het leder net langs de aanstormende Cor Prook enige centi meters naast de staander plaatste. Vier minuten later was het wel raak, toen een "dwarrelbal" door de opspringende René Lammers werd gemist en Henri van der Weijden vanaf de rand van het strafschopgebied knap profiteerde: 1-0. ARC zette onmiddellijk de jacht op de gelijkmaker in en ontwikkelde een enorm veldoverwicht, dat tot aan het einde van de strijd zou voortduren. Veel kansen wist de Racing zich echter niet te creëren. Het duurde dan ook tot de vierenzestigste minuut, voordat de Alphena ren de gelijkmaker konden bejubelen. Een hoge voorzet van Riny Ooster- lee werd door Frans van der Veen gemist, waarna Wilco van Leeuwen fraai raakpegelde: 1-1. FC Lisse, dat na rust twee prima kansen kreeg (Arie Schalk en Arnold Vermeulen misten), had in de laatste minuut geluk dat arbiter Wijnholds een in het net vallende voorzet van Ardy Oosterlee niet als treffer wilde toekennen, omdat ARC'er Bert Bakker goalie Bart de Bruin zou hebben gehinderd. De juiste uitslag kwam door Wijnhold's beslissing wél op het scorebord. NICO VERWOERD Noordwijk kon zaterdag geen be roep doen op John Marijt (ge schorst) en Robert Knauff (gebles seerd). Ex-WSB'er Kees Nulkes mocht om die reden debuteren op het middenveld en Wim Vink, vori ge week al in de ploeg, kreeg op nieuw een kans zich als rechter vleugelverdediger te bewijzen. Beiden toonden aan de eerste klas se aan te kunnen. Het zag er overigens in eerste in stantie naar uit dat Klaas Vink we derom eeri ongelukkige wedstrijd zou spelen. Het duel was nog maar net begonnen of hij werd in de diepte aangespeeld. Geheel vrij voor doelman Marcel van Wijn gaard liet hij de bal echter van zijn schoen afspringen. Vervolgens kregen de toeschouwers een kwar tier lang een tam partijtje te zien, waarin slecht plaatsen aan beide kanten eerder regel dan uitzonde ring was. Een goal van Timo Gerlof, hal verwege de eerste helft tot stand gekomen, brak de wedstrijd open. De hard werkende Geert-Jan Bak ker trok de bal vanaf links voor doel, waar Gerlof boven iedereen uittorende en met het hoofd scoor de. DOVO, met oud AZ 67-speler Jan Gaasbeek onopvallend in de gelederen, antwoordde meteen met vrije trap van Bert van Sas, die Dick Dortmundt tot een knappe reactie dwong. Hierna onstond eni ge paniek in de Noord wykse de fensie. Henne Oostermeijer ver scheen tot twee keer toe in sco- ringspositie, maar vond beide ma len Dortmundt op zijn post. Een kwartier voor rust stond Bakker voor de tweede keer aan de basis van een Noordwijkse goal. Hij plaatste de bal uit een vrije trap op de wegsprintende Klaas Vink ("Dat was spontaan, niet ingestu deerd"), die prompt alle frustraties van zich afschoot: 2-0. Houtwerk Het scheelde maar weinig of Noordwijk was zelfs met een 3-0 voorsprong gaan rusten. Kort voor de pauze beproefde Jos Smits, op aangeven van alweer Bakker, de kwaliteit van het houtwerk boven Van Wijngaard, die geluk had dat Iwan Hermans de terugspringende bal net niet goed kon raken. In de tweede helft moest de ploeg uit Veenendaal komen, omdat een 2-0 achterstand het thuisfront nu een maal weinig reden tot juichen biedt. Daardoor kon Noordwijk zich volledig uitleven in de coun ter, een speelwijze die de ploeg van Eelman op het lijf geschreven is. Noordwijk kreeg via uitvallen een handvol riante scoringskansen, waarvan het er nog maar een be nutte. Dat gebeurde veertien minu ten voor tijd door Klaas Vink, die daarbij enige medewerking onder vond van de Veenendaalse doel man. Die liet de vanuit een moeilij ke hoek ingeschoten bal onder zijn lichaam doorglippen. Bij andere, heel wat eenvoudiger mogelijkheden weigerde Noord wijk merkwaardig genoeg tot sco ren te komen. Een fraai uitgespeel de counter bracht bij voorbeeld Hermans geheel vrij voor Van Wijngaard, die de inzet in een re flex keerde. Ook nadat de voor Gerlof in de ploeg gekomen René van Hensbergen hem oog in oog met de sluitpost had gebracht, kon Hermans zijn goaltje niet meepik ken. Hij nam het leder ineens op de pantoffel, maar knalde meters over. Tussen de bedrijven door dook ook Klaas Vink twee keer voor het slechts door de keeper af geschermde doel op. Eerste kans De eerste kans werd om zeep ge holpen omdat hij niet zelf schoot maar afspeelde op Hermans en bij de tweede had Vink niet in de ga ten dat Jan Ditewig hem op de hie len zat. De Noordwijkse spits was doelman Van Wijngaard al voorbij, doch zag de Veenendaalse aan voerder op het allerlaatste moment de bal nog voor zijn voeten wegglij den. Dat DOVO zes minuten voor tijd door toedoen van Steef van de Oosterkamp de eer redde, deed Noordwijk geen pijn meer. De winst was al binnen. Toen boven dien bleek dat IJsselmeervogels een punt verspeeld had aan WOG kon de zaterdag helemaal niet meer stuk. CHRIS HARTMAN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17