Vrouwen Avanti simpel verder Feyenoorders bang voor eigen fans Jan Raas terug als voetballer Doelman scoort met uittrap Barcelona wint prestigeduel LEIDSCH DAGBLAD Naar halve finale van Europees tafeltennis Na bom-incident in wedstrijd bij MW Van toeschouwer tot reserve-international MAANDAG 11 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 's HEERENHOEK (GPD) Kwantum-ploegleider Jan Raas heeft gisteren met veel succes zijn rentree gemaakt als voetballer. Op aandringen van de club werd de sinds vrijdag 33-jarige Raas over gehaald weer te gaan voetballen en als spelverdeler van Patrijzen 3 (vierde klas zondag afdelingsvoet bal) bleek hij over een voortreffelij ke techniek en inzicht te beschik ken. Snelheid kwam hij nog wel iets te kort, maar de 16-0-overwinning van zijn elftal op Middelburg 8 spreekt boekdelen. Jan Raas zelf scoorde tweemaal en uit drie voor zetten van hem kwamen nog eens evenzoveel treffers tot stand. Jan Raas had op 16-jarige leeftijd voor het laatst gespeeld bij het toenmalige Luctor in Heinkens- zand, voordat zijn glanzende wie- lercarrière startte. Zeventien jaar later bleek hij nog steeds kwistig met passes te kunnen strooien. LEEUWARDEN (GPD) - Doelman Oscar Zijlstra heeft zaterdagavond tijdens de wedstrijd SC Cambuur- Willem II een apart doelpunt ge maakt. De lange sluitpost van de Leeuwarder eerste divisieploeg bracht SC Cambuur na 21 minuten op 1-0. Na een verre uittrap van Zijlstra, waarbij de bal gedragen werd door de wind, stuiterde het leer aan de andere kant van het veld vlak voor zijn collega Ton Verkerk hoog op. De Willem Il-doelman werd er to taal door verrast en moest de bal uit het net halen. Het publiek bracht Oscar Zijlstra een ovatie, terwijl zijn medespelers hem op de schouders namen en langdurig omhelsden. Cambuur verloor het duel wel met 4-3. WK hockeysterg definitief in Amstelveen AMSTELVEEN (GPD) De Inter nationale Hockey Federatie (FIH) heeft het wereldkampioenschap voor vrouwen definitief toegewe zen aan Nederland. Het toernooi om de wereldtitel wordt volgend jaar van 15 tot en met 24 augustus gehouden in het Wagenerstadion in Amstelveen. Voorzitter Sjoerd Bouma van de KNHB maakte dat gisteren na af loop van de laatste interland van de test-serie tegen Groot-Brittan- nië bekend. Aanvankelijk zou het WK in Canada (Vancouver) wor den afgewikkeld, maar vanwege organisatorische en financiële pro blemen moest daarvan worden af gezien. MADRID (AFP) - De Spaanse landskampioen FC Barcelona heeft zaterdagavond voor 100.000 toeschouwers in het eigen stadion Nou Camp het prestigeduel met lijstaanvoerder Real Madrid met 2- 0 gewonnen. Na zeven overwinnin gen en drie gelijke spelen beteken de dit de eerste nederlaag vooi Real Madrid, dat niettemin eerste bleef met zeventien punten uit elf wedstrijden. FC Barcelona is in op mars. De ploeg heeft nog vijf pun ten achterstand op Real, maar een wedstrijd minder gespeeld. SüIFT HAZERSWOUDE-DORP - De vrouwen van Dextro/Avanti heb ben zich zaterdagavond onver wacht eenvoudig geplaatst voor de halve eindstrijd van de Nancy Evans-bokaal. De Hazerswoudse tafeltennisploeg rekende in iets meer dan twee uur af met het gere nommeerde Industrogradnja Za greb. Veel tegenstand ondervond Avanti van de gehandicapte Joego slavische nummer twee niet: 5-1. Het duel in de kwartfinales was ronduit teleurstellend. Het succes volle Zagreb, dat in voorgaande ja ren twee keer een plaats in de fina le wist te bewerkstelligen en drie keer tot de laatste vier reikte, was noodgedwongen met een compleet nieuwe ploeg naar Hazerswoude gekomen. De in Nederland niet on bekende kopvrouw Palatinus is ernstig ziek. Cvetkovic is onlangs moeder geworden en ontbrak eveneens. Verder moest coach Vi dolin voor de naar Opatia vertrok- formatie te- In de goed bezette Avanti-hal bracht Zagreb een zeer jeugdig trio op de been. Maca Grkinich (18), momenteel vierde van haar land, en Ivana Cok (18), twaalfde, moes ten het voortouw nemen en junior Gordana Sisac (15) maakte het drietal compleet. Avanti kon daar latinus en Cvetkovic erbij ziet met Bettine Vriesekoop, Miijam ploeg er heel anders uit". Kloppenburg en Ellen Bakker internationaal genover stellen. De verwachtingen in het Joego slavische kamp waren om die re den vooraf al niet hooggespannen Vidolin: "We rekenen op een 5-0 nederlaag. Elke partij die we kun nen winnen is meegenomen. We kunnen nu eenmaal niet in onze sterkste opstelling spelen. Met Pa- MOSKOU (Rtr) - Als nieuwe wereldkampioen schaken heeft Gari Kasparov zijn imago van rebel afgezworen. Tijdens de persconferentie, die gisteren in de barokke Tsjakovski-con- certzaal van Moskou werd ge geven, zei de 22-jarige nieuwe kampioen in aanwezigheid van FIDE-voorzitter Campomanes en de voorzitter van de Russi sche schaakbond Vitali Sevas- tianov, dat er een groot verschil bestaat tussen Kasparov de ti telhouder en Kasparov de uit dager. Volgens hem brengt het dragen van de schaakkroon grote verantwoordelijkheden met zich mee. Hij zal zich ge heel inzetten voor zijn vader land. Kasparov, de jongste kam pioen uit de schaakgeschiede nis, maakte zaterdag een eind aan het tienjarig bewind van Karpov door hem met 13-11 te verslaan, in een match over in toaal 72 partijen die pas veer tien maanden na het begin be slist werd en die opgetekend zal worden als de langdurigste en meest verbitterde schaak tweekamp van de historie. Crisis In februari van dit jaar zag de van afkomst Joods/Armeense Kasparov zijn eerste aanval op de titel gedwarsboomd door het abrupte ingrijpen van FI- DE-president Campomanes op het moment dat zijn tegenstan der bij een 5-3 voorsprong na 48 partijen in een psychologi sche crisis was geraakt. Kasparov brandmerkte die beslissing als een poging de uit geputte Karpov te redden en zei erbij dat zijn verhouding met de Sowjetrussische schaakofficials uitermate slecht was. Nu verklaarde Kas parov, dat het verleden dient te worden begraven. Hij voegde eraan toe: „Als uitdager wilde ik dat de tweekamp op een eer lijke, sportieve manier zou wor den beslist. Als kampioen ben ik mij er van bewust een grote verantwoordelijkheid te heb ben ten opzichte van de ver dere ontwikkeling van het schaken". Waardering Daarvoor is het goed dat de goede heeft gewonnen van de slechte, zoals het sterk versim pelde beeld is dat oprijst na de tweekamp. Kasparov streed niet alleen tegen zijn tegenstan der, maar ook tegen de offi cials. De individualist ontmoet te steeds meer waardering voor de wijze waarop hij zijn ongelij ke strijd voerde. Niet alleen in het westen, maar ook in de Sowjet Unie zelf vereenzelfvig- de de gewone burger zich meer en meer met hem. „Geef toch op, waar wacht je nog op", schreeuwde een verhitte sup porter zaterdag Karpov toe, toen deze op het punt stond te capituleren. In Moskou raakten de uiter sten elkaar dan ook. Kasparov en Karpov zijn twee totaal ver schillende persoonlijkheden met tegengestelde karakters en een geheel andere schaakop- Gari Kasparov jubelt het uit van vreugde. Hij heeft zojuist de wereldtitel schaken veroverd en wil dat weten ook. Terwijl de schaakstukken voor de laatste maal in de tweekamp worden opgeborgen, huppelt hij uitbun dig op de plaats en zwaait naar de toeschouwers, die zijn naam scanderen. De jongste wereld kampioen uit de schaakgeschie denis meldde tijdens de pers conferentie dat het dragen van de schaakkroon grote verant woordelijkheden met zich mee brengt en dat hij zich geheel zal inzetten voor zijn vaderland. Daarmee heeft hij zijn imago van rebel afgezworen, (foto anp> vatting. De één stond bekend als een stille tacticus (Karpov), de andere was een romanticus met wilde ideeën, maar in de tweede match werden die rol len meer en meer omgedraaid. Wat bleef was de geringe sym pathie die ze voor elkaar voel den, die liep bij bij de tweede start op 3 september zelf op naar regelrechte animositeit. Karpov betichtte zijn opponent er zelfs van dat hij hem tijdens de partijen binnensmonds zat te beledigen. Hoewel hij zijn populaire schaakstijl liet varen, koos het publiek steeds de kant van Kasparov, die bij het allesbe- slissende 24ste duel met en thousiasme werd ontvangen. De met wit spelende Karpov speelde alles of niets, had lang het initiatief, maar verloor dat op de 34ste zet en trapte ten slotte in een val. Terwijl het pu bliek zijn naam scandeerde ver woeste Kasparov de witte stel ling. Na zijn 42ste zet, die hij met een van woede en wan hoop vertrokken gelaat uit voerde en het doeltreffende antwoord, gaf Karpov de partij en de wereldtitel op. Kasparov gaf pas later iets op: zijn imago van rebel. Op de vraag of hij evenals Karpov, die voorzitter is van het Russische vredes-comite, officiële politie ke activiteiten zal ontwikkelen, antwoordde hij: Ik zal alles doen, wat ik kan voor mijn va derland". De nieuwe titelhouder wei gerde in te gaan op de vraag hoeveel geld de overwinning hem heeft opgebracht. Officieel was sprake van een miljoen Zwitserse franken, maar Engel se kranten berichtten onlangs dat het niet meer is dan vijftig duizend roebel. Die zijn overi gens wel om te zetten in harde valuta, waarvoor in de speciale staatswinkels goederen kun nen worden gekocht, die an ders voor de Sowjet-burger niet te verkrijgen zijn. Kasparov noemde in zijn dankwoord zijn moeder Klara als de drijvende kracht achter zijn schaakcarrière. Na het MOSKOU (EFE/ANP) - Gari Kasparov is de achtste wereldkam pioen schaken, die de Sowjetunie in honderd jaar heeft voortge bracht. Hij is met zijn 22 jaar tevens de jongste titelhouder. De lijst van wereldkampioenen ziet er als volgt uit: 1886-1894 Wilhelm Steinitz (Tsj), 1894-1921 Emanuel Lasker (Brd), 1921-1927 Jose Raul Capablanca (Cuba), 1927-1935 Alexan der Aljechin (Sow), 1935-1937 Max Euwe (Ned), 1937-1946 Alexan der Aljechin (Sow), 1948-1957 Mikail Botwinnik (Sow), 1957-1958 Vassili Smislov (Sow), 1958-1960 Mikail Botwinnik (Sow), 1960- 1961 Mikail Tal (Sow), 1961-1963 Mikail Botwinnik (Sow), 1963- 1969 Tigran Petrosjan (Sow), 1969-1972 Boris Spasski (Sow), 1972- 1975 Robert Fischer (Vst), 1975-1985 Anatoli Karpov (Sow), 1985- Gari Kasparov (Sow). overlijden van zijn vader veran derde Kasparovs moeder de fa milienaam van Weinstein in de gerussificeerde versie van haar meisjesnaam Kasparian. Ook Michael Botwinnik deel de in de hulde. Kasparov deel de mee, dat Botwinnik hem had gevraagd de leiding over te nemen van de schaakschool, die de naam van de oud-we reldkampioen draagt. De komende week keert Kas parov naar zijn woonplaats Ba koe terug om daar te bekomen van de vermoeienissen. Hij zal niet deelnemen aan het team kampioenschap, dat over enke le dagen in Luzern begint. Kar pov gaat wel naar Luzern, even als Joesoepov, Sokolov, Vagan- jan, Beljavski, Smislov, Tsjer- nin en Poloegaievski. De nieuwe titelhouder legde er de nadruk op, dat hij een 'spelende' wereldkampioen zal zijn. In die hoedanigheid komt hij half december naar Neder land voor de tweekamp met Jan Timman, die van 14 tot en met 20 december in Hilversum zal plaatsvinden. Over honderd dagen krijgt Karpov zijn kans op revanche. De Joegoslaaf taxeerde de zaak goed. Beter dan Avanti, dat er bij voorbeeld in de aanloop van het duel op gerekend had dat Batinic het Zagreb-team zou versterken. Maar Batinic speelt sinds jaar en dag voor stadgenoot Mladost, de onbetwist sterkste (universiteits- )ploeg van Joegoslavië. Het door een bouwonderneming gesteunde Industrogradnja, de eeuv/ige twee de achter Mladost, kan aan dat spelpeil niet tippen. En de doorge voerde veijonging maakt dat gat alleen maar groter. Zoals Zagreb ook in de Europa Cup pas op de plaats heeft moeten maken. "We hopen in onze eigen competitie nu op een derde of vierde plaats. Over een aantal jaren moeten we het ou de niveau weer kunnen halen. Want deze jonge meisjes hebben wel talent", weet Vidolin. Zagreb was dus niet rijp genoeg om het ook op Europees vlak ge louterde Avanti bij te kunnen be nen. Met de voor de Europa Cup aangetrokken Mirjam Kloppen burg er bij is de Hazerswoudse ploeg zelfs zo sterk geworden dat het achter de Hongaarse Cup-hou der BSE Boedapest als favoriet mag gelden. Zonder noemswaardi- ge inspanning mepte Avanti z'n verzwakte opponent met 5-1 naar huis. De nul kon niet worden ge handhaafd omdat Ellen Bakker haar (matige) partij tegen Maca Grikinich met 19-21 en 11-21 moest inleveren. Tegen Gordana Sisac kwam de Leidse speelster in Ha zerswoudse dienst wel tot winst. Daar was een derde game voor no dig omdat Bakker in de eerste on nodig twee game-points verspeel de: 21-23, 21-15 en 21-19. Bakker Sisac was verreweg de beste partij van de avond en tenminste nog een aardig sluitstuk van het verder nauwelijks boeiende treffen. Kloppenburg en Vriesekoop, beiden hoog genoteerd op de Euro pese ranglijst, staken met kop en schouders boven hun tegenstan ders uit. Eerstgenoemde, die in de normale competitie voor Odion uit Gaanderen speelt maar curieus ge noeg toestemming heeft om met Avanti de landsgrenzen over te trekken, had echter twee keer een sterke finish nodig om goed ogen de cijfers te scoren. Tegen Ivana Cok won zij met 21- 16 en 21-15 en Maca Grkinich ging er met 21-14 en 21-17 aan. Vriese koop speelde met Sisac (21-11, 21- 7) en vrolijkte haar partij tegen Cok op met enkele fraaie slagenwisse lingen: 21-13. 21-12 Avanti bereikte op deze simpele manier voor de derde keer in de ge schiedenis de halve finale. Het zicht op de eindstrijd lijkt alleen ontnomen te kunnen worden door BSE Boedapest. Daarom kijkt men in Hazerswoude reikhalzend uit naar de loting. Die moet bepalen of de meest voor de hand liggende fi nale tussen BSE en Avanti ook tot het laatst bewaard zal blijven. WIM VAN WANROOY ADVERTENTIE ZEGMAAR* TEGEN 'Nh KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions ules ook voor kamsteeg zekerheid' MAASTRICHT (GPD) De spe lers van Feyenoord lieten de moge lijkheid voetbalgeschiedenis te schrijven ongebruikt, de angst voor het verlies van twee competi- tiepunten won het van de vrees voor de projectielen van een mis dadig deel van de eigen suppor- tersschare. Scheidsrechter Egbert Mulder staakte zaterdagavond de competi tiewedstrijd in Maastricht tussen MW en de Rotterdammers acht minuten voor het rustsignaal, om dat uit het vak met Feyenoord-sup- porters een bom op het veld ge gooid werd. MW en de arbiter wil den na de intrede van de mobiele eenheid verder, maar toen Mulder met de bal onder de arm bij de kleedkamer van Feyenoord aan klopte, bleek daar de bereidheid om verder te spelen bij een groot deel van de spelers niet meer aan wezig. Angst voor herhaling, bang voor het gedrag van de eigen fans. Doel man Joop Hiele en middenvelder Keje Molenaar kregen bijval met hun oproep het burgerkloffie aan te trekken. Hiele: „Een paar jaar te rug bij Feyenoord-NEC is ook al eens zo'n ding vlak naast me ont ploft, mag je dan een beetje angst hebben. Ik wilde binnen blijven, zijn de emoties minder dan besef je dat het niet kan". Pas nadat voor zitter Gerard Kerkum de vermoe delijke consequentie van wegblij ven - staken door schuld, twee punten in mindering - aan de garde van Fafié had overgebracht wilden de tegenstribbelende spelers de wedstrijd vervolgen. Een ploeg die niet verder wil uit angst voor het gedrag van de eigen supporters, dat is nog niet eerder, vertoond in het bedorven voet balklimaat. Het unieke schrikte de spelers af, vertelde aanvoerder Ben Wijnstekers. De bom sloeg in op de plaats waar hij zijn voetbalarbeid verrichtte. „Gelukkig was ik net naar voren", bedacht de rechter- verdediger en gelukkig was ook de daar dienstdoende ballenjongen met de aanval van de Rotterdam mers meegehuppeld. „Waren we niet verder gegaan dan hadden we binnen de KNVB weer iets nieuws geschapen, dan hadden we nog een keer naar Maastricht gemoeten om de wed strijd uit te spelen. Daar komt bij dat het onze mensen waren die de bom gooiden en moeten wij dan de ploeg zijn die niet verder wil"? Op het moment dat het projectiel de verveeld toekijkende bezoekers wakker schudde, hoefde het voor scheidsrechter Mulder niet meer. De chauffeurs van de stadsbussen die de 'supporters' van station naar stadion vervoerd hadden werden naar hun voertuigen geroepen. In de kleedkamer kwam de arbiter te rug op zijn beslissing de partij defi nitief te staken. Zijn argumenten De gezichtsuitdrukkingen spreken boekdelen. Scheidsrechter Mulder, Simon Tahamata (1) en John Erik- sen (achtergrond) gaan met angst in hun hart terug het veld op. ,roto ANP, waren dezelfde als na het drama in de Brusselse Heizei, waar de bal bij Juventus-Liverpool aan het rollen gebracht werd omdat bij de afvoer van de supporters problemen ver wacht werden. Mulder eiste in eer ste instantie dat het vak met Rot terdamse fans ontruimd werd en was vervolgens tevreden met de lo geerpartij van de mobiele eenheid in het door enkele honderden vooraf gefouilleerde fans be volkte Feyenoord-vak. Problemen deden zich in het sta dion verder niet voor. „Maar" con stateerde Mulder, „het was niet meer als voor het incident. De spe lers waren geprikkeld en snel geïr riteerd, het had invloed op ieder een". Een mening waar Feye- noord-aanvoerder Ben Wijnstekers zich in kon vinden: „Een vervelend avondje". (Van onze sportredactie) LEIDEN/HILVERSUM- Dat het rugby in Nederland in feite nog maar in de kinderschoenen staat werd zaterdag nog eens bewezen met de gang van zaken rond het nationale team. Bondscoach Jansma had op het nationale rugbycentrum in Hil versum een oefenduel geregeld tegen een sterke ploeg uit Wales. Door late afzeggingen van twee spelers raakte hij plotsklaps in de problemen. De selectie was blijkbaar niet al te breed opgezet. Maar geen nood, hij belde een paar uur voor de wedstrijd steunpi laar Kees Koemans met de vraag of die soms DIOK-clubgenoot Eric Jan Berendsen kon meenemen. Dat kwam goed uit want Berendsen was toevallig net onderweg naar huize Koemans. Om daar, bij zijn entree en tot zijn stomme verbazing, van het ene op het andere moment van toeschouwer tot (reserve)international gepromoveerd te worden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13