Kamer over 'jeugdseks' verdeeld Wiegel overschaduwt Nijpels Kritiek op wetsvoorstel Nog steeds onenigheid over ziekteverzekering Brandweer geeft voorproefje met twee acties schuimkraag Transseksueel in vrouwengevangenis Ik Jan Cremer failliet verldaard, schorsing voor theaterdirecteur "STARDUST1 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 GRONINGEN (GPD/ANP) - In de Tweede Kamer blijkt grote verdeeldheid te bestaan over de vraag of het onlangs bekend geworden wetsvoorstel van minister Korthals Al- tes (justitie) voor een verruiming van seksuele contacten met jongeren moet worden aanvaard. De bewindsman wil seks met kinderen van 12 tot 16 jaar niet al bij voorbaat strafbaar stellen. Hij wordt gesteund door zijn partij, de WD, hoewel ook daar de meningen verdeeld zijn, net als in de PvdA. Het CDA en en klein rechts zullen zeker tegen stemmen, evenals vermoedelijk D'66. Het D'66-kamerlid prof. dr. G. Mik wikkeling van hun seksualiteit is zei gisteren te hopen, dat de voor- nog gaande en bovendien is de vor- gestelde, nieuwe zedelijkheidswet- ming van hun intelligentie en hun geving zal worden verworpen. Hij visie op hoe het in de wereld gaat vindt dat dit wetsontwerp onvol- nog niet voltooid. Binnen dat ka- doende bescherming biedt voor der kan er vrijwel nooit sprake zijn het kind en een vrijbrief voor pedo- van een vrije keuze", aldus prof. fielen kan worden. Mik. In onze krant van gisteren liet de Amsterdamse jeugdpsychiater Essentieel in de nieuwe wet is De Levita zich in soortgelijke be- dat seksueel contact met kinderen woordingen uit. tussen 12 en 16 jaar niet meer straf baar is als die kinderen 'uit vrije wil' hebben meegedaan. Mik, van Pedofielen Grote demonstratie in Zeist Demonstrerende brandweerlieden spoten gisteren het trappenhuis van het Amsterdamse stadhuis en een deel van het gebouw zelf vol met schuim en ontstaken tientallen rookbommen in de gangen. Daarna grote lol en zingen onder de paraplu. (foto anpi huis uit jeugdpsychiater en gespe cialiseerd in de behandeling van TT problemen van 12-tot 16-jarigen. Over pedofielen zei Mik: „U vmdtdaterby verreweg de meeste £1%^ ÏSSL pubers nooit sprake kan zijn een echte vrije wil of keuze. „De Les ontwikkeling van kind naar vol- i verschillende fa- i. Een daarvan is de puberteit geen fatsoensrakker ben. Een niet minder dan andere mensen. Maar een wet is er nou eenmaal ook om de zwakkeren te beschermen. En in de relatie pe- dat is nou precies de meest bewo- dofiel-pulber jal het Jdndjioor- gen ontwikkelingsfase". gaans de zwakkere partij zijn1 Het D'66-kamerlid zei niet te be- „Kinderen van twaalf tot zestien grijpen waarom Korthals Altes nu jaar hebben nog niet definitief hun met een wetswijziging komt, voor eigen identiteit gevonden, de ont- al ook omdat er geen signalen uit de samenleving zijn gekomen waaruit zou kunnen blijken dat er behoefte aan is. Proces duurt te- lang: kapitein ontloopt cel na dood verstekeling De PvdA-fractie gaf gisteren f DEN HAAG (ANP) - Actievoeren de brandweermannen hebben gis teren in Breda en Amsterdam een voorproefje gegeven van de acties J volgende week in petto hebben. In Amsterdam werd van een blusboot in de Oude Zijds Voorburgwal de binnenplaats van het stadhuis volgespoten en werd de kantine met blusschuim be dekt. Toen met twee waterkanon nen enkele ruiten waren kapotge schoten, werd de actie beëindigd. De acties volgden op een gesprek tussen wethouder Walraven en ver tegenwoordigers van de actievoe rende brandweermannen en hun bond. In Breda deponeerden brand weermannen grote hoeveelheden snipperpapier rond het gemeente- weer, onder meer een verhoging zaamheden neer. Dat houdt onder dat startbanen in voorko mende gevallen niet sneeuwvrij worden gemaakt en dat de brand weer niet aanwezig is tijdens het bijtanken van vliegtuigen. met enkele honderden guldens de onregelmatigheidstoeslag, lan delijk moeten worden besproken. Er zouden volgens het Amster damse gemeentebestuur onder handelingen moeten komen tussen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de landelijke bonden. Het resultaat zou dan aan minister Rietkerk (binnenlandse ia:^:Tu„4Le"__1J.k.en__°I zaken) moeten worden voorgelegd, die vervolgens gelden uit het ge meentefonds daarvoor beschik baar zou moeten stellen. Als-de bewindsman daartoe niet J H „«JHRI v. bereid is, moet het onderhande- bondsvertegenwoordiger weten. In Groningen krijgt het college m B en W aanstaande maandag te horen dat het binnen tien be reidheid bestaat om te onderhan delen over een blijvende verbete ring van de regelmatigheidstoeslag en een looneis. Acties zijn onver mijdelijk als die bereidheid er niet plaatselijke vak- lingsresultaat worden besproken tussen de plaatselijke bonden en desbetreffende gemeenten. verklaring uit om aan te geven dat huis en in de tuinen van wethou zij nadere discussie wil over het ders. Een schuimkanon zorgde wetsvoorstel van de bewindsman, |gj In Tilburg werd overeenstem ming bereikt over de 'vele dat het stadhuis een winterse aanblik kreeg toen dikke lagen wit schuim tegen de muren werden ge spoten. Hun actie werd even later beantwoord: zij kregen van de bur gemeester en van de verantwoor delijke wethouder de toezegging dat er maandag een gesprek zal ko men om over de eisen van de brandweerlieden te praten. De actievoerders in Amsterdam reageerden verbijsterd op het standpunt van B en W. Die lieten weten dat de eisen van de brand- Volgens de PvdA zitten principiële kanten' aan het voor stel 'waarmee mogelijkerwijs moeilijk te verenigen belangen (waaronder die van minderjarigen) gemoeid zijn". De fractie meent, dat het wetsvoorstel veel vragen DEN HAAG - De Nederlandse ka- oproept en voegt er aan toe, dat de pitein van het schip Bonyriver, die PvdA niet automatisch de WD op 24 oktober 1979 voor de kust steunt om wetsontwerpen waar het van Nigeria een Ghanese versteke- CDA niet achter kan staan, toch ling overboord zette waardoor de aan een meerderheid te helpen, man verdronk, dreigt zijn twee jaar gevangenisstraf wegens het mede- plegen van doodslag te ontlopen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. Leijten, vindt dat de pro cesgang te lang duurt. Dat komt door fouten die zijn gemaakt bij het Gerechtshof in Arnhem. In eerste instantie werd de kapi tein in 1980 door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot drieë- neenhalf jaar cel. Nog hetzelfde jaar werd dat vonnis gevestigd Voor Amsterdam geldt dan wel de bra^wee^ersoneel over automa- Sltri IrS' tische doorstroming naar de func- weerkaireme ^n de Bijlmermeer ^^eslotnTetezeufng^vt^ twee kazernes niet op te heffen worden ingevoerd. Ook den er in dat geval arbeidsplaatsen actievoerders bij de gemeentelijke brandweer om de tafel komen te vervallen. Voorwaarden _dPf,vprip#» /(ia /(a V\nn/(an on /ia nnf iot/aor/iare Zestienhoven De Rotterdamse brandweer leg de gisteren op het vliegveld Zes tienhoven de bijkomende werk- Donderdag 14 november gaan de ievoerders en de gemeente weer de tafel zitten om te praten over de brandweer. In Amstelveen ten slotte hebben de bonden AbvaKabo en CFO la ten weten vóór 15 november een gesprek met B en W te willen heb ben om een oplossing te vinden voor de bij het korps levende onge noegens. SCHADEVERGOEDING - Mr L. Spigt, de advocaat van de familie de omgekomen Greenpeace- het schadevergoedingsbedrag niet noemen. Hij zei wel dat de nabe staanden en hijzelf gezien de DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ka binet en de Tweede Kamer hebben nog geen overeenstemming be reikt over de geschilpunten rond de herziening van het stelsel van ziektekostenverzekeringen. De Ka mer heeft voor komende maandag een commissievergadering met staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) op het program ma staan. Premier Lubbers zei gis teren dat die vooral een technisch karakter zal hebben, waarbij nog geen definitieve politieke stellin gen worden betrokken. In Zeist demonstreren vandaag bestuurders, leden, directies en medewerkers van ziekenfondsen uit het gehele land tegen de plan nen van het kabinet om 800.000 vrijwillig verzekerden uit het zie kenfonds te stoten. Een meerder heid van de Kamer lijkt hun be zwaren te delen, maar het hangt vooral van het CDA af in hoeverre die meerderheid doorslaggevend De opheffing van de vrijwillige verzekering geldt met name voor mensen die niet in loondienst zijn (zelfstandigen, mensen met een uitkering). Het kabinet heeft daar toe besloten, omdat deze verzeke ring onbetaalbaar dreigt te wor den. Voor een deel zou de groep vrijwillig verzekerden moeten wor den ondergebracht in het verplich te ziekenfonds. De meesten zou den zich op de particuliere markt moeten verzekeren. PvdA en CDA willen dat de vrijwillige verzeke ring in afgeslankte vorm blijft voortbestaan. Ook de VVD heeft een aantal 'mitsen en maren' tegen de plannen van de regering. De commissievergadering zal volgens Lubbers een soort 'ver lengde schriftelijke voorbereiding' van de wetsontwerpen zijn, waar bij het antwoord op een aantal Man tilt drie kerken voor 250.000 gld. APELDOORN (ANP) - De politie van Apeldoorn heeft een 69-jarige man uit die plaats aangehouden die ervan wordt verdacht als pen ningmeester drie kerkgenoot schappen voor ruim 250.000 gul den te hebben benadeeld. De man heeft bekend, aldus de politie. Het gaat om het Gereformeerd Sociaal en Economisch Verband, de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt en de Particuliere Synode Gelderland, die respectievelijk 102.500, 134.850 en 16.500 gulden tekort komen. Een onderzoek door de Apeldoornse politie in samen werking met de Centrale Recher che- en Informatiedienst (CRI) wees uit dat de man van 1978 tot afgelopen vooijaar via acht bank en girorekeningen vdoor allerlei manipulaties geld liet afvloeien. fotograaf Fernando Pereira, heeft standigheden tevreden waren met gisteren in Parijs een principe-ak- het bedrag. door het Gerechtshof in Den Haag. De Hoge Raad verwees de zaak we gens vormfouten naar het Ge rechtshof in Amsterdam. In de cember 1981 kwam het hof tot een zelfde straf. De Hoge Raad was het echter opnieuw niet eens met de overwegingen e in oktober 1982 hof in Arnhem. Gro ninger politierechter moest verschijnen wegens bedreiging, zit op dit mo ment een gevangenisstraf van vier maanden uit in de vrouwengevangenis in zijn woonplaats. De man voelt zich al sinds zijn kindertijd niet thuis in een mannenlichaam en maakt plannen Voor een operatieve sekseveran dering. Hij voelde zich 'doodongelukkig' in het Leeuwarder Huis van Bewaring en vroeg daarom overplaatsing aan naar een vrouweninrich ting, wat onlangs werd toegestaan. koord met Franse regeringsverte genwoordigers bereikt over een schadevergoeding voor de nabe staanden. Ook heeft de Franse re gering gisteren een brief met excu ses naar de familie gestuurd, aldus mr. Spigt. De advocaat wilde de hoogte van Minister Van den Broek (buiten landse zaken) hield gisteren in Den Haag tegenover de Franse ambas sadeur J. Gaultier de la Ferriere een sterk pleidooi voor een Franse spytbetuiging tegenover de nabe staanden van Pereira. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie desgevraagd bevestigd. overgebleven vragen uit de Kamer op tafel moet komen. Zowel aan de kant van het kabinet als bij de frac ties wordt er nog druk gewerkt om tot 'een zo doelmatig mogelijk ge sprek te komen.' De premier zei nog steeds achter de kabinetsvoorstellen te staan. „Ik geloof dat die goed verdedig baar zijn, al zal er op een aantal punten verheldering moeten ko men". De zorg van de regerings fracties CDA en VVD heeft vol gens Lubbers vooral betrekking op de duur en de hoogte van de com pensatie die zelfstandigen in het nieuwe stelsel krijgen. De premier noemde het een 'handicap' dat bij de eventuele keuze voor een ander systeem dan het kabinet voor ogen staat ook de pakketten zullen moe ten worden aangepast. Voor bestelen van honderden bejaarden drie jaar geëist ASSEN (GPD) - Tegen een 39-jari- ge man uit Vinkega, die ervan wordt verdacht honderden bejaar den in het hele land voor een paar miljoen gulden te hebben bestolen, is gisteren voor de Asser rechtbank drie jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist. Officier van justitie mr. Van Wij- land legde de man twaalf zaken ten laste, een selectie uit de 84 gevallen waarbij gedupeerden hun gestolen spullen hebben herkend. De ver dachte gaf in slechts twee gevallen toe dat hij had ingebroken. In een paar andere gevallen zou hij de ge stolen spullen van helers hebben gekocht. Het grootste deel van het ten laste gelegde ontkende hij. „De politie heeft de zaak zwaar overtrokken", hield hij tegenover rechtbankpresident mr. J. R. Meij- eringh vol. De man zegt slechts in incidentele gevallen het verkeerde pad te zijn opgegaan om zyn schul den, opgelopen bij de verbouwing van zijn woning in Friesland, te kunnen voldoen. Mr. Van Wijland geloofde er ab soluut niets van. „Een puur profes sionele inbreker, die honderden kwetsbare bejaarden zwaar heeft gedupeerd. Dit is goed voor een vermelding in het Guiness Book of World Records". Voor opleidingen na doctoraal 150 min. DEN HAAG (ANP) - De rijksover- heid heeft 150 miljoen gulden uit getrokken als startsubsidie voor beroepsopleidingen na het docto raal examen. Dergelyke opleidin gen moeten worden gegeven aan een universiteit of hogeschool. Ze moeten zich na vyf jaar wel zelf kunnen bedruipen. Hiertoe heeft het kabinet gisteren besloten. LOOS ALARM (ANP) - Alle zes ge meentehuizen op Schouwen-Dui- veland zijn gisterochtend ont ruimd na een anonieme bommel ding. Toen ongeveer anderhalf uur Tot de opleidingen die voor de sub- later na onderzoek van de politie sidie in aanmerking komen be- bleek dat het loos alarm den de ambtenaren wee werk. De melding kwam binnen kon- hoort, behalve een groot aantal op- het leidingen elders in het land, ook de biotechnologische opleiding van bij de gemeentehuizen van Zierik- de Leidse universiteit. Ze kunnen zee. Brouwershaven en Bruinisse. halverwege volgend jaar beginnen. >e man verscheen gisteren in minirok en hooggehakt voor de rechter v.i. zich te verantwoorden wegens bedreiging van een man uit Grijpskerk verwees de zaak 0p 6 maart dit jaar in Groningen. Hij stak toen de Grijpskerker met een aar net Gerechts- stiletto in arm en schouder, omdat deze zijn hondje een trap zou hebben gegeven. De Grijpskerker ontkende dat. In augustus 1983 viel daar het jje ongecontroleerde agressie zou een gevolg zijn geweest van identi- vonms van twee jaar. Er werd op- teitsproblemen door zijn transseksualiteit. De officier van justitie liet blij- nieuw cassatie aangetekend. Het fcen ^aar geen boodschap aan te hebben: hij eiste tegen de man een duurde tot maart dit jaar eer het gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk en de dossier vanuit Arnhem bij de Hoge maximale proeftijd van drie jaar. Verder vorderde hij als bijzondere voor- Raad binnenkwam. Door kortslui- waarde verplicht contact met het Consultatiebureau voor Alcohol en tingen is de tijdige doorzending Drugs, van de stukken niet bijgehouden. Volgens mr. Leijten moet het pro- Politierechter mr. E. H. Engelkens achtte bedreiging met zware mis- ces nu worden stopgezet, hoe handeling bewezen en legde een gevangenisstraf op van vier maanden, moeilijk dat ook te verteren is. waarvan twee voorwaardelijk. Voor het overige volgde hij de officier. Smit: „Hij heelt 270.000 gulden ontvangen. Of, laat ik het zo zeg gen, de maatschappij die zijn au teursrechten beheert, heeft het be drag van 270.000 gulden ontvan gen. Dat is absoluut gebeurd". De Voorziening had de rechten ge kocht om een roek-opera naar Jan Cremers succesvolle romandebuut te kunnen maken. Smit vertrekt binnenkort naar de VARA-tv als hoofd amusement. GRONINGEN (GPD) - Directeur Ton Post van de Stadsschouwburg en De Oosterpoort in Groningen is volgens welingelichte bronnen ge schorst door het gemeentebestuur. De schorsing zou een gevolg zijn van uitkomsten van een onderzoek dat B en W hebben ingesteld naar het functioneren van Post in zijn dubbelrol als secretaris-penning meester van de Stichting Theateri nitiatieven Groningen (STIG) en directeur van de Stadsschouw burg. De STIG - producent van de roek-opera Ik Jan Cremer - en de daarmee verwante BV Theater- toernee werd gisteren failliet ver klaard door de Groninger recht bank. Directeur Post zou zonder toe stemming 270.000 gulden uit het budget van de schouwburg heb ben overgeheveld naar de STIG. Post heeft altijd gezegd, dat hij toe stemming had van wethouder Ber ger, die inmiddels onder meer we gens deze kwestie is afgetreden. Wethouder L. J. Westerhoff van personeelszaken wilde de schor sing gisteravond bevestigen noch ontkennen. De schuld van de theaterstich ting en de BV bedraagt 1,6 miljoen. Volgens Anton Smit, coördinator van De Voorziening en tot voor kort voorzitter van de STIG, sprak schrijver Jan Cremer niet de waar heid, toen hij donderdagavond in het televisie-programma 'Bij Koos' liet weten nog geen geld te hebben ontvangen voor de roek-opera. ADVERTENTIE SPEELCLUB CASINO 24" observatie roulette en naturel 21 Gezellige sfeer, gratis hapjes en drani Tot ziens in Casino "STARDUST1 Prinsessekade 5, Leiden (Centrum DEN HAAG (GPD) - Hans Wie gel heeft nog weinig van zijn aantrekkingskracht op de ge middelde WD-kiezer verloren. En masse trokken de liberalen eerder deze week naar de Gooi- se groeikern Huizen om de grootste zaal van theater 'Drie- in-een' bijkans uit de voegen te laten barsten. Voor tal van WD'ers moet het hebben gele ken alsof de goede oude tijd was teruggekeerd. door Louis Burgers Dat nu, was allerminst de be doeling van het VVD-campag- neteam. Wiegel, commissaris van de koningin in Friesland, was gevraagd enkele spreek beurten te verzorgen om de campagne wat meer reliëf te ge ven. Maar diens optreden in Huizen wekte herinneringen aan de periode dat hij als oppo sitieleider premier Den Uyl het vuur na aan de schenen legde en als lijstaanvoerder de WD tot een wat volkse partij om vormde. Wiegel als 'lijstduwer' van de WD, zoals in Huizen verluid de, moet zijns ondanks een be dreiging vormen voor Nijpels. Factoren als presentatie, in houd (of juist het ontbreken er van) en statuur, maar ook de demagogie waarvan alleen Wie gel soms het geheim lijkt te kennen, spelen daarbij een rol. Nijpels daarentegen mist nog steeds de overtuigingskracht waarmee Wiegel een zaal op sleeptouw weet te nemen. In Huizen bleek dat de ex-voor man die karaktertrek nog steeds niet heeft verloren. De huidige politieke leider, die op hetzelfde moment in Helmond sprak, trok slechts weinig pu bliek: nog geen 150 mensen j enkele tientallen te- rm w dan.. kunnen worden, ja Wiegel toonde vlak na de verkiezing van Nijpels tot fractieleider van de VVD, een paar jaar geleden, het volste vertrouwen in zijn Opvolger. (foto Anfefot genstanders. En het ware vuur leek niet te kunnen worden ontstoken. Toch kwam Wiegel's bood schap vrijwel overeen met de inhoud van Nijpels' spreek beurten in Helmond en een week eerder in Franeker. Maar terwijl Nijpels wat geforceerd vaststelde dat 'een stem op Ruud een stem op Joop kon zijn', hoefde diens voorganger zich niet zo ingetogen uit te la ten. Het karakter van Wiegel leent zich ook niet zo goed voor dergelijke nuanceringen. Recht voor zijn raap klonk het (tot groot genoegen van de zaal): al leen de WD kan de totstand koming van een PvdA-CDA ka binet verhinderen. Zelfs een verwijzing naar de verzuilde politiek van de jaren vijftig ging erin als koek. Dat was de tijd dat KVP-voorman Rommc en zijn PvdA-tegen- hanger Drees elkaar in de cam pagnes te vuur en te zwaard be- streden om daarna alsnog de rooms-rode coalitie voort te zet ten. Ook toen ging het telkens om de programma's en niet om het gevoerde beleid, net zoals Lubbers een dikke week eerder in buurgemeente Bussum had verklaard. De kiezers hoeven voorlopig niet te rekenen op een terug keer van Wiegel in de landelij ke politiek, hoe sterk de aan drang de komende maanden ook zal worden. Hij heeft nu een baan met zekerheid, een goed inkomen, aardige neven functies en lijkt zich thuis te voelen in het Friese land. Deze arbeidsvoorwaarden zal hy nooit vrijwillig inruilen voor een onzekere politieke functie, zo valt rond de kamerfractie te beluisteren. Alleen als hij pre- Het optreden van Wiegel in de campagne gebeurt uitslui tend in gezamenlijk overleg. „Hij draagt dezelfde boodschap uit als wij, maar gezien zijn po sitie kan hij het vaak harder zeggen," wordt gezegd. Datzelf de geldt overigens ook voor Henk Vonhoff, de commissaris in Groningen, en andere ex-be windslieden die de komende maanden regelmatig het woord zullen voeren. Dat is de theorie. Maar al te vaak blyken theorie en werkelijkheid niet parallel op te lopen. Het ligt voor de hand dat na elke grote spreekbeurt (Wiegel zal tot de verkiezingen nog vijf keer uithalen) de druk vanuit de achterban groter zal worden om alsnog terug te ke ren in de landelijke politiek. Of Wiegel en Nypels ook na een gunstige verkiezingsuitslag (die voortzetting van de coalitie mogelijk maakt) daaraan weer stand kunnen blijven bieden, moet nog maar worden afge wacht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5