'Geef burgers zoveel mogelijk groen' Station De Vink niet veiliger 'Hoop' voor ingezetenen Leiderdorpse wijk Buitenhof Winkelcentrum blijft in impasse ZATERDAG 9 VOVFMbLR 1«'i3 LEIDERDORP - Er is 'hoop' voor de bewoners van de jong ste Leiderdorpse wijk Buiten hof: waarschijnlijk zullen ook zij in de toekomst makkelijker een stukje openbaar groen kunnen huren of kopen. Al thans, de leden van de raads commissie volkshuisvesting toonden zich deze week een warm voorstander van het in beheer geven van gemeentelijk groen aan particulieren. Dergelijke gronduitgifte wordt steeds populairder, niet alleen in Leiderdorp, ook in andere regioge meenten. Achterliggende gedach te: de gemeente bespaart lijk door stukjes groen niet langer zelf te onderhouden. Dat scheelt bijvoorbeeld in Leiderdorp per jaar gemiddeld een rijksdaalder per meter. Het gaat bij het afstoten van groen uiteraard alleen om stukjes grond, waarop niet kan worden ge bouwd en die evenmin de bestem ming straat op park hebben mee gekregen. De prijs per meter va rieert in Leiderdorp van 50 tot 120 gulden bij verkoop. In de verhuur doet' een meter twee gulden per jaar. Liever verkopen dan verhu ren. luidt de gemeentelijke gedach te, om de administratieve romps lomp zoveel mogelijk te beperken. Probleem in de nieuwe wijk Bui tenhof is dat een en ander niet in het bestemmingsplan is geregeld. Dit in tegenstelling tot de gang van zaken bij een eerder gebouwde wijk, Voorhof. Daar staat precies vast welke stukjes groen wel en welke niet in aanmerking komen om in particuliere handen over te gaan. Maar in andere wijken van Leiderdorp moet elk geval steeds door de gemeente worden gewo gen. Zoals het 'geval Kats': een bewo ner van de Muzenlaan, die het oog had laten vallen op een stukje grond naast zijn huis. Hij wil er iets moois van maken. Aanvankelijk kreeg hij nul op re quest omdat de stedebouwkundi- ge meent dat hier sprake is van zo geheten 'stedebouwkundig be langrijk groen'. Volgens hem moet er een boom 'van enige allure' ko men te staan om het poorteffect vanuit de Hans Vonkstraat meer te benadrukken. Om die reden wilde de gemeente het in eigen beheer houden. Op een aantal andere plaatsen langs de Muzenlaan ko men vergelijkbare situaties voor en ook daar hebben belangstellende adspirant-kopers/huurders 'nee' te horen gekregen. Maar de leden van de raadscom missie volkshuisvesting oordeel- ZATERDAG den donderdagavond anders. Laat dergelijke kleine stukjes groen toch door de bewoners zelf onder handen worden genomen, zo luid de het algemene oordeel. De bewuste bewoner was het daar volmondig mee eens: "Alle lof voor het werk van gemeentewer ken, maar ik denk dat ik er iets mooiers van kan maken dan de res- tantjes waarmee het stuk nu is op gevuld". ZOETERWOUDE - Wie mocht denken dat de perikelen rond 'het' Zoeterwoudse fietspad langs de Nieuweweg na ruim elf jaar achter de rug zijn komt bedrogen uit. Althans, wat een van de 'hoofdrolspelers' in het gebeuren, grondeigenaar/boer J. Versteegen, betreft is de officiële opening van het fietspad, vorige week dinsdag, allesbehalve een afsluiting. Eerder een hernieuwd begin van de stryd. De gemeente kan wat hem betreft op een proces rekenen, roept hy. Vooruitlopend daar op heeft zijn raadsman een schadeclaim bij de gemeente inge diend. Zichtbaar verbitterd stelt Versteegen vast dat "de grote mannen nu de cake hebben opgemaakt. En ik krijg de krui meltjes. Maar ik lust ook best een stukje cake". Heeft hij dan geen dikke plak ge had door zijn grond te verkopen aan de gemeente, ten behoeve van de aanleg van het broodnodi ge fietspad? "Welnee. Dat den ken mensen wel, maar dat hele pad heeft me veel schade opgele verd". Grootste klacht van de Zoeter- woudenaar: hem was beloofd dat hij zijn grond, die vrijkwam door het graven van een nieuwe sloot en na het dempen van de oude sloot naast het fietspad, zou krij gen. Volgens Versteegen gaat het om kwalitatief hoogwaardige grond, die hij prima had kunnen gebruiken om zijn land aan de Dr. Kortmannstraat te egalise ren. Een en ander was vastgelegd in het verkoopcontract. Mooi meegenomen, die 3000 kuub, die een waarde van 50.000 gulden zou vertegenwoordigen. Tot zijn stomme verbazing ge beurde dat niet toen het moment daar was. De vrachtwagens re den hoopvol richting Dr. Kort mannstraat - maar erg veel ritjes maakten ze niet. Alles wat daar kwam te liggen was een 'magere' 200 kuub. Inmiddels is Verstee gen duidelijk geworden dat het overgrote deel van de overgeble ven grond is gebruikt om van al les recht te trekken dat door de aanleg van de riolering 'scheef zat'. En waar de resterende partij heenging, dat maakte Verstee gen helemaal furieus: vanwege verplichtingen die de gemeente zou zijn aangegaan ging de 'goeie grond' richting buurman Belt, de andere verkoper van 'fietspad- grond'. "Op zijn terrein ligt nu mijn grond. Dat vind ik heel erg. Maar net zo vervelend vind ik dat door die verhuizing mijn wete ring nu vol bagger ligt. Want Belt wilde dat de wagens niet ovei zijn gras zouden rijden en dus moesten ze omrijden. Daardoor is er 200 meter bagger naar voren geduwd, zó de sloot in. Wat heb ik dus: stank voor dank. Ik heb rotzooi gekregen en die' rotzooi moet ik nog zelf opruimen ook. Plus dat ik waarschijnlijk een dikke boete krijg. Want de dijk graaf is al komen kijken of ik al les braaf doe wat het waterschap me oplegt. Nou, als ze die bagger zien, dan hang ik". Quotum Maakt de verkooptransactie niet veel goed? Immers, Belt en Versteegen hebben toch jaren door Miep Hoenson met de gemeente onderhandeld om er uit te slepen wat er uit te slepen viel? Hoongelach van Versteegen. "Wat ze niet hebben vergoed is de bedrijfsschade, die ik heb ge leden omdat ik tijdens de aanleg m'n eigen land niet op kon. En daardoor kon ik m'n sloot ook niet schoonmaken. Dat is me nog op een boete komen te staan van het waterschap..." "En dan: ik heb die grond drie jaar geleden al aan de gemeente aangeboden! Ik dacht: ze willen er zo graag een fietspad op aan leggen, laten we dan maar met een zaken doen. Want echt, ik heb dat fietspad nooit willen te genhouden. Maar toen werd ik met een kluitje in het riet ge stuurd. Het had allemaal niet zo'n haast. Dat fietspad hoefde er niet ten koste van alles te komen: Grondeigenaar/boer J. Versteegen op het gewraakte Zoeterwoudse fietspad. Rechts van hem de r kwam had ik moeten krijgen', luidt zijn stellige overtuiging. e sloot. 'De grond die daaruit ik kon mijn drie hectare nog even houden. Terwijl ik op hete kolen zat omdat ik al compense rende grond had aangekocht. Ik kon het geld best gebruiken. Omdat de gemeente die grond pas veel later heeft gekocht ben ik in moeilijkheden gekomen met mijn quotum. Dat is met een hectare ingekort omdat mijn nieuwe grond in de superheffing viel. Want het is zo dat, als je land verkoopt aan de gmeente, je bin nen drie maanden vervangende grond moet hebben. Dat had ik niet en ik heb hemel en aarde moeten bewegen om 1000 vier kante meter te vinden. Gelukkig heeft een collega me uiteindelijk kunnen helpen én, moet ik zeg gen, daarvoor heeft de burge meester ook het vuur uit z'n slof fen gelopen. Maar al met al kost te me dat 10.000 liter melk". Verkeerde kant Volgens hem is de benodigde grond dus een jaar later beschik baar gekomen dan de bedoeling was. Voor het uiteindelijke resul taat heeft hij ook geen goed woord over. "Het is bijna nog breder dan de hele Nieuweweg. En het ligt aan de verkeerde kant ook", schampert hij. "Als ze het omgedraaid hadden, zouden de fietsers veiliger hebben gereden en de automobilisten hadden een bredere Nieuweweg gehad. Nu is die weg nog steeds te krap, met alle complicaties van dien voor m'n collega's. Denk maar aan de boeren met hun trekkers". Maar dat is zijn zaak niet (meer). De grond moet terugko men. Valt er met praten nog iets te bereiken? De Zoeterwoude- naar zegt diverse keren bij de ge meente aan de bel te hebben ge trokken. Ook de plaatselijke po litie werd gealarmeerd doordat Versteegen aangifte van diefstal van grond kwam doen. Drie, vier vergaderingen met alle betrokkenen leidden niet tot een bevredigend resultaat. "Ik wil best nog praten - maar of de gemeente het nog wil?" vraagt Versteegen zich af. Net zo onzeker uit hij zich over het oordeel dat de rechter straks zal laten horen. "Ik neem aan dat hij de belangen van een nietsver moedend iemand, die mondeling zaken denkt te doen, onderkent. Ik hang me niet op als de rechter mijn zaak afwijst, maar ik zou het wel verschrikkelijk vinden als ik m'n gelijk niet krijg. Ik eis mijn recht". Volgens directeur gemeente werken Van Wijk valt er niets te eisen. "De gemeente heeft cor rect gehandeld", luidt zijn oor deel. De versie van Van Wijk: de ge meente zou de oude sloot langs de Nieuweweg dempen met grond uit de nieuwe sloot. Bij die constructie zou er nauwelijks grond overblijven maar zou dat wel het geval zijn, dan kreeg Ver steegen het restant. Echter, ge lijktijdig werd de riolering aan gelegd en, concludeerde de ge meente, men kon bezuinigen door de vuile grond die daardoor uit de Weipoort vrijkwam in de nieuwe sloot te storten. Daar overheen kwam een laag 'scho ne' grond ter afwerking. Andere grond werd voor het riolerings project gebruikt. Van Wijk: "Toen hadden we in derdaad nog iets over en dat heb ben we naar het land van Ver steegen gebracht. Maar in plaats dat hij blij was zei hij toen: ik had alle overgebleven grond willen hebben...Terwijl de gemeente echt wel haar best heeft gedaan. Zoals het dempen van een extra stuk sloot". Van Wijk zegt de schadeclaim nog niet te hebben gezien, "maar wij wachten het wel af'. Versteegen krijgt het laatste woord. "Zet er maar bij dat de voorstellen van de gemeente bij lange na niet toereikend zijn ge weest voor wat we op papier heb ben afgesproken", meldt hij tele fonisch nog. ePetrakerk - Curacaostraat, Youth for Christ houdt koffiebaravond met de film 'The Ordinary Guy', 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Wie zingt daar zo', 21.15 uur. Restaurant Zwembad De Zijl - Kooigirls houdt bingo-dansant, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel 149987, open soos, vanaf 22 uur. Schouwburg - De Zaak speelt 'Lente- ontwaken', 20.15 uur. Laktheater - Compagnie de l'Esquisse met 'Verté'; om 21 uur. Jazz met Hol House. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, reg gae-feest, 21 uur. Warmond Trefpunt - Herenweg, bazaar hervormde kerk, vanaf 20 uur. ZONDAG Leiden Laktheater - Kwiebus met 'Gewoon beetje anders', voor kinderen van 1 jaar. 15 uur. Groenoordhallen - Indoor Leiden, 10-18i Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Sia-dans', 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Pour- quoi pas', 21.15 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Rapen burg 28, archeologisch spreekuur, 14-16 19 uur. Zoeterwoude Don Bosco - Zuidbuurtseweg, optreden Leidse Band 'John and the fellers the Jarretels', 22 uur. Warmond Mariëngaarde - koffiekamer, koffiecon cert van het Oude Raadhuis, 15 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, lezing over het Amsterdamse 18e eeuwse pop penhuis, 12.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordynsingel, koffieconcert I docenten streekmuziekschool Rijnak koord, 12.30 uur. Oegstgeest SJJO - gebouw Taberna, Julianalaan 1, j filmdag voor kinderen, 13 uur. MAANDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest, lezing over de geschiedenis en cultuur van het oude China, 14 uur. Dienstencentrum De Kooi/Zeehelden-1 buurt - Driftstraat, informatiebjjeen- J komst over de 60+ seniorenkaart, 14 j APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 novem ber door: Apotheek Tot Hulp dèr Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. Cursus popmuziek OEGSTGEEST - De werkgroep Relax van de Stichting Jeugd- en j Jongerenwerk Oegstgeest begint volgende week zondag met een cursus voor iedereen "die popmu ziek wil leren maken". Relax belooft een professionele begeleiding en meldt tevens zorg te zullen dragen voor de geluidsin- stallatie en instrumenten. Het zou hier gaan om een zeker voor Oegst geest "uniek" project. Uit het persbericht: "Ook al heb je nog nooit een instrument aange raakt, zal het je tijdens deze cursus lukken zelf een nummer te maken en in te studeren". De popwork shop zal na tien bijeenkomsten worden afgesloten met een podiu moptreden. Koffieconcert Docenten van de Streekmuziek school Rijnakkoord verzorgen morgen een koffieconcert in de Leiderdorpse Muzenhof. Ze bren gen 'Carnaval des animaux' van Saint Saêns en het muzikale ver haal van het olifantje Babar. Dit 'dieren-concert' is geschikt voor jong en oud. Aanvang half een. Café-chantant Zangeres Paóla Tuin en pianist Ton Stauttener verzorgen dins dagavond een café-chantant in de Leiderdorpse Hollandsche Tuyn, gelegen aan de Hoofdstraat 24. Het tweetal brengt werken van onder andere Brecht, Gershwin en liederen en Edith Piaf. Aan vang half negen, de toegang is gratis. Volksdansen Ouderen boven de 50 jaar kun nen dinsdag (12 november) om twee uur in de Leiderdorpse Mu zenhof terecht voor een volksdan- sinstuif. Men brengt speciaal aan ouderen aangepaste (niet te snel, niet te moeilijk) dansen. Gewoon kijken mag ook op het adres Cor Gordijnsingel 4. De leiding is in handen van Hennie Polak. Films Twee films worden komende dinsdag in het Voorschotense jon gerencentrum de Lindehoeve ver toond: 'Strawdogs' en 'The Night- porter*. Beide met het thema 'ge weld'. In 'Strawdogs' is Dustin Hoff man een wat naiëve, vriendelijke Amerikaan die zo gepest wordt datg hij in een bloeddorstige moordenaar veranderd. In 'The Nightporter' wordt de hoofdper soon (Dirk Bogarde) achtervolgd door schuldgevoelens van zijn SS- verleden. Eerstgenoemde film be gint om half negen, nummer twee om kwart over iten op het adres Van der Haarplein in Voorscho ten. Boze buurbeioorvers voor het omsteden slation De Vink. Halverwege de fietsenstalling begint de gemeente- grond. ,foto F"*0 Roiidei VOORSCHOTEN - De kans is bijna nihil dat het Voor- schotens station De Vink veiliger wordt gemaakt voor kinderen. De NS heb ben de gemeente officieel laten weten niets in die rich ting te zullen ondernemen met het oog op de prece- dentwerkig en het hinder nis-effect. Als de gemeente de openbare weg voor het station wil afgrendelen, gaat de centrale leiding ernstig pra ten met Voorschoten. Heet hel. Ambtenaren hebben hierop een rapport samengesteld waarin ze stellen "niet te zien wat de gemeen te nog kan doen, gezien de eigen domsverhoudingen". Het grondge bied waarover dc gemeente zeg genschap heeft begint namelijk pas enkele meters vanaf de spoor dijk. Of B en W dit advies zullen overnemen, is nog onzeker. Wet houder J. van Leeuwen zegt: "Wacht nog maar een weekje". Begin deze zomer, vlak nadat het station werd geopend, protesteer den ouders tegen de 'openheid' van het station. Kinderen zouden te gemakkelijk op de gevaarlijke perrons kunnen. De omwonenden voelden wel wat voor een hek, on der aan de dijk. B en W stuurden op 21 juni de brief door, wezen de NS op een waarschuwend stuk in de voorlichtingsrubriek 'Wapenfei ten' en wilden gedachten uitwisse len over veiligheidsmaatregelen. Officieel liet de NS niets van zich horen en de actiebereidheid bij de ouders uit omliggende straten groeide. Zij bezochten begin okto ber het spreekuur van de wethou der en bekeken samen met hem de situatie ter plekke. De weinige hoop die er toen nog was, lijkt nu weg. VOORSCHOTEN - De onder nemers van het Voorschotense winkelcentrum Noord-Hof land lijken weinig succesvol met hun roep om nieuwe on derhandelingen over de ver bouwing. Volgens wethouder Van Leeuwen ziet eigenaar Delta Lloyd "geen nieuwe ge zichtspunten in hun brief'. "Populair vertaald betekent dat dat de firma geen reden ziet tot nieuwe onderhandelingen", aldus de dagelijks bestuurder. Hij neemt nu een afwachtende houding aan, evenals de winkeliers. Wanneer Delta Lloyd negatief reageert, overwegen zij echter acties. Woordvoerder R. Achterkamp: "Via juridische weg kunnen we mogelijk het een en ander eisen. Als er, net als in dit geval, niet on derhandeld is, zijn alle afspraken die zwart op wit staan rechtsgeldig, heb ik vernomen". Concrete juridische stappen heeft hij nog niet gezet. Wel heeft hij de beheerder gewezen op aan zienlijk achterstallig onderhoud. Als deze beheerder niet reageert verstuurt de winkeliersvereniging wellicht een aangetekende brief met de mededeling dat binnen veertien dagen iets moet worden gedaan. Delta Lloyd onthoudt zich van commentaar. De verantwoor delijke mensen zouden in het bui tenland vertoeven. Bar In de, nog onbeantwoordde, brief van de winkeliers staat overi gens dat 'het belangrijkste pro bleem bij de onderhandelingen het verplaatsen van de bar/snackbar was. Tijdens de laatste twee ge sprekken bij de gemeente en de daarop volgende diverse telefoni sche contacten is ons gebleken, dat er geen sprake was van onderhan delen, maar dat er van de zijde van Delta Lloyd niet meer gepoogd is de zaak op te lossen, zodat de con clusie moet zijn dat öf de betrok ken ondernemer een onaanvaard baar groot risico zou gaan lopen (50.000t gulden volgens de onderne mers),'öf dat de continuïteit van zijn onderneming niet meer ge waarborgd zou zijn'. Slotwoord: 'Wij zijn van mening dat in het belang van het winkel centrum alsnog gepoogd moet worden deze zaak op te lossen. Wij verzoeken U dan ook hiertoe de nodige stappen te ondernemen'. Zoals bekend werd de 2,5 mil joen gulden kostende, ingrijpende, verbouwing in mei op het laatste I moment uitgesteld. Vele gesprek ken volgden nadien, maar 4 okto ber stopten de winkeliers met overleggen. Ze zouden met onver- antwoorde risico's worden gecon fronteerd. LEIDSCH iO. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) n n 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juttermans-Duyverman, tel. 071-893256 A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Teiwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071) 123143 (Nabezorging na 16.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per half jaar, aan huis bezorgd 131.40 per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is met mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Lelden; W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs. Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en BeiroeL

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2