Patiënt straks koning in nieuwbouw AZL Omvangrijke verhuizing gaat maandag beginnen ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 EMM ^^ULAG^ATHIEMEIDSCH/ALPHEN^AGBLA^ PAGINA17 Meer dan 25 jaar nadat de eerste nieuwbouwplannen ter tafel kwa men en precies vijf jaar en twee maanden na het slaan van de eerste paal kan het eerste gedeelte van het nieuwe Academisch Ziekenhuis Leiden in gebruik worden geno men. Aanstaande maandag bijt het Centraal Medisch Archief het spits af. Daarna volgen andere niet-direct patiëntgebonden afdelingen, zoals de bibliotheek, de researchlaborato- ria en stafgebieden. Begin december komen de poliklinie ken, dié nu zijn gevestigd in gebouw 5 aan de Wassenaarseweg, aan de beurt. Tussen 2 en 6 december worden er geen afspraken gemaakt. De bedlegerige pa tiënten zullen pas overgaan als iedereen er zeker van is dat er geen doden meer kunnen vallen door eventuele calamitei ten met apparatuur, niet oproepbare dokters of naar patiënten zoekende ver pleegkundigen. Een publiek geheim is inmiddels, dat personeelsleden met semafoons (pie pers) die zich in de oudbouw bevinden niet opgeroepen kunnen worden. De zware betonconstructies met het degelij ke ijzervlechtwerk houden de seinen van de telefooncentrale in de nieuw bouw tegen. Maar daarover straks meer. De algemeen directeur en bouwge- machtigde van het ziekenhuis, Jan Hen drik Peters, constateert aan de voor avond van de verhuizing dat de nieuw bouw hem heeft gedwongen nog kriti scher naar zijn eigen organisatie te kij ken. "Wij zijn er voor de patiënten en niet andersom". Dit betekent volgens hem dat lange wachttijden, gebrekkige voorlichting, overbodige diagnostiek, matige service en moeizame klachten procedures moeten worden vermeden in de nieuwe aanpak. Optimistisch In een periode van ongeveer vijf we ken worden zo'n 150.000 statussen on dergebracht in één centraal medisch ar chief. De bouw van het nieuwe archief is geschied met een optimistische kijk op de toekomst. In 1992 zullen alle afdelin gen van het ziekenhuis van dit archief gebruik moeten gaan makeiE Het heeft een capaciteit van 4424 strekkende me ter, genoeg om zo'n één miljoen status sen op te bergen. Even voor alle duide lijkheid: een status is een medisch dos sier dat van iedere patiënt wordt aange legd. Het aantal medische dossiers dat het ziekenhuis opslaat, overstijgt overigens de capaciteit In totaal worden er twee ënhalf miljoen statussen en twee mil joen röntgenfoto's bewaard. Echter, alle dossiers, die ouder zijn dan twee jaar, en de statussen van overleden patiënten, worden opgeslagen in een archief in een huurpand aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. De oudste status dateert uit 1850 en de oudste röntgenfoto werd in het jaar 1927 gemaakt. Nieuw voor het AZL is dat de medi sche dossiers nu ook via de computer kunnen worden opgevraagd. Hiervoor is een apart systeemdeel 'Uitleen' ontwor pen. Dit systeemdeel is ook gekoppeld aan het automatisch afsprakensyteem, dat in de nieuwbouw gebruikt gaat wor den. Op die manier krijgt het medisch archief een dag van tevoren een over zicht van de patiënten die een dag later de poliklinieken in de nieuwbouw zul len bezoeken of op de verpleegafdeling zullen worden opgenomen. Wachttijden, ontstaan door het opzoeken of ophalen van medische dossiers, kunnen daar door worden vermeden. Rooksignalen Een andere noviteit is de invoering van automatische brandmelders. Bij de eerste rooksignalen alarmeren zij de be drijfsbrandweer, terwijl de toegangs deuren van het bouwdeel waar de brand is uitgebroken automatisch dichtvallen, zodat het vuur niet verder om zich heen kan grijpen. De deuren blijven echter wel normaal bruikbaar. Het centraal medisch archief heeft een aparte beveiliging met een halogeenkoolwaterstofblusinstallatie. Hier wordt een eventuele brand dus met gas gesmoord om beschadiging van de paperassen te voorkomen. Volgens de bedrijfsbrandweer bestaat er voor een echt grote brand bijna geen gevaar, me de door het brandwerende materiaal dat is gebruikt in de nieuwbouw. Ondanks die uiterst moderne brand- meldinstallatie toch een rookverbod. Omdat de mens het fn zich heeft om zelfs in een ziekenhuis 'ongezonde' din gen te doen, wordt het roken voor perso neel en patiënten zoveel mogelijk aan banden gelegd. In wachtkamers, spreek kamers, onderzoekkamers, verpleegpos- ten en op de afdelingen van de patiënten wordt een algeheel rookverbod inge steld. Slechts enkele 'ongemakkelijke zitjes in onaantrekkelijke hoekjes' bij liftkernen zijn speciaal gereserveerd voor de mensen die niet buiten de ta bakswaar kunnen. Hoewel de apotheek pas medio 1986 het gebouw in gebruik kan nemen dat tegen de eigenlijke nieuwbouw is aange bouwd, zijn de apothekers al massaal uitgerukt om de nieuwbouw te bevoor raden. Niet alleen de inrichting van de medicijnkasten wordt aan hen overgela ten, ook voor de medische gassen zijn zij verantwoordelijk. Vijfhonderd nieuwe tappunten worden gecontroleerd op het goede gas en zuiverheid. Vooral het on derzoek naar de microbiologische kwali teit waarbij gelet moet worden op schimmel en bacteriegroei is tijdrovend De controle van één tappunt kost onge veer een uur tijd. Improvisatie Voor de inrichting is een bedrag van 40 miljoen gulden uitgetrokken. Het grootste gedeelte van dat geld wordt be steed aan apparatuur voor de afdelingen radiotherapie en radiodiagnostiek. De Het draaiboek voor de verhuizing van het Academisch Ziekenhuis Leiden die op 11 november gaat beginnen, is gereed. Van dag tot dag, van uur tot uur en zelfs per kwartier staat erin aangegeven wanneer de betrokken afdelingen en diensten aan de beurt zijn. Firma Geytenbeek zet dertig man en zes verhuiswagens in om het karwei te klaren. Het wordt een omvangrijke operatie, die te vergelijken valt met de verhuizing van een woonwijk met zo'n 575 eengezinswoningen. Volgens schema is het hoogtepunt op 17 december. Dan gaan zo'n 160 opgenomen patiënten de oversteek wagen. Een verhaal over een volksverhuizing in de gezondheidszorg. Het metershoge kunstwerk in de hal bij de hoofdingang is nu al omstred (foto's Dirk Ketting) door Saskia Stoelinga In de komende maanden zullen zich situaties voordoen waarin met appa raten in de nieuwbouw en met apparaten gewerkt. de oudbouw moet worden eerste afdeling krijgt de beschikking over apparatuur, waarmee de dieper ge legen tumoren van kankerpatiënten be ter kunnen worden bereikt. Bovendien veroorzaakt deze moderne apparatuur slecht een minimale beschadiging aan het gezonde weefsel. Het meubilair en de losse inventaris van de oudbouw gaan gewoon mee. Met een beetje improvisatietalent is daar nog heel wat van te maken. De professoren zullen dus op hun oude stoelen verder moeten. De patiënten daaréntegen ko men in nieuwe bedden te liggen; bedden die niet alleen verstelbaar zijn, maar die ook in de beddencentrale automatisch gewassen kunnen worden. Het motto van de directeur: "Een klant die ook binnen de gezondheids zorg koning zal moeten worden". Daar is op ingespeeld, want er zijn nog meer voordelen. Zespersoonskamers behoren tot het verleden, evenals de aparte klasseafdelingen. Het merendeel van de kamers is bestemd voor één en twee per sonen. Verder zijn er nog een klein aan tal vierpersoonskamers. Hierdoor kun nen de bezoektijden worden verruimd. Zoals in elk goed hotel zijn de kamers voorzien van een eigen badkamer en toi let. Ook de radio en televisie hoeven niet meer te worden gehuurd of van huis te worden meegenomen. Die attributen gaan behoren tot de 'service van de zaak'. Er wordt wel gefluisterd dat de veran deringen voor het verplegend personeel het grootst zijn. Niet alleen komen er meer bedden voor de bijzondere verple ging, zoals hartbewaking, intensive care en beenmergtransplantatie, ook zullen de verpleegkundigen te maken krijgen met werkzaamheden voor andere spe cialismen. De verpleegafdelingen van alle specia lismen zijn geconcentreerd in twee bed dentorens. Elke vleugel van de toren be vat 32 bedden, die verdeeld moeten wor den over meer dan één specialisme. Dit betekent dat de verpleegkundige niet meer werkt voor één specialisme, maar voor twee of drie. Hetzelfde systeem geldt voor de poliklinieken. Om hiermee een beetje vertrouwd te raken wordt er op 27 en 28 november proefgedraaid. Met tien leerling-verpleegkundigen als figuranten zal een dag en een nacht op een verpleegafdeling zo realistisch mo gelijk worden nagebootst. Ook alle on dersteunende diensten, zoals de hotel- dienst, zullen hierbij worden ingescha keld. Of het een heerlijke nacht met een optimale verzorging zal worden, blijft nog een vraag. Maar als we Maurits Kalff - voor hem is de naam 'directeur inge bruikname' bedacht - mogen geloven, zijn er weinig knelpunten te verwach ten. "Over de veranderde werkwijze en over de veranderde organisatie van de afdeling, zijn met alle personeelsleden individuele gesprekken gehouden. Ie dereen weet waar hij of zij aan toe is. En als er technische onvolkomenheden te voorschijn komen, is er nog tijd om ze Met de voltooiing van het eerste ge deelte van de nieuwbouw is ongeveer de helft van het nieuwe ziekenhuis gerealiseerd. Van de 85.000 vierkante meter zijn er nu 40.000 benut. Kosten: 265 miljoen gulden. In dit gedeelte krijgt pas eenderde van de patiënten (256 bedden) onderdak. Het zijn in eerste instantie de afde lingen van Inwendige Geneeskunde, de poliklinieken, het centraal me disch archief, de afdeling radiodiag nostiek/therapie en de beademingsaf deling die naar het nieuwe zieken huis gaan. Enkele maanden daarna volgen de apotheek, de bloedbank en Eurotransplant. Met de bouw van het tweede, te vens laatste gedeelte, kan waarschijn lijk medio '86 worden begonnen. Het wachten is nog op de officiële toe stemming van minister Deetman. Als dan alles volgens plan verloopt staat er in 1992 een ziekenhuis van 575 mil joen gulden met 850 bedden, 20 ope ratiekamers en 24 röntgenkamers. vóór de patiëntenverhuizing te verhel pen". Eén zo'n schoonheidsfoutje dat enkele weken geleden aan het licht kwam, was het geringe bereik van de semafoons en zenders buiten de nieuwbouw. Een in stallatiebureau is op het moment dryk doende met het plaatsen van steunzen- ders. Patiëntendip De patiënten die voor de verhuizing in aanmerking komen behoren evenals de poliklinieken tot de hoofdafdeling in wendige geneeskunde. Dat is een groot gebied waartoe de afdelingen: haemato- logie, algemene interne geneeskunde, reumatologie, maag-, darm- en lever ziekten, endocrinologie, longziekten, in fectieziekten, nierziekten, reumatologie, hartziekten, radiotherapie en oncologie behoren. Wat het aantal betreft zal er op 17 de cember sprake zijn van een aanvaardba re 'patiëntendip'. Deze daling houdt in dat in de periode rond en tijdens de ver huizing ongeveer 30 procent minder pa tiënten zijn opgenomen dan normaal. Maar er moeten dan toch nog zo'n 150 tot 170 zieken worden vervoerd. Dit onder deel - dat misschien wel het meest spec taculaire is - zal zo'n vijf uur in beslag gaan nemen. Om precies vijf uur, als het zieken huisterrein nog donker en verlaten is, wordt er begonnen. Verhuisfirma Gey tenbeek zet speciale wagens in. De wan den ervan zijn met met stof bekleed en het dak is Üchtdoorlatend. Bovendien heeft men in de wagens licht, verwar ming en noodaggregaten aangebracht. Het spreekt vanzelf, dat er verpleeg kundigen en artsen paraat staan voor de begeleiding. De route van de verhuiswa gens wordt afgezet en er zal bewaking zijn om ervoor te zorgen dat de weg steeds vrij is en de rit naar de nieuw bouw soepel kan verlopen. De ernstig zieken worden met de ambulance over gebracht. Het moeilijkste probleem waar de 'in- gebruiknamedirecteur' voor staat is de installatie van belangrijke apparatuur die geen dag kan worden gemist. Al we ken geleden is er begonnen met het ver huizen van bijvoorbeeld röntgenappara tuur. Afdelingen als radiotherapie en ra diodiagnostiek kunnen pas definitief over op het moment dat in de nieuw bouw alles gebruiksklaar staat. Zo zullen zich er de komende maan den situaties voordoen waarin met appa raten in de nieuwbouw én met appara ten in de oudbouw moet worden ge werkt. Voor de patiënten nog niet de meest ideale situatie. Om even een in druk te krijgen over welke aantallen het gaat: op de afdeling radiodiagnostiek worden per jaar 125.000 mensen doorge licht. Dat betekent een half miljoen rönt- genopnames en een verbruik van 1.5 miljoen gulden aan fotomateriaal. Rondleidingen Informatie in het op een na grootste ziekenhuis van Nederland is een belang rijk punt, waaraan al veel aandacht is en wordt besteed. Het informatiecentrum nieuwbouw van Bureau Voorlichting heeft al heel wat te verwerken gehad. Sinds de opening van dit centrum in au gustus van dit jaar hebben bijna 800 mensen een rondleiding gehad. Uit bin nen- en buitenland liggen er nog aanvra gen voor een bezichtiging. Daarom zal het informatiecentrum ook na de inge bruikname van het eerste gedeelte door gaan met de rondleidingen. Hoofd voorlichting, Pieter van Dam, zegt dat aan de bewegwijzering in de nieuwbouw veel aandacht is besteed. "Het wijst zich vanzelf'. Toch vermoedt hij dat veel bezoekers vragen zullen heb ben. "Geen probleem, daarin is ruim voorzien." Tegenover de ingang, bij de centrale inschrijving, komt een informa tiebalie met gastvrouwen, waar men al gemene vragen kwijt kan over bijvoor beeld de locatie van de verschillende af delingen. Op het grote binnenplein komt een in formatiecentrum waar bezoekers, pa tiënten en werknemers vragen, opmer kingen, suggesties en klachten van aller lei aard kunnen deponeren. Op het bin nenplein zal ook nog een winkel komen waar informatie te krijgen is over de ver schillende patiëntenverenigingen en -belangengroepen. Dat binnenplein moet overigens het hart worden van het ziekenhuis met winkels, restaurantjes, terrasjes en mo gelijkheden tot optredens. Van Dam denkt zelfs aan het meedraaien met de jazzweek en allerlei andere evenemen ten in Leiden. "Hier kunnen ook band jes of dansgroepen optreden. Dat houdt de boel levendig". Over de buitenkant, de gele en blauwe gevels en zonwerende beglazing, heb ben al veel mensen een oordeel kunnen vellen, voor de binnenkant is het nog te vroeg. Toch is er al een omstreden kunstwerk: het metershoge object van Peter van der Logt in de hal "bij de hoofd ingang. Sommige ziekenhuismedewer kers waren er zelfs zo weinig gechar meerd van, dat zij de directie een brief schreven met het verzoek het object te verwijderen. Daaraan is tot nu toe geen gehoor gegeven. Of er ooit gehoor aan zal worden gegeven, hangt waarschijn lijk af van de patiënten, want die zijn ko ning in de nieuwbouw. Dat staat vast.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17