SWT SUIZEBr ILLEN Indoor Leiden beter af zonder tv-keurslijf Garrison op weg naar tennistitel LUGDUNUM DEN HOORN ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 Zwijnen Vraag: wat is de overeenkomst tussen menige voetballer en een zwijn? Antwoord: beiden bevui len hun stal. Dat de kleedkamers van de Haagse voetbalvereniging DU- NO er zaterdag na een middagje voetbal als zwijnenstallen uitza gen, zal geen verbazing wekken. Maar in één van die stallen had den de 'zwijnen' er wel een uit zonderlijke beestenbende van gemaakt. Uit de Haagsche Cou rant van afgelopen maandag: "Zie hier het resultaat van puur vandalisme: 1) een tafel ligt met de vier poten omhoog, het ta felblad ligt elders2) met de steel van waarschijnlijk een bezem is een gat gemaakt in het plafond; 3) met modder hebben enkele on verlaten de muren beklad als wa re het graffiti; 4) het theeblad is in twee stukken getrapt; 5) in de deur van het toilet is een gat ge schopt van zo'n vijftig centimeter doorsnee. De schade wordt ge schat op 2000 gulden Alphons Peije liet in de HC we ten dat hij het "spuugzat" is. De voorzitter van de zaterdagafde ling van DUNO wees met de be schuldigende vinger in de rich ting van HMSH. De daders moesten volgens hem worden gezocht in het A2-elftal van deze Haagse club. Zijn collega Jac ques Verhoef van Houd Moedig Stand Heren beloofde in de HC een intern clubonderzoek: "Als mocht blijken, dat onze jongens inderdaad schuldig zijn aan deze vernielingen, dan zal HMSH DUNO volledig schade loos stellen. En wij op onze beurt zullen die kosten weer op de be trokken spelers verhalen". Bovendien kondigde Verhoef aan dat vernielzuchtige elemen ten van de ledenlijst worden ge schrapt. Een telefoontje met het clubgebouw in de wijk Bouwlust leert ons dat Verhoef woord heeft gehouden. De voorzitter: "We hebben de zaak uitgezocht en drie jongens uit de A2 hebben toegegeven dat ze zaterdag over de schreef zijn gegaan. Niet in die mate als DUNO heeft doen voorkomen, maar ze hebben in derdaad een deur ingetrapt en de boel bevuild". Hoewel de A2-vandalen een deel van de schade moeten beta len, zal Verhoef hen niet uit de vereniging zetten: "Als we ze royeren, zijn we ze meteen kwijt en we vinden dat wij als bestuur in deze kwestie een sociale taak hebben". Verhoef wil de 'heren' dus her opvoeden: "We denken aan een alternatie ve straf. In welke vorm weet ik nog niet. Daar gaan we het in het bestuur nog eens over hebben". Uiteraard heeft de kwestie- DUNO Jacques Verhoef droef gestemd. Vooral omdat het geen incident betreft: "Toen ik hier donderdagavond aankwam, was er een ruit gebro ken. Iemand zou woensdagavond met zijn fiets door die ruit zijn gevallen, maar hoe en wie kon niemand vertellen. Ik bedoel maar, vandalisme komt op alle sportcomplexen voor en we moe ten helaas vaststellen dat hier sprake is van een maatschappe lijk verschijnsel". Hulpmiddel In de wielersport wordt nog wel eens een kampioenschap ver kocht. Maar dat zelfs het Leids studentenkampioenschap wordt verhandeld, is wel erg triest. In het clubblad van de Leidse wie lervereniging Swift doet Henk Kern haarfijn uit de doeken hoe Ruud Dobbelaar op dubieuze wijze de tweede titel van deze wegwedstrijd in de wacht sleep te: "Wat er nu gebeurde, had toch niemand verwacht. Niemand, be halve misschien de strateeg ach ter het complot. Wat was het ge val? De groep licentiehouders be schouwde het min of meer de taak van de titelverdediger Ri chard Ippel om eventuele aan vallers te counteren. Ruud Dob belaar was vast van plan om de ze situatie uit te buiten. Hij zorg de voor een paar niet-aanvals- verdragen in de groep en zorgde bovendien voor een privê-luite- nant. De eer om deze taak te ver vullen viel toe aan Paul Kooy- man, die buiten mededingen mee reed (hij is immers afgestudeerd) en die niets anders deed dan aan het wiel van Richard hangen om eventuele jachtpogingen op Ruud te doorkruisen. Kooyman zou er nog een fles wijn aan over houden. Toen Ruud zo zijn pion nen en loper in het veld had ge bracht, kon het spel beginnen". Ooit was het de schaker Dob belaar die zijn tegenstanders be streed met pornografie. Blade rend in 'vieze boekjes' probeerde de schakende wielrenner (of wielrennende schaker) zijn op ponenten af te troeven. Als wiel renner dwingt deze kleurrijke sportman dus succes af met het weggeven van flessen wijn. Be nieuwd wat voor hulpmiddelen hij straks gebruikt om af te stu deren. Rodactto Jaap Viaaar an Rob Onderwater \a Jaan de Graaf op de schouders van zijn supporters na de kampioenswedstrijd van driejaar geleden tegen Noordwijk op het veld van Voetbal Voor Ons Genoegen in Harderwijk. Rechts in burger doelman Maarten de Harder die een langdurige schorsing uitzat. Nu is de beurt aan de verkoper van Oma's cake. (archieffoto ANP) Jaan Voetballer Jaan de Graaf hoeft zijn koekkraam op zaterdagmid dag voorlopig niet hals over kop te verlaten. De lieveling van za terdageersteklasser IJsselmeer- vogels is acht wedstrijden ge schorst naar aanleiding van de uitsluiting tegen Nunspeet. Dat de Spakenburgers niet over de zware straf te spreken waren, laat zich raden. Uit de Gooi en Eemlander: "Naast vreugde over het beha len van de periodetitel heerste er aan de 'rooie' kant van De West- maat een bedroefde stemming. Donderdag kreeg Jaan de Graaf namelijk een lange schorsing op gelegd naar aanleiding van het uit het veld sturen van de spits in het duel met Nunspeet. De dit sei zoen veelvuldig scorende punt- speler mag acht wedstrijden op de tribune plaatsnemen omdat hij grensrechter Van Asselt zou hebben bedreigd". Trainer Tonnie Pronk van IJs- selmeervogels had er geen woor den voor: "Deze straf is ronduit belache lijk. Hier zakt mijn broek echt van af'. Maar weet dan niemand in Spakenburg dat-ie met z'n ten gels van het gezag moet afblij ven. Secretaris Anbeek echter: "Maar het is helemaal niet be wezen dat Jaan met z'n handen aan die grensrechter heeft geze ten. Volgens het rapport heeft Jaan hem bedreigd, maar dat heeft niemand gezien. Daarom zijn wij in hoger beroep gegaan omdat wij de straf te zwaar vin den. Eric Vilé (jawel, hijgaat het juridisch voor ons uitzoeken". Verslaggever Gijs Moerman van de Gooi en Eemlander, die in zijn verslag beweert dat De Graaf zich wel degelijk vergreep, neemt het op voor IJsselmeervo- "De verontwaardiging bij Vo gels over de lange uitsluiting van Jaan de Graaf is echter terecht. Dat De Graaf- nadat een gehei de strafschop hem was onthou den - de lijnrechter voor Jan Lui uitmaakte en hem bij de arm beetpakte is vanzelfsprekend niet goed te praten. Maar voor een speler met een blanco strafblad is hij bij zijn eerste vergrijp meteen al heel zwaar gevonnist". Moerman heeft weinig vertrou wen in de; tuchtrechtspraak van de KNVB: "Het lijkt er inderdaad ver dacht veel op dat de rechtspre kers van de KNVB weinig op heb ben met de clubs uit het dorpje". De lelijkste Auteur 'Panisse' verrijkt het clubblad van UVS met cynische stukjes. Een 'tussendoortje' in de laatst verschenen Blauwwitter "Gehoord op de jaarvergade ring tijdens de huldiging van de jubilarissen als Koos Maaskant in de bloemen wordt gezet: 'Ja, d'r zal geen Maaskant bij zitten'. Komt er elders uit de zaal. terwijl uw redacteur sterk vermoedt dat hier een andere Maaskant aan het woord is: 'Maar tis wel de le lijkste!". Stouterd De uitspraken over trainer Mou ter in deze krant zijn RCL'er Pierre van Gemerden niet in dank afgenomen. In het clubblad De Roodwitter noemt Rob van der Zwan de Leiderdorper het stoutste jongetje van de klas: "Als je de meester ergens mee boos kon maken dan was dat wel met een grote mond! En dan nog wel in een schoolkrant, het zal die dekselse Pierre van Gemerden niet eens een keer zijn. De vorige meester had hem ook wel eens uit de klas gestuurd omdat-ie niet wilde luisteren en omdat-ie geen goede cijfers op zijn herfstrap- port had, strafte meester Laurens hem nu door hem niet aan de op voering van het toneelstuk 'RCL- Noordwijk' mee te laten doen". "Iedereen had het die zaterdag over het artikel in de krant, de meester zou niet tegen een grapje kunnen. Kom nou! De meester kon wel tegen een grapje, had zelfs gevoel voor humor, maar vond (terecht) altijd dat er eerst goed gepresteerd moest worden, daarna was er tijd voor grap- Kortom, weinig waardering voor Pierre van de Leiderdorpse achterban. Van der Zwan deelt strafwerk uit: "Was de Waard nog maar hier', klonk het wanhopig uit de mond van onze Pierre, 'toen hadden we tenminste geen degradatiezor- gen'. Nee, nee, maar hoe stemde Pierre ook al weer toen over het al dan niet vertrekken van De Waard beslist moest worden? 500 strafregels kreeg Pierre, 500 maal schreef hij: De TRAINER HEEFT ALTIJD GELIJK, en dat gelooft hij nu ook echt, hij staat misschien al weer in de basis". Kennelijk heef Pierre van meester Mouter nog meer straf werk gekregen. We hebben Van Gemerden immers niet meer in RCL-één gezien. Pappenheimers Over RCL-één gesproken. Indien de Leiderdorpse eersteklasser voor de competitie uitkomt, heb ben leden en donateurs gratis toegang op het complex De Bloe- merd. Dat is dus niet het geval met bekerwedstrijden. Dan dient iedereen de beurs te trekken. Toch probeert een deel van de aanhang de kassa zonder te beta len te passeren. Een bron van er gernis voor Hugo Minderhoud, voorzitter van RCL. Uit het club blad: "Een belangrijk voorbeeld het geen mij te binnen schiet en wat illustreert hoe supporters ten op zichte van de eigen jongens en vereniging staan is het jaarlijks wederkerend ritueel bij wedstrij den om de KNVB-beker. Onze tweede penningmeester. Wim Rietveld, trekt zijn toch al niet overvloedig aanwezig zijnde ha ren uit het hoofd bij de gedachte aan een thuiswedstrijd om de be ker en wel vanwege het feit dat de KNVB heeft verordonneerd dat ook de leden van de eigen vereniging entree moeten beta len. Iets wat nu toch onderhand bekend verondersteld mag wor den te zijn bij de vaste suppor- tersschare. Desalniettemin her haalt het ritueel zich jaarlijks en zijn er velen die al mopperend weer in de kantine verdwijnen (of wachten tot de tweede helft) indien zij in de gaten hebben dat zij voor hun eigen club enige gul dens dienen te betalen. Hierdoor leert men zijn pappenheimers wel kennen". Misschien vermoedt de aan hang wel dat er geen waar voor het geld voor geboden. Geen verschil Patrick Ewing, de speler die de Amerikaanse basketbalploeg op de Olympische Spelen van Los Angeles naar een gouden medail le leidde, maakt momenteel voor de New York Knicks furore in de profliga. Gevraagd naar het ver schil tussen het universiteits- en profbasketbal antwoordde de ex- student van Georgetown Univer sity in de International Herald Tribune: "Ik zie helemaal geen verschil, alleen zijn de spelers in de NBA veel groter en veel beter' Nog eentje uit de Herald, een wereldwijd verkrijgbare krant die zijn copij betrekt van fameu ze bladen als The New York Ti mes en The Washington Post. Aan het woord Bo Schlembe- cher. de coach van één der sterk ste American Footballteams in de VS, Michigan University. Ge vraagd naar de aspiraties van zijn 16-jarige zoon Shemy antwoord de hij: "Die jongen is niet goed bij zijn hoofd. Hij wil sportjournalist worden". Anton Ebben: net niet (foto anp> schrijven anderhalf duizend gul den. Het steekt wel schril af bij de prijzen die men in andere takken van sport (bv tennis) tegenkomt. Dit is overigens geen verwijt aan de Stichting Indoor Leiden. Derge lijke prijzen zyn nu eenmaal nor maal in het hippische wereldje. Trouwens, het enige (zachte) ver wijt, dat wij Indoor Leiden zouden willen maken is dat het is meege gaan met de hippische mode om dergelijke concoursen tot heel diep in de avond te laten voortduren. Een beetje beperking zou best leuk zijn Gezien de talrijke weglopers waren velen op de tribunes het met Bevrijd Voor het overige niets dan goeds. Bevrijd van het keurslijf dat de te levisie (TROS) in voorgaande jaren maar al te vaak bleek te zijn, is er een volwassen concours-hippique op touw gezet, dat in de eerste plaats is gericht op het publiek op de tribunes. Dat bleek wel, toen de voortreffelijke geroutineerde spea ker Jan Liefferink niet in alle hoe ken en gaten goed was te verstaan. Niet alleen werden excuses ge maakt, er werden ook maatregelen genomen. Dat was in vroegere edi ties wel eens anders. Ditmaal kon er ook tussen de springrubrieken door ruimte wor- den gemaakt voor leuke, levendige en interessante shownummers. Dressuur door Helène en Bianca Aubert uit Wassenaar, het tonen van een aantal hackney-aan span ningen en in het bijzonder een show waarin de veelzijdige bruik baarheid van de snelle, taaie en wendbare Arabische volbloedpaar den uitvoerig werd getoond. Toch in huis Nu was dat laatste niet zo moei- I lijk want door de Europese kam pioenschappen voor deze Arabi sche paarden had men ze toch in huis. De gehele dag was het in de Groenoordhallen een komen en gaan geweest van belangstellen den die de boeiende keuringen van Arabische paarden uit maar liefst acht landen wilden bijwonen. Gis teren waren het de merries, van daag zijn de hengsten aan de beurt. Morgenochtend de finalekeurin gen. Vooral de veulens - sommige van nog geen jaar oud - zijn hart- veroverend om te zien. Vanavond is het weer springen met tussendoor andere shownum mers, morgen volgen nog drie ru brieken. Morgenmiddag wordt ge sprongen om de Heinekenprijs en ten slotte in twee manches om de Audiprijs. Daarna nog een uitvoe rig showprogramma, met een re prise van de wedstrijd touwtrek ken met drie Zeeuwse koudbloe- den. KOOS POST ADVERTENTIE BEKIJK T EENS GROEN WIT!! A.S. ZONDAG 14.00 UUR De Tegelhandel NIEUW-LOOSDRECHT (ANP) - Zina Garrison lijkt op tijd in vorm voor de eindzege in het enkelspel bij de strijd om de open Neder landse tenniskampioenschappen. De Amerikaanse won vorige week het Grand Prix-toernooi van Zü- 'Hurricane' na achttien jaar vrij NEWARK (Rtr) - De zwarte Amerikaanse ex-bokser Rubin 'Hurricane' Carter, die werd veroordeeld wegens moord op drie blanken, is gisteren na een juridische strijd van achttien jaar vrijgelaten. Een rechter vond dat de man "geen dag, zelfs geen uur langer in de ge vangenis kon blijven omdat zijn veroordeling grondwette lijk fout is". De 48-jarige oud-middelge wicht is veroordeeld wegens het doodschieten van drie blan ken in een bar in New Jersey in 1966. Zijn strijd om een nieuw proces te krijgen trok grote aandacht in de Verenigde Sta ten. Popzanger Bob Dylan schreef het nummer "The Bal lad of Hurricane", waarin hij de veroordeelde afschilderde als een slachtoffer van rassendis criminatie. Schrijver Norman Mailer en bokser Mohammed Ali organiseerden in 1976 een demonstratie voor Carter. De man werd in de jaren zeventig korte tijd vrijgelaten, maar na een tweede veroordeling weer vastgezet. rich door in de eindstrijd de Tsjechslowaakse Hana Mandliko- va te deklasseren. Zij had donder dag in de eerste ronde echter drie sets nodig om haar landgenote Kim Shaefer uit te schakelen. Gis teren herstelde zij zich sterk. Na thalie Herreman, een in het inter nationale tennis nauwelijks beken de Francaise die via de kwalifica ties in het hoofdtoernooi kwam, was totaal geen partij voor Garri son. Na de eerste set met 6-0 te heb ben gewonnen, nam de Ameri kaanse in de tweede reeks iets gas terug. Herreman slaagde er deson danks niet in meer dan twee games op haar naam te brengen. In de halve-eindstrijd stuit Garri son op de als derde geplaatste Ka- terina Malejeva. De Bulgaarse, wier zusje Manuela tot de wereld top is doorgedrongen, had veel meer moeite met Virginia Ruzici. De Roemeense, die in het vrou wen-tennis met haar 30 jaar als een veterane geldt, nam in de eerste set snel en gemakkelijk een voor sprong van 5-1. Plotseling stokte het ritme bij de in Monaco wonen de Ruzici. Malejeva kwam beter in haar spel en won de eerste set ver rassend met 7-5. In de tweede reeks hield het tweetal elkaar tot 5-5 keurig in evenwicht. Daarna drukte Katerina Malejeva door en won ook deze set met 7-5. Uit de onderste helft van het zes tien speelsters tellende schema, komt in ieder geval een ongeplaat ste dame in de eindstrijd. Tine Noah weer uitgeschakeld STOCKHOLM (Reuter/SID) - De Zweden Joakim Nyström en An ders Jarryd hebben als eersten de halve finales van het Grand Prix- toernooi van Stockholm bereikt. Nyström versloeg in een uitsteken de wedstrijd de Fransman Yannick Noah in twee sets: 6-2, 7-5. De 22- jarige Zweed verklaarde na afloop niet meer zo goed gespeeld te heb ben sinds zijn overwinning op Bo ris Becker bij de open Amerikaan se titelstrijd op Flushing Meadow. Jarryd had in zijn kwartfinale weinig moeite met Jakob Hlasek. De Zwitser, die begin dit jaar de eindstrijd van het Grand Prix-toer nooi in Rotterdam bereikte, Katerina Malejeva schakelde i uit. Scheuer-Larsen, de Deense num- het met 75.000 dollar (225.00 gul- mer één, bezorgde Nederlands bes- den) gedoteerde toernooi, speelt te tennissters Marcella Mesker een Scheuer-Larsen tegen de Zweedse lichte kater door Petra Huber Caterina Karlsson, haar dubbel- kansloos te laten. De Oostenrijkse spelpartner in Nieuw-Loosdrecht. had donderdag ook tot haar eigen Voor slechts 350 toeschouwers ver verrassing Mesker in drie sets uit- sloeg de nummer 53 van de wereld- geschakeld. Tegen Scheuer-Larsen ranglijst de één plaats hoger ge was Huber echter geen moment klasseerde Francaise Catherine opgewassen: 6-3, 6-1. In de strijd Tanvier met 6-3, 6-4. om een plaats in de eindstrijd van Satelliet-circuit De finale van het Satelliet-cir cuit, het Masters, verloopt tot de halve finales volgens de plaatsings lijsten. Nummer één, de Ameri kaan Freddie Sauer, versloeg giste ren de Italiaan Marcello Bassanelli zeer eenvoudig in twee sets: 6-1, 6- 0. In de halve-eindstrijd speelt Sauer tegen Jan-Willem Lodder. De Nederlander, derde op de lijst, had nauwelijks meer moeite met de tweede Italiaan in Heemskerk, Nevio Devide: 6-3, 6-1. De andere halve finale in Noord- Holland gaat tussen de Westduit ser Peter Moraing en de Zweed Pe ter Lindgren. Moraing schakelde de Amerikaan Doug Stone in twee sets uit: 6-4, 7-6 (7-4). Lindgren voorkwam een Westduitse halve fi nale door Christian Geyer met twee keer 6-3 te verslaan. schreef slechts twee games op zijn Ook de andere twee halve-fina- listen kwamen zonder veel moeite zo ver. De als eerste geplaatste Amerikaan John McEnroe scha kelde op weg naar de zege in het toernooi zijn eerste Zweedse te genstander uit. Peter Lundgren, vorige week nog winaar van een toernooi in Keulen, mag echter nauwelijks als een serieuze hinder nis worden beschouwd. Dat bleek ook uit de cijfers: 6-1, 6-3. Stefan Ed berg maakte het kwar tet vol. Hij had alleen in de eerste set tegenstand van Sergio Casal: 6- 4. In de tweede reeks bleek de Spaniaard leeg: 6-1. Amerikaanse op tijd in vorm Albert Voorn sluit eerste dag winnend af LEIDEN - Het was van nacht al in de kleine uurtjes toen good-old Anton Ebben op Indoor Leiden op de val reep van een overwinning in de zwaarste rubriek van de eerste dag werd afgehou den. De stijlvolle Albert Voorn had met zijn soepele Rasputin K enkele se conden minder nodig dan Ebben met zijn schier onverwoestbare Jumbo Design. Op de aanhankelijk aardig gevul de tribunes van de Groenoordhal zat toen niet meer zoveel publiek. Maar zij, die er nog waren, vonden het eigenlijk-wel jammer. Ze had den de grijze: eminentie van de Ne derlandse springsport enthousiast bejubeld, toen hij als vierde in de barrage van de anderhalve meter hoge rubriek als snelste foutloos was rondgekomen, ze gunden hem een zege van harte. Maar Albert Voorn rook het grote geld en was bereid 'alles of niets' te spelen. Het werd voor hem alles. Vóór Anton Ebben dus, Dion van Groessen en Johan Laseur. Overdreven Het is natuurlijk een beetje over dreven om van 'het grote geld' te spreken. Da&r kan de Eric van der Vleuten over meepraten. Hü was gisteren de dominerende figuur in de eerste twee rubrieken. Eerst de 1,30 met aansluitende barrage. Als een ruiter foutloos was rondgeko men begon hij meteen aan de bar rage over een beperkt aantal hin dernissen. In totaal mochten veer tien van de bijna vijftig combina ties aan zo'n verlengstuk beginnen. Eric van der Vleuten haalde met Expo's All Rounder in de snelste tijd foutloos de eindstreep. Vóór Emiel Hendrix en Rob Ehrens. In de tweede rubriek - het jacht- springen - deed hij het nog beter. Hij kwam met twee paarden aan de start. Het leverde hem een eerste en een vierde prijs op. Met Albert Voorn en Piet Ray makers daar tus senin. Voor Van der Vleuten dus drie prijzen in twee rubrieken. Toen wij met hem de balans van zijn winst konden opmaken kwa men we aan een totaal van zegge en

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13