Café brengt uitersten bij elkaar Pastores zijn geen lieverdjes Verkeerd heimwee naar vroeger hindernis voor 'Samen op weg' ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 LEIDEN - Het kerkvolk kan ge rust zijn. In het Leidse 'pastoraal café', waar de beoefenaars van de spiritualiteit elkaar op vrijdag 6 december voor de tweede keer hopen te ontmoeten, worden geen spiritualiën aangeboden. Weliswaar stonden er de eerste keer drie pastores, in profane vrijetijdskleding gestoken, ach ter de bar van de Staalwijk-zol- der, te weten de predikanten Nauta en Schouten en hun vrou welijke ambtgenoot De Mey, maar zij schonken slechts koffie, thee en fris. Ik verdenk dominee Koek - die als voorzitter van de Raad van Kerken het gezelschap ver welkomde - ervan, dat hij met opzet 6 december heeft voorge steld voor de tweede ontmoe ting, in de hoop dat de pastores dan allemaal hun overgeschoten brokken banket, speculaas, mar sepein en chocoladeletter zullen meebrengen. Daarmee kunnen ze dan mooi in praktijk brengen wat 'delen' is - een stokpaardje tegenwoordig in veel preken - en tegelijk dui delijk maken dat een smakelijk aangeklede consumptie niet hoeft te vallen onder de regels van gepaste soberheid. "Ik zou er best wat lekkers bij willen", smachtte een mij onbe kende pastorale medewerker, z'n glas jus amicaal naar mij ophef fend. "Om deze tijd ('s middags 4 uur - dG) staat altijd de lekker bek onweerstaanbaar in mij op", vertrouwde hij me onbe schroomd toe. Waarmee hij zijn roeping als troostbrenger waar maakte, want ik ervaar (helaas) hetzelfde. "Maar dit is een café, geen ca fetaria", verklaarde ik ontnuch terend. "Lekkerbekken liggen in de viswinkel aan de overkant. Hiér gaat het om de tong die spreekt, niét om de tong die wordt gestreeld". Ik haalde mijn kennis uit de aankondiging van het café: de bezoekers stond een inleiding te wachten over de kerk in de ste delijke samenleving, ze zouden daarover bondig discussiëren om te besluiten met wat persoon lijke contacten. Degelijker kon het niet. De pastorale jongeman zette zich begrijpend in een hoekje van de gemakkelijke bank, dronk z'n glas leeg en wachtte gedwee op wat komen ging. Daar stond dan collega Koek gereed om de zolder van Staal- wijk officieel te bestemmen tot maandelijks 'pastoraal café'. Een 'ontmoetingsplek', zo typeerde hij het initiatief, aan welks uit werking de pastores Van der Vel den, Groenen en Dronkers in Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot voorbeeldige oecumenische eensgezindheid de nodige uren hadden besteed. Ze hadden het voordeel dat een café - of het nu pastoraal is of niet - buiten de liturgische richtlijnen valt en dat dus nie mand naar hoger kerkelijk ni veau hoefde op te klimmen om toestemming te vragen. Gezelli ge oecumene begint gewoon laag-bij-de-gronds. Desnoods op zolder. Maar pastor Koek (remon strants) hief al meteen een waar schuwende vinger op. Geïnteres seerd zijn in medemensen is voor de instandhouding van het café niet voldoende. "Wij zullen ook de inhoud moeten waarborgen". En dat sloeg voorwaar niet op het glas. "Dat kan door gedach- tenwisseling en het inspelen op dingen die pastores bezighou den. Actueel zijn". Als het café nog eens op de fles gaat, kan dat, naar Koeks idee, nooit komen door gebrek aan stof tot gedachtenwisseling. Im mers, "Leiden is in theologisch opzicht niet de eerste de beste Geen volle tafel met bierglazen, maar één koffiekopje, dat is het 'pastoraal cafe'. Staande: predikant Koek tijdens zijn openingsspeech). Achter hem zittend: de hooggeleerde Berkhof (foto Holvast) stad". "Ze heeft een rijke theolo gische traditie en een veelheid van geestelijk leven waar we dankbaar voor kunnen zijn". Van de ongeveer zestig geno digden waren er de eerste keer zo'n twintig. Uit Leiden zelf en verder - sommigen hadden de grootste moeite om Staalwijk te vinden - uit Oegstgeest, Leider dorp en Voorschoten. Voldoende om een indruk te krijgen van de kerkelijke verscheidenheid in deze regio. Wat de Raad van Kerken niet vermag, lukt 't 'café' wel. De christelijk-gereformeerde domi nee zat met de roomse industrie pastor - kerkelijk twee uitersten - op één bank, en je moest ze wel van gezicht kennen om dat te we ten, want aan de kleren zie je dat tegenwoordig in de stad niet meer. Een teken van 'pastorale secularisatie'....? Een vroegere leerling trachtte ex-hoogleraar Berkhof (de eerste gastspreker) behulpzaam te zijn toen deze - nog hijgend na een paar hoge trappen - z'n slipover stond uit te trekken omdat het onder de hanebalken wel gauw te warm zou worden. Met een paar forse streken bracht de hooggeleerde z'n verfomfaaide kuif weer in orde. De dienstbare leerling hielp hem netjes in zijn colbertje. "En nou wil ik eerst wel wat drinken", gaf Berkhof te kennen. De barkeepers rechtten zich, waarbij de vlugste het genoegen smaakte de professorale gast een pastorale drank-met-prik toe te dienen. "De meesten hier ken ik niet", constateerde een dominee uit een van de 'randgemeenten'. "Hooguit drie". "Ja", antwoordde ik vol be grip, "de dagelijkse dingen ne men een mens ook zo in beslag. Maar met de collega's ter plaatse hebt u natuurlijk wél regelmatig contact". "Nou", moest hij bekennen, "da's te zeggen, wij zien elkaar niet al te veel". De onverholen glunder in zijn blik verried, dat de pastor daar niet onder lijdt. Ieder heeft zo z'n eigen deeltje van de kudde. En ieder deeltje z'n eigen herder. De kwartiermakers van de in stuif maakten het de eerste ken nismakers (merendeels mannen) bepaald niet gemakkelijk. Met een al Berkhof als spreker en dan nog wel over de 'secularisatie' (het minder worden van kerk en geloof in de samenleving). Al hield de gepensioneerde le raar zijn optreden huiselijk (hij bleef er ontspannen bij zitten) en doorzichtig, zijn aantekeningen - rijkelijk gelardeerd met onder strepingen - had hij wel degelijk toegesneden op een kring van kleine theologen. Vrolijk was zijn verhaal niet, zodat het pijnlijk stil bleef toen de dames en heren pastores erop konden reageren. De manier waarop en de mate waarin God in deze tijd uit de re levante dingen van het leven ver dwijnt noemde Berkhof 'vol strekt uniek'. "Met een dergelij ke diepgang en zó verbreid over vrijwel de hele wereld, dat is nog nooit vertoond". En niet eens Amerika, technisch toch het meest ontwikkelde land, scoort daarin het hoogst, maar - naar het lijkt - ons eigen Nederland, eertijds een 'christelijke natie'. "De behoefte aan geborgen heid is omgeslagen in een tome loze vrijheidsbehoefte, een emancipatiedrang op alle fron ten. En de kerk verkleint, ook waar ze vroeger centraal stond". Het benauwde Berkhof wel, dat kerkmensen daar nauwelijks over willen praten. "Deze dingen zijn blijkbaar te groot voor ons". "De uittocht van zovelen ver- béést ons - hoe is het toch alle maal zo gekomen? - en we wor den teruggeworpen op de per soonlijke vraag hoe ik het zélf nog zal kunnen vasthouden". Berkhof gelooft niét, dat er ié mand is die er op z'n eentje kan uitkomen. Daarom besloot hij met een indringende vraag: "We ten jullie er nog wat op? Dat zou ik dan graag horen". Maar een 'bondige discussie', zoals aangekondigd, werd het niet, laat staan dat iemand er per soonlijk iets wijzer van werd. Men was er nogal verlegen mee. Totdat er een paar hardop gin gen denken over zaken als pola risatie, maatschappelijk engage ment en emancipatie. Nogal in gewikkeld. Als leek tussen geestelijken zat ik me soms af te vragen, of in hun opleiding het vermogen om zich verstaanbaar uit te drukken wel een punt is. Een gewone gemeentepastor gaf hun te verstaan, dat hij met al die mooie theorieën en analyses in zijn dagelijks werk maar wei nig kan beginnen. "De mensen bij wie ik kom hebben éndere vragen. Heel concreet naar de zin van geloof in een onhelder be staan. Hoe kan in hun eigen si tuatie God nog ter sprake ko- Een studentenpastor met (ui teraard) veel gevoel voor engage ment raakte duidelijk geïrri teerd. "Wat je daar zegt, is ge woon onzin. Wat denk je dan waar wij zondags mee bezig zijn?" "Sorry", verontschuldigde de onbevangen dorpsdominee zich, "ik moet hier blijkbaar nog m'n grenzen leren kennen". Incidentje gesloten. Pastores zijn geen lieverdjes, ook niet onder elkaar. En theolo gen zijn niet te godgeleerd om, als hun temperament daartoe aanzet, lik op stuk te geven. Het is mogelijk, dat juist door zulke ongevaarlijke schermutse lingen het 'pastoraal café' zijn zin gaat bewijzen. Als uitlaatklep voor mensen die lang niet overal kunnen zeggen wat ze willen. Dan zal het 'café' de houterig heid van de eerste kennismaking snel te boven zijn. Met straks de brokken van Sin terklaas er nog bij moet dat zeker lukken. Een argument om niet en thousiast te zijn over her eniging van hervormden en gereformeerden in dit land is, dat men éérst maar moet proberen, het in eigen ker kelijk huis eens te worden. En daar lijkt het voorlopig niet op. De secretaris van de gereformeerd- hervormde raad voor 'Samen op weg', de predikant B. J. Aalbers uit Geldrop, vindt dat geen goede weg. Het lijkt hem een illusie. Bo vendien zou het toch heel gek zijn om los van elkaar orde op zaken te willen stellen, terwijl het vaak om precies dezelfde zaken gaat. Aalbers schrijft dat in het blad 'Evangelisch Commentaar'. Toch vindt hij - zelf gerefor meerd - die gedachte wel begrijpe lijk, vooral als ze komt uit gerefor meerde kring. Hervormden weten al heel lang, dat er in hun kerk heel verschil lend wordt gedacht. "Onder het wfjde dak van deze kerk gaat in al lerlei opzicht zoveel variatie schuil, dat het al heel gek moet gaan als hervormden daarover van streek raken". Bij de gereformeerden ligt dat anders. "Het is nog niet zo erg lang geleden, dat binnen hun levens sfeer de variatie niet groot was. Personen konden dan wel eens af wijkende meningen hebben of af wijkend gedrag vertonen, maar dat was niet de officiële lijn, en dat hebben die wat vrijere gerefor meerde vogels dan ook vaak moe ten horen". 'Honderdvijftig jaar ge reformeerden' betekent ook een evenlange tijd van scheuring en af splitsing. "De eenheid in het huis dat achterbleef scheen daardoor hersteld". Rekening "Déze rekening: nooit geleerd te hebben om binnen je eigen kerkge meenschap met grote varianten te leven, krijgen de gereformeerden nu gepresenteerd". "Het is wel aar dig, te spreken over verschillen tüssen kerkelijke instituten, maar het is heel wat anders om die ver scheidenheid binnen je eigen mu ren aan te treffen en er dén goed mee om te gaan". Aalbers vermoedt, dat de ge dachte om eerst in eigen huis orde op zaken te stellen voortkomt uit een 'verkeerd heimwee naar vroe ger'. "Bij hervormden beeft de ker kelijke grond wat minder hard als grote verschillen openbaar wor den. Ze vinden er wel weer wat op om toch het ene huis van de kerk niet af te breken en over dat ene verdeelde huis niet wanhopig te zijn. Gereformeerden zijn pas aan die grote oefening begonnen". Aal bers verwacht, dat die nog wel lang zal duren. Het lijkt hem beter, elkaar de helpende hand te bieden. "Eikaars lasten dragen; elkaar tot een hand en voet zijn". "Zou je niet sémen kunnen doen waar je afzonderlijk Secretaris Aalbers van 'Samen op weg' ....grote oefening pas begon nen.... al zoveel energie aan hebt be steed?" "Een grondwoord in de Schrif ten is het Verbond. Het Verbond dat de Heer met óns aanging en dat wij om Zijnentwil met elkaar heb ben. Ook als kerken. Binnen een verbond stel je sémen orde op za ken en niet los van elkaar". Vrouwen. De achttien vrouwen die deel uitmaken van de gerefor meerde 'synode van Gouda' heb ben een 'vrouwenberaad' in het le ven geroepen. Zij willen dit over leg een permanent karakter geven. Het beraad is een initiatief van enige vrouwen die óf lid zijn van de synode óf werken in het Diensten centrum van de Gereformeerde Kerken in Leusden. Hun bedoe ling is, regelmatig met elkaar en met anderen te praten over het functioneren van de kerk als ge meenschap van vrouwen en man- "Zeker op het niveau van classis, regionale synode en generale syno de is het kerkewerk nog een man nenzaak", zo motiveerde een lid van het vrouwenberaad de oprich ting ervan. "Vrouwen die wel hier in meedraaien krijgen op deze ma nier een steuntje in de rug". De vrouwen hebben de synode al geattendeerd op het feit dat de af vaardigingen uit Friesland-Zuid en Overijssel het zonder vrouwen moeten stellen. De vertegenwoor diging over de drie kerkelijke amb ten is in de synode evenmin gelijk; de 'synode van Gouda' heeft wel vrouwelijke ouderlingen en diake nen, maar geen predikanten. Synodes. Deze maand komt zo wel de hervormde als de gerefor meerde synode bijeen, de eerste voor haar najaarsvergadering, de tweede voor de volgende zitting van de 'synode van Gouda'. De her vormden zijn op 21, 22 en 23 no vember in het conferentiecentrum 'Hydepark' in Doorrt, de gerefor meerden op 25,26,27 en 28 novem ber in 'De Blije Werelt' in Lunte- Op 21 november 's avonds be handelt de hervormde synode het rapport 'Gemeente, ambt en sacra ment'. De volgende avond vraagt een notitie de aandacht naar aan leiding van kritische reacties op de zendingsnota 'Visie en werkelijk heid'. De vergadering wordt zater dags besloten met informatie over 'Samen op weg' (met de gerefor meerden). De gereformeerde synode gaat praten over zaken als 'gemeente opbouw', de theologische hoge school in Kampen, zending en we- relddiakonaat Ook komen de be grotingen voor volgend jaar aan de orde. Leiden. Vanavond om 7 uur werkt het jongerenkoor 'The Lord's Folks' mep aan een eucha ristieviering in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat in Lei den. Het thema van deze viering is: "Alleen de gever wordt de koning te rijk". Noord wijk. In de gereformeer de kerk aan de Vinkenlaan in Noordwijk-Binnen wordt morgen avond om 7 uur een muzikale ves per gehouden met medewerking van het vesperkoor onder leiding van Theo Tobé. Het thema van de dienst (waarin ds. W. van der Lee voorgaat) is: 'Nachtwacht'. Het koor voert een koraalcantate uit naar gezang 223 (Liedboek). Tien instrumentalisten verlenen hun medewerking. Tachtig. De bekende ds. L. H. Ruitenberg in Den Haag (vele jaren perspredikant van de Hervormde Kerk) hoopt op donderdag 14 no vember 80 jaar te worden. Hij is nog steeds medewerker van het opinieblad 'Hervormd Nederland'. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 leervicaris mevr. A. Hoogerbrugge, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Teijgeler, Scheveningen, 3 ds. A. J. de Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethle- hemk. (Driftstr.) 10 ds. Hemmes, open- deurdienst; Bevrijdingsk. (Montgome- rystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. Schouten, mmv cantorij; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. L. Ozinga; jeugdkapel Bevrij dingskerk 10 dienst in de kerk. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof; Endpgeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gejn.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sius, 10.30 dovendienst, hr. J. Storm; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Riet veld. 5 ds. Koolstra; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. v.d. Velden; Meren wijk zie hen', gem. Wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. De Roest. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld. Evang. Ge- wijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.sin- gel 21) 5 hr. J. Schreuder. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. J. Maasbach-We- reldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugdavond (Zijls. 2). Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Le ger des Heils (hoek Vestestr./Groenes- teeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.)9.30,10.30 en 11.20. De Chris tengemeenschap (Beweging tot reli gieuze vernieuwing) 9.45 mensenwij- dingsdienst (in oud-kath. kerk Zoeterw- singel). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagwcg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe terw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 3 ds. Wilschut, Alphen, gez. gezinsdienst. Geref. Kerk 10 ds. Modde raar, 3 zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Sterk, Ulrum. wo. 2.30 en 7.30 ds. v. Sorge, dankdag. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. v. Waarde, Hoofddorp; Kruiskerk 10 ds. Eijsenga, Zw.dam; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. v.d. Pol. Bos- koop; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, ha, 6.30 ds. Nieuwenhuis, ha; De Bron 9.15 ds. Moll, ha. 10.15 ds. Verheul, ha. 6.30 ds. Taselaar, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Driehoorne 7 nam. ds. Moll; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Borsje, Eethen. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut. 6.30 ds. Ribberink, Rijnsburg; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Baas. S.heim. Geref. K. Vrjjg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Room, 5 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 ds. v.d. Brink, R.dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2 ds. Beekhuis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 evang. J. de Leeuw. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 ds. Bos veld, Leiden. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. C. v.d. Heuvel. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Muller, Sluipwijk, 6 ds. Harteman, Moerkapelle. Geref./Herv. Gem. (dorps huis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga, Z.ipeer, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, do. 7.30 ds. Rijken, Houten, voor Geref. Bij belstichting. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman. Salv.kerk 10 dr. Maarsingh, A.foort, 6.30 ds. Ver boom, Zegveld; Bethl.kerk 10 ds. Vlas blom. Boskoop. 6.30 ds. v.d. Hoef. Ge ref. Kerk 10 ds. Elderman. 6.30 ds. v.d. weg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Geluk, Baarn, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. meer. Geref. Gem. 9.30 lees dienst, 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Christ, Eek en Wiel. 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 ds. Ferwerda, S.heim. Chr. Geref. Kerk 11 ds. Rutters, A.dam, 7 ds. Hoogendoorn, Wormerveer. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. 110. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Batelaan, Voor schoten, 6 drs. Spaans; Ontm.kerk 10 drs. Spaans, 6.30 evang. v.d. Sande, jeugddienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Oegema. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drieber gen; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Ho- vius; Ichthusk. 10 ds. A. Baas, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlk. 9.30 ds. Den Besten, Kamperveen, 6 ds. Sjollema; au la Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Roon. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. De Meij- Meulendijk, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr. Brouwer, 5 ds. v. Bree- voort; Triumfatork.9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster. Heida. Ned. Geef. K. (in Vredeskerk) 11 en 7 ds. Goossens, Doorn. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. ('Tripodia')9.45. Onafh. bap tistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré. 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 prof. mr. Reugebrink, L.dorp, 7 ds. Pannekoek, Leiden. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v. Loenen, 3 ds. Bo venberg, met gehandicapten, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg. Scheppingsk. 9 en 10.30 (oecqm. jonge- rendienst, samen met pastoor Olst- hoorn) ds. Stegeman, ha. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, Rijns.woude. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Aalders. Woubrugge. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15 Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Jaspers Focks. 5 ds. Bos wijk. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. De Put ter, 4.30 ds. Room. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. v. Atten, Aals meer. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, wo. 10 en 4 ds. Boogaard, Leiden, dank dag. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45.Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif. 6.30 ds. Ruitenburg, Rhoon. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Cremer. Am stelveen. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Roos. Utrecht, wo. 2.15 en 7.30 ds. Slagboom. Katwijk, dank dag. Remonstr. Gem. 10 ds. Paarde- kooper. Evang. gem. (Kruispunt. Ken- nedvlaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ver- welius, Veenendaal, 6.30 ds. Teygeler, Scheveningen. Geref. Kerk 9.30 dr. Bak ker, O.geest.' 7 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde. 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst. 2.30 ds. v.d. Weele. Huizen. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN Herv. Gem. 9.30 ds. Was- sinkmaat. Westbroek. 7 ds. Schrijver. Woerden.Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. v. Wijngaarden. Barneveld, 7 ds. Elder man, Bodegraven. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. gez. dienst met en voor kinderen. 5 kand. De Man, Sprang; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Muis. Warmond; Vinkenlaank. 7 nam. ds. v.d. Lee. vesper; Sole Mio 9 ds. El- gersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Goossen. Wadd.veen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper. 5 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 zie Grote K. herv. gem.. 7 ds. v.d. Lee. ves per; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Roosjen. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, ha; Paulus kerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecen trum (Ljjtw.) 10.30 prof. dr. Faber, Maarn, 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.45 ds. De Putter, 4.30 dienst Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange Van Wijckers- looth 4 ds. Hemmes. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem .centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 7. zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, 5 jeugd dienst in geref. kerk. Geref. K. 9.30 ds. Boswijk, Lisse, 5 hr. N. de Ridder. Sas- senheim. jeugddienst. Remonstr. Gem. 10 prof. dr. Adriaanse, Den Haag. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Zoeteweij. Wadd.veen, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 dienst. 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 en 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. 'De Kwetterpoel' 10 ds. Cziria, evangelisatiedienst. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribbe rink. 5 ds. Snel; Mar kerk 9 en 10.30 ds. Baayen. 5 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 dienst. 5 ds. Sterk, Ulrum. Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 br. Mostert. Zoe- termeer. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans. 7 opendeurdienst, ds. Aar- noudse. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werff, Voorhout. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar- noudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. ds. Bosman. O.geest Rk Kerk zat 7. zo 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam. 6 30 ds. Lapre. Koudekerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer. 6.30 ds. Attema-Roosjen. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9 30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem 10 ds. Klein Kranenburg. Ter Aar. 6.30 ds. Ver meulen. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Koelewijn, Woubrugge; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grond slag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Kamp. Bleiswijk, 4 ds. v. Rossem, Waarder. Geref. Kerk 10 ds. Blanken. 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bach- laan) 10 en 5 ds. P. de Jong. Aulage meenschap Noordhofland 10.30 gebeds dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat 7. zo 10 Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst WADD1NXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kooien, IJsselstein, 5 ds. Maas land; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Ooste- rom. Kampen, 5 ds. v. Duin. Hei- en Boeicop; Imm.kerk 10 ds. Hulst 5 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. De Moor. 5 ds v. t Hoff. Boskoop; Ontm.kerk 10 mevr. Koning-Polet. Gou da. WARMOND Herv. Gem. 10 dr Blom. O.geest Rk Kerk zat 7. zo. 8.30. 10 en 1U0 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Schaap, Schoon hoven. 7 ds. Steenstra, leerdienst; Kie- vietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. Hartzheim. Scheveningen; Dorpscen trum 9.30 kand. v. Dis, R.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 5 (zangd ïenst) ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. E. Pijlman. A.dam. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 ds Zwanenburg. Ede. 6.30 prof. dr. v.d. Vel den, Utrecht Geref. Kerk 9.30 ds. Aal ders. 6.30 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat 7. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hulp- pred. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout. Alphen. 7 kand. Wielsma. Uit- ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 drs. W P Ficggen Rk Kerk St. Jan zat 7.30. zo. 9 30; Chr Dienaark zat 7. zo 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 10 en 11 30 ZWAMMERDAM Herv Gem 10 hr Goedhart. 6 30 kand v Watlinga. L.dorp. jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Buikema. 6.30 zie herv. gem. Remonstr. Gem. 10 gez. dienst in Boskoop

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11