Drank in kantines leidt tot botsing Industrie moet Eureka trekken Haagse Post gered Bedrijven bang voor groei 4 'f FNV: ernstige ontduiking Van Zeil tegen motie Kamermeerderheid Ontslag bij Avebe voor 270 'witte boorden' VS gunnen defensie-order van miljarden aan Fransen WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEVENTER (ANP) - Werkgevers in het beroepsgoederenvervoer overtreden op dit moment de regels ernstig. Dat is de bewering van het district oost van de Ver- voersbond FNV. Volgens districts- - bestuurder L. van Weert klagen le- Van CaO UI VerVOerSCCtOr DEN HAAG (ANP) - Het schenken van alcohol in sportkantines is gisteren aanleiding Weert "schuldig maakt aan zulke van de chauffeurs bij de firma Tiel- geweest tot een botsing tussen staatssecretaris Van Zeil (midden- en kleinbedrijf) en de chantaEe" is de firma Tieibeke in beke uitgerekend dat deze - Tweede Kamer. Van Zeil verzette zich krachtig tegen een motie van VVD en PvdA om verkoop van alcoholhoudende drank in sportkantines, buurt- en dorpshuizen aan banden te leggen. den van de bond in anonieme tele foontjes by districtsbestuurders over de wijze waarop ze worden behandeld. Zo angstig zijn ze dat Lemelerveld, die^honderd ze door de werkgevers worden ge straft met bijvoorbeeld ontslag, zo ervaart de vervoersbond. Volgens xde FNF is het heel moeilijk tegen deze praktijken op te treden. Een transportbedrijf dat gesteld. dienst heeft. Zonder hun naam te noemen bellen ons regelmatig chauffeurs dat ze onvoldoende loon krijgen. Voor een appel en een ei rijden ze op bij voorbeeld Portu- heeft de vervoersbond vast- Van Van Weert heeft recent een periode van een half jaar twaalfduizend gulden tekort was gekomen. Het geldgebrek onder chauffeurs van Tieibeke heeft er volgens Van Weert al toe geleid dat collega's voor hen maaltijden beta len tijdens de internationale ritten. Chauffeurs die daarover klagen worden bijvoorkeur aan de dijk ge zet. In de praktijk betekent dit on der andere dat kortlopende con- De staatssecretaris is het met de doelstelling, het tegengaan a uitsmijters in de sportkan tine volledig te verbieden, maar eerlijke concurrentie met de hore- om de openstellingstijden te be- cabedrijven, wel eens. Hü weiger- perken tot één uur voor en één de echter om op korte termijn de drank- en horecawet in dier voege aan te passen, zoals de gelegen- ten, partijen heidscoalitie van liberalen en so cialisten wenst. Van Zeil streeft ernaar via huis regels de oneerlijke concurrentie die sportkantines de erkende hore ca aandoen, aan banden te leggen. Dat zou moeten in het kader van de nota alcohol en samenleving van staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid). De Kamermeerderheid vreest dat dit een langdurig gebed wordt waarvan het einde in deze kabi netsperiode nog niet in zicht de wedstrijd". Ook voor bruilof- verjaardagsfeesten moet de sportkantine niet langer beschikbaar zijn. Als Van Zeil de motie naast zich neerlegt zal de WD zelf nog vóór januari komen met een initiatief wetsontwerp tot aanpassing van de drank- en horeacawet om de wens van een Kamermeerderheid af te dwingen, zo gaf de liberale woord voerder na afloop van het debat desgevraagd te kennen. VEENDAM (GPD) - Bij het aard- Bo- appelzetmeelconcern Avebe, dat vendien zal, zo voorspelt Van Erp zijn hoofdvestiging heeft in Veen- (WD), met die huisregels ui ter- dam, worden 270 banen opge- aard de hand worden gelicht. Het ruimd. De klap, die Avebe een be- het sparing van zo'n 15 miljoen gulden rve- per jaar oplevert, valt uitsluitend onder de 'witte boorden'. Bij twee voorgaande saneringen - die in to taal 900 banen hebben gekost - vie len de ontslagen onder het produk- tiepersoneel. De vakbonden en de Centrale Ondernemingsraad (COR) eisten toen dat bij de eerst volgende reorganisatie ook de top niet zou worden ontzien. De reorganisatie gebeurt op aan drang van het Rijk en de banken. Metaalbeurs vraagt steun voor tinplan LONDEN (Rtr.) - De metaalbeurs van Londen (LME) heeft de Bank of England, de centrale bank van Groot-Brittannië, gisteren opge roepen het reddingsplan te steue- nen dat een eind moet maken aan de tincrisis. Volgens beursvoorzit- ter Jacques Lion van de LME zou de Britse centrale bank het over bruggingskrediet aan de banken moeten uitbreiden zodra de bij de ITC aangesloten landen hun steun voor de Internationale Tinraad hebben uitgesproken. De beursvoorzitter waarschuw de de Britse autoriteiten dat de enorme inkomsten van Groot-Brit tannië uit de "onzichtbare" export (vooral het geld dat betaald wordt voor de Britse bemiddeling bij de handel in metalen) op het spel staan bij de tincrisis. Volgens Lion dreigt Groot-Brittannië in de na bije toekomst 200 miljoen pond sterling (845,4 miljoen gulden) per jaar minder binnen te krijgen aan extra inkomsten via de Londense metaalbeurs. "Het lijkt ons dat zowel de Britse regering als de centrale bank veel te weinig aandacht besteden aan de bijdrage van de LME aan de al jaren bestaande inkomsten van de stad Londen uit de onzichtbare ex port", zo zei hij mans hoofddirectie verdwijnt, ter wijl er van de club van zeven sec tordirecteuren maar drie overblij ven. President-directeur wordt drs. A. Mak, vorig jaar van de Handels vereniging Amsterdam (HVA) overgekomen om bij Avebe orde op zaken te stellen. Hoofddirecteur B. ten Hoove, die tot de komst van Mak nog de algemene leiding had, wordt nu opgenomen in de nieuwe directie. Behalve de 'opruiming' onder de Avebe-top (van het lei dinggevende korps van 130 man blijft hooguit de helft over), wordt ook de Centrale Technische Orga nisatie opgeheven. Het gaat om de 45-man tellende afdeling, die de AMSTERDAM - Terwijl de meeste mensen zich nog nauwelijks zullen realiseren dat het over een goede maand Sinterklaas is, denkt men in een tuincentrum in Amsterdam toch al een stukje verder. In volle pracht staat daar de versiering voor de kerstboom op kopers te wachten. (foto anpi tracten niet worden verlengd, al dus de vervoersbond. Directeur J. Tieibeke van het transportbedrijf liet desgevraagd weten geen com mentaar te geven op de uitlatingen van de vakbondsman. Dat maandag chauffeurs van de firma Bakker in Borculo staakten om achterstallig loon af te dwingen noemt vakbondsbestuurder Van Weert een plezierige noviteit voor zijn district. "Zij durfden tenmin ste hun nek uit te steken en riepen onze hulp in. We konden er zo voor zorgen dat ze het geld kregen waar ze recht op hadden", aldus Van Weert. Hij hoopt dat medewerkers van andere vervoersbedrijven die de cao-bepalingen overtreden, het voorbeeld van hun collega's bij Bakker zullen volgen. Kalveren in Duitsland met riskant hormoon ingespoten HANNOVER (GPD) - Het kalve- renschandaal in de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft een veel grotere omvang dan tot nu toe werd aangenomen. Er zijn zeker 14.000 kalveren behandeld met het verboden hormoonpreparaat tren- bolon. Het openbaar ministerie in Ol denburg heeft dit gisteren bekend gemaakt. De boerenbonden eisen strenge maatregelen tegen de mes ters die willens en wetens hun kal veren met het verboden hormoon hebben ingespoten. De 14.000 kalveren zijn in beslag genomen, maar ze staan nog ge woon in hun hokken. Politiemen sen zien erop toe dat zij verhandeld noch geslacht worden. Voor zover bekend is in ieder geval één veearts betrokken bij de zaak. Grootste boosdoener is een mester bij wie maar liefst 11.727 kalveren zijn ingespoten met het voor de menselijke gezondheid zeer ge vaarlijke trenbolon. De voorzitter van de Duitse boe renbond zei in een reactie: Duitse boeren hebben dit spul niet nodig. geleden met een kwart miljard gul den bij een gigantische opscho- ningsoperatie hielpen. Avebe, dat h °Ias]'?clVingekrompen worden nu nog 2100 mensen in dienst n*«^Financie.elEconomi- heeft, bleef in de afgelopen jaren =ch® Afdeling en de afdeling Ar- alleen dank zij extra bijdragen van beidszaken. Dit houdt verband de bóeren-leveranciers en aanzien- met de P|annen een groot deel lijke rentekwijtscheldingen van van de nu nog mVeendam zetelen- het Rük uit de rode cijfers. TV6 ie,veIe" Aan verdere hulp, die Avebe on- naar de Produktielocaties. Het gaat der meer nodig heeft om de nu nog ?.m D.e Kr™' Gasselternijveen en 'vuile' fabriek in Ter Apelkanaal op YeendaT' Ter Apelkanaal .en Ton- te schonen, stelden de overheid den-Foxhol. Zy gaan drie zoge- (Naüonale Investeringsbank) en de banken echter de voorwaarde dat die straks grotendeels zelf- zonder aan zien sd es p er s oon s standig worden beheerd j worden gereorganiseerd. Opvallend bij de reorganisatie i In 1980 leed Avebe 67 miljoen gulden verlies, terwijl het AMSTERDAM (ANP) - Het opi nieweekblad de Haagse Post is ge red. De betrokken partijen -finan ciers, medefinanciers, bewindvoer ders en de stichting ver alle aandelen vai dergebracht- hebben gisteren Lion vroeg de Bank of England eenstemming bereikt over voort- niet te wachten met het uitbreiden van het overbruggingskrediet aan de banken tot de lidstaten van de Internationale Tinraad krediet- garanties hebben verstrekt, omdat dat voor een aantal tinproduceren- de landen wel eens problemen kan opleveren. Volgens de beursvoor- cent eigendom zetting van het weekblad. Dit heb ben HP-eindredacteur Ron Kaal en de nieuwe directeur, de Leidse uit gever H. van Brussel, gisteren mee gedeeld. De aandelen die via genoemde stichting tot voor de volle 100 pro- zitter zou de centrale bank al met extra leningen over de brug moe ten komen zodra de lidstaten hun steun voor de ITC hebben uitge sproken. Kort Zakelijk redactie van HP, zullen als volgt worden verdeeld: 25 procent gaat naar Van Brussel, 25 procent naar de Tilburgse zakenman J. de Leeuw, 25 procent blijft in de stich ting en 25 procent moet nog wor den ondergebracht bij een vierde partij. Verder zijn er bedrijven die HP leningen zullen verstrekken. De overeenstemming betekent dat er ook met schuldeisers een op lossing voor de schulden is gevon den. De relatie van HP met de Week bladpers, die het beheer over het Handel ,T uiau(2cia, uic net ueneei uver net Nederland zal dit jaar ter waarde weekblad voerde, zal worden ont- 50° ml^d g,<aen ,hal.f bonden. De afwikkeling zal de ko- dryven' mt bedmg omvTzowel "ende dagen geschreden. In prin- im- als export. Dat schrijft het Cen traal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland, dat de internationale economische belangen van het bedrijfsleven be hartigt, in het gisteren verschenen jaarverslag 1984/198f Ontslagen De directie van de PhUips-vesti- HANNOVER (ANP/GPD) - Van de achttien Europese landen die deel- cipe is er overeenstemming over bereikt dat de Weekbladpers, ook uitgever van Vrij Nederland, Opzij en Voetbal International, de tot dus- schuld van 650.000 gulden van HP zal kwijtschelden. Alleen de onder nemingsraad en raad van commis sarissen van Weekbladpers moeten hun toestemming nog geven. De belangrijkste schuldeiser, het Bedrijfsfonds voor de Pers, had al een bedrag van 650.000 gulden kwijtgescholden. Het resterende deel van de schuld, 1,1 miljoen gul den, werd bovendien omgezet in een achtergestelde lening. Dit be tekent dat HP pas in juli 1988 moet beginnen in tien jaarlijkse termij nen met het terugbetalen van rente en aflossing. Over de journalistieke formule van HP zijn geen voorwaarden in het contract opgenomen. De partij en hebben zich kunnen vinden in de gedachten die de redactie daar zelf enige weken geleden over heeft uitgewerkt. Ook is niet be paald dat er een hoofredacteur zal moeten komen, waarvan zoals be kend de nieuwe directeur een groot voorstander is. Voorlopig blijft de leiding van de redactie nog in handen van eindredacteur Ron Kaal. Bond begint proces tegen staat over alphahulpen UTRECHT (ANP) - De AbvaKa bo begint een proces tegen de Staat der Nederlanden omdat al phahulpen volgens de bond wor den gediscrimineerd. Alphahul pen zijn vrouwen die enkele i per week huishoudelijk werk doen bij cliënten van de instellin gen voor gezinsverzorging. De AbvaKabo heeft een zogenoem de bodemprocedure gestart bij; de rechtbank in Den Haag. Er zijn ongeveer 40.000 alpha hulpen. Deze vorm van dienst verlening werd in 1979 ingevoerd in de gezinszorg. De alphahulp is goedkoper dan gewone gezins zorg omdat vrouwen die uitslui tend huishoudelijk werk doen gedurende minder dan drie da gen per week niet onder de socia le verzekeringen tegen werkloos heid, ziekte en arbeidsonge schiktheid vallen. Dit is volgens de AbvaKabo ir strijd met de derde Europese richtlijn op grond waarvan de lidstaten voor eind 1984 een eind moesten maken aan ongelijke behandeling van mannen vrouwen. De bond stelt dat dit ook geldt voor de regelingen waarop de alphahulp is geba seerd. De bezwaren van de bond be treffen de subsidievoorwaarden voor de alphahulp, de bepalin gen in de sociale wetgeving die het mogelijk maken vrouwen huishoudelijke dienst uit te zc deren van de sociale verzekering en een artikel van het BBA (Bui tengewoon Besluit Arbeidsver houdingen). Van der Zwan: wel meer winst, niet meer werk UTRECHT (ANP) - Het is heel goed mogelijk dat groei van de werkgelegenheid helemaal niet volgt op herstel van de winsten in het bedrijfsleven. De Nederlandse ondernemingen zijn bang via lage re prijzen hun afzet te vergroten en geven er nog steeds de voorkeur aan meer winst binnen te halen. Daardoor blijft de groei van de werkgelegenheid ondanks een veel beter renderend bedrijfsleven zeer beperkt. Dat betoogde dr A. van der Zwan, president-directeur van de Nationale Investeringsbank giste ren in Utrecht tijdens een toe spraak voor de najaarsledenverga dering van FME, de organisatie van werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie. Hij baseerde zijn waarneming op een steekproef van zijn bank onder be drijven. Wel nemen inmiddels de investeringen toe, maar die geven de werkgelegenheid lang niet de impuls die uitgaat van volume groei door hogere afzet. De ondernemers zien volgens Van der Zwan af van produktiever- groting uit angst om opnieuw in de mangel te raken van vaste kosten van de factor arbeid enerzijds en de steeds wisselende situaties op de afzetmarkt aan de andere kant. Die risico's kunnen worden ver kleind door het werknemersbe stand klein te houden en door mid del van kwaliteitsverbetering de toegevoegde waarde per werkne mer te verhogen. Hij pleitte ervoor om de econo mische vernieuwing te laten vol gen door een maatschappelijke vernieuwing, door het bevorderen van een arbeidsorganisatie waarin arbeid flexibel wordt. Zowel wat beloning betreft, als inzetbaarheid. Een arbeidsorganisatie, waarin tot uitdrukking komt dat ook de werk nemers, de factor arbeid, bereid zijn om het ondernemingsrisico te dragen, zo zei dr Van der Zwan. Hij verbond daar twee voorwaar den aan. De werknemers moeten invloed krijgen op de gang van za ken waarvoor ze directe 'verant woordelijkheid dragen en hun bij drage aan het eindresultaat moet gekoppeld worden aan hun belo ning, zonder dat dit overgaat in be grippen als stukloon. Daartoe zul len zowel vakbeweging als werkge vers uit hun schulp moeten krui pen, aldus Van der Zwan. Als niet gekozen wordt voor een flexibelere benadering van de fac tor arbeid over de hele linie, zal volgens hem een tweedeling ont staan: aan de ene kant een beperk te groep nieuwe specialisten die via verdere automatisering en stroomlijning de rendementsposi tie veilig stellen en anderzijds de overige werknemers, wier vaardig heden minder gaan tellen en die dit ook in hun loonvorming zullen voelen. Lagere dollarkoers schaadt Akzo niet; aids-test succes ARNHEM (ANP/GPD) - Het che misch concern Akzo, met onder meer verffabriek Sikkens in Sas- senheim, verwacht dit jaar op nieuw meer winst dan eerder voor speld. Weliswaar zal de lagere dol larkoers de export naar de Ver enigde Staten afremmen (Neder landse produkten zijn daar relatief duurder geworden), maar daar staat tegenover dat de prijzen van in dollars te betalen grondstoffen en energie dalen. Dit heeft dr. S. Bergsma, lid van de groepsraad van Akzo, gisteren gezegd in een toelichting op de cij fers over het derde kwartaal. De verkoop van de door Organon Tek- nika ontwikkelde aids-test ver loopt zeer bevredigend. Bergsma schat de totale wereldmarkt voor deze tests op dit moment op hon derd miljoen dollar. De nieuwe Aramide-fabrieken in Delfzijl en Emmen, waar de nieuwe 'superve- zel' zal worden gemaakt, zullen nog dit jaar in produktie worden gesteld. Door de gunstige gang van zaken kwam de omzet over de eerste ne gen maanden uit op 13,5 miljard gulden. De netto-winst steeg met 14 procent tot 651 miljoen gulden. In het derde kwartaal nam de om zet met 11 procent en de netto winst met 9 procent toe. Bonn wil (nog) geen extra geld uittrekken ging in Nijmegen, Elcoma, plan ontslag aan te vragen nemen in het Eurekaproject is geveer 60 werknemers. Het gaat vooralsnog alleen initiatiefnemer om mensen die een arbeidscon- Frankrijk bereid extra geld uit te tact hebben waarin een regeling trekken. Eureka is een politiek ini- voor tydelyk ontslag met een te- tiatief om bedrijven meer te laten rugkeergarantie is opgenomen, samenwerken teneinde de techno- logische achterstand van Europa Amev op de VS en Japan in te lopen, t. nu maar het bedrijfsleven moet zelf de Amev heeft metde Franse groep belangrijkste rol spelen bij de fi- nanciering van de projecten. Dat bleek gisteren tijdens de eer ste dag van een conferentie in Han- Tegen de verwachting Worms en de Engelse maatschap pij Bain Dawes overeenstemming bereikt over de verwerving van alle uitstaande aandelen van de in Sou- „ovl,ull thampton gevestigde schadeverze- kwam dVwèstduitse bondskans'ê- keringsmaatschappy Bishopsgate lier Kohl niet met een financiële i Insurance. Amev beUalt voor deze jecüe in tegenstelling tot Frank- overneming 50 tot 55 miljoen gul- njki dat ongeveer 400 miljoen in den, inclusief een kapitaalinjectie, bet project wil stoppen, en Neder- land, dat nog altijd 25 miljoen voor Bensdorp studies beschikbaar stelt. De Franse minister van buiten- Bensdorp (cacao en chocolade, landse zaken Dumas deed tegen- onderdeel van het Unilever-con- Gver journalisten zijn best zijn te- cern) in Bussum gaat definifief leursteUing te verbergen. Hij stelde naar de Franse Barry. Voor de 200 vast dat de houding van enkele lan- werknemers zal de overneming den is gewijzigd van een weigering i De ministers van buitenlandse zaken i zitting van Eureka geen gevolgen hebben. Het gaan met Barry zal de positie zowel deze laatste als Bensdorp staande "fondsen 'hiervoor verstevigen, zo zegt Unilever. Bar ry is een van de grootste verwer kers van cacaobonen in de wereld de haalbaarheid van Eureka- Eureka te projecten. In Westduitse industriële kring te wordt het gebrek spreken. Nederland heeft eerder steun door de regering wel als te- aangekondigd 25 mihoen gulden leurstellend ervaren. Buitenge- beschikbaar te stellen voor studies woon kritisch uitte zich Wolfgang Eureka is het ontbreken van duide lijkheid over een financieel draag vlak. Als Bonn erin zou slagen de miljardensubsidies van nu af te bouwen en dat geld in Eureka te stoppen, zou de industrie minder scepsisch zijn". De Nederlandse ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Van Aardenne (economische za ken) noemde het niet verontrus tend dat West-Duitsland (nog) geen extra geld heeft toegezegd. Kohl zei in zijn openingstoespraak wel dat de Westduitse regering bereid is financieel bij te dragen en „inte ressante projecten met begrotings middelen zal ondersteunen". Van Aardenne: „De kat zit nog in de boom, maar wie weet kan hij er worden uitgekeken". Vandaag zullen naar verwach ting enkele Eureka-projecten defi nitief op de rails worden gezet. In totaal hebben de achttien landen het begin van de eerste werk- circa tachtig projecten aangemeld (foto anp» tijdens de ministersconferentie. Aan de vooravond van de top in Hannover gaven de grootste Euro pese idustrieën, waaronder Phi lips, Volvo, Nestlé en Siemens, een verklaring uit waarin zij het Eure- ka-plan voor hoogontwikkelde Eu ropese projecten ondersteunen en er ook aan mee willen werken. WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse leger heeft gisteren een mil jardenorder voor de levering van een nieuw militair telefoonsysteem gegund aan een consortium onder leiding van het Franse bedrijf Thomson-CSF. Van deze groep maakt ook het Amerikaanse be drijf GTE deel uit. De order vertegenwoordigt een waarde van 4,3 miljard dollar en is een van de grootste die het Penta gon ooit aan een buitenlands be drijf heeft gegund. De offerte van het consortium onder leiding van Plessey, waarvan verder de Ameri kaanse concerns Rockwell en ITT deel uit maakten, lag de riante som van 3,1 miljard dollar hoger dan het bod van de Thomson-groep, lichtte staatssecretaris Ambrose toe. Hij weigerde in te gaan op vra gen waarom het leger, gegeven dat reusachtige verschil, er toch zo lang over heeft gedaan om het con tract aan Thomson te gunnen. Waarschijnlijk is hieraan het on vermoeibare optreden van de spe ciale Britse handelsafgevaardigde Margaret Thatcher ten gunste van de Britse inschrijver niet vreemd, maar Ambrose weigerde dit te be vestigen. De order betreft een mobiel tele communicatiesysteem. De groep PLessey, Rockwell en ITT boden een systeem bekend onder de naam Ptarmigan. Thomson-CSF/ GTE stelden daar een systeem te genover dat wordt aangeduid als RITA. Beide consortia hebben het afgelopen jaar vele miljoenen ge spendeerd om leden van de Ameri kaanse legertop en congresleden de mogelijkheden van hun syste men te demonstreren. Met het mobiele communicatie systeem, MSE (Mobile Subscriber Equipment) genaamd, wordt het voor het leger mogelijk om op elke plaats ter wereld contact te leggen met een centrale door middel van telefoon, radio of satelliet. Het sys teem kan allerhande gegevens ver werken, van persoonlijke gesprek ken en computerdata tot fax-ko pieën van met de hand getekende landkaarten van militaire verken ners aan een oorlogsfront. De schakel- en computerappara tuur is geinstalleerd in speciale le gertrucks die zich in een gevechts- gebied kunnen verplaatsen. Met draagbare communicatieappara tuur kan daarmee in contact wor den getreden. von Amerongen, de voorzitter van de Duitse industrie- en handelska mer. Hij omschreef Eureka als een lege huls. „Eureka is te vlug en te slordig in elkaar gezet om in de na bije toekomst snelle resultaten te kunnen opleveren. De zwakte van Ambrose lichtte toe dat zowel de top van de landmacht als defensie minister Weinberger opdracht had den gegeven tot een nauwkeurige nacalculatie om vast te stellen of delen beschikken de bedragen in de offerte van het elkaar afgestemde communicatie^ Vyf legerkorpsen en 26 -divisies zullen in 1993 met de nieuwe appa ratuur worden uitgerust. 'Voor de eerste keer in de geschiedenis zul len alle Amerikaanse legeronder- volledig op Franse bedrijf wel reëel om elk mogelijk misverstand de cijfers uit te bannen. apparatuur,' zei Ambrose. Het sys teem is voorts beveiligd tegen sto i en meeluisteren door derden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9