39r Rijk weigert toeslag voor brandweer 'Popie-Jopie opgeblazen tot terreur' Aanpak zure regen levert banen op Rietkerk wil eerst onderzoek Kankeronderzoek door bezuiniging belemmerd Bevalling in de(v)lucht Zwerfkaart in streekvervoer 'Nederlandse spelling is straf voor kinderen' Nieuw overleg De Jonge Omstreden oogarts werkt weer Vier maanden cel geëist tegen zenderpiraten, advocaten verontwaardigd WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - De brandweeracties dreigen nog scherper te worden na het overleg van minister Riet kerk (binnenlandse zaken) met ambtenarenbonden en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De bewindsman liet gisteravond na het overleg weten dat de gemeenten voorlopig geen rijksgeld krijgen om aan de looneisen van de brandweerlieden tegemoet te komen. Hij wil eerst een onderzoek naar de redelijkheid van de eisen, dat op 1 maart gereed kan zijn. Gemeenten die nu aan de eisen van de brandweer tegemoet willen komen, moeten dat maar uit eigen zak betalen, vindt de bewindsman. De ambtenarenbond Abva/Kabo was er tevreden over dat de VNG ook vindt dat de onregelmatig heidstoeslagen van de brandweer omhoog moeten, maar dat zou dan wel vergezeld moeten gaan van een concreet bod. In een onderzoek zo als Rietkerk wil, ziet de bond wei nig heil. "Het probleem ligt nu al zo lang op tafel, daar kunnen we bij onze mensen niet meer mee aanko men", aldus een woordvoerder. De gemeenten toonden zich uiterst te leurgesteld over de opstelling van Rietkerk, omdat voor andere be- In Amsterdam, waar de actie is begonnen en waar de brandweer lieden de tot nog toe hardste op stelling hebben gekozen, voert de gemeente vandaag een kort geding tegen de plaatselijke afdeling van de Abva/Kabo. De gemeente vindt dat de brandweerlieden te ver zijn gegaan met hun aankondiging dat branden in auto's, containers en slooppanden vanaf vandaag niet meer worden geblust. Daarmee zijn de grenzen van de veiligheid overschreden. De Amsterdamse wethouder Walraven is met het oog op de gespannen situatie van vakantie teruggeroepen. In Rotterdam gaat de gemeente vanavond met de actievoerende brandweerlieden onderhandelen. De onderhandelingen worden in de loop van de dag voorbereid. De gemeente heeft laten doorscheme ren een oplossing voor ogen te heb ben. De financiële gevolgen wor den al berekend. Voor het geval een akkoord uitblijft, hebben de Rotterdamse actievoerders aange kondigd vrijdag de brandpreventie op de luchthaven Zestienhoven te zullen staken. Inmiddels hebben brandweerlie den ook in Maastricht hun ge meentebestuur een ultimatum ge steld. Komt er voordien geen ak koord over loontoeslagen en ar beidstijdverkorting, dan wordt daar vrijdag de hoofdbrandweer kazerne bezet. In Tilburg en Breda praten de gemeentebesturen van daag met de actievoerders. UTRECHT (ANP) - Het Koningin Wilhelmina Fonds(KWF) vreest dat belangrijke ontwikkelingen op het gebied van het kankeronder zoek worden afgeremd door over heidsbezuinigingen. Het gaat hier bij vooral om veelbelovende on derzoeken naar het ontstaan van kanker en naar betere behande lingsmogelijkheden daarvan. In het jaarverslag over 1984 zegt het KWF, dat door de bezuinigin gen het aantal aanvragen voor sub sidie groeit, maar dat met de 40 miljoen gulden die het KWF jaar lijks beschikbaar stelt voor weten schappelijk kankeronderzoek de teruggang niet kan worden opge vangen. Steeds meer onderzoek blijft hierdoor liggen. Het KWF vindt dat een uitermate zorgwek kende ontwikkeling. De uitgaven van het KWF be droegen vorig jaar rond 46 miljoen gulden. De bijdragen uit de bevol king bedroegen ruim 36 miljoen, zodat het fonds in 1984 meer dan 10 miljoen moest interen op reserve- gelden. Het Koninklijk Wilhelmina Fonds kreeg vorig jaar 150 nieuwe verzoeken om geld voor onder zoek. Daarvan vielen er twintig af omdat ze niet aan de gestelde we tenschappelijke eisen voldeden. Van de overige moesten er 79 om financiële redenen worden afgewe zen. Met onderzoeksprojecten Is drie k vier jaar gemoeid en de re- Cadmium in groente ZAANSTAD (ANP) - De gemeente Zaanstad ontraadt volkstuinders in de stadsdelen Zaandam en Krommenie voorlopig groenten uit eigen tuin te eten. Uit een onder zoek is gebleken dat dat bieten, boerenkool en sla meer cadmium bevatten dan de 0,3 milligram per kilo die is toegestaan. In sla kwam meer lood voor dan is toegestaan. Omdat niet bekend is hoeveel groenten er inmiddels geconsu meerd zijn, wordt een gezin uit Krommenie door artsen van de dienst Volksgezondheid van Zaan stad medisch onderzocht. ADVERTENTIE SALONTAFEL Veelzijdig salontafeltje van massief hout, gelakt in wiL Formaat 46 x 46 cm en 40 cm hoog. NU VAN 69.-VOOR EN NOG VEEL MEER SCHERP GEPRIJSDE INTERIEUR IDEEÉ r* I pirlpn Rrppctr SCHIPHOL (ANP) - Een DC-8 van de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM kwam gister ochtend na een non-stopvlucht uit Paramaribo met één passagier meer op Schiphol aan dan waar mee het toestel was vertrokken. Tij dens de reis schonk mevrouw ln- grid Ashrvfhet leven aan een zoon. Moeder en kind maken het uitste kend, zo liet een woordvoerder van de SLM gisteren weten. De bevalling kondigde zich aan in de buurt van Santa Maria (Azo- ren). Gezagvoerder Ronald Hoef draad wilde aanvankelijk het toe stel daar aan de grond zetten. Maar door het slechte weer was hij gedwongen de reis voort te zetten in de richting van Lissabon. Toen het toestel de Portugese hoofdstad na derde, was de baby echter al gebo ren en werd besloten door te vliegen naar Schiphol. Er was geen dokter aan boord. Het verloskundig team bestond slechts uit Hoefdraad, een oud-KLM gezagvoerder, de stewar dessen en de steward. De moeder, die in Nederland woont, was bij haar vertrek in het bezit van een doktersverklaring waarin stond dat zij nog geen ze ven maanden zwanger was. Dat is normaal gesproken de grens waar binnen zwangere vrouwen nog vliegreizen mogen maken. Volgens de SLM-zegsman zal de dokters verklaring in dit geval, gezien de toestand van de baby, waarschijn lijk niet op waarheid berusten. Op de foto de moeder, de baby, op de achtergrond steward G. Ilahi en rechts de gezagvoerder Ronald Hoefdraad (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Extra inves teren in een verdergaande bestrij ding van de zure regen dan de rege ring wil is niet alleen noodzakelijk, maar ook economisch verant woord. De komende vijf jaar moet 20,1 miljard gulden worden geïn vesteerd, waar tegenover dan een besparing staat van 1,5 miljard gul den per jaar. Dit is de schade die bossen, meren, landbouw, monu menten, materialen en de menselij ke gezondheid van de luchtveront reiniging ondervinden. Bovendien levert het plan in tien jaar 173.000 mensjaren werk op. Tot deze conclusie komt de stu diegroep milieu en economie van het Landelijk Milieu Overleg (LMO), waarbij tien grote milieuor ganisaties zijn aangesloten, in het rapport 'Werk maken van zure re gen'. De voorzitter van de studie groep Nentjes bood het werkstuk gisteren aan de vaste kamercom missies voor milieubeheer en eco nomische zaken aan. Volgens hem heeft een verdergaande bestrijding van de zure neerslag positieve ge volgen voor de economie en de werkgelegenheid. De milieuorganisaties menen dat op korte termijn maatregelen noodzakelijk zijn. Een eerste stap daartoe is een halvering van de uit stoot van luchtverontreinigende stoffen in 1990. Volgens de huidige regeringsplannen zal de reductie met 50 procent pas tegen de eeuw wisseling bereikt worden. Het energieverbruik zal de komende vijfjaar met 8 procent omlaag moe ten, zo vindt het LMO. Werk Om dit te bereiken zal de kolen centrale in Buggenum, net als de andere oliegestookte elektriciteits centrales, binnen vijf jaar moeten worden ontzwaveld. De raffinade rijen dienen hun uitstoot van zwa- veldioxyde niet met 20 maar met 80 procent te beperken. In dezelfde periode zullen de zwavelgehaltes van diverse brandstoffen verder omlaag moeten. De rookgassen van kolencentrales zullen kataly- tisch gereinigd moeten worden, zo serves van het KWF zijn zo ver ge slonken, dat het onzeker is of er ook de komende jaren genoeg geld voor zal zijn. De opbrengst van de jaarlijkse collecte vertoonde in 1984 een lich te stijging tot 10 miljoen gulden. De inkomsten uit contributies ste gen tot 8,5 miljoen en uit erfenis sen ontving het KWF 12 miljoen. In 1985 bracht de collecte ruim 11,5 miljoen gulden op en het KWF ver wacht ook een verdere stijging van de contributie-inkomsten UTRECHT (ANP) - Vooral om de recreant de bus in te krijgen wil het streekvervoer in ons land volgend jaar zomer de 'zomerzwerfkaart' in voeren waarmee men de hele dag goedkoop met de bus kan rondtoe ren. De streekvervoerders willen in 1986 vijfduizend kaarten slijten en in 1989 zes maal zo veel. Dit heeft het samenwerkingsorgaan van het streekvervoer (ESO) gisteren mee- BADHOEVEDORP (GPD) - De Vereniging voor Wetensgappeli- ke Spelling (VWS) organiseert komende zaterdag ,9 november in het Utrechtse Jaarbeurs Con grescentrum een protestbijeen komst gericht tegen het advies van de Raad voor de Nederland se Taal en Letteren. De vereni ging vindt dat de raad veel te weinig doet aan de vereenvoudi ging van onze spelling. "Sanering van de spelling kan de kinderen op school een onge looflijke verlichting geven", zegt W. van Oosten, logopedist in Badhoevedorp en bestuurslid van de VWS. "Als de schrijfwijze wordt doorgevoerd zoals wij die voorstaan, kan de tijd die nu aan spellingslessen wordt besteed met de helft worden bekort. Dat biedt op de basisschool ruimte voor nieuwe vakken, bijvoor beeld computerkunde". Het advies van de raad - een orgaan van de Nederlandse Taal unie die in 1980 werd ingesteld door de Belgische en Nederland se regeringen - komt volgens Van Oosten in niets tegemoet i de i zijn ging. "Zij wil dat een werkgroep fouten wegwerkt uit de woor denlijst, nieuwe woorden op neemt en dubbelspellingen be perkt. Van een fundamentele spellingswijziging is daarmee geen sprake. Hierdoor wordt de vooruitgang van het onderwijs ons inziens ernstig geschaad". Uit een recent onderzoek van dr. J. Hamers (rijksuniversiteit Utrecht) en drs. D. Visser (On derwijsadviescentrum Zwolle) is gebleken dat veel leerlingen in het voortgezet onderwijs moei lijkheden hebben met lezen en spellen. De Vereniging voor We- tensgappelike Spelling (opge richt in 1964) ziet hierin een be wijs van haar stelling dat de be staande schrijfwijze van het Ne- dérlands veel te ingewikkeld is. "Wij hebben daarom de zoge naamde 'Spelling 85' bedacht, waarin de belangrijkste onconse- quenties en struikelblokken zijn geëlimineerd", aldus Van Oos ten. "Het is toch onzin om het woord kado nog als cadeau te schrijven, alléén omdat er dan iets is terug te vinden van de her komst van het woord? Onderwijs wordt op deze manier extra moeilijk gemaakt. Geleerden, die aan dit soort oude schrijfwijze wensen vast te houden, noem ik 'spellingsmaniakken'. Want wat heeft een kind er aan als het zich juist daardoor in een sollicitatie brief niet goed kan uitdrukken i en dus automatisch afvalt?" Als logopedist heeft Van Oos ten dertig jaar op scholen ge werkt. "Ik zag de ellende van de kinderen, die met dictees wor stelden. Spelling was voor hun een straf. Al die moeite, terwijl het veel simpeler kan. Wij heb ben daarom een spelling ontwik keld die je schrijft zoals je haar zegt". In de VWS-methode worden woorden als 'achter, nieuwe, ver schil en openheid' geschreven als 'agter, niewe, versgil en open- heit'. Volgens Van Oosten zijn de woordbeelden er niet onaan vaardbaar door veranderd. "Ge middeld is er per zeven a acht woorden slechts één letterwijzi- ging". De Vereniging voor Wetens- gappelike Spelling (in 1964 vij- duizend en nu nog circa duizend leden) heeft de Nederlandse Taalunie uitgenodigd zaterdag op de protestbijeenkomst aan wezig te zijn. Van Oosten hoopt dat ook minister Brink- man(WVC) en diens collega Deetman(onderwijs) acte de pré- sence geven. Hij verwacht een stevige discussie tussen de deel nemers, of om het in zijn eigen taal te schrijven: "Ik verwagt een pittige diskussie". Om de totale klandizie beter te kunnen tellen, heeft het streekver voer bij het Nederlandse bedrijf Etometra voor 20 miljoen gulden 700 apparaatjes besteld die elektro nisch het aantal reizigers bijhou den. Deze zogeheten bezettings graadmeters moeten in 1987 in de opstaptreden van de bussen zijn aangebracht. De streekvervoerders kunnen dan precies de klandizie op de diverse lijnen bijhouden zo dat de dienstregeling meer aan de behoefte kan worden aangepast. Een woordvoerder van de ESO zei dat de streekvervoerders door de komst van de strippenkaart het zicht op het aantal klanten enigs zins zijn kwijtgeraakt. Het is de streekvervoerders en het ministe rie van verkeer en waterstaat - dat uiteindelijk het laatste woord heeft over de dienstregeling - dan ook wel het 'forse bedrag' van 20 mil joen gulden waard om te weten hoe groot de klandizie is. DEN HAAG (GPD) - Nederland en Zuid-Afrika gaan binnenkort weer praten over een oplossing van de kwestie Klaas de Jonge, de Nederlandse socioloog die al ruim vier maanden vast zit in de voormalige Nederlandse ambassade in Pretoria. Een commissie van juristen van het departement van buitenlandse zaken vertrekt spoedig naar Pretoria om het overleg met de Zuidafrikaanse regering te hervatten. De laatste contacten dateerden van oktober toen een speciale delegatie onder leiding van ambassadeur in algemene dienst Wijnaendts in Preto ria onderhandelde over de positie van De Jonge, om wiens uitlevering de Zuidafrikaanse regering heeft geeist. Pretoria hief, zoals bekend, begin oktober de diplomatieke onschendbaarheid op omdat de de rest van de ambassade was verhuisd, waarmee voor Pretoria de weg zou zijn geef- fend voor de arrestatie van de Nederlander. Maar er werd afgesproken dat zolang de onderhandelingen voortduren, er aan de situatie van de Jonge niets zzou veranderen. Volgens de woordvoerder gaat het niet slecht met De Jonge. staat er in het rapport van de stu diegroep. Het Landelijk Milieu Overleg pleit er onder meer voor mensen, die een auto met katalysator ko pen, niet alleen de meerkosten te vergoeden, maar zelfs een extra be lastingvoordeel te geven. Om de energiebesparing een extra stimu lans te geven dient de overheid de isolatienormen voor nieuwbouw woningen te verscherpen, een aan tal subsidies, zoals de energietoe slag in de Wet op de Investerings regeling (WIR), te verhogen en een hogere vergoeding te geven voor stroom, opgewekt door warmte krachtkoppeling en windenergie. De studiegroep verwacht dat de produktie van ons land als gevolg van de door haar voorgestelde maatregelen zal toenemen. De con sumptie zal gemiddeld met 0,5 pro cent per jaar stijgen. De werkgele genheid zal in de periode 1986-1996 met 173.000 mensjaren stijgen. De betalingsbalans wordt per saldo niet beïnvloed. Van de investeringen van ruim 20 miljard gulden is 5,3 miljard af komstig van elektriciteitscentra les, raffinaderijen, automobilisten, veehouderijen en chemische on dernemingen, zo stelt de studie groep in haar rapport vast. Het geld is bestemd voor maatregelen om de lucht te zuiveren. De overige 14,7 miljard gulden zijn bestemd voor energiebesparingsmaatrege len bij bedrijven, gezinnen en de overheid. ZEIST (ANP) - Een door zijn onge bruikelijke behandelmethode in opspraak geraakte oogarts in Bosch en Duin heeft zijn praktijk hervat. De oogarts moest vanwege tientallen klachten van patiënten, huisartsen en opticiëns in septem ber zijn praktijk in het Zeister Zie kenhuis neerleggen, maar sinds 1 november behandelt hij weer pa tiënten, nu bij hem thuis. De klachten richtten zich tegen het voorschrijven van te zware bril- leglazen in combinatie met pupil- verwijdende oogdruppels. De oog arts huldigde daarbij de theorie dat zeer veel lichamelijke en geestelij ke klachten hun oorzaak vinden in oogafwijkingen. De geneeskundig inspecteur in de regio Utrecht, dr. J. Remmen, is nog steeds bezig de klachten te onderzoeken. Het is denkbaar dat dit zal leiden tot een klacht bij het Medisch Tuchtcolle ge wegens het ondermijnen van het vertrouwen in de medische stand of grove onkunde en nalatig heid. Volgens Remmen zijn de klach ten tegen de oogarts niet van dien aard dat hij geen praktijk meer zou mogen uitoefenen. De inspecteur heeft de oogarts wel aangeraden af te zien van zijn ongebruikelijke be handelmethode. Mocht hij daar wel aanleiding voor zien, dan moet de patiënt nadrukkelijk toestem ming geven, aldus Remmen. UTRECHT (ANP) - De inmiddels bekende gifkikker van de vereni ging Milieudefensie presenteerde gisteren het boek 'Het gif de grond uit', een handleiding van Neder land Gifvrij - een samenwerkings verband van een aantal milieuor ganisaties - voor mensen die wor den geconfronteerd met gif in de grond. Jan en Ella Verhagen kre gen het eerste exemplaarHet echt paar heeft al op drie lokaties met het probleem te kampen gehad. Ze hebben gewoond in Krimpen aan de IJssel en Lekkerkerk, en blijken in hun huidige woonplaats Ouder kerk aan den IJssel opnieuw op een gifbelt terecht te zijn gekomen. Tweede van rechts op de ANP-foto is medewerker Ferdi Hendriks van Nederland Gifvrij. 19 Vestigingen door geheel Nederland. UTRECHT (GPD) - Een simpele overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet is door justitie en po litie buitenproportioneel opgebla zen tot een terroristische daad. Het Openbaar Ministerie heeft crimine len gemaakt van de vier mannen die op zondag 12 mei frequenties van de politieradio hadden ver stoord met het 'Popie Jopie'-lied. Tot deze conclusie kwamen giste ren de advocaten van de vier ver dachten, afkomstig uit Den Bosch en Utrecht. De officier van justitie mr. P. Bender eiste voor het ille gaal zenden vier maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Hij ontlokte daarmee een golf van protest bij de raadslieden. Ad vocaat mr. B. Tomlow cynisch: „Staan de letter OM nou voor Openbaar Ministerie of voor Op perste Macht De vier verdachten was ten laste gelegd dat zij op die bewuste zon dag (met hevige rellen van anti- paus-demonstranten) vanuit twee stilstaande auto's etherverbindin gen van de politie hadden ver stoord. De verdachten ontkenden dit niet. Wat zij echter wel bestre den was een tweede aspect van de tenlastelegging: dat zij twee door hen gebruikte mobilofoons in 1981 hadden gestolen bij een actie tegen de politie in Dodewaard. „Baarlij ke nonsens", zei een van hen. Deze verdachte bleef bij zijn eer dere verklaring dat hij de appara ten van een hem onbekende 'Piet' had gekregen; het uitlenen van dergelijke apparaten zonder elkaar te kennen is volgens hem in kra- kerskringen gebruikelijk. Dat de mobilofoons oorspronkelijk poli- tie-eigendom waren, ontkende hij te hebben geweten. Ze vertoonden volgens hem geen verschil met soortgelijke communicatiemidde len die in de handel verkrijgbaar zijn. Vrijspraak Tot grote 'verontwaardiging' (al dus mr. Tomlow) van de raadslie den vroeg officier van justitie mr. P. Bender vrijspraak voor de door hem zelf ten laste' gelegde diefstal van de mobilofoons. De officier zei, dat hij het wettig en overtuigend bewijs, dat de vier de spullen had den gestolen, niet kon leveren. Bender verklaarde dat hy de diefstal niet van de dagvaarding had geschrapt, omdat het niet de eerste keer zou zijn dat verdachten pas op de rechtzitting de waarheid vertellen. „Een ervaringskwestie", zei hij. De politie had al vrij snel ontdekt dat de etherpiraten zich van gesto len politieapparatuur hadden be diend. Daarom werden zij opgeslo ten. De Utrechtse verdachte werd wegens zijn geringe aandeel in de organisatie al na enkele dagen vrij gelaten, maar de drie Bosschena ren bleven bijna twee weken in hun cel, waarbij contact met de buitenwereld werd verboden. Mr. Korvinus zei de indruk te hebben dat justitie heeft geprobeerd op die manier onder dwang bekentenis sen te verkrijgen. Advocaat mr. F. van de Brug vond dat het Openbaar Ministerie juist blij moest zijn dat er mensen zijn die aantonen dat politieverbin dingen via de ether kwestbaar zijn. „Het wil er bij mij niet in dat de ordeverstoring op die dag is geës caleerd door het uitzenden van Po pie Jopie", zei Van de Brug. Mr. Korvinus hield de rechtbank voor dat de communicatie tussen de po- litie-eenheden door eigen schuld in de soep was gelopen: „Ze hebben zelf steeds naar andere kanalen zit ten overschakelen en daardoor is er een chaos ontstaan". Ludiek De officier was het hiermee vol strekt niet eens. Volgens hem heeft de politie van de ene naar de ande re frequentie overgeschakeld, om dat telkens als er een nieuwe golf lengte was gekozen 'Popie Jopie' weer de kop opstak. De verdachten waren volgens de officier dan ook anders dan van gewone etherpira ten, „die Popie Jopie uitzenden om anderen een plezier te doen". Daar om is wat het viertal heeft gedaan volgens hem geen overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet in de gewone zin van het woord. Een ludiek gebeuren, zo hadden de verdachten hun actie voorge steld. Maar mr. Bender wilde daar niets van weten: „Ik had waarde ring voor deze mensen gehad als ze fleurig aangekleed voor in een de monstratieve optocht 'Popie Jopie' ten gehore hadden gebracht. Dan hadden ze hier ook niet gezeten". Overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet kan worden bestraft met maximaal één maand voor waardelijk, by het ernstig storen van ander etherverkeer. Volgens Bender gaat wat het viertal heeft gedaan hier bovenuit. De raadslie den waren het daarmee niet eens en vroegen om een rechterlijk par don, waarbij wel schuld wordt vastgesteld maar geen straf wordt gegeven. De rechtbank doet 19 no vember uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5