'Bi hoor liever: Van Duijn, die cijfers kloppen niet' CDA-raadslid ergert zich aan politieke onwil Wethouder wil beter overleg christelijk beroepsonderwijs VCN niet bij raads verkiezingen Leiden Bouw hotel Bastion officieel begonnen WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 LEIDEN - Zijn cijfers klop pen over het algemeen als een bus. Dat mag van een werknemer van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, een onaf hankelijk adviesorgaan voor de regering, en afge studeerd econoom bok wor den verwacht. Politiek ge zien daarentegen lijkt Dick van Duijn (CDA) als raads lid kennelijk bij zijn colle ga's van de collegepartijen, de neiging op te roepen om het vierendelen in ere te herstellen. De oorzaak hiervoor zit hem onder meer in zijn niet aflatende kritiek op het (sociaal-)economisch en werkgelegenheidsbeleid van het huidige college. Zijn initiatief voorstellen oogsten nauwelijks ap- door Raymond Peil plaus. Hij gaat echter op deze weg door. Is dat omdat het college be zig is Leiden naar de knoppen hel pen? Van Duijn: "Op hoofdlijnen zijn we het gewoon eens met het beleid dat wordt gevoerd. Dat geldt ook voor Leeuwenhoek, Schuttersveld, Academisch Bedrijven Centrum, bio science-park, de Plesmanlaan, de Schipholweg. Dat zeggen we ook steeds. We willen alleen inten siveringen, veranderingen". Het CDA verschilt desondanks wel degelijk van mening met het college over het beleid voor kan sarmen, mensen die weinig kans hebben op een baan. Is dat dan geen hoofdlijn? Van Duijn: "Het kansarmenbeleid en de bereik- baarheidsproblematiek van de bin nenstad, dat zijn twee belangrijke dingen waarover wij van mening verschillen. Ik vind het PvdA- en WD-beleid niet erg uit de verf ko men op deze gebieden". "De bereikbaarheid is een punt waarop de WD het heeft laten af weten. Van de bedrijven in de bin nenstad heeft 64 procent bereik baarheidsproblemen, het rapport van het onderzoeksinstituut Rigo ondersteunt dit. Er werd altijd uit gegaan van een belangrijke rol voor de bus bij de bereikbaarheid. Uit een enquête van ons blijkt dat de bus niet zo'n centrale rol speelt". "Bakker (WD) zegt dat het Ri- go-rapport een waarschuwing is. Ik vind dat wat zwak uitgedrukt. Als tweederde van de bedrijven problemen heeft, is het een poli tiek probleem. Dan blijkt toch dat de wethouder economische zaken (Jos Fase) onvoldoende inbreng heeft". Werklozen Ook wat de kansarme werklozen betreft lopen de meningen van CDA en college sterk uiteen. Van Duijn: "Wij zouden voor alle werk lozen voorzieningen voor vrije tijdsbesteding, werkervaring, scholing en kennisvergroting wil len creëren. De ervaring leert dat het merendeel van de werklozen daaraan wil meedoen, in Tilburg bijvoorbeeld 75 procent van alle werklozen", vervolgt Van Duijn. "Het Gewestelijk Arbeidsbureau bereikt van het huidige bestand vijf procent. Langdurige werklo zen blijven zo werkloos en hun aantal neemt toe. Wij hebben ons toen afgevraagd 'moeten wij daar niet wat aan doen?'. Daar moeten we langzaam naar toegroeien, via kleine initiatieven. In Rotterdam lopen meer dan honderd van aller lei projecten voor opvang, scho ling, dienst- en hulpverlening, werkplaatsen". "In onze visie komt dat neer op een plaats van de gemeente néést het arbeidsbureau. Dat heeft im mers maar achttien procent van de vacaturemarkt in handen. Volgens cijfers van het KNOV blijf eender de van alle vacatures langer dan een kwartaal open staan". Specifiek Leids Van de beroepsbevolking in het rayon Leiden is 11,6 procent werk loos, na de Haarlemmermeer is het het GAB-rayon met de laagste werkloosheid. Van Duijn: "In de stad ligt dat percentage aanzienlijk hoger. Ik vind dat we als stad moe ten proberen onze eigen proble men op te lossen. Met hangen op de randgemeenten alleen komen we er toch niet uit. De aanpak van die specifiek Leidse problematiek ontbreekt". In de discussie om het Econo misch Beleidsplan en het werkge legenheidsbeleid, verwoord in de nota Zicht Op Werk, heeft Dick van Duijn betoogd dat het gemeen telijke beleid tot het aantrekken van kleinschalige bedrijven ave rechts heeft gewerkt op de werkge legenheid. Tussen 1981 en 1985 steeg het aantal bedrijven van 3300 tot 3600. Het aantal arbeidsplaat sen nam echter aanzienlijk af. Hèt bewijs dat kleinschaligheid niet tot een groei van de werkgelegenheid leidt, meent van Duijn. Anderzijds lijkt dat een drogre denering. Was de werkgelegenheid zonder al die nieuwe bedrijfjes niet nog harder teruggelopen? Dick van Duijn: "Ja, dat zal wel. Maar ook het Rigo zegt dat het streven naar kleinschaligheid negatief werkt op de werkgelegenheid. Je moet het gezamenlijk doen. Het ac cent ligt te veel op kleinschalig heid. Die kleinschaligheid is niet verkeerd. Maar het is alleen accep tabel, als de grootschalige bedrij ven niet worden vergeten". Riedel "De grootschalige bedrijven heb ben veel werkgelegenheid met zich meegebracht. Je moet hen niet be perken. De grafische industrie en de metaalnijverheid hebben het hier altijd goed gedaan. Dat staat ook in het Rigo-rapport. In bestem mingsplannen worden beperkin gen aan bedrijven gesteld. Die moet je opheffen". "Het beleid ten aanzien van be ginnende ondernemingen vind ik goed. Dat moet zo blijven. Maar een verdere stimulering van de kleinschaligheid zou tot schaalver groting moeten leiden. Er is een sterke verschuiving naar klein schaligheid. Ik wil alleen maar de vraag opwerpen hoe het komt dat dat niet ten goede komt aan de werkgelegenheid. De werkgele genheid op makro-niveau daalt im mers niet verder". Deze stellingname is het CDA niet in dank afgenomen. "Onze cij- fers worden nooit aangevochten, nooit ter discussie gesteld. Ik word altijd beantwoord met dezelfde rie del. Er wordt overheen gepraat, het lijkt wel een grammofoonplaat: 'ja we doen dit, ja we doen dat'. Liever had ik dat 'Van Duijn, die cijfers kloppen niet' wordt gezegd". Verschuiving Toch heeft Van Duijn inmiddels een verschuiving in de doorgaans afwijzende reacties geconstateerd. "De PvdA heeft toegegeven dat het beleid voor kansarmen niet werkt. Terwijl juist de kansarmen het doel van Zicht Op Werk vormen. Met betrekking tot de praktijker varingsplaatsen: bij de behande ling van ons initiatiefvoorstel daar voor zei men 'het kan niet, werkt niet'. Nu willen ze het wel". Van Duijn wijst ook op het Euro pees Sociaal Fonds, waarover hij de discussie heeft aangekaart. Na aanvankelijke tegenstand van het college zijn er toch vijf aanvragen ingediend. "Heel erg goed, daar ben ik erg blij mee", reageert het CDA-raadslid. "Wat functiemen ging van wonen en werken in de binnenstad betreft is ook een dui delijke beleidswijziging bij de PvdA te constateren", stipt hij voorts aan. "Eerst worden CDA-voorstellen van tafel geveegd. Later sluipen zij toch in een collegevoorstel. Mis schien is het politieke onwil. Mis schien dat ze het na langer naden ken toch inzien". Wil men soms zelf de eer opstrijken? "Zo kleinzielig zijn ze, denk ik, niet". Als je het wel dacht, zou je het toch niet uitspre Dick van Duijn, geposteerd voor het Schuttersveldse kantorenhuis in aanbouw: "We moeten de grotere bedrijven niet vergeten". (foto Holvast) ken? Dick van Duijn lacht veelbe tekenend. Voorzichtig In de gedachtenspinsels van de grote gemeentelijke bedrijvenlok- ker Ewalt Keijser, over de oprich ting van de regionale ontwikke lingsmaatschappij, ziet Dick van Duijn wel brood. "Naar mijn idee is de regionale deelneming in de maatschappij alleen al op grond van financiële overwegingen no dig. Je kunt een risicodragend ka pitaal bijeenbrengen, groter dan al leen het stedelijke". Van Duijn denkt dat vooral het midden- en kleinbedrijf grote be hoefte heeft aan risicodragend ka pitaal. "Het traditionele bankwe zen speelt daarin immers liever op zeker. Maar het hangt ook een beetje van de praktijk af', voegt hij daaraan toe. De CDA'er hekelt de voorzichti ge houding van raadscommissie economische zaken. "De commis sie wil liever geld uitgeven voor de acquisitie van bedrijven in het bui tenland. Tussen 1930 en 1982 is van het bedrijvenbestand acht procent van buiten de gemeente gekomen. Je moet van de werving van bui tenaf niet al te veel verwachten. Het mag wat mij betreft onderdeel zijn van het pakket. Maar je moet gewoon beide doen". Het Leidse CDA begeeft zich po litiek veelvuldig in de hoek waar de klappen vallen. Van Duijn: "Dat is misschien de arrogantie van de macht. Men is niet verplicht om zich wat aan ons gelegen te laten liggen. Het is de feitelijke gang van zaken", geeft hij aan daarmee wel te kunnen leven.. "We hebben dui delijk een voortrekkersfunctie. Als al onze initiatieven vertraagd wor den gerealiseerd ben ik dik tevre den". Archeologisch onderzoek Noordeinde LEIDEN - Archeologen gaan nu ook onder het Noordeinde op zoek naar oudheidkundige overblijfse len. Het gedeelte tussen de Rem- brandtstraat en de Wittepoorts- brug, waar over een aantal weken de riolering wordt aangelegd, zal ongeveer vier weken open blijven liggen ten behoeve van de opgra vingen. Op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandtstraat hebben ar cheologen opvallende vondsten gedaan. Een deel van de zuidooste lijke toren van de Witte Poort en delen van de stadsmuur werden daar bloot gelegd. Tevens troffen de archeologen een wonderlijk straatje aan. Nu wordt dus het aangrenzende gedeelte onder de loep genomen. De opgravings- en rioleringswerk zaamheden zullen gevolgen heb ben voor het verkeer. Dit zal, met behulp van tijdelijke verkeerslich ten, over één rijstrook worden ge leid. Hondje klem in luxaflex LEIDEN - De Leidse politie en de Dierenhulpdienst moesten er gis termiddag aan te pas komen om een hondje uit een zeer benarde positie te redden. Het dier was be kneld geraakt tussen de luxaflex van een woning terwijl de bewo ners niet thuis waren. Na gewaar schuwd te zijn door de buren heeft de politie de woning open gebro ken en samen met de Dierenhulp dienst het hondje bevrijd. Leidse lid van Raad van State LEIDEN - De Leidse mr. W.M.G. Eekhof is benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst bij de Raad van State. Zij zal deelnemen aan de werkzaamheden van de af delingen rechtspraak en geschillen van bestuur. Mevrouw Eekhof was van 1966 tot 1974 als docente recht en schooldecaan verbonden aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. In 1974 werd zij benoemd tot on dervoorzitter van de raad van be roep van het ambtenarengrecht in Amsterdam. Gelijktijdig was zij werkzaam bij de opleiding voor rechterlijke ambtenaren in Zut- phen. Sinds 1981 is de Leidse plaatsvervangend kantonrechter in Amsterdam. Tevens werd zij in 1982 benoemd tot lid van de cen trale raad van beroep in Utrecht. Oproep bij opening dependance Mondriaan LEIDEN - Wethouder H van Don gen van onderwijs heeft gisteren het bestuur van het christelijk be roepsonderwijs opgeroepen over leg te voeren met de gemeente. Dat overleg zou tot doel moeten heb ben het beroepsonderwijs beter te laten aansluiten op de arbeids markt. De wethouder deed haar oproep tijdens de officiële opening van de dependance van de Mon driaan scholengemeenschap voor christelijk beroepsonderwijs. De voorzitter van het bestuur van deze school, B. van Zwieten, wilde gisteren nog niet zeggen of het aan het verzoek gehoor geeft. "We moeten er maar eens over den ken", aldus Van Zwieten. Wethouder Van Dongen herin nerde er gisteren aan dat tijdens de T entoonstelling in bibliotheek over Romeinen LEIDEN - De tentoonstelling 'Ro meinen langs de Rijn' is vanaf mor gen te zien in de openbare biblio theek aan de Nieuwstraat. Deze ex positie geeft, aan de hand van fo to's, tekeningen en maquettes een beeld van het alledaagse leven ten tijde van de Romeinse overheer sing in Leiden en omstreken, onge veer van 12 voor tot 250 na Chris tus. Tevens zijn voorwerpen, ge vonden bij opgravingen, te zien zo als een Romeinse helm, slingerko gels en aardewerk. De bezoeker wordt geïnformeerd over onder meer de boerderij in die tijd, het leven in de stad, de solda ten, de forten, het voedsel en de grafvelden. De kleding die in die jaren werd gedragen, de soorten graan die men verbouwde en ook de toenmalige huisdieren krijgen aandacht. De tentoonstelling is te zien tij dens de normale openingtijden van de bibliotheek: maandag, dins dag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, maandag en woens dag van 19.00 tot 21.00 uur, donder dag van 10.00 tot 21.00 uur en zater dag van 10.00 tot 13.00 uur. DE SLEUTELS. Voetbalvereni ging De Sleutels houdt in augustus 1986 een reünie in verband met haar veertigjarig bestaan. Oud-le den kunnen hiervoor contact opne men via de telefoonnummers (071-) 220744,311860 of 123432. behandeling van het economisch beleidsplan van de gemeente er in de raad op aangedrongen is om het beroepsonderwijs beter te laten aansluiten op de mogelijkheden van de arbeidsmarkt. Het punt is echter dat het beroepsonderwijs in Leiden voor het overgrote deel bij zonder onderwijs is. En daar heeft het gemeentebestuur, in tegenstel ling tot openbaar onderwijs, geen zeggenschap over. Door middel van goed en inhoudelijk weder zijds overleg zou er alsnog iets kunnen worden gedaan aan een betere afstemming. Keuken De dependance van de Mon driaan scholengemeenschap is on dergebracht in de voormalige Em- maschool aan de César Franck- straat. Deze school, die een aantal jaren geleden is uitgebrand, heeft een grondige verbouwing onder gaan. Nu zijn er enkele vaklokalen in ondergebracht, waaronder een uiterst modern ingerichte keuken, en leslokalen. Mevrouw Van Don gen stelde het gebouw officieel in gebruik door een groot, symbo lisch houten hangslot te openen. Bij de verbouwing van de school is onder meer gebruik gemaakt van geld dat opzij was gelegd voor de bouw van een aantal noodloka- len. Tijdens het herstel van de voormalige Emmaschool heeft het schoolbestuur overigens te kam pen gehad met flinke tegenslagen. Zo bleek de brandschade aan de LEIDEN - De Leidse afdeling van het Verbond van Communisten in Nederland (VCN), de zogenaamde verticalen die zich hebben afge splitst van de CPN, doet niet mee aan de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar. Het landelijk partijbestuur heeft de plaatselijke afdelingen wel deze vrijheid ge gund. Jan Brands, bestuurslid van de Leidse VCN en voormalige ge meenteraadslid voor de CPN, meent dat de Leidse afdeling daar voor nog niet groot genoeg is. ','Wij zijn daar nu nog niet aan toe. Het is voor ons belangrijker om de men sen in de wijken te laten weten wat wij voor hen kunnen betekenen", zegt h« verder. Hoe groot de Leidse VCN-afde- ling is wil Brands niet zeggen. Hij stelt voorts, als de Leidse Vertica len zouden deelnemen aan de ge meenteraadsverkiezingen hij lijst trekker zou moeten worden. "Ik wil dat op dit moment niet. Na alle sousa die ik heb gehad. Wie weet over vier jaar". dependance groter dan was ver wacht, kostte de afwikkeling van de huuraanvrage veel zorgen en viel onder meer het plaatsen van een afrastering duurder uit dan was voorspeld. Om nu maar niet voortdurend te worden herinnerd aan die zorgen, is de naam van de dependance ver anderd. "De naam Emmaschaal heeft bij ons» een wat negatieve klank gekregen", stelde schooldi recteur G. Biesbroek. Het bijge bouw heet nu officieel: dependan ce van de Mondriaan scholenge meenschap César Franckstraat. Lezers Schrijven Recreatiesport Gymnastiek- en volleybalver eniging Concordia heeft de moge lijkheid. geopend voor mannen en vrouwen om aan trimmen en re creatievolleybal en speciaal voor vrouwen aan recreatiegymnas- tiek te doen, in Zuid-West, de Pro- fessorenwijk en de Stevenshof. Voor meer informatie: J. Schmidt (trimmen en recreatiegym), tel. 762505 of H. v.d. Zeeuw (volley bal), tel. 172078. Dubbel concert In het LVC, Br eestraat 66, is donderdagavond een dubbel con cert van de bands Firestorm en Hedgehog. Firestorm bestaat uit René Postma (bas), Rob Naafs (gitaar), Onno van der Voort (zang en gitaar) en Ronald de Vos (drums). Volgens de organi satoren speelt Firestorm "melo dieuze hard-rock, geënt op een stevig swingend ritme". Hedge hog staat voor "een mengeling van rock, blues en rock roll". Deze band bestaat uit John van Amsterdam (zang, sologitaar), Willem Curfs (slaggitaar), Wil lem Groenendijk (drums) en Erik Kroon (bas). Snuffelmarkt Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leiden/ Oegstgeest organiseert vrijdag weer een snuffelmarkt, mede met het oog op de komende feestda gen. Belangstellenden zijn wel kom in het verenigingsgebouw 't Pand, Caeciliastraat 18, Leiden. Inlichtingen: mevr. Ten Hacken, tel. 01714-2007. Fancy fair De prot. chr. basisschool De Valkenier houdt vrijdag weer haar jaarlijkse fancy fair. In het schoolgebouw aan het Valken pad zijn er van vijf tot negen uur allerlei activiteiten: grabbelton, touwtje trekken, blik gooien, darts, schminken, poppenkast, rommelmarkt en loterij. Giften Nationaal Jeugdfonds Heggeschaar (1) LEIDEN - De Leidse speeltuinvereniging 'Merendroom', aan de Mila- nenhorst, heeft van het Nationaal Jeugdfonds 7000 gulden gekregen. Van dit geld, afkomstig uit de collectes voor Jantje Beton, heeft de vereniging wat aardige extraatjes aan de de speeltuin toegevoegd. Onder meer een vrolijk gekleurde pallissade vinden de kinderen uit Slaaghwijk nu op hun favoriete speelplek. De stichting Zeeheldenbuurt heeft een gift van 3000 gulden ontvangen van het jeugdfonds. Dit geld wordt gebruikt als een bijdrage in de opzet van een peuterspeelzaal in de buurt. Deze speelzaal is onlangs begonnen. Brommer door rood: botsing LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar is gisteravond gewond geraakt bij een botsing op het kruispunt Wil lem de Zwygerlaan/Marnixstraat. De jongen was op zijn bromfiets door rood licht gereden. Een 45-ja- rige automobilist uit Woubrugge, die over de Willem de Zwijgerlaan in de richting Leiderdorp reed, kon de bromfietser niet ontwijken. De jongen liep bij de botsing een lich te hersenschudding en schaafwon den aan de benen op. Hij moest voor behandeling naar het Diaco- nessenhuis. De bromfiets werd to taal vernield. LEIDEN - De wethouders Fase en Peters van de gemeente Leiden hebben gisteren het 'startschot' ge geven voor de bouw van het eerste Bastionhotel en de keten van deze hotels dat de komende jaren moet ontstaan. Wethouder Fase luidde de bouw van het hotel officieel ip door een kruiwagen beton te stor ten. Peters mocht het startsein voor de toekomstige hotelketen door een zeil weg te trekken voor een reclamebord. Een karweitje overigens dat hem niet eenvoudig af ging omdat het zeil door een flin ke storm stevig tegen het bord werd aangedrukt. Het Bastionhotel, dat aan de Voorschoterweg in de buurt van het zwembad De Vliet verrijst, wordt een kleine en relatief goed kope overnachtingsmogelijkheid dat toch van alle gemakken is voor zien. Het hotel in Leiden moet het begin vormen van een keten van dergelijke voorzieningen. Initia- ueinemer J. Verheij wil in de ko mendejaren in totaal dertig van dit soort hotels laten bouwen. Waar deze moeten komen, is volgens Verheij nog niet met zekerheid te zeggen. De wethouders Peters en Fase brachten gisteren nog eens in herinnering dat de voorbereidin gen voor de bouw van het hotel bij zonder snel zyn gegaan. Het hotel moet volgend jaar maart gereed zijn. Vleeswond na val LEIDEN - Een 37-jarige Leidenaar is gisteren gewond geraakt bij een bedrijfsongeval in de Stevenshof- polder. De man, die bezig was met het leggen van betonnen dakpla ten, was in een gat gestapt. Hy maakte een flinke val en liep daar bij een diepe vleeswond op aan een been. De Leidenaar moest voor be handeling naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Het Leids Aktie Komitee Vrouwen in de Bijstand wil alle vrouwen be danken, die hebben meegewerkt aan Actie Heggeschaar. Vele fiets paden zijn door de hoge struiken levensgevaarlijk. Natuurlijk vin den wij groen mooi en juichen veel groen in de Merenwijk toe. Maar het moet wel zo zyn, dat wij b.v. de Ouderavonden van onze kinderen veilig kunnen gaan bezoeken, en onze broodnodige sociale contac ten ook 's avonds kunnen onder houden. Onze dochters en zoons willen 's avonds ook weieens naar een schoolfeest, bijles, dansles, sport club. Als bijstandsmoeder durf je je kinderen niet de deur uit te laten gaan, je kunt en durft ze ook 's avonds laat niet op te halen. Laag gesnoeide struiken zijn ook mooi, verhogen de veiligheid en als alle lantarenpalen nog eens zouden branden en niet weken stuk zijn, zou dat een hele verbetering zijn voor onze Merenwijk. Vrouwen nogmaals bedankt! Het Leidse Komitee VIB, p.a. 't Spoortje, Bernhardkade 40, Leiden. Heggeschaar(2) Actie Heggeschaar: krachten natuur. Vorige week woensdag rond 1.30 uur fietste ik de Merenwijk in en schrok van al dat mooie groen en prachtige takken vol kleurige bes sen, die langs het fietspad lagen. Kwaad op de Plantsoenendienst! Wie doet dat nu, terwijl de vogels zo'n voorraad bessen hard nodig hebben voor de winter. Ik nam me voor op de terugweg wat prachtige takken mee te nemen, maar helaas was alles al weggehaald. De laatste mooie takken staan nu thuis te pronken. Denken die 20 vrouwen zo de stad veiliger te maken? Zelfs op de Haarlemmerstraat is het onveilig en daar groeit geen grasspriet! Wat doen ze met de tunnels? Pakken ze die ook zo deskundig aan of pak ken ze de heggeschaar bij aanran ders? Deze manier spijt me voor de na tuur. Een fietsende vrouw, I.A.E. van Krieken Herengracht 130 Leiden Bushalte Aan de directeur van de NZH heb ik een beleefd verzoek. Ik woon in de Parelvissers met nog 160 men sen. Omdat er geen winkels zijn in de omgeving, zijn we aangewezen op het Bevrijdingsplein. De bus rijdt van de Parelvissers tot bijna het einde van de Vijf Meilaan, dus moeten we de hele Vijf Meilaan weer teruglopen tot de winkels. Nu wilde ik u vragen of er niet een halte verlegd kan worden in de buurt van de Gruma (Bevrijdings- plein) en de volgende halte bij Ro- senburch. Voor oudere mensen die met een volle tas met boodschap pen moeten sjouwen, zou dat wat makkelijker zijn. En de meesten van ons zijn al tachtig jaar of een eind in de zeventig. Mevr. E. van Buren de Parelvissers Bizetpad 59 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4