Karpov kan spanning geheel terugbrengen Seizoen kan niet meer kapot' 5 Q J Becker 'demonstreert' kracht SINT NICOLAAS PRIJSVRAAG Ontslagen na verlies Peru Overval bij Inter Milaan Wereldkampioen op winst in afgebroken partij Eerste zege op Lendl in Den Bosch Ed win Olde Kiekcrink optimistisch over kansen Sparta ">0 1 1 Trainer Vonk twijfelt nog Den Haag-fans dienen klacht in tegen politie Ürdingen al verder WOENSDAG 6 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 LIMA (SID) - De regering van Pe ru heeft hard ingegrepen na de uit schakeling van het nationale voet balelftal in de kwalificaties voor de eindronde van het wereldkam pioenschap, volgend jaar in Mexi co. Zondag was de nederlaag (0-1) ih eigen huis tegen Chili beslis send. Victor Castagnola, voorzitter Van het algemene sportinstituut, Jorge Quiroz, voorzitter van de Pe- voetbalbond en Miguel Vargas, verantwoordelijke het comité Mexico '86, moeten op zoek naar een andere baan. MILAAN (DPA) - Twee gemasker de mannen hebben gisteren bij een roofoverval in het kantoor van In- ter Milan ongeveer 25.000 gulden buitgemaakt. Onder bedreiging van een pistool dwong het tweetal de administrateur van de voetbal club de zojuist binnengekomen gelden uit de voorverkoop van het Europese bekerduel tussen Inter Milan en Linzer ASK te overhandi gen. Boris Becker (l) bezorgde een paar landgenoten een kater met zijn eerste zege op Ivan Lendl r). (foto ANP) DEN BOSCH (ANP) - Boris Bec ker heeft zijn eerste zege op Ivan Lendl niet willen bewaren voor een partij in een Westduitse hal. Met 2-6, 6-3 en 6-2 versloeg hij de nummer één van de wereldrang lijst gisteravond in een demonstra tiepartij in het Bossche sportcen trum Maaspoort. De organisatoren van de demonstratiepartij tegen Lendl in Düsseldorf (donderdag avond) met een kater achterlatend. Becker vergat na zijn eerste zege op Lendl niet dat de partij slechts een demonstratie betrof. Juichkre ten bleven achterwege. De felicita ties van Lendl werden gelaten ont vangen en het racket zonder poes pas opgeborgen. Tijdens de „wed strijd" had de Westduitser enkele malen moeite zijn emoties te on derdrukken. In de beslissende set viel hij zelfs bijna uit zijn rol, nadat scheidsrechter Eric Savalle een be slissing van een van zijn grensrech ters had rechtgezet. Waarmee Bec ker nog eens illustreerde de partij heel wat serieuzer te nemen dan te genstander Ivan Lendl. Door de overduidelijke desinte resse bij Lendl, kreeg de demon stratiewedstrijd in de Bossche bas ketbalhal ook het karakter die het verdiende. De gezapige vertoning kreeg pas wat kleur nadat de fana tieke Becker er in slaagde wat lijn in zijn spel te krijgen. In de eerste set had de Tsjechoslowaak nog geen enkele moeite om zich Bec ker van het lijf te houden (6-2). Het niet met toptennis verwende Ne derlandse publiek (3200 man, die vijftig gulden voor een kaartje had den betaald), vond het overigens allemaal best. Voor hen telde de wetenschap de sterren eens in le vende lijve te kunnen bekijken. In de derde set, Becker profiteer de in de tweede van de verminder de concentratie bij Lendl (6-3), koos het gros van de toeschouwers zelfs de zijde van Becker. Die op .zijn beurt in sneltreinvaart over de legio fouten verzamelende Lendl denderde. Bij 5-1 en op de service van Lendl had de Westduitser tot twee maal toe wedstrijdpunt. Lendl werkte ze beide weg, kwam op 5-2, maar was in de daarop vol gende game volstrekt kansloos. Met een ace kwam Becker op twee setpunten, waarna een tweede ace (Becker maakte er zes, Lendl twee) voor de beslissing zorgde. Beelden van de demonstratie partij, die de spelers vermoedelijk anderhalve ton opleverde, worden vrijdagnacht uitgezonden door de AVRO-televisie, volgende week zal Sky-channel het duel twee keer laten zien in dertien Europese lan den. MOSKOU (ANP/AFP/Rtr./Tass) - Anatoli Karpov heeft drie partijen voor het einde van de schaaktwee kamp om de wereldtitel de span ning vrijwel zeker teruggebracht. De wereldkampioen brak gisteren in de Tsjaikovski-zaal in Moskou de 22e partij na 41 zetten af in ge wonnen stand. De titelhouder zal vandaag de winst niet laten glip-l pen. Bij een overwinning halveerü hij zijn achterstand van twee pun-J ten op Gari Kasparov: lOVi-llVfe. De uitdager zal de resterende twee partijen minstens remise moeten houden om het wereldkampioen schap op zijn naam te brengen. Die taak zal Kasparov niet ge makkelijk vallen. De jonge Arme niër maakte voor aanvang van de 22e partij een gespannen indruk. Hij schoof onrustig op zijn stoel, friemelde voortdurend aan zijn stropdas en wisselde constant van gelaatsuitdrukking. De zichtbaar vermagerde Karpov liep op zijn ge mak over het toneel. Hij verraste zijn tegenstander op de zesde zet. De eerste vijf van het damegam biet waren identiek aan de 20e par tij, de marathon krachtmeting die 85 zetten duurde. Op de zesde zet koos Karpov met e3 voor de Ala- tortsjev-variant. Kasparov had die wending niet verwacht. Voor zijn achtste en ne gende zet trok hij liefst 51 minuten bedenktijd uit. Vooral zijn negen de zet, het terugspelen van de loper naar g6, werd in de analysezaal sterk bekritiseerd. Het betekende een directe verzwakking van de koningsvleugel en vele grootmees ters voorspelden toen al een zware belegering van de zwarte veste. De uitdager dacht voor de 13e zet opnieuw lang na over zijn defensie ve strijdwijze, voordat hij de zwar te koning naar h8 speelde. Op dat moment had Karpov een comforta bele stelling, met stevige druk op de koningsvleugel en een voor sprong in ontwikkeling. In het middenspel toonde Kas parov zijn vechtersmentaliteit. Met subtiele manoeuvres dwong hij wit de dames te ruilen. Na die 26e zet ontstond er grote opwinding onder de aanwezige grootmeesters. Wie stond er nu eigenlijk beter? Velen gaven wit de meeste kansen, maar grootmeester Mark Taimanov gaf zwart het voordeel van de twijfel. Vooral toen Kasparov er op de 33e zet in slaagde een pion te verove ren. Maar in die fase verkeerde de uitdager al in grote tijdnood. De ta xatie van de complicaties hadden veel tijd gevergd en de kansen keerden na de 35e zet. Zwart beging daar een fout. De opmars van de h-pion werd alge meen als een blunder omschreven en wiste zijn eventuele voordeel in een klap uit. De witte koning werd geactiveerd, verwierf meer speel ruimte en Karpov werd in staat ge steld grote schoonmaak te houden. Na de afruil van paarden en torens kwam wit met een pion voordeel uit de schermutseling tevoor schijn. In de afgebroken stand heeft wit vier pionnen tegen zwart drie. De overwinning voor Karpov lijkt heel dichtbij. De technische verwezen lijking moet voor de wereldkam pioen geen onoverkomelijke be zwaren opleveren. Partij Het verloop van de 22e partij was: Wit: Karpov; Zwart: Kasparov. Damegambiet 1. d2-d4 d7-d5, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pbl-c3 LfB- e7,4. c4xd5 e6xd5, 5. Lcl-f4 Pg8-f6, 6. e2-e3 0-0, 7. Pgl-f3 Lc8-f5, 8. h2-h3 c7-c6, 9. g2-g4 Lf5-g6, 10. Pf3-e5 Pf6-d7,11. Pe5xg6 f7xg6, 12. Lfl-g2 Pd7-b6,13.0-0 Kg8-h8,14. Pc3-e2 g6-g5,15. Lf4-g3 Le7-d6, 16. Ddl-d3 Pb8-a6, 17. b2-b3 Dd8-e7, 18. Lg3xd6 De7xd6. 19. f2-f4 g5xf4, 20. e3xf4 Ta8-e8, 21. f4-f5 Pa6- c7, 22. Tfl-f2 Pb6-d7, 23. g4-g5 Dd6-e7, 24. h3-h4 De7-e3, 25. Tal-dl Pc7-b5, 26. Dd3 xe3 Te8xe3, 27. Kgl-h2 Pd7-b6, 28. Pe2-g3 Pb6-c8, 29. Pg3.fl Te3-e7, 30. Tdl-d3 Pc8- d6, 31. Pfl-g3 Pd6-e4,32. Lg2xe4 d5xe4, 33. Td3-e3 Pb5xd4,34. Kh2-h3 Te7-e5,35. Kh3- g4 h7-h5+, 36. Kg4xh5 Pd4xf5, 37. Tf2xl5 Tf8xf5, 38. Pg3xf5 Te5xf5, 39. Te3xe4 Kh8 h7,40. Te4-e7 b7-b5,41. Te7xa7 b5-b4, afge broken. De afgebroken stand is: wit: Kh5, Ta7, pionnen: a2, b3, g5, h4; zwart: Kh7, Tfi>, b4, c6, g7. Teun van Vliet licht gewond bij auto-ongeluk MERKSPLAS (ANP) - De Neder landse beroepswielrenner Teun van Vliet is gisteren bij een auto ongeluk licht gewond geraakt. De 23-jarige Van Vliet, die komend seizoen uitkomt voor de ploeg van Peter Post, vloog in de buurt van het Belgische plaatsje Merksplas uit de bocht, ramde een betonnen electriciteitspaal en belandde met zijn auto in de greppel. Hij werd daarna naar het zieken huis vervoerd waar een lichte her senschudding en een gat in zijn hoofd werden geconstateerd. Rugbyers lopen fortuin mis WELLINGTON (AFP) - De rugby- spelers van Nieuw-Zeeland zouden voor hun tournee door Zuid-Afrika in juli ruim 190.000 gulden per spe ler ontvangen hebben. Dat heeft halfback Dave Loveridge in zijn memoires onthuld. De trip werd twee uur voor het vertrek van de All Blacks op bevel van de rechter geannuleerd. In zijn boek vertelt Loveridge, dat het bedrag was toe gezegd door Zuidafrikaanse rugby- autoriteiten. Details over betaling en betaler werden niet bekend ge maakt. MÖNCHENGLADBACH (ANP) - Trainer Theo Vonk van Sparta wist giseravond nog niet wie hij zou kie zen als elfde man: centrumspits Leen van der Weel of linkermid denvelder Roelf-Jan Tiktak. Tien spelers waren al wel zeker van een basisplaats voor het duel tegen Bo- russia Mönchengladbach. De uit eindelijke keuze voor Van der Weel of Tiktak zal aangeven, op welke manier de Rotterdamse ploeg de aanval kiest in de .wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker. Gevaar „Met Van der Weel erbij, Schmidt op rechts en Diliberto op links, ging het zondag in de tweede helft tegen FC Utrecht goed", ver telde Vonk vlak voor de training op het bijveld van de Böckelberg. „Maar het gevaar bestaat, dat we in die opstelling morgen te veel risico nemen". Daarom overweegt Vonk Tiktak te laten fungeren als scha kel tussen een tweemansvoorhoe de (Schmidt, wiens schorsing voor bij is, en Diliberto) en het midden veld. „Net als in De Kuip moeten we in ieder geval in het eerste kwartier geen enkel risico nemen", bena drukte de coach. „De partij tegen Borussia is uiterst belangrijk voor ons. Gezien onze plaats op de com petitieranglijst zal Europees voet bal volgend seizoen niet haalbaar zijn. Daarom moeten we nu zo veel mogelijk publiciteit trekken. Ik eis van de spelers een inzet van hon derdvijftig procent". Twee spitsen De Noordhollander rekent er op, dat Mönchengladbach met twee spitsen zou aantreden: internatio-' nal Mill en de doorgaans op de re servebank zittende Pinkall, die in de Kuip scoorde. Voorstopper Wijnberg zal zich bezighouden met Mill, die in het Feyenoord-stadion ontbrak wegens een blessure. Ze ker afwezig zijn vanavond Bruns en Drehsen, die veertien dagen ge leden hun tweede gele kaart in het Europese toernooi kregen. Heync- kes heeft wel weer de beschikking over international Uwe Rahn. De middenvelder was twee weken ge leden geblesseerd. Sparta weet zich in Mön chengladbach gesteund door 2000 meegereisde supporters. OPSTELLINGEN: Sparta: Van Noortwijk; Blind, Andriessen, Wijnberg en Eijer; Lengkeek, Van Gaal en Olde Rie- kerink; Schmidt, Van der Weel/ Tiktak en Diliberto. Borussia Mönchengladbach: Su- de; Herlovsen; Hannes, Borowka en Krauss; Krisp, Herbst, Rahn en Frotzeck; Mill en Pinkall. Scheidsrechter: Frederiksson (Zwe). Olde Riekerink: 'De vriendenband is de kracht van Sparta'. (foto gpd) VEENDAM (GPD) - Een tiental FC Den Haag-supporters heeft vandaag bij de officier van justitie in Groningen een klacht in gediend tegen het politieoptreden zondag in Veendam. Volgens hen hebben agenten voorafgaande aan de voetbalwedstrijd FC Den Haag-Veendam onredelijk hard geslagen en hebben on- schuldigen klappen gekregen. Eén van de supporters eist schadevergoeding. De jongeman zegt dat hij door de politie onnodig werd aangevallen, waarbij zijn leren broek en bril door agenten werden vernield. Ook de supporter die bij de vechtpartij zijn pols brak, heeft een klacht ingediend. ISTANBOEL (DPA) - Bayer Ürdingen heeft als eerste club de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars bereikt. De Westduitsers speelden gisteren in Istanboel in de re turn uit de tweede ronde tegen Galatasaray gelijk (1-1). De thuis wedstrijd hadden de Westduitsers met 2-0 gewonnen. ROTTERDAM (GPD) - Rillend van de kou sprint Edwin Olde Rie- kerink naar de kleedkamer. De fo tograaf heeft zijn werk gedaan. „Je moet ook aan de sponsor denken", verontschuldigt de Spartaan zich als hij het rood-wit gestreepte shirt over z'n krullende haardos trekt. Het komt tenslotte niet elk seizoen voor dat een club per toeval ver zeild raakt in een Europees be kertoernooi en daarin ook nog eens furore maakt door de Hamburger SV te elimineren. Met de return te gen Borussia Mönchengladbach voor de deur moet je het ijzer daar om smeden als het heet is. Wat dat betreft heeft Sparta een prima ambassadeur in de Tukker van huis uit een prima ambassa deur, die ook voorbeeldig past in de vriendengroep die Rotterdams tweede club nu al jaren is. „Som migen in de voetballerij", sneert de middenvelder, „vinden dat een vies woord, maar die vrienden band is wel de kracht van Sparta. Doordat de spelers onderling veel met elkaar optrekken hebben ze in het veld ook veel voor elkaar over". Het is echter vooral de eenvoud die Sparta siert, op het veld maar zeker daarbuiten. „Als je ziet", prijst Olde Riekerink (24) zijn voet balwerkgever, „hoe een man als Floor Bouwer met de spelers en de supporters omgaat, dat is typerend voor Sparta. Op die manier kweek je een bepaalde band en maak je van een club één grote familie. Als voetballer neem je dat onbewust over, en dan ontstaat er ook zo'n spontane reactie als in Hamburg. Want niet één of twee spelers maar het hele elftal ging eerst naar de supporters om zijn waardering te laten blijken dat ze acht uur voor jou onderweg zijn geweest". Allemaal leuk en aardig, maar als professioneel voetballer bereik je daarmee niet zo gek veel als je ten minste de ambitie hebt om in de top te spelen. En die heeft Edwin Olde Riekerink, net zo goed als hij weet dat Sparta die honger nooit kan stillen. Hij heeft zich neerge legd bij de situatie. „Het is natuur lijk waardeloos dat elk seizoen wel één of twee spelers vertrekken. Maar Sparta kan niet anders. Daar om zal deze club nooit bij de top drie in de buurt komen". Dit seizoen ondervindt Sparta nog steeds de naweeën van de ver koop van Ron van de Berg, „die wij als aanspeelpunt duidelijk missen. Maar het gekke is", zo heeft de praktijk Olde Riekerink geleerd, „dat Sparta er telkens weer boven op komt. Elk seizoen denk je weer: nu zullen we het wel moeilijk krij gen, maar aan het einde van de rit is Sparta steeds weer bovenin te vinden". Inmiddels komen de staartclubs echter aardig dicht in de buurt. Voor Olde Riekerink is dat geen reden tot paniek. „Dit sei zoen kan door de Europa-Cup al niet meer kapot. En met zoveel kwaliteit in de ploeg kunnen we nooit degraderen". Dat Sparta in de competitie nog niet optimaal presteert heeft tal van oorzaken maar is ook mede een gevolg van de Europa-Cupbe slommeringen. Olde Riekerink biecht het eerlijk op. „Met zo'n wedstrijd als tegen Borussia Mön chengladbach ben je al een week tevoren bezig. Dat gaat ten koste van de concentratie, waardoor je onnodig punten verspeelt. Dat mag natuurlijk niet, maar het is ge woon de realiteit dat ieder mens toeleeft naar een groot evenement. Een voetballer maakt daarop geen uitzondering". Het is slechts één van de oorza ken waarom Sparta het tot nu toe in de competitie flink heeft laten afweten. Maar daar komt snel ver andering in, zo meent Olde Rieke rink, nu Theo Vonk van het dwaal spoor is afgestapt. Hamerend op de mentaliteit dreigde het voetbal ver loren te gaan en kregen de verdedi gende taken de overhand. „Op zich", blikt de middenvelder terug, „had Vonk gelijk met zijn opstel ling om het slechte te verbeteren en het goede te behouden. Maar in de praktijk kwam het er op neer dat het verdedigend goed in elkaar zat maar dat Sparta aanvallend niks meer waard was. Nu wordt er duidelijk meer getraind op aanval lende vormen". Dat is de kracht van Sparta èn van Edwin Olde Riekerink, die zich persoonlijk aangesproken voelde toen Vonk de ploeg na het verloren duel met aartsrivaal Feye- noord een slechte mentaliteit ver weet. „Maar ik ben geen voetballer die achter z'n tegenstander aan moet hollen. Dan heb je echt niks aan Olde Riekerink. Daardoor functioneerde ik niet, en had ik op het laatst geen greintje zelfvertrou wen meer. Ik ben een speler die veel aan de bal moet zijn, en die echt niet te beroerd is om loop werk te doen. Maar als ik van die ongelooflijke afstanden af moet leggen, is het logisch dat ik voor de goal scherpte mis. En als bij mij het scoren wegvalt, dan valt er een heleboel weg". „Maar als ik sterk speel", weegt hij zijn kwaliteiten, „kan ik van heel veel waarde voor de ploeg zijn. Een trainer moet me dan ech ter wel gebruiken op de manier die bij mij past. Ik voel me sterk ge noeg om naast Louis van Gaal te spelen en er ook nog eens over heen te gaan. Pas dan kom ik goed in de wedstrijd". Zijn ideaal is ech ter de rol van spelmaker. „Die am bieer ik, en ik denk dat ik die rol ook aankan. Daarmee zeg ik niet dat ik Louis van Gaal kan vervan gen, want daar komt wel iets meer bij kijken. Voor mij hoort Louis nog wekelijks bij de top-drie. Tac tisch is hij een van de besten in Ne derland. Het meest ideaal voor m(j zou natuurlijk zijn als Louis nog een jaar doorgaat. Hij als laatste man, ik als spelmaker daarvoor. Dat zie ik wel zitten, als ik hier ten minste nog speel". In navolging van Holverda, De Wolf en Van de Berg lonkt ook Ol de Riekerink naar een club in de sub-top. „Dat hoeft niet per se FC Twente zijn", zegt de Tukker van geboorte. „Volgende week doe ik examen fysio-therapie, en de club die mij aan een baan kan helpen heeft een streepje voor. Maar ik zal er eerst voor moeten zorgen dat ik de vorm die ik nu heb kan vasthou den. Pas dan wil ik praten over een transfer". De basis daarvoor legde hij veer tien dagen geleden in de Kuip, waar hij tegen Borussia Mg zijn eerste doelpunt van dit seizoen scoorde. Het vervolg wil hij van avond in Mönchengladbach bele ven. Ondanks het 1-1 uitgangspunt overheerst bij hem het optimisme. „Als er geen drie of vier pionnen wegvallen", zoals in de eerste wed strijd, „en de ploeg dus optimaal functioneert, schat ik de kansen op 60 procent dat Sparta een ronde verder komt. Het zou voor mij een enorme teleurstelling zijn als Spar ta het niet redt". Weer Amerikaan naar basketbal team Den Bosch DEN BOSCH (ANP) - Lands kampioen Den Bosch heeft gis teren een derde Amerikaanse basketballer aangetrokken. Het is de 27-jari^ enter Donald Robinson. De 2 meter 10 lange Amerikaan kwam het vorig sei zoen uit voor het Franse Vichy. Robinson tekende een contract tot 4 januari 1986. Robinson zal voorlopig de plaats innemen van Richy Johnson. De forward had al langer last met een liesblessu re, maar forceerde zich afgelo pen woensdag in de Europese bekerwedstrijd tegen Maccabi Tel Aviv zodanig, dat hij min stens voor vier weken langs de kant moet blijven. Na terug keer van Johnson zal coach Jan Dekker afwisselend gaan spe len met Johnson, Robinson en Larry Knight. Eind december zal Dekker een beslissing ne men met welke twee Amerika nen hij het seizoen zal voortzet ten. Vandaag is Sint Nicolaas vanuit zijn woonplaats Mira, midden Spanje, vertrokken naar de haven van Bilbao aan de Golf van Biskaje. Nog tien nachtjes slapen en dan is het zover. De Sint bezoekt Nederland. Vol ongeduld wachten weer vele kinderen op zijn komst. Én op zijn Pieten natuurlijk. Want in opdracht van de Sint werken zij zich ieder jaar weer het vuur uit de puntige sloffen om strooigoed en pakketpost én op tijd én op de juiste plaats bezorgd te krijgen. Maar, zover is het nog niet. In alle vroegte is de kado-karavaan vanmorgen vertrokken naar Bilbao, alwaar een groot schip op hen ligt te wachten. Die vertrekt morgenochtend, na een goede nachtrust, richting Biarritz ir\ Frankrijk. Welterusten alvast. Wij gaan onderhand gewoon door met de voorbereidingen voor de grote, traditionele Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad Sint Nicolaas Prijsvraag Zaterdag 16 november is de eerste ronde. Na drie ronden is de Hoofdprijswinnaar bekend. Bent U dat? Lees morgen verder... r-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13