Economische ramp bedreigt tinlanden Energieraad wil één stroombedrijf ES klagen subsidiëring Airbus aan Crisisberaad loopt op niets uit Actie FNV-vrouwen tegen 'wegwerpbanen' Belangstelling bedrijven voor Eureka zeer groot Boer moet dokken voor te hoge mestproduktie VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 KOEALA LOEMPOER/LONDEN (GPD/Rtr) - Maleisië, 's werelds grootste producent van tin, houdt er rekening mee dat de huidige crisis op de tinmarkt kan leiden tot een prijsdaling van 50 procent, sluiting van mijnen en het verlies van duizenden arbeids plaatsen. Een groot aantal van de 458 mijnen in Maleisië, die werk bieden aan 23.000 mensen, verkeert nu al in zodanige problemen dat zij hun arbeiders niet het volledige loon uit kunnen betalen. AMSTERDAM (ANP/GPD) - On der het motto 'FNV-vrouwen knokken voor kwaliteitscontrac ten' gaat het FN V-secretariaat vrouwelijke werknemers de ko mende maanden een campagne voeren tegen "wegwerpbanen". De FNV-vrouwen doelen daarmee op afroepcontracten, variabele en tij delijke contracten, thuiswerk en dergelijke. "Dergelijke flexibele werkvor men betekenen vaak weinig rech ten en slechte arbeidsvoorwaar den, waarvan vooral vrouwen de dupe worden", aldus de FNV-vrou wen bij de presentatie van het pro ject campagne, gisteren in Amster dam. "Een vast aantal werkuren of een vast loon zijn bij dergelijke ba nen niet gegarandeerd". Zo weet Tinele Meijer uit Alphen aan den Rijn nooit van tevoren of ze werk krijgt. Ze doet thuiswerk voor een drukkerij in haar woon plaats. "De ene week moet ik wel werken, de andere niet. Soms is het voor tien uur, maar ook wel eens voor 30 uur. Dat is een ramp met mijn twee kleintjes, dat kun je je wel voorstellen. De verdiensten, daar kun je ook niet op rekenen na tuurlijk, alles is mooi meegeno men. Ik snap niet waarom dit zo moet. Hij heeft meer thuiswerk sters in dienst, waarom kunnen we niet een vaste hoeveelheid werk krijgen?". richt het werk zo goedkoop moge lijk te maken. In 1979 werkte ruim zestien procent van de vrouwen met zo'n contract. Inmiddels is dat aantal al gestegen tot 20,5 procent. "Vooral vrouwen krijgen hiermee te maken omdat ze dikwijls de keu ze hebben tussen werkloos zijn of werken onder slechte voorwaar den", aldus het FNV-vrouwense- cretariaat. De flexibilisering van werk grijpt sneller om zich heen dan de vakbeweging beseft, zo stellen de FNV-vrouwen in de brochure 'Fle xibele arbeid: onder de maat'. Dat komt omdat er relatief weinig vrouwen die zo werken lid zijn van een bond en daar hun stem laten horen. De vakbeweging zou zich daarom in haar dienstverlening meer op deze groep moeten rich ten. Er zijn heel wat bedrijfstakken waar van flexibele kracht gebruik wordt gemaakt. In de detailhandel werken 31.000 hulpkrachten en 93.000 part-timers. In de gezond heidszorg worden de vaste ver pleegsters meer en meer vervan gen door afroepkrachten die alleen mogen komen zodra ze nodig zijn. Ook in het onderwijs werken steeds meer mensen maar een paar uurtjes per week. In de schoon maakbedrijven en de voedingsin dustrie is flexibel werken al jaren heel gewoon. Zo komt het in de champignonkwekerij voor dat vrouwen dagelijks maar een uurtje werken. Maleisië produceerde vorig jaar 41.300 ton tin. Volgens deskundi gen zijn in Maleisië zelfs 150.000 mensen direct of indirect van de tinindustrie afhankelijk. Nog slechter is Bolivia er aan toe. De kosten van tinwinning zijn in dit land aanzienlijk hoger dan elders, en bovendien is het land, waar het zijn export betreft, voor 40 procent van het metaal afhankelijk. Directe aanleiding voor de som bere voorspellingen is het opschor ten vorige week van de handel op de twee grootste tinmarkten, de Londense metaalbeurs (LME) en de Koeala Loempoer tinmarkt, door de Internationale Tinraad (ITC). De in Londen zetelende ITC, een organisatie van 6 tin-próduce- rende en 16 tin-kopende landen, werd 29 jaar geleden opgericht met de bedoeling de prijs van tin te re guleren. Dat doet de ITC door het opleggen van exportbeperkingen en het hanteren van een bodem- en plafondprijs. Twintig jaar geleden hadden de producerende landen binnen de ITC nog ruim 80 procent van alle tin. Sindsdien is er echter een aan tal nieuwe tin-landen bijgekomen, met name China en vooral Brazilië. Deze landen.maken geen deel uit van de ITC, kunnen produceren zoveel ze willen, en hoeven zich ook niets van prijsafspraken aan te trekken. De niet-ITC-landen pro duceren nu ruim 40 procent van al le tin. Dat maakt het al moeilijk de prijs van het metaal in dé hand te Zuid-Holland: per jaar 160 bedrijven weg Dat blijkt uit het onder zoeksrapport „Bedrijfsmigratie Zuid-Holland", een doctoraalscrip tie van een medewerker van de provincie. Er vertrokken er per jaar 230 en er kwamen er telkens 70 bij. Deze ontwikkeling had elk jaar een verlies van 1000 tot 1500 ar beidsplaatsen tot gevolg. De belangrijkste migratiemotie ven waren volgens de provincie: gebrek aan geschikte, betaalbaal- bare bedrijfsruimten en reorgani saties bij de bedrijven zelf. houden, vooral omdat er sprake is van, een forse overproduktie. Er is al een tin-berg van 280.000 ton en daar zal dit jaar nog eens 16.000 ton bij komen. Door op gro te schaal tin op te kopen wist de ITC tot voor kort te voorkomen dat de prijs door de bodem zou zak ken. Die bodemprijs is thans ruim 36.000 gulden per ton. Daar zat de marktprijs al iets onder, toen vori ge week donderdag binnen enkele minuten de prijs met nog eens 800 gulden per ton daaldë. Dat was het sein voor Pieter de Koning, de Nederlander die ver antwoordelijk is voor de buffer voorraad tin Van de ITC, om te vra gen om opschorting van de handel. Een alleszins begrijpelijke zet want de ITC is op papier al de eigenaar van niet minder dan 62.000 ton tin, ofwel een hoeveelheid tin die ge noeg is om vijf maanden aan de wereldvraag te voldoen. De snel dalende prijs zou de ITC dwingen nog meer van het metaal te kopen. Dat zou de raad in financiële pro blemen hebben gebracht. Want de buffervoorraad tin diè, uitgaande van de geldende bodemprijs een waarde heeft van meer dan twee miljard gulden, is voor twee-vijfde deel gekocht met behulp van fond sen van ITC-landen, en voor de rest met geld dat van de banken is ge leend. De ITC-landen hadden Pie ter de Koning al laten weten er wei nig voor te voelen nog meer geld ter beschikking te stellen. Dat re duceerde ook het enthousiasme bij de banken. De crisisvergaderingen van de ITC losten deze week het probleem niet op. De raad komt 12 november weer bijeen. Datuk Chin Pek Soo, president van de 250 leden tellende Chinese Bond van Tinmijnen in Maleisië, houdt rekening met een daling van de prijs van tin met vijf tig procent mocht de ITC er niet meer uitkomen. DEN HAAG (GPDj - De belang- Duitsland), General Electric Com- US Steel US Steel heeft overeenstemming bereikt met Texas Oil and Gas Cor poration over een fusie overnemen door middel van een aandelenruil. De fusie is de tweede stap van dit grootste Amerikaanse staalcon cern in de energiesector, nadat drie jaar geleden al de oliemaatschappij Marathon Oil Company werd over genomen voor 6,5 miljard dollar. Met de overneming van Texas Oil zou 3,5 tot zes miljard dollar zijn gemoeid. Lonen FNV De ambtenarenbond AbvaKabo wil niet bijdragen aan de loonsver hoging die het FNV-bestuur de medewerkers van de vakcentrale geeft. Het personeel krijgt in 1986, net als dit jaar, prijscompensatie uitbetaald, conform de vakbond- seis in het bedrijfsleven. Dat gaat de ambtenarenbond, de grootste FNV-bond, te ver, gegeven het feit dat de lonen van de eigen achter ban zijn bevroren. AbvaKabo dreigt uit protest een ton korten op de acht miljoen gulden die de bond jaarlijks afdraagt aan de FNV. Ladders Het wordt hoog tijd dat er een keuringsinstantie komt voor lad ders en andere gereedschappen. De Consumentenbond zegt dit naar aanleiding van een onderzoek dat de bond heeft uitgevoerd naar het gebruiksgemak, de veiligheid en de stabiliteit van ladders. Uit het onderzoek komt naar voren dat de helft van de onderzochte lad ders riskant is of zelfs ronduit on veilig. De bond wijst er op dat jaar lijks in en om het huis 25.000 kleine en grote ongelukken met ladders gebeuren. stelling van het Nederlandse be drijfsleven voor 'Eureka' is boven elke verwachting. Zeker 250 be drijven hebben zich bij het minis terie van economische zaken aan gemeld om mee te doen aan de bundeling van de sterkste Westeu- ropese industrieën op technologi sche terreinen om de slag met Ja pan en de Verenigde Staten niet te verliezen. In ondernemerskring heerst ech ter groot ongenoegen over het ge brek aan voortvarendheid waar mee de Franse uitdaging van 'Eu reka' in Den Haag is opgepakt. De Eureka-ministersvergadering in Hannover begint al volgende week, maar de Nederlandse over heid heeft voor zichzelf nog niet uitgemaakt hoe zich daar op te stel len. De Fransen, Britten, Westduit sers en Denen habben daarentegen al uitgewerkte voorstellen gefor muleerd. "In het hartje van de vakantie, op 9 augustus van dit jaar, werd 300 Nederlandse bedrijven een briefte gestuurd met het verzoek of ze even voor 1 september wilden rea geren of er belangstelling was voor Eureka", aldus ondernemers. Die belangstelling was zo overweldi gend, en de plannen zo gedetail leerd, dat er op het ministerie dag en nacht moet worden gewerkt om de enig inzicht te krijgen in het Ne derlandse industriële aanbod. Bedrijven die zich al in het open baar hebben uitgesproken voor 'Eureka' zijn onder meer multina tionals als Philips en Akzo. Philips kondigde met Siemens (West- pany (Groot-Brittannië) son (Frankrijk) lijke projecten VEERE/NEELTJE JANS - Om precies twaalf minuten over elf is gisteravond onder toeziend oog van minister Smit van verkeer en waterstaat de laatste van de 68 -ppVo waieTSbam ae uuuisie ui verkeerskokers geplaatst x, - pijlerdam in de monding van de nm Tr .^«voorbeeld Akzo Qosterschelde. Het 1200 ton wegen- 8 ?--iEUreka5let de gevaarte werd door de drijven- SSSTfn.™ T 8?n°?der" de bok Taklift-4 bij dood tij in de ta mÏÏ electromca-gigan- laatste 0 ening van de pijierdam h w w' 1™%' er gevaren Daarmee werd volgens °E h,8t g»e.bleJd V3n de minister Smit-Kroes een mijlpaal n» ee w2'te doe? ls' bereikt in de Deltawerken. De minder aan de weg timme rende bedrijven hebben echter ook De pijlerdam verbindt Noord-Be- den HAAG (GPD/ANP) - De Al- tientallen voorstellen op de post veland via een vaste oeververbin- gemene Energieraad wil dat gedaan, voorstellen op terreinen ding met Schouwen-Duiveland. leidelijk wordt f die zich voorlopig voornamelijk la- Toch zal het nog tot oktober 1987 landelijk bedrijf ten raden. Uit de besprekingen van duren voordat het verkeer van de en het tl vorige week tussen Van Aardenne we9 over de pijlerdam gebruik kan Dit staat J ||g en Zijn Westduitse collega Riesen- maken. De weg krijgt flappen, nister Van Aardenne (economische huber kwam in ieder geval de Ne- waardoor de rijbaanbreedte 15 me- zaken) is uitgebracht. Daarmee derlandse ondersteuning naar bui- 'er wordt Het wordt dus een volle- wijkt dit topadviesorgaan af van de ten voor projecten in de transport- dige autoweg met daarnaast een opzet die de bewindsman maakte, sector (vliegtuigbouw, maar ook werkweg, aldus minister Smit- overigens naar aanleiding van ee" ontwikkelingen op het gebied van Kroes. Koningin Beatrix zal de pij- discussie met de Tweede Kamer, de technisch keramiek voor auto- lerdamop 4 oktober volgend jaar Kritiek op aanpak Van Aardenne leidelijk wordt gestreefd naar één de produktie het transport van elektriciteit, advies dat Van Aardenne wilde aanvanke- motoren en opnieuw electronica). officieel in gebruik stellen. (fotoANP» bij het opstellen ABOE DHABI (RTR) - Elk land van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) is voortaan vrij zijn olie te verko pen tegen de prijs die het wil. Dit heeft de minister van olie van de" Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Mana Said Oteiba, ver klaard in een televisie-vraagge sprek. Sinds de ojiecrisis van 1973 heeft de olie-organisatie de prij zen van de olie van haar leden kunnen binden aan een richt prijs. Nu de OPEC haar aandeel op de wereldmarkt heeft zien verminderen, niet in de laatste plaats door de opkomst van lan- 'Olieprijzen OPEC zijn voortaan vrij' den als Groot-Brittannië en Noorwegen, is zij steeds minder in staat de prijzen te dicteren. Ook de OPEC-leden zelf zagen zich gedwongen door dé vermin dering vën hun olie-export onder de officiële olieprijzen te duiken. Volgens Oteiba, die ook voor zitter van hei marktcomité van de OPEC is, willen de landen die niet bij het oliekartel zijn aange sloten en hun produktie alsmaar vergroten, niet met de OPEC sa menwerken om de prijzen op de wereldmarkt in stand te houden. De dertien leden van de OPEC hebben hun produktie vermin derd om de prijzen op de wereld markt te verdedigen maar dat is niet gelukt. Sinds de vorige ministersbij eenkomst in Wenen is elk OPEC- tlid vrij om zijn eigen olieprijs te bepalen, aldus Oteiba. Hij noem de een en ander een kritiek sta dium in de geschiedenis van de wereldoliemarkt. werp voor een nieuwe Elektrici teitswet een grote mate van centra lisatie. De Tweede Kamer voelde meer voor splitsing: drie tot vijf grote produktiebedrijven onder de paraplu van één coördinerend or gaan. Dat zou de SEP (Samenwer kende Elektriciteitsproduktiebe- drijven) moeten worden, maar dan in een wat andere vorm dan nu. De Energieraad meent dat met de vorming van één landelijk be drijf een heldere verdeling van be heer en bevoegdheden wordt ver kregen. Kostenbeheersing, de op- i de reorganisatie, zal doel- teit afgedaan wördêm Het ontbre Tweede Kamer: nooit meer contract als met Melchior DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer vindt dat de con structie waarbij de zakenman Mel chior van de Nederlandse regering voor projecten op Aruba voor 3,5 miljoen gulden feitelijk een blanco volmacht heeft gekregen, eens maar nooit weer moet zijn. PvdA en WD (samen een ka mermeerderheid) drongen er giste ren in de Tweede Kamer bft minis ter De Koning (Antilliaanse Zaken) in een motie op aan dat er in de toekomst dergelijke opdrachten niet meer worden verstrekt voor dat de kamer zich daarover heeft kunnen uitspreken. Het CDA was nog het vriendelijkst, maar vond dat „de minister wel langs het randje ging". De Limburgse zakenman en paardenfokker Melchior heeft met de Antilliaanse overheid een con tract gesloten om in zes maanden de investeringsmogelijkheden op Aruba te onderzoeken en ook po tentiële bedrijven naar het eiland te lokken. Nederland betaalt Mel chior daarvoor 3.5 miljoen gulden, ongeacht de uitkomst van het on derzoek. Behalve de grootte van het be drag en de gunstige voorwaarden voor Melchior, zetten de Kamerle den vraagtekens bij de mogelijke dubbelrol van ex-minister Van der Stee (Antilliaanse Zaken en tevens commissaris van Melchior BV) en het verzwijgen van het contract door De Koning. Daarbij komt dat Melchior en zijn handelsparktijken in het verleden vaak in opspraak zijn geraakt. Het contract is al in februari ge tekend. Daar heeft het parlement dus geen invloed meer op. Volgens PvdA-kamerlid mevrouw W. Ja- baaij is de minister uit pure naivi- teit met Melchior in zee gegaan. Dat De Koning de Kamer van te voren niet geinformeerd heeft kan volgens haar echter niet als i matiger tot stand kunnen komen, De Energieraad gelooft niet dat in Van Aardennes opzet die kosten- beheersing, via deling van de pro- merlid E. Terpstra stoorde zich duktiekosten, goed tot zijn recht zal komen. De AER meent dat de ministerië- ken van scherpe voorwaarden vond ze een ernstige misser. Ook de WD was verbolgen. Ka- het ontbreken van informatie. Daarnaast begreep ze niet waarom De Koning niet bedongen had dat le bevoegdheden kunnen worden Melchior ook daadwerkelijk resul beperkt tot de toetsing van het be- taat moet afleveren voor de forse leid van het landelftk bedrijf aan de beloning. Zoals het nu is, hoeft de algemene eisen die aan een goede zakenman alleen maar een rapport en doelmatige stroomvoorziening te maken, maar niet persé met con- mogen worden gesteld. In Van crete voorstellen te komen Aardennes ontwerpvoorstel sprake van een overvloed aai gels, voornamelijk nodig De Koning verweerde zich met het argument dat voor een verbete ring van de economische toestand drie tot vijf produktiebedrijven op op Aruba (de olieraffinaderij Yeutter: protectionisme in EG en 33 andere landen lijn te kunnen houden De Energieraad vreest ook dat Van Aardennes opzet de produk- handen net gesloten) rond de jaarwisseling 1984/85 geen alternatieven WASHINGTON (AP/UPI/Rtr) - De Yeutter zei dat veel de tiebedrijven zich niet opzet zullen voegen en er een infor mele structuur ontstaat waarin aan de bedrijven toch meer invloed toevalt dan bedoeld. De Raad wijst erop dat in een nieuwe opzet niet de situatie mag zijn ontstaan dat de grootverbuikers land, In ieder geval geen oplossingen die minder meer zekerheid zouden bevatten dan de Melchior-opdracht. Tevens wilde hij niet het risico lopen dat Aruba de indruk zou krij gen dat hij niet geïnteresseerd zou de problemen van het ei- het geval hij zijn handen - In net rapport wordt uitgebreid schillende overheidsvoorschriften (giganten) profiteren van voorde- had afgetrokken van de plannen Europese Gemeenschap en nog delsbelemmeringen die hij heeft aandacht besteed aan de kwestie in Japan zorgen voor onnodige bu- len die de kleinverbruikers niet ge- Van Melchior. Het eisen van con- 33 andere landen confronte- gevonden weliswaar niet in tegen- ren de Verenigde Staten met han- spraak zijn met de internationale delsbelemmeringen, zo staat in een handelswetgeving, maar dat presi- rapport dat de Amerikaanse han- dent Reagan toch zal optreden te- delsafgevaardigde Clayton Yeutter gen alle belemmeringen die hij als heeft aangeboden aan het Congres, onrechtvaardig beschouwd. Dit Amerikaanse zakenvliegtuigje stak gisteren per dekschuit de Ring vaart Haarlemmermeer over. De Aero-commander uit 1956 krijgt plaatsje in hetAviodome op Schiphol. i de subsidiëring van de Airbus- reaucratische vertragingen bij het vliegtuigen door West-Duitsland, volgens de regels importeren van Groot-Brittannië en Frankrijk, buitenlandse produkten. waarover de Amerikaanse regering Yeutter zei te hopen dat de mees- op dit moment al overleg voert met te handelsbelemmeringen door de drie regeringen. De Amerikaan- middel van onderhandelingen uit se vliegtuigfabrikanten zouden de weg geruimd kunnen worden, door de verkoop van de nieuwe „Maar", zo voegde hij eraan toe Airbus A-320 honderd nieuwe or- „sommige handelsbelemmeringen ders zijn misgelopen. noodzaken ons om actie te onder- Verder somt het rapport meer nemen in het kader van sectie 301 dan 25 Japanse handelsbelemme- en de Algemene Overeenkomst in- ringen voor buitenlandse expor- zake Tarieven en Handel (GATT)", teurs op voor onder andere elektro- Sectie 301 van een handelswet uit 1974 stelt de Amerikaanse regering in staat om handelsbelemmerin gen van andere landen te onder zoeken en om er desnoods tegen op te treden. Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans vertoont over de maand september een record-te kort van 15,5 miljard dollar. Dit is in vergelijking met augustus een toename van 57 procent, toen het tekort nog daalde met 5,8 procent tot 9,9 miljard dollar. Sinds janu Staaloverleg EG en VS in kritieke fase Personeel NKF naar rechter Whisky In de eerste negen maanden van dit jaar is er 162 miljoen liter Schot se whisky geëxporteerd, drie pro cent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De opbrengst van die export groeide met negentien procent tot 709 miljoen pond ster ling, ruim drie miljard gulden. De toeneming vond plaats ondanks een vermindering van dertig pro cent in de levering van malt whis ky aan Japan. RIJSWIJK (ANP) De groepsonder- nemingsraad van Philips-dochter NKF zal naar de ondernemingska mer van het gerechtshof in Am sterdam stappen om de verkoop van Draka Kabel, een dochteron derneming van NKF, aan te vech ten. De ondernemingsraad heeft geen advies uitgebracht over de verkoop van Draka aan de partici patiemaatschappij Parcom en de beleggingsmaatschappij Flint Be heer. WASHINGTON/BRUSSEL (Rtr./ zouden 340.000 arbeidsplaatsen (foto ANP) UPI) Onderhandelaars van de Eu- verloren zijn gegaan, omdat Ameri- ropese Gemeenschap en de Ver- kaanse producenten hun verkoop enigde Staten hebben gisteren onder de moordende buitenlandse koortsachtig geprobeerd een concurrentie zagen teruglopen, „staaloorlog" tussen de EG en de Japan daarentegen heeft over de VS te voorkomen. Een overeen- eerste helft van het huidige begro- Ikomst voor de beperking van de tingsjaar een recordoverschot op nieten of waarvoor deze laatste Crete resultaten vond de minister groep zelfs moet opdraaien. „onrealistisch". DEN HAAG (ANP) - Varkens- en kippenhouders die te veel mest produ ceren zullen daarvoor moeten betalen. In bepaalde periodes zal het ver boden zijn mest over het land te verspreiden, bij voorbeeld als er vorst in de grond zit. Op uitbreiding van de mestproduktie zal een extra heffing worden gelegd en boeren, kopers en verwerkers van mest zullen een soort boekhouding moeten gaan bijhouden waarin de hoeveelheden mest worden vastgelegd. Deze maatregelen kondigde minister Braks (landbouw) gisteren aan in de Tweede Kamer tijdens het debat over de landbouwbegroting in de hoofdlijnen van een nieuwe regeling voor mestoverschotten. Elke produ cent die te veel mest produceert zal dys moeten betalen. Daarnaast komt er een algemene heffing waaruit onderzoek zal worden gefinancierd. Strenge milieuhygiënische eisen zullen de regeling begeleiden. Met deze maatregelen komt Braks tegemoet aan de wens van de CDA- partijraad die in een resolutie aandrong op een krachtige aanpak van het mestprobleem door een actief beleid ter vergroting van de afzetmogelijk heden van mest en door een intensivering van het onderzoek naar de afzet- en aanwendingsmogelijkheden, de be- en verwerking van mest. Philips wil heel NKF kwijt en verkoopt de groep, nu zij een koper ekport van Europees staa! voor Draka heeft gevonden, r de de handelsbalans geboekt van bft- a 30 miljard dollar, tegen nog DVS loopt eind dit jaar af, len. De groepsondernemingsraad VS hebben 31 oktober als ultima- overschot van 18,6 miljard dollar wil dat NKF als groep bij elkaar turn gesteld om overeenstemming over dezelfde periode van vorig overeenkomst te Jaar- In totaal voerde Japan voor 'rag van 86,7 miljard dollar het buitenland, tegen 85,3 blijft. Het gevaar van verïies arbeidsplaatsen wordt dan kleiner bereiken. Een woordvoerster geschat. De ondernemingsraad de Europese Commissie liet van Draka zelf heeft wel positief Brussel weten dat het overleg geadviseerd over de verkoop, kritieke fase is beland. Ze miljard dollar in de vergelijkbare periode vorig jaar. De uitvoer r dat is volgens De Vries te wijten klaarde verder dat er vrijdagmor- de Verenigde Staten vermeerderde tijdsdruk, met 7,2 procent, terwijl de export naar China in waarde verdubbelde. Dikbiüeii: zielige schepsels DEN HAAG (GPD) Het fokken van dikbilkoeien zal aan banden worden gelegd. De fokkerij van deze dieren is uit welzijnsoogpunt een ongewenste ontwikkeling. Hier wordt doorgefokt op een erfelijke afwijking die zielige schepsels voortbrengt. De dieren zijn te zwak om zich op normale wijze voort te bewdkn en de inwendige organen zijn er niet op berekend de gewelcnge vlees massa te verzorgen. Dat zei staatssecretaris Ploeg bij de behandeling van de begro ting van landbouw in het parlement Zodra de gezondheids- en welzijnswet voor dieren van kracht zal zijn, zullen maatregelen worden genomen om het fokken van deze dikbilkoeien tegen te gaan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9