Omstreden WD-raadslid op niet- verkiesbare plaats Is de oecumene gediend met geestelijken in zoldercafé Van éénoudergezin naar alleenstaande met kind Laken:Ik verzet mij tegen de linkse teneur actief in vrije tijd VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 AJkes tiental De z.g. verticalen hebben sinds enige tijd de macht in de CPN in handen, wat onder meer betekent dat het feminisme een centralé plaats in de partij heeft gekre gen. Maar zoiets kan dan wel op een congres worden aangeno men, in de praktijk zie je man nen toch blijven worstelen met f 'de vrouw'. Neem nou de verkiezing van de 'kopkandidaat' van de CPN-Lei den voor de komende gemeente raadsverkiezingen (waarbij de CPN samengaat met PSP en PPR in 'Links Leiden'). Het CPN Leden Bulletin verhaalt daar over in het laatse nummer in ui terst boeiende stijl. Het duel om de kop ging tussen Anneke Sta kenburg en Hans van Wirdum. Bij een vorige gelegenheid, in ju ni, staakten de stemmen, op de bijeenkomst van 10 oktober trok men ten strijde voor de tweede en beslissende ronde. In het verslag van het CPN Leden Bulletin wor den de combattanten alleen met de voornaam aangeduid. Dat is het heerlijk knusse van die splin terpartijen, iedereen kent ieder- Zeventien personen zitten die 10de oktober rond de tafel en sa men verspreiden zij een sfeer die sterke herinneringen oproept aan jeugdboeken uit lang vervlo gen dagen: 'Afkes tiental' en 'Ze ven jongens en een ouwe schuit'. Enkele passages: "Marja leest een brief van Piek voor die door haar werk verhin derd was. Piek schrijft flink te leurgesteld te zijn in de afdeling. In mei is duidelijk gesteld dat de CPN als eerste kandidaat zo mo gelijk een vrouw zou kiezen. Nu is er een geschikte vrouwelijke kandidaat en toch kiest de helft van de vergadering van juni voor een man. Voor 'Links Lei den' zou het pijnlijk zijn als er geen vrouw bij de eerste drie van de lijst staat". De vergadering beaamt dat er een vrouw hoog op de lijst moet staan. Dat is echter niet alleen de verantwoordelijkheid van de CPN, zo wordt met klem betoogd, maar ook die van PSP en PPR Zeker, toch klinkt het een piet- sie afschuiverig. Wie het feminis me omarmt, moet de vrouw niet via een zijkanaal willen binnen loodsen. "Riet vindt bij gebleken ge schiktheid - wat zowel voor Hans als Anneke geldt - de voorkeur aan een vrouw moet worden ge geven. Ton vindt dat er wel ver schillen zijn tussen Hans en An neke. Hij denkt dat Hans bij on- Leidse kroniek door John Kroon tafel. Hoe zit dat? Hebben er drie onbehoorlijk zitten pitten of wil den die gewoon een heel ónder li chaam dan die nu om de eer stre den? De vraag rijst of Anneke de sterke figuur is die ontembaar ten strijde trekt tegen de kwalij ke uitlaatgassen van de bour geoisie. Hier past enige twijfel Tijdens de hierboven gehouden vergadering zei ze op zeker mo ment "door werk, ziekte en een verwarring over data niet zoveel te hebben kunnen doen". Werk en ziekte - daar valt in te komen. Maar nu al verwarring? Het klinkt allesbehalve gestaald. Niet dat dat veel zegt, hoor. La- derhandelingen langer overeind blijft". Dit is wel héél stuitend. Je proeft iets van: het is een vrouw en die zal wel eerder door de knieën gaan. Is Ton soms in we zen een verkapte horizontaal en dus een 'klasse-vijand'? Hoe het ook zij, de atmosfeer wordt na deze opmerking duide lijk een beetje aangebrand. "Willem vindt dat Hans on recht wordt aangedaan. Het gaat niet alleen om de keuze tus sen een man en een vrouw, maar ook om de manier van politiek bedrijven. Hans zou daarbij ie mand zijn die niet op de hanige manier te werk gaat. Had hij, omdat hij man is, zich dan maar niet kandidaat moeten stellen?" ook dat het 't functioneren van die lichamen niet ten goede komt. De consequentie van Willems re denering is dat er voor vrouwen eigenlijk geen plaats is". Willem, Willem. Afkes tiental (2) Jan sust de gemoederen een beetje door iets te vragen over de samenwerking met de andere partijen. Vervolgens wordt er ge stemd. Anneke wordt met acht voor en zes tegen kopkandidaat van de CPN. Ach, bij 'Afkes tien tal' kwam het in het laatste hoofdstuk,ook allemaal op zijn pootjes terecht. Toch is er iets vreemds. Acht- zes, dat zijn veertien stemmen en er zaten zeventien personen aan ten we wel zijn: Van Agt had des tijds ook een heel matige start. Pastoraal café Het krioelt tegenwoordig van de specialistische cafés: vrou wencafé, artiestencafé, literair café, politiek café, sportcafé. En sinds vandaag is er ook een pas toraal café: op de zolder van het net gerestaureerde wijkgebouw 'Staalwijk' aan de Herenstraat. Op de zólder: iets dichter bij de hemel dan het doorsnee proeflo kaal. Predikanten, priesters en an dere pastorale werkers van alle kerken in deze regio, kunnen el kaar daar eens in de maand in informele sfeer ontmoeten, aldus Joop Walenkamp: bouwer LEIDEN - Het omstreden WD-raadslid Laken is door een commissie uit zijn partij op een onverkiesbare ze ventiende plaats gezet op de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1986. De WD-wethouders Kuijers en Fase voeren de lijst aan. Bakker, de huidige fractievoorzitter van de li beralen, staat als derde op de lijst genoteerd. Na hem volgen de raadsleden Van der Nat en Dries- sen. Op de zesde plaats van de kan didatenlijst komt een nieuwe naam voor, die van mevrouw Wijnber gen. Zij heeft al diverse functies in de partij vervuld (o.a. vice-voorzit- ter van de werkgroep liberale be ginselen) en is van beroep bedrijfs juriste. Op de zevende en achtste plaats van de lijst staan de raadsleden Langerak en Brouwer, gevolgd door de huidige fractieassistent Geertsema. Het raadslid Elzenga sluit de rij van het eerste tiental. De WD bezet momenteel tien zetels in de Leidse raad zodat alle volgen de plaatsen, met het oog op de hui dige opiniepeilingen, als overkies- baar worden beschouwd. Dit bete Mevrouw Van den Broek is ge scheiden en heeft nog één dochter, Inge, thuis. Inge heeft in juli 1985 haar schoolopleiding afgerond en staat sindsdien als werkloze schoolverlater ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Me vrouw Van den Broek leeft van een bijstandsuitkering naar de norm van een éénoudergezin en ont vangt per maand 1324,20. Daar naast heeft zij een aanspraak op vakantiegeld, omgerekend per maand 70,53. Inge heeft nog geen zelfstandige uitkering. Als 18-jari- ge werkloze schoolverlater moet zij een wachttijd van een half jaar doormaken, waarna zij per 1 janua ri recht krijgt op een uitkering op grond van de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW). De ze uitkering zal per maand voor een thuisinwonende 18-jarige 337,85 32,33 vakantietoeslag) bedragen. Op dit moment moet Inge het echter nog zonder eigen inkomsten doen. Haar moeder krijgt voor haar dubbele kinderbijslag, omgere kend per maand 260,58. Het tota le gezinsinkomen is dus 1324,20 (bijstand) 70,53 (vakantie-toe slag) 260,58 (kinderbijslag) wat tezamen op 1655,31 per maand komt. Als Inge gaat werken of een eigen recht krijgt op RWW (dus na 1-1-1986) verandert er het een en ander. Mevrouw Van den Broek heeft dan geen kinderen meer tot haar last en wordt voor het vervolg aangemerkt als alleenstaande. De bijstandsnorm voor een alleen staande is 1029,90 per maand, verhoogd met een aanspraak op vakantie-toeslag van 54,86 per maand. Het recht op kinderbijslag vervalt. Dit zal vaak betekenen dat het gezinsinkomen in totaal achter- kent dat naast Laken ook het raadslid Van Cruijsen op een on verkiesbare vijftiende plaats staat genoteerd. In totaal staan 23 na men op de lijst. 'Linkse teneur' Het nieuwbakken raadslid La ken (hij werd pas in september j.l. geïnstalleerd) meent dat de "linkse teneur" in zijn fractie de oorzaak is van de onverkiesbare plaats waar op hij terecht is gekomen. Laken heeft er in het verleden geen mis verstand over laten bestaan gekant te zijn tegen de samenwerking van zijn partij, met de PvdA, in het col lege van B en W. Het dissidente raadslid verwacht dat die samen werking na de verkiezingen zal worden voortgezet. "Als ik de na men boven aan de lijst zie weet ik al hoe laat het is. Alles is er op ge richt de samenwerking met de PvdA voort te zetten. Het college is heilig, 'als je daar iets tegen in brengt, zitje fout. Wethouder Kuij ers groet mij niet eens meer". "Ik kan het niet bewijzen, maar er is al afgespoken dat dit linkse college doorgaat", weet Laken. "Er zijn wel meer fractieleden die daar over ook ontevreden zijn, maar die denken aan hun baantje en aan de wip naar het burgemeesterschap". uitgaat. Dit leidt in bepaalde geval len tot problemen. Sociale Dienst De Sociale Dienst Leiden gaf de bijstandsgerechtigde alleenstaan de ouder in deze gevallen een aan vullende bijstandsuitkering. Daar mee werd bereikt dat het gezinsin komen ten minste gelyk bleef aan 1655,31, het inkomen dat het ge zin had voordat het laatste kind niet meer ten laste van de ouder kwam. Begin vorig jaar schreven wij in onze rubriek over deze over bruggingsregeling. Daarbij ver meldden we dat het een typisch Leidse regeling was, die niet per se in andere gemeenten ook gebrui kelijk hoefde te zijn. Leden van de Tweede Kamer hebben de staatssecretaris van So ciale Zaken en Werkgelegenheid gevraagd een landelijk werkende regeling te maken waarbij de een oudergezinnen in de bovenom schreven situatie een tegemoetko ming wordt gegeven in de inko mensachteruitgang. Met ingang van 1 augustus 1985 is die regeling in werking getreden onder de naam Beschikking toeslagen voor malige eenoudergezinnen. De be schikking biedt de eenoudergezin nen een inkomensgarantie tot de echtparerinorm en aanspraak op een overbruggingstoeslag voor een beperkte periode. Alleen bijstands gerechtigde eenoudergezinnen maken aanspraak op deze toesla gen. Voorwaarde is verder dat het kind bij de ouder moet blijven in wonen. De inkomensgarantie is van on beperkte duur en is gelijk aan het verschil tussen de echtparennorm 1471,30 per maand 78,37 vakantie-toeslag) en de som van de Bij deze woorden zie je de voor malige Iwan de Verschrikkelijke van de CPN, Paul de Groot, in zijn bejaardenflatje in grote treurigheid vervallen: kippieg gedrag als aanbeveling voor het kopkandidaatschap. Is het een CPN-vrouw trouwens wél toege staan zich hanig te gedragen? Het verslag rept daar niet van, het meldt alleen dat Guido nu kwaad wordt. Met enige verbeel dingskracht zie je de huiskamer lamp trillen. Guido: "Willem komt maar met één voorbeeld. Dat is het verhaal dat altijd wordt gehouden. De algemene praktijk is dat raden en de Ka mer voor het overgrote deel uit mannen bestaan. De praktijk is Er komep veel "baantjesjagers" voor in de VVD-fractie, meent La ken. "Neem zo'n jongen als Brou wer, staat op de achtste plaats van de lijst, die presteert niets, zit er al leen maar om burgemeester te worden. Dat zegt hij zelf ook". Discipline Laken spreekt steeds nadrukke lijk van "het linkse college" als hij het over het WD/PvdA-college heeft. "Onze eigen twee wethou ders zijn ook links. Wat ze preste ren is niet anders dan wat in het PvdA-programma staat. Ik heb in het college-programma niets kun nen ontdekken dat afwijkt van het programma van de socialisten. Na tuurlijk zijn er veel gemeenschap pelijke punten, maar er komen geen zaken voor in het collegepro gramma die alleen in het WD-pro- gramma staan. Alle dingen die ge beurd zijn, zijn een linkse zaak. Ik vind dat ontoelaatbaar". Volgens Laken heerst er een ijze ren discipline in zijn fractie. "Je mag niets doen dat tegen het colle ge ingaat. Ik ben zelf onlangs tot de orde geroepen in de kwestie rond de Stichting Leidse Binnenstad. In de korte tijd dat ik in de fractie zit heb ik duidelijk de hele linkse te neur geproefd. Daar verzet ik mij tegen. Ik wil een college dat een af spiegeling is van de raad. Eigenlijk had ik dus ook niet anders ver wacht dan dat ik eruit gegooid zou worden. Alleen als je voor de voort zetting bent van het huidige colle ge kom je hoog op de lijst. Dé rest telt niet mee". Laken hoopt dat de afdelingsver gadering nog wijzigingen zal aan brengen in de volgorde van de lijst zoals die door de partijcommissie is samengesteld. "Maar, zegt hij, "ik zou niet weten hoe de linkse clan doorbroken moet worden". Wisselingen Het raadslid Van Cruijsen is aan merkelijk terughoudender over zijn lage plaats op de kandidaten lijst. Een verklaring heeft hij niet. Hij zegt zich nimmer kritisch te hebben uitgelaten over de samen werking met de socialisten, en die combinatie in Leiden zelfs een goe de te vinden. Van Cruijsen (die hal verwege de huidige periode in de raad werd geïnstalleerd) 'zegt zich voor honderd procent te hebben ingezet voor het raadswerk maar, door wisselingen in de fractie, drie maal van commissies te hebben moeten veranderen. "Daardoor heb ik mij nauwelijks kunnen in werken, misschien heeft dat een rol gespeeld". een bericht in de krant van maandag. Er is geen verband dat gaat bo ven kerkelijk verband, zo leerden wij in onze jongelingstijd. En nu blijken de kerkvorsten in deze barre tijden zelf de voorkeur te geven aan het kroegverband. De laatste restjes oude waarden en normen slaan sidderend op de vlucht. O, geestelijkheid, waar moet dat héén. Kerkelijke historici zullen on getwijfeld wijzen op het feit dat de oude Abraham Kuyper, de on verbiddelijke kampioen der gere formeerden, al heel lang geleden er op heeft gewezen dat de Schrift niet noodzakelijkerwijs met cho colademelk behoeft te worden in genomen. Dat is juist, maar geor ganiseerd bezoek aan een zolder café zou hem toch te gortig zijn geweest. De Raad van Kerken, de initia tiefnemer, bedoelt het natuurlijk goed. Hij spreekt over "persoon lijk contact, dat van betekenis kan zijn in een stad en een regio waar je zo dicht op elkaar zit en toch onvoldoende van eikaars be staan én werk op de hoogte bent". Maar we weten allemaal hoe dat gaat: vastoors en predikan ten zijn ook maar mensen en die plegen met het glas in de hand elkaar op zeker moment de waar heid te zeggen. Daar kan de oecu mene onmogelijk mee gediend zijn. En je houdt ook je hart vast voor protestanten die elkaar in te gemoedelijke sfeer ontmoeten: dat kan alleen maar nieuwe scheuringen en dolerenden- ople- Daarom, geestelijkheid, bezint eer ge begint. Want het oude spreekwoord zegt niet voor niets: "Als u in een put springt, is de Voorzienigheid niet verplicht u er weer uit te halen". Democratie Gisteravond had het dan moe ten gebeuren: Het Debat tussen de fractieleiders van PvdA en CDA over De Democratie in Lei den. CDA-leider Joop Walenkamp had daar al lange tijd geleden Marietje van der Molen van de PvdA voor uitgedaagd. Het heeft maanden geduurd voor er een datum werd vastgesteld. In De Burcht zou donderdag 31 oktober deze confrontatie, op een pamflet aangekondigd als "een produk- grond van de inkomensgarantie in aanmerking komt, moet dit inko men 1529,81) vergeleken worden met de echtparennorm 1549,68). Het blijkt dat het inkomen lager is, zodat er aanspraak bestaat op een inkomensgarantie van 19,87 per maand. Deze garantie blijft ge handhaafd tot het moment dat het gezinsinkomen boven de echtpa rennorm komt. Verder bestaat mogelijk recht op een overbruggingstoeslag.Daar voor moet het nieuwe gezinsinko men 1529,81 19,87 inkomens garantie 1549,68) vergeleken worden met het vroegere gezinsin komen (eenoudernorm kinder bijslag) 1655,31. De overbrug gingstoeslag is de eerste drie maanden gelijk aan het verschil tussen deze twee bedragen: 105,63 en de tweede drie maanden gelijk aan de helft daarvan: 52,82 per maand. Onder de oude Leidse regeling had mevrouw Van den Broek recht gehad op een tegemoetkoming ter grootte van het verschil van het ou de gezinsinkomen en het nieuwe gezinsinkomen 1655,31 - f 1529,81) dus van 125,50 per maand. Het is nog niet duidelijk of de G.S.D. Leiden op deze weg mag doorgaan nu er een landelijke rege ling is gemaakt. In elk geval zal voor nieuwe klanten de regeling van het ministerie van Sociale Za ken toegepast worden. Werkloos Inge blijft werkloos. Als werklo ze schoolverlater krijgt Inge per 1 januari 1986 recht op een RWW-uit- kering van 370,18 (inclusief vakantie-toeslag). Haar moeder valt terug op de alleenstaande- tie van PvdA- en CDA-Leiden", dan eindelijk plaats hebben. Beide fractieleiders bereidden zich intensief op Het Debat voor. Zetten hun bijdrage aan Het De bat voor alle zekerheid op papier. Discussieleider Joop Kamphuis wijdde een studie aan de Leidse politiek van de afgelopen vijftien jaar. Jn De Burcht werden de stoelen klaargezet. Omroep Rijn land trof voorbereidingen voor een rechtstreekse radio-uitzen ding. Nog een laatste microfoon test en... eindelijk zou haar voor zitter nu eens niet als voorzitter, maar als CDA-leider aan het woord komen. Helaas, helaas: Walenkamp liet het op hét laatste moment af weten. Of liever gezegd: me vrouw Walenkamp liet het juist niet afweten, want op de Dag van Het Debat baarde zij ten tweede male een kindje. De ge boortedag daarvan zal nu altijd te boek staan als De Dag waarop Het Debat niet doorging. De be langen van het CDA weken een moment voor datgene waarvoor de partij zo op de bres staat: het gezin. Het gezin waaraan Walen kamp, hoewel als raadslid die naarvan de samenleving, terecht voorrang verleende. Mag de hoeksteen tenslotte niet een keer belangrijker zijn dan de samen leving zelf? Walenkamp heeft vele malen geklaagd over de moeizame wij ze waarop het college van BenW lees PvdA en VVD) omgaat met de oppositie, waarvan het CDA de grootste fractie vormt. Kort om: de democratie functioneerde niet optimaal, in de ogen van de fractieleider. Steeds meer ging Walenkamp zich als het geweten van de lokale democratie gedra gen. Een bittere twist met burge meester Goekoop daarover ging hij in de gemeenteraad niet uit de weg. Nu is gebleken dat de christen-democraat van katholie ke huize bezig was zijn eigen hoeksteen te vergroten. Democratie is een mooi sys- \teem, maar het is nog mooier 1wanneer men daarin behoort tot de meerderheid. Via de stembus i is die wellicht te'bereiken. Maar er zijn meer methoden. Walen kamp werkt er tenminste aan. Alleen deugt zijn planning niet. Folk Vanavond is er in Le Bam- bou, Herenstraat 1, een open podium voor folkmusici, en niet gisteravond, zoals gisteren ten onrechte gemeld. De aanvang is negen uur. Deelnemers moeten zich vantevoren even melden. Telefoon: 01717-2726. Overi gens houdt folkclub Horus elke eerste vrijdag van de maand een dergelijk open podium. Swing In het vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 wordt zaterdag een swingavond gehouden. De, aanvang is 22.00 uur. Ruilbeurs In de Dr. Van Voorthuysen- school aan de Marnixstraat wordt vanavond weer een ruil beurs georganiseerd door de ruilclub 'Koningskerk'. Verza melaars van munten, postze gels, stickers, ansichtkaarten, lucifermerken, bierviltjes en dergelijke zijn vanaf 19.00 uur welkom in de school in heiden- noord. 'Ha die Willem' KOE - De politie hield gistermid dag een fietser op de Haarlemmer straat staande, want hij reed op het wandelgebied. De man gaf met een stalen gezicht zijn naam op: Geor ge... en nog wat. Het toeval wilde dat juist op dat moment een vriend van de Fietser langsliep die hem vriendelijk begroette met een "Ha die Willem". De man bleek een val se naam te hebben opgegeven. norm van 1084,76 (inclusief vakantietoeslag). Het inkomen van Inge is ontoereikend om kostgeld te betalen, dus de bijstandsnorm van moeder wordt niet gekort rhet de woningdelerskorting. Het nieuwe gezinsinkomen wordt 1084,76 370,18 1454,94 per maand. De inkomens garantie wordt gelijk aan het ver schil tussen de echtparennorm en het nieuwe gezinsinkomen 1549,68 - 1454,94) 94,74 per maand. Daarnaast bestaat er een recht op een overbruggingstoeslag die ge lijk is aan het verschil tussen het oude en het nieuwe gezinsinko men 1655,31 - 1549,68 incl. in komensgarantie) en dus uitkomt op 105,63 en na drie maanden wordt verlaagd tot 52,82 per maand. Na zes maanden wordt de overbruggingstoeslag beëindigd. Ook hier was de oude regeling van de G.S.D. Leiden gunstiger ge weest, deze had namelijk recht ge geven op een tegemoetkoming van 1655,31 - 1454,94) dus van 200,37 per maand. De praktijk De Sociale Dienst gaat in alle ge vallen van overschakeling van een oudernorm op alleenstaande-norm na of de alleenstaande ouder even tueel recht heeft op een toeslag. U hoeft dus niet te vragen om die toe slag. Het is natuurlijk wel handig om te weten hoe de toeslagenrege ling werkt, zodat u zelf kunt con troleren of u wel dan niet aan spraak op een toeslag heeft. Met vragen daarover kunt u terecht bij uw bijstandsmaatschappelijk werk(st)er of op één van onze spreekuren. De partijcommissie die belast is geweest met het opstellen van de kandidatenlijst verklaart dat de volgende uitgangspunten zijn ge hanteerd: kwaliteit (politiek ge voel, kennis van de liberale begin selen, deskundigheid op bepaalde terrein), continuïteit, representa- tieviteit, loyaliteit, presentatie en inzetbaarheid. "Het spreekt vanzelf dat de uit gangspunten niet als een meetlat gehanteerd kunnen worden", al dus commissievoorzitter E. Mac- kay. Over welke criteria van door slaggevende aard zijn geweest om twee van de huidige raadsleden op een onverkiesbare plaats te zetten wil hij zich niet uitlaten. De com missie heeft met alle kandidaten een afzonderlijk gesprek gevoerd. Kritische uitlatingen van Laken, over de samenwerking tussen VVD en PvdA, hebben volgens Mackay geen rol gespeeld. De kandidatenlijst van de'com missie geldt als een advies aan de leden. In de afdelingsvergadering van 18 november zal de volgorde van de kandidatenlijst definitief worden vastgesteld. "Ik heb nog nooit meegemaakt dat een advies voor een kandidatenlijst ongewij zigd door de ledenvergadering kwam", geeft commissie-voorzitter Mackay een schot voor de boeg. Regeling om toeslagen op inkomen te geven inkomens van de alleenstaande ou- der en het inwonende kind. De overbruggingstoeslag is van beperkte duur (maximaal zes maanden) en is gelijk aan het ver schil tussen het gezinsinkomen vóór de verzelfstandiging van het inwonende kind en het inkomen daarna (inclusief de toeslag op grond van de inkomensgarantie). De overbruggingstoeslag wordt na drie maanden met de helft vermin derd en na zes maanden beëindigd. We zullen proberen het met een paar voorbeelden te verduidelij ken. Daarbij gaan we van twee mo gelijkheden uit. De eerste is dat In ge voor 1 januari a.s. werk vindt en daarmee een inkomen verdient dat hoger is dan de voor haar van toe passing zijnde bijstandsnorm. Het tweede voorbeeld gaat er vanuit dat Inge werkloos blijft en per 1 ja nuari recht krijgt op een RWW-uit- kering als thuisinwonende minder jarige. Werk Inge vindt werk. Inge wordt per 1 december aangenomen als part time administratief medewerker en gaat per maand netto 600,- ver dienen (inclusief vakantie-toeslag). Haar loon is hoger dan de bij standsuitkering die zij zou kunnen krijgen 370,18 incl. vakantietoe slag). Met dit inkomen kan zij in haar eigen onderhoud voorzien zo dat zij niet meer ten laste van haar moeder komt. Mevrouw Van den Broek valt dus per 1 december a.s. terug op de bijstandsnorm voor een alleen staande, te weten 1084,76 inclu sief vakantie-toeslag. Er is echter nog een probleem want mevrouw Van den Broek en Inge worden aangemerkt als woningdelers. Inge heeft immers een inkomen dat be langrijk boven de bijstandsnorm voor een 18-jarige thuisinwonende ligt en wordt daarom geacht aan haar moeder kostgeld te kunnen betalen. De bijstandsuitkering van mevrouw Van den Broek wordt ge kort met een bedrag van 154,95 (de woningdelerskorting), zodat zij uiteindelijk een uitkering over houdt van 929,81 (inclusief vakantie-toeslag). Het gezinsinko men komt dan op 929,81 (bijstand moeder) 600,- (inkomen Inge) is 1529,81. Om te kijken of mevrouw Van den Broek voor een toeslag op Instituut Burgerraadslieden Breestraat 92, 2311 CV Leiden telefoon 071-254142

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4