Steeds Nieuw Leids hotel vult gat in de markt' CÜDHet Motorhuis Rechtszaak bewoners De Drie Zichten tegen ABP Bouw Bastion begint volgende week Verpleeghuis wil met 66 bedden uitbreiden KOOP NÜ UW NIEUWE OPEL EN VERDIEN TOT E2.500; VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - "Goed comfort, redelijk in prijs, maar toch gezellig". Deze woorden liggen drs. J.S. Verheij in de mond bestorven als hij het heeft over zijn 'Bastion'. Bastion, dat wordt de naam van het Leidse hotel, waaraan de komende maanden, naast het zwembad de Vliet aan de Voorschoterweg, zal worden gebouwd. "Er is een gat in de markt voor een lowbudget-hotel", aldus een enthousiaste directeur „Het Haagse architectenbureau Van Veldhoven en Partners heeft er iets heel moois van gemaakt", zegt hij zichtbaar tevreden. Aan de wand van het Leiderdorpse bedrijf Verheij Multiproject bv, hangt een grote kleurenfoto van het twee ver diepingen tellende hotel. De opzet is simpel: twee boven elkaar lig gende gangen met aan weerszijden tien kamers. Er is geen lift aanwe zig, wel zijn er op de begane grond faciliteiten voor ijivali^en. De buitenkant ziet er, ondanks de kantelen die het gebouw op een bastion moeten doen lijken, mo dern en strak uit: de steenkleur is wit, de kozijnen blauw. De ramen krijgen een donkere coating. Voor de inrichting van de veertig ka mers en de centrale ruimten zullen verschillende tinten rood en grijs worden gebruikt. "Smaakvol", noemt Verheij al deze keuzen. Toch gaat het hier om een een voudige hotelaccommodatie. De investeringen zijn laag gehouden: dat is immers de basisgedachte bij Ongeluk nummer 2400: armbreuk LEIDEN - Een 13-jarige fietser is gistermiddag met een dubbele breuk aan zijn linkerarm naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, nadat hij op de Haarlemmerstraat was komen te vallen. Oorzaak van de valpartij was het feit dat een van de handvaten van zijn fietsstuur schoot. Overigens was dit het 2400ste verkeersongeval van dit jaar in Leiden, zo wist politie woordvoerder Graveland vanoch tend te melden. door Saskia Stoelinga de bouw van het 'Bastion'. Verheij rekent voor dat dit hotel een inves- teringsprijs heeft per kamer, die 35 procent lager ligt dan vergelijkbare nieuwbouwhotels. Met andere woorden: voor 'slechts' 1.8 miljoen gulden staat er een volledig inge richt nieuw hotel binnen de ge meente Leiden. Elke kamer be schikt over drie bedden, een dou che, badkamer en televisie. Er kan overnacht worden voor de prijs van nog geen zeventig gulden (ƒ69.50) per kamer inclusief ontbijt. Het is de bedoeling dat het hotel rond 15 maart, net voor de paas vakantie, voor het publiek open gaat. Met de voorbereidingen voor de bouw is reeds begonnen. Het of ficiële startsein zal dinsdag 5 no vember door de wethouders Peters en Fase worden gegeven. Verheij meent dat moderne men sen die gewend zijn aan comfort zich in deze omgeving thuis zullen voelen. In zijn visie moet het hotel aan twee groepen mensen onder dak bieden: zakenmensen en toe risten. "We hebben gemerkt dat door de grote bedrijvigheid van de handel steeds meer mensen op pad moeten. Je kunt dan alleen maar denken aan hoge functionarissen die luxe hotels en restaurants wil len, maar dan sluit je je ogen voor de werkelijkheid. Er is voor de groep die daaronder komt onvol doende eenvoudige hotelruimte". "Verder moet worden gedacht aan de trekkende toerist die geen prijs stelt op allerlei overbodige lu- Voor psycho-geriatrische patiënten LEIDEN - Het verpleeghuis Zuydtwijck gaat bij de provincie een aanvraag indienen voor 66 bed den voor psycho-geriatrische pa tiënten. Daartoe zal het verpleeg huis een stuk grond vlak achter Zuydtwijck aan de Aaltje Noorder- wierlaan aankopen, dat nu in ei gendom is van de PTT. De gemeente Leiden gaat met deze plannen akkoord, mits de des betreffende plannen ook voorzien' in de realisering van tien psycho geriatrische dagbehandelings plaatsen voor Leidse inwoners. De raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur had gisteravond nog wel enige beden kingen over de plannen van Zuydt wijck. De gemeente wil namelijk in Leiden-Noord een verzorgings huis, Zijloever, bouwen dat een ex perimenteel karakter zal hebben. Dat wil zeggen dat hier ook de ge legenheid zal moeten komen voor de (dag)behandeling van psycho geriatrische patiënten. "Rijdt Zuydtwijck hièrmee niet Zijloever in de wielen?'\ was de vraag van de raadsleden. Volgens wethouder Kuijers hoeven de plannen van Zuydtwijck die van de gemeente met betrekking tot Zijloever niet te bijten. Maar de raadsleden hadden nog meer bedenkingen: "Is het wel ver standig om die tien dagbehande lingsplaatsen in Zuydtwijck te rea liseren", vroeg Boot (PvdA) zich af. En haar partijgenote Fallaux voeg de daaraan toe dat ervaringen in andere plaatsen haar hadden ge leerd dat door de bezuinigingen het vervoer van dergelijke patiën ten in gevaar komt. "Wanneer die plaatsen nu in Zuydtwijck komen zullen mensen uit andere delen van de stad weer helemaal naar Zuid-West moeten zien te komen. Ik voorzie daarbij grote moeilijk heden". Kuijers deelde die vrees niet. Bo vendien is hij van mening dat de tien dagbehandelingsplaatsen niet moeten worden versnipperd. Ook sprak hij de vrees uit dat die plaat sen anders naar het verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp gaan, dat ook plannen in die richting heeft. Overigens heeft de overheid bepaald dat de tien dagbehande lingsplaatsen die de gemeente Lei den krijgt toebedeeld, moeten zijn gekoppeld aan psychogeriatrische voorzieningen. Besloten werd Zuydtwijck toch het groene licht voor de plannen te geven. Dat de 66 bedden en tien dagbehandelingsplaatsen er snel zullen komen is trouwens twijfel achtig. Wanneer de grond is aange kocht, zal eerst de provinciale overheid nog toestemming moeten geven. Vrouw wegens heling gepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft deze week een 24-jarige Leidse vrouw aangehouden in verband met heling. In haar woning werd een deel van de goederen, voorna melijk kleding aangetroffen. In verband met de aanhouding, kon den woensdag twee verslaafde Leidse vrouwen van 22 en 23 jaar worden aangehouden. Gisteren werd een 26-jarige Voorschotenaar gearresteerd. Ook hij is een ver slaafde. Het drietal wordt verdacht van diefstal van een groot aantal goederen, die werden verkocht aan de 24-jarige vrouw. De politie denkt overigens nog meer aanhou dingen in deze zaak te kunnen ver richten. Het bedrag dat met de diefstal en heling is gemoeid loopt in de tienduizenden guldens. Vondellaan 80, 2332 AH Leiden. Telefoon: 071 - 769313. Terugbetaling 300.000 guklen geëist LEIDEN - Bewoners van de 262 flats Stadzicht, Parkzicht en Mo- lenzicht in de Merenwijk stappen naar de rechter om ongeveer 300.000 gulden te veel betaalde ser vicekosten terug te vorderen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP), de eigenaar van deze flats. Een door de bewoners voorgestelde schikking, terugbe- betaling van 260.000 gulden, is door heeft het ABP afgewezen. Wel is de berekening van de kosten met ingang van 1984 voor driekwart aan de wensen van de bewoners aangepast. De bewoners van De Drie Zich ten zijn al langdurig in de weer om de berekening van de servicekos ten op juistheid te laten toetsen en het te veel betaalde terug te krij gen. De huurcommissie heeft in middels - in een individueel geval - uitgesproken dat een lid van de bewonerscommissie 200 gulden te veel in rekening is gebracht over 1982. Via de kantonrechter wil de bewonerscommissie nu bereiken dat dit geld wordt terugbetaald en een mogelijk positieve uitspraak van de rechter voor alle bewoners geldt én over alle jaren (1978 tot en met 1983) dat er te veel geld is be taald. De bewonerscommissie, waar van inmiddels meer dan 140 bewo ners lid zijn, kondigt tevens aan het advies van de huurcommissie te zullen vragen over de service- kostenberekening van 1984 Het ABP wil 150 gulden per Hat terug betalen, met terugwerkende kracht tot 1 januari 1984. Maar vol gens de commissie betalen de be woners dan nog 50 gulden te veel. bver alle flats berekend ongeveer 13.000 gulden In een gesprek met de bewoners commissie hebben Kok Beheer (de beheerder van de flats) en het ABP laten weten dat deze verandering in berekening van de servicekos ten geheel los staat van de jaren 1979 tot en met 1983 en van het ad vies van de huurcommissie over het servicekostengeschil. Van het door de bewoners te berde ge brachte verband tussen de uit spraak van de huurcommissie en de wijziging van het standpunt van het ABP is volgens het fonds geen sprake. Het is een interne beslis sing van geweest, onafhankelijk van eventueel gewijzigde omstan digheden. Het ABP zegt voorts dat de be leidswijziging het gevolg is van aanbevelingen die het ministerie van volkshuisvesting heeft gedaan in het rapport 'Van service naar kosten'. In een eerder stadium van het geschil heeft het ABP echter la ten weten geen boodschap te heb ben aan dit rapport. De bewoners hebben het ABP in het genoemde gesprek aangebo den af te zien van gerechtelijke stappen, als het fonds bereid zou zijn de bewoners zo n 260.000 gul den van de te veel betaalde service kosten zou vergoeden, ongeveer 1000 gulden per bewoner. Het ABP heeft later echter laten weten niet van plan te zijn van haar standpunt af te wijken, zonder dit nader te motiveren. Uit deze weigering volgt dus nu dat het pensioenfonds nu voor de rechter zal worden gesleept. Overi gens blijkt de aankondiging van het hoofdkantoor van Kok Beheer bv in Rotterdam, dat Kok zelf naar de kantonrechter zou stappen om het advies van de huurcommissie te toetsen, steeds duidelijker een loos dreigement te zijn geweest. De bewonerscommissie heeft er nog immer niets van gehoord. ADVERTENTIE f BOEKHANDEL -j GINSBERG Op zaterdag 2 november 1985 signeert MAARTEN 'T HART zijn nieuwe verhalenbundel De huismeester tussen 14.00 uur en 16.00 uur bij boekhandel Ginsberg, Breestraat 127-129 te Leiden De Arbeiderspers Gesloopt (1) "Het treurigste gevoel dat ik ken", schreef essayist Rudy Kousbroek, "is de weg te weten in een gebouw dat niet meer be staat". Hoeveel mensen zouden de weg nog weten in het Van Nelle- gebouw dat aan de Aalmarkt stond en in 1976 werd gesloopt? Er moeten werknemers zijn die in gedachten nog wel eens door het pand dwalen. Waarom we hierover schrij ven? Omdat 'Ooit gesloopt Ne derland' voor ons ligt, een boek over gebouwen die werden ge sloopt. Er wordt ook aandacht besteed aan het Leidse Van Nel- le-gebouw, het strakke gebouw tje, in de stijl van de Nieuwe Za kelijkheid, dat werd ontworpen door het architectenbureau Brinkman en Van der Vlugt, de architecten die ook het nieuwe fabriekscomplex van Van Nelle in Rotterdam ontwierpen. "Er wordt wat afgehuild bij het slopen van gebouwen", schrijft de maker van 'Ooit gesloopt Ne derland', Jord den Hollander. "Het is ook zo absoluut en mee dogenloos. Kerken, fabrieken, woonwijken en stations, die op zo'n vanzelfsprekende wijze deel uitmaakten van de omgeving waar je elke dag doorheen fietst, zijn plotseling verdwenen. Een open vlakte is het enige wat er is overgebleven". Het gevoel dat je bekruipt wanneer je op een plek terug komt waar iets definitief is ver dwenen, beschrijft Den Hollan der mooi: "Als we op plaatsen te rugkomen, die we in jaren niet hebben bezocht en er blijkt een markant gebouw te zijn verdwe nen, dan is het of er is ingebro ken in onze herinnering. Of we na een lange reis terugkomen in een kamer die we voor onszelf dachten te hebben, maar waarin iemand verwoestend heeft huis gehouden". Gesloopt (2) Vergeleken bij het Van Nelle-ge- bouw in Rotterdam was het fi liaal in Leiden een vrij onbekend gebouwtje. Toch droeg dit filiaal niet minder de kenmerken van de nieuwe stijl: het Nieuwe Bou wen. Aldus Den Hollander. Een voorbeeld van nieuwe archi tectuur.... je zult het altijd weer zien: iets dat nieuw is, roept ver zet op. Ook in het geval van het Van Nelle-filiaal was dat zo. Van meet af aan waren er mensen die het gebouw het liefst zo snel mo gelijk wilden laten kennismaken met de slopershamer. Zo liet De Kampioen op 5 au gustus 1927 in onheilsproza we ten: "Te Leiden is vlak bij de Waag een nieuw bouwwerk ver rezen, dat het fraaie oude stads beeld doodslaat". En het blad Heemschut repte zelfs van "eene jammerlijke ont siering van een daarvoor schil derachtig stukje schoonheid". Ontsiering van een schilder achtig stukje schoonheid? Was dit filiaal, zo eenvoudig en sober van opzet, dan geen mooi ge bouw? Wieger Bruin vond van wel. In het Bouwkundig Week blad schreef hij in 1927 dat het filiaal dan mocht contrasteren met zijn omgeving, maar dat dat "tevens een bewijs van leven is. een overwinning op de dood in de pot van Leiden". Hadden ze maar naar hem ge luisterd. Den Hollander: "Tot het eind van de jaren zestig heeft Van Nelle het pand in gebruik gehad en in 1976, de lichtreclame is dan al verwijderd en het pand staat al enkele jaren leeg, wordt het verkocht aan V D. Als be kend wordt dat dit bedrijf het pand wil slopen om het terrein te gaan gebruiken als laad- en los plaats voor vrachtwagens, wijst een aantal Leidenaars de ge meenteraad op het historische belang van het bouwwerk". "Er wordt echter vrij lauw op gereageerd alsof men zich de ne gatieve reacties bij de nieuw bouw nog kan herinneren". In 1976 wordt het gebouw gesloopt. En de lijst van waardevolle ge bouwen die met de grond gelijk werden gemaakt, was weer een stukje langer geworden. Het Van Nelle-gebouw dat aan de Aalmarkt heeft gestaan. Was het een "jammerlijke ontsiering" of "een bewijs van leven"? (archieffoto) ('Ooit gesloopt Nederland', uit gegeven door de Bezige Bij, is verkrijgbaar in de boekhandel.) Casino's (1) Burgemeester Goekoop heeft de Golden-Tencasino's in Leiden gemaand, zoals u in deze krant heeft kunnen lezen. De casino's, aldus Goekoop, dienen zich te houden aan de gebruikelijke sluitingstijden voor de horeca. Met andere woorden: ze mogen niet tot diep in de nacht open zijn. Het casino dat in Holiday Inn is gevestigd reageerde positief, aldus politievoorlichter Grave land. "Ze vinden het geen pro bleem om zich te houden aan diè sluitingstijden" Het casino aan de Stationsweg liet niets van zich horen. Daarom bracht de politie deze week een bezoekje aan dit oord van vertier. En wat bleek? Men was van eige naar verwisseld. "Ook de mensen van dit casino hebben ons laten weten dat ze geen moeite hebben met de be perkingen die burgemeester Goekoop hen wil opleggen", al dus Graveland. Blijft over het casino aan dt Lange Scheistraat Graveland: "Zij stellen zich niet positief op. Men zegt: wij vallen niet onder jullie voor schriften. Volgens ons is dat dus wel zo en daarom zal een en an der dan ook nauwkeurig worden uitgezocht. Dat moet ook wel, want dit soort zaken zijn echt punten- en kommawerk" Op de vraag of de politie op korte termijn een 'bezoek' zal brengen aan het casino, blijft Graveland het antwoord schul dig: "Laat ik het zo zeggen: wij zullen ongetwijfeld een gesprek met ze hebben" Casino's (2) Namens het casino aan de Lange Scheistraat voert De Leeuw het woord. Nee, hij is niet de advo caat, "maar ik behandel de zaak wel". Zijn standpunt: "Het casi no is een besloten vereniging, wij vallen, met andere woorden, niet onder die bepalingen". "Dat we een besloten vereni ging zijn is absoluut geen loos praatje. Kijk, het gaat niet zo als bij sommige nachtclubs: dat je aan de deur lid kunt worden. Er bestaat een ballotagecommissie die mensen kan weigeren op grond van... En dat is ook al ge beurd". "Wij zijn dus duidelijk een ver eniging. Als u nou vanavond bij ons aan de deur komt en vraagt of u binnen mag, dan kunt u hoog of laag springen, maar u komt er niet in". "In het casino aan de Lange Scheistraat wordt ook geen alco hol geschonken. Koffie, fris drank - dat kunnen de leden krij gen. Het zal u ondertussen dui delijk zijn: wij hoeven ons niet aan de horecavoorschriften te houden omdat we simpelweg geen horecagelegenheid zijn". Maar zo denkt de politie er niet over. "Als de politie een proces-ver baal tegen ons zou opmaken dan spannen wij gelijk een kort ge ding aan. En dan eisen we na tuurlijk ook een flinke schade claim". "Jazeker, ik heb met een poli tieman gesproken die zei dat ze waarschijnlijk wel eens langs zouden komen na één uur. Moe ten ze vooral doen. Die actiè zal direct worden beantwoordt met een tegenactie. De volgende och tend schakelen we gewoon de rechtbank in. Nee, wij staan er helemaal voor klaar" Wie vóór 17 november een devvooraad van het allêêQ-fefinnen een deur staan, maar kan bovendien rekenen op een wel heel aantrekkelijke tot f 2.500,-. Dat is goed zaken doen voor mensen die '85 een prima bouwjaar vinden!! uit 'm niet voor de LIVE OPTREDEN VAN MIQUEL BROWN OP ZATERDAG 2 NOV. IN BAR DANCING CLUB'71 TE NOORDWIJK AANVANG 21.30 UUR. xe. maar gewoon wil slapen in een goede kamer met degelijk comfort. Dus niet via de gang naar toilet en douche", waarschuwt hij. Verheij (58), die vijfjaar geleden nog was belast met de leiding van bouwbedrijven in het Nederhorst- en OGEM-concern, zegt dat hij weet waarover hij praat. Sinds hij een eigen managers- en adviesbu reau in Leiderdorp is begonnen, hebben al heel wat middelgrote ho tel- en restaurantbedrijven hem en zijn medewerkers geconsulteerd. Verder staan onder zijn supervisie restaurant Elckerlyc in Leider dorp, Hotel Uithoorn in Uithoorn en een Bomotel voor watersporters in Uitwellingerga in Friesland. Het Bastion Hotel kan binnenkort als een heel nieuw project aqn dat rij tje worden toegevoegd. Niet alleen de lage investerings kosten maken de prijs voor een overnachting in dit hotel betaal baar, maar ook de goede isolering, de lage personeelskosten en de be perkte restaurantvoorziening. "We hebben een beheerdersechtpaar met wat hulpkrachten. Is de bezet ting hoger dan vijftig procent dan kan er extra mankracht worden in geschakeld. Dat kan eenvoudig worden geregeld door een pool van mensen samen te stellen die af en toe willen werken". Goed ontbijt Verder meent hij al te kunnen zeggen dat er een uitstekend ont bijt zal worden geserveerd. Van een uitgebreide keuken is overi gens geen sprake. De restaurant- voorzieningen beperken zich tot kant en klare maaltijden en kleine hapjes, zoals een uitsmijter. Wel De voorzijde van het nieuwe nog te bouwen Bastion Hotel aan de Voorschoterweg. Het gebouw be staat uit twee verdiepingen met elk twintig kamers. Er zal worden ge werkt met witte stenen en blauwe kozijnen. komt er een bar voor de hotelgas ten. Nu al staat vast dat het niet bij één Bastion Hotel zal blijven. Ver heij heeft een keten van ten minste dertig hotels in binnen- en buiten land in zijn gedachten. De andere hotels zullen dezelfde naam krij gen en volgens hetzelfde principe als het Leidse hotel gaan draaien. "Zeker is", aldus Verheij, "dat er in 1986 nog drie zullen volgen in Ne derland". Dat Leiden de keten opent, komt volgens Verheij door de vruchtba re samenwerking met het gemeen tebestuur en de ideale bouwplaats. "Makkelijk bereikbaar, frisse, hel dere omgeving en goede parkeer gelegenheid". Voor alle duidelijk heid herhaalt hij. zijn slogan nog eens in het Engels: "Easy to come and to go". Het parkeerterrein van het zwembad zal tevens dienst doen als parkeerterrein voor de ho telgasten. Volgens Verheij levert dat geen onoverkomelijke proble men op. "De zwembad bezoekers zijn 's avonds weg". Verheij beëindigt zijn verhaal, waarvan hij bijna zeker is dat het tot een succes zal leiden, met het relaas van zijn ervaringen in soort gelijke hotels in Frankrijk. "Onge zellige loodsen waaraan een veel te duur prijskaartje hangt. Wij gaan 'dat in Leiden veel beter doen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3