WD kan Mali- reis niet stoppen Forse daling aanbod werk in Leiderdorp PPR: 'College is tekort geschoteir Vrouwen uit Zoeterwoude houden actie voor speelveld Begroting '86 Leiderdorp Motie Vliko Politiek Leiderdorp: 'Voer verkeersplan nu snel uit' Inbraakgolf zet te krap politiekorps onder druk Verdeeldheid verdriet burgemeester Voorschoten: Leiderdorp met geld ziekenhuis helpen Steunfonds in de maak Leiderdorp straks bos rijk? PAGINA 2 VRIJDAG I NOVEMBER 1985 LEIDERDORP - Zo tevreden als de WD, D'66, CDA en de PvdA- fracties zich gisteravond uitten over het gevoerde beleid en de fi nanciële positie, waarin Leider dorp verkeert, zo kritisch toonde PPR-raadslid Van der Zande zich. Hij deed dat met het collegepro gramma in de hand, waarin staat dat de zwaksten zoveel mogelijk moeten worden ontzien en achter standen moeten worden wegge werkt. "Het beleid van Leiderdorp moet in eerste instantie zijn gericht op zaken die hierop betrekking hebben: het creëren van mogelijk heden voor die groepen, het reali seren van zaken waarbij zij zijn ge baat. En juist op dit punt zijn bur gemeester en wethouders tekort geschoten", oordeelde Van der Zande. Het PPR-raadslid: "Juist een aantal voorzieningen en mogelijk heden voor diégroepen waarvoor het college en ook wij als raad zeg gen te staan, zijn niet of nog niet of met de grootst mogelijke traagheid tot stand gekomen. En dit staat weer in schrille tegenstelling tot de snelheid waarmee zaken, slechts bedoeld voor een klein gedeelte van de draagkrachtige Leiderdor pers, erdoor zijn of worden ge jaagd". Van der Zande doelde hiermee op de lange strijd, die de werk groep kinderdagverblijf heeft moe ten leveren, voordat er een "zwaar afgeslankt, tot op de laatste cent beknibbeld kinderdagverblijf van de grond kon komen" en op de strijd die al jaren wordt gevoerd om de bibliotheek een behoorlijk aantal uren per week open te hou den. "En dit in tegenstelling tot de snelheid waarmee een gedeelte van de Bloemerd is voorzien van een kunststof laken", blikte hij nog even terug op de komst van het kunstgrasveld van hockeyvereni- ging Alecto. De noodzaak van een "opgetuigd zwembad" en een sporthal, twee zaken waarvoor plannen bestaan, ontgingen hem ook. "Van die zaken maken sociaal zwakkeren ook niet meteen ge bruik". Jammer dat Van der Zande niet blij is dat een aantal van zijn wen- LEIDERDORP - Politiek Leider dorp wil dat er zo snel mogelijk geld wordt uitgetrokken om het verkeer in het dorp in betere banen te leiden. Bijvoorbeeld door een groene golf in te stellen op de ver keersader de Engelendaal en door verkeersmaatregelen die de Van der Valk Boumanweg moeten ont lasten. Waar het geld vandaan moet ko men? Volgens WD-woordvoerder sen toch gerealiseerd is, zo reageer de wethouder Gehner. En: "Het kinderdagverblijf is niet met traag heid tot stand gekomen. Het plan lag er pas vorig jaar". Wat de uit breidingsuren van de bibliotheek betreft: "Al jaren proberen we dat. Maar zonder grote financiële offers is dat niet mogelijk". De kritiek van het PPR-raadslid over nota's sportsubsidiëring/ sporttarieven die zouden blijven liggen ten gunste van een 'ad hoe' beleid bestemde Gehner als onzin: "Het grootste deel van het werk LEIDERDORP - Er moet nu zo snel mogelijk een steunfonds ko men, waarop in financiële moei lijkheden geraakte Leiderdorpers een beroep kon doen. Praktisch al le raadsleden bleven daar gister avond tijdens de begrotingsbehan deling op aandringen. Uiteindelijk wist CDA-fractievoorzitter Den Boeft wethouder Gehner te 'bewe gen' om in de raadsvergadering van januari 1986 met een uitge werkt voorstel te komen. Eigenlijk had de CDA'er het steunfonds al op 1 januari in wer king willen laten treden. LEIDERDORP - De kans is niet denkbeeldig dat Leiderdorpers binnen afzienbare tijd in hun woonplaats de beschikking over een bos krijgen. Een idee van D'66- raadslid Stam in die richting vond gisteravond tijdens de begrotings behandeling grote bijval. Gedachte van de D'66-er: de Bloemerd 2, het terrein naast de huidige recreatie- en sportvelden, wordt voor het jaar 2000 toch niet voor woningbouw gebruikt. De provincie heeft speciale subsidie potjes waarmee snelgroeiend, tij delijk bos kan worden neergezet. Komt eenmaal de tijd dat de Bloe merd 2 voor woningbouw nodig is, dan wordt het bos weer geoogst. Een interessant idee, vond wet- mevrouw Huigen van het grondbe drijf. CDA-fractievoorzitter Den Boeft stelde gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling zelfs voor om in ëën keer een half miljoen uit de 'pot' saldi-reserve te halen om het verkeersplan, samengesteld uit diverse rapporten van raadsleden en bureau DHV, uit te voeren. Werd PPR-raad6lid Van der Zan de erdoor 'warm gemaakt', PvdA- raadslid Holierhoek vond het te ver gaan. Er zijn zaken die een nog .Van der Zande: geen leuke din gen voor de zwaksten... (archieffoto) van onze afdeling is bestaand be leid. Voor nieuwe dingen is juist vaak geen tijd". Den Boeft zwaaide met de sco- ringslijst, het 'verlanglijstje' van de raadsleden, in de hand. Uit die lijst blijkt dat het steunfonds van ieder een een hoog cijfer krijgt. "Terwijl de reactie van burgemeester en wethouders vorig jaar ronduit lauw was". Wethouder Gehner verklaarde daarop dat dat niet de bedoeling was geweest. Alleen moet zoiets nauwkeurig worden uitgezocht. "Een fonds, waarvan iedereen uit gebreid kan profiteren is natuur lijk niet aan de orde", gaf ze alvast als waarschuwing mee. houder Meerburg onmiddellijk. Hij beloofde de mogelijkheden ze ker te zullen nagaan, maar waar schuwde al wel dat er meer 'lief hebbers' zijn voor het stuk grond, dat tegenover het huidige Buiten hof is gelegen. Zo zijn er vage plan nen om er een golfterrein aan te leggen. En: "Als je eenmaal een bos hebt staan, krijg je dat moeilijk weer weg. Mensen wennen natuur lijk snel aan zoiets". Kan best zijn. reageerde de initiatiefnemer, maai de gemeente zou tegen die tijd wel door de bewuste subsidieregeling zijn gedwongen om te gaan kap pen. Zowel de wethouder als het D'66-raadslid gaan nu 'stoeien' met het idee. hoger cijfer hebben gekregen op het 'verlanglijstje' van de raadsle; den, voerde zij aan. Op voorhand twijfelde wethou der Bezemer aan de haalbaarheid van het 'plan van een half miljoen'. Als je dat doet, creër je rentever lies, vertelde hij. Maar: "Wij nemen het voorstel wel buitengewoon se in de raadsvergadering van deze maand nog zullen burgemeester en ZOETERWOUDE - De speelveld actie van twee vrouwen uit de nieuwe Zoeterwoudse wijk West woud lijkt succesvol. Burgemees ter Houdijk zei vanmorgen, na het ontvangen van ruim honderd handtekeningen, dat de kans vrij Zand in de benzine WARMOND - Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag op donderdag uit een auto op de Nar- remeerstraat in Warmond getracht te stelen, volgens een woordvoer der van de politie. De sloten van de portieren zijn vernield. Bovendien is er zand in de benzine gedaan. De politie in Warmond zoekt getuigen. Dat terwijl in 1984 de werkgelegen heid in Leiderdorp met tien pro cent daalde, tegen een stijging van twee procent over de hele Leidse en Rijnlandse regio. "Een schril contrast", oordeelde Stam. Stam drong vervolgens aan op een actief werkgelegenheidsbe leid. Voorbeelden: hulp bij het in vullen van het deels leegstaande kantorencomplex Statenhof, speoelheid bij de afgifte van ver gunningen aan nieuwe bedrijven én de vestiging van een bedrijfs verzamelgebouw, zoals Leiden dat ook al kent. Wethouder Bezemer (economi sche zaken) daarop: "Ik ben ge schrokken van die cijfers. Ik hoop ze snel aan een nadere analyse te onderwerpen en ik zal nadenken wat de reden voor die terugloop kan zijn. Maar anderzijds moet u niet al te hoge verwachtingen heb ben over een gemeentelijk werkge legenheidsbeleid. Versnelde pro cedures staan bij ons al hoog in het vaandel. Aan ons ligt het niet: we voeren aquisitie, zoeken naar plek ken waar bedrijven zich kunnen vestigen - niet voor niets is ons be drijfsterrein praktisch uitverkocht. Helaas doen we dat werk vaak in stilte". Bezemer zegde wel toe het idee om een bedrijfsverzamelgebouw te wethouders een afgerond ver keersplan op tafel leggen. Overigens hebben burgemeester en wethouders van Leiderdorp de 'verbouwing' van de provinciale wegen 5 en 6, inclusief het niet toe reikende viaduct daar, bij de pro vincie aangemeld als wegen waar snel iets aan moet gebeuren. Dit in de hoop dat straks meer automobi listen die route nemen in plaats van de Engelendaal. groot is dat op de kleine speelwei de van het Loethe-terrein een ver hard veld en een trapmuur komt voor de jeugd. De tafeltennistafel die daar nu staat, zou iets kunnen verhuizen. Volgens Houdijk is het een goed idee met lage kosten. Hij wil het omvormen tot een raadsvoorstel. Op dit moment zijn er te weinig speelvoorzieningen in Westwoud, aldus de bewoners. Voor straat voetbal moet de jeugd uitwijken naar het Loethe-veld of het verhar de veld achter de Jan van Ban- ningstraat. De eerste lokatie staat na een regenbuitje al blank, de tweede is te ver weg. Heet het. Vandaar dat jeugdigen vaak bal len op het kerkpleintje aan de Kerklaan. De leiding van de Chris tus Dienaarkerk ziet dat niet zo zit ten, aangezien de grote glazen toe- stichten te zullen bekijken en daar bij de Leiderdorpse bedrijven te betrekken. Van alle kanten werd daar trouwens op aangedrongen. Driehoek Het was ook Stam die gister avond het idee lanceerde om de 'driehoek' Dwarswatering-Zijldijk- provinciale weg 5 als toekomstig industriegebied te bestemmen. Een idee dat veel bijval kreeg. Bij voorbeeld van de PvdA ("liever daar dan richting Achthovenerpol- der") en van de grootste partij, de VVD. bijvoorbeeld. Wethouder Meerburg bleek er ook niet nega tief tegenover te staan, maar hij plaatste direct kanttekeningen: "Ik denk niet dat de stedebouwkundi gen er enthousiast over zijn. Die vinden namelijk dat het bebouwd gebied een groene overgang moet krijgen". Alles goed en wel, maar dat be lang is minder groot dan dat van Leiderdorp, oordeelde VVD-raads- lid Kruidenier. Zijn voorstel: de raad moet zo snel mogelijk een voorstel van burgemeester en wet houders krijgen om deze driehoek in de Botenhuispolder tot bedrijfs terrein te bestempelen. Idee van de VVD: inventariseer het te verwachten aanbod van ba nen. Vraag de Stichting Werkwij zer vervolgens omscholingscursus sen op te zetten "zodat voor de gangsdeur vaak als doel wordt ge bruikt en ballen wel eens op het dak terecht komen, met alle klim partijen vandien. Ook omwonenden klagen. Ze hebben last van rondvliegende balr len, die "vaak roekeloos worden te ruggehaald". Wegsturen is echter geen oplossing, omdat de jeugd "nergens anders naartoe kan. Dat lot heb ik, samen met een andere buurtbewoonster R. van Swieten aangetrokken", aldus mevrouw A. Roeleven. Vervolgens hebben de dames met buurt, kerk, ouders en jeugd het opgestelde plan besproken. De reacties waren positief. Ook de mensen die rond de plek wonen waar het verharde veldje moet ko men, "maakten weinig of geen be zwaren". De handtekeningenactie was de volgende stap. langdurig werklozen weer perspec tief geboden kan worden op werk". De extra ruimte die dat vraagt voor de aktiviteiten van de Werkwijzer kan eventueel worden gevonden in de leeggekomen Marijkeschool. Burgemeester en wethouders zul len in samenwerking met de Werk wijzer en andere belanghebbenden de mogelijkheden bekijken en ho pen voor het eind van dit jaar een plan op tafel te hebben. LEIDERDORP - De Leiderdorpse gemeenteraad heeft gisteravond unaniem een VVD-motie over de 'Vliko-affaire' aangenomen. In de motie, die aan het bestuur van de provincie Zuid-Holland wordt ge stuurd, staat dat de situatie bij het containerbedrijf aan de Hoogma- deseweg ontoelaatbaar wordt geacht. De Kroon heeft bepaald dat Vliko er weg moet, een hinder wetvergunning werd halverwege dit jaar geweigerd. Door de inwer kingtreding per 1 mei van de afval stoffenwet valt Vliko nu ineens on der het regime van de provincie en is het Kroonbesluit opgeschort. Zeer tot ongenoegen van de VVD én de andere raadsfracties, die met de motie eisen dat het provinciebe stuur "onverwijld overgaat tot uit oefening van bestuursdwang" om het containerbedrijf tot vertrek te dwingen. VRIJDAG Leiden Hooglandse kerk - uitvoering The Hen don Songster, 20 uur. Aula Scholencomplex - Valkenpad, bin go The Koper Girls, 20 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, disco, 21-2 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Coinit- ted'. 21.15 uur. Schouwburg - Bent met 'Mannen onder het mes', 20.15 uur. Imperium - 'Een avond uit', 20.30 uur. Lak-theater - Onafhankelijk Toneel 'Murder in the dark', 20.30 uur. Wassenaar Jongerensocieteit Tent - v. Z. v. Nije- veltstraat 204, optreden 'En Face', 23 uur, zaal open om 21.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, 'Festino', madrigaalcomedie, 20 uur. ZATERDAG Leiden Bejaardentehuis Huize Groenhoven - Witte Rozenstraat 21, herfstbazaar, 14.30-16.30 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, 10- 16.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, filmvoorstelling 'Shantolo', 14.30 uur. Sporthal - Broekplein, recreatief volley baltoernooi Concordia, 11.30-17 uur Kantine Visser 't Hooft-lyceum - Kager- straat, postzegelbeurs, 10-17 uur. Sint Elisabeth Gasthuishof - Caecilia- straat 16, kleding- en rommelmarkt, 11- 15 uur. Zuiderkwartierterrein - Montgomery- straat, open welpendag voor jongens en meisjes van 6-8 jaar, 10-14.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, kinderbingo, 14-16 uur. Zoeterwoude Don Boscohuis - Zuidbuurtseweg, vlooienmarkt, 9-13 uur. Zuidbuurtseweg - ter hoogte van Don Bosco, estafetteloop, 15 uur. Van Heeckerenhuis - verkoop Perzi sche, Oosterse tapijten, 10-17 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg 9, bazaar Ned. Gereformeerde ker, 10-16 uur. fél ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwanenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, De Ruiter, B. Janssen: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meijer, Stokroos 1, Leiden, tie. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: B. Janssen, Leiden, tel. 121641; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeijer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, Leiden, te. 122538. zo 8 uur tot 24 uur: A.H. Bergmeijer, Leiden, tel. 121701; spreétuur Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. van Letuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyni, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de Lt. de Kanterstraat 32, Leiden, tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, Leiden, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: za 8 uur tot zo 8 uu\' B. Roos, Zocher- straat 1, Leiden, tel.766123. zo 8 uur tot 24 uur;G. Bénit, Brahms- laan 315, Leiden, te] 720404; spreekuur Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefr, Jasperse. Crul, Kooyman, de Jong, prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hmmerstein: za 8 uur tot zo 8 uurH. de Jong, Noord- eindsplein 4a, Leido, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur: 1 Kooyman, Noord- eindsplein 2a, Leidn, tel. 122268. Leiderdorp za, O. Du Ry v. Befct Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; zo, i. v. Velzen, Drake- stein 3, tel. 891100?a en zo spreekuur van 12.30-13 uur opVlaskamp 16. Oegstgeest van za 10 uur tot mJ7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweewg 152, tel. 173994. Voor de praktijk jaaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Seenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867;lag en nacht bereik baar ook in het w<kend. Voorschoten za, C. Meijer, J.W.hsolaan 13, tel. 2493; zo, A. Tromp, jeidseweg 328, tel. 762159. Warmond A. de Gijzel, Dorpstraat 35^ tel. 01711- 10834. Wassenaar Noord: J. Huls, Hrenweg 19, tel. 13027; zuid: M.H. van Jlingen sr., Wetering- laan 4, tel. 78303. APOTHEKEN De avond-, nachfrn zondagsdienst van de apotheken in regio Leiden, wordt waargenomen vayr 1 tot vr 8 novem ber door: Doeza ApotheeHVijf Meiplein 5, Lei den, tel. 315048. Apotheek van heest Smallenburg, Loevestein 6, Lqerdorp, tel. 890000. DIERENARTSE Voor de praktijkan Muurling, Helder. Roest: A.W. Helder. Htnelijnvlinder 36, Lei den. tel. 220513. Voor de prakt; van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijen Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijlan Duijn, Brandt: R.J.W. Duyn, Es. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel.'3266; of D.J. Brandt, Homanstraat l.ljnsburg, tel. 173266. TANDARTSEI» De weekenddiet voor Leiden, Leider dorp en Oegstest wordt waargeno men door: L. Monas, Lokrst 1, Leiderdorp, tel. 895980; za en spreekuur om 13 uur. Voorschoten, lssenaar: P.C. Bredero, C. v. Nijeveltstraat 112, tel. 13116. WIJKVERPLHNG Leiden Interkruis, Mielweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 r en in het weekend te bereiken via dterstelefoon: 122222. NABEZORNG ma.-vrij van 18.00-19.30 71) 123143. Nabezor- ging na 19.. Zaterdag van 16.30- 18.00 (071) 1143. Nabezorging na 18.00. Redactitfl) 144941. LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie kampt met twee ernstige pro blemen: een inbraakgolf en personeelstekorten. Wat het laatste betreft: momenteel zijn er tien politiemensen te weinig. Twee keer zoveel zelfs als VVD-raadslid De Waard in zijn bange vermoedens dacht, bleek gister avond tijdens de begrotingsbehandeling. Burgemeester Bruggeman onderneemt momenteel actie om de "som bere" situatie te verbeteren. Op 1 april komen er drie geüniformeerden bij en op 1 juni nog eens drie 'stuks'. In overleg met de groepscommandant zal hij proberen zo snel mogelijk het resterende gat te vullen. Samen met de burgemeesters uit de buurge meenten Woubrugge en Koudekerk zal Bruggeman verder ageren tegen de personeelstekorten. Een en ander heeft wel tot gevolg dat van de wijkteams, groepen die elk een bepaald deel van Leiderdorp onder hun hoede hebben en daar regel matig surveilleren, de komende tijd niet optimaal kunnen draaien. Ook al omdat Leiderdorp momenteel wordt getroffen door een inbraakgolf. "De recherche heeft de handen vol. We denken al aan het vergroten van het rechercheteam". VOORSCHOTEN - Een Voorschotense delegatie reist binnenkort naar de jumelage-part- ner Kring Kita in Mali. De gemeenteraad heeft hiervoor gisteravond geld opzij gelegd. Een meerderheid van de VVD bleek echter tegen, tot grote spijt van de andere partijen en burgemeester P. Cannegieter. J. Aikens (D'66) had het over een "zwaktebod richting bevolking". C. Bremmer (CDA) vindt het raar dat de burgemeester moet afreizen "zonder het consent van de belang rijkste raadsfractie". De burgemeester onderstreepte dit. Hij had het "plezierig gevon den" wanneer de hele raad zijn handtekening zou hebben gezet onder het voorstel om 5.000 opzij te leggen voor de trip. Hier bovenop komt een garantie van maximaal 5.000 gulden, voor het geval de stichting jumelage Voorschoten- Kring Kita er "onverhoopt niet in slaagt via eigen activiteiten het be nodigde geld bij elkaar te krijgen". Aanvankelijk wilde Aikens dat de stichting eerst zelf geld verza melt en dan aan de gemeente vraagt of die dat bedrag verdub belt. In die opzet zou goed duide lijk worden of de hele bevolking achter de reis staat, de jumelage lééft. De meerderheid van de WD- fractie kon zich daarbij aansluiten ("we zouden nooit méér doen dan het apparaat draaiende houden"). Maar ze wilde eerst nog eens goed over dat voorstel praten, aldus VOORSCHOTEN/LEIDERDORP - De gemeente Voorschoten garan deert de betaling van rente en af lossing door het St. Elisabethzie- kenhuis tot maximaal twee mil joen gulden. Binnen twee jaar wil ze echter bekijken of voortzetting -in welke vorm dan ook- gewenst Alleen de eenmansfractie van D'66 stemde gisteravond tegen dit aangepaste B en W voorstel in de vergadering van de gemeenteraad. Het zou de draagkracht van de ge meente te boven gaan. De WD aarzelde aanvankelijk, had het evenals PvdA/PPR en CDA over protest bij provincie en rijk. Waar om betalen zij niet? C. Bremmer (CDA), vindt dat het niet bij een protest kan blijven. Het gaat ook om bestuurlijke solidari teit richting gemeente Leiderdorp, die minstens 13.464.000 gulden ga randeert aan het ziekenhuis. Dit bedrag loopt op wanneer regioge meenten het laten afweten. Een vrijbrief mag het echter niet wor den. Evenals G. Both (PvdA/PPR) wil hij Leiderdorp laten weten dat dit "de laatste keer is". Aikens bracht hier tegenin: "Je moet een keer nee zeggen. En dat moment is nu aangebroken". Het woord bestuurlijke solidariteit viel bij hem verkeerd. "Leiderdorp is onverplicht in de regeling gaan zit ten". Wethouder Van Dalen zei hierop dat Leiderdorp hard heeft geprobeerd andere wegen te vin den. Ook hij vindt dat het op zich geen gemeentelijke taak is garan ties te geven aan ziekenhuizen, aangezien zij weinig te zeggen heb ben over het reilen en zeilen van een ziekenhuis. Volgens hem kan de gemeente echter geen al te groot risico lopen. Vier ton lijkt hem heel wat. En dan moet echt sprake zijn van wanbeheer bij het ziekenhuis. fractievoorzitter H.J. Willemsen. Hij had ook nog een aantal vra gen, zoals: Kun je wel een jumela ge hebben met een land waar de culturele achtergrond zo anders is? Is een jumelage nodig voor het ef fectief verlenen van ontwikke lingshulp? Daarnaast vreest hij dat de reis geen positieve indruk maakt op de bevolking. "Het lijkt een beetje op een snoepreisje", zei hij. S. Offringa had geen goed woord over voor de liberale opstelling. "We moeten nü een beslissing ne men", zei hij. "De zaak is in een stroomversnelling gekomen. Dat moet je positief honoreren". G. Both (PvdA/PPR): "De jumelage begint tot leven te komen. We moe ten doorgaan. Een jumelage zon der direct contact is geen jumela ge. De naam Voorschoten krijgt een gezicht als de delegatie daar komt, met een echte burgemeester al dan niet met tropenhelm". De burgemeester benadrukte nog eens dat afzeggen van de reis neerkomt op het uitstorten van een koude douche over de partners. Wachten is eveneens kwalijk: "Het is een kwestie .van nu of nooit. De hartelijkheid van het gebaar leidt er onder". De liberalen bleven in meerder heid tegen, waarop CDA-fractie voorzitter Offringa naar voren bracht dat het een goede gewoonte is om van belangrijke onderwer pen geen politieke zaak te maken. Als de reis niet zou doorgaan komt dat volgens hem over alsof het blanke gedeelte van Europa het zwarte gedeelte van Afrika in de kou laat staan". "Ik wil niet zeggen dat dat een racistische uitlating is. Maar het heeft een merkwaardige ondertoon", reageerde Willemsen. Hij bleef tegen, om eerdergenoem de redenen. LEIDERDORP - Het is droevig gesteld met de werkgelegenheid in Leiderdorp. Volgens cijfers van de Kamer van Koophandel, opgediept door D'66-raadslid Stam, is het aantal arbeidsplaatsen in de gemeente in de periode 1982-1984 met 13 procent teruggelopen van 3317 naar 2886. Vooral de sectoren dienstverlening en industrie geven de grootste dalin gen te zien. De twee Zoeterwoudse vrouwenbijgestaan door enige jeugdige dijk de opgehaalde handtekeningen. overhandigen burgemeester Hou- (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2