Hittegomse ltsers bouwden windmolen Aard van de ziekte vereist speciale aanpak Katwijks verpleeghuis wil aparte afdeling voor Huntington-patiënten Starlight moet uur eerder dicht Leerlingen en leiding Sint Paulusschool enthousiast over project VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 Verkoop van vuurwerk in Rijnsburg aan banden gelegd RIJNSBURG - Vuurwerk mag in Rijnsburg niet worden verkocht aan jongeren onder de achttien jaar. Dit voorstel doen burgemees ter en wethouders van Rijnsburg aan de gemeenteraad. Donderdag moet de gemeenteraad zich over dit voornemen van B en W buigen. Op dit moment is de minimum leeftijd nog 14 jaar. "De ervaring heeft geleerd", zo schrijven B en W in hun voorstel aan de raad, "dat j uist jongeren van onder de zestien jaar zich schuldig maken aan het hinderlijk afsteken van vuurwerk". Opmerkelijk is in dit verband dat het vuurwerk wel mag worden verkocht door perso nen die jonger zijn dan achttien jaar. "Maar daar verwachten wij geen problemen mee", aldus B en W. Het college wil de politie in Rijnsburg ook een handvat geven om op bepaalde plaatsen te kun nen optreden waar dat voorheen niet goed mogelijk was. Voorbeelden daarvan zijn vol gens B en W onder meer het ge bruik van vuurwerk in een portiek of in winkelcentra, als er brand dreigt te ontstaan in een onbe woond pand en het afsteken van vuurwerk nabij een bejaardente huis. Provincie wil rijkssteun voor aanleg van weg DEN HAAG/HILLEGOM - In het kader van de subsidieregeling toe ristische speerpunten heeft de pro vincie aan het ministerie van eco nomische zaken een bijdrage van 885.000 gulden gevraagd voor de toegangsweg naar het nieuwe re creatiepark d'Oosteinder in Hille- gom. Het is de bedoeling in de tweede helft van 1986 met de bouw van de centrale voorzieningen en de eer ste fase van het bungalowpark een begin te maken. Naast bungalows zal het park aan een camping, res taurants, een jachthaven en aan een bowling plaats bieden. De totale kosten voor de nieuwe toegangsweg belopen 1.180.000 gulden. Bijna drie ton hiervan zal door de gemeente Hillegom en de projectontwikkelaar worden gefi nancierd. KATWIJK - In het Katwijkse verpleeghuis Overduin moet een speciale afdeling komen voor patiënten die leiden aan de Ziekte van Huntington. Het aantal patiënten en de groep die de kans loopt de ziekte te krijgen groeit in Kat wijk en Rijnsburg schrikbarend snel, aldus vertegenwoor digers van de werkgroep Huntington die door Overduin is ingesteld. Aan een speciale voorziening voor de mensen die aan de Ziekte van Huntington lijden is dringend be hoefte. Binnen Overduin worden momenteel vijf patiënten ver pleegd op afdelingen voor psycho geriatrische (demente) bejaarden en van die situatie wil de leiding van het verpleeghuis zo snel moge lijk af. "De verzorging van deze patiën ten verschilt op belangrijke onder delen van die van de overige bewo ners van Overduin", vertelt ge- neesheer-directeur J. Ringelberg. "Vooral nu we weten wat er in de toekomst nog op ons af komt is de noodzaak van een aparte afdeling meer dan ooit aangetoond". Hoe ernstig het probleem is blijkt uit de cijfers die de werk groep in haar eindrapport bekend maakt. Aan de vrij zeldzame Ziekte van Huntington lijdt gemiddeld één op de twaalfduizend Nederlan ders. In Katwijk en Rijnsburg be draagt dat percentage echter nu al één op de duizend inwoners. Nog verontrustender is het cijfer van het aantal zogenaamde risicodra gers, de groep die de kans loopt de erfelijke ziekte te krijgen. De werk groep schat hun aantal nu al enige honderden personen. "Toen we die cijfers boven tafel kregen betekende dat voor ons een Politie Lisse houdt verdacht tweetal aan LISSE - In Lisse zijn vannacht twee mannen aangehouden die in het bezit waren van een vuurwa pen en enkele inbrekerswerktui gen. Ze stonden met hun auto ge parkeerd bij het winkelcentrum Blokhuis, waar ze zich volgens de politie verdacht ophielden. Bij nadere controle werden in de auto van het tweetal, afkomstig uit Amsterdam, het vuurwapen en de inbrekers werktuigen gevonden. Beide mannen, 18 en 23 jaar oud, zijn door de politie ingesloten. door Dick van der Plas enorme schok", aldus pscholoog A. Tibben. Samen met pastor H. van den Beid, psychiatrisch ver pleegkundige G. Dubois-van der Leij en coördinator verplegings dienst H. Foekens maakt Tibben deel uit van de werkgroep die is in gesteld om de problemen rond de Huntington-patiënten in het Kat wijkse psychogeriatrisch centrum te onderzoeken. De voornaamste taak van deze werkgroep was te bekijken op wel ke wijze deze patiënten in het ver pleeghuis zo goed mogelijk kun nen worden verzorgd en ver pleegd. Denkstoornissen De Ziekte van Huntington is een erfelijke ziekte die gewoonlijk pas in de tweede levenshelft, rond de leeftijd van veertig jaar, de eerste klachten geeft. Bij de patiënten tre den in eerste instantie vooral licha melijke symptomen op, zoals het maken van krampachtige, onge controleerde bewegingen. De geestelijke symptomen zijn vaak wat minder snel te herken nen, maar naarmate de ziekte lan ger duurt treedt een vorm van de mentie op. De gevolgen hiervan zijn onder meer denkstoornissen en oriëntatieverlies, maar ook stemmingsveranderingen als angst en depressies en vaak ook aggres- siviteit. De gemiddelde duur van de ziek- LISSE - Bij een overval op een winkelmeisje in Lisse is gister avond een geldcassette met 2000 gulden buitgemaakt. Het meisje, dat de dagopbrengst van de zaak naar de nachtkluis bracht, werd op de Koninginne weg in de buurt van de bank door twee jongens beetgepakt. Ze kreeg een bijtende stof in het gezicht ge spoten, waarna de geldcassette uit haar handen werd gerukt. De twee jongens gingen er lopend met het geld vandoor. Het meisje is door een dokter behandeld. te is ongeveer vijftien jaar, met uit schieters naar boven en naar bene den. De meeste patiënten overlij den echter binnen twintig jaar na het optreden van de eerste klach- het verrichten v se bezigheden i Pastur H. van den Beidpsycholoog A. Tibben en geneesheer-directeur J. Ringelberg (van links "Aantal patiënten en risicodragers stijgt schrikbarend snel' (foto n In de afgelopen jaren heeft Over duin de nodige ervaring opgedaan met Huntington-patiënten die in verschillende fasen van de ziekte verkeerden. Daarbij is gebleken dat deze patiënten eigenlijk niet thuishoren op afdelingen voor de mente bejaarden. Geneesheer-di- ten kunnen bieden. Er is geen the rapie of genezing mogelijk". De enige manier om de ziekte uit te roeien is dat de risicodragers be sluiten geen kinderen te nemen. Aan een dergelijke beslissing zit ten echter ook tal van ethische vraagstukken vast en dat is een van de redenen waarom pastor Van den Beid ook deel uitmaakt van de werkgroep Huntington. Gespreksgroep De aanwezigheid van Van den Beid in de werkgroep komt echter ook voort uit de aanpak die Over duin bij de verzorging van de Hun tington patiënten heeft gekozen. Van den Beid: "Daarbij is de zorg voor het thuisfront, het gezin van de patiënt en de naaste familie of vrienden, heel belangrijk. De ach terban moet kunnen omgaan met de optredende spanningen, de schuldvragen die worden gesteld en de emotionele reacties". De kennis van het omgaan met Huntington-patiënten die in Over duin is opgedaan wordt zoveel mo gelijk overgedragen aan de groep direct betrokkenen. Dat gebeurt onder meer in een gespreksgroep die door Van den Beid en Tibben al enige tijd wordt geleid. Tibben: "De ervaring met die gespreks groep is dat het vrijuit praten over de problemen bijzonder goed werkt". Bij de begeleiding van Hunting ton-patiënten en hun gezin moeten volgens de pscycholoog ook ande re hulpverlenende instanties, zoals de regionale instelling voor ambu lante geestelijke gezondheidszorg (RIAGG), nauwer worden betrok ken. "Hetzelfde geldt in feite voor het pastoraat", vult Van den Beid aan. "Het is een groot voordeel wanneer predikanten de belang rijkste vragen die bij de patiënten leven kunnen herkennen". Instanties De opvang van Huntington- atiënten moet zo lang mogelijk thuis kunnen gebeuren, menen de leden van de werkgroep. "De opna me in een verpleeghuis is echt de laatste oplossing". Een oplossing echter die onver mijdelijk is, gezien het verloop van het ziekte-proces. In het rapport van de werkgroep wordt de ver wachting uitgesproken dat er in de komende jaren behoefte is aan een afdeling voor Huntington-atiënten met rond de 45 bedden. Ringel berg: "Dat is echter een aantal waar naartoe moet worden ge werkt. In eerste instantie denken we aan een voorziening waar 20 pa tiënten kunnen worden behan deld, aangevuld met een aantal plaatsen voor mensen die alleen overdag verzorgd worden". Bin nen Overduin is de ruimte voor een dergelijk afdeling aanwezig. Het rapport van de werkgroep Huntington is inmiddels gestuurd aan de officiële instanties die over de aanvraag voor een speciale afde ling moeten beslissen. Ringelberg: "Hoe lang het gaat duren voor een dergelijke afdeling in gebruik kan worden genomen is niet met zeker heid te zeggen. Ik hoop zelf dat het niet langer dan twee jaar duurt". De ziekte vindt zijn oorsprong in erfelijke afwijkingen binnen be paalde families. De eerste gevallen recteur Ringelberg: "Allereerst be- zijn beschreven in de achttiende staat er een leeftijdsverschil tussen eeuw. Psycholoog Tibben: "Vooral de Huntington-patiënt en de ande- in besloten gemeenschappen, zoals re bewoners van Overduin, maar bijvoorbeeld Katwijk lange tijd is door de afwijkende symptomen geweest, heeft de ziekte zich sinds van deze ziekte is er ook een heel die tijd verder kunnen versprei- andere verzorging en aanpak door den". 1 1 J 1" Dat het aantal (toekomstige) pa tiënten zo groot is heeft alles te ma ken met de erfelijkheid van de ziekte en de geboortegolf van net na de oorlogsjaren. Tibben: "De kinderen die tussen 1945 en 1950 geboren werden zijn nu rond de veertig jaar en hebben inmiddels zelf ook weer kinderen. Omdat we weten dat die kinderen een kans van vijftig procent hebben om de ziekte ook te krijgen kunnen we uitrekenen hoeveel zogenaamde ri- zijn". het verplegend personeel" nodig. De afdeling voor Huntington-pa tiënten zou ook anders moeten worden ingericht. Ringelberg: "Door de ongecontroleerde bewe gingen die de patiënten maken, moeten allerlei zaken worden aan gepast. Het gaat daarbij vaak om kleine veranderingen, die voor de ze groep echter bijzonder belang rijk zijn". Een speciale behandelmethode voor de Ziekte van Huntington is er niet, vertelt psycholoog Tibben. "Een goede verzorging en hulp bij ALPHEN AAN DEN RIJN - Dis cotheek Starlight aan de Prins Hendrikstraat moet gedurende voorlopig twee maanden, met in gang van vandaag, één uur eerder dicht. Starlight mag de deuren der halve op zondag tot en met donder dag slechts nog tot 01.00 uur en op vrijdag en zaterdag tot 02.00 uur geopend houden. Als de omstan digheden daartoe aanleiding ge ven, kan de ontheffing tussentijds worden gewijzigd dan wel inge trokken. Een groter bezoekersaantal dan verwacht en de ervaringen met de discotheek gedurende de proefpe riode van een maand, die gisteren afliep, hebben burgemeester M. Paats doen besluiten de aanvanke lijk verleende toestemming om tot 03.00 uur open te blijven, niet in een definitieve ontheffing om te zetten. De eerste twee weekeinden dat Starlight open was, werd het bezoekersaantal waarop was gere kend, 150, aanzienlijk overschre den. In beide weekeinden werden meer dan 300 discotheekgangcrs geteld. Een terugloop deed zich in de twee navolgende weekeinden wel voor, maar in Starlight hielden zich nog altijd tussen de 200 en 250 bezoekers tegelijk op. Hoewel uit de in oktober opgeda ne ervaringen blijkt dat het aan vankelijk zeer grote animo voor de discotheek en de daarmee gepaard gaande overlast voor de omgeving inmiddels is afgenomen, ligt het aantal bezoekers volgens Paats nog te ver boven de berekende 150. "Hetgeen eveneens betekent dat de belasting van de omgeving toch groter is dan de aanvankelijk-vel wachting". Het met een uur ver vroegen van de sluitingstijden lijkt hem voldoende om die overlast te verminderen. Van onaanvaardbare geluidshin der in de direct aan Starlight gren zende woning van D. Hcijns is de gemeente in de proefperiode voor alsnog niets gebleken. "Uit de in middels verrichte geluidmetingen en uit het op grond daarvan opge steld rapport van een ingeschakel de, onafhankelijke deskundige kan worden geconcludeerd dat - mist de muziekinstallatie op de juiste wijze is afgesteld - liet in de inrich ting geproduceerde muziekgeluid binnen de in de hinderwetsvoor waarden gestelde grenzen blijft", aldus Paats in een persbericht HILLEGOM - "Nu kan iedereen tenminste zien dat onze leerlingen méér kunnen dan alleen maar een hamer vasthouden. Mogelijk kunnen we dan ook dank zij deze molen wat vooroordelen over het lager beroepsonderwijs wegnemen. Je hoort vaak zó veel negatiefs over die vorm van onderwijs dat wij daarvan wel eens wanhopig worden. Er is de laatste tijd veel veranderd, maar dat schijnt niet door te dringen. Het is nog steeds die ambachtschool waar leerlingen naartoe gaan die - wat je dan vaak hoort - slecht kunnen leren. Maar dat is volslagen onzin. Het lager beroepson derwijs is een volwaardige vorm van onderwijs". Dat zegt directeur H. Graas van de rooms-katholieke scholenge meenschap St. Paulus in Hille gom. Duidelijk is dat Graas niet tevreden is over hoe er wordt ge dacht over het lager beroepson derwijs. Door het zogenaamde windmolenproject dat de school heeft uitgevoerd, hoopt Graas meer begrip te verkrijgen voor zijn school. Leerlingen van de Hillegomse school hebben in het kader van dat project de afgelopen maan den een windmolen gebouwd. St. Paulus was een van de twee lbo-scholen in ons land die dit voorjaar van het ministerie van onderwijs subsidie kreeg om bij wijze van experiment leerlingen van de vierde klas zo'n molen te laten bouwen. De tweede molen is gebouwd op een lbo-school in Utrecht. Volgende week woensdag wordt de molen door de alge meen hoofdinspecteur voor het beroepsonderwijs, A. de Jager, in gebruik gesteld. De windmo len staat op een grasveldje naast de school in de wijk Elsbroek in Hillegom. Het is niet de bedoe ling dat de molen daar blijft staan. De schoolleiding wil met de molen de boer op. De molen moet aan iedereen worden ge toond, niet alleen aan toevallige voorbijgangers. "We zouden de windmolen tijdens het corso kunnen opstellen in de Hoofd straat. Maar dat zijn nog maar be spiegelingen. Er zijn wat dat be treft vele mogelijheden", zegt Graas. De ingebruikneming van de molen is tegelijkertijd het start sein voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de school aan de Gar- bialaan. Op diezelfde woensdag wordt de actie afgerond die de Hillegomse school onder het motto 'gered gereedschap' voor een school in het Afrikaanse Rwanda heeft gevoerd. Leerlin gen van St. Paulus overhandigen die avond het gereedschap dat in de afgelopen weken bijeen is ge bracht en opgeknapt aan verte genwoordigers van de Amste- damse stichting 'Gered Gereed schap'. Open huis Donderdag 6 november vieren de leerlingen het jubileum, ter wijl een dag later voor de inwo ners van Hillegom en andere be langstellenden open huis wordt gehouden. De school voor tech nisch- en agrarisch onderwijs is die dag in 'vol bedrijf tussen 15.00 en 17.00 en van 19.00 tot 20.30 uur. Zaterdag is er een reü nie voor oud-leerlingen en oud- personeel van de school. Tevens wordt het feit herdacht dat drie leraren gedurende die 25 jaar aan de school zijn verbonden. Dat zijn directeur H. Graas, leraar bouwkundig tekenen M. Witte- veen en adjunct-directeur J. Scholten. "Dat verzoek van het ministe rie om die molen te bouwen pas te prima in dit jubileumjaar", al dus Graas. Zelf heeft de school leiding veel bijgedragen om in aanmerking te komen voor het experiment. "Wij hebben het mi nisterie laten weten dat er bij ons veel belangstelling is voor alter natieve energie. En door de schoolleiding zijn lezingen en bijeenkomsten over deze nieuwe vorm van energiewinning be zocht. Je kunt wel zeggen dat wij de meeste interesse hadden voor het project. Dat kwam ook om dat we verwachtten er onder wijskundig veel mee te kunrmi doen", vertelt adjunct-directeur G. van Beurden. Experiment Het experiment is voorbereid door de Stichting Leerplan Ont wikkeling SLO. De stichting heeft de tekening van de wind molen gemaakt. Aan de hand van die tekening konden de scholen aan het werk. Het expe riment is op de Hillegomse door Kees van Kuilenburg school prima verlopen. Volgens Graas en Van Beurden zijn de er varingen van zowel de leerkrach ten als de leerlingen positief. "Er waren zelfs leerlingen die in hun vrije tijd naar school te rugkwamen om aan 'hun' molen te werken. Dat is een schitteren de ervaring. Je zag dat ze er met plezier aan bezig waren. Dan merk je pas goed datje met 'doe- leerlingen' te maken heb", aldus Graas. Ook onderwijskundig is het experiment goed bevallen. Vol gens Graas is de molen door de leerlingen vrijwel zelfstandig ge maakt. Alleen het afstellen is ge daan door een van de leerkrach ten die het project begeleidden. "Voor het overige is dit stuk vak werk geheel door onze leerlingen afgeleverd. Wij zijn daar ontzet tend trots op". Tijdens de bouw van de molen door de leerlingen van de afde lingen bouw, elektrotechniek en metaal is een logboek bijgehou den. Daarin zijn de ervaringen vastgelegd. "Het was een experi ment en dan kom je uiteraard nog wel eens een foutje tegen. Die noteerden we trouw in het logboek. Onze ervaringen en die van de school in Utrecht worden straks door de de Stichting Leer plan Ontwikkeling verwerkt. Als de bouw van een windmolen wordt ingepast in het leerplan voor de scholen, zijn die fouten er uitgehaald", zegt Graas. Nu het experiment met de mo len vrijwel is afgerond, betekent dat niet dat er een gat valt in het praktijkonderwijs op de school. De schoolleiding speelt met de gedachte om volgend jaar een kas te bouwen voor de tuinbou wafdeling van de school. "Dan snijdt het mes aan twee kanten: we hebben een dergelijke kas hard nodig en onze leerlingen «prnmm, Leerlingen van St. Paulus leggen de laatste hand aan de windmolen. doen weer een flink stuk prak- Want daar gaat het uiteindelijk tijkervaring op, waarvan ze later om. Wij willen leerlingen afleve- veel plezier kunnen hebben. ren die hun mannetje staan in (foto Holvast) het bedrijfsleven. Dergelijke pro jecten dragen daar toe bij", aldus Graas.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21