m jê* Qn 'Filmen is kwestie van verleiden' y~ 0 asy Variatie op het thema van 'Police Academy' Sonia Braga, de 'Marilyn Monroe' van Zuid-Amerika PAGINA 19 mmmmm mm mmm mmmmm mm mm mm at* «•«■••■■•■••■■MM Sonia Braga wordt wel de 'Marilyn Monroe van Zuid- Amerika' genoemd en 'de mooiste vrouw van Brazi lië'. In dat land is ze gebo ren, en is ze mateloos popu lair sinds ze twee keer de ti telrol gespeeld heeft in 'Ga- briella', eenmaal in de tv-se- rie en eenmaal in de film die beide gebaseerd waren op dit fameuze boek van Jorge Amado. Verder kent de we reld haar als de verleidelijke hoofdrolspeelster van 'Do- na Flor'. door Piéter van Lierop Daar komt nu haar creatie bij als de droomvrouw irj 'Kiss of The Spiderwoman', een schitterende en dit jaar in Cannes bekroonde film van Hector Babenco. De Ne derlandse première had gisteren plaats. In 'Kiss of the Spiderwoman', ge baseerd op een roman van Mauel Puig, heeft Sonia Braga de Ameri kanen William Hurt en Raul Julia als medespelers. Twee mannen die eikaars celgenoten zijn in een ge vangenis in een niet met name ge noemd Zuidamerikaans land. Sonia Braga: "William Hurt speelt een homofiel en Raul Julia een politieke gevangene. Ze probe ren de tijd voor elkaar enigszins te veraangenamen door verhalen te vertellen. William vertelt films na die hij gezien heeft. Of zegt gezien te hebben, want het kan net zo goed zijn dat hij alles ter plekke zit te verzinnen. Ik speel de vriendin van de politieke gevangene en fi gureer dus in zijn relaas. Maar de verhalen die door William verteld worden, zie je als kijker eveneens met de ogen van de politieke ge vangene, die op basis van wat Wil liam vertelt, de beelden invult". "Hurt vertelt een geschiedenis die erg lijkt op een propagandisti sche nazifilm, wat heel pikant, is omdat je op je vingers kunt natel len dat zo'n film juist voor die poli tieke gevangene het ergste soort film is dat hij zich kan voorstellen. Het gaat Over een Franse chanso- nière, die ondanks haar liefde voor het vaderland, verliefd wordt op een SS-officier. En die politieke delinquent kan niet verhelpen dat hij onwillekeurig die zangeres, toch een collaboratrice feitelijk, in vult als zijn eigen vriendin; de vrouw van wie hij vreselijk veel houdt en naar wie hij ontzettend verlangt". "Het interessante van dat verha len vertellen is dat die twee man nen elkaar daarmee feitelijk een beetje proberen te verleiden. De politieke gevangene heeft heel hard geroepen dat er niet gepraat mag worden over seks en over lek ker eten, want daar zouden ze el kaar daar in die cel maar gek mee maken. Maar de homofiele gevan gene probeert toch telkens heel voorzichtig over die grens te gaan". "Het is een spelen, een flirten, iets wat altijd op de een of andere manier meespeelt in contacten tus sen mensen. Ik geef op dit moment een interview aan jou. Intussen probeer ik in zekere zin jou te ver leiden en jij mij. Terwijl we elkaar een kwartier geleden nog nooit eer der ontmoet hadden. Dat feno meen, het verleiden, is ook type rend voor het hele medium film, als het goed is. Ik haat films die je bij de strot proberen te grijpen,, door elkaar schudden en toe schreeuwen: Nu moetje huilen! En nu moet je lachen! Dat zijn eigen lijk walgelijke films. Goede films brengen je naar een zekere punt, verleiden je in een bepaalde rich ting en lokken emoties uit die in vrijheid worden prijsgegeven". Scripts "Ik probeer de scripts die mij Sonia Braga de Zuidamerikaanse Marilyn Monroe? 'Wat i worden aangeboden altijd op die kwaliteit te selecteren. Ik zal nooit zeggen: o, het gaat om een verfil ming van dat of dat boek, dus alles zal wel in orde komen. Ik ga ook nooit blind af op de reputatie van een regisseur. Ik zou natuurlijk graag eens willen samenwerken met, laat ik zeggen, Fellini. Het lijkt me enig om eens een film te doen in Europa. Dolgraag, maar dan nog zou ik nooit een contract ondertekenen voor ik het script heb gelezen". "Je hebt veel acteurs en actrices die er vanuit gaat dat ze nooit méér accepteren dan de rol die ze te spe len krijgen. Bevalt die rol, dan is alles in orde. Ik sta op het stand punt dat ik niet alleen instem met een te spelen rol, maar met een he le film. Daarom is het voor mij nooit voldoende om af te gaan op de reputatie van een regisseur, want zelfs de meest integere regis seur verkeert niet altijd in de situa tie dat hij met al zijn integriteit ook kan regisseren wat hij zou willen. Het scenario moet voor mij verkla ren wat een regisseur precies wil uitdragen en als dat een mening is die ik niet deel, dan weiger ik de film, ook al is mijn rol nog zo - U vind dat beroemd-zijn spe ciale verantwoordelijkheden schept. "Zeker. Beroemdheid is niet iets waar ik ooit naar gestreefd heb. Op mijn veertiende was ik ineens ac trice geworden en speelde een prinsesje in 'Gardin Encantado', een Braziliaans tv-programma voor kinderen. Op mijn zeventien de speelde ik Molière in het theater en een jaar later 'Hair'. Ik heb niet zo veel films gedaan, veel meer tv. Televisie in Brazilië is iets totaal anders dan in Noord-Amerika of Europa". "In Brazilië is het de meest popu laire kunstuiting, belangrijker dan film. En het is hartverwarmend te ervaren hoe je daarmee de gene genheid van je landgenoten kunt verdienen. Ik vind dat eer en dat schept tevens een ver antwoordelijkheid. Actrice-zijn, betekent gul zijn voor de mensen bij wie je hoort. Ik ben geworden tot wat ik ben, omdat het Brazi liaanse publiek mij heeft gekozen. Ze vertrouwen me en ik wil ze ge ven wat ze van mij verlangen, no dig hebben". - U heeft in de film 'Gabriella' ge speeld, nadat u eerder in de op het zelfde boek gebaseerde tv-serie ook al de hoofdrol had gespeeld. Wat leek u toen nog de zin van die film? "Het ging om een in Brazilië ont zettend beroemde roman van Jor ge Amado. Bruno Barreto, met wie ik al 'Dona Flor and her two hus bands' had gedaan, had de film rechten al gekocht vóórdat de tv- serie werd gemaakt en je kon moei lijk van hem verlangen dat hij na de tv-serie, het geld dat hij aan de filmrechten had besteed als afge schreven moest beschouwen". "Bovendien, zo'n film kan - vooral internationaal - op heel an dere plaatsen terechtkomen dan Sonia Braga (links), zoals zij figureert in de verhalen die William Hurt vertelt in 'Kiss of thqSpiderwon het geval is met een 12-delige, Bra ziliaanse tv-serie. En omdat het film is, kon regisseur Barreto bij voorbeeld de erotiek van de ge schiedenis - die speelt een nogal essentiële rol tenslotte - ook expli cieter verfilmen dan voor huiska mergebruik met tv mogelijk was geweest. Wel was het voor, in elk geval Brazilië, nogal vreemd ge weest als na alle populariteit die ik door de tv-Gabriella gekregen had, ineens iemand anders die rol ge speeld zou hebben in een filmver sie. Want voor Brazilië bén ik Ga briella". "Om al die redenen heb ik de film geaccepteerd en ook nog om dat het verhaal zo mooi is. Ik ben erg gesteld op Amado. Een heel lie ve man, die mij behandelt als zijn eigen dochter... Er is maar één ding dat ik betreur aan de filmversie van 'Gabriella' en dat is dat de ro man zo moest worden ingekort. Het verhaal is weliswaar overeind gebleven en het was heerlijk om te acteren met Marcello Mastroianni. Maar te veel prachtige bladzijden van het boek bleven onverfilmd. Het leek op een feest waarvoor op het laatste moment te veel vrien den hadden afgezegd". - U wordt de Zuidamerikaanse Marilyn Monroe genoemd. Hoe vindt u dat? "Wat men er precies mee be doelt, vind ik niet zo interessant, maar ik vind het plezierig als men mij zo noemt, want ik ben altijd verrukt geweest en gebleven van Marilyn Monroe. Speciaal vanwege één scène. Voor mij was dat niet het fameuze moment met de op waaiende rokken, maar het mo ment in 'Bus Stop' waarin Don Murray een jas om haar schouders legt. Die blik die Marilyn dan in haar ogen heeft. De dankbaarheid voor dat beetje tederheid, dat klei ne gebaar". "Het leek voor mij zo duidelijk dat Marilyn toen ze dat zo speelde, die tederheid in haar eigen leven totaal miste. En dat vond ik zo diep treurig. Ik hoop dat er altijd men sen zullen zijn die op die manier een jas om mijn schouders willen leggen en dat, als ooit niemand uit zichzelf op het idee komt mij die dienst te bewijzen, ik de moed op kan brengen om dat gebaar te vra gen. Want eenzaamheid lijkt mij het ergst wat er bestaat". FILMS OP VIDEO Het percentage films-op-video dat humoristisch is, of in elk ge val als zodanig bedoeld, is klein. Ik heb er een stel verzameld. Ze zijn wisselend van kwaliteit en of u erom moet lachen hangt geheel van uw smaak af. Neem bijvoor beeld Louis de Funès. Ik ken mensen die geen spier verrek ken, hoeveel grimassen de man ook maakt. Anderen liggen on der tafel bij de eerste olijke blik. Hoe het zij, Video Netwerk, een nieuw label dat kwaliteits films wil gaan brengen, komt met 'Rabbi Jacob' van Gerard Oury. De film is gemaakt in 1973 en is één van de betere van De Funès, met veel grappen en een beetje satire. Het bioscooppu bliek was destijds gek op deze film die jarenlang in roulatie bleef. Veel moderner en sneller, maar met iets minder wilde ge baren is 'Micki and Maude' van Blake Edwards. Het is een rema ke van 'The captain's paradise' met Alec Guinness als man inet twee vrouwen. Edwards liet Dudley Moore omtobben met twee echtgenotes. In een heel lange, bijzonder leuke scène in een ziekenhuis komen beide da mes elkaar tegen. Van RCA. Leuk bedoeld, maar niet goed uitgewerkt is 'Chapter two' van Robert Moore. Neil Simon be dacht het verhaal en hij kent zijn vak, maar toch ging het mis. Voor een deel komt het doordat James Caan niet erg geschikt bleek voor zijn rol als schrijver die verliefd wordt op Marsha Ma-, son, een vrouw die probeert over een echtscheiding heen te ko men. Ook van RCA. Wat ik hierboven schreef over De Funès geldt in nog grotere mate voor het duo Cheech en Chong. Je houdt van hun met hasj doordrenkte grappen of je gruwt ervan. Het Amerikaanse matinee-publiek hield van hun films, ik krijg het er benauwd van, al geef ik toe dat 'Things are tough all over' van Tom Avild- sen, waar RCA mee op de markt is, in elk geval technisch behoor lijk in elkaar zit. Het is tijd voor een paar serieu ze werken. Zoals 'The little drummer girl' van George Hill, gebaseerd op het gelijknamige boek van John le Carré. Ingewik keld is het verhaal rond- Diane Keaton als vrouw die betrokken raakt bij de strijd tussen joden en Palestijnen wel. Te ingewikkeld naar mijn smaak en soms een beetje knullig. Maar het is bloed serieus bedoeld en er zijn veel dubbele bodems en grimmige scènes. Distributie: Warner Ho me video. Grimmig, maar vooral lang (meer dan twee uur) is 'The cha se' van Arthur Penn. Er was tij dens de opnamen in 1966 zoveel gedonder tussen regisseur Penn en producent Sam Spiegel dat het als een wonder werd be schouwd dat er toch nog een film kwam. Marlon Brando, Jane Fonda en Robert Redford weren zich goed in dit drama dat gaat over een ontsnapping van Red- ford uit de gevangenis van een klein stadje en de achtervolging onder leiding van sheriff Brando. PETER DE ZWAAN Traffic School'; regie: Neal Israel; hoofdrollen: John Murray en Jennifer Tilly; theater: Lido, Leiden; alle leeftij den 'Traffic School' wordt aangej als een produkt van dezelfc verantwoordelijk waren voor 'Poli ce Academy'. Sommigen zullen dat niet bepaald een aanbeveling vin den, maar de verwantschap is on miskenbaar. De verkeerschool is een blauw druk van de politie-academie. Een fragmentarische introductie van enige hoofdrolspelers, waarbij één persoon - de leukerd in het gezel schap - er onmiddellijk uitspringt. Net als Steve Guttenberg bij de ad- spirant-politiemannen in deel één wordt hy (John Murray) de aan voerder van het clubje leerlingen dat tegenover sadistische leraren komt te staan. vrouw die een merkwaardig ge staalde verhouding met elkaar hebben. Deze leerlingen zijn hun rijbewijs kwijtgeraakt na een ver keersovertreding en moeten nu in een opleiding van een week aanto nen dat ze de rijvaardigheden toch onder de knie hebben. Gelukkig -6taat er boven het sadistische stel een begripvolle commissaris zie ook 'Police Academy 1') langs wie alles uiteindelijk toch nog goed komt. 'Traffic School' is ook in kwalita tieve zin een imitatie van zijn suc cesvol origineel. Voor het meren deel te flauw om er een woord aan vuil te maken, maar met toch een paar aardige momenten die veel ongein goed maken. John Murray is echt een komisch talent en als hij in de rechtszaal met een stalen ge zicht de zaak Abbott versus Costel- lo in herinnering roept nog echt leuk ook. BART JUNGMANN BIOSCOPEN (OP)NIEUW Traffic school' - Lido, Leiden. teiten. Euro, Alphen. 'Breakdance 2' - Dansfilm, City. Katwijk. 'House of the long shadows' - Grie zelfilm, City, Katwijk. BLIJVERS 'Purple Rose of Cairo' - spelletjes op hoog niveau in prachtige komedie. Lido, Leiden. 'Year of the dragon' - behoorlijk har de, maar zeker geen slechte politie film, Luxor, Leiden. 'Mad Max beyond the Thunderdo- me - derde aflevering in Australi sche reeks en beslist niet de slecht ste, Lido, Leiden en Euro, Alphen. 'Code of Silence' - Chuck Norris in politiefilm van gemiddelde kwali teit. City, Katwijk. 'Rambo' - Simpele Vechtfilosofie, "S-i^o, Leiden en City, Katwijk. 'Desperately seeking Susan' Verfrissende 'vrouwenfilm', Lido, Leiden, Euro Alphen. 'Cotton Club' - Gaaf gestileerde dansfilm, Trianon, Leiden. SEXFILMS NACHTFILMS 'Privé-club Tangerine* - Rex, Lei den. 'Mad Max in de donderkooi' - Euro, Alphen. 'Heavens touch' - Euro, Alphen. Taboe' - Euro, Alphen. 'Porky's revanche' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Year of the dragon' - Asta (463500). 16 jr. 'Prizzi's honor' - Asta, 12 jr. 'Paul Chevrolet en de ultieme hallu cinatie' - Asta, 16 jr. "The breakfast club' - Babyion (471656). al. 'Desperately seeking Susan' - Baby lon, al. 'Kiss of the spiderwoman' - Baby- Ion. 12 jr. 'Lifeforce' - Cineac (630637), 16 jr. 'Police Academy 2' - Cineac, al. 'Mad Max in de donderkooi' - Ci neac. 12 jr. 'Mad Max in de donderkooi' - Euro (667066), 12 jr. 'Cocoon' - Metropole (456756), al. 'A view to a kill' - Metropole. 12 jr. 'De Droom' - Metropole, al. 'King David' - Metropole. 12 jr. 'Flesh Blood' - Metropole. 16 jr. Traffic school' - Odcon (462400). al. 'Gotcha' - Odeon. al. The purple rose of Cairo' - Odeon, al 'Fletch* - Odeon, al. •Pleasures of innocence' - Le Paris (656402). 18 jr 'Een klas voor schootkatjes - Le Pa ris. 18 jr. 'Jonge tongetjes' - Le Paris, 18 jr. 'Rambo' - Passaee (460977). 12 ir. AMSTERDAM 'Pervola' - Alfa (278806). al. The breakfast club' - Alfa, al 'La historia oficial' - Alfa, 16 jr. 'Paul Chevrolet en de ultieme hallu cinatie' - Alfa, 16 jr. 'Cocoon' - Alhambra (233192), al. 'The purple rose of Cairo' - Alham bra, al. 'Prizzi's honor' Bellevue Cinerama (234876/266227). 12 jr. 'Mad Max in de donderkooi' - Cine rama. 12 jr. "Kiss of the spiderwoman' - Calypso (266227/234876). 12 jr 'Desperately seeking Susan' - Ca lypso, al. 'Let's get physical' - Centraal .(248933), 18 jr. 'Beverly Hills Cop' Cineac (243639). al. 'Padre nuestro' Cinecenter (236615), 16 jr. 'De droom' - Cinecenter, al. 'Teorema' - Cinecenter, 16 jr. 'The year of living dangerously' - Ci necenter, 16 jr. 'Gotcha' - Cinema (151243), al. 'Fletch' - Cinema, al. Gotcha' - City (234579). al. Traffic school' - City, al. 'Flesh Blood' - City. 16 jr. Beverly Hills Cop' -City, al 'Witness' - City, 12 jr. 'Amadeus' - City, al. 'Lifeforce' - City. 16 jr. 'Kindergarten' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Morele vertellingen van Krzysztof Zanussi' - Studio K (231708), 16 jr. 'Nasty nurses' - Parisien (248933), 18 jr. 'Rambo' - Rembrandtpleintheater (223542), 12 jr. 'Pale rider' - Rembrandtpleinthea- jr 'Les enfants' - The Movies, 16 jr. 'King David' - Tuschinski (262633), 12 jr. 'De droom' - Tuschinski, al. 'A view to a kill' - Tuschinski, 12 jr. •Police Academy 2' - Tuschinski, al. 'Fletch' - Tuschinski, al. 'Carmen' - Tuschinski, al. The purple rose of Cairo' - De Uit kok (237460), al TELEVISIE Na eerst een reeks oude films van Robert Altman te hebben uitgezonden, is zondag zijn laat ste produktie bij de, VPRO aan de beurt. Het is 'Secret Honor', verfilming van een toneelstuk en een monoloog van oud-president Richard Nixon. Met een fles drank en een bandrecorder bin nen handbereik levert de acteur Philip Baker Hall een indruk wekkende prestatie. Kruipend in de huid van Nixon geeft hij zijn visie op de geschiedenis van Wa tergate en de plaats die één van Amerika's mqest omstreden pre sidenten later in de geschiede nisboekjes zal krijgen (22.37 uur, Nederland 2). De Belgische tv verwent de filmliefhebber ook naar behoren: volgende week vrijdag staat 'The year of living dangerously' op het programma. Een imponeren de film van Peter Weir, waarin Mel Gibson een Australische re porter speelt die de militaire coup in Indonesië moet verslaan. Hij wordt met en raad en daad bijgestaan door een Indonesi sche fotograaf (een rol van Linda Hunt die daarvoor een Oscar kreeg). Vrijdag te zien om 20.25 uur op België 2. Een dag eerder op dezelfde zender TArmee des ombres', één van de betere films over het verzet in Frankrijk. Lino Ventu ra speelt de hoofdrol van een ver zetstrijder die aan de Gestapo weet te ontsnappen. De regie is van Jean-Pierre Melville en Si- mone Signoret speelt een be langrijke byrol (aanvang 20.20 uur). De onlangs overleden Signoret is yolgende week vrijdag nog een keer te zien, en wel op Nederland 2 waar 'La vie devant soi' (weer) wordt uitgezonden. Nog twee zeer uiteenlopende tips voor de zondagavond: op Duitsland 1 'Tarean, the ape man' om 20.15 uur. John Derek maakte deze laatste Tarzan-film en lijkt dat vooral te hebben gedaan om echtgenote Bo Derek de meest blote versie van Jane te laten spelen. Op Duitsland 2 Tlnno- cente', de laatste film van Luchi- no Visconti en een waardig af scheid. Geheel in de stijl van Vis conti wordt een psychologisch drama met distantie en veel ge voel voor schoonheid vastgelegd (22.35 uur). FILMHUIZEN In het kader van de vrouwenboe kenweek draait in het Filmhuis LVC vanavond tot en met zon dagavond de Amerikaanse film 'Committed' van Sheila McLaughlin en Lynn Tillman. Het leven van de actrice Frances Farmer die uiteindelijk in een psychiatrische inrichting terecht kwam, staat in deze indringende film centraal. (21.15 uur). Woensdagavond draait hier de Russische film 'brouwen van Ejazan' uit 1927. (20.00 en 22.15 uur). Donderdag 7 november be gint het Provinciaal Filmfestival, waaraan vijftien Zuidhollandse filmvertoners meedoen. Dit bin nen het kader van een op te rich ten Provinciale Film Stichting die de vertoning van alternatieve films in Zuid-Holland wil bevor deren. Om 20.00 üur wordt 'De ballade van Narayama' van de Japanner lmamura vertoond, waarna om 22.15 uur 'Le pont du nord' draait van Jacques Rivette, een thriller over twee vrouwen tegen de achtergrond van het Pa- rijse nachtleven LAK-Cinema vertoont dins dagavond 'Chronik der Anna Magdalena Bach' van Jean-Ma rie Straub uit 1968. Het zal duide lijk zijn dat het leven en de mu ziek van Bach hierin centraal staan. (20.00uur). Vervolgens draait 'La ville des pirates' van Raul Ruiz, een zeemansverhaal waarin mythologische figuren, geestverschijningen en de dood een belangrijke rol spelen (22.00 uur). 'Funny America' wordt dins dagavond bij K O vertoond. De maand november zal hier in het teken staan van de humor. 'Funny America' van Bradley S. Swirnoff geeft net als 'Kentucky Fried Movie' en The groove tu be' een beeld van de absurde (en vermakelijke) kanten van de wel vaartsstaat (20.15 uur). Het Kijkhuis brengt hulde aan Anna Magnani in 'Amore', een film bestaande uit twee episodes. Hij is tot en met zondagavond te zien. Maandagavond staat hier 'My brilliant career' van Gill Armstrong op het programma. Deze Australische film vertelt het verhaal van een meisje dat zich niet in de rol van moeder en huisvrouw wil schikken. 'AH about Eve' van Joseph Mankie- wicz met Bette Davis wordt dins dagavond vertoond. 'Julia' van Fred Zinneman met Jane Fonda en Vanessa Redgrave volgt woensdagavond. Voorstellingen om 20.00 en 22.15 uur, behalve 'All about Eve', die om 19.30 en 22.15 uur draait

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19