Kanaalverbinding: 'n sensationeel idee of een bodemloze put? Jonkvrouwe doet boekje open over taal van adel Stellingen tegen raketten en onrecht bij deur van paleis Plannen voor Kanaaltunnel stammen al uit elfde eeuw Achtergrond VRIJDAG 1 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Nog even en dan zal worden beslist op welke wjjze het vasteland van Europa, zoals de Britten met karakteris tiek gevoel voor eigenwaarde zeggen, uit zijn isolement wordt verlost. De Kanaalverbinding is nu dichterbij dan ooit. Vier consortia hebben inmiddels hun plannen bij de Britse en Franse regeringen ingediend, en die hebben zich verplicht uiterlijk half januari de gelukkige aan te wijzen. Op z'n laatst in 1987 kan dan met de aanleg worden begonnen. Het lijkt nu dus eindelijk te gebeuren. Al sinds eeu wen zijn er mensen geweest met het volstrekt voor de hand liggende plan om de 32 kilometer zeewater tussen Engeland en Frankrijk te overbruggen. Nooit is het er van gekomen. In de elfde eeuw bestond er in Engeland een wet die luidde: „Hij die een vaste verbinding wil aanleggen tus sen ons eiland en het buitenland, wordt veroordeeld tot de doodstraf. Hij of zij zal worden gevierendeeld, en het lijk zal tot viermaal toe worden vastgespijkerd aan de poorten van de hoofdsteden van het Britse land". Het zijn steeds de Britten ge weest die als gevolg van arrogan- tieteilanditis, financiën of dood gewoon angst besloten: „Nee, toch maar niet". Pas in 1955 liet het Britse ministerie van defen sie weten, dat er in ieder geval uit militair oogpunt geen bezwaren meer bestonden tegen een tun nel. door Henk Dam Dat alles is voltooid verleden tijd. De Britse en Franse regering willen nu geen oude koeien meer uit de sloot halen, maar houden de blik ferm op de toekomst ge richt. Dat de Kanaalverbinding er komt, die beslissing is al geno men. Het is nu alleen nog de vraag wat voor een. Alle plannen voldoen aan een essentiële voorwaarde: ze wor den allemaal met particulier ka pitaal gefinancierd. Het is vooral onder druk van de Britse pre mier mevrouw Thatcher geweest dat de twee overheden hebben verklaard zelf geen cent in het project te zullen stoppen. Dat er grote financiële risico's verbonden zijn aan de aanleg van •een Kanaalverbinding zal, als men zich realiseert flat de goed koopste oplossing al gauw 20 miljard gulden gaat kosten, dui delijk zijn. Goedkoopste De goedkoopste oplossing is het plan van de Kanaal Tunnel Groep, een consortium waaraan wordt meegedaan door een aan tal grote Britse en Franse bouw bedrijven en banken. Ook de Ne derlandse firma Ballast Nedam heeft zich bij deze groep aange sloten. De Kanaal Tunnel Groep wil twee treintunnels onder de zee bodem boren met een kleine ser vice-tunnel in het midden. De tunnels moeten elk 50 kilometer lang worden, een diameter van 7,3 meter hebben en gemiddeld 40 meter onder de zeebodem lo pen. Auto's zullen in dubbeldek wagons, bussen en vrachtwa gens in gewone wagons in 30 mi nuten door de tunnel worden ge reden. Het ligt in de bedoeling el ke 5 minuten een trein te laten vertrekken. De capaciteit van de ze verbinding is zo 4300 voertui- Het plan van de Kanaal Tunnel Groep. gen per uur in elk van de twee richtingen. Naast deze rij-op rij-af treinen zullen directe treinen van de tun nel gebruik maken. De verbin ding van het centrum van Lon den naar het centrum naar Parijs gaat zo 4 uur en een kwartier du ren, en Londen-Brussel 4 uur. Vliegen (met de reis naar en van het vliegveld erbij gerekend) neemt ongeveer even veel tijd in beslag. De Kanaal Tunnel Groep wordt beschouwd als een zeer se rieuze gegadigde. Twee andere projecten worden door de insi ders minder serieus genomen. Een van die twee is het Euro- brug-project, dat zonder veel twijfel wél het meest ambitieuze plan is dat is ingediend. Eurobrug wil een 35 kilometer lange hang-brug bouwen waarbij de afstand tussen de dragers niet minder dan 5 kilometer moet be dragen. Weliswaar is de grootst bekende afstand nu 1,5 kilome ter maar Eurobrug wil gebruik maken van een nieuwe kunst stof, parafil, dat even sterk is als staal maar zes keer zo weinig weegt. Er is weinig bekend over de voorgestelde financiering van de brug, die ten minste 40 miljard gulden moet kosten. Maar de bankiers zullen zeker terughou dend zijn, al was het alleen maar omdat er wordt uitgegaan van een nieuwe, nog onbeproefde techniek. Tunnels Ook het project dat bekend staat als „Channel Expressway", en dat in oktober nog op het al lerlaatste moment is ingediend, gooit geen hoge ogen. De groep achter dit voorstel wil, net als de Kanaal Tunnel Groep, tunnels boren in de makkelijk bewerkba re kalkgrond onder het Kanaal. In die tunnels zou dan een tweebaansweg moeten komen plus treinrails. Het pikante aan dit voorstel is, dat de grote firma erachter Sea Containers is, de maatschappij die ook eigenaar is van de grootste veerbootmaat schappij die tussen Engeland en het continent vaart, Sealink. Er is nog een vierde plan, dat weer wel zeer serieus moet wor den genomen. Het is het plan van een consortium grote banken, bouwers, staal- en constructiebe drijven en scheepsbouwers on der de naam „Euroroute". Euroroute wil Engeland en Frankrijk middels een brug-tun- nel combinatie (in de wandeling „brunnel" genoemd) met elkaar verbinden. Het is een sensatio neel plan dat ook sensationeel veel geld zal gaan kosten - een kleine 40 miljard gulden maxi maal (inclusief inflatie, rente en een post „onvoorziene kosten".) Het plan gaat zo: vanaf de En gelse kust zal een 8,5 kilometer lange brug, bedoeld voor auto's, komen te lopen. Die eindigt bij een kunstmatig eilandje waar de weg spiraalgewijs naar beneden voert en uitkomt in een 21 kilo meter lange verzonken tunnel. Zeven kilometer van de Franse kust komt de tunnel uit bij een tweede kunstmatig eiland, dat weer het begin is van een brug naar het land der Galliërs. Het is de bedoeling in een latere fase ook nog een treintunnel te leg gen, zoveel mogelijk parallel aan de autotunnel. Het staat wel vast dat half ja nuari óf dit Euroroute-plan, óf het voorstel van de Kanaal Tun nel Groep zal worden gekozen. Hoe liggen de kansen van elk? De Kanaal Tunnel Groep heeft als voornaamste voordeel, ver houdingsgewijs goedkoop te zijn. Kapitaal Het plan van Euroroute: een combinatie eilandjes. Want stel nu eens, dat halver wege de bouw van een Kanaal- verbinding er toch onvoldoende particulier kapitaal blijkt te zijn? Moet het project dan maar ge stopt worden? Of zal de politieke druk dan zodanig groot zijn dat de regeringen van Frankrijk en Engeland er niet aan ontkomen geld ter beschikking te stellen? Dat is de grote angst van premier Thatcher. Daar komt bij dat het de popu list in de Britse premier niet zal zijn ontgaan dat de publieke opi nie veel liever een auto- dan een treinverbinding over het Kanaal ziet. Volgens een MORI-enquête kiezen zes keer zoveel Britten voor de eerste optie. Tenslotte is er een werkgele genheidsaspect dat gunstig voor Euroroute uitvalt. De Kanaal Tunnel Groep belooft 50.000 tot 60.000 mensen werk gedurende de aanleg van de treintunnel, die tot 1992 zal duren. Euroroute zegt tot 1993 100.000 man werk te kunnen bieden. Terzijde zij opgemerkt dat Ne derlandse bedrijven van beide plannen kunnen profiteren. Bal last Nedam zit, zoals al gezegd, in de Kanaal Tunnel Groep, maar Euroroute zal met z'n verzonken tunnel baggeraars nodig hebben. Er valt voor 650 miljoen gulden baggerwerk te vergeven, en waar is nu meer ervaring op dat ge bied dan in ons land? Euroroute maakt, alles afwe gend, wellicht iets meer kans dan de Kanaal Tunnel Groep. De doorgaans goed ingelichte zon dagskrant The Observer wist on langs te melden, dat de brunnel het vrijwel zeker zal worden. Dat project heeft niettemin één groot bezwaar: het financiële risico. In dat verband laat zich een aardig rekensommetje maken. Stel dat het Euroroute-project z'n maximale bedrag van 40 mil jard gulden kost. Dan is dat dus het bedrag dat geinvesteerd moet worden. Het rendement van die investeringen zal, aldus de prognoses van Euroroute, 17 tot 20 procent moeten zijn. Probleem Met andere woorden: de „brunnel" zal jaarlijks 6,8 tot 8 miljard gulden moeten opleve ren. Wie dan weet dat de totale opbrengsten voor de veerbazen die de Kanaalroute onderhou den, nu ongeveer 3,5 miljard gul den groot zijn, ziet het probleem zich aftekenen. De brunnel zal, uitgaande van tarieven die even hoog zijn als die van de veerdiensten, niet ge noeg hebben aan het inpikken van die passagiers die tot dan toe per boot gingen. Ook zal een om vangrijk deel van de reizigers die nu nog vliegen, voor de vaste verbinding moeten worden ge- Dat is nóg niet genoeg. Het ver keer tussen Engeland en het Eu ropese vasteland zal werkelijk gi gantisch moeten toenemen wil len de kosten er uit komen. Euro- route gaat in z'n prognoses ook van een dergelijke groei uit, maar het probleem met progno ses is nu eenmaal altijd dat het eh, nou ja, prognoses zijn. Bij al het begrijpelijke en te rechte enthousiasme voor „het bouwproject van de eeuw" valt er in de wereld-van-het-grote- geld daarom ook één kritische vraag te beluisteren: beginnen Engeland en Frankrijk straks niet vooral aan de aanleg van een bodemloze put? Alle nivellering ten spijt, verschil tussen de adel en de gewone bur gerij is er nog steeds. Dat bleek de ze week maar weer eens in het sta tige, door de dorpsbewoners 'kas teel' genoemde, Huis te Heukelum in Heukelum. Jonkvrouwe Pauw van Wiel- drecht presenteerde daar haar boekje over het zeer eigen en met uitsterven bedreigde taalgebruik van de Nederlandse aristocratie. Het eerste exemplaar werd in een passende omgeving uitgereikt. Als blijk van waardering kreeg de jonkvrouwe van haar uitgever een cadeautje overhandigd. Een doosje bonbons, zei hij. Licht ge mompel steeg op uit de rijen van de veelal in krijtstreep en degelijk chique gehulde aanwezigen. Wat krijgt de jonkvrouwe nu geschon ken? Een feestelijk verpakte set chocoladerepen? Een doosje bon bons kan het niet zijn, die heten onder jonkheer en graaf, baronesse en douarière immers 'choco laatjes'. door Rian van Kuppenveld Ongewild verried de uitgever door zijn woordkeus dat hij niet van het 'rooie boekje' is (van adel, zo genoemd naar het in rood uitge voerde Nederlands Adelsboek waarin sinds 1902 alle 9000 telgen uit de 300 adellijke families zijn op genomen). Dialect De adel heeft altijd een eigen taal gehad, 'het dialect van de adel' zo als de titel luidt van het boekje van Agnies Pauw van Wieldrecht, in het dagelijks leven echtgenote van de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel (Het Vaticaan) Jonkheer Beelaerdts van Blok land. Langdurig verblijf in het buiten land maakte dat de jonkvrouwe tij dens vakanties in Nederland steeds vaker merkte dat uitdruk kingen, die onder haar grootouders en ouders volstrekt normaal wa ren, geheel in onbruik raakten. Als een soort grap begon zij specifieke woorden en uitdrukkingen op te schrijven. Zij nam daarvoor de pe riode 1918 tot 1968. Na de Eerste Wereldoorlog ver dween het Frans als tweede taal van de aristocratie, daarvoor in de plaats kwam een soort standstaai van op z'n Frans uitgesproken Ne derlandse woorden, dan wel op z'n Nederlands uitgesproken Franse woorden die steeds meer hun ei genlijke betekenis gingen verlie zen. Dit 'hagois' doet weliswaar zeer deftig aan, maar is - terecht - vaak het mikpunt van grapjes door die hun Frans wèl beheer- Na de Tweede Wereldoorlog raakte de taal steeds meer in on bruik om in de jaren zestig eigen lijk nagenoeg helemaal te verdwij nen. Maar ook in de jaren vijftig stond de edelman die deftige beto gen hield op de 'canapé' voor de 'calorifère' voor de wat oudere adel al behoorlijk 'in z'n chemise'. De jongeren kunnen hebben gedacht dat de baron in zijn hemd stond met zijn betoog op de strakke witte bank voor de verwarmingsradia- tor, ze zullen waarschijnlijk heb ben gezegd dat meneer "faliekant verkeerd" bezig was. Daarmee de arme baron wel erg hard vallend, want twee keer verkeerd is nu ook weer niet nodig. Grap Wat voor Agnies Pauw van Wiel drecht als een grap begon, werd ernst toen de Utrechtse hoogleraar in algemene taalwetenschap, dr. H. Schultink, haar aanspoorde om haar naspeuringen toch vooral te publiceren. Een hele klus: "Je moet overal rekening mee houden, ik had weieens korte verhaaltjes geschreven voor Elegance, maar dan ben je tenminste vrij", aldus de jonkvrouwe. Zo drong de uitgever erop aan dat in ieder geval alle Franse (of Hagois) uitdrukkingen werden verklaard. Bij typisch Nederlandse adellijke uitdrukkingen heeft de jonkvrouwe dat echter categorisch geweigerd. Er moet toch iets te ra den blijven en niet alles hoeft te worden onthuld. Tenslotte is het niet denkbeeldig dat dit boekje met name onder de wat oudere adel lichte verontwaardiging zal veroorzaken. Uit de school klap pen is nog steeds 'not done'. Wel is ze bereid geweest sommige 'adel lijke' termen te zetten naast meer algemenere uitdrukkingen. En dan blijkt het oude taalgebruik heel verrassend. Als een wervelwind kwam de jonkvrouwe deze week voor het begin van de presentatie de uit 1730 daterende adellijke woonves- te Huis te Heukelum binnenstui ven. "Ik ben véél te vroeg, maar ik moet zó nodig myn handen was sen". Zonder een spier te vertrek ken zei eigenaar baron De Bos van Steenwyk: "Laatste deur links me vrouw". Later deelde de jonkvrouw mij mee dat zij onder vrienden ge vraagd zou hebben naar de 'ple' dan wel de 'hum'. Dit adellijke taal gebruik staat ook in haar boekje, ook al schreef je zulke woorden nooit. Dat blijkt, want plee is bij de jonkvrouwe ple. Uit het boekje blijkt ook dat adel soms doodgewoon plat praat. De jonkvrouwe had geen 'schouwer- tas' bij zich en was met de auto 'ge- kommen', want het was haar 'ge- raaie' op tijd te zijn. En met de trein kun je 'geen abstechertje ne men', hoewel die kortere weg dank zij verschillende files heel wat 'vrinden' en vrindinnen' van de jonkvrouwe toch behoorlijke pro blemen bezorgde. 'Blijf van m'n lijf -huizen in actie tegen decentralisatie UTRECHT (GPD) - Kort na elkaar lieten de Blijf van m'n Lijf-opvang huizen in Eindhoven en Groningen weten dat zij op 1 januari 1986 slui ten. Tientallen mishandelde vrou wen en hun kinderen komen daar door in de kou te staan. Dat besef fen de medewerksters van beide instellingen terdege, maar ze kun nen heel wat argumenten voor hun 'principe-besluit' geven. De Stichting Blijf van m'n Lijf, gevormd door 21 opvanghuizen door het hele land, is het niet eens met de voorgenomen decentralisa tie die maakt dat niet langer de overheid de financiële en beleids matige verantwóórdelijkheid heeft voor de opvanghuizen, maar deze overhevelt naar de provincies en gemeenten. Maandag houden de Blijf van m'n Lijf-huizen een actiedag en gaan gezamenlijk in Den Haag pro testeren. Want als de decentralisatieplan nen worden uitgevoerd, zal een aantal huizen definitief sluiten, zo schrijft de Stichting in een persbe richt. Met een groep gelijkgezinden heeft de gereformeerde predi kant A. C. Grandia (37) van de Keizersgrachtkerk in Amster dam gisteren 95 stellingen vast gespijkerd op een schot bij de deur van het paleis op de Dam. Deze handeling herinnerde aan de daad van de kerkhervor mer Maarten Luther, die op 31 oktober 1517 zijn 95 stellingen aansloeg op de deur van de slot kapel in Wittenberg. Maar de stellingen van dominee Grandia en zijn medestanders gingen niet zozeer over godsdienstige als wel over politieke zaken. Aanleiding was het kabinetsbesluit van van daag over de plaatsing van kern- raketten in ons land. Een aantal stellingen richtte zich tegen deze plaatsing. Andere gingen over onderdrukking en achteruitstel ling van homofielen, leegstand van woningen, werkloosheid en racisme. De stellingen waren ook be doeld als een oproep tot inkeer aan iedereen, maar in het bijzon der aan president Reagan, partij leider Gorbatsjow, minister-pre sident Lubbers en het CDA. Voor de omstanders gaf ds. Grandia bij het aanbrengen van de stellingen een toelichting. Hij zei, dat het een laatste poging was om te voorkomen dat het ka binet zou instemmen met de plaatsing van kruisraketten. De actie was een initiatief van de kerngroep Amsterdam van het Interkerkelijk Vredesberaad en van de vredesbeweging 'Kerk en Vrede'. Van deze laatste is ds. Grandia voorzitter. - In een advertentie vandaag in een ochtendblad laten de studen ten van de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken in Kampen weten, dat zij vrijdag 1 november 'niet zonder protest of speciale aandacht'-zul- len laten voorbijgaan, "in de hoop dat de Nederlandse rege ring op deze dag zal besluiten de 48 kruisraketten niet te plaat- Priesterraad. De priester raad van het bisdom Rotterdam sprak uitvoerig over het rapport n de Nederlandse bisschoppen voor de komende bisschoppen synode in Rome. In dat rapport wordt beschreven, wat het Twee de Vaticaans Concilie hier heeft uitgewerkt. De priesters vinden, dat er meer openheid en overleg moet komen tussen Rome en Neder land, ook bij benoemingen. Op de komende synode moet niet de nadruk vallen op wat hier alle maal fout zou gaan, maar moet 'Rome' een goed beeld krijgen van wat er in Nederland leeft en zich ontwikkelt. Remonstranten. De Remon strantse Broederschap houdt op zaterdag 23 november een 'bui tengewone algemene vergade ring van beraad' waarin de voor gestelde wijzigingen van de ker korde over 'levensverbintenis sen' aan de orde komen. De gedachte daarachter is, dat niet alleen een huwelijksverbin tenis aanspraak mag maken op inzegening maar ook andere rela ties tussen mensen. "De gelijk waardigheid van relaties zou moeten worden uitgesproken vastgelegd. Discriminatie is voor de Broederschap onaanvaard baar". Zegt de werkgroep ""Rela- ties' in een conclusie. Wijziging van de kerkorde zou betekenen, dat ook inzegening van een relatie tussen homofiele partners mogelijk wordt. Het is niet de bedoeling, dat met het landelijke beraad van 23 novem ber het gesprek in de gemeenten over de voorgestelde wijzigingen wordt afgesloten. De beslissing over de wijzigingen ligt bij de al gemene vergadering van be stuur. Geloven. Pastoor Harding en de gereformeerde predikant Van der Kooi van Leimuiden en de hervormde predikant Van der Kamp van Rijnsaterwoude wil len op 21 november beginnen met een kring voor belangstel lenden van rond 25 tot 40 jaar over de vraag waar 'geloven' nu eigenlijk goed is. Zij hebben daartoe een oproep geplaatst in een huis-aan-huis-blad. De kring eenmaal per maand bijeen komen. In deze gesprekken komen vragen aan de orde als: waar ma ken christenen zich druk over. wat heefl die bijbel te zeggen, je kunt toch evengoed zonder gods dienst leven, of toch niet. Dit aanbod is niet bedoeld om men sen aan een kerk te binden, maar "om samen te zoeken naar zin voor ons leven en hoop voor de wereld". Ma re kerk. De restauratie van de Marekerk in Leiden - in twee fasen uitgevoerd - is vol tooid. De eerste restauratie be trof voornamelijk de koepel, de laatste het muurwerk aan de bui tenkant en het interieur. In de dienst van zondagmorgen 10 uur, waarin dr. S. Meijers voorgaat, zal de kerk officieel weer aan de wijkgemeente 'Marewijk' wor den overgedragen. Ds. L. W. van der Meij (Zaamslag) hoopt op woensdag 18 december intrede te doen in de christelijke gereformeerde kerk van Alphen aan den Rijn. Op 3 december neemt hij af scheid van Zaamslag. Ds. D. A. Werner van de Ne derlandse Protestantenbond in Wassenaar heeft laten weten, in april volgend jaar met emeritaat (vut) te willen gaan. Hij is 22 jaar voorganger in Wassenaar ge weest Jordaan. De franciscanen kregen voor het eerst na de 'zes daagse oorlog' van 1967 van de Israëlische autoriteiten toestem ming om - naar oude gewoonte - op 31 oktober een openluchtmis op te dragen op de plek waar vol gens de overlevering Johannes de Doper Jezus in de Jordaan liet afdalen om hem te dopen. Niet ver van Jericho waren gis teren ongeveer driehonderd mensen samengekomen om deze mis mee te vieren. De plek ligt binnen de veiligheidsgordel van versperringen en bunkers op de grens van Jordanië. Naar wordt aangenomen, is de toestemming het resultaat van het bezoek dat premier Peres in februari aan het Vaticaan heeft gebracht. Prijs. De Robert Kennedy- prijs (f150.000) voor mensen rechten zal op 20 november wor den uitgereikt aan de voorzitter van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken. dr. Allan Boesak, de secreta ris-generaal van de Zuidafri- kaansc Raad van Kerken, dr. C. Beyers Naudé, en de echtgenote van de gevangen Nelson Mande- la, leider van de Zuidafnkaanse bevrijdingsbeweging African National Congress. De drie zijn felle tegenstanders van de apart heid.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17