LEIDSCH DAGBLAD vernielingen -F.X1M Amsterdam: nacht vol Drukkerij Demmenie Oil Rabobank Schadereparatiesaan alle merken 7// Jacht onderschept met 1200 kilo hasj Win de prijzenpot metTelclot. Geen conflict over kerntaken AUTQSCHADEHUIS Noodtoestand ook in Kaapstad van kracht Celstraf voor leden van Greenpeace? Rajiv Gandhi onverwachts naar Moskou Personeel in koelcel opgesloten Kinderen wereldwijd inenten ZATERDAG 26 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37843 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Uit woede over het overlij den gisteren van de 23-jarige gearresteerde kraker Jo hannes Kok in een Amsterdamse politiecel hebben Am sterdamse krakers vannacht een groot aantal vernie lingen aangericht aan overheidsgebouwen in diverse de len van de hoofdstad. Volgens de politie hadden de actie voerders het vooral gemunt op po litiebureaus, wijkcentra Omdat er een algemeen 'kraker- salarm' is geslagen, worden bij de vanmiddag aangekondigde meentelijke voorposten in de buur- demonstratie actievoerders uit het ten. Ruiten werden ingegooid en hele land in Amsterdam verwacht, verfbommen naar binnen gesme- Behalve het eigen onderzoek naar ten. Aanvankelijk bleef de actie be- de doodsoorzaak van Johannes perkt tot het centrum i gaan- Kok hebben ze nog Rooseveftstraat 61, Leiden 071-76 48 00 AMSTERDAM In de Amster damse Kerkstraat werden gisteren de dozen met kaarten van het volkspetionnement van het Komi- tee Kruisraketten Nee opgestapeld voor vervoer naar Den Haag. Mi nister-president Lubbers neemt vandaag de miljoenen handteke ningen in ontvangst tijdens een slotmanifestatie, die door ruim 250 journalisten uit zeventien landen zal worden meegemaakt. De jour nalisten komen uit alle plaatsings- gebieden in Oost en West, landen dus waar kruisraketten of de Rus sische tegenhangers (SS-20) staan of komen, (fotoANP; deweg de nacht breidde zij zich uit arrestanten vrij, de ontruimde i tot de buitenwijken. ning terug naar de oorspronkelijke Een kamer op de eerste etage bewoners (een bijstandsmoeder de vreemdelingendienst aan met kind), alle politie uit de buurt aftreden van burgemeester Van DEN HAAG (ANP) - In de haven van Stellendam hebben Rotter damse douane-beambten op een zeilschip dertig zakken gevuld met hasj van een goede kwaliteit ge- makelaardij o.g. en assurantiekantoor DE GROOT HYPOTHEEK NIEUWE STIJL Met rente 7,6%, 20 jaar vast Cafébezoeker doodgeschoten HAARLEM (ANP) - De 18-jarige Haarlemmer Ben Jansen is van nacht omstreeks twee uur doodge schoten tijdens een ruzie in café 'De Crack' aan de Langeveerstraat. De aanleiding tot de schietpartij is nog niet bekend. De schutter heeft het café in gezelschap van een vijf tal anderen verlaten. Naar hem wordt nog gezocht. De ongeveer 25 personen,die op het moment van de schietpartij in het café aanwezig waren, zijn verhoord. vonden en een jachtgeweer. Totaal werd twaalfhonderd kilo hasj in beslag genomen. De waarde van het verdovende middel bedraagt zes miljoen gulden, aldus maakte het ministerie van financiën giste ren bekend. Het schip 'The fair weather' voer onder Hondurese vlag. Aan boord bevonden zich drie opvarenden: een 31-jarige Italiaan uit Pisa, een 26-jarige Belg uit Schelde en een 27-jarige inwoner van Zevenber gen. Ook werden in de haven nog twee Nederlanders aangehouden die met hun auto in de buurt van het schip stonden. Beide mannen, 50 en 25 jaar oud, zijn afkomstig uit Zevenbergen. De Rotterdamse-en Vlissingse douane en de Dordtse rijkspolitie en politie te water zetten het onder zoek voort. La Pizzeria alia mode van Leiden! (uit een artikel van "L'écho des pol- ders/Estec-krant) Ruim 15 jaar is de naam Pinocchio een begrip in Leiden! Zoals in Italië, daar worden de pizza's gebakken in een originele houtoven, hetgeen uniek is voor Leiden en om streken. vincer\zo ontvangt u iedere avond! Honderd zitplaatsen - dinsdags ge sloten - geopend van 17.00-23.30 Noordeinde 55 Tel. 071-149960 het Waterlooplein brandde uit dat de krakers daar een brandbom naar binnen hadden gegooid. Door het vuur tijdig te blussen voor kwam de brandweer dat de brand zich verder door het 's nacht verla ten gebouw kon verspreiden. Na de brand werd er bij het gebouw politiebewaking ingesteld. Een voorpost van de gemeente aan de Populierenweg ging in vlammen op. Ook een aan de Hout mankade geparkeerde politiebus werd in brand gestoken. In de Lin- naeusstraat werden de banden van een politieauto lek gestoken. Er was verder nog een poging tot brandstichting in een politiebu reau aan de Derde Oosterpark straat. De brandbom die daar naar binnen werd gegooid kwam even wel niet tot ontbranding. In een po litiepost aan de Borgerstraat werd ingebroken, er werden vernielin gen aangericht en het gebouw werd beklad. De politie had twee pelotons Thijn. Gorbatsjov op kruispunt PAGINA 21 VANDAAG 32 PAGINA'S ZIE STADSPAGINA 3 Poging geweld in te dammen JOHANNESBURG (Rtr/AP/AFP/ UPI) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de noodtoestand uit- de Mobiele Eenheid paraat om de gebreid tot Kaapstad en zeven na- ongeregeldheden te bestrijden. Er burige districten. Zij wil op deze zijn evenwel geen arrestaties richt. 'Ze waren ons aldoor n vlug af, aldus een politiewoord voerder. Er waren wel veel krakers op de been, maar ze opereerden ge lijktijdig in kleine groepjes in ver schillende stadsdelen. Pas tegen half zes werd het stad. Vandaag wordt in de hoofdstad manier proberen het geweld aldoor net te dammen. Minister Le Grange van _i.x j recht en orde verklaarde dat de on rust in Kaapstad en naburige ge bieden "zulke proporties heeft aan- ver- genomen dat de regering heeft be sloten in bepaalde districten de jongeren ruiten in en plunderde winkels. Zij namen de benen voor de politie ten tonele verscheen. Na het incident patrouilleerde de poli tie in winkelstraten van Johannes burg. Verslaggevers en fotografen mo gen voor onbepaalde tijd Soweto niet meer in, de zwarte woonstad bij Johannesburg. PAPEETE (AP) - De vier be manningsleden van de Green- peaceboot Vega die uren voor de kernproef de territoriale wa teren van het Franse gebied in de Stille Oceaan binnenvoer, dreigt een gevangenisstraf van zes maanden en boetes van on geveer 3.000 gulden, zo heeft het bureau van de Franse hoge commissaris op Tahiti gisteren bekendgemaakt. De woordvoerder van dit bu reau, Bernard Gerard, heeft verklaard dat binnen drie da gen een besluit genomen zal worden of de vier een gevange nisstraf of een boete krijgen. rustig in de noodtoestand af te kondigen" De politie kan nu ook in Kaap een grote "demonstratie gehouden, stad willekeurig arrestaties ver waarbij de krakers onder meer zul- richten, gebieden afzetten, uit- len eisen dat een door de krakers gaansverboden uitvaardigen en de aan te wijzen arts een onderzoek berichtgeving censureren. Gister kan instellen naar de dood van Jo- ochtend vroeg al arresteerde de hannes Kok, die donderdag met 26 veiligheidspolitie in Kaapstad ze- anderen was gearresteerd tijdens ker 85 mensen. Onder hen waren de ongeregeldheden bij de ontrui- veel leden van de plaatselijke lei- NEW DELHI (AP) - De Indiase premier R^jiv Gandhi heeft onver- wachts besloten vanavond vanuit dellijk aan een onderzoek begon- oorlogsverklaring aan de New Delhi naar Moskou te vertrek- nen. Sectie heeft inmiddels uitge- van Kaapstad", zo ken voor een onderhoud met de wezen dat hij niet is overleden aan woordvoerder van Russische partijleider Michail Gor- eventueel bij zijn arrestatie opgelo- massale arrestaties. ming van het kraakpand Ook de rijksrecherche ding van het Verenigd Democra- s onmid- tisch Front (UDF). "Een openlijke Droog weer Vandaag nog een zonnige dag met mid- dagtemperaturen tot 12 graden. Zwak ke tot matige oostenlijke wind. Van nacht enkele mistbanken en lage tem peraturen. Morgen droog weer met wolkenvelden. Bij een zwakke tot ma tige, meest noordelijke wind zal het kwik op 11 graden blijven steken. Voor maandag tot en met donderdag wor den wel wolkenvelden verwacht, maar het zal volgens het KNMI droog blij ven. Middagtemperaturen omstreeks 10 graden. 27 oktober Zon op 7.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 17.05, onder 5.48 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.24 en 14.40 uur, laagwa- 28 oktober Zon op 7.28 uur, onder 17.19 uur. Maan 17.16 uur, onder 6.59 uur. Hoogwa- Overval supermarkt DE LIER (ANP) - Twee onbekende mannen hebben gisteravond om streeks negen uur een gewapende overval gepleegd op de super markt Profimarkt in De Lier. Eni ge personeelsleden die nog in de zaak aanwezig waren, werden door de overvallers onder bedreiging van vuurwapens opgesloten in de koelcel van het bedrijf. De koelcel werd daarna met kratten gebarri cadeerd. De mannen gingen er vandoor met de dagopbrengst. De omvang van de buit is nog niet bekend. De personeelsleden zijn later op de avond uit de koelcel bevrijd. batsjov. De onverwachte Moskou werd aangekonc medewerkers van Gandhi. Hij daar 'dringende besprekingen voe ren over de internationale situatie'. De Indiase premier besloot zijn verblijf in Nederland met 12 uur te verlengen na een diner met pre mier Lubbers in het Catshuis. pen letsel. Volgens het sectierap- door port zou hij aan een overdosis en hagel betogers uiteen. thadonpost. Na zijn arrestatie heeft hij bezoek gehad van een GGD- Vier journalisten werden opge- arts, die hem het kalmeringsmid- pakt. In het centrum van Johan- del librium voorschreef. nesburg gooide een groepje zwarte C» 071-411141 goeie drukker RIETSCHANS 68|2352 BB LEIDERDORP Giftige bessen in blikken doperwten BONN (AP) - Het Westduitse mi- nisterie van volksgezondheid heeft gisteren een waarschuwing laten uitgaan tegen het eten van Neder landse doperwten in blik (Veluco). In de erwten zouden bessen zitten die afkomstig zijn van een giftige wilde plant. De donkergroene, zachte bessen lijken op erwten, maar blijken afkomstig te zijn van de plant nachtschade, die de gifti ge stof solanum bevat die maagklachten, misselijkheid en krampen kan veroorzaken, aldus het ministerie. NEW YORK (DPA) - Voor het jaar 1990 moeten alle kinderen worden ingeënt tegen de voornaamste besmettelijke ziekten. Hiertoe hebben de lidstaten van de Verenigde Naties besloten. Vooral in de ontwikkelingslanden moeten de kinderen voor 1990 in geënt worden tegen mazelen, kinkhoest, kinderverlamming, tuberculose, tetanus en difterie. Bestel nü de Tfelelot-envelop! Het envêlop-nummer geeft u een extra kans op een van de drie Fbrd Sierra's (trekking 25-11-85). Maak f 30,- over op postgiro 1107 of bankrekening 70.70.70.589 tn.v. Tblelot, Postbus 222,1000 AE Amsterdam. Voor informatie: 020-264455. j I Ook te koop bij: DEN HAAG (GPD/ANP) - Premier Lubbers verwacht niet dat er in het kabinet grote moeilijkheden zullen ontstaan over het aantal kerntaken dat afgestoten moet worden, indien er kruisraketten in Nederland geplaatst zullen worden. Lubbers heeft geen aanleiding te betwijfelen dat het kabinet er in slaagt volgende week een be sluit te nemen over het aantal kerntaken dat moet worden afge stoten, indien het besluit valt kruisraketten op Woensdrecht te plaatsen. Wat betreft dat laatste moet er „ernstig rekening mee ge houden geworden", dat een posi tief plaatsingsbesluit genomen zal worden, zo zei Lubbers giste ren op zijn wekelijkse persconfe rentie. Het kabinet houdt in elk geval vast aan zijn voornemen om het Lubbers houdt rekening met positief plaatsingsbesluit plaatsen van kruisraketten en het afstoten van een aantal overige kerntaken aan elkaar te koppelen. Over de terugdringing van de kerntaken is al wel door een aan tal betrokken ministers gespro ken, aldus Lubbers, maar dat heeft nog niet tot overeenstem ming geleid. „Ook dit is weer een moeilijke afweging", aldus Lub bers. Lubbers houdt er rekening mee dat de Nederlandse opvattingen over het afstoten van kerntaken niet zullen samenvallen met de opvattingen van de Navo-bondge- noten. Het kabinet heeft al enig inzicht in de opvattingen van de bondgenoten, omdat er over het afstoten van de kerntaken al op vattingen zijn ingewonnen in een zogenaamde preconsultatie-ron- de. Lubbers verwacht echter dat, indien Nederland tot plaatsing van kruisraketten besluit, het toch mogelijk zal zijn met de bondgenoten tot overeenstem ming te komen over het afstoten van andere kerntaken. Lubbers wilde geen nader in zicht geven in de reactie die de Russische partijleider Gorbats jov aan hem heeft gezonden op het antwoord dat Lubbers schreef naar aanleiding van een eerdere brief van Gorbatsjov. Lubbers wilde alleen kwijt dat er door de nadere reactie van Gorbatsjov geen geheel nieuwe situatie wordt gecreëerd. Indien het kabinet volgende week vrijdag - 1 november - be sluit om kruisraketten te gaan plaatsen, zal er tevens een voorne men over het afstoten van andere kerntaken kenbaar worden ge maakt. Dit voornemen zal dan ter consultatie naar de bondgenoten worden gestuurd, waarna het ka binet, zo verwacht Lubbers, rond 1 december een definitief besluit naar de Kamer kan sturen. Overigens, zo hebben de Ver enigde Staten gisteren op NAVO- hoofkwartier in Brussel ver klaard, heeft de Sowjet-Unie nog steeds 441 SS 20-raketten opge steld staan, ondanks de belofte van partijleider Gorbatsjow dat een deel van het arsenaal voor eind november zal worden ont manteld. De Amerikanen hebben daarmee voor de Nederlandse re gering de weg gebaand om vol gende week vrijdag het definitie ve ja-woord te geven aan de plaat sing van 48-kruisraketten op Woensdrecht. De gewetensnood van de huisarts PA 'Spion is een gechanteerde zielepoot' pagina u

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1