Hoger personeel: geen verdere atv Einde aan havenstaking Kassen bouwer Voskamp failliet Philips-enquête: banenverlies Merkenfraude 'ideaal' voor heroïnehandelaar Ambtenaren voelen wel voor zelfstandige PTT EG wil één opkoopregeling melk VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 EINDHOVEN (ANP) - Invoering van vijf procent arbeidstijdverkorting bij Philips in januari van dit jaar heeft geleid tot een vermindering van de werkgelegenheid. Ook is de kwaliteit van produkten en diensten verminderd door de invoering van de 38-urige werkweek. Tot dit vernietigend oordeel komt de Federatie van Hoger Philips-perso- neel na een onderzoek onder de leden. AMSTERDAM (ANP) - De straffen voor merkenfraudeurs zijn te licht: maximaal drie maanden gevange nisstraf of 100.000 gulden boete. Daarom stappen de heroïnehande laren over op deze vlugge manier van geld verdienen. Omdat politie en justitie andere prioriteiten heb ben dan het opsporen van merken fraude is de pakkans ook een stuk geringer dan in de heroïnehandel en de opbrengst is zeker net zo hoog. Die stelling poneerde de Amster damse advocaat mr. H. Boukema gisteren op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Amsterdam over mer kenfraude. Hoewel Boukema toe gaf voor zijn stelling geen wettig bewijs te hebben is hij er van over tuigd dat dit klopt, nadat hij hier over gesprekken heeft gehad met onder meer politie, justitie en re cherchebureaus. Kort geleden werd door de Lon- dense Kamer van Koophandel be kendgemaakt dat de totale wereld handel in namaakprodukten ge schat wordt op 60 miljard dollar. Binnen de Europese Gemeen schap zou de fabricage en handel in vervalste produkten een verlies van naar schatting 100.000 banen betekenen. In EG-verband werd daarom be sloten gezamenlijk de strijd aan te binden tegen de import van verval ste merkprodukten van buiten de Europese Gemeenschap. Douane- verördeningen zouden in dat kader verruimd moeten worden. In Ne derland zelf wordt binnenkort een rapport uitgebracht aan de minis ter van justitie met adviezen om deze merkfraude efficiënter te be strijden. Op de bijeenkomst in Amster dam pleitte de advocaat er samen met een woordvoerder van een re cherchebureau bij het bedrijfsle ven voor, dat gedupeerden van merkfraudeurs (slachtoffers zijn meestal zakenmensen) de proble men niet individueel maar als De FHPP is na de Industriebond FNV de grootste bond bij Philips. Er zijn 3.500 werknemers bij aan gesloten. Ook de MHP Metalektro en de Vereniging van Hoger Perso neel Akzo, beiden aangesloten bij de Nederlandse Centrale voor Ho ger Personeel (NCHP), hebben zich tegen verdere verkorting van de gemiddelde werkweek ver klaard. Beide bonden hebben wei nig op met „holle kreten over 36 of 32 uur" en zien meer heil in ver vroegde uittreding van oudere werknemers. Volgens de FHPP zou de meest logische conclusie zijn „terug naar de 40-urige werkweek", aldus be stuurder W. ter Welle gistermiddag op een persconferentie in Eindho ven. Zo ver wil de werknemersor ganisatie echter niet gaan. „Dat zou geen recht doen aan de maat schappelijke context waarbinnen de atv is ingevoerd. Bovendien zou het ongedaan maken van de 38-uri- ge werkweek een aantal andere problemen veroorzaken, terwijl de paar gunstige effecten die teniet gedaan zouden worden", aldus Ter Welle. Een volgende stap van collectie ve arbeidstijdverkorting bij Phi lips wordt door de federatie echter volstrekt van de hand gewezen. „Wy zullen in het komende ar beidsvoorwaardenoverleg kiezen voor maatregelen, zoals het wegne men van de drempels om ver vroegd met pensioen te gaan en maatregelen die deeltijdarbeid be vorderen." Daarbij staat vrijwilligheid voor op, zowel van de zijde van de werk nemers als van Philips. „De pro blemen met betrekking tot de atv spitsen zich toe op kleine, specia listische afdelingen. Als een werk nemer daar vrijwillig eerder met pensioen wil of minder uur per week wil werken, kan dat in onze visie alleen, als Philips daarmee akkoord gaat". Door de invoering van de ar beidstijdverkorting is werkgele genheid verdwenen, meent de fe- Kort Zakelijk Vada Bij de Wageningse diepdrukkerij Vada, onderdeel van het Kluwer- concern, zullen waarschijnlijk rond de 200 van de 400 arbeids plaatsen verloren gaan als gevolg van een ingrijpende reorganisatie, die in 1986 zijn beslag zal krijgen. Dit heeft de directie van het bedrijf aan de grafische bonden meege deeld. Gedwongen ontslagen wor den niet uitgesloten. Kluwer wil de verliesgevende drukactiviteiten in Wageningen staken. Met VNU worden Onderhandelingen ge voerd over overname van een deel van drukcapaciteit, orders en per soneel. Zoutmijnenergie Akzo Hengelo studeert op ge bruik van de zoutschachten in Twente voor alternatieve energie opwekking. Het principe is in on deraardse schachten neervallend water een turbine met dynamo aan te laten drijven. Het water zou moeten worden opgepompt tijdens de 'goedkope' nachturen en valt tij dens de 'dure' daguren, volgens hetzelfde principe als het plan-Lie- vense voor de Markerwaard. Computerwinkelen Het Amerikaanse bedrijf Com- pucard start deze maand in Neder land met een nieuwe manier van winkelen en kopen waarvoor de consument de deur niet meer uit hoeft. Tegen betaling van honderd gulden per jaar kan de consument via het telefoonnummer van Com- pucard alle informatie krijgen over het artikel dat hij wil kopen. Cbm- pucard garandeert te kunnen leve ren tegen de laagste prijs die op de Nederlandse markt te vinden is. Wie thuis over een beeldscherm met toetsenbord beschikt, kan de informatie zelf oproepen. Stemmachines Hoe de verkiezingen voor de ge meenteraad en de Tweede Kamer volgend jaar ook verlopen, twee partijen kunnen al vast de winst naar zich toerekenen. Samsom Kantoorefficiency, dat het alleen recht heeft voor de verkoop van de electronische stemmachines die gemaakt worden door Nedap in Groenlo, sloot deze week een order af voor honderd exemplaren met de gemeente Eindhoven. Voor de verkiezingen hoopt de leverancier van kantoormachines er nog dertig te slijten. Superinflatie De inflatie in Bolivia, het land met de grootste geldontwaarding ter wereld, is in september opge klommen tot 24.400 procent op jaarbasis. deratie. „Omdat bepaalde afdelin gen het werkaanbod niet langer aankonden, is werk uitbesteed aan buitenlandse vestigingen", aldus Ter Welle. Waar dat niet is gebeurd wordt veelal slordiger gewerkt waardoor de kwaliteit is vermin derd, meent de federatie. De FHPP erkent dat uivoering van de atv in een beperkt'aantal si tuaties tot herverdeling van werk heeft geleid en in enkele afdelin gen zelfs tot een uitbreiding van de werkgelegenheid of een geringere afname van het aantal arbeids plaatsen dan was voorzien. „Het is echter moeilijk aan te geven welke invloed de atv hierop heeft gehad, omdat gelijktijdig ook andere fac toren een rol hebben gespeeld, zo als een toename van de activitei ten, invoering van volcontinudien- sten en dergelijke". Het gaat daarbij steeds om echte productieafdelingen. Bij het indi rect personeel, ongeveer 50.000 van de in totaal 70.000 werknemers van Philips in Nederland, is nergens een positief effect op de werkgele genheid geweest, aldus het onder zoek. Philips zelf heeft ook een onder zoek ingesteld naar de gevolgen van de 38-urige werkweek. De re sultaten daarvan worden binnen enkele weken verwacht. DEN HAAG (ANP) - De ambtenaren van de PTT vinden dat het bedrijf zo snel mogelijk op eigen benen moet komen te staan. "Dat is ook nodig voor het bedrijfseconomisch functioneren van het bedrijf', aldus een woordvoerder van de AbvaKabo gisteren in een reactie op berichten als zouden de ambtenaren van de PTT akkoord zijn met een grotere zelfstan digheid van het staatsbedrijf. Het Ambtenarencentrum (AC) zegt in een reactie in hoofdlijnen de aanbevelingen van de commissie Steenbergen te onderschrijven. Deze stelde een nv-vorm voor voor een zelfstandige PTT. Het AC wil wel dat de knelpunten, zoals pensioenvoorziening en arbeidsvoorwaarden, nader onderzocht worden. Ook de CMHA, de centrale van middelbare en hogere ambtenaren, voelt wel voor verzelfstandiging van de PTT "om de toekomst van de PTT veilig te stellen en voor een betere garantie op het behoud van zoveel mogelijk banen bij het bedrijf'. De CMHA meent dat de PTT op zo groot mogelijke afstand moet komen te staan van de politiek. Hiervoor is een nv PTT met een bv Post en een bv Telecommunicatie de beste oplossing. De arbeidsvoorwaarden van de onafhankelijke PTT moeten op dezelf de manier als in het bedrijfsleven worden vastgesteld, waarbij het CMHA aantekent dat geen enkele categorie personeel ongunstiger arbeidsvoor waarden mag krijgen. Bovendien zouden PTT'ers voor hun pensioen voorziening aangewezen moeten blijven op het ABP. Vandaag zouden de vier ambtenarencentrales vergaderen o sluidend advies aan de regering, parlement en PTT-bestuur. Ir. Nelis van de jubilerende wegenbouwers staat minister Smit-Kroes terzijde tijdens de de bezichtiging van een aantal antieke stoomwalzen in Avifauna. Machinist W.J. Soesbergen (links) vertelde haar een en ander over 'zijn' Engelse machine, een Avéling and Porter Rochester 4711 uit 1901. Het is de oudste stoomwals, die zich in Nederland bevindt. foto will Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - De komst van een Kanaaltunnel tus sen Engeland en Frankrijk kan na delig uitpakken voor de vestiging van bedrijven in Nederland en daarmee voor de transporteurs. Dat zei minister Smit-Kroes (ver keer) gisteren in Alphen aan den Rijn bij de 35ste veijaardag van de Nederlandse vereniging van We genbouwers (NVWB), afdeling west. "De effecten die de tunnel op het vestigingspatroon van bedrijven kan hebben, stellen mij niet gerust. Er is al een gevecht gaande om de beste posities te verkrijgen bij de internationale vervoersstromen. Nederland mag zich daarbij niet in een geïsoleerde positie laten ma noeuvreren", waarschuwde zij. 'Kanaaltunnel nadelig voor transporteurs' Met cijfers illustreerde zij het be lang van de transportsector voor de Nederlandse economie. In '83 bedroeg de bijdrage aan het natio naal inkomen 20,7 miljard gulden. Dat is veel meer dan wat er met de in Nederland hooggeprezen land bouw en visserij wordt verdiend. Smit-Kroes wil bij deelname aan een nieuw kabinet „spijkerharde afspraken" over het inhalen van achterstanden bij de aanleg van wegen en het oplossen van knel punten in het verkeer. Meer geld dus, ook om de positie van Neder land als transportland veilig te stel len. Dat klonk ir. Nelis, voorzitter van de jubilerende afdeling west van de NVWB, als muziek in de oren. "Naar mijn mening heeft elke inwoner zo langzamerhand zijn buik vol van de moeilijke verkeers situaties in zijn gemeente". Hij kondigde aan dat de wegen bouwers binnenkort de beschik king krijgen over grondradar, waarmee onbekende buizen en lei dingen in de ondergrond kunnen worden opgespoord. Met deze nieuwe, unieke techniek zou veel schade door kabel- en buisbreuk kunnen worden voorkomen. Werkgevers komen aan eisen tegemoet BORDEAUX - Een boze automobilist reed gisteren in Bordeaux in op tegen de werkloosheid demonstrerende leden van de communistische vak bond CGT. Drie mensen raakten gewond. De fotograaf kon na het afdruk ken nog net opzij springen. ROTTERDAM (ANP/GPD) - De stakingen bij de Rotterdamse stuk- goedbedrijven Quick Dispatch (Nedlloyd) en Multi-Terminals (Pakhoed) zijn gistermiddag bij het opkomen van de avondploegen beëindigd. De directies van de be drijven kwamen volledig tegemoet aan de eis van de ondernemingsra- DEN HAAG (ANP) - Tipgeld van de belastingdienst wordt niet eerder uitbetaald dan nadat de daarmee verband houdende be lastingopbrengst in de schatkist is gevloeid. Het moet bovendien gaan om zaken met een aanzien lijk financieel belang. Er zal een zeer terughoudend beleid met tipgelden worden gevoerd. Dat staat in een gisteren verschenen aanschrijving aan de belasting dienst van Staatssecretaris Ko ning (Financiën) inzake het uitlo ven en uitbetalen van tipgelden. Aanleiding was de affiare „Happy Family", waabij belas tingambtenaren belastingverla ging aanboden in ruil voor een belastende verklaring. Overigens blijkt dat tegemoetkomingen in de heffings- en invorderings- 'Terughoudend beleid' met tipgeld fiscus sfeer, van welke aard dan ook, niet mogen worden gedaan, zoals in de Happy Family-zaak. Ook toezeggingen zoals het afzien van maatregelen die tot strafvervol ging kunnen leiden of het niet of tot een te laag percentage opleg gen van een verhoging blijven achterwege. De mogelijkheid van betaalde tips op het terrein van de directe belastingen en de omzetbelas ting bestaat reeds langere tijd, maar aan de mogelijkheid en de inhoud van de bestaande afspra ken is tot dusverre in zijn algem eenheid geen ruchtbaarheid ge geven binnen de belastingdienst. De Happy Family-zaak is aanlei ding geworden om dit nu wel te doen, aldus blijkt uit Konings aanschrijving. Alleen de directie Algemene Fiscale Zaken mag toestemming geven voor hét uitloven of uitbe talen van tipgelden. Voorstellen daartoe kunnen via de ambtelij ke weg worden gedaan. Fiscale Zaken zal vooral kijken naar het financieel belang dat met de in formatie zal zijn gemoeid. Ook wordt bekeken of het gebruik maken van een tip gevaar ople vert voor de tipgever of de be trokken belastingambtenaar. den om per 1 januari 11,5 vrije da gen erbij te geven als de 5 procent arbeidstijdverkorting wordt inge voerd. De werknemers hadden, daarin gesteund door de Vervoersbond FNV, ook invoering van vijf pro cent arbeidstijdverkorting geëist in roostervrije dagen, omdat hier mee de werkgelegenheid het beste gediend zou zijn. Het overleg daar over met de ondernemingsraden zal volgende week worden hero pend. De directeur arbeidsvoorwaar denbeleid van de SVZ, drs. G. Zee- bregts, zei gisteren dat de werkge vers hiermee zijn gezwicht voor de wilde stakingen die bij de beide be drijven waren uitgebroken. Hij verwacht dat bij andere bedrijven zich nu geen problemen meer zul len voordoen en het voorziene ex tra overleg volgende week in de commissie-Van der Louw niet meer nodig zal zijn. Alle ongeveer 25 stukgoedbedrij- ven in de haven trokken tot gister middag een lijn door het korter werken te willen vertalen in vier roostervrije dagen en de havenar beiders aan het eind van de dag een vroegertje van een kwartier te 's-GRAVENZANDE (GPD) - Het personeel van de Voskampgroép, bouwers van kassen, legbatterijen en pluimveeschuren, heeft van daag te horen gekregen dat het maandag niet meer op het werk be hoeft te verschijnen. Het faillisse ment van het 's-Gravenzandse be drijf zal worden aangevraagd. De bewindvoerders deelden mee dat de salarissen over de maand okto ber nog wel zullen worden uitbe taald. Met de sluiting van dit bedrijf komen direct ruim 160 mensen op straat te staan. Verwacht wordt dat een aantal toeleveringsbedrijven in het faillissement zal worden mee gezogen, waardoor naar schatting van de vakbonden ongeveer 500 mensen werkloos zullen worden. De Voskampgroép heeft ook nog 150 mensen in dienst van onder aannemers in het buitenland. Ook zij zullen door het faillissement worden getroffen. Het debëcle van het bedrijf werd ingeluid nadat minister Braks van landbouw een order bezorgde voor de bouw van kippenschuren in Egypte ter waarde van 84 miljoen gulden. De Nederlandse Crediet Verzekeringsmaatschappij wilde deze order niet garanderen omdat de huisbankier Amro het bedrijf geen kredieten meer wilde ver strekken. STRAATSBURG (ANP) - Europese melkveehouders die hun bedrijf opgeven moeten zeven jaar lang recht krijgen op een uitkering van de van de Europese Ge meenschap. Dit staat in een voorstel dat de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, gisteren in Straatsburg bekend heeft gemaakt. - De commissie vindt dat er een eind moet komen aan de nationale opkoopregelingen, die nu al in sommige lidstaten, zoals Nederland, van kracht zijn en hoopt met deze gemeenschappelijke opkoopregeling de jaarlijkse melkproduktie in de gemeenschap met drie miljoen ton te verminderen. Op het ogenblik is er een overschot van minstens dertien miljoen ton, ondanks medeverantwoordelijkheids- en superheffing. Als de ministerraad met het voorstel akkoord gaat krijgen de boeren die hun bedrijf staken zeven jaar lang recht op 15 cent voor elke liter melk die zij niet meer produceren. De regeling zou op 1 januari 1987 moeten ingaan.Het beëindigen van de nationale rege lingen betekent nog niet dat Nederland de quota die op deze manier vrijkwamen niet meer aan bijvoor beeld jonge boeren of bedrijven met structurele moei lijkheden kan geven. De hoeveelheden die met nationale middelen wor den opgekocht mogen namelijk op nationaal niveau worden herverdeeld, zo zegt de commissie. Alleen de produktiehoeveelheden die met geld van de Gemeen schap worden opgekocht verdwijnen echt uit de markt. In 1986 zal er dus nogal wat vee geslacht wor den, wat weer leidt tot grotere vleesvoorraden en ho gere kosten voor de EG. Op den duur is de Gemeen schap echter goedkoper uit, omdat er minder melk en boter hoeft te worden opgeslagen. De afgelopen week werd uitstel van betaling verleend. De schul den van het bedrijf bedragen ruim 30 miljoen gulden. De bonden, die vrij laat werden ingelicht, zeggen weinig meer te kunnen doen, on danks de flinke orderportefeuille van het bedrijf. Voskamp balanceerde enkele ja ren geleden al op de rand van de afgrond, maar werd toen gered door een schuldenregeling met on der meer de Amrobank. Onder een nieuwe directie zou het bedrijf weer winstgevend zijn geworden, maar door een tekort aan eigen geld is het sterk aangewezen op bankkredieten bij het financieren van orders. geven. Nadat de werknemers van Multi Terminals dinsdagochtend het werk hadden neergelegd, later op de dag gevolgd door acties van collega's bij Müller Thomsen en gisteren door die bij Quick Dis patch, bleken de directies bereid tot concessies. Bij een vierde ha venbedrijf (NTB) kon door een toe zegging van de directie gistermid dag een dreigende staking nog juist worden voorkomen. Visverwerking Het personeel van het visverwer- kingsbedrjjf De Jager in 's Graven- zande is vanochtend weer aan het werk gegaan nadat het gisteren in staking was gegaan vanwege een onlangs ingevoerde loonsverla ging. De directie van het bedrijf zegde de bijna honderd werkne mers, voornamelijk buitenlandse vrouwen, toe met de Industrie bond FNV overleg aan te gaan over het geschil. Daarop ging het perso neel weer aan de slag. Volgens de Industriebond FNV, die door het personeel was ge vraagd te bemiddelen, is er meer aan de hand dan alleen een loonge- schil. "Middeleeuwse toestanden" heersen er, aldus vanmorgen H. Krul van de Industriebond FNV, en dat slaat onder meer op de wijze waarop het kader met de werkne mers omgaat. Daarnaast ontbreekt volgens de bonden voor een groot deel van het personeel een arbeids overeenkomst en wordt het mini mumloon vaak niet toegepast. De loonsverlaging was de laatste druppel. De bezetting door voormalige werknemers van het scheepscon- trolebedrijf De Beukelaar in Rot terdam is gisteravond wel opgehe ven. Volgens een woordvoerder van de FNV gebeurde dit na de toe zegging van de werkgeversorgani satie SVZ dat het bedrijf het socia le contract ten opzichte van de werknemers zal naleven en tot aan vullingsuitkeringen zal overgaan. Daarnaast heeft de SVZ de intentie uitgesproken dat c.e ontslagen werknemers in de gezamenlijke ar beidspool SHB opgenomen zullen worden. branche in zijn geheel zouden moe ten aanpakken. De branche zou dan een advocaat en recherchebu reau in de arm moeten nemen die het voorbereidende werk (het zoe ken naar bewijs en het vinden van de bronnen) zouden kunnen na gaan. Politie en justitie hebben in de regel voor dit economisch op sporingswerk nauwelijks tijd, al dus Boukema. Wanneer een zaak echter goed voorbereid bij de politie komt zal de Economische Controle Dienst meteen bereid zijn de zaak over te nemen. Naast dit strafrechtelijk af wikkelen van de zaak is het voor de benadeelde vervolgens ook ge makkelijk een schadevergoedings procedure bij de civiele rechter te beginnen omdat dan de naam van de „dader" (merkfraudeur) bekend zal zijn. Soebroto wil af van vaste OPEC-prijs LONDEN (Rtr) - De Indonesische minister van olie Soebroto wil de vaste OPEC-prijzen loslaten. Hij zei gisteren dat de Organisatie van Olie-Exporterende Landen, waar van hij voorzitter is, zou moeten overwegen om het huidige sys teem van vaste olieprijzen te ver vangen door een systeem met een meer flexibele aanpak. Hij voegde er echter aan toe het belangrijker te vinden dat het kar tel zijn huidige produktieplafond van zestien miljoen vaten (van 159 liter) per dag verdedigt en olie-pro ducerende landen die geen lid zijn van de OPEC probeert over te ha len om hun produktie niet verder te vergroten. Volgens de minister is "de sterke vermindering van het aandeel van de OPEC op de wereldoliemarkt" vooral veroorzaakt doordat de or ganisatie de afgelopen jaren steeds heeft geprobeerd de officiële olie prijzen te handhaven, ondanks het overschot op de wereldoliemarkt. Soebroto zei dat hij zelf meer ziet in een zekere produktieverminde- ring over de hele linie, al gaf hij toe dat het waarschijnlijk moeilijk zal zyn om alle OPEC-lidstaten hier van te overtuigen. Volgens de In donesische minister moet de pro- duktievermindering ook niet gel den voor de dertien lidstaten van de OPEC, want "de OPEC heeft zijn aandeel al volbracht". De OPEC-voorzitter leverde kri tiek op Noorwegen, omdat dat land heeft aangekondigd zijn oliepro- duktie te willen vergroten tot meer dan een miljoen vaten per dag. "Het zal ze niet helpen", aldus Soe broto. Hij zei verder dat uit zijn ge sprek met de Britse minister van energie, Peter Walker, was geble ken dat Groot-Brittannië wel geïn teresseerd is in meer stabiele olie prijzen. Over de waarschuwing van de grootste olieproducent van de OPEC, Saoedi-Arabië, dat die zijn produktie zal vergroten tot het toe gestane maximum van 4,35 mil joen vaten per dag door zijn olie met korting te verkopen, zei Soe broto dat de meeste lidstaten het recht van Saoedi-Arabië om dit te doen, erkennen. Over 3 jaar telefoon in vliegtuigen LONDEN (Rtr) - Inmarsat, een internationale organisatie die satellietverbindingen met sche pen en booreilanden verhuurt, wil in de toekomst een commu nicatiesysteem inrichten waar door het mogelijk wordt om vanuit een vliegtuig te bellen of te werken met een personal computer. De nieuwe satellieten van In marsat, waarvan de eerste in 1988 zal worden gelanceerd, zullen behalve met frequenties voor de scheepvaart met fre quenties voor de luchtvaart zijn uitgerust, zo heeft de projekt- leider van Inmarsat, Keith Smith, laten weten. Volgens Smith hebben de 44 lidstaten van Inmarsat, waar onder de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Japan en Groot- Brittannië, zich vorige week unaniem uitgesproken voor uitbreiding van de activiteiten tot de luchtvaart. Sinds 1982 verhuurt Inmarsat satelliet ruimte aan nationale telefoon bedrijven, waardoor op dit mo ment met 4000 schepen en olie platforms kan worden gebeld. Een dergelijk communicatie net voor de luchtvaart bestaat nu nog niet. Weliswaar is het op binnenlandse vluchten in de Verenigde Staten mogelijk om te telefoneren vanuit een vlieg tuig, maar dergelijke verbin dingen bieden weinig moge lijkheden omdat ze afhankelijk zijn van zendstations op land en niet van satellieten. WENEN (DPA) - Het Oostenrijkse parlement heeft gisteren een nieu we wijnwet aanvaard. De wet, die in het parlement werd gesteund door de twee regeringspartijen SPO en FPÖ, wordt op 1 november van kracht. De nieuwe wijnwet is geënt op de Franse „Appelation Controlée". De belangrijkste bepalingen van de wet zijn: een verbod kwaliteits wijnen te zoeten of deze wijnen per tank te vervoeren, en precieze om- Strenge regels Oostenrijkse wijnen schrijvingen in verband met de op slag van wijnen. De oppositie heeft zich tegen de wet verzet omdat deze naar haar mening „chicanerend en bureau cratisch" is. De invoering van een nieuwe, strenge wijnwet is een reactie op de ontdekking van een wijnschan daal in Oostenrijk eerder dit jaar, waarbij aan het licht kwam dat een aantal wijnen was gezoet met de giftige chemische stof di-ethy- leenglycol. In verband met dit schandaal bevinden zich in Oos tenrijk 37 personen is hechtenis en twee wijnhandelaren zijn al veroor deeld tot een geldboete of gevange nisstraf.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9