Reagan verwerft steun W.-Europa Holle woorden bij jubileum van VN Rood-Groen pact overleeft motie Frankrijk entert Greenpeace Zuid-Afrika verliest geloof in toekomst Tass kraakt Amerikaans voorstel Europarlement: derde praatzaal in Brussel Craxi: SDI fascinerend DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 IJslandse president staakt mee VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 NEW YORK (AFP/Rtr.) - De bondgenoten van de Verenigde Staten ondersteunen het initiatief van president Reagan om met de Sowjet-Unie te onderhandelen over het oplos sen van regionale conflicten. Dat is gebleken op eerste zitting van de westerse „mini-top", die gisteren in New York werd gehouden ter voorbereiding van de komende ontmoeting van Reagan-Gorbatsjov. BRUSSEL - Het Europese Parle ment heeft gisteren in Straatsburg met een uiterst kleine meerderheid en bij volslagen verrassing beslo ten ook in Brussel een grote verga derzaal met 600 stoelen te gaan bouwen. Dat betekent dat het Par lement in 1988, wanneer de zaal klaar moet zijn, zal beschikken over drie vergaderzalen: in Straats- Europa worden", burg, Luxemburg en Brussel door Hans de Bruijn Het voorstel, dat Reagan gisteren rede niet expliciet uitgelaten over lanceerde in een toespraak voor de nieuwe ontwapeningsvoorstellen, Algemene Vergadering van de VN, Hij zei echter dat de Amerikaanse werd positief ontvangen door de regering de recente ontwapemngs- leiders van de vijf landen die met voorstellen van Gorbatsjov bestu- Reagan bijeenkwamen. Deze lan- deert. „De komende weken zullen den zijn Groot-Brittanniê, Canada, wij proberen een echt proces de Bondsrepubliek, Italië pan. van huurlingenbendes als 'vriend- schappelijke hulp' staat gelijk aan Hij zei echter dat de Amerikaanse botte inmenging". Volgens het persbureau is Rea- gans toespraak helemaal geen nieuw begin. „In werkelijkheid kwam het neer op het wederom op dienen van Washingtons bekende failliete beleidsdoelstellingen" De Britse premier Thatcher klaarde na afloop dat het Atlan Jal geven en nemen op gang te bren gen", aldus Reagan in zijn toe spraak voor de VN. eerste reactie op de toe- Het besluit, dat werd genomen met 116 tegen 113 stemmen, zorgde voor grote beroering in de wandel gangen van het Parlement. Vooral de Fransen verzetten zich er hevig tegen, omdat zij het zien als de eer ste stap naar het verdwijnen van het Parlement uit Straatsburg, waar nu de meeste vergaderingen worden gehouden. - Dat was ook juist de bedoeling van de Belgische indieners van het voorstel, die vinden dat het Euro pese Parlement in Brussel thuis hoort, waar immers ook de Euro pese Commissie, het dagelijks EG- bestuur, is gevestigd en de EG-mi- nisterraad gewoonlijk bijeen komt. „Brussel moet het Washington DC van de Verenigde Staten van de Belgische Europarlementariër Ducarme. „Je kunt je toch ook niet voorstellen dat de Amerikaanse regering in Washington zit maar het parlement in Boston. Geen parlement ter we reld is 500 kilometer verwijderd van zijn regeerder". De Fransen, gesteund door Lu xemburgers en Britten, waren ech ter furieus. Het voorstel was pas kort voor de stemming ingediend. Daardoor waren bij de voor een dergelijk onderwerp ongebruike lijke spoedstemming slechts 229 van de 434 parlementariërs in de vergaderzaal aanwezig. De 'over val' van de Belgen, was daardoor snel geslaagd. Vlak voor de stemming deed de voorzitter van het Parlement, de Fransman Pierre Pflimlin, in de wandelgangen nog verwoede po gingen parlementariërs over te ha len tegen te stemmen. Pflimlin was vroeger burgemeester van Straats burg en heeft zich er steeds krach tig voor ingezet dat het Parlement daar zou blijven. Het besluit van gisteren betekent overigens niet dat het Parlement nu uit Straatsburg weggaat, al zien velen het als een eerste stap in die richting. De hoofdoverweging van de indieners was dat in Brussel grote behoefte bestaat aan een gro te vergaderzaal. Hoewel het administratieve se cretariaat van het Parlement in Lu xemburg zit, zijn de parlementa riërs zelf in Brussel ondergebracht in een gloednieuw gebouw. Daar vinden ook de meeste van de 300 jaarlijkse commissievergaderingen en fractievergaderingen plaats. Voor de grote fracties, zoals de so cialistische (131 zetels) en de chris ten-democratische (110), is de be staande vergaderruimte echter te klein. Dat probleem wordt nog ver groot wanneer op 1 januari het Par lement met nog eens een kleine honderd Spaanse en Portugese le den wordt uitgebreid. De huidige huisvesting van het Parlement is velen een doorn in het oog. Elke maand rijdt een kara vaan van vrachtauto's met kisten- vol papierwerk op en neer tussen Brussel en Straatsburg, wanneer daar de maandelijkse vergadering wordt gehouden. Alleen al aan die verplaatsing is de Europese Ge meenschap jaarlijks 50 miljoen gulden kwijt. Bovendien moeten dan die 434 parlementariërs plus al hun mede werkers naar Straatsburg reizen. Velen van hen hebben daar een tweede woning, of soms zelfs een derde, omdat zij behalve in Brussel ook nog een woning in hun vader land hebben. Voor de extra huis vesting in Straatsburg en de reis kosten daar naartoe krijgen de par lementariërs en medewerkers een vergoeding waarmee jaarlijks ook vele miljoenen zijn gemoeid. Een definitieve terugtrekking van het Parlement uit Straatsburg (en Luxemburg) lijkt ondanks alles voorlopig niet waarschijnlijk. De officiële vestigingsplaats van het Parlement is onderwoipen aan een besluit van de EG-ministerraad, de regeringen dus, en daarover moet bij unanimiteit worden beslist. Frankrijk en Luxemburg zullen zo'n besluit dus altijd kunnen te genhouden. ♦Urhhondeênootschao^ verenigd sPraak van Reagan heeft het offi- k^ha^voUediee steun" aarfRea- cièle Sowjetpersbureau Tass ver- gan. Zij voegde er echter aan toe Waard dat het Amerikaanse beleid dat er geen sprake van kan zijn dat van „staatsterronsme" opnieuw is nu minder belang wordt gehecht bevestigd. De toespraak van Rea- aan ontwapeningsbesprekingen. 6an bevatte volgens Tass mets Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George KobemTM^van he* P-beerde Reagan „de onverklaar- H de oorlogen goed te praten, die ten strijd van volkeren vrijheid en vooruitgang te on derdrukken", aldus het persbu- Volgens Thatcher komt Reagan reau. De Amerikaanse president voor de top met Gorbatsjov nog probeerde internationale wettiging met een initiatief voor ontwape- te vinden voor zijn „beleid van ning. „Ik heb begrepen dat er nog banditisme", zoals de een initiatief wordt genomen voor de ontmoeting. Dat heb ik begre pen uit de toespraak van Reagan. ontwapeningsvraagstuk bij de ko- .t mende topontmoeting onbelang- njk voor te stellen. Etiopn Ên dat staat geheel los van de re- caragua op te loi gionale aangelegenheden", aldus landen Thatcher. Reagan heeft zich i Grenada. De oproep om de conflicten in Afghanistan, Cambodja, Etiopië, Angola en Ni- lossen „stelt deze verkeerd daglicht", zijn aldus Tass. „Washingtons gebruik BONN - De minister-president van vroeger Bondsdaglid en daarvoor de Duitse deelstaat Hessen, Holger voorman van de alternatieve bewe- Börner, gaat samen met de Groe- ging in Frankfurt, nen regeren. Na zes jaar discussie Fischer zal het zwaar krijgen, krijgen de Groenen voor het eerst maar zijn partij ook. De regerings- regeringsverantwoordelijkheid. deelname in Hessen is in eigen Het 'enfant terrible' van de Duitse kring ook omstreden. Ondanks op- politiek, Joschka Fischer, moet mi- roepen van onder anderen het nister van milieu worden en de Bondsdaglid Otto Schilly om een Groenen leveren ook een staatsse- nieuwe overeenstemming te vin- cretaris voor vrouwenzaken. Een den, gaat de strijd door. Zondag moeten de Groenen in Hessen hun regeerakkoord met Börner op een partijdag verdedigen. Fischer: „De basisdemocratie is een groene hel, r de leeuwen worden gegooid". De vraag is echter of de Groenen NEW YORK - De Verenigde Na ties, staatshoofden en regeringslei ders ten spijt, zijn er gisteren niet in geslaagd hun 40ste veijaardag in passende eendracht te vieren. Een resolutie op het algemene thema van „oh, wat zijn we heden blij" bleef steken in twistgesprekken over de vraag of de Palestijnen daarin wel aan hun trekken kwa men. door Henk Kolb Aldus illustreerde de volkerenor ganisatie ook tijdens de min of meer plechtige viering van een ju bileum zijn machteloosheid als het op beslissen aankomt. Na allerlei speeches die waren afgestemd op goede bedoelingen, toonde juist de ietwat plechtig bedoelde afsluiting van de feestviering aan dat de voorgaande dagen vol retoriek en tijdverspilling zijn geweest. De feestvergadering heeft vooral gediend als achterdoek voor het optreden van de VS en de Sowjet- Unie aan de vooravond van de ont moeting van hun leiders in Genè- ve. Bondgenoten van beide kanten hebben daaraan gehoorzaam lip pendienst verleend. Wat het westelijke beraad be treft, waar Nederland en België zo De Franse premier Fabius (midden) en minister Quiles kwamen gisteren met e kregen een milieuvriendelijke bloemenkrans om de nek gehangen. graag bij hadden willen zijn, was het er de VS slechts om te doen na afloop te kunnen bekend maken dat het gezelschap zich eendrach tig achter Reagans strategie had geplaatst. Wat was deze feestviering dus? MURUROA (DPA) - Frankrijk Greenpeace-schip werd bevolen Een dringend beroep van de we- heeft gisteravond in aanwezigheid naar de tayuit te gaan waarna het reld op de supermachten om het van premier Fabius en minister schiD op sleeptouw werd geno- supermachten niet op een kernoorlog te laten aan- Quilès van defensie bij het atol Mu- men, zo bevestigde later ook komen. En een pleidooi voor een ruroa in de Stille Zuidzee een kern- ter Quilès van defensie. Volgens de Franse bood beter functionerende VN-organisa- proef genomen. Drie uur tie. Maar als die slechts tot op zeke- explosie enterden acht comman- de zevenkoppige bemanning re hoogte yerenigde naties het zelfs do's van de Franse marine het de Vega geen verzet. De twee zeil- op hun eigen feestdag niet eens Greenpeace-schip "Vega" dat zich schepen van Greenpeace, Vega en kunnen worden over een eenvou- binnen de door Frankrijk ingestel- Varangian waren bij Mururoa ge bleven nadat de sleepboot "Green peace" wegens machinepech het de Vega had testgebied had moeten verlaten. Greenpeace heeft in een reactie dige verklaring van goede bedoe- de gevarenzone van 12 mijl lingen, blijkt de voorwaardelijk- Mururoa bevond, heid van alle mooie woorden on- De bemanning verbiddelijk. Bij de VN zal voorlo- enkele uren voor de explosie beslo- pig dus niets van betekenis veran- ten het Franse testgebied binnen te de Fransen ervan beschuldigd deren na dit verplichte nummer varen. Kapitein Chris Robinson ternationale afspraken te schen- dat onvoltooid bleef. had verklaard: "We dringen er den: "Het laten zinken van de sterk op aan de proef af te gelasten. "Rainbow Warrior", het vermoor- Wij zijn ons volledig bewust van de den van een Greenpeace-medewer- ADVERTENTIE risico's die wij lopen maar de drei- ker, het verhinderen dat het actie van de Zuid Pacific-staten aan hun laars lappen". De proef is een "volledig succes" geworden, zo verklaarde kort na de explosie een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie. De nieuwe kernproef is de 140e die de Fransen in de afgelopen 25 jaar hebben genomen. Volgens offi cieuze mededelingen zou ditmaal een proef met een neutronenbom zijn genomen. De explosie vond ongeveer 700 meter onder de op pervlakte van de zee plaats. vrouwenministerie zat er niet i door Hans Hoogendijk De sociaal-democraten willen geen modelzien voor een macht- in Hessen niet zelf voor de Teeuwen sovername in Bonn of regeringen worden geworpen. „We weten ab- ïn andere deelstaten. Ook by de soluut niet wat er uit komt", stelt Groenen is het regeerakkoord om- party bestuurder Lukas Beek- streden. Een door de chnsten-de- mann. Maar de Groenen moesten mocraten ingediende motie van Wel iets, want na de verkiezingsne- wantrouwen werd gisteren verwor- derlagen in deelstaten Saarland en pen maar de CDU gaat door met Noordrijn-Westfalen ziet het er niet keiharde aanvallen. best uit voor de partij die Duits- Ook uit industriële kring komen iand stormerhand leek te gaan ver- dreigende geluiden. De boulevard- overen. „Als we nu geen regerings pers schreef dat Duitse firma's verantwoordelijkheid nemen, vluchten uit Hessen. Kortom, de staan we er bij de volgende verkie- jacht is geopend en de meute zingen naast", stellen de realisten stormt op de Hessische hoofdstad onder de Groenen. Wiesbaden af. Het startsein werd gegeven door Wolfgang Higer, di recteur van de Frankfortse chemie- gigant Hoechst. Eind vorige week liet hij weten dat zijn bedrijf, omzet 41 miljard markt en bijna 180.000 werknemers, nieuwe investerin gen in Hessen nog eens nader wil bekijken. Het bedrijf verschafte deze deelstaat 50.000 mensen werk en investeert er ruim 2,5 miljard gulden per jaar. Het nauwelijks verholen dreigement is vooral ge richt aan het adres van Fischer, 24 uur service voor bedrijven ging die uitgaat delijke emissie v voor de mensen veel groter". Op gezag van de Franse autori- de onvermij- schip "Greenpeace" de noodzake radioactiviteit lijke reparaties op Tahiti kon uit voeren; al deze tegenwerking van Franse zijde zal Greenpeace niet weerhouden haar acties tegen de de Pacific is teiten enterden daarop comman- atoomproeven wereldwijd voort te de Franse marine het zetten. De Fransen geven met deze schip op het moment dat de Vega zeven mijl van de kust van Muru roa voer. De bemanning van het nieuwe test-explosiè aan dat zij i ternationale afspraken zoals bij voorbeeld het Rarotonga-verdrag NEW YORK (AP) - De Italiaanse premier Craxi heeft in New York tegenover verslaggevers verklaard dat de kabinetscrisis in zijn land er echt een van eigen makelij was en niet de schuld van president Rea gan. Na een gesprek met Reagan over Star Wars noemde hij dit mili taire ruimteprogramma 'een fasci nerend en overtuigend Volgens Craxi had Reagan hem in de ontmoeting beschreven hoe Star Wars 'de hele wereld op zo'n manier zou verdedigen dat de drei ging van een kernoorlog volledig geëlimineerd zou zijn.' Ook zei Cra xi dat Italië mogelijk zou meewer ken aan de ontwikkeling van Star Wars en dat de contacten daarover gaande zijn. Buitenland kort Neergestort Een Westduits Tornado-ge vechtsvliegtuig is gisteren tijdens een NAVO-oefening neergestort in het noordoosten van Engeland. De twee Westduitse vliegers kwamen om, zo werd meegedeeld door het Britse ministerie van defensie. Er hing mist toen het ongeluk gebeur de. Bij de oefening „Mallet Blow" werd ook geoefend in laag vliegen. Natuurbehoud De Europese Gemeenschap heeft een bedrag van 1,38 miljoen ecu's (3,4 miljoen gulden) subsidie uitgetrokken voor 11 natuurbe- houdprojekten, zo is donderdag in Brussel bekendgemaakt. De subsi die komt tegemoet in de helft van de kosten van elk projekt. Het gaat in alle gevallen om beschermde ge bieden voor bedreigde vogelsoor ten. Brand RAF Een brand heeft een groot deel vernietigd van het ondersteunden- de hoofdkwartier van de RAF, de Britse luchtmacht, in Brampton ten noorden van Londen. De brand in het uitgebreide, drie verdiepin gen hoge hoofdkwartier veroor zaakte aanzienlijke schade en ver anderde een groot deel van het ge bouw in een zwartgeblakerde rui- ne. Het ministerie meldde dat de brand geen invloed heeft op de di recte gevechtscapaciteit van de RAF. Het ondersteunende hoofd kwartier is belast met administra tieve taken, technische en medi sche aangelegenheden en oplei ding. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Zeven doden bij onlusten, lijfstraffen voor relschoppers JOHANNESBURG - Eenheden van leger en politie hebben giste ren een groot deel van het centrum van Kaapstad voor alle verkeer af gesloten, nadat demonstranten au to's hadden omgekeerd. De onlus ten in de tweede stad van Zuid- Afrika braken uit, toen de politie een groep vrouwen en jongeren probeerde uiteen te drijven die in het stadscentrum demonstreerden voor het gerechtsgebouw. Zij be toogden vanwege het proces tegen drie kleurlingen, die worden be schuldigd van de moord op een blanke politieagent bij onlusten in september. door Ruud de Wit Omdat de demonstratie plaats vond tijdens het lunchuur en de straten van Kaapstad bevolkt wa ren met talrijke blanken, gebruikte de politie slechts een waterkanon en werd er bij de verschillende charges geen gebruik gemaakt van traangas of schietmateriaal. De moeilijkheden in Kaapstad zelf kwamen na een opnieuw zeer onrustige nacht, waarin zeker vijf personen door de politie werden doodgeschoten. Tot tweemaal toe werd er een handgranaat naar een legervoertuig gegooid, overigens zonder slachtoffers te maken. Ook werd er melding gemaakt van ge richte schoten op politieagenten en soldaten. Later op de dag vielen nog eens twee slachtoffers door po litiekogels in de krottenwijk Cross roads. Ondanks deze nieuwe onlusten- golf maakte president Botha be kend, dat in 6 van de 36 districten, waar sinds 20 juli van dit jaar de noodtoestand van kracht is, deze met ingang van vandaag zal wor den ingetrokken. Als reden gaf Bo tha op, dat de orde en de wet aldaar is hersteld. Gisteren werd ook een enquête onder 800 blanken en evenveel zwarten gepubliceerd, afkomstig van het onderzoekbureau Marki- nor, dat een onderdeel van het we reldbekende Gallup-bureau is. De uitslag laat zien, dat zowel zwart als blank in toenemende mate het vertrouwen begint te verliezen in een toekomst voor Zuid-Afrika. Met name het vertrouwen in presi dent Botha is ernstig aan het tanen, ofschoon de blanken nog steeds in groten getale achter hem blijven staan. Blank en zwart maken zich voor al zorgen over de economische toe komst van het land. Als oorzaken van dit afnemend vertrouwen wor den opgegeven: de nieuwe grond wet van 1984, die de zwarte bevol king bleef uitsluiten van democra tische gelijkheid, het uitblijven van een politiek model dat recht doet aan alle bevolkingsgroepen, en de toegenomen druk van het buitenland op Zuid-Afrika. Lijfstraffen De Zuidafrikaanse regering heeft bij het parlement een wets wijziging ingediend die voorziet in de uitbreiding van lijfstraffen. Als argument wordt door de regering opgegeven, dat aldus het aantal ge vangenen in de overvolle Zuidafri- Zwarte polit bewaken in Soweto een vrachtauto. kaanse gevangenissen omlaag kan worden gebracht. Maar critici van het apartheids bewind vrezen dat de uitbreiding van de lijfstraffen, ofschoon van toepassing op alle etnische groe pen, vooral zal worden gebruikt om op een snelle manier af te reke nen met jongeren die hebben deel genomen aan de rellen die Zuid- Afrika nu al meer dan een jaar teis teren. De bekendmaking van de voor gestelde wetswijziging voor lijf straffen heeft in uiteenlopende kringen grote kritiek opgeleverd. Verrassenderwijs was het rege ringsgetrouwe Zuidafrikaanstalige dagblad 'Beeld' het eerste dat zich tegen de nieuwe voorstellen keer de. In een hoofdredactioneel com mentaar stelde het dagblad dat Zuid-Afrika al jaren een zeer twij felachtige uitzondering in de wes terse gemeenschap is vanwege zijn buitengewoon hoge aantal terecht stellingen. Volgens 'Beeld' staat Zuid-Afri ka na Irak en Iran op de derde plaats als het gaat om officiële exe cuties, terwijl het ook het enige westerse land is dat nog steeds lijf straffen kent. 'Beeld' eindigde zijn commentaar met de vraag: „Moet het probleem van de overvolle ge vangenissen niet eerder bij de bron aangepakt worden, namelijk bij de duistere wetten die niet-blanken veel te makkelijk de gevangenis in sturen?" Tot nu toe laat de Zuidafrikaanse wet slechts in beperkte mate lijf straffen toe. Het gerechtshof kan maximaal zeven stokslagen toe kennen, welke straf komt boven op een andere straf of in plaats ervan. Bij kinderen kan voor een ander slagwapen dan de stok worden ge kozen. Dit is meestal een rietje. De straf mag verder slechts worden opgelegd bij specifiek omschreven misdaden en dan nog alleen aan mannelijke personen beneden de 30 jaar. In het geval van mindeijari- gen kunnen de ouders aanwezig zijn bij het toedienen van de sla gen. Door de nu aangekondigde wets wijziging zal de mogelijkheid tot het toekennen van lijfstraffen ech ter aanzienlijk worden uitgebreid. Anti-apartheidskringen hebben vraagtekens gezet bij de reden die door de minister van justitie, Ko- bie Coetsee, is opgegeven voor de uitbreiding van de lijfstraffen. De Zuidafrikaanse gevangenissen zit ten vooral zó vol door het grote aantal politieke gevangenen en ar restanten die zijn opgepakt bij de dagelijkse onlusten in de niet-blan- ke woonwijken. Door de critici van de nu aangekondigde wetsuitbrei- ding wordt erop gewezen, dat het opleggen van lijfstraffen juist zal gelden voor misdaadcategorieën als brandstichting, opzettelijke vernieling, openbare geweldple ging en opruierij. En dit zijn nu precies de beschuldigingen die veelal worden ingediend tegen jon geren die zijn gearresteerd op grond van de noodtoestandwetge ving. Vrouwenstaking REYKJAVIK (AP) - In IJsland hebben gisteren tienduizenden vrouwen, onder wie president Vigdis Finnboghadottir, ge staakt om met een bijeenkomst in de hoofdstad Reyjavik de aandacht te vestigen op de on gelijke behandeling van vrou- Volgens de politie was de op komst hoger dan tien jaar gele den - toen 25.000 vrouwen aan een soortgelijke bijeenkomst deelnamen - waarmee het de grootste demonstratie was in de geschiedenis van het land. De bijeenkomst markeerde het einde van het 'internationale decennium van de vrouw.' President Finnboghadottir voegde zich bij de demonstra tie nadat zij met tegenzin een door het parlement aangeno men wet had ondertekend waarmee een staking van ste wardessen bij de nationale luchtvaartmaatschappij Icelan- dair verboden werd verklaard. De staking, die dinsdagavond begon, heeft het verkeer naar het buitenland vrijwel lamge legd. Pakistan pakt vier leiders oppositie op KARACHI (Rtr) - De militaire au toriteiten in Pakistan hebben giste ren zeker vier vooraanstaande le den van de oppositie gearresteerd en anderen verbannen uit Karachi. Daar was men van plan een grote bijeenkomst te houden om van ge dachten te wisselen over de poging van de militairen hun acht jaar ou de bewind in de grondwet te legiti meren. Dit is uit bronnen van de oppositie vernomen. De Beweging voor het Herstel van de Democratie (BRD), de be langrijkste oppositiecoalitie tegen het bewind van generaal Moham mad Zia ul Haq, was van plan om vandaag en morgen bijeen te ko men. Onder degenen die in hechte nis werden genomen was de orga nisator van de bijeenkomst, Ghu- lam Mustafa Jatoi, een van de hoogste leiders in de verboden Pa kistaanse Volkspartij (PPP).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7