30 Krakers en CDA tegen ziekenfondsplan politie slaags JAAR VAST 'Blijvende aanpak ongewenste intimiteiten op werk gewenst' Bos hoeft niet gekapt voor Awacs-vHegtuigen Notaris houdt toch controle HYPOTHEEK RENTE Landelijk klachtenbureau in Utrecht geopend Kabinet ijvert voor VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 Na ontruiming woning hoofdstad rens commentaar te geven. De commandant en plaatsvervangend commandant van de basis Geilen- kirchen waren gisteren afwezig. Een woordvoerder zei dat er voorlopig op de oude voet - met niet geheel gevulde brandstof tanks - zal worden doorgevlogen. Er zal een onderzoek op gang wor den gebracht naar mogelijkheden de 'Schinveldse hindernis' op een of andere manier te omzeilen. Ver lenging van de startbaan in ooste lijke (Duitse) richting is steeds van de hand gewezen omdat het te duur zou zyn. Man overleden na roofoverval WEZUPERBRUG (ANP) - De 69- jarige G. Scheffer uit Wezuperbrug (gemeente Zweeloo) in Drenthe is gisteren dood aangetroffen in zijn woning. De man werd aan handen en voeten gebonden en met een doek voor zijn mond levenloos op de vloer van zijn woonkamer door buren gevonden. De 62-jarige echtegnote van de man was eveneens vastgebonden op een stoel. Volgens de rijkspoli tie is er sprake van een roofoverval. Vermoedelijk zijn drie mannen in de loop van woensdagavond het huis van het echtpaar binnenge drongen en hebben daar geld geëist. Of er daadwerkelijk geld of goederen zijn buitgemaakt is nog niet bekend. De vrouw verkeert in overspan nen toestand. Ze heeft nog maar een korte verklaring kunnen afleg gen. Volgens de rijkspolitie heeft ze nadat de overvallers zijn ver trokken urenlang om hulp ge schreeuwd. Het drama werd ont dekt door buren die een kijkje gin gen nemen omdat de gordijnen in de woning langer dan gebruikelijk gesloten bleven. Er zal sectie op het slachtoffer worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. De politie is een grootscheeps buurt onderzoek begonnen. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse notaris mr. C.P. Boodt houdt alsnog toezicht op de contro le van de handtekeningenkaarten voor het volkspetitionnement. Pre sident mr. E.W. de Kruijff van de Amsterdamse rechtbank heeft hem daarvoor gisteren het groene licht gegeven. Boodt liet tijdens het kort geding dat het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) had aangespannen tegen de Koninklijke Notariële Broeder schap al weten direct aan de slag te willen. Hij wilde echter de Broe derschap, die hem een verbod had opgelegd, niet tegen de haren in strijken. ADVERTENTIE Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid. Zowel voor nieuwe als voor bestaande huizen. Informatie bij het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag: Nassauplein 13, (070)6508 00 of via de coupon. J~Stuur mij informatie over de j 30 Jaar RenteVast Hypotheek. j Naam: j I I Adres: II j Postcode: J Plaats: II j Telefoon: Coupon in gesloten envelop j zonder postzegel naar I Bouwfonds, I Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag nu Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten I Meerderheid Kamer wil geen afschaffing vrijwillige verzekering AMSTERDAM (GPD) - Een ontruiming van een woning in de Amsterdamse staatsliedenbuurt is gisteren ontaard in een grimmige confrontatie tussen politie en sympathi santen van de kraakbeweging. Daarbij zijn drie demon stranten gewond geraakt, van wie één door een kogel uit een politiepistool. Bij de agenten vielen vijf gewonden. Er werden 26 arrestaties verricht. De aanleiding voor de veldslag tus- sen politie en krakers en hun aan hang was een ontruiming van een bovenwoning in de Schaapman- straat in de staatsliedenbuurt. Die woning was op 11 augustus ge kraakt door een jonge moeder met haar anderhalfjaar oude kind. Gis teren had zij juist vanwege de ver beterde woonsituatie haar kind weer teruggekregen van de raad voor de kinderbescherming. Het bevel tot ontruiming werd uitge sproken door een deurwaarder in gezelschap van enkele politiemen sen. De woongroep reageerde veront waardigd op het vernemen van de uitzetting. Na een krakersalarm verzamelde zich in de loop van de middag een grote menigte voor het ontruimde pand met de bedoeling de woning opnieuw te kraken. Een deel van de 150 krakers en hun sympathisanten drongen de wo ning binnen, maar troffen daar nog met pistolen gewapende agenten aan. Even later verscheen voor het pand politieversterking, gewaar schuwd door de grote toeloop van krakers naar het pand. Vier politie- bugjes met agenten werden door de betogers op stenen onthaald. Vanuit een van die busjes is, vol gens de lezing van de woongroep, door een agent gericht op de massa geschoten. Daarbij raakte een 20- jarige kraker gewond door een schot in zijn arm. Omstreeks vier uur 's middags besloot de politie als mobiele een heid het pand opnieuw te ontrui men. Een kleine honderd ME'ers sloegen de voor het pand verzamel de aanhangers van de kraakbewe ging uiteen en legden een cordon rond het pand. In veel straten in de omgeving werden door de krakers daarna barricaden opgericht. Omstreeks kwart over zes slaag de de politie erin de toegang tot de woning te forceren. Meteen daarop ontstonden binnen felle gevechten met de veertig krakers die de poli tie met stukken hout en andere slagwapens te lijf gingen. Een deel van de krakers wist te ontvluchten via de zolder. De overige twintig krakers werden behoorlijk geha vend en met bloedende hoofdwon den in politiebusjes afgevoerd. Omstreeks half acht was het vol gens de politie weer rustig in de Schaepmanstraat en werden ook de barricades weer opgeruimd. De woongroep in de staatslie denbuurt ziet de ontruiming van gisteren niet als een uit de hand ge lopen incident. Eerder had zij de hand weten te leggen op een amb telijk dossier, waaruit volgens de woongroep blijkt dat het vormen van politiewijkteams er niet op is gericht meer agenten op straat te brengen, maar om de kraakbewe ging in de staatsliedenbuurt aan te pakken. De staatsliedenbuurt wordt algemeen gezien als het bol werk van de Amsterdamse kraak beweging. Burgemeester Van Thyn werd er december vorig jaar bij een offi cieel bezoek nog hardhandig uit verdreven door een groep krakers. Volgens de woongroep zou uit die papieren blijken dat het nu ge vormde wijkteam van 68 man in het zogeheten achtste district de opdracht heeft de kraakbeweging uit de buurt te verdrijven. Politiewoordvoerder Klaas Wil ting reageerde gelaten op de be schuldigingen. „Dat stuk wat ze via diefstal bemachtigd hebben is een uitstekend stuk. Daarin staat precies was het beleid van de bur gemeester inhoudt. Namelijk voor iedere burger overal in Amsterdam dezelfde rechten ook in de staats liedenbuurt. Tot nu toe hebben ze daar weinig politie gezien en kon die kleine minderheid in die buurt de dienst uitmaken. Ze zullen dus aan de aanwezigheid van meer po litiemensen moeten wennen". Een gewonde kraker wordt door de Amsterdamse politie afgevoerd naar een arrestantenbusje. (foto anp> UTRECHT (GPD) - Vrijwel iedere vrouw heeft op haar werk last van ongewenste intimiteiten. Het aan tal aanrandingen en verkrachtin gen op het werk is ook veel groter dan werd vermoed. Er moet snel iets blijvends gebeuren om deze misstanden in te dammen, vindt de Stichting Handen Thuis in Utrecht. Het landelijke klachtenbureau stichting, een initiatief van het FNV-Vrouwensecretariaat, de lan delijke stichting Ombudsvrouw en het Meidenwerk van de Jongeren beweging. Al jaren krijgt de tot nu toe voor al dank zij vrijwilligers werkende stichting zo'n dertig klachten per maand, slechts een fractie van het werkelijke aantal. Er zijn ernstige delicten bij, waarvan er jaarlijks DEN HAAG (GPD) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State vindt, dat de Zuidlimburgse ge- meente Onderbanken staatssecre taris Van Houwelingen (defensie) terecht een vergunning heeft ge weigerd voor het kappen van bo men in de Schinveldse bossen. De staatssecretaris wilde daarmee een obstakelvrije vliegstrook creëren voor de Awacs-verkenningsvlieg- tuigen van de basis Geilenkirchen, juist over de grens in West-Duits- land. Het beroep van de staatsse cretaris tegen de weigering is onge grond verklaard. De Raad van State verweipt de stelling van de staatssecretaris, dat voor het kappen van bomen geen vergunning nodig zou zijn omdat de werkzaamheden alleen onder houd van het bos ten doel zouden hebben. Een bestemmingsplan be paalt dat het bos qua flora en fauna bijzondere waarde heeft die behou den moet blijven. Aangenomen wordt, dat die waarden ten dele verloren gaan als het wordt omge zet in een hakhoutbos. Dat geldt voor het vellen van bomen die ho ger zijn dan 20 meter. De beoogde obstakelvrije vlieg strook zou het volgens een woord voerder van het ministerie van de fensie mogelijk maken dat de Awacs-vliegtuigen met meer brandstof langer in de lucht kun nen blijven. Een zwaarder beladen toestel heeft een langere startbaan nodig en zou met de boomtoppen in Schinveld in aanraking kunnen komen. Nu moeten de verken ningsvliegtuigen met minder brandstof opstijgen. De woordvoerder kon geen in de taboesfeer is volgens de stich- houdelijk commentaar geven op ting hard nodig om enigszins de de beslissing van de Raad van Sta- ware omvang van het probleem te te. Het ministerie van defensie wil kunnen doorgronden. eerst de stukken bestuderen alvo- van de stichting is gisteren ge- vier in aanmerking komen voor be- opend door de staatssecretaris voor emancipatiezaken mevrouw A. Kappeyne van de Copello. Het handeling door de zedenpolitie. Maar ook minder ernstige zaken verpesten volgens de stichting de niet zeker of het bureau definitief werksfeer: schunnige en dubbel- kan blijven, want het ministeries van sociale zaken en werkgelegen heid heeft slechts voor drie jaar een subsidie toegezegd voor de be strijding van deze vorm van seksu eel geweld tegen meisjes en vrou wen. Het tijdelijke karakter subsidie getuigt ven optimisme of - en dat is dichter bij de waarheid - van onderschat ting, meent Els Hoogerhuis van de Nieuwe wet brengt hogeschool in verlegenheid TILBURG (ANP) - De bepa- ling in de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs dat elke hogeschool zich voor taan universiteit moet noemen, heeft de Katholieke Hoge school Tilburg voor een gevoe lig probleem geplaatst. Een wakkere medewerker ontdekt dat wanneer in de af korting KHT de H van Hoge school zou moeten worden ver vangen door de U van Universi teit, dat zou leiden tot een af korting met een meer dan dub belzinnige woordbetekenis. Naarstig is gezocht naar een discrete oplossing: als de wet eind volgend jaar van kracht wordt, heet de KHT voortaan Katholieke Universiteit Bra bant (KUB). zinnige taal, staren, lonken, gluren en net niet of net wel betasten zor gen voor spanningen en het zich ongemakkelijk voelen. Slachtoffers zijn vrouwen van al le leeftijden, ongeacht uiterlijk en functie. Het grievende is volgens de stichting vooral dat niet de da- een overdre- ders maar de slachtoffers van de werkplek moeten verdwijnen. Po gingen om aan dit onrecht een eind te maken, zijn via de rechter mis- lukt. De stichting denkt dat er via de cao-onderhandelingen méér is te bereiken. Deskundigheids bevordering binnen de vakbewe- i ging en de bedrijven heeft dan ook grote voorrang. Sancties In de Verenigde Staten is men op dit punt verder. De werkgevers kunnen daar verantwoordelijk worden gesteld voor het niet optre den tegen onoirbaar gedrag van hun werknemers; er zijn zelfs sanc ties. Daarvan is in Nederland nog geen sprake. De overheid zou een voorbeeldfunctie moeten geven, maar initiatief zowel bij de lagere als de hogere overheden laat nog op zich wachten, aldus de stich ting. De stichting houdt op drie mid dagen en één avond per week een telefonisch spreekuur, verspreidt weldra een brochure met verweer- mogelijkheden tegen ongewenste intimiteiten op het werk en werkt aan een boekje waarin klachten van vrouwen uit de taboesfeer wor den gehaald. Dat doorbreken van SCHIPHOL (ANP) - De taak van 'Dutchbatt', het Nederlandse Unifil- leger in Libanon, zit er op. Gisteren kwamen op Schiphol de laatste 156 Nederlandse militairen aan die Unifil hebben versterkt. Direct na aan komst wachtte de "blauwe baretten" het laatste officiële gebeuren, een ontvangst door minister De Ruiter (defensie). Namens de Nederlandse regering sprak de bewindsman zijn erkentelijkheid en dank uit voor de wijze waarop alle Nederlandse militairen die in Unifil hebben gediend hun vredestaak daar hebben vervuld. Bij de foto: op Schiphol werden de manschappen door hun familie opge wacht. Hier een ontroerend weerzien tussen vader een zoon. (foto anp> het jaarboek 1984 van het informa tiesysteem van de particuliere ver zekeraars (KISG). Uit het jaarboek blijkt, dat het aantal particulier verzekerden dat voor ziekenhuisverpleging derde klasse kiest, is toegenomen van 68,5 procent in 1980 tot 76,2 pro cent in 1984. De verzekerden kie zen ook steeds vaker voor het mee verzekeren van huisartsenhulp en voor een eigen risicobedrag. Dat eigen risico blijkt van grote invloed te zijn op de medische con sumptie. De kosten van verpleging in een ziekenhuis zijn voor verze kerden met een hoog eigen risico twintig procent lager dan die voor verzekerden met een laag eigen ri sico. In de niet-klinische sector is het verschil veertig procent. Hier blijft weliswaar een deel van de kosten onder het eigen risicobe drag per jaar, maar volgens het KISG mag worden aangenomen dat het consumptieverschil in deze sector in ieder geval niet kleiner zal zijn dan dat in de ziekenhuissfeer. Verzekerden die geen huisartsenhulp hebben meeverze kerd blijken gemiddeld 15 procent minder gebruik te maken van me dische voorzieningen dan verze kerden die dat wel hebben gedaan. Dit verschil doet zich min of meer in alle sectoren van de gezond heidszorg voor. Het versterken van de eerstelijns zorg en het meever zekeren van huisartsenhulp zullen daarom zeker niet zonder meer lei den tot lagere kosten in de overige zorgsectoren, aldus het KISG. DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid van de Tweede Kamer verzet zich tegen de afschaffing van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring. Het kabinet wil die opheffen in het kader van de herziening van het stelsel van ziektekostenverze keringen. De CDA-fractie is het eens met de PvdA die streeft naar het te ontruimen pand, een vrijwillige fonds verzekering in (foto anp» afgeslankte vorm. Dit blijkt uit de inbreng van de fractie voor het eindverslag van de wetsvoorstel len. Het kabinet wil van de vrijwillige verzekering af, omdat de kosten er van te hoog worden. De verzeke- ringsvorm is bedoeld voor r "1 die niet in loondienst zijn i QTCnrQ O \z^ /"YXTX^T* ynpi inkomen hebben onder de zieken- Cllu|Jl dCUY AF V CyJL (J XXXA^X fondsgrens (kleine zelfstandigen, X uitkeringsgerechtigden en sommi ge ambtenaren). DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal proberen de centrale organisaties Omdat de particuliere verzeke- van werkgevers ertoe te bewegen hun achterban alsnog voor te stellen raars jongeren een verzekering om de 5e mei als doorbetaalde vrije dag te laten gelden. Premier Lubbers aanbieden tegen aantrekkelijker zal samen met minister De Koning (sociale zaken) bekijken welke „signa- premies dreigen de fondsen te bly- len" het kabinet op dit punt kan afgeven. ven Z1tten met de groep mensen Lubbers deed deze toezegging gisteren als minister van algemene za- e®n verhoogd risico (vooral ou- ken tijdens de behandeling van zijn begroting. De Kamer hamert al jaren deren). Het kabinet wil een be- op de noodzaak van een algemene vrije dag op de 5e mei. Het kabinet Per^ deel Yai} de vrijwillig verze- onderschrijft die wens. Het heeft vorig jaar een klemmend beroep gedaan ,.rd^n overbrengen in de ver- op de centrale organisaties van werkgevers en werknemers hun achter- Phcnte fondsverzekering en de ban aan te bevelen een en ander te regelen in het cao-overleg. De bonden overige (ongeveer 800.000 mensen) hebben gehoor gegeven aan die oproep. De werkgevers wijzen een een- overhevelen naar de particuliere trale aanbeveling af, gezien de kosten die voor hun leden aan een doorbe- markt. taalde vrije dag verbonden kunnen zijn. 'OprriakWpIn Wp wroa' Lubbers is het niet eens met de sombere visie van de PvdA'er Alders, vremdKKeiljKSie weg die stelde dat de oproep van het kabinet weinig heeft uitgericht. De werk- Het CDA heeft twijfel over de gevers verzetten zich niet tegen eventuele afspraken in afzonderlijke ca- stelling van staatssecretaris Van o's en daarom kan er een basis worden gevonden om de vrije dag er door der Reyden (volksgezondheid) dat te krijgen, aldus Lubbers. met handhaving van de vrijwillige Staatssecretaris Van der Reijden: alternatieven niet afgewezen. (foto ANP) verzekering de samenhang in het nieuwe stelsel zou worden door broken. De staatssecretaris wijst alternatieven voor de vrijwillige verzekering niet af, maar wil die pas in een later stadium van de stelselwijziging bestuderen. Het CDA zegt echter niet overtuigd te zijn van Van der Reijdens argu menten om de ingediende wets voorstellen onverkort te handha ven. „De loutere opheffing van het vrijwillige fonds is de gemakkelijk ste weg die de knelpunten eerder verschuift dan wegneemt", zo meent het CDA. De fractie wil dan ook dat het kabinet met de zieken fondsen en een aantal adviesorga nen gaat overleggen om te komen tot een 'afgeslankte' vrijwillige ver zekering. De fondsen hebben laten weten dat de vrijwillige verzeke ring kan blijven voortbestaan, als een beperkte groep (onder anderen mensen met een bijstandsuitke ring) verplicht worden verzekerd. Daarnaast zou er een maximum moeten worden gesteld aan de leef tijdstoeslagen en -kortingen in de particuliere sector. De PvdA noemt het voorstel tot opheffing van de vrijwillige verze kering 'onverteerbaar'. De sociaal democraten kondigen wijzigings voorstellen aan om te komen tot de door de ziekenfondsen beoogde af slanking van deze verzekerings- Particulier Overigens hebben de particulie re ziektekostenverzekeraars de be wering tegengesproken dat zij de afgelopen jaren vooral jonge verze kerden zouden hebben aangetrok ken. De laatste vijf jaar is het aantal 60-plussers in de particuliere ver zekering met 13 procent toegeno men. In de bevolking groeide deze groep met slechts zes procent en bij de ziekenfondsen met vijf pro cent. Het aantal jongeren tussen de twintig en veertig jaar steeg in die vijf jaar zowel in de particuliere verzekering als bij de ziekenfond sen met vijf procent. Dat staat in

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5