Onbegonnen Werk actief in vrlle lijd 'Leiden Leeft' gaat door, maar op beperkter schaal Touwtrekken om kraakpand: een spel van list en bedrog Restauratie van de Bethlehemskerk kan PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 Leidse kroniek door John Kroon Maar honderd ondernemers sluiten zich bij organisatie aan LEIDEN - De ondernemers vereniging 'Leiden Leeft' heeft haar grote ambities laten va ren. Pogingen om een groot deel van de naar schatting 1400 ondernemers in de Leidse bin nenstad achter zich te krijgen, zijn niet geslaagd. In de ruim anderhalf jaar dat de vereni ging bestaat, hebben 'slechts' ongeveer 100 mensen - voorna melijk winkeliers - zich bij 'Leiden Leeft' aangesloten. door Wim Wegman Daardoor is het budget dat de vereniging beschikbaar heeft voor activiteiten om Leiden te promoten, kleiner dan aanvan kelijk was gehoopt. Voor het bestuur van de vereni ging is dit echter geen reden een punt te zetten achter 'Leiden Leeft'. Bestuurslid L. Palm: "We hebben de afgelopen tijd toch een aantal van onze doelstellingen be reikt. 'Leiden Leeft' is een prima overlegplatform gebleken voor bij voorbeeld de winkeliersverenigin gen van de Breestraat, de Haarlem merstraat en de Nieuwe Rijn". "Daarnaast hebben we leuke ac ties gehouden", vervolgt hij. We hebben bijvoorbeeld een Sin terklaas-intocht gehouden, een Kerstman ingehuurd, allerlei oude auto's door het centrum laten rij den en tijdens de Lakenfeesten in het centrum bloembakken neerge zet. Het geld dat we van de leden - en eventueel de gemeente - krij gen, wordt voor 95 procent aan dit soort zaken uitgegeven. Als we er mee ophouden, worden deze acties niet meer gehouden. Dat zou toch zonde zijn. Daarom moeten we doorgaan, zij het met een beperk ter budget dan we aanvankelijk hoopten", vindt Palm. Maandag houdt de vereniging een algemene ledenvergadering. Daarin komt onder meer de toe komst van 'Leiden Leeft' ter spra ke. Het bestuur verwacht dat de le den het voortbestaan van de ver eniging zullen ondersteunen. Uit de woorden van voorzitter A. Verberg, bestuurslid Van Cleef en Palm blijkt overigens dat de opzet van de vereniging het afgelopen jaar veranderd is. Eerst was het de bedoeling dat de vereniging behal ve promotie-activiteiten, ook aller lei activiteiten ging ontplooien om de belangen van de ondernemers te behartigen. Zo was het de opzet dat de vereniging een directe ge sprekspartner voor de gemeente Leiden zou zijn. 'Leiden Leeft' verzorgt, zoals ge zegd, nog steeds promotie. De be langenbehartiging is nu echter on dergebracht bij de KNOV Vereni- gingenraad. Dat is een orgaan waarbij Leiden Leeft' zich dit jaar heeft aangesloten, naar het bestuur van de vereniging pas nu bekend maakt. Het voordeel van de KNOV is dat deze - landelijke - organisa tie veel kennis in huis heeft over de meest uiteenlopende zaken. Ken nis waarmee de Leidse onderne mers hun voordeel kunnen doen. De KNOV is trouwens een ge sprekspartner van de gemeente Leiden. Deze organisatie maakt sa men met de FNV deel uit van het Leids Economisch Overleg (LEO). Dat is een orgaan waarin gemeente en werkgevers en werknemers eco nomische ontwikkelingen in Lei den bespreken. Denktank Volgens Palm is nu voor de ge meente een betrekkelijk duidelijk beeld ontstaan. 'Leiden Leeft' ver zorgt de promotionele activiteiten, daarbij geholpen door de groep 'Leiden promotion' (een 'denk tank' van Leidse 'prominenten' die acties bedenken en voorbereiden). Via de KNOV Verenigingenraad wordt het standpunt van de bij 'Leiden Leeft' aangesloten winke liers over verschillende zaken ver woord. Palm stelt dat de aanslui ting bij de KNOV niet zonder pro blemen tot stand is gekomen. Bin nen 'Leiden Leeft' zijn de nodige discussies gevoerd voordat het ook inderdaad zo ver was. Overigens is er in Leiden nog een organisatie werkzaam die voor de belangen van onder anderen de on dernemers opkomt: de stichting Leidse Binnenstad (SLB). 'Leiden Leeft' heeft het recht om twee mensen af te vaardigen naar het bestuur van deze stichting. Van dat recht wordt echter geen gebruik gemaakt. Palm: "Wij vinden'dat de SLB te 'breed' van samenstelling is. Be halve ondernemers, zijn bijvoor beeld ook de NZH, de Kamer van Koophandel en het Hoogheem raadschap van Rijnland erin verte genwoordigd. Die kunnen over be paalde zaken heel uiteenlopend denken. Als de stichting namens die verschillende groepen met de gemeente over een onderwerp wil praten, is het geen eenvoudige zaak om die groepen op één lijn te krijgen. De belangen van de win keliers raakten dan wel eens on dergesneeuwd". Beschadigen "Het KNOV is wat dat betreft voor ons een meer voor de hand liggende organisatie", gaat hij ver der. "Het KNOV is een verbond van ondernemers en denkt over veel zaken precies hetzelfde als wij". De bestuursleden van 'Leiden Leeft' willen niet zo ver gaan om te zeggen dat de SLB voor de winke liers in de binnenstad een nuttelo ze organisatie is. "Als mensen zich enthousiast voor allerlei dingen willen inzetten, wie zijn wij dan om hen tegen te houden?", stelt Palm. Overigens heeft 'Leiden Leeft' haar samenwerking met het KNOV en het niet opvullen van de bestuurszetels bij de SLB pas nu bekend gemaakt om deze stichting niet te 'beschadigen'. De stichting heeft de afgelopen tijd een conflict gehad met de gemeente Leiden over haar subsidieaanvraag. Voorzitter R. van Leeuwen van de SLB ontkent dat de twee zetels van 'Leiden Leeft' niet zijn opge vuld. "Dat is wel degelijk gebeurd en een van hun vertegenwoordi gers is zelfs bijzonder actief in de stichting". Hij verklaart deze be wering aan de orde te stellen tij dens een gesprek dat hij dinsdag heeft met 'Leiden Leeft'. "Volgens mij bewijst het echter dat deze or ganisatie als los zand aan elkaar hangt", aldus Van Leeuwen. LEIDEN - Het Kantorenhuis aan de Schipholweg heeft deze week het hoogste punt bereikt. Daarmee is de bouw van dit kantoorpand pre cies op schema. Het is het eerste kantoorpand dat rond het Schut tersveld verrijst. Het gebouw wordt naar verwachting april volgend jaar opgeleverd. Als het gereed is, zal het onder meer onderdak bieden aan de uitzendor ganisatie Manpower. Dit bureau is nu nog ondergebracht in de Dief- steeg in de Leidse binnenstad. Ook het aannemersbedrijf IBB-Kondor. dat het'Kantorenhuis bouwt en nu nog is gevestigd aan de Hoge Mors- wegzal er kantoorruimte huren. Voor de resterende ruimte wordt nog onderhandeld met andere ge gadigden. (foto Holvast) Pop De Katwijkse beatgroep 'Les Zazous' treedt morgenavond om half tien op in café Aniba. Zon dagmiddag om vijf uur treedt de groep op in café Uyl van Hoog land. Popdichters De twee Haagse popdichters Adriaan Bontebal en Erik Lind ner treden morgenavond op in het zoldercafé van het LVC. Lind ner wordt daarbij begeleid door Richard Wat op basgitaar. Kledingbeurs De missiewerkgroep van de Leonardus-parochie houdt mor gen van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags een gecombi neerde rommelmarkt en kleding beurs in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. De opbrengst is bestemd voor broeder C. Kruit wagen, die in voormalig Nieuw- Guinea werkt. Bingo In buurthuis 'Op eigen wieken' aan het Valkenpad 2 wordt mor genavond de eerste bingo van dit seizoen gehouden. Disco Discotheek 'Every Times' ver zorgt morgenavond een disco avond in buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23. Om acht uur is de disco toegankelijk voor jongeren van 12 tot 16 jaar. om tien uur voor jongeren ouder dan 16 jaar. Pop De Katwijkse formatie 'Atomic Steel' treedt morgenavond met ei gen repertoire op in het har- drock-café van 'Het Breehuis' aan de Breestraat 19. De deur gaat om acht uur open. Pasjes kunnen vanaf deze avond wor den gekocht. Zijlloop Zwem- en polovereniging 'De Zijl-L.G.B.' houdt zondag vanaf elf uur 's ochtends een Zijlloop. Er wordt gelopen over afstanden van 5, 10 en 21 kilometer. De in schrijving is om kwart over tien bij het clubhuis de 'Waterkeet', yiaast het zwembad 'De Zijl' aan de Paramaribostraat. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar bij H. Cor- pel (071 - 212312) of bij H. Geerts- ma (071 - 216107) Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad wordt mor genavond weer een bingo-avond gehouden, de eerste van dit sei- Jazzgymnastiek De Christelijke Gymnastiek Vereniging 'Jahn' heeft haar jazzlessen uitgebreid, zowel de lessen voor jongeren als die voor ouderen. Vanaf maandag 28 ok tober wordt er wekelijks lesgege ven in de zaal aan de Bloem fonteinstraat (direct achter het belastingkantoor aan het Sta tionsplein). Tijden: 19.00 - 20.00 uur, meisjes en jongens 10-13 jaar, 20.00 - 21.00, dames en he ren vanaf veertien jaar. Ook op donderdagavond worden er les sen verzorgd. Plaats van hande ling is dan het gymnastieklokaal van school 'De Manse' aan de Hoflaan bij de Telderskade. Na dere informatie wordt telefonisch verstrekt: 763061. 133304 215995 of 894489. Manifestatie Het Nicaraguakomitee Leiden houdt op zaterdag 26 oktober een grote manifestatie in de Hoog landse Kerk. De manifestatie vormt een onderdeel van de ak- tieweek 'Water voor Juigalpa'. Doel van de aktie is onder meer het inzamelen van geld voor een waterleidingsprojekt in Juigal pa. De manifestatie zal om elf uur s morgens beginnen. Er tre den diverse muziekgroepen op waaronder een Chileens duo als mede een uit vijftien personen.be- staande panfluitgroep). Verder is er een poppentheater "en uiter aard zal ook door middel van tentoonstellingen en videofilms informatie worden gegeven over Nicaragua en over het drinkwa terproject". Kruisraket Het Leids platform 'Kruisra ketten Nee' roept iedereen op om op 26 oktober mee te gaan naar de manifestatie en demonstratie in Den Haag. De miljoenen opge haalde handtekeningen, uit Lei den 25.000, worden daar aange boden aan premier Lubbers en de voorzitters van de Eerste en Tweede kamer. Om 11.00 uur ver zamelen voor het station in Lei den. Politie neemt tv in beslag LEIDEN - Na ernstige klachten over geluidsoverlast heeft de Leid se politie gisteravond de woning betreden van een 60-jarige man uit Leiden, die te diep in het glaasje had gekeken en de volumeknop van zijn TV-toestel had openge draaid. De man, die vaker geluidsover last had veroorzaakt, is naar het bureau gebracht. Hij mocht van ochtend om half zeven weer naar huis gaan. Het TV-toestel is in be slag genomen. Bijdrage Ruud Paauw tuur voor de Tweede Kamer dan laat je dat de plaatselijke afde ling weten. Die persoon komt dan op een lijst te staan, of-ie wil of niet. Veel stelt dat nog niet voor, want dat is pas het begin van de lange weg naar de definitieve se lectie. Zo'n eerste lijst is dan ook niet meer dan een soort populariteits poll van de plaatselijke afdeling. Wie zijn er in de afdeling Lei den nu naar voren geschoven voor een kamerzetel? Wat opvalt is dat er zich nogal wat (ex-)voorzitters van wat- dan-ook onder de kandidaten be vinden: Dankert (oud-voorzitter Europees parlement), Dolman (voorzitter Tweede Kamer), Mar cel van Dam (voorzitter van de stichting Marcel van Dam Voor uit), Grewel (oud-voorzitter Am sterdamse universiteitsraad), Meijer (oud-voorzitter gemeente- raadsfractie PvdA), Van Rij oud-partijvoorzitter PvdA-Lei- den, voorzitter Leidse Woning Stichting), Schroder (oud-voor zitter Rooie Vrouwen), Wies Tes- selaar voorzitter Telefonische Hulpdienst), Eikerbout (oud-par tijvoorzitter PvdA-Leiden) Waal (voorzitter gemeenteraad Deven ter; hij zal zeker niet naar het Binnenhof willen zo lang hij ook Deventer niet heeft volgeplempt met paaltjes) en Wiersma (partij voorzitter PvdA-Leiden). Voorzitter - uw weg leidt naar Den Haag. Tussen al deze corypheeën be vinden zich dan verder nog wet houder Henriette van Dongen en de raadsleden Boot en Snelders. Eens kijken welke plaatselijke prominenten ontbreken. Wél mevrouw Tesselaar dus op de lijst, maar niet de heer (wet houder) Tesselaar. Héél merk waardig. Hoewel... de goede kan ten van sommige mannen zitten juist in hun vrouw. Voorts géén wethouder Peters, géén wethou der Bordewijk en geen fractielei der Marietje van der Molenzelfs niet eens mevrouw Peters, me vrouw Bordewijk en meneer Van der Molen. Dat moet hard aangekomen zijn in die gezinnen. Liggen ze minder goed in de partij dan ze zelf aannemen? Het is onduide lijk, maar het geeft in elk geval te dénken. Brill List en bedrog. Met deze twee woorden zijn de perikelen rond het gekraakte pand aan de Oude Rijn, de voormalige drukkerij van Brill, het best gekenmerkt. List en bedrog? Als daar geen juristen bij betrokken zijn. Welnu. Mr. Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit zegt tegen de uni versiteitsraad over een vergun ning te beschikken voor de bouw van een muur naast het pand van Brill. Een paar dagen later blijkt dat niet waar te zijn. Het college van bestuur ontkent wekenlang contact met de kra kers te Hebben gehad. Vorige week zaterdag maakte deze krant melding van een bandop name met een opmerkelijk ge sprek tussen universiteitsbe stuurder Koornstra en de kra kers. (Koornstra, gepokt en ge mazeld in de wielersportzal toch niet gedacht hebben dat je ook met krakers combines kunt slui ten?) In zijn eis in het kort geding te gen de krakers stelt de advocaat mr. Spreij namens de universi teit dat zij zich met olielampjes bedienen en dat er daarom spra ke is van een brandgevaarlijke situatie. Terwijl dezelfde univer siteit als eigenares van het ge bouw het energiebedrijf Rijn land verbiedt het pand aan te sluiten op gas en elektriciteit. De krakers, onder wie enkele studenten rechten, bedenken met hun advocaat, mr. Visser, een truc om zogenaamd aan het von nis van de Haagse rechtbank te voldoen. De rechter had uitge sproken dat zij het gebouw van Brill moesten ontruimen. Welnu, redeneerden de krakers vorige week vrijdag, dan gaan we er uit en kraken het pand opnieuw. Want dat is niet officieel verbo den. Of het 'herbetreden' (wat een prachtig woord in plaats van kraken) in strijd is met de letter van het vonnis staat te bezien, het is in elk geval strijdig met de be doeling van de rechterlijke uit spraak. De burgemeester van Leiden, mr. Goekoop (hij studeerde rech ten aan de Leidse universiteit), zegt geen politiemacht op de been te kunnen brengen om het kraak pand aanstaande maandag (28 oktober) te kunnen ontruimen. Komt de ontruiming dan zo on verwacht? Welnee, de uitspraak van de rechtbank dateert al van 1 oktober. Binnen tien dagen moesten de krakers het gebouw verlaten. Het gemeentebestuur van Lei den heeft een ruime ervaring met gekraakte gemeentepanden. Nog nooit werd krakers tevoren ver teld dat zij wellicht gemeente garantie zouden kunnen krijgen, als zij het pand zouden kopen. Nu is er een gebouw van de uni versiteit gekraakt en nog nooit heeft de gemeente zoveel moeite gedaan om een kraakpand niét te ontruimen. Geen wonder, want de krakers die er bij Brill zouden worden uitgezet, hebben onge- de boules tegen elkaar, de nei ging onderdrukkend de ballen naar eikaars hersens te smijten. Uiteindelijk kan er maar één winnaar zijn. Brill, wiens naam nog nooit zoveel in de belangstel ling heeft gestaan, kan van alle kuiperijen, leugens en chicanes een prachtig werkje drukken. Verplichte leerstof voor studen ten van de juridische faculteit. Ruzie Leiden heet een moderne stad te zijn, maar af en toe gaat het hier nog toe alsof men onwetend is van het bestaan van papier en schrijfmachine. Neem nou die ruzie tussen het energiebedrijf Rijnland en de ge meente over de hoogte van het jaarlijkse onderhoudsbudget voor de straatverlichting. (De lantaarns zijn eigendom van de gemeente, maar het onderhoud is in handen gelegd van Rijnland In 1982 draaide de gemeente het budget terug van een miljoen naar 850.000 gulden. ver voor de Kaninefaten ons land binnenkwamen. En is nog altijd overminderd van kracht. Zo ook nu. Rijnland meende dat de be zuiniging eenmalig was, maar de gemeente zag het als iets blij vends. In 1983 was het een goed koop onderhoudsjaar, derhalve geen problemen, maar over 1984 wordt er touwgetrokken om een bedrag van 160.000 gulden. Een hele leuke rol in dit conflict speelt ambtenaar Verplancke van de afdeling openbare werken van de gemeente. Hij vindt dat de directie van Rijn land zelf wel had kunnen begrij pen dat de inkrimping van het onderhoudsbudget niet van tijde lijke aard was, gezien het grote aantal bezuinigingen waarvoor de gemeente zich de afgelopen ja ren geplaatst zag. "Ik vind het niet voor de hand liggen dat men denkt na een jaartje bezuinigen op de oude voet verder te kunnen gaan". Zo ver is het dus al gekomen bij de gemeente: sommige dingen twijfeld een volgend leeg gebouw al op het oog. En de gemeente moet maar afwachten of zij dan niet weer de ongemakkelijke po sitie van eigenares bekleedt. Kortom: een algemeen gespeeld spel van list en bedrog in de ge daanten van een juridische en politieke trucs, toegepast door enerzijds arrogant over hun ei gen leugens heenschreeuwende universiteitsbestuurders, en an derzijds gemeentebestuurders die een aan hypocrisie grenzende mildheid aan de dag leggen voor krakers in andermans pand. Daartussendoor spelen universi- teits- en gemeentebestuur nog gistermiddag) een partijtje jeu Werd het energiebedrijf daar van op de normale wijze, dus schriftelijk, op de hoogte gesteld Nee. De boodschap is alleen mon deling doorgegeven; verder heeft Rijnland het besluit uit de ge meenteraadsstukken gehaald. Het barst in het stadhuis en stadsbouwhuis van de ambtena ren die tot de nok toe gediplo meerd zijn in het formeel afhan delen van zaken, maar een ge woon briefie waarin een raads besluit, wordt bekendgemaakt en toegelicht - nee, dat was te veel gevraagd. Het mondeling doorgeven van iets leidt meestal tot misverstan den. Die kennis dateert al van moet je, gelijk het geloof, Rijnland, toch ook een fabriek van overheidsdienaren, ge draagt zich in deze affaire ook wat raadselachtig. Wel hóren dat er bezuinigd moet worden, maar kennelijk weer niet geïnteres seerd genoeg om de gemeente schriftelijk even te vragen wat men nu precies heeft besloten en op wélke posten het onderhoud dan wel wat minder kan. Uit het verdere verhaal over deze zaak in de krant van zater dag kun je concluderen dat aller lei kwesties rond het onderhoud die al lang geregeld hadden moe ten zijn nog altijd niet geregeld Dit speelde zich vorige week vrijdag op de Oude Rijn af. De krakers van Brill 'ontruimden' het gebouw en sjouwden daarna hun hele han del weer naar binnen. zijn. Gemeente en energiebedrijf zitten naar elkaar te koekeloeren als willoze kanariepieten. Wat zou dat nou toch zijn, die onwil tot schriftelijk communice- Uit recent onderzoek is geble ken dat de taalvaardigheid van scholieren uitermate bedroevend is; al eerder was vastgesteld dat zelfs academici maar al te vaak uitglijden bij zelfs de meest een voudige sollicitatiebrief. Welnu, je krijgt uit dit conflict de indruk dat die generatie nu ook tot de overheidsgelederen is doorgedrongen. Niks brieven schrijven. Te moeilijk, te lastig. Je moet het verdulleme nou ge woon maar begrijpen. Populariteit Als je bij de PvdA vindt dat een partijgenoot moet worden voorgedragen voor een kandida- LEIDEN - Het licht staat voor de restauratie van de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt compleet op groen. De raadscommissie voor fi nanciën is er gisteravond unaniem mee akkoord gegaan dat de ge meente 250.000 gulden bijdraagt aan de restauratie. Aanvankelijk vonden de com missieleden van CDA, WD en PSP/PPR de gemeentelijke bijdra ge te hoog: een kwart miljoen op een totaal bedrag van ruim 1,3 mil- Presentatie PTT voor bedrijven een groot succes LEIDEN - De bedrijfspresentatie van de PTT, gisteren in het post kantoor aan de Schipholweg, is een groot succes geworden. Direc teur B.W.M. Zweekhorst van het Leidse postkantoor was bijzonder tevreden over de belangstelling. In totaal hebben ongeveer 150 bedrij ven de bedrijfspresentatie bezocht. De presentatie was bedoeld voor bedrijven uit Leiden en de Leidse regio. De PTT toonde er een aantal nieuwe produkten en dienstverle ningen van het postbedrijf. Zaken waar niet iedereen het bestaan van weet, aldus Zweekhorst. Door middel van stands probeer de de PTT meer tekst en uitleg te geven over zaken als faxpost, auto matisch verwerkbare post, casset- tepost, pakket- en boerderijenpost en prepostaal werk (het voor ver zending gereedmaken van hoe veelheden poststukken). Als het aan Zweekhorst ligt, wordt de bedrijfspresentatie her haald. "Maar we moeten zoiets niet elk jaar doen. Dat zou wat te veel van het goede zijn. Misschien eens in de drie, vier jaar", aldus de post kantoor-directeur. joen gulden. Gisteravond bleek echter toch dat het belang van de restauratie voor hen zwaarder weegt dan de omvang van het ge meentelijke aandeel erin. "Ik blijf het bedrag te hoog vin den, maar u krijgt van mij het voor deel van de twijfel", zei WD-er Van der Nat tegen de financiële PvdA-wethouder Bordewijk. CDA-raadslid Kranenburg stelde, evenals Snelders (D'66) en even eens licht morrend, te denken dat de gemeente het risico maar moet Van de zijde van de PvdA was geen kritiek te beluisteren. PSP/ PPR-raadslid Van Lint had dat on getwijfeld heel anders gedaan, wa re het niet dat deze gisteravond niet aanwezig was. Voor Van Lint mag de hele Bethlehemskerk des noods in elkaar storten. Maandag 28 oktober moeten de werkzaamheden voor de restaura tie beginnen. Volgens plan zit de klus er eind mei 1986 op. De kerk is eigendom van de Stichting Johan Maasbach Wereld Zending. Beestachtig LEIDEN - Een geit en een kat heb ben gisteren de ruzies met de ver tegenwoordigers van twee andere diersoorten niet overleefd. Bij een hooglopende ruzie tussen een paard en de geit. die in een wei land bij het J. Urlusplantsoen graasden, werd de geit gisteroch tend dodelijk getroffen door de hoef van het paard. De twee eige naars regelden ter plekke de finan ciële schade. Een kat werd gistermiddag in de Lopsenstraat doodgebeten door een hond. Van wie de hond is, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4