Steeds 'Zo n kort geding nog nooit vertoond' 'Moordenaar Juffermans vriendeli jke man' 'Minibus biedt geen oplossing' Belediging over vriendin werd studentenpastor fataal Goekoop houdt datum ontruiming geheim Boekje met verbeterde fietsroutes VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - Als een zeer vriendelijke en vooral beleef de man schilderde advocaat mr. Jansen gisteren voor de Haagse rechtbank zijn 38-jarige cliënt die terechtstond voor de moord op de 36-jarige Leidse jongerenpastor B. J. Juffermans in december vorig jaar. „Ook in de rapporten die over hem zijn uitgebracht wordt hij zo omschreven", aldus de raadsman. Mr. Jansen vond het primaire zijn cliënt ten laste gelegde, moord, niet bewezen en hield het op dood slag. De raadsman achtte de stra feis van de officier van justitie mr. Klopper, twaalf jaar cel, dan ook veel te hoog en dacht aan vijf of zes jaar. „Mijn cliënt wilde van Juffer- mans slechts weten of de beledi- ging juist was die deze zyn vrien din een half jaar daarvoor had toe gevoegd. Daarom heeft hij Juffer mans met het pistool bedreigd". De verdachte had over de aard van de belediging niemand nog willen vertellen en mr. Jansen had eerst kort voor de zitting begrepen dat die het seksuele verleden van de vriendin van zijn cliënt betrof. De in Turkije geboren verdachte had tevoren kost wat kost gewei gerd hierover een uitspraak te doen. „Het is ongelooflijk, maar hij vindt dat je over dergelijke zaken niet praat. Niet tegenover de vrien din zelf en helemaal niet in het openbaar", aldus mr. Jansen. Maar die belediging, die overi gens volgens mensen die haar had den gehoord naar Nederlandse be grippen helemaal zo erg niet was, had de verdachte een half jaar par ten gespeeld. „Psychisch ben ik daarvan in de war geraakt", zo gaf hij ter zitting toe. Uiteindelijk had die hem ertoe gedreven de zeer po pulaire jongerenpastor onder valse naam op te bellen en met hem een afspraak te maken op diens kamer aan de De Sitterlaan in Leiden. Zijn bedoeling was om achter de ware aard van de belediging te ko men en, mocht het gevreesde waar zijn, dan zou de verdachte zichzelf van het leven beroven. De voormalige Leidse rijschool houder deed rechtbankpresident mevrouw mr. Koningsveld voor hoe hij Juffermans al dreigend de loop van het pistool op de eigen slaap had voorgehouden om hem te tonen dat zijn zelfmoordplan hem ernst was. Maar hij had het la tere slachtoffer ook met het wapen gedreigd. „Is het waar wat je me hebt gezegd, of niet?", moet hij daarbij volgens zijn raadsman heb ben uitgeroepen. Uit een soort schrikreactie, omdat Juffermans een plotselinge beweging maakte, heeft hij deze toen viermaal be schoten. Toen hij daarna zag dat de jongerenpastor nog bewoog, heeft hij hem nog tweemaal in het hoofd geschoten. „Het is wel een beetje rare vraag, maar waarom heeft u daarna niet alsnog zelfmoord gepleegd?", vroeg mr. Koningsveld. Een duide lijk antwoord van de verdachte kwam er niet. „Misschien wel om dat ik zag hoe hij stierf', mompel de deze meer dan hij zei. Ook op haar vragen waarom hij zijn vrien din in de auto naar de De Sitterlaan had meegenomen en de automotor had laten draaien, kwam geen on dubbelzinnig antwoord. Hy wist het niet meer. In zijn pleidooi zou advocaat mr. Jansen later duidelijk maken dat zijn cliënt op het moment van het gebeuren al een maand achtereen onder invloed van sterke drank verkeerde. Een alcoholverslaving overigens waaraan de verdachte al 20 jaar lijdt. De psychiaters van het Utrechtse Pieter Baan-centrum, een observatiekliniek van justitie, hadden als gevolg daarvan ernstige geestelijke afwijkingen bij de man geconstateerd. De psychiaters zou den de rechtbank dan ook ter be schikking stelling van de regering (tbr) hebben voorgesteld indien de verdachte behandeling niet catego risch zou hebben afgewezen. Ook hierdoor achtte officier van justitie mr. Klopper de kans op recidive groot en eiste daarom de ook vol gens haar zware straf van twaalf jaar cel. „Als bescherming voor de maatschappij", verduidelijkte zij. De rechtbank doet 7 november uitspraak. LEIDEN - Nog steeds is niet bekend wanneer hèt kort geding tussen burgemeester Goekoop en de universiteit plaats heeft. Gezien het spoedseisende karakter verwacht de universiteit dat dit zeer snel zal zijn. De burgemeester betwijfelt dat ten sterkste. Hij vraagt zich af of de President van de Haagse rechtbank wel zo overtuigd zal zijn van het spoedeisende karakter. "Zo'n kort geding is in Nederland nog nooit eerder voorgeko men". Volgens drs. M. Koornstra, lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit, moet het recht zijn loop hebben. "Wy hebben een ontruimingsvonnis en daar moet hoe dan ook gehoor aan worden gegeven". Het college van bestuur van de universiteit liet gisteren weten een kort geding aan te spannen tegen burgemeester Goekoop. Zij wil daarmee bereiken dat de burge meester toch op maandag 28 okto ber het gekraakte pand aan de Ou de Rijn laat ontruimen. Alvorens de burgemeester gis termiddag de dagvaardiging op zijn bureau kreeg, was zijn corres pondentie wederom reeds verrijkt met een brief van de advocaat van de universiteit, mr. F.G. Sprey. Daarin vroeg Sprey of de burge meester bereid was op 28 oktober wil daarom een diepgaand onder- een PSP'er die WD-i zoek van de politie over alle kregen informatie rond de kraak- actie afwachten. Volgens de ge- Hij be doelde hiermee Cornelis Hierony- Goekoop. Op de vraag "welke belangen op meentelijke kraaknotitie uit 1981, het spel staan voor de universi- aldus Goekoop, heeft hij daar ook teit?", antwoordde hij kortaf: alle recht toe. "Omdat een verant- "Zonder muur kunnen wij het mu- woord onderzoek niet binnen en- seum niet overdragen kele dagen kon geschieden, heb ik nisterie besloten op 28 oktober geen assis-p tentie te verlenen". Wel heeft Goekoop aan Sprey la= ten weten een nieuwe gedragslijn te zullen volgen. "In tegenstelling uit de hand lopen van de kraak-; met de eerdere gedragslijn zal ik de tie alleen maar kan ontstaan, nieuwe ontruimingsdatum niet dat meer openbaar maken". Dit bete kent dat de deurwaarder zich Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur. Er heeft nog steeds geen juridische overdracht plaats gehad". Verder constateerde hij dat het gerechtelijk vonnis niet wordt uitgevoerd. "Er is geen en kel nieuw aspect aan de zaak. Die nmiddellijke inzet beschikbaar krakers zullen nooit de mogelijk- moet houden. Politieke stunt iee. Het kort geding ;en feit. Goekoop schrijft dat na zijn mis lukte bemiddelingsgesprek van 9 In de universitaire personeels- en ruimtebeleid vroe gen enkele leden gistermiddag aan Koornstra of het college zich niet hiermee bezorgd maakt over de verhouding universiteit/stad. "Zoveel rottig heid om een stom pandje". Koorn stra zei dat hij als burgerman die oktober zich een groot aantal ont- elke dag zijn krant leest wikkelingen heeft voorgedaan. Hij reactie zou hebben: "Het lijkt wel Forumdiscussie ENFB: heid hebben om het pand te kopen. De ene helft staat niet ingeschre ven als woningzoekende en de an dere helft is niet draagkrachtig ge noeg. Het zou alleen maar een poli tieke stunt zijn als de gemeente raad zou besluiten gemeentegaran tie te geven. Het zou mij persoon lijk verbazen als dat wel gebeur de", aldus Koornstra. Over de verhouding tussen het gemeentebestuur en het college van bestuur maakte Koornstra zich ook geen zorgen. "Op dat niveau hebben we geen ruzie. Straks spe len we weer samen 'jeu de boules". Zie Steeds van vandaag (red.) maal de ruiter die de draak Groenhazengracht. De poort werd enige tijd geleden herplaatst en wordt nu geschilderd. Met mineraalverf, die in de (zand)steen dringt, waardoor de aanblik natuurlijker lijkt. (foto's Wim Dijkman) Bromfietser bij botsing gewond LEIDEN - Een 22-jarige jongen uit Leiden is gistermorgen om half ne gen met een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden, nadat hij op de kruising van de Morsweg en de Dr. Lelylaan met zijn bromfiets in bot sing was gekomen met een 23-jari- ge Leidse automobiliste. De vrouw, die vanaf de Dr. Lely laan linksaf de Morsweg in reed, verleende geen voorrang aan de jongen, die rechtdoor reed op het fietspad van de Dr. Lelylaan. De brommer en de rechterkant van de auto raakten zwaar bescha digd. AANHOUDING - Twee Leide- naars van 27 en 29 jaar zijn gister avond door de Leidse politie aan gehouden op verdenking van dief stal van gereedschap en mate riaal uit een keet aan de Verver straat/Oude Herengracht eerder deze week. De twee mannen wor den vandaag verhoord. Gemeente zoekt naar oplossing voor Morsweg LEIDEN - De gemeente Leiden bezint zich op een oplossing voor de problematische verkeerssitua tie van de Morsweg, tussen de Rijnzichtbrug en de Dr. Lelylaan. De gemeente wil nog geen beslis sing nemen. Er zal eerst een zorg vuldige afweging van belangen moeten komen. De gemeente wil dit doen aan de hand van een en quête in de wyk. Medewerkers van de gemeente lijke directie verkeer en vervoer geven aanstaande maandag de be woners/winkeliers van de buurt tekst en uitleg over de verkeerssi tuatie nu en mogelijke oplossingen voor later. De bijeenkomst wordt belegd in verband met onder meer de toege nomen verkeersdruk in het deel van de wijk sinds de openstelling van de Churchillbrug en de Dr. Le- lylaanrqute. Over de Morsweg, die in het verleden als doorgaande route fun geerde, reden eerder zesduizend auto's per etmaal. Met de ingebuik- neming van de Churchillaan en de Dr. Lelylaan, nu de belangrijkste route, is dat getal aanmerkelijk af genomen. Maar tellingen wijzen uit dat de Morsweg nog steeds 2500 auto's per etmaal te verwerken krijgt. Te veel, vindt een aantal be woners van met name de Morsweg 2, het deel tussen Rijnzichtbrug en Lage Morsweg. De weg kan het verkeer met moeite verwerken. Al bij de definitieve herinrich ting van de Morsweg 2 heeft de ge meente te kennen gegeven de ver keerssituatie opnieuw te bezien om de verkeersdruk in te dammen. De bijeenkomst die de gemeente aanstaande maandagavond om acht uur houdt voor bewoners en omwonenden van de Morsweg heeft plaats in de aula van de Be- drijfs Technische School aan de Vondellaan. Daar worden ook de eerste enquête-formulieren uitge reikt. LEIDEN - Het gebruik van zoge heten minibussen in Leiden biedt nauwelijks een oplossing voor de overlast die het openbaar vervoer op sommige plaatsen veroorzaakt. Deze minibussen zijn bovendien economisch gezien oninteressant. Zelfs zouden ze de belangstelling voor het openbaar vervoer kunnen verminderen. Ir. D. Corzilius, hoofd ontwikkeling van de NZH, en D. Vossers van Rover, een belangen groep van reizigers van openbaar vervoer, lieten gisteren tijdens een forumdiscussie van de Echte Ne derlandse Fietsersbond (ENFB) weinig heel van de minibus. In ver schillende kringen leeft de gedach- LEIDEN - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) heeft ter ge legenheid van haar tienjarig be staan een boek samengesteld waar in tien routes zijn opgenomen langs 'gevaarlijke' punten die de afgelopen tien jaar zijn verbeterd. Een van die routes leidt door Lei den. De Leidse afdeling van de ENFB heeft hiervoor een aparte routebeschrijving uitgegeven. De fietsroute begint bij het sta tion in Leiden en voert via onder meer de Stationsweg, Haarlem merstraat, Hartebrugkerk, Bree- straat, Hogewoerd, Hooigracht, Admiraalsbrug, Hoge Rijndijk, Lammenschansplein, Herenstraat, Rapenburg, Rembrandtbrug naar het Schuttersveld. Overigens worden niet alle 'ver- keersgevaarlijke' punten die de af gelopen tien jaar in Leiden zijn ver beterd, tijdens de tocht aangedaan. De ENFB concludeert tevreden dat er teveel van die punten zijn om allemaal in de route op te ne- te om dergelijke kleine bussen in te zetten in de Leidse binnenstad. Het idee is dat daarmee de nadelen van de huidige bussen (stank- en lawaaioverlast en te groot voor de nauwe Leidse straten) kunnen worden ondervangen. NZH-man Corzilius ontkende niet dat de huidige bussen overlast veroorzaken. Al wordt er volgens hem alles aan gedaan die zo veel mogelijk binnen de perken te hou den. Overstappen Het nadeel van minibussen is dat er meer bussen moeten worden in gezet om toch hetzelfde aantal pas sagiers te vervoeren, verklaarde Corzilius gisteren. Aangezien een chauffeur van een minibus even veel zal verdienen als een chauf feur van een grote bus, stijgen de loonkosten en dus de totale kosten voor het openbaar vervoer. Daar komt nog bij dat door de grotere aantallen minibussen de overlast net zo groot blyft of zelfs groter wordt. De problemen worden evenmin opgelost als het aantal minibussen hetzelfde is als het huidige aantal 'normale' bussen. Vossers ver klaarde dat dan minder passagiers verzekerd zijn van een zitplaats. Hij voorspelde dat de belangstel ling voor het openbaar vervoer hierdoor zal afnemen. Corzilius wees nog op de 'unieke' samenstelling van het openbaar vervoer-net in de Leidse regio. Daarin rijden bussen vanuit de streek regelrecht naar het centrum van Leiden. Als er minibussen worden ingezet, moeten passagiers uit de normale streekbussen in Leiden overstappen. Corzilius ver klaarde dat wanneer mensen moe ten overstappen zij minder snel ge neigd zijn de bus te pakken. Wethouder Peters van verkeers zaken weerlegde de bezwaren van de NZH en Rover gisteren niet. Aan de andere kant voerde hij aan dat de grote NZH-bussen, vooral in de Breestraat, 'een zekere agressie opwekken'. De minibussen heb ben volgens hem 'psychologische' voordelen. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Molen De loterij ten bate van de Leidse standerdmolen 'De Put', die op het bolwerk bij de Rembrandt brug moet komen, loopt als een trein. Volgens de organisatoren zijn er van de 1000 loten sinds de start op 6 september al meer dan 800 verkocht. Een van de organi satoren, Reinout van Gulick, is van mening dat Leiden en omge ving nu rijp is voor de loterij: "Je hoeft maar te schudden aan de boom en de inschrijvers vallen eruit". Volgens hem staat de tele foon vooral de laatste dagen roodgloeiend. "Het is nu nog maar een klein rukje naar de 1000". De loten kosten 150 gulden per stuk en kunnen in een termijn van tien maanden worden be taald. Een rekensommetje levert dan een bedrag van anderhalve ton op als bijdrage voor de mo len. Maar daar gaan de kosten van de prijzen, 60.000 gulden, nog vanaf. De kosten voor her bouw van molen 'De Put' zijn ge raamd op 375.000 gulden. Dus er blijft nog een lieve duit over, waar wordt die vandaan ge sleept? Een ton komt van een werkgelegenheidssubsidie. de gemeente draagt haar steentje bij uit het fonds voor de bovenwijk- se voorzieningen en het bedrijfs leven doet de rest. Met andere woorden: die molen komt er wel. Van Gulick: "Bij wijze van spre ken kan met de bouw worden be gonnen als het laatste lot ver kocht is". En aangezien er op het moment zo'n twintig loten per dag over de toonbank gaan, bete kent dat over tien dagen. Laten de Leidse notabelen dus hun val helm maar gereed houden. Er gaat geheid geheid worden. Make-up Make-up, kleurtjes op je gezicht doen, is al zo oud als de weg naar Kralingen. Het is niet voorbe houden aan westerlingen, want in de Derde Wereld wordt ook met 'make-up' gewerkt. Wie dit nog niet wist, kan het nog tot 1 november te weten komen in de Waag aan de Aalmarkt. Daar wordt eèn zogenaamd make-up- project gehouden, samengesteld door het Landelijk Ondersteu ningsinstituut Kunstzinnige Vorming in Utrecht. In eerste in stantie is het de bedoeling dat scholieren het project bezoeken, maar iedereen mag een kijkje ko men nemen. Op foto's wordt de geschiedenis van de make-up verteld, de gewoonten van Der de-Wereldvolkeren worden ge toond en het gebruik van make up in de reclame en in de theater wereld wordt in beeld gebracht. Verder is er een video te zien van een make-up-fabrikant, waarop een meisje "bij wie een gelijkenis met prinses Gracia niet te ont kennen valt" stap voor stap laat zien hoe je een goede make-up aanbrengt. Commentaar van scholieren hierop: "Als je dat doet, kom je helemaal niet meer op tijd op school". Zaterdag- en woensdagmiddag is een visagiste in de Waag aan wezig, die een staaltje van haar kunnen op vrijwillig(st)ers zal la ten zien. De expositie is dinsdags tot en met zaterdags open van tien tot vijf uur. Jeu de wat? (1) Al is voetbal dan oorlog, sport schijnt toch te verbroederen. Want leeft niet de Leidse Univer siteit op het ogenblik in verband met de door haar gewenste ont ruiming van het Brill-pand in staat van oorlog met B en W van Leiden, die de ontruiming liever uitgesteld zien? Gistermiddag bleek daar allemaal niets van. Op het Arsenaalplein, tussen Witte Singel en Groenhazen gracht in, werd het jeu de boules- terrein in gebruik genomen. Wie zich in deze sport heeft verdiept, weieens Frankrijk bezoekt en bovendien een snobistische in- links) en wethouder Peters (verkeer). Mr. K.J. Cath, voorzitter t Universiteit, (derde van links) kijkt minzaam toe. i het college van bestuur i slag heeft, noemt dat 'pétanque'. Want in Frankrijk, waar op elk zanderig dorpsplein de vaak wat oudere bevolking het jeu de bou- les-spel beoefent, wordt die term gebezigd. Om het Arsenaalplein, waar aan de nieuwe universiteitsge bouwen liggen, in te wijden, was gistermiddag een jeu de boules- wedstrijd georganiseerd. Tussen B en W van meiden en het Colle ge van Bestuur van de Leidse Universiteit. Nou wordt dat spel gespeeld met zware loden ballen die zo dicht mogelijk in de buurt van een klein balletje (de 'co- chon') onderhands moeten wor den gegooid, dus dat kon een ge zellige boel worden. In onze fan tasie zagen we burgemeester Goekoop al worden geveld door een directe 'boule' van voorzitter Cath van het College van Be stuur van de Leidse Universiteit. Of andersom. Maar niets van dat alles. Goe koop, zojuist verblijd met het be richt dat hij door de universiteit voor de rechter werd gedaagd om de ontruiming van Brill te be spoedigen, zei al zeer opgewekt: "Wij zijn niet boos hoor". En toen Cath arriveerde stapte hij spontaan op zijn uitdager af:. "Dag Kees". "Dag Cees", was het antwoord van Cath. En daarop kon het spel beginnen. De uni versiteitsbestuurderen bleken behendiger te zijn dan die van Leiden, maar daar ging het nou even niet om. Wat opviel was die ontspannen sfeer. En wie waren de toeschou wers? Juist, de alomtegenwoor dige krakers van het pand Brill. Met een inderhaast beschilderd spandoek: "Jeu de Brill". Waar halen die jongens het vandaan. Jeu de wat? (2) Het Arsenaalplein is trouwens niet alleen voor jeu de boules. En ook niet alleen voor Leidse nota belen. Het is voor iederen en voor elk spel, aldus een bericht van het gemeentelijke bureau voorlichting. Badminton, tennis, voetbal, hinkelen, het kan alle maal. "Het heeft op het eerste ge zicht wat weg van een zandbak. Schijn bedriegt echter. Als u het veld betreedt zult u merken dat het veel harder is dan u dacht. De verharding bestaat namelijk uit een mengsel van kleikorrels en zand, in vakjargon 'gebako' ge noemd (van gebakken korrels. Deze ondergrond is hard genoeg om een bal te laten stuiteren, maar ook veerkrachtig, zodat valpartijen niet noodlottig hóe ven te zijn. het veld is ook water- doorlatend. Dankzij een goede drainage eronder zullen er niet zo snel plassen op blijven staan", luidt de gemeentelijke aanbeve ling. Toch had wethouder Kuijers (maatschappelijk werk, welzijn en cultuur) meteen al kritiek. Hy meende de opmerking te moeten maken dat de grond te zacht was. Maar hij ging danook voor een kenner door. Als enige betrad hij het speelveld met zijn eigen jeu de boules-attributen. Of moeten we, in zyn geval, van pétanque- ballen spreken?

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3