Minister wenst actie Zuinig stoken succes Energjebesparingstrofeeën uitgereikt 'Aan omlegging Oude Rijn kleven te veel bezwaren Celstraffen voor bendeleden 1 1 VEGIN T;uin hoeft ia winter niet somber te zijn VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 ACTIE ZUINIG STOKEN 1 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Kantelen van gasmeters is gevaarlijk DEW HAAG - De Vereniging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland (VEGIN) wil dat justitie de Actiegroep Tegengas aanpakt. Deze actie groep begon een half jaar gele den in Amsterdam met het kan telen van gasmeters uit protest tegen de volgens hen te hoge gasprijs. De actiegroep kondig de deze week aan de acties tot het hele land uit te breiden. Als gevolg van het kantelen van de gasmeter functioneert het telwerk niet goed meer. De Vegin zegt tot nu toe weinig van de actie te hebben gemerkt. „Alleen in Amsterdam kennen wij enkele gevallen." De Vegin j waarschuwt dat niet alleen het j kantelen maar ook het oproe- pen daartoe strafbaar is. Bo vendien is het gevaarlijk want er kunnen lekkages ontstaan. Als de Oude Rijn is omgelegd langs de Planetensingel, zijn gezien de vele flatgebouwen bij een ernstige calamiteit niet zoveel risico's aanwezig, als wanneer de tankers door het centrum van Alphen blijven varen, vindt de streekcommissie Alphen aan den Rijn. (archieffoto wim Dijkman) Streekcommissie laakt gemis aan inspraak ALPHEN AAN DEN RIJN - De Streekcommissie Alphen aan den Rijn is niet te spreken over de ma nier waarop de inspraak voor de bevolking is geregeld omtrent de plannen voor de omlegging van de Oude Rijn. Binnen de gemeente hebben nog nooit gedetailleerde plannen ter visie gelegen. Een aan tal keren is gezegd dat nader on derzoek naar de vaarwegomleg ging wenselijk is om tot gedegen besluitvorming te komen, maar in middels heeft het gemeentebe stuur van Alphen al beslist dat de vaaromlegging door moet gaan. Veel streekbewoners hebben het idee dat van inspraak geen sprake meer zal zijn ofwel in een zo laat stadium komt dat reële invloed op de besluitvorming niet meer moge lijk is. De werkgroep 'signalering' van de streekcommissie, een van de tien streekcommissies in Zuid- Holland, heeft daarom maar het nota samengesteld, waarin kriti sche opmerkingen over de gevol gen van de vaaromlegging worden gemaakt. De nota is gestuurd naar de Provinciale Raad voor de Ruim telijke Ordening en naar de leden van de commissies ruimtelijke or dening, wegen en verkeer en finan ciën van Provinciale Staten, die volgende maand gezamenlijk de plannen voor de omlegging van de Oude Rijn in Alphen zullen bespre ken. De kritiek van de streekbewo ners spitst zich toe op het aantas ten van het recreatiegebied Zeger- sloot. Met vele miljoenen subsidie van rijk en provincie is rond de Ze gerplas een aantrekkelijk recrea tiegebied gemaakt. Als de beroeps vaart, waaronder dagelijks tankers met kerosine, een nieuwe route via het Aarkanaal, de Zegerplas en een nieuw kanaal langs de Planeten- singel krijgt, ontstaan weer nieuwe knelpunten, zo vreest de werk groep van de streekcommissie. Bo vendien dreigt de Zegerplas te ver vuilen, waardoor pootje baden, zwemmen en surfen minder aan trekkelijk, zo niet onmogelijk wor den. Verder wordt het 'rondje Ze gerplas' onaantrekkelijk. By de in gang by het Aarkanaal zou een pontveer komen, waar overtochts- geld moet worden betaald, hetgeen als belemmerend voor recreërende bezoekers wordt beschouwd. Schaatsen op de plas zal ook niet meer mogelijk zijn, omdat de route zo lang mogelijk ijsvrij zal worden gehouden. De draai Aarkanaal-Zegerplas wordt een gevaarlijk 'kruispunt' genoemd. Gevaarlijke punten in de huidige vaarroute bij Gouwsluis en Heimanswetering verdwijnen door de omlegging niet. De verwachting is verder dat als de bruggen op de nieuwe route een doorvaarthoogte van drie meter krijgen, het meren deel van de pleziervaart ook deze route kiest. Het gevaar voor aanva ringen blyft dan even groot als op de oude route, op de gevaarlijke 't- kruising' Aarkanaal-Zegerplas zelfs groter, denkt de werkgroep. Ook op de Zegerplas zijn gen tussen beroeps- en pleziervaart niet denkbeeldig. Ook vindt de werkgroep dat de gevolgen van een eventuele ont ploffing niet minder worden. Wel iswaar varen bij een nieuwe route de schepen niet meer door het cen trum van Alphen, maar wel langs de wijk Ridderveld I. De route voert langs verschillende flatge bouwen. "Het is zeer de vraag of in geval van een ontploffing daar minder slachtoffers te betreuren zullen zijn dan bij een calamiteit in het centrum", schrijft de werk groep. Volgens de werkgroep zou de ge meente het plan hebben om bij de vaarwegomlegging huizen langs de Rijn (Julianastraat en Raadhuis straat) op te kopen en af te breken om jachthavens en aanlegsteigers te kunnen bouwen. De centrum functie zal dan echter, vindt de werkgroep, sterk worden aange tast. Ten slotte vreest de werkgroep, dat het te graven kanaal niet water dicht kan worden gemaakt waar door bijvoorbeeld de woningen langs de Planetensingel met ernsti ge wateroverlast te kampen krij gen. De waterpeil op de nieuwe route zal beduidend lager zijn dan het peil in de Oude Rijn. De aanleg van een zeer zware kade zal nood zakelijk zijn, waarbij het de vraag is of met klei de route absoluut wa terdicht kan worden gemaakt, of dat bij voorbeeld een kostbare damwand nodig is. DEN HAAG/STREEK - De Haag se rechtbank heeft gisteren op één na de straffen van 12 maanden (waarvan 5 voorwaardelijk) tot 2,5 jaar cel overgenomen die twee we ken geleden waren geeist tegen zes bendeleden die in het bijzonder in de duin- en bollenstreek zo'n 80 in braken hebben gepleegd. Alleen het voorwaardelijke deel in de stra feis tegen een 20-jarige Hagenaar, 5 maanden cel, werd veranderd in 6 maanden. Hierdoor behoeft dit lid van de bende, onder andere be srokken bij diefstallen in een 'snackbar in Noord wijk, een bloe- menhal in Vogelenzang en een wegrestaurant in Sassenheim, van de 12 maanden waartoe hij is ver oordeeld er maar 6 in plaats van 7 uit te'zitten. De zwaarste straf betrof een 23- jarige inwoner van Lisse: 2 jaar en 6 maanden. Hij is betrokken ge weest bij zo'n 40 inbraken, waaron der een gewapende roofoverval op een benzinestation in Den Haag. Eveneens conform de eis van de of ficier van justitie werd een 23-jari- ge Hagenaar gevonnist: 21 maan den onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Hij was onder meer be trokken bij de gewapende overval op het Haagse benzinestation. Voor in totaal 35 inbraken, onder andere in het Boulevardhotel in Noordwijk, in een Noordwijks reis bureau en in een opleidingsinsti tuut in diezelfde gemeente, vonnis te de Haagse rechtbank een 22-jari- ge Noordwijker tot 18 maanden cel. Zijn advocaat had nog een al ternatieve straf voor hem bepleit, maar officier van justitie mr. Klop per, vond twee weken geleden dat ze dat voor zo'n groot aantal inbra ken tegenover de samenleving niet kon verantwoorden. Tot vyrtien maanden celstraf, voor 28 inbraken, werd een 21-jari ge Katwijker veroordeeld. Een 31- jarige inwoner van Noordwijk hoorde voor het plegen van dief stallen in onder meer een klooster in Vogelenzang, een kerk in Lisse, woningen in Noordwijkerhout en Noordwijk 15 maanden celstraf te gen zich uitspreken. Veel tuinen zien er in de wintermaanden wat somber uit. De bomen en struiken hebben hun blad verloren, de vogels laten zich wat minder zien, de natuur is in rust. Hoewel buiten zitten er in de wintermaanden niet bij is, verschaft een goed verzorgde tuin ook in de kou de tijd van het jaar veel genoegen. Negen van de tien tuinen zijn zodanig gesitueerd dat de eigenaar er vanuit zyn huis uitzicht op heeft. Volgens Jan de Rijk, bedrijfslei der van de dependance van de Coöperatieve Vereniging 'De Boskoopse Veiling' in Rijnsburg, zijn er voldoende mogelijkheden om de tuin ook in de winter aan trekkelijk te houden. De Rijk: "Het is nu de mooiste tijd om groenblijvende, winterharde planten in de grond te zetten. De planten zijn op dit moment het goedkoopst en de kans dat ze aanslaan en dus goed groeien is het grootst". By de aanleg van de tuin moet er volgens De Rijk op worden ge let dat voorin de lage en achterin de hoge planten worden neerge zet. De afgelopen jaren is het as sortiment groenblijvende en zelfs bloeiende planten enorm uitgebreid. Heel bekend is de winterheide (Erica), een lage plant met roze, paarse of witte bloemetjes. Laag zyn ook de dwergconiferen zoals Thuya Berkmani (geel), Junipërus Bluestar (blauw), en de dwerg- sparren Picea oktendorfii (groen). Iets verder achterin de tuin kunnen als 'groenblijvers' ver schillende Thuya- en Chaemacy- perus-soorten worden geplant. Kleur in de wintertuin brengen kan ook door struiken te planten die tot ver in de winter bessen dragen. De sneeuwbes (Perne- tyia) is inmiddels verkrijgbaar met witte, roze en rode besjes. De Cornus alba Siberia heeft in de wintermaanden felrode tak ken en draagt zomers een bont blad. Niet alleen kleurschakeringen, ook variatie in vorm brengt een tuin tot leven. Hiervoor kan de kronkelhazelaar, met zijn grillig gevormde takken, worden ge bruikt. Een broertje van de kron kelhazelaar, de toverhazelaar, kan worden gebruikt om vroeg in het vooijaar bloei in de tuin te krijgen. Deze bloeit in februari op kaal hout. Ook de forsythia en de Jasminum dragen in het prille vooijaar bloesem. Al met al zijn er mogelijkheden genoeg om de tuin ook in de win ter een fraaie aanblik te geven. De Rijk vertelt dat het eigenlijk het hele jaar door mogelijk is winterharde planten uit te zet ten: "Tegenwoordig worden vrij wel alle planten niet alleen in de volle grond, maar ook in potten geteeld. Daardoor kunnen het hele jaar door planten worden gekocht en geplant. Toch is dit de beste tijd om de tuin te veran deren. In de zomer is de kans erg groot dat de planten verdrogen. De tuinier moet dan veel meer aandacht aan de 'nieuwkomers' besteden". Coniferen, taxus, buxus en an dere groenblijvers kunnen op vrijwel elke grondsoort worden geteeld. De Rijk zegt dat het be langrijk is de grond luchtig te maken door er compost door heen te mengen. Een aparte be mesting vlak voor het uitplanten is dan niet meer nodig. De planten moeten in een ruim plantgat worden gezet. Is de kluit van de plant bijvoorbeeld 20 centimeter in doorsnede, dan doet de tuinier er verstandig aan het plantgat 40 centimeter te ma ken. De nieuwgevormde wortels vinden op die manier snel 'vaste grond onder de voeten'. Clusius De Stichting Voortgang heeft haar onderscheiding, de Clusius- sleutel, die jaarlijks wordt uitge reikt dit keer toegekend aan de bloemententoonstelling De Keu kenhof in Lisse. De Stichting Voortgang stelt zich ten doel bijzondere presta ties op het gebied van de tuin bouw te bevorderen en deze eventueel te bekronen. De Keu kenhof kreeg de onderscheiding voor het werk dat wordt verricht op het gebied van de ontwikke ling van bloembollen en bolbloe- Afgelopen vrijdag reikte de voorzitter van de Stichting Voortgang, H.J. Hylkema, de sleutel uit aan de voorzitter van de Raad van Beheer van Keu kenhof, drs. A.J. Berends. De Keukenhof is in de 36 jaar dat de tentoonstelling bestaat, uitgegroeid tot een 28 hectare grote tuin. Jaarlijks worden er tussen de zes en zeven miljoen bollen geplant. In het vroege voorjaar, als de bollen nog niet in bloei zijn, kunnen de bezoekers terecht in twee grote kassen met een totale oppervlakte van 5000 vierkante meter. Uien-actie Het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akker- bouwprodukten (NIVA) begint J. de Rijk: "Een tuin hoeft in de wintermaanden helemaal niet kaal en kleurloos te zijn", (foto wim Dijkman) de komende weken een actie om de Nederlandse ui onder de aan dacht van de consument te bren gen. Onder het motto 'De ui elke dag snipperdag' zullen de huis vrouwen en -mannen gewezen worden op de mogelijkheden die de ui op culinair gebied biedt. In de groentewinkels zullen folder tjes verkrijgbaar zijn met ver schillende recepten en toepas singsmogelijkheden. De gemiddelde Nederlander eet jaarlijks zes kilo uien. Door de promotie-actie wil het NIVA de consumptie verhogen. In Spanje wordt jaarlijks twintig ki lo van dit akkerbouwprodukt ge nuttigd dus een verhoging van de Nederlandse consumptie lijkt mogelijk. Greenpeace Het postorderbedrijf voor bloe men en planten Bakker Hille- gom bv verkoopt sinds kort mi ni-roosjes die de naam 'Green peace' dragen. Een deel van de opbrengst van roosjes komt ten goede aan de actiegroep Green peace. Volgens de directie van Bakker is de achtergrond van de ondersteunende actie het feit dat zowel Bakker als Greenpeace zich bezig houden met de natuur. Beiden próberen het milieubesef te vergroten. Het is volgens de directie nog te vroeg in het seizoen om een uitspraak te over de verkoop van het roosje. De mini-roosjes zyn ongeveer 20 centimeter hoog en hebben geelgroene bloemen. Bloembollen Het Israel Comité Nederland ver stuurt maandag 161.000 bloem bollen naar Israel ter verfraaiing van het openbaar groen in Jeru zalem. Het is voor de vijfde keer dat Nederlandse bollen aan Jeru zalem worden geschonken. Het comité tekent hiermee protest aan tegen het verplaatsen van de Nederlandse ambassade van Je ruzalem naar Tel Aviv, nu vijf jaar geleden. Door bloembollen te sturen wil het comité Jeruzalem toch nog 'iets van Nederlandse bodem' ge ven. De zending wordt maandag vanaf Schiphol verstuurd. Behal ve tulpebollen bevat de zending narcissen, freesia's en hyacin then in de kleuren rood, wit en blauw. Onderdekkers Verschillende wortelgewassen kunnen in de winter gewoon in de grond blijven zitten mits ze, door middel van een laagje stro of blad, tegen de vorst worden beschermd. Een voorbeeld van zo'n onderdekkersteelt is de teelt van waspeen. De wortels moeten worden ge rooid als ze rijp zyn en worden ontdaan van het blad. Daarna moeten de wortels worden opge- kuild. Hiertoe wordt een kuil in de grond gemaakt, de wortels er in en een laag aarde er bovenop. Naar behoefte kan dan met een riek een maaltje wortels worden opgespit. Deze manier van bezwaren heeft alleen succes op percelen met een niet te hoge waterstand. MONICA WESSELING 'Lezers Leidsch-Alphens Dagblad doe mee' DEN HAAG (GPD) - Minis ter Van Aardenne (econo mische zaken) schrijft bij het begin van de actie „Zui nig stoken" in de bij de Ge meenschappelijke Pers dienst (GPD) aangesloten bladen, een korte opwek king. De bewindsman be veelt in de hieronder afge drukte brief deze actie in het Leidsch-Alphens Dag blad van harte aan. "De oliecrisis van 1973-1974 en de ontwikkelingen in de jaren erna hebben ons geleerd hoe riskant het is te zeer afhankelijk te zijn van één brandstof, één energiedrager. Vooral wanneer die brandstof in belangrijke mate uit één deel van de wereld moet worden geimpor- teerd. Overheid, particulieren en be drijven trachten die afhankelijk heid en dat risico te bestrijden, on der rneer door middel van diversi ficatie. Dat wil zeggen dat we pro beren onze energietoevoer te sprei den. Niet alleen olie en aardgas ge bruiken, maar ook andere energie dragers (kolen, kernenergie, zon en wind). Op de weg naar die diversificatie wordt flinke vooruitgang geboekt. In de elektriciteitsproduktie wor den naast gas en olie steeds meer kolen ingezet, terwijl de beslissing meer kerncentrales te bouwen niet alleen kan leiden tot goedkopere elektriciteit, maar ook tot bespa ring van duur aardgas. Naast de spreiding van het brandstoffenverbruik vraagt de Zondagavond moeten de deelne mers aan de actie voor de tweede maal hun meterstand noteren. Ze kunnen dan precies nagaan hoe veel aardgas de afgelopen week werd verbruikt. Donderdag 31 ok tober kunt u in deze krant aflezen of u zuinig bent geweest. In sa menwerking met de Vegin publi ceren we op die dag de streefcij fers. energiebesparing onze aandacht Mede dank zij voorlichting en sub sidiemogelijkheden is sinds 1973 in onze gehele samenleving een energiebesapring van 21 procent verwezenlijkt. Onze economie is minder energie-intensief gewor den, het bedrijfsleven en de gezin nen zijn meer energiebewust ge worden. Zo zijn we bezig een be langrijke kostenfactor te beheer- Energie (gas, elektriciteit) is duur. Wie zuinig omspringt met energie spaart de eigen portemon nee. De bedrijven kunnen hun con currentiepositie er door verbeteren respectievelijk handhaven. Ook om die reden is voorlichting Minister van Aardenne overhandigt de Energiebesparingstrofee aan Berlus Butler Kennemerland in Haarlem /er energiebesparing nuttig, juist i deze tijd. Ik juich de voorlich tingsactie van uw krant dan ook Ik wens u veel succes met uw e van harte toe. gen "Zuinig stoken"-actie". DEN HAAG - Minister Van Aar denne (Economische Zaken) meent dat als Nederland nu zou moeten overschakelen op aardgas en de prijs daarvan weer aan huis brandolie zou worden gekoppeld, het gebruik eenzelfde grote vlucht zou nemen als de afgelopen 20 25 jaar. Ook in het buitenland is het gro te gebruiksgemak inmiddels ont dekt, wat blijkt uit de nog steeds voortgaande groei van het gasge- bruik. Ondanks aanzienlijk hogere prijzen voor de huishoudens dan hier. De bewindsman zei dat deze week in Den Haag, waar hij de Energiebesparingstrofee uitreikte meer(Fr.), Koninklijke Sfinx in Maastricht, Kunstijsbaan Kenne merland in Haarlem en de Unie van Woningcorporaties in Tilburg. Van Aardenne nam afstand van de kritiek op de koppeling van de prijs van aardgas aan die van huis brandolie. Economische Zaken verdedigt de koppeling met het ar gument dat huisbrandolie de ver vanger van aardgas is. Tegenstan ders wijzen erop dat aardgas zover is doorgedrongen in de samenle ving, dat huisbrandolie géén alter natief meer is. Van Aardenne benadrukte de be sparingsmogelijkheden die er nog zijn. Over de periode 1973-2000 is een besparing van 40 procent in ons land mogelijk, waarvan tot en met 1983 reeds 21 procent is gerea liseerd. Dat is meer dan de raming die voor 1985 uitgaat van 17 pro cent. Hij kondigde de aanbieding van een meeijarenprogramma Ratio- naal Energiegebruik in de Indus trie aan, vooral bedoeld voor kleine en middelgrote bedrijven waar het energieverbraik 10 procent of min-' der van de produktiekosten uit maakt. Deze bedrijven zijn veelal niet in staat zelf onderzoek naar energiebesparing uit te voeren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19