Gemeenten niet in de rij voor parkeerbelasting Ook baptisten hebben reden tot bezorgdheid Stichting wil patiënten met multiple sclerose uit 'dat gat' trekken Achtergrond VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 PAGINA 11 Reportage een plekje moest betalen maar dat verzuimde. Nu vloeit dat geld in de kas van het rijk. De gemeenten zijn niet verplicht om aan deze nieu we regeling mee te werken. Ze mogen ook alles bij het Echt te dringen staan ze niet. De vraag waarop de gemeenten nog geen antwoord hebben gekregen is of de opbrengst van de 'parkeerbelasting' wel alle kosten zal dekken. En wat gaat het rijk doen? Blijft de finan ciële bijdrage aan de gemeenten hetzelfde of zal er wor den gekort? Duidelijkheid over de status van de parkeerwachter is er even min. Nu is hij opsporingsambte naar, straks een radertje in de ge meentelijke belastingdienst. Wie is dan zijn baas? De politie? Of de fiscus? De Noordwjjkse politie voegt er nog een specifiek probleem aan toe. Een probleem waarmee praktisch alle kustplaatsen te maken krijgen. Hoe krijgen ze, als zij aan het invoeren van de parkeerbelasting meewerken, hun geld binnen? Dat is niet zo zeer van toepassing op landgeno ten, maar wel op buitenlanders. door Jan Westerlaken Luister naar Adjunct-chef al gemene dienst C. Baijeu: "Voor al in de zomermaanden zit Noordwjjk vol badgasten. Het merendeel komt van over de grens. Wat Nederland betreft kun je, als de boete niet zou wor den betaald, zo een belasting deurwaarder op de overtreder af sturen. Maar in het buitenland zie ik dat nog niet gebeuren. Zo mers komt tachtig tot negentig procent van de parkeerovertre- ders uit het buitenland. Als ze niet betalen heb ik geen enkele mogelijkheid om dat geld bij hen thuis te gaan innen. Daar heb ik de mankracht niet voor. Nu gaat dat via justitie. Het is uitgesloten dat wij iemand op pad sturen met een lijst namen van buiten landers die 'belastingschuld' hebben. Want daarvan is in de nieuwe situatie sprake»Er zullen internationale verdragen nodig zijn om alles in goede banen te leiden". Afwachten Vandaar dat Noord wijk niet vooraan staat om die taak op zijn schouders te nemen. De gemeen te, de politie en de drie parkeer wachters die de bonnen uitdelen, wachten rustig af. "Kijk", voegt Baijeu eraan toe, "als het dwingend wordt opge legd, dan moet je er wel mee aan de slag. Voorlopig mogen we zelf bepalen hoe we te werk zullen gaan. We moeten eerst maar eens kennisnemen van alle voor- en nadelen, dan zien we wel ver der". Noord wijk telt tweehonderd- vijftig plaatsen waarvoor geld moet worden betaald om er te kunnen parkeren. In de zomer maanden is dat aantal meer dan verdubbeld. Volgens een bereke ning moeten die meters het ko mendejaar rond de driehonderd duizend gulden opleveren. Jaar lijks, zo heeft de politie uitgere kend, worden er ongeveer twaalfhonderd parkeerovertre- ders bekeurd. Zij betalen een boete van vijfendertig gulden, tenminste, als ze direct afreke nen. Doen ze dat niet, dan wórdt het bedrag vijftig gulden. Zegge i schrijve zou het Noordwyk - indien het meewerkt aan de 'fis calisering' van de parkeerboete - een bedrag opleveren dat ligt tussen de veertig- en vijftigdui zend gulden. Van dat geld kan niet eens het salaris van een par keerwachter worden betaald. "Eerst moeten de moeilijkhe den rond de bekeurde buitenlan ders goed geregeld zijn, dan valt er met ons te praten", zegt woordvoerder Van Eek van de afdeling financiën in de bad plaats. "Zolang daarvoor geen oplossing is, houd je rechtsonge lijkheid: de Nederlander wordt achter zijn broek gezeten tot hij zijn schuld heeft voldaan, terWijl de buitenlander vrijuit gaat. Dat kan natuurlijk niet". Buit Buurman Katwijk volgt de ontwikkelingen - vooral in Dor drecht - nauwlettend. Deze stad nam als eerste gemeente in Ne derland het initiatief om het geld van parkeerbonnen zelf op te strijken. Zoals de zaken er nu voorstaan, denkt waarnemend- chef financiën N. v.d. Eijkel, zal Katwijk inderdaad wel eens kun nen besluiten om de parkeerboe tes om te zetten in een belasting heffing. Maar ook hij ziet wel dat er heel wat problemen moeten worden overwonnen alvorens het uiteindelijk zo ver is. Zijn grootste vrees is dat wanneer Katwijk zou besluiten de par keerboetes ten eigen nutte aan te wenden, het rijk dit bedrag wel eens op de financiële bijdrage aan de gemeente zou kunnen korten. "Dan", stelt hij onomwonden, "haal je een hoop werk op je hals en je wordt er als gemeente niets wijzer van. Nee, we denken zeker niet dat we hiermee een enorme buit kunnen binnenhalen. Na tuurlijk, je hoopt in elk geval uit de kosten te komen, maar als het even kan wil je er toch ook nog wat aan overhouden". Van der Eijkel schroomt ook niet om op te treden tegen fout- parkeerders. De methode die met name in Spanje nogal eens wordt gehanteerd als een buiten lander een overtreding heeft be gaan - de auto volledig blokkeren tot de bekeuring is betaald - zou hij ook in Katwijk willen toepas- Over het waarom zegt Van der Eijkel: "Je zult wel moeten werken met blokken en kettin gen. Doe je dat niet, dan nemen je gasten de benen en jij kunt naar je geld fluiten". Positief Voor Leiden is het geen punt. Zodra de fiscalisering van de parkeerprent een feit is, zal zij worden ingevoerd. De gemeente werkt ook al in die richting. Be gin volgend jaar zijn er zestien parkeerwachters - nu elf - die 'zeer nauwgezet', zoals woord voerder M. Kuzee van de afde ling verkeer en vervoer bena drukt, de parkeerplaatsen waar voor moet worden betaald con troleren. Bovendien zullen de zeshonderd plaatsen in de bin nenstad waar de auto een hele dag kan worden neergezet zon der te betalen tussen nu en 1989 - er zijn dan inmiddels 24 parkeer wachters in dienst - drastisch worden aangepakt. Te beginnen op 1 januari in de Pieterswijk en Pancras-west. Ongeveer drie honderd plaatsen zullen overblij ven waarvoor moet worden be taald of waarop alleen auto's mo gen parkeren die in de directe omgeving thuis horen of daar moeten zijn voor het afleveren van goederen. Vorig jaar inde Leiden ruim achthonderdduizend gulden aan parkeergeld en deelden de par keerwachters vijfduizend bekeu- oude laten. Maar als ze be sluiten het geld in het ver volg zelf te innen, dan wordt de boete omgezet in een be lastingheffing. De verwach ting is dat het bedrag van die heffing even hoog zal zijn als de parkeerbon. Hoe wel de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een andere mening heeft dan de staatssecretaris van finan ciën. Leiden, Katwijk, Noord- wijk en Alphen aan de Rijn kennen het fenomeen be taald parkeren. Parkeer wachters controleren of de automobilist voor zijn plaats heeft betaald. Zo niet, dan schrijven ze een bon uit. De nieuwe regeling: zijn de gemeenten en politie daar blij mee? Zelf innen parkeerboetes nog te onduidelijk ringen uit. Opbrengst zo'n 175.000. Ondanks een positieve bena dering van de fiscalisering, heeft ook Kuzee nogal wat vraagte kens. "We voelen er best voor", zegt hij, "maar het is nog zo on duidelijk hoe alles moet worden ingevuld. Eigenlijk weten we niks. Of we er aan overhouden of dat het geld gaat kosten, de tijd zal het leren. De verwachtingen zijn, wat de inkomsten betreft, niet zo hoog gespannen. Dat hangt ook een beetje af van de tarieven die er mogen worden gehanteerd. Mag je in het cen trum voor een overtreding een hogere belasting heffen dan, bij voorbeeld, aan de rand van de stad. Ik verwacht - de staatsse cretaris van financiën heeft dat min of meer ook al gezegd - dat het wel bij die vijfendertig gul den zal blijven". Hoogwaardig Direct voegt Kuzee eraan toe, dat hij zich best kan voorstellen dat er voor 'hoogwaardige' plaat sen een hoger tarief zou kunnen worden gevraagd. Hij denkt aan een bedrag tussen de vijftig en zestig gulden. "Justitie heeft die mogelijkheid nu ook al", zegt Kuzee. "Alleen, er wordt prak tisch nooit gebruik van ge maakt". Kuzee onderbouwt zijn ge dachte voor een hogere heffing met een verwijzing naar andere steden met, parkeerplaatsen - in de buurt van centra - waar meer moet worden betaald, dan aan de rand van de stad. Leiden kent dit systeem overigens niet. De invoering van de parkeer- - „heffing valt of staat met de uitke;- ring uit het Gemeentefonds. Kat wijk merkte dat ook al op. Als Leiden minder geld van het rijk zou krijgen indien het de par keerboetes in de gemeentekas laat vloeien, dan hoeft het alle maal niet van Kuzee. "Je laadt dan veel werk op je schouders en wordt er niets wijzer van. We staan er positief tegenover als we niet op de gemeentelijke finan ciën worden gekort. Het geld dat we hiermee binnenkrijgen zal worden aangewend voor alles wat met parkeren te maken heeft". De vier parkeerwachters die het Alphense politiekorps telt spekken de kas van het rijk jaar lijks met gemiddeld 125.000. Betaald parkeren levert Alphen zelf een bedrag op van rond een miljoen gulden per jaar. Politie en gemeenten voelen er op dit moment niets voor de par keerboetes zelf te incasseren. Wat voor de andere gemeenten telt, geldt ook voor Alphen. Al leen wil de politie in Alphen dat wanneer wordt overgegaan op belastingheffing voor parkee- rovertredingen, de parkeercon- troleurs deel blijven uitmaken van het korps. Veiligheid Woordvoerder J. v.d. Akker: "Parkeren kun je beschouwen als een verkeersveiligheid. Dat aspect hoort thuis bij de politie. Daarnaast moet ervoor worden gewaakt dat het uitschrijven van belastingprenten niet ontaardt, in een soort kas spekken". De Vereniging van Nederland se Gemeenten steekt het niet on der stoelen of banken: zij is voor de invoering van parkeerbelas ting in plaats van de parkeerbon. De VNG verschilt van mening met het ministerie van financiën over het bepalen van het tarief. "Wij vinden", zegt coördinator verkeer en vervoer L. Beijen, ."dat de gemeenten zelf wijs ge noeg zijn om dat te bepalen. Rei nigingsrechten mogen ze ook zelf vaststellen. Waarom dit ta rief dan niet? De VNG voelt er niets voor dat het maximum-ta rief dwingend wordt voorge schreven. Je moet dat van de plaatselijke situatie laten afhan gen", vindt Beijen. Verschillende tarieven voor een- en dezelfde overtreding. Al leen de plaatsbepaling is van toe passing. Kan dat, juridisch ge zien? Beijen denkt dat dat tot de mogelijkheden moet behoren. "De ene plaats is de andere niet", zegt hij. "Ik kan me best voor stellen dat de tarieven voor het centrum hoger liggen dan die voor de rand van de stad. In het centrum parkeren is, zeker als je van plan bent te gaan winkelen, aantrekkelijk. Je hoeft niet ver te lopen. Dat mag best wat meer kosten. Bega je een overtreding, dan betaal je daar ook meer voor dan voor een bekeuring die bui ten de stad wordt uitgedeeld". Gemeenten mogen halver wege volgend jaar - zo is de verwachting - de opbrengst van parkeerbonnen in hun eigen zak steken. Althans van die bonnen die zijn ge geven op plaatsen (parkeer- meter of parkeerautomaat) waar de automobilist voor De problemen waarmee.de ker ken tegenwoordig in eigen kring te maken hebben laten ook de baptisten niet met rust. "Over onze eenheid zijn er vandaag ve le grote zorgén", zei ds. J. Schou ten (Delfzijl) bij de opening deze week van de jaarlijkse algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten in Win schoten. Schouten is voorzitter van de commissie van de Unie. "Er worden woorden als 'be zorgdheid' en 'verontrusting' ge bruikt, ja zelfs het woord 'crisis' is te horen". De Unie-voorzitter riep op tot bezinning om de 'een heid des geestes' te bewaren. De algemene vergadering is daar voor de plaats niet. "Hier buigen wij ons over voorstellen, versla gen en begrotingen. Hooguit zal er een aanzet tot bezinning gege ven kunnen worden. Geestelijke eenheid is niet vast te leggen in statuten. Die moet vastliggen in een nieuwe verbondenheid met Christus". Twee punten die bij de baptis ten zekere spanningen veroorza ken zyn de predikantsopleiding en de toelating van de vrouw tot het ambt. Sommige gemeenten vragen zich af, of de opleiding - deel uitmakend van de theologi sche faculteit van de Utrechtse universiteit - niet te ver afstaat van de gemeenten zelf en of het seminarium wel genoeg aansluit bij hün behoeften. Toen een aan- ,tal jaren geleden de opleiding werd opgenomen in deze facul teit, is er misschien niet voldoen de correctie geweest, vermoeden sommigen. Enkelen die leiding geven aan het seminarium wor den erop aangezien, dat zij de kansel voor de vrouw wel zou den willen openstellen. Op de tweede dag van de ver gadering in Winschoten sprak de predikant G. Pflaum uit Vrooms- hoop over de verhouding christe nen en joden. Over de vervolgin gen door de nazi's zei hij, dat zij aanknoopten bij heel wat anti- joodse leuzen en geschriften van christelijke afkomst. "De kerk heeft eeuwenlang op allerlei ma nieren geprobeerd, de geest van de jood te breken". "De kerken hebben wel ingezien en ook wel beleden, dat zij zich tegenover de joden aan verwerpelijke handel wijzen hebben schuldig ge maakt". Volgens dominee Pflaum zit ten de joden niet te wachten op een gesprek met christenen over Jezus van Nazareth als de beloof de messias. Zij willen eindelijk weieens met rust worden gela ten. Pflaum had 'niet veel moei te' met de zienswijze dat de op richting van de staat Israël in 1948 een 'bijzonder teken' was, maar waarschuwde er wel voor, daaraan niet direct bepaalde bij bels-theologische conclusies te verbinden. Friese zondag. In totaal heb ben 44 kerkelijke voorgangers positief gereageerd op het ver zoek om komende zondag in hun gemeente of parochie een volle dig Friese dienst te houden. Het verzoek kwam van het Kristlik Frysk Selskip en de Rooms Frysk Boun. Aanleiding was het feit dat 70 jaar geleden de eerste Friese dienst werd gehouden. Dat ge beurde in de hervormde kerk te Tzum. Ook wilden de twee orga nisaties met hun initiatief aanto nen, dat Friese diensten geen hobby zijn van een paar fanatie kelingen, maar dat die wens in brede lagen van de bevolking leeft en er genoeg voorgangers zijn om aan die wens tegemoet te komen. Er zouden meer dan 100 voorgangers zijn die min of meer geregeld in het Fries preken. De 44 voorgangers die over morgen aan de 'Friese zondag' meedoen behoren tot de voor naamste kerken van deze provin cie: hervormd, gereformeerd, doopsgezind en rooms-katho- liek. Op 5 november is er ook een Friese dienst in Rome, dit ter ge legenheid van de zaligverklaring van de in Friesland geboren pa ter Titus Brandsma. Pastoor J. van der Wal uit Balk reist met 110 Friezen naar de Italiaanse hoofdstad om die zaligverklaring mee te maken. Hij gaat daar in de Friese dienst voor. Kerksluiting. Als de christe lijke gereformeerde kerk aan de Lauriergracht in Amsterdam op de dag af 85 jaar bestaat, 14 no vember, zal ze officieel worden gesloten met een laatste dienst. Oorzaak is de sterke teruggang van het ledental en als gevolg daarvan de opheffing van de wijkgemeente 'Eben Haëzer- kerk'. In 1973 kwam al een fusie tot stand met de wijkkerken in Oost en Zuid. Ds. M. W. Nieuwenhuyze uit Mijdrecht, die van 1954 tot 1964 predikant was in Amsterdam- West, zal in de laatste dienst (half 8) voorgaan. Hervormde Kerk: bedankt voor Lelystad (hervormd-gere formeerd 'Samen op weg') L. A. Nell Middelburg, voor Lekker- kerk A. J. Schalkoort Streefkerk. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Oudewater R. A. van der Kooij, directeur van het instituut 'Kerk en Samenleving' te Den Haag, verbonden aan de kerk van Leidschendam. Christelijke Gereformeerde Kerken: be dankt voor Elburg J. Veenendaal WASSENAAR - In een boek onder de titel 'Nee heb je' beschrijft Re- nate Rubinstein de onzekerheid van een patiënt die te horen krijgt aan multiple sclerose te lijden. "Wat je het liefst wilt 'weten' (je wilt niets weten, je wilt geruststel ling) is hoe over een maand, over een jaar, over tien jaar? De neuro loog weet het niet, alles hangt er van af, het kan zus gaan maar ook zo gaan". "Het beste is een opgewekt hu meur en ik zou toch maar vast rij les nemen als ik u was en mis schien kunt u eens omkijken naar een woning op de begane grond". Rubinstein lijdt zelf al zeven jaar aan deze verlammingsziekte, die een zeer ongewis ziektebeeld ver toont. Vandaar haar raad: "Nee heb je. Elke pink die je intussen beweegt is meegenomen". door Annemiek Ruygrok Hoewel de ziekte al 150 jaar 'be staat', is er over de oorzaak en het verloop maar bitter weinig bekend. Voor de een kan het moment van totale verlamming al snel komen, voor de ander komt het laat of nooit. MS gaat gepaard met 'ups' en 'downs' en na elke min-dag kan het slachtoffer weer een stap terug moeten doen: het gezichtsvermo gen kan zijn aangetast, de benen of armen kunnen plotseling verlamd zijn of de blaas kan haar functie verliezen. In Nederland lijden vermoede lijk rond de tienduizend mensen aan deze ziekte. Zesduizend van hen zijn ingeschreven bij de Ne derlandse Multiple Sclerose Stich ting. Het rayon Leiden van deze stichting heeft op dit moment ze ventig ingeschrevenen. Uitgangs punt van de stichting is een goede band tussen patiënt, bezoekers en coördinator te bewerkstelligen. Wie zich opgeeft als lid van de stichting kan een telefoontje van de coördinator verwachten met de vraag of bezoek al dan niet door een ms-patiënt op prijs wordt ge steld. Is dat nog niet het geval, dan kan het desgewenst na een paar maanden plaats hebben. Het be zoek wordt door de coördinator na afloop getoetst. Gat Dat niet alle ms-patiënten lid worden van de stichting heeft vol gens Ans van der Klei en Yvonne van der Giessen te maken met het feit dat een lidmaatschap tevens erkenning van je ziekte inhoudt. Ook heeft de neuroloog, die de diagnose stelt, daar vaak moeite mee en zal deze niet snel naar de stichting verwijzen. "De patiënt Barendrecht. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Vlaar- dingen P. Blok Capelle aan de IJssel. Baptistengemeenten: aangenomen naar Sittard-Heer- len (deelwerk) P. J. Prijt Eindho- - Ds. J. van Dok, hervormd predikant in Rotterdam-Zuid, hoopt volgend jaar in in het Al phense bejaardencentrum 'Drie- hoome' het pastorale werk van ds. M. Hanemaayer over te ne men. Per 1 mei gaat d<*. Van Dok als volledig predikant met emeri taat. Van 1957 tot 1968 heeft hij in Noordwijk-Binnen gewerkt. Sinds 1972 is hij in Rotterdam- Zuid geestelijk verzorger van het Zuiderziekenhuis en de Daniël den Hoed-kliniek. Veluwse koren. Dinsdag 29 oktober om 8 uur verzorgen de Verenigde Veluwse koren (200 leden in klederdracht) een koor zangavond in de gereformeerde kerk van Oude Wetering, met medewerking van de sopraan komt vervolgens weer terug bij de huisarts en aangezien er geen com municatie is tussen arts en neuro loog, blijven de mensen in een gat zitten". Via, via komen velen dan toch bij de stichting terecht. "Heel voor zichtig bellen wij dan op, omdat het moeilijk is voor iemand die nog bezig is te verwerken dat hij of zij aan die ziekte lijdt". Het gesprek verloopt via een aarzelende aan loop en de coördinator verhult zijn of haar onzekerheid niet. Het rayon Leiden kampt op het ogenblik ove rigens met een tekort aan mensen die ms-patiënten willen bezoeken. "We willen een capaciteit van één op één. Dat lijkt een luxe, maar dat is het niet. We vragen ons wel af waar al die mensen blijven. Er zijn zoveel werklozen, maar het is heel akelig: we hebben slechts één mannelijke bezoeker". Goed luisteren Waaraan moet iemand die ms-pa- tiënten bezoekt, voldoen? "Goed kunnen luisteren is een eerste ver eiste". Je hoeft jezelf niet weg te cijferen, maar de patiënt is het be langrijkste. Een oplossing bieden is onmogelijk, maar wel wordt ver langd dat je meedenkt met de pa tiënt. Tijdens werkbesprekingen worden de ervaringen over de be zoeken uitgewisseld. Ook organi seert het rayon gespreksgroepen voor patiënten en morgen wordt in Oegstgeest (verzorgingstehuis 'Wijckerslooth') een informatiedag voor en door ms-patiënten georga niseerd. Het is de bedoeling dat er op den duur een goede wisselwer king tussen patiënten en niet-pa- tiënten onstaat en tussen artsen en patiënten. Een neuroloog typeerde het eens zö: "Alles wat ik over mul tiple sclerose weet, weet ik van u". Informatie over de Nederlandse Muliple Sclerose Stichting en over de informatiedag van het rayon Leiden is te verkrijgen in Wasse naar: 01751-15238. Janny van Kampen, de tenor Pe ter Kits, de trompetspelers Henk en Herman Drost en de organist Jan Mol. Jongerendiakonaat. In het jeugdbuitencentrum 'Korte Vliet' in Leiden houdt het Gere formeerd Sociaal Centrum Zuid- Holland van vrijdagmiddag 1 no vember 5 uur tot zaterdagavond 2 november 7 uur een werkcon ferentie over jongerendiakonaat. Diakenen en jongeren zullen daar bekijken of dit werk kan worden uitgebreid,, zodat meer jongeren verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen. Bestaan de jongerendiakonaten verlenen medewerking aan dit weekeinde. Een parkeerprent op de ruit Straks heet het belastingaanslag. Of niet? (foto Wim Dijkman) Yvonne van der Giessen en Ans patiënt kunnen luisteren". der Klei: "Je moet goed

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11