Personeel stukgoed zet staking voort 'Ik heb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' Kamer eist meer geld voor jongerenprojecten Bemiddelingspoging FNV mislukt Philips nog niet klaar met herstructureringen Banken beginnen met Nationaal Betalingscircuit assays sas Exxon ziet de winst met 22 procent dalen Onderzoek naar fraude Bank of England DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) - De ochtendploeg bij het stukgoedbedrijf Multi-Terminal Waalha ven in Rotterdam (driehonderd werknemers) is vanmorgen opnieuw niet aan het werk gegaan. De wilde staking die gisteren begon wordt daarmee voortgezet. Dit heeft be stuurder Van Nimwegen van de vervoersbond FNV vandaag meegedeeld. ve™oers™o1^elFNV°fistermiddag 5 procent korter werken om te zet- gens Bertus van de Horst, de heeft geen resultaat opgeleverd ten «er roostervrye dagen en woordvoerder van de stakers by Door de staking bij Multi Termi- voor de rest meen kwartier per dag Multi Terminals, levert het nals én Müller-Thomsen aan de eerder naar huis gaan. •«- Prinses Beatrix-haven, lagen gis teravond vijf schepen met lading op afhandeling te wachten. Bij Müller-Thomsen gingen de nacht ploeg wel weer aan het werk. Roostervrij De werknemers bij Multi Termi- nals, maar ook die bij Müller- de andere havenbe- Ke aag - 1 ei De bond treedt op als bemidde- drijven, willen echter alles vertaald laar in het conflict van de werkne- zien in 11,5 roostervrije dagen. Vol- mers met de directie stel van de directie, waartoe de overkoepelende havenwerkgevers vereniging SVZ heeft geadviseerd, uwe arbeidsplaats wel", z^gt hij. "El- t vent niet is, moet >r in de plaats ko- Het grootste deel van de 300 werknemers i gisteren niet aan het werk. i het overslagbedrif Multi-Terminals c Scheepswerf in Millingen moet 130 man gaan ontslaan MILLINGEN (ANP) - De scheeps werf Bodewes Millingen in Millin gen aan de Rijn gaat de personeels sterkte verminderen van 240 naar 110 medewerkers. De directie heeft dat gisteren meegedeeld. Zij wijt de problemen van het bedrijf aan de algemene malaise in de interna tionale scheepsnieuwbouw. Ondanks goede outillage en pro- duktiviteit kunnen toch vrijwel uitsluitend niet winstgevende op drachten worden verkregen, om dat Nederlandse scheepsbouwers in een ongunstige positie zitten door subsidie-en financieringsfaci liteiten in andere landen die sche pen produceren, aldus de directie. Districtsbestuurder A. Ver schuur van de Industriebond FNV noemde het verlies van 128 ar beidsplaatsen "een pijnlijke zaak, zeker als je bedenkt dat Bodewes de enige grote werkgever in deze streek is". De directie van de scheepswerf heeft volgens Ver schuur "met het mes op de keel" tot het overlevingsplan moeten be sluiten. nier waarop een arbeidstijdverkor- i ting van vijf procent volgend jaar Werkgelegenheid zal teruglopen moet worden verwezenlijkt. o o 1 In het kortgeleden moeizaam be reikte akkoord in de zogeheten commissie-Van der Louw, waarin afspraken zijn gemaakt om in de noodlijdende stukgoedsector tot 1990 het verlies van 1500 arbeids plaatsen zonder gedwongen ont slag op te vangen, is die arbeids tijdverkorting overeengekomen. T ttntfrfw rAWPi nP hprctmr In welke vorm zou per bedrijf af- PUNTEREN (ANP) - De herstruc- AMSTERDAM (ANP) De banken en de postgiro zullen vanaf nu ge leidelijk beginnen met de invoe ring van het Nationaal Betalings circuit (NBC). De stuurgroep NBC, waarin De Nederlandsche Bank, de banken en de postgiro en een i het ministerie Ontslagen controleurs bezetten bedrijf zonderlijk nader worden bekeken: rb« De directie van Multi Terminals v°hooid. Er moet nog meer gebeu- heeft nu ais eerste voorgesteld die dat de werkgelegenheid wereld wijd zal teruglopen en dat in be paalde gevallen werkgelegenheid zal worden verplaatst. Dat zei ir. M. Kuilman, vice-president van Phi lips, gisteren op de conferentie "Alle hens aan dek" van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs in Lunteren. Bij Philips werken nu nog onge veer 334.000 mensen, van wie bijna 70.000 in Nederland. In juni van dit jaar sprak de adjunct-directeur van de Nederlandse Philipsbedrijven, mr. R. de Lange, de verwachting ROTTERDAM (ANP) - Zeven ont- uit dat het aantal personeelsleden slagen controleurs van het in Nederland dit jaar zal toenemen scheepscontrolebedrijf Wed. A. de met 2.000. Volgens een woordvoer- Beukelaar aan de 's-6ravendijkwal der van Philips in Eindhoven is er in Rotterdam hebben vanmorgen geen enkele reden om aan te ne- het kantoor bezet. Zij verlangen men, dat die verwachting niet zal weer een aanstelling omdat er uitkomen. werk genoeg is en tevens willen zij Wereldwijd blijven herstructure- naleving afdwingen van het sociaal ringen niet alleen nodig om de contract door het bedrijf. De Ver- winst nog verder te verbeteren, voersbond FNV is te hulp geroe- "Ook andere, economisch-geogra- pen om te bemiddelen. fische factoren noodzaken Philips Dit heeft een van de bezetters om de activiteiten aan te passen vandaag meegedeeld. Er liggen aan de veranderende omstandighe- thans geen schepen langs de kant den. Meer dan 40 procent van de voor werk maar er worden er wel totale wereldvraag naar elektroni- verwacht. Door de bezetting wordt sche en elektrotechnische goede- het werk belemmerd en zullen con- ren komt uit de Verenigde Staten, troles niet kunnen worden uitge- Dat betekent, dat ter plaatse moge- voerd. De bezetters willen volhou- lijkheden moeten zijn voor pro den tot aan hun verlangens is vol daan. Bij De Beukelaar werken na de ontslagen nog dertien controleurs. Het bedrijf werkt voornamelijk in de stukgoedsector. Met hun eis weer een baan te krijgen richten de bezetters zich in de eerste plaats tot de werkgeversorganisatie SVZ, die ermee bekend is dat er genoeg regulier werk voor controleurs in de stukgoedsector in de Rotter damse haven is. Met hun andere eis willen de be zetters bereiken dat het bedrijf het sociaal contract nakomt dat voor delen biedt die uitgaan boven de uitkeringen krachtens de gebrui kelijke bij ontslag. duktie en marketing. Uitbreiding i produktie in West-Europa of eengekomen dat de banken, zolang financien zitten, heeft dat gisteren zij dit willen, gebruik kunnen blij- meegedeeld. ven maken van de Bankgirocentra- Het Nationaal Betalingscircuit le als hun centrale verwerkingsin- houdt in dat overschrijvingen tus- stituut en dat er in eerste instantie de banken en de giro in één sprake zal zijn andere" landen'is gem alteraatiêf" systeem zullen komen Nu nog z(jn het uitwisselen aldus Kuilman Kuilman bepleitte wing van de Philips-organisatie, niet alleen op het niveau van de on derneming als geheel, maar ook binnen de afzonderlijke bedrijven. "De snelheid van besluitvorming moet worden vergroot". Philips streeft er volgens hem dat gescheiden circuits niet meer dan magneetban den tussen de bankgirocentrale c zijds postgiro en anderzijds de de postgiro. Dit betekent dat het bankgirocentrale, die de over- NBC wordt ingevoerd met behoud schrijvingen tussen de banken derling verzorgen. Het was aanvankelijk de bedoe- wordt ingevoerd ling dat de betalingsopdrachten ven fasen. Waar de bestaande apparatuur. Het tempo waarin het NBC gesteld op ze- overeenstem- per datatransmissie direct zouden ming over is bereikt zijn de eerste worden verwerkt. Dit doel blijft de twee fasen. Deze houden in de de drie grote marktgebieden, Euro- stuurgroep voor ogen staan, maar overschrijvingen die bij klanten uit pa, de Verenigde Staten en het voorlopig is die aanpak te ambi- bestanden komen, ->-■ Verre Oosten, op voldoende indus- tleus trièle schaal aan het "front van de ontwikkelingen deel te nemen". En die strategie vereist aldus Kuilman omwille van het schaal voordeel grote produktie-eenhe- den. "Om toch de nodige flexibili teit te behouden denken wij derge lijke produktie-eenheden te omrin gen door satellietbedrijven, waar de bezetting varieert met de markt vraag. Een deel van het personeel in die satellietbedrijven moet daar om worden aangenomen op basis van tijdelijke arbeidscontracten". Die centrale produktie-eenheden moeten innovatieve centra wor den. "Voor een gegeven produkt moet naar mijn mening zo'n cen trum aanwezig zijn in elk van de drie marktgebieden. Naast Europa is voor een succesvolle produktin- novatie de fysieke aanwezigheid binnen de Amerikaanse en Japan se markt een absolute noodzaak", aldus Kuilman. wordt gezegd. Nu i de ge gevens al zijn gecontroleerd, bij voorbeeld pakketten salarisbeta lingen aan personeel, en automati sche overschrijvingen. Pas als dat goed loopt zal de stuurgroep over de invoering van de overige fasen gaan praten. Daarmee zal nog een jaar of twee, drie zijn genoemd, zo blijkt uit een mededeling van de stuurgroep. Voorzitter N.van der Stel van de Dienstenbond CNV toonde zich gisteren verbaasd en verrast dat postgiro en banken overeenstem ming hebben bereikt over de eer ste twee fasen van de invoering van het Nationaal Betalingscircuit (NBC). "De commerciële overwe gingen die een jaar geleden nog voor een hoop vertragingen zorg den, zijn blijkbaar verruild voor andere motieven, waarnaar ik al leen maar kan gissen," aldus Van der Stel. De vakbonden hebben al eerder laten onderzoeken wat de gevolgen voor de directe werkgelegenheid zijn van de invoering van het NBC: een verlies van 1.500 arbeidsplaat sen. "Omdat er op bedrijfstakni veau helemaal geen overleg meer wordt gevoerd, is onze invloed op het NBC en de sociale gevolgen ni hil. In de nieuwe bank-cao hadden we ook afspraken over de automa tisering willen maken maar nu die cao er niet is gekomen kunnen hoogstens ondernemingsraden of bedrijfsledengroepen proberen per onderneming mee te praten. Ook daar verwacht ik echter niet zo veel van: zo langzamerhand wordt de invoering van het NBC een vol strekt autonoom proces", aldus Van der Stel. Amro Amro ziet af van het bouwen van een nieuw kantoor nabij het sta- ow.. tion Sloterdijk in Amsterdam, inmiddels"druk gepeurd maar zal wel deelnemen in de op te richten maatschappij die dit ge bied zal ontwikkelen als "tele- port". Teleport is een verzameling van kantoorgebouwen, die aange sloten worden op een geavanceerd communicatienetwerk. Door dit ELSPEET - De rijkspolitie in Nunspeet heeft gisteren samen met de douane en de FIOD een illegale distilleerderijen bottelarij opgerold. De stokerij, die was ondergebracht in een schuur, had een capaciteit van 4000 tot 5000 liter per week. De distilleerderij zou daarmee een van de grootste zijn die ooit in ons land werd drooggelegd. Op de flessen wordt vingerafdrukken. (fotoANP) Fong Leng mag kleding voor Spelen ontwerpen AMSTERDAM (GPD) De Nederlandse Stichting Olympi sche Spelen heeft de mode-ont werpster Fong Leng opdracht gegeven om de promotieteams te kleden die reclame maken voor Amsterdam als organisa tor van de Olympische Spelen in 1992. Het komende jaar zul len deze teams tijdens 58 mani festaties in binnen- en buiten land in actie komen. Fong Leng zal te zijnertijd ook de officiële kleding van de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen ontwer pen. Voorlopig is zij echter in geschakeld om een reeks van 36 artikelen vorm te geven die vanaf maart 1986 op de markt komt. De mode-ontwerpster heeft het alleenrecht om het beeldmerk van de Nederlandse Stichting Olympische Spelen te gebruiken, de olympische ringen met daaronder de drie Andreas-kruizen die het sym bool zijn van Amsterdam. Alle textielprodukten in het kader van de Olympische Spelen vol gens ontwerp van Fong Leng worden voorzien van een certi ficaat van echtheid in de vorm van een zogenaamde credit card. Naar verwachting zullen de genummerde etiketten van dè vrije-tijdskleding en de ac cessoires, handdoeken, schoe nen, tassen, tot en met surf- plankzeilen en kampeertenten inspelen op de verzamelwoede van veel liefhebbers van de Olympische Spelen. De Koning weigert mee te werken DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister De Koning (sociale zaken) weigert geld beschikbaar te stellen om een aantal arbeidsprojecten voor werk loze jongeren voor het komend jaar veilig te stellen. De Tweede Kamer zal daarom bij de komende behan deling van de begroting zo goed als zeker een amendement indienen om de benodigde tien miljoen gul den op tafel te krijgen. Voor de projecten is in '84 en '85 jaarlijks vijftien miljoen gulden be schikbaar gesteld, als onderdeel van het werkgelegenheidspro gramma van het kabinet ter groot te van één miljard. Voor het ko mend jaar trekt sociale zaken haar incidentele bijdrage van tien mil joen terug, waardoor alleen de vijf miljoen op de begroting van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur resteert. Daar door zal een aantal projecten beëindigd moeten worden. Die gang van zaken stuit op grote bezwaren bij vrijwel de gehele Tweede Kamer. Die wil dat de pro jecten in ieder geval worden voort gezet, totdat een onderzoek naar het functioneren ervan is afgerond. De Koning en minister Brinkman van WVC hebben al erkend dat de projecten in doorsnee goed lopen. Zij hebben echter geen geld van minister Ruding los kunnen krij gen om ze voort te zetten en zeggen er zelf geen ruimte voor te hebben. De Kamer bestrijdt dat. CDA- woordvoerster Kraaijeveld wees erop dat er een aantal regelingen is om de werkgelegenheid onder jon geren te bevorderen, waarvan het geld nog niet is uitgegeven. Zij nam het haar partijgenoot kwalijk gewekte verwachtingen niet waar te willen maken en beschuldigde De Koning van star optreden. Kraaijeveld deed een dringend be roep op De Koning de tien miljoen elders uit zijn begroting te halen. Maar volgens De Koning is „ue herbezinning al achter de rug". De bewindsman benadrukte dat hij al een keuze heeft gemaakt door geen gelden uit andere fondsen voor de werkloosheidsbestrijding vrij te maken voor deze specifieke projec ten. „Van mij valt geen andere op stelling te verwachten", aldus De Koning. Ook minister Brinkman zei dat er binnen zijn begroting geen andere middelen dan de reeds beschikbaar gestelde vijf milioen voorradig zijn. Overigens heeft De Koning Eu ropees commissaris P.D. Suther land (sociaal beleid) in een „pittig" gesprek verweten dat Nederland sterk onderbedeeld wordt bij de toekenning van subsidies uit het Europees Sociaal Fonds. De minis ter verwacht dat de Europese Com missie het Nederlandse aandeel fors zal moeten verhogen, na een vermindering in 1985. Dit jaar kreeg Nederland ruim honderd miljoen gulden voor aller lei projecten om vooral jeugdige werklozen aan werk te helpen. Ne derland zelf moet daar minstens eenzelfde bedrag bijleggen. Voor komend jaar is voor in totaal 270 miljoen gulden aan projectaanvra gen ingediend. De Koning rekende gisteren voor dat Griekenland ruim zestig maal zoveel ontvangt uit het sociaal fonds en Ierland der tig maal zoveel. Ook in vergelijking met Enge land komt Nederland er volgens hem belabberd van af. Hij verwijt Sutherland zich te laten leiden door 'politieke factoren' inplaats van objectieve i andere teleports. NAM ?!S^,,l0ïie.n UitgewisSeldmet zoek'Laf ZTdijkeVaTdrdto'r medewerkers van de Britse centra le bank, de Bank of England, zo heeft de Britse regering gisteren De Nederlandse Aardoliemaat- bekendgemaakt. De medewerkers schappij (NAM) gaat de gaspro- worden er van beschuldigd 27 mil- duktie in Twente de komende ja- joen dollar te hebben laten ver ren flink opvoeren. Om dat moge- dwijnen en zouden bovendien pa- lijk te maken zullen investeringen pieren hebben vervalst om dit te worden gedaan tot een bedrag van verbergen. 400 miljoen gulden. Alle bestaande installaties in Twente worden op- Het onderzoek bij de Bank of geknapt of uitgebreid. In de zes England vloeit voort uit een al lan- Twentse velden zit een voorraad ger lopend onderzoek door de frau- van 6 miljard m3 gas, dat in de ko- de-groep van de recherche naar het mende vijfentwintig jaar wordt ge- faillissement vorig jaar van een kleine Londense bank, Johnson Matthey Bankers (JMB). De bank hield zich vooral bezig met activi teiten op de goudmarkt, maar moest in september vorig jaar 245 miljoen pond sterling (ruim een miljard gulden) aan verhezen boe ken omdat debiteuren hun lenin gen niet op tijd aflosten. De Bank of England kwam te hulp en nam de bank over genoemd bedrag. nen bewijzen dat minstens drie ho ge functionarissen van de centrale bank betrokken waren bij een grootscheepse zwendel rondom JMB. Volgens Sedgemore ontdekten de medewerkers van Bank of Eng land na de reddingsactie dat een bedrijf waarvan JMB nog 54 mil joen dollar (ongeveer 150 miljoen Het politie-onderzoek naar de JMB-affaire begon in juli van dit jaar nadat de Britse minister van financiën tegenover het parlement verklaarde dat er "ernstige en on verklaarbare gaten" waren ontdekt in de boeken van de bank. Ook toen al liet hij zich uiterst kritisch uit over de manier waarop de Bank of England in de zaak had gehan- gulden) te goed had, nog de helft deld. "Een janboel en erger", aldus Lawson. NEW YORK (Rtr) - Exxon, de grootste oliemaatschappij ter we reld, heeft de winst in het derde kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1984 met 22 procent zien dalen tot 995 mil joen dollar (ruim 2,95 miljard gul den). De winstdaling is voor een deel te wijten aan de kosten van sa neringsmaatregelen in West-Duits- land, zo heeft het Amerikaanse concern woensdag laten weten. De omzet van Exxon verminder de in het derde kwartaal met 5,2 procent tot 22,3 miljard dollar (ruim 66 miljard gulden). Over de eerste negen maanden van dit jaar de "centrale bank daalde de omzet in vergelijking met dezelfde periode van 1984 met daarvan in de boeken had het punt stond een curator schakelen. De medewerkers de centrale bank zouden deze i tor echter om de tuin hebben ge- ^g^en hele affaire eigenlijk buiten het ter rein van het fraude-team van de politie. In een reactie op de regerings verklaring van gisteren maakte de Bank of England bekend "niet te geloven dat er enige waarheid zit in de beschuldigingen" en werden het vragen om het aftreden president van de een' "belachelijk" genoemd. ongeveer zes procent tot 68,53 mil jard dollar. De winst ging in dat tijdvak met 25 procent omlaag tot 3,06 miljard dollar. Hoewel de resultaten over het derde kwartaal er niet al te gunstig uitzien zijn de raffinage- en ver koopactiviteiten van Exxon over de hele wereld opnieuw winstge vend geweest. In vergelijking met het derde kwartaal van 1984 steeg de exploitatiewinst vóór belastin gen met 10,5 procent tot 1,31 mil jard dollar. Het resultaat werd ech ter met 135 mihoen dollar belast door de kosten van de sluiting van een raffinaderij in Hamburg en een chemisch bedrijf in Keulen. leid en zonder zijn toestemming het bewuste bedrag naar JMB heb- ben overgeheveld. treaen Reclame De reclamebestedingen zijn vo rig jaar ten opzichte van 1983 met 12,3 procent gestegen tot bijna 6 miljard gulden. Per hoofd van de bevolking is dat zo'n 400 gulden, aldus een overzicht van de Neder landse Vereniging van Erkende Reclame-adviesbureaus. De helft van de bestedingen (3,02 miljard gulden) werd gebruikt voor recla- 7 - me in de gedrukte media. Bij dag- bladen was een lichte stijging te zien van 1064 naar 1122 miljoen gulden, bij huis-aan-huisbladen liepen de reclamebestedingen iets terug van 614 tot 600 miljoen gul den. Bij de publiekstijdschriften groeiden de bestedingen van 316 naar 355 miljoen gulden. "In juni van dit jaar raakten de betrokken Bank of England-mede- werkers echter in paniek en pro beerden ze de eigenaar van het in middels failliet gegane bedrijf over te halen verklaringen met een ver valste datum te ondertekenen. In die verklaringen werd het overhe- niet nader velen van de 27 miljoen dollar Bovendien goedgekeurd", aldus Sedgemore. pompte de centrale bank 210 mil- Het Lagerhuislid beschuldigde de JMB. Er ontstond nogal wat commotie de reddingsactie en de La- centrale bank er vorige week brief aan de Britse minister financiën, Nigel Lawson, bo- bour-parlementariër en advokaat vendien van dat zij heeft gepro- Brian Sedgemore begon derzoek naar de affaire. Na zoekactie van een jaar diende hij beerd het politie-onderzoek de JMB-affaire te blokkeren. Dat laatste wordt overigens ontkend een motie in in het Britse Lager- door de procureur-generaal Sir Pa- huis waarin hij verklaarde te kun- trick Mayhew. Dat het onderzoek nu ook is uit gebreid tot de Bank of England is waarschijnlijk het gevolg van ver in het Britse parlement wordt gevraagd om het af- van de president van de centrale bank, Robin Leigh-Pem- berton. De aanvallen op Leigh- Pemberton zouden vooral premier Thatcher in verlegenheid hebben gebracht omdat zij hem persoon lijk heeft aanbevolen voor de func tie. Bovendien hebben parlemen tariërs van haar Conservatieve Par tij er op gewezen dat de hele affaire Londens reputatie als een van de belangrijkste financiële centra in de wereld dreigt aan te tasten. Volgens Sedgemore heeft hij weliswaar geen bewijzen dat de bankpresident van de fraude af wist, maar is het onmogelijk het vertrouwen in de Bank of England te herstellen als hij niet aftreedt. Overigens verklaarde hij dat hij lie ver een onderzoek door een over heidscommissie zou hebben ge zien. Volgens Sedgemore valt de ADVERTENTIE Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f15.000,- betaalt u 60 x f 330,40. Leent u f20.000,-, dan is dat 60 x f 440,54. De effectieve rente bedraagt dan 12,2% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest, het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met |^|Mg BANK De NMB denkt met u mee. ons praten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9