Moskou ontkent schenden SALT Unifd opgelucht naar huis De zachtheid zelf. ANC bereid om strijd te staken Marokko: bestand in West-Sahara CARAMEL Top Warschau-pact beëindigd 'Ontvoering Belgische kroonprins verijdeld' Congres schort wapenverkoop op DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 SOFIA (Rtr./AFP) - De Sowjet-Unie ontkent het SALT-2 akkoord te hebben geschonden door de plaatsing van een nieuwe intercontinentale raket, de SS-25. De Amerikaanse verklaring dat Moskou de mobiele SS-25-raket plaatst „stemt niet met de werkelijkheid overeen", heeft een Sowjet-woordvoerder verklaard. BRUSSEL - Een Belgische gang sterbende zou vorig jaar van plan zijn geweest de Belgische kroon prins Philip, zoon van prins Albert en prinses Paola, te kidnappen. Dat onthulde de voormalige plaats vervangend procureur des konings Claude Leroy gisteren in Brussel op de eerste dag van het tegen hem gevoerde proces. door Hans de Bruijn Leroy staat terecht wegens schending van het beroepsgeheim, passieve en actieve omkoping en verduistering van documenten. De in maart van dit jaar aangehouden officier van justitie zou het de laat ste jaren veelvuldig op een ak koordje hebben gegooid met de Belgische onderwereld, en daar zelf aardig beter van zijn gewor den. Leroy zelf ontkent dat stellig. Hij geeft toe contacten met de onder wereld te hebben gehad, maar uit sluitend in het kader van zijn strijd tegen de misdaad. Juist dank zij die contacten heb ik een gijzeling van prins Philip kunnen voorko men, zei Leroy tot de verbijsterd luisterende rechters en toehoor ders. De informatie over de ophanden zijnde gijzeling had Leroy gekre gen in ruil voor gegevens over het justitiële onderzoek tegen een aan tal drugshandelaars, zo zei hij. De parket-magistraat wijdde echter niet verder uit over deze medede ling. Eerder al had hij verklaard infor matie te hebben geruild voor gege vens over de 'Bende van Nijvel', die verantwoordelijk wordt geacht voor een tiental overvallen waarbij tot nog toe twintig mensen zijn doodgeschoten. De laatste keer ge beurde dat vorige maand, toen bij overvallen op twee supermarkten acht doden vielen. De aanklacht tegen Leroy is om vangrijk. Hem wordt ten laste ge legd dat hij dikke dossiers over drugshandel uit het Paleis van Jus titie aan de onderwereldfiguren zou hebben gegeven, mogelijk ver kocht. Daardoor ontbrak bij enkele processen tegen drughandelaars bewijsmateriaal en de verdachten moesten worden vrijgesproken. Het ging daarbij om een Belg en twee Nederlanders die in septem ber 1984 een partij van 1356 kilo hasj wilden verhandelen. Een an dere Nederlander, Henk R., part ner van de drie, zou het justitiedos- sier van Leroy hebben gekocht via een toen in Buitenveldert wonende Belg, Baptist A. Volgens geruchten zou het zijn gegaan om bedragen van enkele honderdduizenden gul dens. Toen R. in februari door de Amsterdamse politie werd ge hoord, werd ook dat dossier in be slag genomen. In april moesten de verdachten, waaronder Baptist A., worden vrijgesproken. Ook heeft Leroy volgens de aan klacht geld aangenomen van een bejaarde dame, in ruil waarvoor hij haar ingetrokken rijbewijs terug bezorgde en een vals attest bezorg de. Leroy zou door de vrouw regel matig op etentjes in dure restau rants zijn getracteerd en zou 11.000 gulden hebben gekregen om zijn gokschulden te kunnen betalen. Een deel van dat geld is overigens gestort op een rekening van PRL, de Waalse liberale regeringspartij, waarvan Leroy lid is. Vladimir Lomejko, woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, sprak op een persconferentie na de topbijeen komst van de landen van het War schau Pact in de Bulgaarse hoofd stad Sofia. Hij reageerde op de ver klaring van de Amerikaanse minis ter van defensie Caspar Weinber ger dat de plaatsing van de met één kernkop uitgeruste intercontinen tale raket een schending is van het SALT-2 akkoord ter beperking van de strategische bewapening. Lomejko: „De verklaring van Weinberger stemt niet overeen met de werkelijkheid en is bedoeld om de aandacht af te leiden van het werkelijke standpunt van de Sow- jet-Unie. De Sowjet-Unie zal geen stappen ondernemen, of heeft geen stappen ondernomen, die neerko men op een schending van het Salt-akkoord", voegde de woord voerder eraan toe. 'China wilde Iran atoom- tech. leveren' WASHINGTON (UPI/DPA) - Chi na is van plan geweest nucleaire technologie te leveren aan Iran na dat het een nucleair samenwer kingsakkoord had gesloten met de Verenigde Staten. Dit akkoord be-' vatte garanties dat Peking de gele verde technologie niet zou door verkopen aan derden. Dit heeft de Washington Post op grond van een rapport van de Amerikaanse in lichtingendiensten gisteren ge meld. Volgens het Amerikaanse blad werd de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen deze maand tijdens een besloten zitting op de hoogte gebracht van de Chi nese plannen. Naar aanleiding hiervan beschuldigt de Democrati sche senator Alan Cranston de re- gering-Reagan ervan dat ze geen ruchtbaarheid wil geven aan de Chinese schendingen van de non- proliferatiegaranties. Volgens Cranston heeft China ook nucleai re technologie geleverd aan vier andere „op nucleair gebied ver dachte" landen: Brazilië, Argenti nië, Pakistan en Zuid-Afrika. Buitenland kort Columbia De Columbiaanse legerleider ge neraal Rafael Samudio is gisteren bij een aanslag gewond geraakt. Hij werd door een kogel in de arm getroffen en moest worden opge nomen in een militair hospitaal. De aanslag werd door twee mannen op een motorfiets gepleegd in het noorden van de hoofdstad Bogota. Ook vanuit een gestolen ambulan ce werd het vuur geopend. Een van de militairen die de generaal bege leidden raakte gewond. Le Pen Het Franse radiostation Europe- 1 zal de rechtsextremistische leider Jean-Marie Le Pen weren zolang hij niet in het openbaar zijn veront schuldigingen aanbiedt voor de be ledigende opmerkingen die hij za terdag maakte. Le Pen viel toen tij dens een partijbijeenkomst vier journalisten aan als „anti-Franse agenten". De journalisten zijn alle vier van joodse afkomst. De hoofdredacteur van Europe- 1. Gérard Carreyrou, zei dat Le Pen tot dusver werd gezien als een ge wone politicus maar dat hij zich door zijn opmerking onaanvaard baar heeft gemaakt en niet meer zal worden uitgenodigd voor een programma op het radiostation. Guatemala In de Guatemalaanse stad Santa Barbara zijn vier mensen om het leven gekomen, toen hun privé- vliegtuigje bij het landen in een koffieplantage op een mijn stuitte. Het toestel explodeerde. Dit heb ben de militaire autoriteiten be kendgemaakt. Onder de slachtoffers waren de Noorse honorair consul in Guate mala, Norman Linds, en zijn West- duitse schoonzoon Klaus Harold. Ook de piloot van het toestel en een koffiespecialist uit Costa Rica kwamen om het leven. Santa Barbara ligt 130 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Guatemala Stad, in een gebied waar guerrillastrijders opereren, aldus het leger. 2 raket is maar een gemoder niseerde versie van de oudere, met twee kernkoppen uitgeruste SS-13. Het SALT-2 verdrag staat de VS en de Sowjet-Unie toe ieder sléchts één nieuwe intercontinentale bal listische raket te stationeren. Mos kou heeft reeds gezegd dat het de grotere SS-x-24 beproeft. De SALT-2 overeenkomst werd nooit door de Amerikaanse Senaat bekrachtigd, maar zowel Washing ton als Moskou beloofde zich aan het akkoord te zullen houden. Lomejko verklaarde verder dat de topontmoeting tussen Gorbats- jov en Reagan op 19 en 20 novem ber in Genève „een goede kans biedt op het bereiken van een of ander wapenakkoord, en diegenen die deze verklaringen nu afleggen proberen afbreuk te doen aan deze mogelijkheid". De leiders van de zeven landen van het Warschau-pact hebben zich op hun tweedaagse top in So fia eensgezind opgesteld achter de jongste voorstellen voor wapen ver mindering van Gorbatsjov. De top van de Sowjet-Unie, Bulgarije, Po len, Tsjechoslowakije, DDR, Hon garije en Roemenië in Sofia is gis teren beëindigd. De Bulgaarse onderminister van buitenlandse zaken, Ivan Ganev, zei op een persconferentie, dat het pact zich achter Gorbatsjovs voor stellen had geschaard. Belangrijke nieuwe ontwapeningsvoorstellen waren niet te verwachten, zo kon uit Ganevs zijn woorden worden opgemaakt. Nitze De Amerikaanse presidentiële adviseur inzake wapenbeheersing, Paul Nitze, heeft bekendgemaakt dat de Sowjet-Unie een tijdelijke bevriezing van de aantallen Ameri kaanse en Russische middellange afstandswapens heeft voorgesteld. Dit is vandaag gemeld door The Washington Post en The New York Times. Nitze had met verslagge vers van beide Amerikaanse bla- den persoonlijk een gesprek. Amerikaanse functionarissen ga ven te kennen dat de Russen met hun aanbod van vorige week erop uit lijken te zijn de Geneefse wa penbesprekingen toe te spitsen op de vraagstukken van de strategi sche lange afstandswapens en de ruimtewapens. Gorbatsjov zet zijn handtekening onder de slotverklaring i Sofia werd beëindigd. Jordanië moet eerst onderhandelingen beginnen WASHINGTON (AFP/UPI/DPA) - De Amerikaanse Senaat heeft gis teren besloten voorlopig geen goedkeuring te geven aan de ver koop van wapens ter waarde van zes miljard gulden aan Jordanië. De opschorting geldt tot maart volgend jaar. Begint Jordanië voor dat tijdstip 'betekenisvolle' vredes onderhandelingen met Israël, dan kan de transactie eerder plaatsvin den. Dit compromis was zowel voor de Republikeinse als de De mocratische partij aanvaardbaar. President Reagan is akkoord ge gaan met het compromis. Reagan had het Congres maandag op de hoogte gesteld van zijn voornemen Jordanië onder meer 40 straalja gers, luchtafweerraketten en pant serwagens te leveren. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO heeft gisteren de Israë lische voorstellen voor directe on derhandelingen met Jordanië ver oordeeld omdat „zonder betrok kenheid van de PLO er geen vrede kan komen in het Midden-Oosten". Een PLO-woordvoerder herhaal de de oproep voor een internatio nale vredesconferentie over het Midden-Oosten met deelneming van de PLO. Hij omschreef Peres' aanbod aan Jordanië als „een twee de Camp David-initiatief, dat wij krachtig veroordelen. Het negeert de kern van het probleem, de Pale stijnse kwestie". President Moebarak van Egypte zal vandaag in Amman besprekin- MAJDEL ZOUN - De compag niescommandant had net zijn kof fer ingeleverd. In zijn nu vrijwel le ge kantoor dienen nog slechts een paar laatste beoordelingsstaten in gevuld te worden. Het einde na dert. „Natuurlijk vind ik het leuk de laatste commandant te zijn. Ik heb altijd gezegd dat zij zich twee com mandanten zouden blijven herin neren: de eerste en de laatste. Dus wat dat betreft is het wel mooi ver lopen", lacht majoor Pastoor. Hij is tevreden. Alles is op tijd geregeld, met een gerust hart kan hij van daag het vliegtuig naar Nederland in stappen. door Aernout van Lynden „Hoezeer ik ook achter het be sluit van de regering sta, ik moet er toch ook wel even bij stilstaan dat hiermee een tijdperk beëindigd wordt. En wat men verder ook van Unifil mag zeggen, zeker de be roepssoldaten van de landmacht hebben hier ontzettend veel ge leerd. Nog jonge onderofficieren kregen daadwerkelijke verant woordelijkheid, leerden in een soms gevaarlijke omgeving leiding geven, man-management. Jonge officieren pikten daar ook een graantje van mee. Ik heb hier zelf ook ontzettend veel opgestoken. Dat gaat nu verloren". Even aarzelt hij, en dan, omhoog starend alsof hij ergens in de lucht de juiste woorden voor zijn dro men zoekt: „Ons beroep is nog al tijd gepaard gegaan met een zekere romantiek. Dat is steeds minder het geval. Nu Unifil verloren gaat, is de enige buitenlandse plaat singsmogelijkheid nog Duitsland". De majoor schudt het hoofd. Het is duidelijk - voor een man die meer dere malen in Libanon heeft ge diend, valt er bar weinig romantiek in Duitsland te zoeken. Ondanks deze persoonlijke ge voelens dat iets waardevols verlo ren gaat, staat de msgoor voor de volle honderd procent achter het besluit van de Nederlandse rege ring van twee weken geleden, om een eind te maken aan de Neder landse deelname aan Unifil, de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon. Zandzakken De majoor, die zeven jaar gele den in een heel andere VN-functie betrokken was bij de aankomst van de eerste Iraanse en Zweedse eenheden in Zuid-Libanon, heeft een duidelijk verschil met vroeger waargenomen. „In eerste instantie werd de veiligheid nog gegaran deerd door de witgeschilderde huisjes met de zwarte letters UN erop; door de blauwe baret of de blauwe helm. Maar daar is nu geen sprake meer van. Veiligheid moet geboden worden door het neerzet ten van betonnen muren, het op stapelen van honderden zandzak ken. Het is de afgelopen zes maan den goed gegaan, maar voor het zelfde geld had er iets kunnen ge beuren". Juist uit angst dat er misschien iets had kunnen gebeuren - met name dat er een dodelijk slachtof fer zou kunnen vallen - besloot de regering in Den Haag de troepen terug te trekken. Sinds Israël aan het begin van deze zomer het gros van zijn troepen uit Libanon terug trok, lagen de Nederlanders in de voorste linies. Op slechts een paar honderd meter van hen vandaan zaten de posities van de SLA, het Zuidlibanese leger, een militie van Libanese huurlingen die door Is raël is opgericht om een smalle strook langs de Israëlische noord grens te bewaken tegen infiltran ten. De posities van de SLA wor den evenwel vrijwel elke dag aan gevallen en als gevolg van de ge- heel ongedisciplineerde wijze waarop de SLA het vuur beant woordt, werden de afgelopen maanden de posten van de Neder landers herhaaldelijk geraakt. „Wij hebben veel voor de bevol king kunnen doen. Er waren hier twee artsen voor 165 soldaten. Sol daten die hoogstens nu en dan last van buikloop of een klein wondje hebben, dus die artsen konden vooral de bevolking helpen - ook in het oude gebied waar het Neder landse bataljon, gezeten heeft. Daarnaast brachten we een zekere rust - dat zie je hier, want er wordt ontzettend veel gebouwd. Maar vrede hebben we niet gebracht, daar zijn we ook niet toe in staat gesteld. En als je me vraagt of het nut dat wij hier gehad hebben een mensenleven waard was, dan moet ik nee zeggen. Niet een mensenle ven", zegt majoor Pastoor. Whisky Alle soldaten spreken van „veel geluk", dat er niemand iets is over komen (de negen doden die het Nederlandse avontuur in Libanon tot gevolg had, vielen allen in de tijd van het bataljon vóór oktober 1983). „Ja, het is soms moeilijk ge weest", zegt de uit Meppel afkom stige korporaal Albert Pol. Hij diende op de post 7-1B, die vaak geraakt is door de kogels van de SLA. „Moeilijk in de zin dat we vaak 's nachts in dekking moesten, soms wel vier uur lang en dat je de vol gende ochtend toch gewoon weer wacht moest lopen". En hjj voegt er opgelucht en met een grote glimlach aan toe: „Maar we hebben het allemaal ongeschonden over leefd. Het enige slachtoffer was een fles whisky die aan barrels ge schoten werd". Niet allen zijn er helemaal onge schonden uitgekomen. De zeven man die de afgelopen zes maanden op post 7-2 zaten, een positie bin nen het gebied van de SLA, heb ben op de laatste nacht op hun post machteloos moeten toezien hoe de hele post werd leeggeroofd. Ze wa ren die laatste nacht voordat de post aan soldaten uit Nepal werd overgedragen, vroeg gaan slapen, en al om tien uur werd de wacht overrompeld door een viertal wiens gedrag typerend was voor dat van de pro-Israëlische militie. Na de zeven Nederlanders in de bunker te hebben opgesloten, wer- JOHANNESBURG Leidende personen van het in Zuid-Afrika verboden Afrikaanse Nationale Congres (ANC) hebben een infor mele brief gestuurd naar de secre taris-generaal van het Gemene best, Sir Sonny Shridath Ramphal, waarin zij hun bereidheid uitspre ken om de gewapende strijd tegen het apartheidsbewind in Pretoria op te schorten, als de Zuidafri- kaanse regering besluit om een po- door Ruud de Wit litieke dialoog aan te gaan met 're presentatieve zwarte leiders'. Eem woordvoerder van het ANC te Lu saka heeft de inhoud van de brief bevestigd. De regering-Botha moet dan wel tegemoet komen aan de ei sen van de Gemenebest-conferen tie, zoals die het afgelopen week einde in Nassau op de Bahama's zijn geformuleerd. Op de Bahama's werd besloten dat dwingende economische sanc ties door het Gemenebest niet lan ger te vermijden zijn, als niet bin nen zes maanden een gesprek op gang komt tussen de blanke min derheidsregering en de 'werkelij ke' zwarte leiders. Dat houdt, vol gens het ANC en het Gemenebest, in dat ANC-leider Nelson Mandela en de andere tot levenslang veroor deelde ANC'ers in de Pollsmoor- gevangenis bij Kaapstad, in vrij heid moeten worden gesteld. Met hen zal dan in ieder geval in eerste instantie moeten worden onder handeld over de toekomst van Zuid-Afrika. Politieke waarnemers in Zuid- Afrika echter zeggen, dat het aan bod van het ANC naar alle waar schijnlijkheid een zwaktebod is. Het ANC zou namelijk teleurge steld zijn in de uitkomst van het Gemenebest-overleg op de Baha ma's, omdat de hoop was gevestigd op directe dwingende economi sche sancties. Nu deze niet haal baar bleken, zou het ANC probe ren de regering in Pretoria op nieuw in verlegenheid te brengen. President Botha heeft immers reeds de eisen van het Gemenebest om binnen zes maanden wezenlij ke veranderingwen in de apartheid aan te brengen, van de hand gewe zen als 'buitenlandse bemoei zucht'. In plaats daarvan heeft Bo tha zelfs gedreigd met economi sche maatregelen tegen het Wes ten, als dit zou beslissen tot dwin gende economische sancties. gen voeren met de Jordaanse ko ning Hoessein over de vooruitzich ten op vrede in het Midden-Oosten. In Egyptische regeringskringen werd gezegd dat Moebarak en Hoessein vooral zullen praten over het aanbod van de Israëlische pre mier Peres om nog dit jaar met on derhandelingen te beginnen. Egyptische bronnen zeiden dat Moebarak Hoessein ook verslag zal uitbrengen over de besprekingen die hij maandag voerde met de Amerikaanse onderminister Whi tehead, om de betrekkingen tussen Egypte en de VS te lijmen, na de Amerikaanse 'kaping' van een Egyptisch lijnvliegtuig met daarin de kapers van het schip Achille Lauro. den de al gepakte koffers en plun- jezakken door de gemaskerde die ven (van wie de leider echter wel onmiddellijk herkend werd) weer overhoop gehaald - alles met waar de werd gestolen: fotocamera's, ra dio's, geld en goud, ter waarde van bijna 9000 gulden, dat de jongens net gekocht hadden als cadeaus voor hun familieleden en vrienden. Pas na langdurig overleg en waar schijnlijk enige druk op Israël kreeg men de wapens terug, maar niet de sieraden en het geld. Voor korporaal Rob van Weert uit Eindhoven was het een slecht einde aan een anders goede tijd. „Ja, ik ben bijna alles kwijt. Dat verpest wel voor een deel je goede herinneringen". Zeker voor de kor poraal, die waarschijnlijk nooit zal vergeten dat hij de man was die op wacht stond. Maar de andere soldaten spreken van een grandioze ervaring. „Zoiets kun je maar een keer mee maken. Je leert een enorme hoop. Ik had dit nooit willen missen", zegt de stralende korporaal Pol als hij zijn koffer en plunjezak inlevert bij de marechaussee'(waarvan al tijd een detachement bij de militai re politie van Unifil gediend heeft), die dan even zorgvuldig er weer al les uithaalt om na te kijken dat er niet 'te veel' naar huis wordt mee genomen. Hetgeen overigens bij niemand ditmaal het geval was. De sfeer op de vooravond van hun nachtelijke vertrek (de man nen zijn vanochtend om drie uur al in de trucks richting het vliegveld van Tel Aviv gestapt) was perfect. In kleine groepjes zat de compag nie (die de afgelopen week alle maal op een post samen hebben gezeten) nog na te praten over de laatste uitzending van de radio D.I.C. (afkorting van Nederlandse compagnie in het Engels), de zen der die altijd 24 uur per dag in de weer was, maar na een nostalgi sche laatste avond ook Uit de ether moest verdwijnen, of gingen de soldaten nog de laatste boodschap pen doen in Tyrus, de dichtstbij zijnde stad. MADRID - Marokko heeft gisteren een staakt-het-vuren afgekondigd in de oorlog tegen het Polisario- front over het gebied van de voor malige Spaanse kolonie Westelijke Sahara. Het opzienbarende besluit werd bekend gemaakt door de Ma rokkaanse premier Lamrani in diens toespraak tot de Algemene door Gerrit-Jan Hoek Vergadering van de Verenigde Na ties in New York. Lamrani, die een uitvoerige boodschap van koning Hassan II voorlas, maakte tevens bekend dat Marokko vanaf begin volgend jaar bereid is in het om streden gebied een referendum te organiseren onder toezicht van de VN. Hassan laat de wereldopinie op nieuw versteld staan. Want een staakt-het-vuren en een referen dum in de Westelijke Sahara (een woestijngebied rijk aan fosfaten, dat deels aan Marokko toeviel bij de akkoorden van Madrid, deels werd geannexeerd nadat Maureta- nie zijn part van het gebied braak had laten liggen) zijn maatregelen waar Hassan II zich altijd juist fel tegen had verzet. Marokko heeft het staakt-het-vu ren en de aankondiging van het re ferendum gekoppeld aan de voor waarde, dat het Polisario zich van aanvallen op het gebied van de Westelijke Sahara zal onthouden. Tenzij er bij de recente geheime ge sprekken tussen Marokko en het Polisario in Lissabon een beginsel- akkoord is bereikt, mag men aan nemen, dat het Polisario weinig be lang heeft bij een door Marokko gecontroleerd referendum en op korte termijn een verwoed militair offensief zal instellen. ADVERTENTIE Tonnema Caramels zijn zachte caramels, per stuk verpakt in een gedecoreerd rolletje. Er zijn twee soorten: vanille en drop. Vanille is romig: drop is wat pittiger. Tbnnema Caramels zijn de zachtheid zelf. Een fijn trekje is ook nog dat ze elk moment van de dag lekker zijn en blijven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7