Kabinet neemt laatste horde Gijs van Dam sr. een rijk man Plaatsing raketten dichterbij Kinderrechtswinkel voorziet in behoefte Onderzoekers werken aan anti-zwangerschapsvaccin EEN GOED BED HELPT BETER DAN WARME MELK! CDA: geen politiek oordeel over Schoo Penicilline voor Polen verouderd Vader ontvoerde jongen werd groot in Amsterdamse penose DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De Russische leider Gorbatsjov heeft in een dinsdag door premier Lubbers ontvangen brief niet gemeld hoeveel SS-20 raketten er staan opgesteld in het Aziatische deel van de Sowjet-Unie. Het totale aantal blijft ruim boven de 378 die er volgens het kabinet 1 november maximaal zouden mogen staan om plaatsing van 48 kruisraketten in Nederland te voorkomen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) liet dat gisteren blijken in het Tweede-Kamerdebat over het kruisraketverdrag dat met de Verenigde Staten zal worden afgesloten. CDA, WD en de kleine rechtse partijen steunen het kabinet in de opvatting dat deze overeenkomst moet en kan worden afgesloten, niet strijdig is met de grondwet en derhalve met een gewone meerder heid in de volksvertegenwoordi ging kan worden bekrachtigd. Het kabinet nam, door die steun van een kamermeerderheid en de brief van Gorbatsjov, in feite de laatste horde op de weg naar een besluit tot plaatsing van de kruis raketten. Gorbatsjovs brief was een antwoord op een verzoek van Lubbers om nadere informatie over het Russische standpunt. De brief van de Russische leider bevatte volgens Van den Broek niet meer informatie dan Gorbats jov onlangs op zijn geruchtmaken de Paryse persconferentie naar buiten bracht. Hij zei toen, dat het aantal SS-20's in het Europese deel van de Sowjet-Unie zal worden te ruggebracht naar het peil van juni vorig jaar, namelijk 243. Kerntaken Op 1 november zal het kabinet, zo deelde Van den Broek mee, be halve het plaatsingsbesluit ook 'be leidsvoornemens' bekendmaken voor een vermindering van het aantal Nederlandse kernwapenta- ken (nu nog zes). In de periode na 1 november wordt vervolgens de NAVO om een oordeel over dat standpunt gevraagd. Ook zullen Nederland en de Ver enigde Staten nota's uitwisselen. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) versprak zich giste ren even, toen hij het had over de looptijd van het raketverdrag met de Amerikanen. Volgens de bewindsman had het kabinet ge kozen voor een looptijd van vijf jaar, mede vanwege de binnen lands-politieke situatie. De PvdA wilde het verdrag desnoods tus sentijds eenzijdig opzeggen, maar dat kan alleen door wijziging van de grondwet of als de VS daarmee instemmen. Het kabinet had steeds beweerd, dat de politieke situatie in Nederland niets met de gekozen termijn te maken had. De opmerking van Van den Broek wekte dan ook de woede op van de oppositie. waarin het beheer van de in 1988 op de basis Woensdrecht te plaat sen kruisraketten wordt geregeld. De tekst van deze nota's wordt ver volgens naar parlement ter goed keuring en naar Raad van State voor advies gestuurd. Op 1 december dient het kabinet dan de goedkeuringswet in, die beide nota's tot een volkenrechte lijke overeenkomst maakt. Boven dien wordt dan de defjtieve beslis sing over het aantal toekomstige Nederlandse kernwapentaken be kendgemaakt. Oppositieleider Den Uyl wond zich gisteren zeer op over de haast die het kabinet maakte. In het juni- besluit van vorig jaar, zei hij, is ge steld dat de goedkeuringswet per 1 januari 1986 zou worden inge diend. De Raad van State heeft nu slechts enkele weken de tijd om zich te buigen over de vraag of de tekst van de overeenkomst (de bei de nota's) niet in strijd is met de grondwet. Hij noemde het optre den van de regering 'in hoge mate laakbaar' en 'ongehoord'. Zeggenschap Centraal in het op sommige mo menten vinnige, maar over het ge heel genomen matte debat over de hoofdlijnen van het toekomstige raketverdrag stond de vraag of Ne derland zeggenschap houdt over de eventuele inzet van de in Woensdrecht te stationeren kruis raketten. Volgens het kabinet is de Nederlandse invloed op een beslis sing tot inzet van deze wapens dank zij de NAVO-overlegproce- dures 'optimaal, voorzover tijd en omstandigheden dat toelaten'. De oppositie, aangevoerd door PvdA'er Klaas de Vries, slaagde er gisteren niet in openingen te force ren in het CDA-WD-front. Als de Nederlandse invloed gering tot nul zou zijn, zoals De Vries en anderen poogden aan te tonen, zou het toe laten van Amerikaanse wapens door Amerikanen beheerd, op Ne derlands grondgebied strijdig zijn met de grondwet. In dat geval zou tweederde meerderheid van de Ka mer moeten instemmen met de overeenkomst, en zo'n meerder heid heeft het kabinet in de volks vertegenwoordiging niet. Van den Broek en De Ruiter ga ven toe, dat bij verrassingsaanval len, die een onmiddellijke en mo gelijk nucleaire reactie van het bondgenootschap vragen, er geen mogelijkheid tot overleg tussen de bondgenoten is. De Nederlandse invloed is in zo'n geval zeer gering of nul, aldus Van den Broek. AMSTERDAM (GPD) - „De pro blemen waarmee kinderen naar de rechtswinkel komen, zijn bloedse rieus. Alle vijftig kinderen die ons om advies hebben gevraagd, waren hier op de juiste plaats. Veel kinde ren komen via de bestaande kana len eenvoudig niet aan hun recht. Zelf zouden ze gewoon zeggen dat ze belazerd worden". Dat zegt prof. Mieke de Langen, initiatiefneemster en bestuurslid van de Amsterdamse Kinder rechtswinkel, die in mei van dit jaar de deur van het pandje aan de Brouwersgracht opende. Gisteren werd verslag gedaan van het eerste volle kwartaal dat de 17 vrijwillige medewerkers erop hebben zitten. De Langen is hoogleraar jeug drecht aan de Universiteit van Am sterdam. „Er zijn veel situaties waarbij kinderen niet serieus wor den genomen, de rechtspraak is er een van", zo is haar ervaring. De Kinderrechtswinkel moet de posi tie van de kinderen versterken en hun op juridisch gebied helpen bij hun ontwikkeling. Dat dat nodig is, blijkt uit het feit dat al vijftig kinderen de weg naar de nog niet zo bekende winkel hebben gevon den, voor het merendeel overigens op verwijzing van andere instellin gen. Het 'winkelpersoneel' geeft een viertal, onherkenbaar gemaakte, maar waarheidsgetrouwe voor beelden. Alex is twaalf jaar. Hij kwam omdat hij graag de achter naam van de nieuwe echtgenoot van zijn moeder wil krijgen. Kan dat en hoe moet ik dat regelen, was de vraag. Brigitte belde met de vraag of ze bij de politie kon gaan praten over het feit dat ze van haar achtste tot haar vijftiende jaar door haar vader seksueel is misbruikt. Ze is nu achttien jaar, maar het misdrijf is nog niet verjaard. De medewerker van de Kinderrechts winkel spoorde bovendien een hulpverlener op, met wie Brigitte over de problemen kan gaan pra ten. Om zo iemand had ze ge vraagd. De juridische medewerkers - (bijna) afgestudeerde juristen met jeugdrecht als specialisatie - en hun pedagogisch geschoolde colle ga's begeven zich niet zelf in de hulpverlening. Ook bemiddelen ze niet tussen ouders en kinderen. Volwassenen ziin eigenlijk niet welkom in de winkel, al kunnen ze in voorkomende gevallen wel con tact opnemen om informatie te krijgen. Maar advisering van kin deren betekent voor de Kinder rechtswinkel ook een keuze voor dat kind en niet voor beide partij- Echtscheiding Carlos, die na de echtscheiding bij zijn moeder woont, kwam bij de rechtswinkel met de vraag of hij wel mee moest als zijn vader hem - onregelmatig - kwam ophalen. De ouders hadden geen omgangsrege ling getroffen, dus dat hoefde niet, zo was het advies. Dieneke vroeg naar de uitkering die ze als half- wees krijgt, omdat ze op kamers wil gaan wonen. Het wordt nage gaan. Het zijn enkele voorbeelden uit de afgelopen maanden, allemaal op het terrein van het burgerlijk recht. Hulp aan kinderen die met het strafrecht te maken krijgen, is niet gevraagd. De speciale advocaten die zich bij de piketdienst met kin deren bemoeien, doen hun werk kennelijk goed, zo concludeert me dewerker Jan Moors. „We proberen wel de communi catie tussen de kinderen en hun ouders of verzorgers weer op gang te brengen, maar als dat niet moge lijk blijkt, zullen we in het uiterste geval ook kinderen bijstaan die procedures beginnen tegen hun ouders, hun school of de staat", zegt Mieke de Langen. Zo'n proce dure was bijvoorbeeld nodig toen een meisje haar ski-uitrusting wil de hebben die nog bij haar moeder stond toen ze zelf op kamers was gaan wonen. Een speciale instelling voor kin deren vindt ze overigens niet over al nodig. Elders kunnen wellicht de gewone bureaus voor rechts hulp dit werk erbij doen, als ze daar ruimte voor (kunnen) maken. In Amsterdam bleek dat niet mo gelijk en mede daarom kreeg De Langen de gelegenheid met deze vorm van hulp te experimenteren. Dat lukt mede dank zij giften van fondsen, waaronder het Kinder postzegelfonds, de gemeente Am sterdam en particulieren. Het voortbestaan van de winkel is ech ter nog helemaal niet gegaran deerd. Subsidieaanvragen bij ver schillende overheden zijn nog in behandeling. Met niet echt vrolijke gezichten luisteren (v.l.n.r.) de kamerleden Beckers (PPR), Ubels (EVP) en Brouwer (CPN) aandachtig naar het betoog van minister De Ruiter (defensie) tijdens het debat over de hoofdlijnen van het rakettenver- drag met de Amerikanen, (foto anp> ARNHEM/DORDRECHT (ANP) - Het waterpeil in de Nieuwe Merwede is nu zo laag dat de werboot tussen Dordrecht en Werkendam niet meer bij de aanlegsteiger kan aanleggen (zie foto). Alleen voertuigen lichter dan 1500 kg worden nog overgezet. Als het water nog vijf centimeter verder zakt, zal het veer uit de vaart worden genomen. In het stroomgebied van de Rijn zakt het water nog steeds door het uitblijven van neerslag. Bij Lobith werd gisteravond een stand van 7.61 meter geregistreerd, dat is vijftien centimeter lager dan vorige week. Als het rivierwater nog acht centimeter zakt, wordt het 'laagterecord'van 1947 (7.54 centimeter) gebro ken en wordt de laagste stand van het Rijnwater bereikt in de afgelopen honderd jaar. (foto anpi OSS (GPD) - De belangwekkend ste ontwikkeling op het gebied van voorbehoedsmiddelen is het anti- zwangerschapsvaccin. Dat deelde K. Wiedkaup, research-directeur van het farmaceutisch bedrijf Or- ganon, gisteren mee op een sympo sium over gezinsplanning in de Derde Wereld. Het zwangerschapsvaccin is een afweer tegen het hormoon HCG. Dat wordt aangemaakt zodra een eicel bevrucht is. Het vaccin tegen HCG zal een aantal maanden werken. Het zal overigens nog wel een tiental jaren duren eer het nieuwe middel op de markt is. Het zal sneller gaan met de ont wikkeling van de vaginale hormo- nenring en de hormoneninplant. ADVERTENTIE Voor veel mensen beginnen 's nachts de pro blemen. Ze kunnen de slaap maar niet vatten. En glaasjes melk of pillen... het helpt allemaal niets. Die mensen zouden eigenlijk eens moeten gaan praten met Dormaël. Want Dormaël weet wat ge zond slapen is. En gezond weer wakker worden. Dormaël is dè specialist op dit gebied. Met een ongelooflijke keus aan bedden, bedsystemen, slaapkamers en bedmode. Van de vijf Dormaël winkels is er één vlak bij u in de buurt. U kunt dus makkelijk even langs ko men als u genoeg hebt van die eeuwige glaasjes warme melk. U slaagt wel, u slaapt wel, met Dormaël. Leiderdorp: Winkel centrum Winkelhof (naast Mijnders Meubelen), tel.: 071-414502. Utrecht: Zeelantlaan 27, Meubel - centrum Kanaleneiland, tel.:030-883004. Zeist: Voorheuvel 41, tel.: 03404-16055. Veenendaal: Markt 9, tel.:08385-10263. Amersfoort: Kamp 61, tel.:033-723770. &SLAAPKAMERS wordt verwacht dat die over vier jaar op de markt zullen komen. De kunstofring, die in feite een verbetering is van de pil, geeft zeer kleine hoeveelheden hormo nen af. De gebruikster brengt hem zelf in en draagt hem drie weken. Na drie weken stopt ze er een week mee. In die tijd krijgt ze net als bij de pil een bloeding. Het voordeel van de ring is dat de hormonen direct ter plaatse worden afgegeven. Daardoor is slechts een vijfde van de hormoon- hoeveelheid van de pil nodig om een effectieve voorbehoeding te krijgen. Bovendien is het pro bleem dat de pil af en toe vergeten wordt dan ook afgelopen. De hormoneninplant is een strip die wordt ingeplant en jaren achtereen, net als de ring, in zeer kleine hoeveelheden hormonen af geeft. DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben forse kritiek op het beleid van minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking), maar de christen-democraten verbinden daar geen politieke conclusies aan. Dat bleek gisteren tijdens het debat over de begroting van ontwikke lingssamenwerking. CDA-woordvoerder Aarts weigerde antwoord te geven op de vraag van het onafhankelijke kamerlid en de ex-CDA'er Scholten of hij zijn kritiek niet wilde vertalen in een politiek oordeel. PvdA-woordvoerster Herfkens had geen goed woord over voor het be leid van de minister. Ze zei, dat de minister de belangen van ontwikke lingssamenwerking niet effectief heeft verdedigd in het kabinet. Het op heffen van het stuwmeer, waarin voor 2,3 miljard gulden aan toegezegde, maar nog niet bestede bedragen zaten voor de hulplanden, noemde zij 'sluipmoord'. Volgens het PvdA-kamerlid is minister Schoo allerminst een minister voor ontwikkelingssamenwerking, die internationaal staat voor een vooruitstrevend beleid, dat vertrouwen inboezemt bij de Derde Wereld, partij kiest voor hen die tussen de wielen raken van het on rechtvaardige internationale ecnomische systeem", aldus Herfkens. Zij zei dat Schoo „slecht op de winkel heeft gepast. Uitverkoop wegens op heffing dreigt". CDA-woordvoerder Aarts, die de kritiek van de PvdA grotendeels on derschreef, zei dat de invloed van de minister op het totale regeringsbe leid in een volgend kabinet moest worden vergroot. Hij stelde onder meer, dat de minister een actievere rol had moet spelen en meer initiatie ven had moeten ontplooien in het EG-overleg. Waarom wordt er niet meer een hartverwarmend engagement getoond, vroeg hij zich af. In tegenstelling tot de WD en de PvdA pleitte het CDA voor het voort bestaan van een eigen minister op de post ontwikkelingssamenwerking. Het wil geen verlaging tot het niveau van staatssecretaris noch een kop peling met buitenlandse economische betrekkingen. WD-woordvoerder Weisglas zwaaide zijn partijgenote Schoo overi gens voornamelijk lof toe voor haar beleid. UTRECHT (GPD) - Ruim 700 kilo antibiotica bestemd voor zieken huizen in Polen bleek bij aankomst niet meer te kunnen worden ge bruikt. De gebruiksdatum was ver lopen. De Stichting Medische Hulpverlening Polen, die vorige week voor het transport van medi sche apparatuur en medicamenten zorgde, heeft dat vanochtend mee gedeeld. Secretaresse van de stichting El- ly van der Laar, die ook meereisde: „We brachten iets weg waar de mensen in principe blij mee waren. Pas in Polen hoorden we dat het om verouderde penicilline ging". Zowel de leverancier van de par tij antibiotica, de Nederlandse ver tegenwoordiger van de Britse pro ducent Beecham, als de Stichting zelf heeft een diepgaand onder zoek ingesteld naar de vraag hoe kon gebeuren dat een verouderde partij in de zending voor Polen te rechtkwam. De uitslag van dat on derzoek is (nog) niet bekendge- maakt. Geen onderzoek naar Duitse 'lokagenten' DEN HAAG (ANP) - De ministers van justitie en van buitenlandse za ken hoeven niet te laten nagaan welke rol provocateurs uit West- Duitsland hebben gespeeld bij de aanhouding op 18 mei in Dor drecht van twee heroïnehandela ren. De president van de rechtbank in Den Haag heeft een eis van de Utrechtse advocaat mr P.H. Doe- dens in die richting gisteren afge- Doedens had een kort geding aangespannen tegen de staat om dat hij vreest in het strafproces te gen de Dordtenaren niet te kunnen aantonen dat Justitie de bewijzen op een onrechtmatige manier heeft verkregen. Zijn cliënt zou in de val zijn gelokt door een provocateur uit de Bondsrepubliek - een zoge noemde lokagent - die daar offi cieel een gevangenisstraf uitzit we gens heroïnehandel. Doedens ver klaarde dat de Nederlandse autori teiten hem tot dusverre met een kluitje in het riet hebben gestuurd. De rechtbank in Dordrecht zou de strafzaak vandaag behandelen. (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM - De Amster dammer Gijs van Dam, wiens zoon dinsdag werd ontvoerd, is zonder twijfel een kapitaal krachtig man. Hij heeft in Frankrijk een paar uitsteken de drafpaarden lopen, die een gezamenlijke waarde hebben van ongeveer vier miljoen gulden. De twee duurste dravers worden ge schat op een waarde van elk een miljoen gulden. Paarden zyn Van Dams grootste hobby. Ook in Nederland bezit hij enkele dravers, die echter niet zo waardevol en succesvol zijn als die in Frankrijk. De Holland- door Weert Schenk se dravers staan op naam van de Noordwyker John van Exter, door wie ze ook worden getraind. Van Dams zoon, Gijs jr., hielp Van Exter dikwijls. Zo zou hij ook afgelopen dinsdag naar Noordwijk zijn gekomen, maar verscheen niet op zijn afspraak. Gijs jr. is net als zijn vader een groot paardenliefhebber. Vaak werden ze samen op de renbanen gesignaleerd. Gijs van Dam sr., een wat ge zette en altijd keurig in het pak gestoken man van 50 jaar met een hoofdstedelijk accent, is groot geworden in de Amster damse penose. Al een jaar of twintig geleden had hy voldoen de geld verdiend om paarden te kopen en te laten trainen voor de wedstrijden. Het is niet zeker waarmee hij daarna zijn geld ver diende. Het vermoeden bestaat, dat Van Dam is betrokken bij de drugshandel.. Ongeveer tien jaar geleden werd hij op doorreis in België door de politie aangehouden. Omdat Van Dam niet alleen een forse som geld, maar ook een hoeveelheid verdovende midde len bij zich had, draaide hij voor twee jaar de gevangenis in. Later arresteerde ook de Franse politie hem, maar liet hem na enige tijd weer vrij. Het is onduidelijk hij toen werd verdacht. Eigenaarsvergunning Vanwege zijn criminele verle den mocht hij in de paardensport geen eigenaarsvergunning meer hebben. Vandaar dat Van Dams Franse paarden niet op zijn eigen naam staan. Niettemin laat hij zich altijd als eigenaar fotografe ren en huldigen. Om dezelfde reden staat in Ne derland zijn 'Stal Amsterdam' op naam van John van Exter. Inge wijden in de paardenwereld zijn er zeker van dat Van Exter een stroman is. Op de Nederlandse banen laat Van Dam zich niet zo vaak meer zien. Voor hem is dat minder interessant dan de Fran se paardenrennen, waar het ni veau en het prijzengeld hoger lig gen. Het was een zeldzaamheid dat Van Dam afgelopen zondag nog op Duindigt in Den Haag rondliep. Soms laat hij zijn Franse paar den in Nederland lopen. In de laatste Grote Prijs der Lage Lan- den behaalde zijn Nobel Atout een voortreffelijke derde plaats en won daarme ongeveer 50.000 gulden. Het paard werd gereden door Jan Kruithof jr., die in Pa rijs Van Dams Franse paarden onder zijn hoede heeft. Onder de paardenliefhebbers gaat het verhaal dat twee van de vijf ontvoerders van biermag- naat Heineken en diens chauf feur Doderer werden gearres teerd op een renbaan in Parijs, waar ze vanwege de paarden van Van Dam waren heengegaan. Ten tijde van die ontvoering kwam Van Dams naam even in het nieuws, omdat hij en de Hei- neken-ontvoerders hetzelfde stamcafé hadden. Op de renba nen herinnert men zich echter niet dat ze daar veel met elkaar optrokken. Als paardenman staat Gijs van Dam bekend als iemand die zijn paarden 'recht toe, recht aan' laat koersen. In zijn omgeving en die van zijn dravers zijn geen gok schandalen ontstaan. Hij was daar altijd radicaal tegen, zo wordt gezegd. Omdat hij als een uitgekookte jongen wordt beschouwd, zal Van Dam waarschijnlijk niet al zijn centen in zyn liefhebberij hebben gestoken. Daarvoor is het investeren in paarden te ris kant. De ontvoerders van zijn zoon weten zeker, dat de Amster dammer zeer vermogend is en ei sen derhalve 'een behoorlijke hoeveelheid losgeld', zoals de Amsterdamse officier van justi tie Wooldrik gisteravond liet we ten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5