Ernstige gebreken aan gerenoveerde woningen actief in vrije tiid Twijfels over kwaliteit B en W bij bouwzaken Actie 'heggeschaar' van vrouwen in Merenwijk Van SpeykstraatTrompstraat en Evertsenstraat Onderzoekscentrum belastingproblemen W oonruirnte verordening is simpel te verbeteren PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 LEIDEN - Een deel van de 92 woningwetwoningen aan de Van Speykstraat, Trompstraat en Evertsen straat van de woningbouw vereniging De Eensgezind heid vertonen ernstige ge breken die, drie jaar na re novatie ondanks verschil lende reparatiepogingen, nog niet zijn verholpen. Het gaat onder meer om ernsti ge lekkages van douches, loskomende scheidings wanden en slecht afgewerk te vloeren. De ernst van de klachten maakt een diep gaand onderzoek naar de oorzaak van de klachten noodzakelijk. Vanaf de eerste oplevering zijn er vaak reparaties uitgevoerd, maar niet of nauwelijks afdoende. Ver schillende douches zijn drie of vier keer hersteld en hebben nu weer lekkage. De bewoners hebben de technisch bewonersadviseurs (tba's) om hulp gevraagd en deze dringen in een rapport, waarin de klachten worden gesignaleerd, aan op een afdoende oplossing van de problemen. Gisteravond zijn de gedupeerde bewoners bijeengekomen om te beraden over de te nemen stappen en de mogelijke vergoeding van de schade die de renovatienasleep veroorzaakt. Besloten werd in ge sprekken op korte termijn met de woningbouwvereniging en de ge meentelijke directie volkshuisves ting te eisen dat een nader onder zoek naar de klachten wordt inge steld door een onafhankelijk ex tern bureau. Verder wordt volledi ge vergoeding van de schade en de vervolgschade geëist. De op de bij eenkomst gevormde 'werkgroep bewoners' zal om de veertien da gen de bewoners informeren over de ontwikkelingen. Volgens het tba-rapport, waar voor dertig procent van de wonin gen is onderzocht, is er een goed inzicht in de ernst van de klachten. Er zijn normale onderhoudsklach ten in de Evertsenstraat 31 tot en met 37, die behoren te worden ver holpen. De Kortenaerstraat 52 heeft klachten die het normale on- derhoud te boven gaan. De ernstig ste klachten doen zich voor in de Van Speykstraat 12 tot en met 42 en Trompstraat 33. Veel gebreken komen aan het licht in en om de douches van de woningen. Het gaat daarbij om scheuren in tegelwerk, ernstige lekkages en slecht uitgevoerde kit- voegen, met als onvermijdelijk ge volg vochtproblemen. Buiten is de pleisterlaag slecht (te dun) uitge voerd. In diverse goten komen ga ten voor en zijn dakdoorvoeren te ruim uitgezaagd. In één woning is verzakking van de bintlaag op de eerste verdieping geconstateerd. Ergernis De vloeren vormen een bron van veel ergernis. In tal van gevallen kraken zij ernstig. De nieten waar mee spaanplaat op de oude vloeren is aangebracht komen in veel ge vallen omhoog, terwijl tussen de vloerplaten kieren zitten van één tot anderhalve centimeter. Dit re sulteert beide in schade aan de vloerbedekking. In de slaapka mers zyn loskomende scheidings wanden gesignaleerd. Dat hij de renovatie in elk geval slordig vindt uitgevoerd laat een bewoner zien bij zijn douche: de vloerbedekking is gewoon vastge- metseld. In een andere woning aan de Van Speykstraat kan men uit de slaapkamer door een voeg naar buiten kijken. Bij één van de buurtbewoners is de muur tussen douche en trapgat zo vochtig dat er buiten de douche paddestoelen op groeien. De buurtbewoners zijn inmid dels in.actie gekomen. Er is een en quête gehouden om de klachten op een rijtje te zetten. "Het blijkt dat de woningen die voor de exorbi tante prijs van 84.000 gulden zijn gerenoveerd, bedroevend slecht zijn opgeknapt. Het bestuur van De Eensgezindheid schuift alle verantwoordelijkheid van zich af door 'ons bereiken geen klachten' te verklaren", staat in de begelei dende brief aan de bewoners. Van de enquête wordt voorts ge zegd dat 'deze tot doel heeft het be stuur van De Eensgezindheid en de architect mr. X (naam nooit vrij gegeven) aansprakelijk te stellen voor klachten en schade aan privé- De vloer naast de douche heeft zwaar onder vocht te lijden gehad. De vloerbedekking loopt daardoor schade op. eigendommen, als gevolg van de slecht uitgevoerde renovatie'. Voorkomen Volgens de tba's zijn de klachten bekend bij de woningbouwvereni ging De Eensgezindheid en de ge meentelijke directie volkhuisves ting. Ambtenaar H.W.A. van Leeu wen, die van deze directie betrok ken is geweest bij de uitvoering van de renovatie, zegt daarentegen dat 'er wel eens een klachtje is ge weest'. "Van structurele gebreken weet ik niets". Van Leeuwen stelt voorts giste ren voor het eerst te hebben ge hoord van ernstiger klachten. "We ?ullen eerst moeten onderzoeken wat voor klachten er zijn en op wat voor schaal. Zó kunnen we het niet laten zitten. In overleg met de be woners moeten we het bekijken en oplossingen aandragen". "Ik kan niet beoordelen of er fou ten zijn gemaakt. Dat wil ik eerst bekijken". De ambtenaar zegt voorts dat de huidige problemen en de actie van de buurt waren voorkomen, als de woningbouw vereniging De Eensgezindheid klachten beter had verholpen. "De woningbouwvereniging heeft toe zicht gehouden op de renovatie. Deze problemen hadden niet mo gen ontstaan. De vereniging had het beter moeten oplossen", aldus Van Leeuwen. Terugkaatsen W.C. Nagtegaal, voorzitter van de De Eensgezindheid, kaatst het bal letje echter terug. "Onzin. Dat is een afschuifsysteem. Ook de ge meentelijke directie volkshuisves ting heeft in de persoon van de heer Van Leeuwen toezicht gehou den op de uitvoering van de reno vatie. Hij is door het college van burgemeester en wethouders aan gewezen om het project te bekij ken en te begeleiden". De opschudding die in de buurt is ontstaan doet Nagtegaal af als het zoeken van spijker op laag wa ter. "Er is een hetze aan de gang. Er zijn bepaalde personen die het be stuur een hak willen zetten. Klach ten die er zijn worden onmiddellijk verholpen. De aannemer is bereid om ze op zijn kosten te verhelpen. Wij krijgen nauwelijks klachten". "Persoonlijke reacties die mij be reiken over de renovatie zijn posi tief. In de bouw laat men altijd wel eens een steekje vallen. In dit geval wordt dat gewoon hersteld. Ik ben ervan overtuigd dat het een goede renovatie is geweest", aldus Nagte gaal. De tussenmuur tussen douche en trapgat van één der woningen vochtig dat een gezonde, bijna volwassen paddestoel van de douche groeit. Muren van slaapkamers wijken, de buitenkant flinke scheuren zijn daarvan het gevolg. PSP en PPR wijzen op fouten uit verleden LEIDEN - De klachten na de reno vatie aan de van Speykstraat en omgeving geven eens te meer re den om te twijfelen aan het vermo gen van het college van burge meester en wethouder om zijn ta ken rondom groot onderhoud en renovatie uit te voeren, menen de fracties van PSP en PPR. "Er is meermalen geconstateerd dat er fouten worden gemaakt in de bouw, zowel bij nieuwbouw als renovatie. Diverse malen is er door uw college op gewezen dat er vol doende toezicht aanwezig is om ernstige fouten in de toekomst te voorkomen. Als hier sprake is van een schandaal gaat het om een toe- zichtschandaal. Ik wil daarom OP LEIDEN - De struiken en bosjes langs het fietspad aan de IJssel- meerlaan zijn kaalgeplukt. Twin tig vrouwen in de leeftijd van 20 tot 55 jaar - nu niet direct het ac tievoerende type volgens Mien Kluiters, éen van hen - zijn daar voor verantwoordelijk. Zij had den er genoeg van om nog langer door die onveilige 'bush-bush' te moeten rijden. Hun voornaamste klacht: "Je rijdt daar zonder ge zien te worden, geïsoleerd dus. Er zijn al vrouwen aangerand en lastig gevallen. Vaak is de ver lichting ook kapot, waardoor het helemaal een bedreigende situa tie wordt. Ook laten moeders hun dochters met angst en beven 's avonds de deuren uitgaan". Twintig Merenwijkse vrouwen zijn daarom dinsdagnacht om twee uur getooid met snoeimes sen, zagen en heggescharen het duister ingetrokken. Pas om half vijf, toen het karwei bijna was geklaard, werden ze opgemerkt door twee agenten. "Er was scha de aangericht aan gemeente-ei gendommen", spraken beide he ren toen streng. Drie van hen, 31, 43 en 49 jaar oud, werden aange houden. De rest kon zich tijdig uit de voeten maken. Onveilige plekken kaalgeplukt Kluiters: "Ondanks de aanhou dingen mag je onze actie "Hegge schaar" gerust geslaagd noemen. Na tweeënhalf uur hard werken, zijn we opgemerkt. En dat was, behalve aandacht voor onze pro bleem krijgen, ook de opzet". Wat gniffelend zegt ze er achter aan: "Een van de vrouwen heeft vanuit haar woning gezien dat de plantsoenendienst al om kwart voor acht met het opruimen van de takken is begonnen. Mooi werk". Gras Ambtenaar E. Cornet van di rectie Plantoenen van de ge meente Leiden toont zich niet echt blij. "Ach, over vakkundig heid zullen we het maar niet heb ben. Het is kaal dat is het enige wat ik ervan kan zeggen. Wij hebben andere plannen. Het is de bedoeling dat daar voor het vooijaar een grasstrook komt. Ja, dat kan nog enige weken du ren. De vrouwen hebben trou wens nooit hun problemen aan ons voorgelegd. Er zal weieens gebeld zijn, maar beslist niet met deze specifieke klacht. Natuur lijk, ik heb er begrip voor. Verve lend is dat de mensen zo vlug het heft in eigen hand nemen". Volgens de vrouwen uit de Me renwijk ligt dat anders. "We heb ben er verschillende keren over gebeld. Er was inderdaad een snoeiplan, alleen kon er geen antwoord worden gegeven op de vraag: "wanneer?". Die mannen denken volgens ons: we hoeven ons niet zo druk te maken, want over een maand zijn toch alle blaadjes van de bomen en strui ken, en dan hoor je ze niet meer. En een woordvoerder bij het Energie Bedrijf Rijnland zei dat die kapotte lantaarnpalen niet bij te houden zijn. Wat moet je dan?" De druppel die de emmer deed overlopen was het tevergeefs proberen contact met wethouder Peters te krijgen. "We kregen hem maar niet aan de lijn. We werden er echt hopeloos van. We hadden er toen genoeg van om nog langer als razende mienen met onze fietsen de autowegen te nemen of als angsthazen adem benemende spurtstunten uit te halen op het fietspad". Gemeenteraad Inmiddels is de gemeenteraad per brier door de vrouwen op de hoogte gesteld van hun daden en verlangens. Wij willen, schrijven ze: een groene Merenwijk met hoge bomen en laag blijvend struikgewas; lantaarnpalen die aan zijn; extra verlichting op fiets- en voetpaden die niet of nauwelijk zijn verlicht door het licht bedoeld voor automobilis ten, en tot slot goed openbaar vervoer, ook 's avonds. Kluiters: "Wat we van de ge meente verwachten? Daden. Er zijn te veel onveilige plekken in Leiden". nieuw deze vraag stellen", aldus Hans de la Mar (PSP/PPR) in een brief aan het college. Onderzoek Hij vraagt aan B en W om de in- stelling van een onderzoek, door een onafhankelijk bureau naar alle gebreken die in de woningen aan wezig zijn, de wijze van uitvoering (is dat volgens het bestek ge beurd?), de kosten die zijn ge moeid met het herstel en duidelijk heid over de vraag wie er verant woordelijk is voor de diverse fou ten en gebreken. In zijn brief verwijst De la Mar naar de problemen die de renova tie al drie jaar geleden tijdens de voorbereiding en uitvoering ople verde. Zonder inspraak van de be woners was het plan bij het rijk in gediend voor subsidie. "De bewo ners werd voorgehouden dat een architect aan de plannen had mee gewerkt, terwijl de woningbouw vereniging alles zelf deed, er waren twijfels over de kosten voor de vel schillende types woningen (die la ter ook werden gestaafd met bere keningen) er waren problemen met de bewoners die anders wilden dan werd voorgeschreven, kortom: een ouderwets Leids project", aldus klein links. Twijfelachtig "Mijn gesprekken met ambtena ren, bewoners, woningbouwver eniging en de wethouder volks huisvesting resulteerden uiteinde lijk in een minimale bijstelling van de kostenberekeningen per type, de mogelijkheid voor de bewoners om kleine veranderingen aan te brengen in de plannen en de toe zegging van de wethouder dat er bij de eindafrekening alleen werkelijk gemaakte kosten wat be treft de architect zouden worden opgevoerd". Toezicht Door de gekozen architectcon structie viel een schakel in het toe zicht weg. Twijfelachtig is het, vindt De la Mar, dat het toezicht is opgedragen- aan de man die alles heeft ontworpen en de huurbere- keningen heeft gemaakt. Voor hem was dit reden om het college te vra gen om voldoende toezicht van ge meentewege. "In de praktijk lijkt er weinig van terecht gekomen", constateert hij nu. "Bij de oplevering werd bij voorbeeld niets gezegd tegen de aannemer toen bleek dat deze ver keerde deuren had besteld, die hij passend had gemaakt door het slot om te zetten en de gaten met een klosje hout en stopverf te dichten. Pas na veel aandringen van de be woners en onze zijde werden de deuren vervangen". "De klachten bleven komen: lek kende douches, scheurende mu ren, krakende vloeren, verzakkin gen, vochtklachten. De vele klach ten die werden ingediend leidden niet tot een grondig onderzoek, maar slechts tot lapwerk en indivi duele reparaties". "Los nog van de vraag hoe het in vredesnaam mogelijk is dat de wo ningen op een dergelijke manier worden opgeleverd, dringt zich nog veel sterker de vraag op hoe het mogelijk is dat geen actie is on dernomen als sprake blijkt te zijn van ernstige klachten. Het is toch niet de bedoeling om de aanspra kelijkheidstermijn van de aanne mer te laten verlopen?", aldus De la Mar. Volgend jaar in Leiden LEIDEN - De fiscale vakgroep van de Leidse universiteit begint vol gend jaar januari een centrum dat de fiscale problemen van de 'gewo ne' burger gaat onderzoeken. Juist deze problemen krijgen doorgaans te weinig aandacht van weten schapsmensen. Het onderzoeks centrum krijgt mogelijk een band met de Leidse universiteit. Overigens zullen er niet alleen wetenschappers aan mee doen. Het is de bedoeling dat ook belas tingdeskundigen van buiten de universiteit worden aangetrokken, aldus prof. mr. J. Giele, voorzitter van de fiscale vakgroep. Hij denkt daarbij onder anderen aan belas tingadviseurs en mensen van de belastingdienst en bedrijfsvereni gingen. De Leidse Rechtswinkel en de Belastingwinkel Amsterdam hebben al belangstelling getoond voor het initiatief. Aanleiding voor de oprichting van het onderzoekscentrum is het vertrek van mr. Harm Mobach bij de Leidse universiteit. Mobach, naar wie het centrum wordt ge noemd, is één van de weinigen die zich bezig heeft gehouden met de problemen rond de belastinghef fing van de 'normale' burger. Giele meent dat op deze manier het werk van Mobach, die in januari ver trekt, kan worden voortgezet en zelfs uitgebreid. Het centrum zal zich onder meer bezig houden met het beschrijven en onderzoeken van concrete pro blemen. Tevens zal het tot taak hebben om het hele sociale belas ting- en verzekeringsstelsel te be kijken. Volgens Giele zijn juist de belastingproblemen van de minst draagkrachtigen erg belangrijk. Moonen De schrijver A. Moonen leest vanavond voor uit eigen werk in het Literair Café van de SSR aan de Hogewoerd 108. Aanvang acht uur. Psychic TV In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Br eestraat treedt van avond de avant garde-band Psy chic TV op. De centrale figuur is Genesis P. Orridge, die is geobse deerd door de zwarte kanten van de geest en ontspoorde breinen als Markies de Sade en Charles Manson. Bij de concerten van de groep wordt gebruik gemaakt van audio-visuele experimenten. De zaal van LVC gaat vanavond om negen uur open, het optreden begint om ongeveer half elf. Volksdansinstuif Clubhuis Matilo van de Stich ting Meerburg houdt vrijdag middag om twee uur een volks dansinstuif voor ouderen. Het clubhuis aan de Zaanstraat 126 is per openbaar vervoer te berei ken met de NZH-bus, lijn 60. Imkers De imkersvereniging Leiden en omstreken houdt vrijdagavond vanaf kwart voor acht haar bij- eenkomst in het wijkcentrum 'Zijlkwartier' aan de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. Eén van de programmapunten is een inleiding over de bijenteelt door J. Duyvetter, leraar in alge mene dienst van het consulent schap voor de bijenteelt. Aan de orde komen in ieder geval de bij enweide en de varroamijt. Volksschilderen In het gebouw van speeltuin vereniging Ons Eiland aan de Kortenaerstraat begint volgende week maandag een tien weken durende beginnerscursus volks schilderen. Onder meer wordt de Hindeloper schilderkunst beoe fend. Men kan zich opgeven bij Ronald Soesan, clubhuis MirtJ Honken, telefoon 071-221197. Foto-cursus Buurthuis Morschwijk begint met een foto-cursus voor begin ners op woensdagavonden van half acht tot tien uur. Onderdelen van de cursus zijn de basis van het gebruik van de camera, het inleggen van de film, tips bij het fotograferen en het afdrukken van zwart-wit foto's. Het buïirt- huis beschikt over een doka met apparatuur voor het ontwikke len en afdrukken van zwart-wit foto's. Het is niet verplicht, maar wel gewenst dat deelnemers in het bezit zijn van een spiegelre flex-camera. Voor opgave of in formatie kan men terecht bij buurthuis Morschwijk, Topaas laan 19. Telefoonnummer: 071- 765656. Tafeltennis De recreatie-tafeltennisclub van buurthuis Morschwijck heeft plaats voor nieuwe leden. Dames en heren vanaf 18 jaar zijn wel kom op dinsdagavonden van acht uur tot half twaalf. Inlich tingen bij buurthuis Morschwijk, Topaaslaan 19, telefoon 071- 765656. (Dinsdagavond na half zeven vragen naar Sjaak.) Onderdelen in strijd met de wet LEIDEN - Het feit dat de Leidse woonruimteverordening in strijd is met de wet is vrij eenvoudig op te lossen. Degenen die op grond van deze strijdigheid bezwaar hebben gemaakt tegen het hun onthouden van een woonvergunning, en daar in gelijk hebben gekregen van de commissie beroepsschriften, zijn derhalve gewoon afhankelijk van het besluit van burgemeester en wethouders over het bezwaar. Het gaat daarbij vooral om 27 mensen die in vlek 15 van de Ste venshof willen gaan wonen. Zij hebben gelijk gekregen van de commissie beroepsschriften, om dat deze vond dat de woonruimte verordening niet deugt. Onder voorbehoud hebben de bedoelde woningzoekenden mogen deelne men aan de verloting van de toe wijzingen voor een aantal wonin gen in dit deel van de Stevenshof. Gisteravond bleek, tijdens de be handeling van een brief van de commissie beroepsschriften in de raadscommissie voor volkshuis vesting, dat de juridische proble men simpel zijn op te lossen. Met name het feit dat de gemeenteraad geen specifieke eisen mag stellen in de verordening is simpel te on dervangen, stelde mr. B.K. Olivier, één van de commissievoorzitters. Men kan algemene eisen stellen en die per geval invullen. Alleen over de vraag of de ge meente een bepaald minimum-in komen mag eisen voor de toewij zing, werden hij en de raadsleden van de commissie volkhuisvesting het niet direct eens. Eikerbout (PvdA) vond bijvoorbeeld van wel. De commissieleden gingen er mee akkoord dat het artikel van de verordening, dat strijdig is met de wet, zal worden aangepast en voor uitlopend op de goedkeuring door de gemeente vast zal worden ge hanteerd. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: J. Hendriks en M.G. de Jong, J.P. van der Burgt en W.S.J.P. van Poelje. A.J. Kukler en J.M. Philippo, P.A. van der Mark en L. Bon tje. A.M. Blokland en W.M.C. van der Post, P.A.R. de Lima en J.M.H. Smit. A.A. Roman en I. de Wit, H. Hoogvliet en W. Lindhout, D. Zirkzee en J.T. Bor- dewük, T.T.M. van Alphen en M.P. Law- son. H.M. Roos en H.C. van den Berg, H.J.E. Helder en Y. Vermond.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4