Parkeerpolitie in oude bureau Oa akron 'Moeten wij politie voor nodeloos conflict leveren?' werktekenaar m/v Hoogheemraadschap bijna één procent aanslagen is onjuist Restauratie panden LangebrugNieuwstraat en Zonneveldstraat Kampioenschappen koeienmelken en sportshows op Snuffelmarkt Protest tegen toelating 'seksistische' studenten DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 LEIDEN (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Voor PSP/PPR-raads- lid De la Mar is het juridisch steek spel om het gekraakte gebouw Brill aan de Oude Rijn aanleiding voor een interpellatie in de ge meenteraadsvergadering van maandag. De interpellatie zal voor al gericht zijn op de vraag of de ge meenteraad vindt dat burgemees ter Goekoop politieagenten be schikbaar moet stellen voor de ont ruiming. "Moeten wij politie leve ren voor een nodeloos opgespeeld conflict", vroeg De la Mar gister avond in een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting. Voorts wil hij een uitspraak aan de gemeenteraad ontlokken of er de bereidheid bestaat het pand aan te kopen en desnoods daarna te verkopen aan de krakers. Het pro bleem dat deze interpellatie, in ge val de ontruiming op maandag toch doorgaat, nutteloos is, loste PvdA'er Eikerbout voor de PSP'er op. "Dan interpelleer je gewoon over de wijze van ontruiming", suggereerde deze. PSP'er stelt kwestie Btill in raad aan orde De la Mar wilde verder duidelijk heid over de vraag of het juist dat het universiteitsbestuur afziet van ontruiming als de gemeente het pand aankoopt. Hij vroeg Tesse laar bovendien wat de burgemees ter ter verweer gaat aanvoeren tij dens het kort geding dat de univer siteit heeft aangespannen om de ontruiming toch aanstaande maan dag door te laten gaan. Als het gaat om de vraag of de ontruiming op vrijwillige basis al heeft plaats ge had, is De la Mar met zijn partijge noot Middendorp en D'66-lid Snel- ders bereid dat voor de rechter te getuigen, liet hij verder weten. Af gelopen vrijdag ontruimden de krakers onder toeziend oog van de ze raadsleden het gebouw van Brill, om het vervolgens opnieuw te kraken. De krakers menen daar mee aan de uitspraak van het kort geding dat de universiteit tegen hen had aangespannen te hebben voldaan: het pand moest worden ontruimd, maar er was geen ver bod tot herbetreding geëist. Volgens Tesselaar heeft Goe koop al gesteld dat, als de herkraak juridisch steekhoudend mocht blijken, hij geen zeggenschap meer heeft in de ontruiming. Die is van de baan als formeel aan het ontrui- mingsvonnis zou zijn voldaan. Tesselaar maakte gisteravond nog eens goed duidelijk wat het standpunt van burgemeester en wethouders in de kwestie-Brill is. Als de krakers met e voorstel komen voor de aankoop en restauratie van het pand, is het college bereid de raad te vragen dit plan met een gemeentegarantie fi nancieel zeker te stellen. "De krakers lijken de zaak se rieus aan te pakken. Maar mijn in schatting is dat de voorbereiding en de uitvoering van dat plan meer tijd vergt dan zij hebben tot welke ontruiming dan ook", aldus Tesse laar. De socialistische wethouder benadrukte overigens van mening te zijn dat voor het verkrijgen van een gemeentegarantie het absoluut geen noodzaak is dat de aanvrager al in het bewuste pand woont. Over de aankoop van Brill door de gemeente meldde Tesselaar dat het pand aan de gemeente te koop is aangeboden. Leiden heeft echter 'nee' gezegd. "Aankoop kan nu ook niet omdat het mijns inziens de ge voelens van de huidige bewoners doorkruist. Dan moeten we alle technische eisen en die van de woonruimteverordening erop los laten". Hoop op een minnelijke schik king met de universiteit heeft de gemeente al lang niet meer, zo bleek gisteravond uit Tesselaars woorden. Al zei hij: "Informeel valt er nog wel eens wat te doen", zich zelf vervolgens corrigerend met de opmerking dat de communicatie met de universiteit de laatste tijd alleen via brieven van de RUL-ad- vocaat loopt. Beleid dus niet onzorgvuldig LEIDEN - Het politiebu reau aan de Zonneveld straat zal, na het gereedko men van het nieuwe politie bureau aan de Langegracht, worden bestemd voor de parkeerpolitie. Dat is althans het voorstel dat wet houder Peters van ruimtelijke or dening en verkeer zal voorleggen aan het college van B en W. Door de invoering van het nieuwe par- keerregime, waarbij geleidelijk aan alle gratis parkeerplaatsen in de binnenstad verdwijnen, zal het aantal parkeercontroleurs de ko mende jaren worden uitgebreid tot tweeëntwintig. Invoering van meer deeltijdarbeid zal het aantal con troleurs in de toekomst zelfs doen uitgroeien tot vijfendertig. De wethouder verwacht dat het nieuwe politiebureau aan de Lan gegracht snel te krap zal worden als daar alle parkeercontroleurs ge huisvest moeten worden. Een an der argument om de parkeercon troleurs in het politiebureau aan de Zonneveldstraat onder te brengen is dat dit bureau centraal is gelegen in het toekomstige parkeerrestric- tiegebied. Een nadeel is, volgens wethou der Peters, dat de kosten van een aparte huisvesting voor de par keerpolitie hoger zullen zijn dan wanneer zij in het bureau aan de Langegracht worden gestatio neerd. „De vraag is echter of de op- knapkosten van het oude bureau aan de parkeerpolitie moeten wor den toegerekend. Dat is een knoop die het college van burgemeesters en wethouders moet doorhakken", LEIDEN - Het beleid van het Hoogheemraadschap Rijnland is niet onzorgvuldig te noemen. Min der dan één procent van het totale aantal aanslagen blijkt niet ge rechtvaardigd te zijn en wordt ver nietigd. Dit is een zeer redelijke hoeveelheid. Aldus antwoordt het schap op vragen van PPR en PSP aan PvdA- wethouder en hoofdingeland Pe ters, over zorgvuldigheid van het heffingsbeleid van Rijnland. Vol gens PPR en PSP gaat het hoog heemraadschap vaak onzorgvuldig te werk bij het aanslaan van de burgers voor de verontreinigings heffing. Zij menen dat het schap voor de zekerheid niet alleen hoofdbewoners maar vaak ook on derhuurders aanslaat. Het schap controleert onvoldoende of men sen inderdaad heffingsplichtig zijn. Het lijkt erop dat Rijnland bur gers gebruikt als een goedkope kredietinstelling. Als burgers be zwaar maken tegen de heffing, mnoeten ze wel eerst betalen, maar eenmaal in het gelijk gesteld krij gen ze het geld pas na een paar maanden terug. Mensen moeten mogen wachten met betalen tot over hun bezwaar is beslist, vinden de partijen. Rijnland verklaart dat zijn beleid er in principe op is gericht geen invorderingsactiviteiten te onder nemen ten aanzien van heffings- plichtigen die gefundeerd bezwaar hebben gemaakt tegen de opgeleg de aanslag. De beoordeling daar van heeft plaats bij de ontvangst van het bezwaarschrift. Een afzon- delijk verzoek om uitstel van beta ling te krijgen bij bezwaar is niet noodzakelijk. In de praktijk blijkt bovendien dat heffingsplichtigen, die menen ten onrechte te zijn aan geslagen, pas betalen als over hun bezwaarschrift is beslist. In 1984 zijn ongeveer 400.000 aanslagen voor een verontreini gingsheffing opgelegd. In 13.000 gevallen was een beslissing over een bezwaar noodzakelijk. De rest is onder meer telefonisch of mon deling afgehandeld. Van de 13.000 gevallen is 8000 verminderd en 4000 vernietigd. De 'kamerver- huurgevallen' vallen onder deze categorie. Het schap zegt verder dat de fei telijke inrichting van een pand niet bekend is. Om dit voor het gehele beheersgebied in kaart te brengen, is niet mogelijk. Inbraken in keet en drie huizen LEIDEN - Uit keet aan de Verver straat/Oude Herengracht werd in de nacht van dinsdag op woensdag gereedschap en materiaal gestolen voor een bedrag van tussen de zes duizend en tienduizend gulden. De afsluiting werd met grof geweld geforceerd. Het materiaal in de keet wordt gebruikt voor de bouw Ververbrug. In soep geslipt LEIDEN - Een 26-jarige man uit Den Haag slipte gistermiddag om streeks tien voor half drie met zijn motor op het terrein van het AZL in een soepspoor. De soep was af komstig uit een wagen die eten rondbrengt op het terrein. De poli tie kon niet zeggen of de man voor behandeling het AZL moest wor den binnengedragen. ADVERTENTIE aldus de verkeerswethouder. Een gevolgtrekking die ook in de over wegingen moet worden meegeno men is dat een eerder voornemen, om het politiebureau te bestem men voor de uitbreiding van de So ciale Dienst, vanzelfsprekend komt te vervallen. De bouw van het nieuwe politie bureau aan de Langegracht vor dert intussen gestaag en zal ver moedelijk in mei gereedkomen. Het college van B en W streeft er naar om snel, na de verhuizing van de politie naar de Langegracht, een begin te maken met de verbou wing van het oude bureau aan de Zonneveldstraat. Tot het huidige politiebureau be horen, naast het voor de parkeer politie te bestemmen hoofdge bouw, ook de voormalige Bank van Lening en een aantal voormali ge woonhuizen aan de Langebrug, Nieuwstraat en Zonneveldstraat. De bedoeling van het college van B en W is al deze panden (weer) een woonbestemming te geven. Met de Stichting Diogenes is de gemeente in gesprek over de restauratie van panden aan de Nieuwstraat, terwijl de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra Leiden belang stelling heeft de restauratie van de voormalige Bank van Lening te be trekken bij het opknappen van het naburige Van der Speckhof, aan het Pieterskerkhof. Het gedeelte van het politiebureau dat de monu mentale Bank van Lening thans vrijwel aan het oog onttrekt, zal worden gesloopt. Wil men in mei 1986 een begin kunnen makén met de verbouwing en restauratie van de oude panden van het politiebureau dan moeten de complete plannen voor 1 januari bij het ministerie in Den Haag lig gen. Haast is dus geboden, temeer daar het politiebureau, in geval van leegstand, een aantrekkelijk object zal zijn voor krakers. Ook voor de twijfelaars en de mensen die er nog nooit zijn geweest is er nu een aantrekkelijke vlooienmarkt. De Zuid Hollandse Snuffelmarkt heeft op zondag een bijzonder attractief programma: de Belgisch-Nederlandse kampioenschoppen koeienmelken sportshows van the Champ (body-building) en Aad van Polanen (o.a. karate), oude ambachten, schilders, kindervideo en een zangeres. Zodat de snuffelmarkt voor iedereen een bezoek waard is. Natuurlijk ook voor de jacht op 2de hands koopjes. Beide dagen staat de Snuffelmarkt vol met 500 particulieren. Op 26 en 27 oktober is de Croenoordhallen geopend van 10.00-17.00 uur. Toegangsprijzen 4,-; 2,50; 11,00. 'College had overleg moeten plegen' LEIDEN - De Kring van Psycholo- Het college van bestuur besloot giestudenten aan de Leidse univer- vorige week de drie studenten, die siteit is van mening dat er een lan- wegens 'seksistische gedrag tegen delijk beleid moet komen ten aan- vrouwelijke mede-studenten en zien van geschorste studenten, andere personen van de VU - "Dit opdat studenten die geschorst verwijderd, zijn, bijvoorbeeld omdat zij vrou- Twee wen op universitair terrein hebben logie. lastig gevallen, weten dat zij niet Leiden toe te laten, de drie studeren psycho- Kluis gestolen uit bioscoop zonder meer welkom zijn op ande re universiteiten", aldus de kring. De psychologiestudenten schrij ven dit aan het college van bestuur omdat zij het niet eens zijn met het plaatsingsbeleid van het college ten aanzien van de drie door de Vrije Universiteit (VU) van Am- LEIDEN - Uit het Luxortheater sterdam geschorste studenten. Zij aan de Stationsweg werd in de noemen de handelswijze van colle- nacht van dinsdag op woensdag ge van bestuur afkeurenswaardig. een kluis gestolen. De daders sjor- Afkeurenswaardig in die zin dat den de kluis van de eerste etage het college van bestuur bij een der- naar beneden en begonnen vervol- mate moeilijke beslissing over de gens aan een 'wandeltocht' door eventuele plaatsing van deze stu- Leiden. In de kluis zat veertig gul denten in Leiden, de universiteits- den. In het theater werden verder raad had moeten raadplegen, even- diverse kasten opengebroken, als de emancipatiecommissie en de maar volgens de politie wordt er besturen van de betrokken richtin- niets vermist, gen". ADVERTENTIE Voor direct gevraagd: Schrijf een briefje of bel voor een afspraak (vraag naar Theo Luijpen). reclame en marketing bv Postbus 69 2350 AB Leiderdorp Tel. 071 -89 93 66 Buiten kantoortijd 071-89 05 34. Spreeuwen Geschreeuw, gepiep, geknal en een regen uitwerpselen. Een be kend beeld op de Witte Singel: de directie groen van de gemeen te is weer op spreeuwenjacht. Hadden de razende beestjes vo rig jaar al een fikse waarschu wing gekregen, deze week werd die herhaald. Want de hoop van ambtenaar Klijnstra, dat de dier tjes vorig jaar na het horen van hun eigen doodskreet (op een bandje, wat dacht u) wel zouden opduvelen uit de kastanjebo men, is ij del gebleken. Met dui zenden kwamen ze dit jaar weer terug. Eerst in het plantsoen, ver volgens op de Jan van Houtkade en nu weer op hun vertrouwde plek aan de singel. Het wegdek is inmiddels een flinke brij faeca- liën geworden, waarop het bijVe- genachtig weer prettig slippen is. Tegen de schemering strijken ze neer. Het moeten er inmiddels bijna 30.000 zijn. Een getsjilp van jewelste is het daar. Het ver schijnsel baart de directie groen enorme zorgen, want de kastan jebomen hebben het zwaar te verduren. Het is een enorme last, die spreeuwen. Voor de bomen en voor de buurt. Dus haalde Klijnstra de afgelo pen drie avonden het inmiddels grijs gedraaide bandje van een spreeuw in doodsnood tevoor schijn, kocht een flinke hoeveel heid zwaar vuurwerk en schakel de een wagen van de politie in om langs het spreeuwengetto te rijden. "Ik doe het nu al zo'n vijf tien jaar, die poppenkast, maar ze komen toch telkens weer te rug", fluistert een medewerker van Klijnstra ons glimlachend in. Is er dan geen afdoende methode tegen de halstarrige beesten te Vinden? "Nee, die is er niet", al dus Klijnstra. Ja de Belgen we ten er wel wat op. Die gebruiken dynamiet. Maar dat kost slacht offers onder de spreeuwenkolo nie. Het enige wat er dan nog op zit is de kastanjebomen omza gen. Maar breng dat maar eens de directie groen aan het ver stand. Die ziet je aankomen. Bo men omzagen? Ze hakken daar nog liever hun eigen handen af. Kettingbrief Een mevrouw in de Meren wijk kreeg deze week een nogal drei gende kettingbrief in de bus. Niet zo'n brief, die een heleboel geld belooft, wanneer je hem doorstuurt. Maar een die geluk in het vooruitzicht stelt. Mits je hem naar 20 andere mensen stuurt. Want anders keert het ge luk zich tegen je. De kettingbrief begint met wat op Chinees lijkt. Een Chinees gebed, zo luidt de verklaring, die in het Duits is ge schreven: "Een Chinees gebed zal u geluk brengen. Het origi neel ligt in Nederland. Het is ne gen keer de wereld over gegaan. Nu is het geluk naar u toe geko men. Negen dagen na ontvangst van deze brief zult u geluk heb ben, vooropgesteld dat u deze brief verder stuurt. Dat is geen grapje! Het geluk zal per post naar u toekomen. Zend kopieën van deze brief aan mensen van wie u gelooft dat ze geluk kun nen brengen. Stuur geen geld, want geluk kan men niet kopen. Bewaar deze brief niet. U moet hem binnen 96 uur na ontvangst doorsturen. Wat gebeurd is: een RAF-officier won 20.000 dollar en verloor alles weer, omdat hij de ketting verbroken had. Op de Filippijnen stierf generaal Weisch, zes dagen nadat hij zo'n brief ontvangen had. Hij had ver zuimd het gebed door te sturen. Maar vóór zijn dood won hij 75.000 dollar. (-) Carlo Cagitt, een bediende, ontving deze ketting brief, vergat hem en raakte een paar dagen later zijn baan kwijt. Hij verstuurde deze brief nader hand aan 20 mensen, sloot daar door een ketting en kreeg vijf da gen later een veel betere baan". En zo gaat het nog een tijdje door. Wie bijgelovig is zal mis schien vreselijk schrikken. Wat er allemaal niet boven je hoofd hangt, als je die brief niet ver stuurt. Ziekte, dood en verderf. Maar eerst wel een grote prijs winnen, dus de erfgenamen zul len er blij mee zijn. Kettingbrief (2) Politievoorlichter Dick Grave- land weet te vertellen dat dit soort kettingbrieven een overtre ding is van de wet op de kansspe len. De brief is niet alleen in Lei den, maar ook in andere steden verspreid. Van een landelijke po- litie-aanpak heeft hij echter niets gehoord. Toch voor de zekerheid maar eens een deskundige over de in houd geraadpleegd". Dr. E.B. Ver meer van de vakgroep Chinese taal- en letterkunde van de uni versiteit bekijkt de brief grondig. Draait de 'Chinese tekens' om en om, maar kan er geen chocola van maken. Laat staan Chinees. "Het lijkt wel of er een mier met inktpoten over dat papier gelo pen heeft. Maar Chinees is het niet. Het zou Tibetaans kunnen zijn". De sinoloog prof. dr. E. Zürcher wordt erbij gehaald. Eén blik op het geschrift doet hem tot de conclusie komen: "Flauwekul". Ja, bij nadere be schouwing zou het Tibetaans kunnen zijn. Die ronde streepjes. "Misschien heeft een dronken Tibetaan het geschreven. Of het is, omdat het een kettingbrief is, al zo vaak overgeschreven door niet-deskundigen dat het ner gens op lijkt". Daar houden we het dan maar op. Mister Holland Sommige domkoppen beweren dat bodybuilders hun hersenen in hun spieren hebben zitten. Of andersom. Het zal duidelijk zijn: deze mensen hebben geen kaas van bodybuilding gegeten. Lei- denaar Edward Boef kan zich daar kwaad over maken. "Als die mensen zouden weten wat je er allemaal voor moet doen". On langs werd hij 'Mister Holland' in de categorie tot 80 kilogram. En een half jaar geleden werd hij eerste in de Grand Prix, de selec tie voor de Europese kampioen schappen. Om dat te vieren zon digde hij een beetje tegen zijn dieet, wat tot gevolg had dat hij bij de Europese kampioenschap pen 'slechts' vijfde werd. Maar nu is hij zo dom niet meer, want als Nederlands kampioen mag hij in november meedoen met de wereldkampioenschappen in Zweden. Reken maar dat hij daarvoor de vette en zoete hap pen zal laten staan. Zijn doel is om ooit Mister Olympia te worden. Dat is nog belangrijker dan het wereldkam pioenschap, want dan gaan de portemonnees van reclame- en filmjongens rammelen. Hoewel hij pas 23 jaar is, weet hij al dat bodybuilding het doel is in zijn leven. Daarvoor laat hij alles staan: brood, sigaretten, alcohol, zout en vet. Zijn maaltijden be- Met standjes als óp bovenstaan de foto werd, Edward Boefin Den Haag nationaal kampioen body building in de categorie tot tach tig kilogram. Hij verwierf er de titel 'Mister Holland' mee. Ook won hij er de bokaal mee die hij op de foto links trots laat zien, in het Katwijkse sportcentrum waar hij gewoonlijk traint (foto Dick Hogewoning) staan voornamelijk uit groenten, rauwkost, magere yoghurt en ge kookte of gegrilde kip. Hij traint zo'n drie uur per dag. Vlak voor een wedstrijd wordt dat eea split-training: 's morgens 2V2 uur en 's avonds weer. De middag rust hij dan. Tijdens de wedstrijden moet hij aan de jury verplichte poses tonen. Dan kunnen de deskundi gen zien of zijn lichaam in balans is en of het wel goed zit met de symmetrie. De avond is er dan voor de vrije oefeningen. "Die doe ik op rustige muziek. Som mige jongens hebben disco-mu- ziek, maar daar houd ik niet van. Dat gaat veel te vlug. Ik gebruik meestal 'Music is my first love' bij mijn optreden". Een zonnige toekomst lijkt voor Edward Boef weggelegd. Maar hoe gaat dat nu later, als hij wil stoppen. Zakken die spier bundels dan als een plumpud ding in elkaar? "Nee hoor, dan moet je langzaam aftrainen. Dan hou je nog spieren over, maar echt slap worden ze niet. Ik ken mensen van 55 die nog goede bo dybuilders zijn".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3