'Voorschotense oude kern wordt aangetast' 'Sluiting nachtservice trieste zaak' Van der Kwaak overleden 'Clubjestennisser lastert' sar Achter monumentale gevels borrelt het - PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 LEIDERDORP- "A-sociaal be leid", noemt Bert Mulder de sluiting van de nachtservice van Alberts Corner in Leider dorp, waarvan hij het hoofd was."Een trieste zaak", vindt de vrachtwagenorganistatie Holland Duck Club. "Verstan dig", zegt de AC-directie in Zaandam. De directie van AC heeft de moord op Voorschotenaar C. Heikoop van vorig jaar november aangewend om het nachtrestaurant aan de Lei- derdorpse Persant Snoepweg te sluiten. Nu het hoofd van de nacht service toch al in zijn ontslagproce dure verkeert, vindt Mulder drie weken na de sluiting van 28 sep tember de tijd rijp om de gang van zaken bekend te maken. door Jelleke Blanken "Die moord heeft de AC-top als aanleiding gebruikt om het restau rant gesloten te krijgen, maar ze wilden al jaren van die nacht af', zegt Bert Mulder fel. "Ze geven op in het rapport: wegens teruglopen de resultatèn, regelmatige crimina liteit en aantrekkingskracht van niet-bonafide weggebruikers. Dit moet ik ten zeerste bestrijden, want het is niet waar", zegt Mulder nadrukkelijk. Mulder heeft 16 jaar Ex-hoofd en chauffeursorganisaties: AC Leiderdorp verkeerd bezig als hoofd van de nachtservice ge werkt en 'nooit een klap gehad, nooit een klap gegeven'. Zijn woor den worden bevestigd door de Rijkspolitie van Leiderdorp. Die zegt weinig problemen te hebben gehad met het nachtleven rond AC. "Of het moet buiten ons om zijn gegaan". De politie heeft slechts enkele keren moeten optre den bij AC. Of dit inhoudt dat er geen criminaliteit is, durft de woordvoerder niet te beweren. Het publiek van de nachtservice bestond uit vrachtwagenbestuur ders en andere weggebruikers, van 'een directeur tot de laagste sociale klasse' en mensen van de horeca uit de omgeving tot en met Noord- wijk, die na de sluitingstijd van hun eigen zaak nog AC Leiderdorp bezochten. Bonafide In Zaandam was men niet zo ge charmeerd van het publiek van de nachtservice. Het hoofd van het AC-restaurant in Zaandam, mana ger F.Visser: "Bij het nachtrestau rant van de AC in Leiderdorp kwa men gasten waar we niet zo blij mee waren. De moord van vorig jaar was de druppel die de emmer deed overlopen. We waren bang voor herhalingen. Om dat te ver mijden, leek het ons beter te slui ten. Het is niet zo dat we de moord hebben gebruikt als reden voor sluiting omdat we er allang vanaf wilden, maar niet wisten hoe we dat met Rijkswaterstaat moesten regelen. We schrokken gewoon van dié gebeurtenis en dachten: wat doen we hieraan. Er komen dus mensen die er beter niet kun nen komen. Als dan de omzet van zo'n restaurant ook al jaren te wen sen overlaat, besluit je tot slui ting". Het ex-hoofd van de nachtservi ce, Mulder, windt zich erover op: "Als die moord nu binnen was ge beurd, oké, dan kan ik het begrij pen als ze zeggen: we sluiten. Maar de man werd buiten neergeslagen. Zo'n public-relations man van AC zegt dat de sfeer in mijn restaurant crimineel is. Ik trek me daar niets van aan, want de man is 's nachts nog nooit in het restaurant ge weest. Hij weet dus nergens wat van. Er is nooit iets crimineels in mijn nachtservice gebeurd. De vrachtwagenchauffeurs komen er gewoon voor de w.c, de koffie en de warme of koude maaltijd. Daar bij wordt hoogstens eens een kaar tje gelegd, af en toe om geld. En als je als vrouw bij ons binnenkomt heb je geen last, dat kun je van een kroeg hier in de stad niet zeggen. Die moord was heus geen rampza lige afloop van al langer lopende criminele praktijken". Actie Bert Mulder zegt erg geschokt te zijn geweest van zowel de moord als het bericht tot sluiting van de nachtservice. Opeens was de moord een reden tot sluiting. Mul der: "Het lijkt nu net alsof iedere bezoeker crimineel is. Volgens hem wordt de vrachtwa genchauffeur ernstig tekort ge daan: "De vrachtwagenbestuurder kunnen nu tussen de Afsluitdijk en de Moerdijk nergens in een weg restaurant terecht voor een kop koffie en een hap eten. Ook de dou che- en opknapruimte voor de chauffeurs, die meestal op de par keerplaats overnachtten is dicht. Die mensen ondervinden dus echt last van de sluiting en moeten er op de weg rekening mee houden dat de nachtservice dicht is". Vracht wagenorganisaties gaan proberen het nachtrestaurant weer open te krijgen, volgens Mulder. Holland Duck Club, een vracht wagenorganisatie uit IJsselstein, weet echter niets van eventuele ac ties. Sterker nog, de sluiting van het nachtrestaurant is de woord voerder onbekend. Hij antwoordt na een korte stilte: "Een trieste zaak. Ik wist er niets van. We heb ben geen persbericht over de slui ting in Leiderdorp ontvangen. Ac ties halen denk ik niets uit". Toch denkt Mulder dat de slui ting niet definitief hoeft te zijn. "Aan de top van AC en Rijkswater staat moet men een oogje dicht ge knepen hebben, want legaal klopt het niet. De aanduidingen, het blauwe bord met de R en het blau we bord met het witte mes en vork staan nog langs de weg. Dat ver plicht AC om 's nachts open te zijn, volgens Rijkswaterstaat. Met deze wetenschap kan een vrachtwagen organisatie heel wat beginnen", zo redeneert Mulder. Formeel Deze redenatie wekt verwarring op by de woordvoerder van het bu reau van Rijkswaterstaat in Al phen aan den Rijn. Hij vertelt dat een dag- en nachtrestaurant aan een Rijksweg de borden langs de weg krijgt, als het inderdaad 24 per dag open is, maar ook toegankelijk voor invaliden is, een telefooncel heeft en binnen 200 meter van de Rijksweg ligt. Of de borden 's nachts open zijn verplichten, weet hij niet. "Die service is gesloten, in formeel welteverstaan, er mag nog niets in de openbaarheid. AC Zaan dam en mijn baas hebben een ge sprek gehad. Meer zeg ik er niet Manager Visser heeft het laatste woord. "Rijkswaterstaat heeft de kwestie Leiderdorp apart bekeken. Kort geleden wijzigde ze haar standpunt en daar kwam voor ons uit dat de borden geen verplichting scheppen om 24 uur open te zijn", legt Visser uit. Heropening zit er de komende tijd niet in. Mulder: "Terwijl het nachtservice gedeelte toch altijd veel geld in het laatje van AC heeft gebracht. De 'Truckstop', de ruim te voor alleen vrachtwagenchauf feurs, maakte een omzet van een half miljoen per jaar. Dat verander de, toen iemand van de AC-top in een leuke bui deze ruimte halveer de en ernaast een self-service res taurant opende. Toen kelderde on ze omzet, omdat mijn vaste klanten zich hierdoor belazerd voelden en wegbleven. Dat heeft AC een 350.000 gekost. Die 'teruglopende resultaten' hebben ze zelf ge creëerd. En daar duperen ze mij en alle vrachtwagenchauffeurs mee. De vakbond is het met me eens". DONDERDAG Leiden Rode Kruis gebouw - Apollolaan lb, verkoping van Welfare, 19-21 uur. SSR - Hogewoerd 108, forum ENFB over verkeer, 20 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree- straat 92, spreekuur. 18.30-20 uur. Gulden Vlies - Breestraat 125, fraktieka- mer PvdA, spreekuur, 19-21 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Roma, citta aperta', 20 en 22.30 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis Noordbuurtseweg, raadsvergadering, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjas- en sjoelavond voor iedereen, 20 uur. VRIJDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat, volksdan- sinstuif voor ouderen, 14 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad. bloembollen- LEIDERDORP - Leiderdorper Piet van der Kwaak is vannacht in het Elisabeth-ziekenhuis in zijn woonplaats overleden. Hij werd 52 jaar. Van der Kwaak was sinds no vember 1979 raadslid voor het CDA. Zijn specialismes: financiën, welzijn en onderwijs. In het dagelijks leven was hij bij na dertig jaar verbonden aan het voormalig christelijk lyceum in Leiden, de huidige scholenge meenschap 'De Vlietschans' aan de Apollolaan. De Leiderdorper was er wiskundeleraar en, sinds vijftien jaar, conrector. Een paar jaar gele den vierde hij er zowel zijn zilveren ambtsjubileum als zijn 25-jarige verbondenheid aan de schoolver eniging. De reünie, die komende zaterdag in de school zou worden gehouden, is vanwege zijn overlij den afgelast. Van der Kwaak wordt aanstaan de maandag om kwart over drie be graven op 'Rhijnhof in Leiden. Voorafgaande aan de teraardebe stelling is er om half twee een rouwdienst in de Leiderdorpse Dorpskerk. De gemeenteraad zal morgen middag om twee uur in een buiten gewone raadsvergadering het over lijden van Van der Kwaak herden ken. VOORSCHOTEN - De secretaris van de Voorschotense functionele com missie sport en recreatie, mevrouw Meershoek, overweegt juridische stappen tegen A. Groothoff wegens smaad c.q. laster. In een brief aan de gemeenteraad verwijt deze vertegenwoordiger van 350 clubjestennissers bij 'Forescate' dat zij "ten behoeve van de vereniging het tariefoverleg zou hebben gemanipuleerd". Zo zou ze haar belofte niet hebben ingelost om voor 30 oktober te overleggen over een tariefstijging van 32 tot 54 procent in twee jaar, die de dag daarop zou moeten ingaan. Voor een gesprek van 4 september zouden de deelnemers bovendien geen voorbereidende stukken hebben gekregen, "hetgeen niet bevorderlijk was voor een vlotte gang van za ken". Ten slotte had Meershoek de brief van 11 september tot op heden niet beantwoord. Groothoff vreest door dit alles voor voldongen feiten te worden ge plaatst, al overweegt hij een AROB-procedure. Hij vindt dat een tariefs verhoging moet v/orden vastgesteld aan de hand van exploitatiegegevens óf aan de hand van een door de Vereniging van Tennispark-directies aanbevolen percentage. Meershoek voert aan dat ze "ten aanzien van de voortgang van zaken slechts een uitermate beperkte greep op het gebeu ren heeft". Inbrekers in Zoeterwoude in kraag gegrepen ZOETERWOUDE - Op heter daad heeft de Zoeterwoudse politie vannacht om half één vier inbrekers betrapt in een drukkerij op het industrieter rein 'Grote Polder' in Zoeter woude. De drie Rotterdammers van 19, 20 en 23 jaar en één 24- jarige Kappelenaar kregen niet de tijd iets te stelen. Op het mo ment dat de vier mannen de toegangsdeur forceerden, ging het inbraakalarm op het politie bureau af en de politie snelde toe. De vier zijn in voorlopige hechtenis genomen. Een aan nemersbedrijf en een masten- makerij op het industrieterrein 'Grote Polder' hebben vanoch tend bij de politie aangifte van inbraak gedaan. De politie is bezig met het onderzoek. Vol gens de politiewoordvoerder gaat het hier vermoedelijk om dezelfde daders. Een woning aan de Veld zichtstraat in Zoeterwoude is gisteravond om half tien door inbrekers overhoop gehaald. Verdere gegevens zijn hierover niet bekend. Er wordt een on derzoek ingesteld. Brandweerloop De opbrengst van de Brand weer-prestatieloop in Leiderdorp op zaterdag 14 september heeft in totaal 1250 gulden opgeleverd. Het bedrag is inmiddels overge maakt aan de Nederlandse Brand wonden Stichting. Volgens de or ganisatie is de loop een succes ge worden. Bazaar De bewoners van het Warmond- se Huize Lidwuina organiseren komende zaterdag een bazaar met handwerkverkoping, een rommel markt, stoelen matten, glas grave ren etcetera. Tussen tien en drie uur kunnen Warmonders in Lid wuina, gelegen aan de Herenweg 50, terecht. De opbrengst is geheel bestemd voor de inwoners van het bejaardentehuis. Koffieconcert Een houtblazerstrio verzorgt komende zondag het koffiecon cert in het Voorschotense Am bachtshuis, gelegen aan de Voor straat 12. Fluitiste Hester Drost, hoboïste Danielle Kreeft en klari- nettiste Margriet Tubbing spelen werken van o.a. Malcolm Arnold, Gustav Holst, Louis Andriessen en Henri Zagwijn. Aanvang half een. Dieven dankzij tip gepakt VOORSCHOTEN - Een telefoontje naar de politie van een zeer oplet tende buurtbewoonster zorgde gis teravond om half twaalf voor de aanhouding van twee 28-jarige Ha genaren, die de achterdeur van een woning aan het J.F Kennedyplant- soen met een breekijzer aan het openbreken waren. Eenmaal door de buurvrouw opgemerkt, snelden de dieven nog zonder buit op de vlucht, richting het station. Weldra werden ze achtervolgd door de in middels gearriveerde Voorscho tense politie. De dieven liepen langs het spoor richting Leid- schendam. maar werden bij de spoorwegovergang achter Park Rozenburg door de politie inge haald en in hun kraag gevat. Vol gens de politiewoordvoerder zijn de twee Hagenaren 'potentiële in brekers'. De dieven zijn in voorlo pige hechtenis genomen. RUITEN INGEGOOID - Met ste nen hebben onbekenden gisteren om zes uur 55 ruiten van de Fort- gensschool aan de Prins Bernhard- laan in Voorschoten ingegooid. De schade loopt volgens de politie in de duizenden guldens. De politie vermoedt dat leerlingen van deze school de vernielingen op hun naam hebben slaan. Er wordt een onderzoek ingesteld. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256 A. Kluppel, tel. 071-763080, F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17 (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18 00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30,00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per half jaar, aan huis bezorgd 131.40 per jaar. aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: HIJ Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W F.J Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington. Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet, VOORSCHOTEN - Oude bomen filteren het licht dat valt op de mo numentale Voorschotense huizen. Rust, geschiedenis: nooit slaan ma kers van ansichtkaarten de vijfhui zen rond de hoek Treubstraat/Mo- ienlaan over. Achter de monumen tale gevels en in de rustieke tuinen, waar de twintigste eeuw aarzelt, borrelt het, net als in het begin van dit decennium. Aanleiding is ook nu weer Mo lenlaan 3, het bouwvallige witte monument naast het hoekpand. De eigenaar wil het niet alleen de top gevel teruggeven, pleisteren en van meer oorspronkelijke ramen voorzien, hij heeft ook ingrijpende nieuwbouwplannen. Het lange, later aangebouwde, achterhuis moet tegen de vlakte. En tegen de erfafscheiding dient een ruim acht meter brede, bijna vijf meter diepe praktijkruimte met puntdak te komen, die door een een vier meter lange, glasachti De achtergevel en -tuin van de familie Olsthoorn. Aan het eind het armzalige achterhuis van Molenlaan 3, rechts de tuinmuur van de Van Guliks. ge gang wordt verbonden met het oorspronkelijke pand. Waarschijn lijk zal de gemeenteraad dit planologisch mogelijk ma ken. De door welstandscommissie en Monumentenzorg goedgekeurde, globale plannen zijn minder mas saal dan de vorige keer. Toen zou op het 3,5 meter hoge achterhuis een punt worden gezet en kregen bezwaarmakers steun van Gedepu teerde Staten. Maar: als de Treub- straatganger op het heuveltje bij de begraafplaats gaat staan, ziet hij nieuwbouw. De oude kern van Voorschoten wordt aangetast. Al dus een Voorschotense dame, die zich graag hard maakt voor monu menten van anderen, steevast raadscommissies voor ruimtelijke ordening bijwoont, maar niet met haar naam in de krant wil. Trappetje Omwonenden reageren ver deeld. Ze hebben, anders dan de ei genaar de gemeente voorspiegelde, de plannen nog niet gezien en zijn zeker nog niet akkoord. C. Olst hoorn, bewoner van de grote boer derij rechts van Molenlaan 3, schat de beweegredenen van De Vries laag in. De man zou voor het pand het "krankzinnige bedrag" van 125.000 gulden hebben betaald ("Werkelijk buiten proporties, want je moet er ook nog eens voor een kwart miljoen aan verspijke ren") en "wil het zogeheten restau ratieplan met uitbouw er doorheen drukken om het pand zonder ver lies te kunnen verkopen". De buren links. Ramakers ge naamd, oordelen zachter. "We wachten af', heet het. En de ach terbuurvrouw, mevrouw Van Gu- lik van Treubstraat 21, is zelfs posi tief. "We vinden het plannetje heel sympatiek. Het wordt niet zo hoog en is goed aangepast. Er is duide lijk rekening gehouden met de be zwaren van de omwonenden. Olst hoorn en Ramakers zien er niets van. En vanaf de straat merk je het alleen als je op een trappetje gaat staan". Dat Olsthoórn zijn vraagtekens heeft en zich bijvoorbeeld afvraagt of De Vries wel geld genoeg heeft in een tijd van bijna dichtgedraai de subsidiekranen, doet haar ver zuchten: "Die mensen vinden nooit iets positief'. De opmerking dat de waterleiding bij De Vries af gelopen winter was gesprongen en buurman Olsthoorn aanzienlijke, "nog steeds niet vergoede" water schade bezorgde, brengt haar tot de uitspraak dat dat nooit zou zijn gebeurd als Molenlaan 3 was ver bouwd. Het zou niks te maken hebben met een gebrek aan liefde voor een monument. "Ik kan ook wel zeg gen dat Olsthoorn met opzet de achtergevel naar beneden heeft la ten vallen, zodat hij het een paar meter hoger kon laten opbouwen", haalt ze uit naar de man die zich zelf betitelt als monumentliefheb ber, die tien jaar lang al zijn spaar geld heeft besteed aan het in stand houden van een monument. Breken Het zou een zware opgave betref fen, waarbij veel komt kijken. "Het lukt alleen maar als je overzicht en doorzettingsvermogen hebt en hart voor zaak", aldus Olsthoorn. Bij De Vries heeft hij die eigen schappen nooit ontdekt. Vlak na dat deze het bouwvallige pand in 1981 kocht, "brak hij op eigen houtje wat binnenmuren af, want meneer moest gauw even knutse len". Olsthoorn: "De Vries kwam er snel achter dat dat niet- ging en hij zou snel met een plannetje komen. Nou, daar kwam niks van terecht". Aan de buren lag dat niet ("we heb ben hem vele tips gegeven en ette lijke keren wijn gedronken -ook dat nog"). En politieke suggesties in die richting brengen de boerde rij-bewoner dan ook tot grote ra zernij. "Ik heb mijn buik vol van de heren politici. Ze kennen de ge schiedenis niet, geven maar een paar losse kreten weg". de raadscommissie voor financiën en ruimtelijke ordening vorige week "dat binnen de mogelijkhe den alles moet worden gedaan om tot restauratie van het pand te ko men. Een aanvaardbare uitbrei ding brengt die restauratie dichter bij". De Vries was niet bereikbaar voor commentaar. PAUL VAN DER KOOIJ Bekend van ansichtkaarten: de hoek TreubstraatlMolenlaan. Links vooraan het huis van Ramakers rechts daarvan, blinkend in de felle zon, het omstreden monument Mo lenlaan 3. De bruin-witte boerderij rechts wordt bewoond door Olst hoorn: "Mijn buurman wil het zo- geheten restauratieplan doordruk ken om het pand zonder uerlies te Verkopen". (foto's Dijkman) Volgens hem wil de gemeente, die pas dit jaar dringend (via de rechter) De Vries aan zijn restaura tieplicht herinnerde, "de aandacht afwenden op anderen, boze hon den die de restauratie hebben te gengehouden". Ook lijkt ze zich er bij neer te leggen dat, anders dan in de restauratieplicht staat, De Vries uitbreidt. Zo concludeerde Een kijkje in de zijtuinen van Treubstraatwoningen en achtertuinen van Molenlaan-panden. De losstaande schoorsteen (midden, onder de tak) markeert het einde van het achterhuis van Molenlaan 3 en de plek van de nieuwbouw.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2