LEIDSCH DAGBLAD Geen spoor van ontvoerde Reagan: nieuw begin Neemt u per 1 januari de KruisPolis of betaalt u liever huisarts en medicijnen zelf? Leidse moord: eis twaalf jaar 'Eerst regio-conflicten oplossen' Brandstichting verwoest centrale gemeente Delft 'Behoorlijk bedrag*' aan losgeld geëist van Gijs van Dam sr. een lamsvacht jack? see Morris before you buy Universiteit van Leiden spant geding aan tegen burgemeester r n 'Sociaal stelsel goedkoper' Moet uw opel verplicht gekeurd worden? Wij verzorgen de APK-keuring bij een grote onderhoudsbeurt gratis [Ml Het Motorhuis DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37841 NEW YORK (AP) - De Amerikaanse president Reagan heeft vanmiddag in een toespraak tot de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties de nadruk gelegd op het oplossen van regionale conflicten. Hij pleitte voor een 'nieuw be gin' in de betrekkingen tus sen beide supermachten. De Amerikaanse president wil dat de Amerikaanse en de Russische regering zich inspannen voor on derhandelingen tussen strijdende partijen in vijf landen. Reagan heeft daarbij het oog op Afghanis tan, Angola, Cambodja, Ethiopië en Nicaragua. Volgens hem gaan er in deze landen 'elke dag levens ver loren' door de Russische expansie. Het Amerikaanse voorstel bete kent een verschuiving in de priori teiten van de agenda voor de ko mende ontmoeting tussen Reagan en de Russische leider Gorbatsjov. Voorheen lag hierbij de nadruk op de wapenbeheersingsproblema- tiek, maar Washington wil meer aandacht gaan schenken aan de oplossing van regionale conflicten. Een hoge Amerikaanse rege ringsfunctionaris zei dat het moei lijk zal zijn om vooruitgang te boe ringen in de regeringen van de vijf genoemde landen te ondersteunen. De Amerikaanse president wil dat in eerste instantie de strijdende partijen in de betrokken landen ken op andere terreinen als er niet met elkaar gaan onderhandelen wat wordt gedaan aan de Russi sche expansie. Reagan zou aan het eind van de middag een onderhoud hebben met de Russische minister van bui tenlandse zaken Eduard Sjevard- nadze. In zijn toespraak van van middag, waarvan de tekst vanoch tend al werd verspreid, noemt Rea gan de meningsverschillen tussen de Amerikaanse regering en de Russische leiders diep. Hij dringt er bij het Kremlin op aan verande- vredesregeling, waarbij de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie er garant voor zouden kunnen staan dat er een overeen komst wordt bereikt. De Amerikaanse regering zal vol gende week diplomatiek overleg gaan voeren met de Sowjet-Unie over Midden-Amerika en het Ca- raïbisch Gebied. Eerder is al over leg gevoerd over het Midden-Oos ten, zuidelijk Afrika, het Verre Oosten en Afghanistan. Honds onthaal (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een inbreker heeft vannacht een honds ont haal gekregen in het dierena siel aan de Lageweg in Noord- wijk. Een van de honden heeft hem waarschijnlijk flink toege takeld. De dief moet hebben ge tracht via een hondehok het asiel binnen te dringen maar werd aangevallen door de hond. Medewerkers van het asiel troffen vanmorgen overal bloedsporen en bebloede pa pieren zakdoekjes aan. Er is niets ontvreemd. De afgelopen maanden is herhaaldelijk in het asiel inge broken. Volgens een woord voerder van het asiel valt er echter niets te halen: 'We ne men elke avond het geld mee naar huis'. Lange tijd telefonisch onbereikbaar DELFT (ANP) - De huiscentrale van de gemeente Delft is afgelopen nacht door brandstichting ver woest. De gemeentelijke diensten waren vanochtend als gevolg daar van geruime tijd telefonisch onbe reikbaar. De politie, brandweer en GG en GD waren aanvankelijk al leen via de alarmnummers te berei ken. Later op de ochtend werden de normale telefoonlijnen met deze instanties hersteld en kwamen er steeds meer 'lijntjes' bij. Een woordvoerder van de Delft- se politie verwachtte vanochtend dat de storing aan het einde van de dag geheel zou zijn verholpen. De politie werd via de automati sche alarm-inbraakcentrale ge waarschuwd dat er in het gebouw van openbare werken, waar de cen trale zich bevindt, brand was. Er werden ter plekke twee Delftena ren van 20 en 23 jaar aangehouden. Zij waren op geld uitgeweest en hadden uit teleurstelling omdat zij dat nergens aantroffen, een brand je gesticht in de kantine. Door de hitte hebben daarna de kabels van de centrale het begeven, aldus de politie. De jongemannen hebben een bekentenis afgelegd. De scha de wordt geschat op een half mil joen gulden. Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 Kraakpand Brill (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) heeft een kort ge ding aangespannen tegen burge meester Goekoop. De universiteit wil afdwingen dat het kraakpand Brill toch aanstaande maandag wordt ontruimd. Burgemeester Goekoop had eerder uitstel aange vraagd om de hulp van politiekorp sen in de omgeving voor de ontrui ming te organiseren. De universi teit wil dat uitstel ongedaan ma ken. Wanneer het kort geding dient is nog onduidelijk. De universiteitsadvocaat Spreij heeft van Goekoop geëist 'de aan gekondigde ontruiming aanstaan de maandag doorgang te laten vin den' en dat voor gistermiddag vijf uur telegrafisch te bevestigen. Goekoop heeft daarop geantwoord aan het uitstel vast te houden. De gemeente Leiden en de Leid- se universiteit liggen al enige tijd in de clinch over het gewraakte pand. Via een kort geding heeft de RUL een ontruimingsvonnis ver kregen, waaraan zij sinds de uit spraak onwrikbaar vasthoudt. Onderzoek dood kleuter LEEUWARDEN/SNEEK (GPD) - Het Openbaar Ministerie in Leeu warden heeft opdracht gegeven tot een gerechtelijk vooronderzoek naar het overlijden van de vieijari- ge Erwin Rijpma uit Heeg door een narcosefout in het Sint Antonius- ziekenhuis in Sneek. De officier van justitie heeft in principe besloten strafvervolging in te stellen wegens dood door schuld. Erwin Rijpma raakte tij dens het zetten van een gebroken been in coma en overleed later. Uit onderzoek bleek dat enkele slan gen van een narcose-apparaat wa ren verwisseld. Zonnig en schraal Heldere nacht en minimumtempera tuur rond 3 graden. Overdag zonnig en middagtemperatuur omstreeks 12 gra den. Matige oosten wind, aan de kust af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Droog en geleidelijk aan wat meer bewolking. Middagtem peratuur rond 11 graden. 25 oktober Zon op: 7.22, onder 17.25 uur. Maan op: 16.44, onder 3.26 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.07 en 13.29 uur, laagwater om 9.12 en 21.24 De KruisPolis is de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering van Zilveren Kruis VGCN, Nederlands grootste particuliere ziektekostenverzeke raar die rechtstreeks werkt en zonder winstoogmerk. Via deze coupon of via het gratis telefoon nummer 06-0444 kunt u informatie aanvragen en een vrijblijvende, persoonlijke offerte. Van Zilveren Kruis VGCN mag u meer verwachten. Naam:DM DV Adres: Postcode: Telefoonnr.: Geboortedatum man: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: Opsturen naar Zilveren Kruis VGCN, Antwoordnummer 10001, 2200 VB NOORDWIJK, geen postzegel. ZilverenKruisVGCN verzekeringen AMSTERDAM (GPD) - De 18-jarige zoon van de Amster damse zakenman Gijs van Dam is, zo bleek vanochtend, dinsdagmorgen ontvoerd. De Amsterdamse politie was dezelfde ochtend al op de hoogte van de kidnapping van Gijs van Dam jr. Sindsdien ontbreekt van hem elk spoor. van Noordwijk woont. Behalve een aantal eigen paarden verzorgt Van Exter ook de renpaarden van de vader van Gijs. Maandagavond had de in Amsterdam wonende jongen nog met de trainer afgesproken dat hij de volgende ochtend langs zou komen ojn te helpen. „Maar dins dagochtend is hij hier niet versche nen", aldus Van Exter. „Wat er pre cies is gebeurd, weet ik niet. Het nieuws van zijn ontvoering zag ik op tv". De jongen ging geregeld naar Noordwijk om de paarden van zijn vader te verzorgen en te trainen. „Net als zijn vader is hij een groot paardenliefhebber", aldus Van Ex- J Soc. Verzekeringsraad: ZOETERMEER (ANP) - De plan nen van het kabinet voor de herzie ning van het stelsel van sociale ze kerheid kunnen op de lange duur miljarden guldens meer opleveren dan het kabinet heeft berekend. Dat zegt de Sociale Verzekerings raad (SVR) in zijn vandaag ver schenen ontwerp-advies over de stelselherziening. In dit advies uit de SVR veel kritiek op de kabi netsvoorstellen. Volgens de SVR zijn de financië le gevolgens van de totale herzie ning van het stelsel van sociale ze kerheid door het grote aantal onze kerheden uiterst moeilijk vast te stellen. "Ze kunnen daarom neer komen op een besparing van 8,1 miljard gulden in het jaar 2000, maar ook op een lastenverzwaring van 2,1 miljard gulden. Dit is af hankelijk van de varianten die men kiest", aldus de raad. Het kabinet komt in zyn berekeningen tot een besparing van ongeveer 4 miljard gulden. De onzekerheden zitten volgens de SVR vooral in de mate waarin gedeeltelijk arbeidsongeschikten als werkloos kunnen worden aan- - gemerkt. De raad heeft ook bere kend wat de financiële gevolgen zijn van de maatregel dat gedeelte lijk arbeidsongeschikte werklozen een lagere uitkering gaan krijgen. In de meest vergaande variant zou deze maatregel voor de sociale fondsen samen een lastenverlich ting betekenen van 10,8 miljard gulden, in de minst vergaande van 0,6 miljard gulden. Volgens de SVR gaat het kabinet met de stelselherziening in tegen zijn eigen streven naar verminde ring van het aantal wettelijke en andere regels. Er zou eerder sprake zijn van meer regels. De vele on duidelijkheden in de voorgestelde nieuwe werkloosheidswet zullen volgens de raad in de praktijk lei den tot een zware belasting van de uitvoeringsorganen. De Amsterdamse politie is met 40 tot 50 man onder leiding ,van in specteur Van Klaveren bezig met het onderzoek naar de mysterieuze ontvoering. Politie en Justitie wil len over de zaak geen mededelin gen doen. Naar verluidt zou voor de vrijlating van Gijs van Dam een losgeld van miljoenen guldens worden gevraagd. Volgens politiewoordvoerder Wilting wordt er niets gezegd in het belang van het onderzoek. „Wij weten echter alles van de ontvoe ring". De Amsterdamse officier van justitie mr. Wooldrik wilde al leen kwijt dat er een behoorlijk be drag aan losgeld is'gevraagd; cij fers noemde hij niet. Het losgeld wordt geëist van de vader van de jongen, de 50-jarige Gijsbertus van Dam, een vermo gende en bekende figuur in de paardesport en -handel. Van Dam sr. is enkele jaren geleden in het buitenland, onder meer in België en Frankrijk, betrokken geweest bij drugssmokkel. In België heeft hij daarvoor een gevangenisstraf uitgezeten; in Frankrijk werd hij in 1980 gearresteerd, maar wegens ge brek aan bewijs vrijgelaten. Van Dam sr. zou ook contact hebben gehad met mensen die be trokken waren bij de ontvoering van Heineken en Doderer, twee jaar geleden. Het is volgens de Amsterdamse politie nog onduidelijk wie er ach ter de ontvoering van Gijs van Dam zitten. Het huis van Van Dam sr. in het centrum van de hoofd stad maakt een onbewoonde in druk. Hij beschikt in Amsterdam echter over meer woonadressen. Ondervraging van buurtbewoners heeft volgens de politie tot nu toe niets opgeleverd. De politie is er niet erg gelukkig mee dat de ontvoering bekend is geworden. Van Dam sr. kan geen meter meer lopen zonder 'een leger journalisten' achter zich aan. Dat is niet zo'n gelukkige situatie, aldus Wilting. „Want de politie heeft Van Dam sr. tenslotte ook nodig". De ontvoerde Gijs van Dam kwam vaak bij paardentrainer John van Exter, die aan de rand Nieuw voorstel trendvolgers moet impasse doorbreken DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) wil zijn ontwerp voor een nieuwe trendvolgers-wet soe peler maken. Hij schrijft dat van daag aan de Tweede Kamer. Alle groepen trendvolgers in de met premies en subsidies gefinancier de sectoren krijgen in de voorstel len van de minister nu de kans om zelf vóór 1 januari 1986 tot een (voor hem) aanvaarbaar arbeids voorwaardenbeleid te komen. De kosten van deze arbeidsvoor waarden moeten wel binnen de ruimte blijven die de minister bij wet vaststelt. Als stok achter de deur wil De Koning in alle gevallen dan ook alsnog kunnen ingrijpen als de arbeidsvoorwaarden te duur blijken te zijn. De bewindsman wil met zijn nieuwe voorstel de impasse door breken die is ontstaan in de Twee de Kamer. Daar hebben met name de WD en de PvdA bezwaar ge maakt tegen het oorspronkelijke voorstel van de minister. In dat voorstel wilde hij ook de medewer kers van de omroepen, bedrijfsver enigingen (GAK), ziekenfondsen en TNO bij de trendvolgers onder brengen. 24 PAGINA'S De Rus Oleg Protassov (r) deed met twee doelpunten PSV de das om. Op zijn hielen Willy van de Kerkhofdie be langrijke fouten maakte. (foto ANP) PSV en Sparta kwamen niet verder dan een gelijk spel en zijn waarschijnlijk aan hun laatste Europa- Cupronde bezig. PAGINA 13 Kabinet neemt laatste hor de op weg naar het 1-no- vemberbesluit. PAGINA 5 Nederlandse Unifïl-troe- pen uit Libanon vertrok ken. PAGINA 7 Staking bij Multi-Termi nal in Rotterdamse haven duurt voort. PAGINA 9 Wim Barning: 'Voor de piano zal er altijd wel een publiek blijven'. PAGINA 11 ter. Gijs OVERLEG - De werkgeversor ganisatie SVZ en de vakbonden in de Rotterdamse haven zullen naar verwachting maandag in de com missie-Van der Louw op centraal niveau overleg gaan voeren over de problemen die in de stukgoedsec tor zijn ontstaan over de wijze van invoering van 5 procent arbeids tijdverkorting. Op dit moment wordt bij Multiterminals gestaakt. KEERS PERZISCHE TAPIJTEN BERBERS Wijsheid in OosterseTapijten. Jongerenpastor doodgeschoten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf jaar gevangenisstraf is vanmorgen voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 38-jarige Leidenaar die 3 december vorig jaar de 36-jarige Leidse jongerenpastor B.J. Juffer- mans met zes pistoolschoten om het leven heeft gebracht. Juffer mans werd in zijn bovenwoning aan de De Sitterlaan neergescho ten. Officier van justitie mr. Klopper achtte moord met voorbedachte ra de bewezen, omdat de verdachte met zijn latere slachtoffer bij hem thuis een afspraak had gemaakt, enkele dagen daarvoor een pistool had gekocht en zijn auto geduren de het bezoek met draaiende motor buiten had laten staan. Zelf voerde de in Turkije gebo ren verdachte aan van de jongeren pastor alleen maar zekerheid te hebben willen krijgen omtrent de achtergrond van een belediging die deze zijn vriendin een halfjaar daarvoor zou hebben 'toegevoegd Hij heeft de aard van die beledi ging nooit willen prijsgeven en ook vanmorgen behield hij daarover te genover de rechtbank het stilzwij gen. Zijn advocaat, mr. Jansen, maakte duidelijk dat de belediging betrekking had op het seksuele verleden van zijn vriendin. Volgens de Leidse politie die destijds de moord onderzocht, was jaloezie juist het motief voor de daad. De afgunst zou zijn opge wekt door een gesprek dat Juffer mans een half jaar eerder met de vriendin van de verdachte in een café-restaurant had gehad. De verdachte, volgens psychia ters als gevolg van jarenlang inten sief drankgebruik verminderd toe rekeningsvatbaar, zei vanochtend de rechters na in het gesprek met de pastor zekerheid over de inhoud van de belediging te hebben gekre gen, zichzelf van het leven te heb ben willen beroven. Dat Juffer mans werd getroffen was louter te wijten aan het feit dat deze tijdens het gesprek plotseling had bewo gen, aldus de verdachte. De rechtbank doet 7 november uitspraak. Leiden Vondellaan 80 I Hoge Rijndijk 5 Tel.071-769313[Tel. 071-120541 Officieel erkend keuringstation -Algemene Periodieke Keuring

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1