'Kijkplicht maakt burgers onmondig' België ook door De Tijd ontdekt Gemeenten kritiseren ontwerp-mediawet Nederlandse oplichters vormen plaag in België Nieuw soort Aids ontdekt in Oeganda Boris van Katmandu in Nepal overleden Banketbakker sterft uit buiten randstad Oude Spaanse meesters in Rijksmuseum DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - Het is onaanvaardbaar dat televisiekijkers door minister Brinkman (WVC) gedwongen worden te kijken naar een programmapakket waar zij niet om ge vraagd hebben. Deze „kijkplicht" leidt volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) tot onmondigheid van de burgers, die zelf moeten kunnen kiezen. Daarom dient het lokale bestuur te bepalen wat er op het televisiescherm komt. BRUSSEL (GPD) - België wordt momenteel geteisterd door een Ne derlandse bende van oplichters, die al tientallen bedrijven in Vlaan deren hebben gedupeerd. De scha de voor die bedrijven wordt ge schat op honderdduizenden gul dens. De Nederlanders werken met 'spookvennootschappen', veelal opgekochte failliete bv's waar een stroman wordt aangesteld. Via die bv's worden bestellingen geplaatst bij Belgische bedrijven, maar de geleverde goederen worden niet betaald en de bv's vervolgens op gedoekt. De oplichters verdwijnen daarop met de noorderzon, terwijl de goe deren in het buitenland worden verkocht. Deze praktijken blijken al zo'n twee jaar aan de gang, maar de Belgische justitie heeft nauwe lijks kunnen optreden tegen de Ne derlanders. Van een aantal van hen zijn de namen bekend, maar de Ne derlandse justitie werkt niet mee, zo wordt hier gesteld. De Nederlanders blijken echter moeilijk te vatten te zijn, omdat zij hun bedrijfjes failliet laten verkla ren en de produkten en het geld veelal onvindbaar zijn. Meestal be ginnen de oplichters met kleine be stellingen die keurig worden be taald. Na verloop van tijd worden grote orders geplaatst voor allerlei produkten en dan treedt de ver dwijntruc in werking. Cheques bleken ongedekt en op de opgege ven adressen trof men slechts een leeg kantoor aan. In de Belgische dossiers doet een aantal namen van spookvennoot schappen de ronde, zoals de firma RIBE uit Den Haag, Nieuwenhof uit Amsterdam, Woubo uit Hel mond, maar ook Ruca uit Meche- len, Maryland uit Gent en Union uit Antwerpen. Maar ze zijn even snel weer opgedoekt als zij ver schijnen. Matrassen, wasmachines, drank, koffie, fietsen, kantoorma chines en tapijten behoren tot de veelheid aan 'gekochte' maar niet- betaalde produkten. Dat heeft drs. B. Eenhoorn, lid van de VNG-delegatie, gisteren ver klaard tijdens een hoorzitting over de ontwerp-Mediawet in de Twee de Kamer. De programma's die, volgens het wetsvoorstel, verplicht moeten worden verspreid zijn: Ne derland I, Nederland II en (in de naaste toekomst) Nederland III, de beide Vlaamstalige zenders, Euro pa Televisie, het regionale en loka- het voorstel voor een Mediawet. Zowel de tijdschriftenorganis; le programma. Volgens Eenhoorn tie NOTU als de dagbladpers NDP zullen er zo in de meeste gemeen- wezen uitbreiding ten echter geen kanalen meer over welke vorm ook blijven om nieuwe diensten aan te troductie var bieden, zoals een kabelkrant, etherreclame, beeldplaat, abonnee-tv, teleban- meederheidvl king en -shopping, bejaardenalarm en videotekst.De delegatie van het I Interprovinciaal Overleg voorcul- tuur (IPO) oefende de STER i de hand. In- regionale en lokale waarvoor zich een n de Tweede Kamer bestaande uit WD en - voorlopig schoorvoetend - de PvdA aftekent, leidt tot ernstige vermindering van kri- (advertentie)inkomsten LONDEN (UPI) - In de binnenlan den van Oeganda heeft men een nieuwe ziekte ontdekt, die zijde lings verband houdt met de im- muunziekte AIDS. Volgens artsen wordt de ziekte kennelijk ver spreid door vrij geslachtelijk ver keer van mannen en vrouwen. Het gezaghebbende medische tijdschrift Lancet Journal zegt in zijn jongste uitgave dat de kwaal door Oegandezen 'vermagerings- Gelderland) naar de effecten ziekte' wordt genoemd omdat het invoering op de resultaten van eerste symptoom een abnormaal regionalle^ dagbladpers. De VNG gewichtsverlies, anorexia, tiek uit op het wetsvoorstel. Zij noodlijdende bladen, aldus NDP- centrale financie- voorzitter Van Tienen. Hij betoogde dat bij onverhoopte Iintroductie van plaatselijke omroe- preclame het grondprincipe van de Mediawet (een waterscheiding tus sen het bedrijfsleven en de publie ke omroep) dan maar helemaal moet worden opgeheven en „ieder een zijn gang moet gaan". In de praktijk betekent dit dat uitgevers dan in de explotatie van de STER moeten deelnemen. „Dan kunnen wij eindelijk vanuit de verdediging de aanval gaan", aldus Van pleitte ring van de regionale omroep verzette zich tegen een provinciale opslag. Mocht de Kamer toch aan deze opslag vasthouden, dan zou deze landelijk geheven moeten worden, want de regionale omroep moet zo onafhankelijk mogelijk van de provinciale overheid werken, aldus het IPO. Regionale reclame Over regionale etherreclame, zo merkte de IPO-delegatie verder op, wordt door de verschillende pro- Tienen. verschillend jedacht. Het Maar h„ waarschuwde patiënt overlijdt na ongeveer jaar door uitputting. De ziekte werd in 1982 voor eerst waargenomen. Zij neemt quent toe en is in sommige gebie den al epidemisch, aldus het ver slag, dat is opgesteld door 12 Afri kaanse en Britse medici. Deze IPO sluit de mini-STER niet uit. maar wil wél wachten op de uit komsten van een onderzoek (in De vóór lokale STER, maar de gedruk te pers is volstrekt ongelukkig met totale chaos in medialand. „Wij zul len ons partijtje kunnen meebla- zen, maar rendement zal er voor ons niet inzitten. Wij zullen alleen ons eigen medium in stand kunnen houden. Lokale én regionale om roep zal nimmer rendabel wor den". fhre' Nieuwe opzet 'lintjesregen' stuit op bezwaren in kabinet merkten ^voorts op dat de'mèéste DEN HAAG (ANP) - In het kabinet bestaan grote bezwaren tegen een door hen onderzochte patiënten voorstel van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) om het zogenoemde JDS in hun bloed Primaat (de bevoegdheid) van het aanvragen van koninklijke onderschei dat de vermageren- dingen voortaan te leggen bij de burgemeester. Het voorstel van Rietkerk tnt vnor kort onbe- werd in de jongste vergadering van het kabinet niet overgenomen. Door het niet overnemen van dit onderdeel van het herzieningsvoorstel sporen v; hadden,r de ziekte kend 'nieuw syndroom' symptomen zijn namelijk anders '""P1 de wijziging van het decoratievoorstel opnieuw vertraging op. Het dan bij de dodelijke immuunziek- Rietkerk om de Kamer „zo spoedig mogelijk" de wijzi- te. Naar hun oordeel wordt de gingsvoorstellen te doen toekomen - een toezegging uit r i dit jaar- 5 als gevolg van de afwijzende opstelling van het kabinet niet haalbaar. ..wtcoacnouw. Bt-a.avu.ovv.ncv. Eerder werd een voorstel tot het instellen van een nieuwe orde, de verspreid aangezien zij hoofdzake- Koningin Juliana-Orde, door het kabinet van de hand gewezen. Deze ziekte door ongebonden heteroseksueel geslachtsverkeer 2 orde zou moeten dienen om „langdurige, loyale c plichtsvervulling" te kunnen onderscheiden. GRONINGEN - Actievoerders in Groningen hebben gisteren fel ge protesteerd tegen een forse stijging van de milieubelasting, waartoe het provinciaal bestuur gisteren besloot. Buiten het provinciehuis ging het er nog rustig aan toe, maar eenmaal op de publieke tri bune van de Statenzaal raakten de demonstranten slaags met politie mensen in burger. De vechtpartij eindigde met de arrestatie van drie demonstranten. De milieubelasting in Groningen zal geleidelijk wordne verhoogd van zestig gulden per inwoner nu, naar 85 gulden in 1989. De verho ging is noodzakelijk omdat er in het verleden teveel is geïnvesteerd in zuiveringsinstallaties. Deze zijn groter dan nu nodig blijkt, omdat destijds werd uitgegaan van een grotere groei van de bevolking en meer bedrijvigheid. Het kon niet uitblijven: nu alle lan den zo'n beetje zijn 'gecovered' door De Tijd is ook België aan de beurt. Op de voorzijde van het tijd schrift zit een gezelschap bierdrin kende Brusselaars in het stamcafé. Eén ervan, een oude baas met een Willem Parel-pet op, kijkt wan trouwig in de lens, alsof het niet de fotograaf is die hem in de kroeg wil komen vastleggen, maar zijn Een ander heerschap maakt een gebaar waarvan mij de betekenis ontgaat: misschien is het de Belgi sche variant op onze lange neus. Maar genoeg over de buitenkant, ook al kun je het daar meestal be ter maar bijhouden. Eén artikel in dit nummer dat meteen mijn aandacht trok, was dat van Matt Dings over de oude jodenbuurt in Antwerpen. Ik wilde nu wel eens weten of het er daar nog werkelijk zo orthodox aan toe ging als de zwarte kleding en het 'niet gesneden haar' deden ver moeden. Dat viel mee. De groep 'vroeg-oude mensen die wil duide lijk maken dat men niet voor de lol op aarde is' vormt een minderheid. Wel is er een trek te bespeuren van liberaal opgevoede jongeren naar de orthodoxi. Dings laat er van die groep een aan het woord: "Ik heb de traditie weer gezocht. En ik kan me druk maken om joden die losjes met hun verantwoordelijkheden om springen. Maar als ik daarover spreek met de rabbi, weetje wat hij dan zegt? Het is mijn fout. Ik ben geen goede jood, want anderen fa len". Vrij Nederland heeft een portret van het 120 jaar bestaande 'Nieuw Israelietiseh Weekblad'. De huidi ge hoofdredacteur Mau Kopuit kampt met de in De Tijd gesigna leerde problemen bij de Belgische joden. Hij zegt: "Een krant maken voor orthodoxe - rechts en links - liberale behoudende en ongelovige joden is geen kleinigheid". Van schipperen is er overigens geen sprake: "We balanceren niet, als er iets mis is in de joodse gemeen schap is 't mis en dan schrijven we dat". Brussel Terug naar het onlangs pas ont dekte België. Ton Oostveen laat in zijn bijdrage Nic Bal, de Vlaamse Carel Enkelaar, aan het woord. De vergelijking deed mij huiverend aan het artikel beginnen, maar Nic blijkt heel wat amusanter te zijn dan zijn Hollandse voorbeeld. Er staat tenminste één alinea in het ar tikel, die de moeite van het onthou den waard is. "Nederland, ach, dat heeft Vlaanderen altijd een beetje in de steek gelaten. Maar er staat iets moois tegenover: er is evenmin sprake van een Nederlands impe rialisme, dat Vlaanderen wil vero veren". Dat is een mooie opmer- KATMANDU, 23 okt (AP) - Op de Britse begraafplaats van de Nepa- lese hoofdstad is het stoffelijk overschot teraardebesteld van een Russische ex-danser, groot wild-ja- ger, hotelier en kok, die in Azië grote vermaardheid verwierf als 'Boris van Katmandu'. Boris Lassanevitsj (80), een telg van een oude Russische aristocra tische familie, overleed zondag aan een hart- en longkwaal in het Bir- ziekenhuis van Katmandu. Eén van degenen die voor de be grafenis naar Katmandu kwam, was Sir Edmund Hillary, de be dwinger van de Mount Everest en de huidige ambassadeur van Nieuw-Zeeland in India en Nepal. Lassanevitsj werd op 4 oktober 1905 geboren in Odessa. Hij verliet de Sovjet-Unie na de communisti sche machtsovername om zich in Parijs te vestigen als balletdanser. Toen de Ballets Russes, waarbij hij danste, in Monte Carlo optrad, ont moette hij de Russische danseres Kira Stsjerbatsjeva. Het paar trad in 1933 in het huwelijk en reisde in 1934 naar India en het Verre Oos ten. Aanvankelijk verbleven zij in Calcutta, maar op uitnodiging van wijlen koning Tribhuvan vestig den zij zich in Nepal. Hij opende er het befaamde Hotel Royal, waar van de 'Yak en Yeti'-bar lange tijd als enige werd bezocht door zowel de Nepalese élite als de toeristen. Het hotel sloot in 1977 en Boris begon een 'Yak en Yeti'-restaurant in een 100 jaar oud paleis. Het laatste project van Boris was het 'Boris-Restaurant', dat uitein delijk moest worden gesloten om dat maar weinig bezoekers hun re keningen betaalden. Hij wordt overleefd door zijn tweede vrouw Inger, drie zonen, een dochter en vijf kleinkinderen. AMSTERDAM (ANP) - Minister Brinkman heeft gistermiddag in het Rijksmuseum in Amsterdam de tentoonstelling van zeventien- de-eeuwse Spaanse schilderkunst 'Velézquez en zijn tijd' geopend. De tentoonstelling bestaat uit 46 schilderijen, voornamelijk uit het Madrileense museum Prado aan gevuld met enkele Spaanse schil derijen uit de verzameling van het Rijksmuseum zelf. Op de tentoonstelling zijn fraaie portretten te zien van Velazquez, Juan Rizi, Carreno, Murillo; doe ken met religieuze en mythologi sche onderwerpen van Zurbarón, El Greco, Escalante, Coello en José de Ribera en landschappen en stil levens van ondér meer Arellano, Fernandez, Collantes, Tomas Ye- pes en Juan Bautista Martinez de Mazo. De tentoonstelling van zeven- tiende-eeuwse Spaanse schilder kunst duurt tot 26 januari en is tot stand gekomen in samenwerking met het Prado, waar tegelijkertijd een expositie te zien is van zeven- tiende-eeuwse Nederlandse schil derkunst. Zij vormt de afsluiting van de viering van het honderdja rig bestaan van het Rijksmuseum gebouw. 'De droom' naar Oscarverkiezing AMSTERDAM (ANP) - De film 'De droom' van regisseur Pieter Verhoeff en producent Roeland Kerbosch is uitgekozen als Neder landse inzending voor de Oscarver kiezing 1986 in de categorie beste niet-Amerikaanse film. Dit heeft woordvoerder Ate de Jong van het Genootschap van Nederlandse Speelfilmmakers gisteren meege deeld. Leden van het Genootschap van Nederlandse Speelfilmmakers en de Nederlandse Beroepsvereni ging van Televisie- en'Filmmakers verkozen „De droom" in meerder heid boven andere gegadigden als 'Pervola' van Orlow Seunke en 'Flesh and blood' van Paul Verhoe ven. De Nederlandse verkiezing is in feite een voorronde. Uit alle - onge veer vijftig - buitenlandse inzen dingen worden er in Amerika vijf uitgekozen voor de nominatie. Naar éen van die vijf gaat de Oscar voor de beste niet-Amerikaanse film. ook dat het nog Ge hoeft maar twee worden Vlaams te klappen of ge zijt al ver zekerd van een zetel in een talk show. In dit verband is het haast symptomatisch dat er in dit num mer vier groots opgemaakte pagi na's verschijnen over zo'n lichtge wicht als schrijver Tom Lanoye. Ook het culinaire in België wordt door De Tijd niet verontacht- zaamd. In zijn artikel 'Brussel een stad voor eters' schuimt G.L. van Lennep met Jozef Luns (off alle people!) de hoofstedelijke etablis sementen af. Laat ik nou eerst heb ben gelezen: 'Brussel een stad voor etters'. Maar ach, zo kwaad is de oude Jozef nu ook weer niet. Van Lenneps artikel is zo smakelijk ge schreven datje trek bij élke alinea toeneemt. Over gebrek aan eetlust heeft de oud-secretaris van de Nato overigens ook niet te klagen: WU zult het niet willen geloven, maar ik weeg 92 kilo. Zonder het groot kruis en de andere ordetekenen". Maar eens een lunsje overslaan, dacht ik. Multatuli De Groene besteedt deze week veel aandacht aan leven en werk van Multatuli. Maar liefst acht pa tfoto GPD) gina's zijn er aan deze schrijver ge wijd. Een van de aardigste artike len is van de hand van ex-volks krantcolumnist Theodor Holman. Hij beschrijft hoe de linkse studen ten en scholieren eind jaren 60 wegliepen met Multatuli. De re den: 'Over Multatuli waren we het snel eens: hij was honderd jaar ge leden al tegen uitbuiting van de in landers, hij was dus tegen de heer sende regering van die tijd, dus an tikapitalist, dus socialist, dus anar chist - en werd door ons dus 'in orde' bevonden....". Holman wist toen nog niet dat Multatuli nog eens bij oud-minis ter Rochussen heeft lopen lobbyen voor een ministerspost. Die veran dering moet vooral worden ge zocht in persoonlijke omstandig heden: speelschulden, huwelijks problemen enz. Nu, achteraf, kan Holman daar zich niet meer over opwinden: 'Al is hij niet de Che Guevara waarvoor wij hem hiel den, hij was wel in orde: hij was menselijker. Aardiger. Een groot schrijver kortom'. Wat voor Theo Olof altijd onbe reikbaar is geweest, kan Jaap van Zweden onder zijn kin klemmen. Een Stradivarius van acht ton. Twee bekende violisten voor het voetlicht. Jaap van Zweden, 's we relds jongste concertmeester in de Haagse Post. Theo Olof, die on langs het concertgebouworkest vaarwel heeft gezegd, in Vrij Ne derland. Rijk Twee generaties, een wereld van verschil? Zo op het eerste gezicht lijkt het er even op. Echter, als je het verhaal van Jantiene van Aschs ontdoet van alle 'couleur locale' van alle uitspraken van vader en moeder Van Zweden, en van de man van de Haringshop waar Van Zweden graag mag komen, valt het allemaal wel mee. Je ontdekt dan zelfs dat het tweetal veel met el kaar gemeen heeft. Olof: "Ik heb altijd meer gewild dan alleen viool. Ik wil de mensen amuseren. Ik doe van alles: praatjes bij concerten, rare muzi kale uitstapjes, allerhande frat sen". Van Zweden deed met de fluitiste Berdien Stenberg de Ama- deus-concerten. Menig klassiek muziekliefhebber fronste daarvoor de wenkbrauwen. Van Zweden: "Hoe mensen aan dat hele verheve ne over klassieke muziek komen, daar snap ik echt niks van. Dat eli taire moet er gewoon een beetje af. Vioolspelen is natuurlijk wel moei lijk en echt vreselijk moeilijk, maar er zijn een heleboel andere dingen die ook vreselijk moeilijk zijn. In Amerika is dat veel minder. Daar speelt Isaac Stern toch niet de eer ste de beste, rustig op'zo'n cruise schip. Waarom niet?" In het verhaal van Van Zweden komt duidelijk naaf voren dat het waardegevoel is veranderd. Van Zweden (24) is in tegenstelling tot Olof (63) opgegroeid met geld en wil daar ook veel voor doen. "Ik ge loof heel sterk in rijk van binnen, rijk van buiten". Hij ook (nog) be hept met een jeugdige dosis over moed, terwijl Olof bij Ischa Meijer meer bezadigd kan terugkijken op een geslaagde carrière. SASKIA STOELINGA. ZOETERMEER (ANP) - Het ban ketbakkersambacht dreigt buiten de Randstad zo langzamerhand een uitstervend beroep te worden. Dit valt op te maken uit een van daag verschenen overzicht van de situatie in de Nederlandse banket bakkerijsector. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) heeft het bran che-onderzoek verricht. Van de 850 banketbakkers die Nederland nog heeft, bakt slechts veertig procent (340 banketbak kers) zijn taartjes en koekjes bui ten het gebied van de vier grote steden. In 1980 waren er overigens nog 1.100 banketbakkkers in het land. Het aantal ondernemers in dit ambachtelijk vak is in de eerste helft van de jaren tachtig (dus) met 23 procent gedaald. Het instituut verwacht dat deze daling doorzet. Verklaringen hiervoor zoekt het EIM in de moordende concurren tie met onder meer warenhuizen (vooral de HEMA) en grote levens middelenwinkels, in de gedaalde of onveranderde netto-inkomens, en in de trend om calorie-arm en gezond te eten. Van al het in 1984 verkochte ban ket was negentien procent afkom stig van de banketbakker. De ge wone (brood)bakker die ook ban ketartikelen verkoopt, had een ho ger aandeel (25 procent). Het mees te banket (56 procent) kwam echter uit supermarkt en warenhuis. Het onderzoek van het econo misch instituut vermeldt verder dat de 850 banketbakkers vorig jaar voor 450 miljoen gulden ver kochten. Dat is dertien procent minder dan in 1980. Dubbel zo hoog is het bedrag dat in totaal aan ambachtelijk banket werd uitgege ven. Sommige broodbakkers ma ken ook banket. Wordt het fa- brieksgebak erbij geteld, dan komt de totale omzet aan banketproduk- ten op 2,2 miljard gulden. In het voordeel van de ouder wetse banketbakker is het dat de verkoop van diepvriesgebak na de stormachtige groei in de jaren ze ventig thans is ingezakt tot 80 mil joen gulden per jaar. Het EIM wijt dit aan de kwaliteit van het inge vroren gebak. Het EIM adviseert banketbak kers die koste wat het kost het hoofd boven water willen blijven houden, hun zaak uit te breiden met een tearoom, mits de vestiging gunstig gelegen is. Armenkerk Met grote belangstelling heb ik het artikel over de Armenkerk (Bethle- hemskerk) te Leiden gelezen. De gegevens hiervan zijn ontleend aan het juni-nummer van Hervormd Leiden. Helaas heeft de schrijver in Hervormd Leiden enige onjuis theden vermeld betreffende de voorgeschiedenis van het gebouw. De Hoogduitse Kerk was een Hervormde Kerk. evenals de Ne derduitse - Nederlandse) Her vormde Kerk. De gelovigen waren leden van de Ned. Hervormde Kerk en waren geen Lutheranen. Het verschil tussen de Nederduitse en Hoogduitse (Hervormde) Kerk was dat in de laatste de dienst in het Hoogduits Duits) werd ge houden en niet in het Néderduits. In 1736 was het aantal hervorm den dat deze Duitstalige godsdien stoefeningen bijwoonde zo gering, dat werd besloten aan het kerkge bouw een andere bestemming te geven. In de laatste jaren werden slechts enkele doopplechtigheden verricht. Aan de predikant, David van der Walle, werd op 19 augustus van dat jaar gevraagd zijn diensten voortaan in de Ned. Herv. Kerk te houden en in het Nederlands, waarin hij toestemde. De dag daar op werd hij als opvolger van wijlen ds. Laurentius Stevensloot be noemd. De ouders die hun kinde ren voorheen in de Hoogduitse Kerk lieten dopen, deden het nu in een van de vier Nederlands Her vormde Kerken. De door de schrij ver veronderstelde samenvoeging met de Lutherse Kerk steunt op geen enkel bewijs. In 1953 hoorde ik voor het eerst iets over de voormalige Hoogduit se Kerk, toen ik werd benoemd als ambtenaar bij het Gemeente-Ar chief te Leiden. Schrijvers bewe ring dat oude Leidenaren nog spre ken van de Hoogduitse Kerk, is waanzin. De achterkleinkinderen van de leden uit 1736 van deze kerk zijn nu reeds jaren overleden. Van een herinnering daaraan kan dus geen sprake zijn. G. Teleng Vuurtorenplein 12 Noordwijk Hoge Rijndijk "Auto sloeg op Hoge Rijndijk in Leiden over de kop", aldus een be richt, - met foto - in de krant van 8 oktober 1985. Jammer was het dat in dit bericht niet dieper op de werkelijke oorzaak werd ingegaan en er dus alléén maar werd ver meld dat de auto tegen een paaltje was gereden, met het op de foto zichtbare resultaat. Om dat "paaltjé" gaat het nu juist, die staat nl. met zijn "broeder in de strijd, tegen Veilig Verkeer", op een plaats waar het op de teke ning, die destijds aan de bewoners werd gepresenteerd i.v.m. de aan leg van een busbaan, helemaal niet voorkwam. Bovendien is het onverlicht en het naderen van het bijbehorende obstakel zelfs niet aangegeven d.m.v. een schuin bijlopende witte vlek op het asfalt. Ook stond er niet vermeld dat het paaltje als resul taat van een eerdere aanrijding, al scheef stond, dus nog minder zichtbaar op een regenavond, als die maandag. Om dat obstakel nog meer obstakel te doen zijn, heeft men dat ding zeker twee meter te ver in de richting van de Utrechtse- brug geplaatst, waardoor men niet van de uitrit van de benzinepomp richting Wilhelminabrug, gebruik kan maken, zonder op de andere weghelft te geraken. Of, dit moet de bedoeling zijn. Gelukkig liep dit bovengenoem de ongeluk dus nog betrekkelijk goed af, de bestuurder alleen wat kleine schrammetjes en zijn auto aan gruzelementen, maar wat zou er zijn gebeurd wanneer die auto zoals zo vaak, meteen in brand was gevlogen en wij dus zodoende die deur niet voor hem hadden kun nen openen om hem eruit te laten kruipen? Vult u zelf maar aan... Na alle "busbaanellende" kan men zich nu toch wel afvragen: waar is het einde van al dat "bus- baangeëxperimenteer" en wordt het niet hoog tijd de Rijksweg 11 en de Leidse Baan versneld aan te leggen, tenzij dit allemaal de be doeling is ter meerdere glorie van "Het Heilig Strippenfiguur", de au tobus. Goed- of kwaadschiks, de bus in. H.van Eek Hoge Rijndijk 3 2313 KE Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17