Sparta-kansen nu miniem' 'Het wordt een hele zware klus' Bayern M. vestigt record in Europa Cup PSV toch nog optimistisch, maar: PinkaU scoort gouden treffer voor Borussia FC Den Haag wil niet wijken ZIJL L.G.B. - H.Z.C. DE ROBBEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 DEN HAAG (ANP/Reuter/SID/ AFP/DPA) - Het Verona uit het Eu ropese voetbaltoernooi van de landskampioenen is niet het Vero na van de Italiaanse competitie. Die conclusie kleeft aan de 0-0 te gen Juventus in de eerste wed strijd van de tweede ronde. De ti telverdediger in het land van de wereldkampioen heeft een ramp zalige seizoenstart achter de rug. Uit zeven wedstrijden werden zes punten behaald. Uitgerekend te gen Juventus, de trotste koploper in de Serie A, volgde het (gedeelte lijke) herstel. In de competite opende de Turijnse bekerhouder met een reeks van zeven overwin ningen. Het Italiaanse onderonsje krijgt een merkwaardig vervolg. Gister avond waren 42.000 bezoekers in Verona getuige van de ontmoeting, waarin Valentine, de Schotse scheidsrechter, vier gele kaarten uitdeelde. Vooral in de slotfase was ingrijpen noodzakelijk. De tweede wedstrijd zal zonder publiek plaatsvinden. Juventus is door de UEFA, de Europese voetbalunie, gestraft wegens het drama in het Heizel-stadion, waarbij 39 mensen omkwamen. Als pleister op de wonde mag de wedstrijd wel recht streeks worden uitgezonden op te levisie. Bayern München vestigde tegen Austria Wien een record. Met de overwinning van 4-2 bleef het Zuidduitse elftal voor de 28e keer ongeslagen in een thuiswedstrijd voor een van de Europese beker toernooien. Bayern München speelde de beste wedstrijd van dit seizoen. Dat gold vooral voor Rein- hold Mathy. De lichtvoetige aan valler, een grillig talent, maakte drie doelpunten. De vreugde werd enigszins be dorven dóór de twee tegentreffers. De eerste was tevens het openings doelpunt. Steinkogler onderschep te een foutieve terugspeelbal van Augenthaler. Het antwoord vdh de thuisclub volgde ogenblikkelijk. Na 22 minuten was het reeds 3-1. Het tweede doelpunt van de Oos tenrijkse kampioen, die gesteund werd door bijna de helft van de 64.000 bezoekers, ontstond uit een strafschop. Polster verzilverde die kans, toegekend omdat Eder hem had gevloerd. De Westduitse pro- duktie werd gecompleteerd door Rummenigge. Uitblinker bij de gasten was Anton Resch, de doel man, die op het laatste moment als vervanger moest opdraven voor Franz Wohlfart. Het uitgestelde optreden van An- derlecht, dat was vrijgeloot voor de eerste ronde, werd een wanverto ning. In de thuiswedstrijd tegen het nietige Omonia Nicosia werd het slechts 1-0 door een doelpunt van Edwin Vandenbergh vlak voor rust. De trotse thuisclub, met de door Ajax begeerde, maar slecht- spelende Frank Arnesen in het ba siselftal, ontsnapte in de slotminu ten zelfs, toen een doelpunt van de bezoekers werd afgekeurd wegens buitenspoel. Ook bij Servette- Aberdeen (0-0) waren de doelpun ten duur. IFK Göteborg deed het beter. De Zweedse club is nagenoeg verze kerd van de volgende overwinning door de overwinning van 4-0 tegen Fenerbahce, een van de vijfde Turkse elftallen in de tweede ron de van de diverse toernooien. De semi-profs van Kuusyi Lahti zorg den bijna voor een grote verras sing. In de uitwedstrijd tegen de staatsamateurs van Zenith Lenin grad leidde het elftal geruime tijd. Pas via twee benutte strafschop pen van Zheloedkov, de laatste in de slotminuut, zegevierde de kam pioen van de Sowjet-Unie (2-1). Ook Honved Boedapest verdedigt over twee weken tegen Steaua Boekarest een voorsprong van één doelpunt (1-0), dat werd gemaakt door Detari, de Hongaarse interna tional. De wedstrijd met de meeste toe schouwers (100.000) was Barcelo- na-Porto. Wat Ajax in de vorige ronde niet lukte, lukte de Spaanse kampioen wel. Door doelpunten van Pena en de van een blessure teruggekeerde Schuster werd het 2-0. Door blessures ontbraken Ar chibald bij de thuisclub en Futre bij de bezoekers. EINDHOVEN - Zo weet ook PSV meteen weer waar het staat. Na de nog lankmoedige terechtwijzing door Djnepr Djnepropetrovsk, keek Eric Gerets als één van de weinigen 'achter' de 2-2, die op Europees niveau zo'n wankele uitgangspositie betekent. Terwijl zijn trainer en collega's wat al te gemakkelijk voorbijgingen aan de kracht van de tegen stander en zichzelf voorhielden dat er in de return op 6 november nog wel degelijk kansen zijn op kwalificatie voor de derde ronde van het UEFA Cuptoernooi, begreep de Belg de waarde van de les. „In de competitie liep het de laatste weken als een trein, in breder verband zijn we vandaag met de neus op de feiten gedrukt". PSV ontsnapt aan een strafschop. Opzichtig hangt Ernie Brandts c rechter Midgley wuift het Russische protest even later weg. i het shirt van Oleg Protassow. Scheids- De internationale werkelijkheid was gisteravond dan ook hard voor de voetballers uit Eindhoven, die de laatste weken met droomscores over de vaderlandse velden raas den. Daardoor had de gedachte postgevat dat in de thuisbeurt te gen de Russische tegenstander met de bijna onuitspreekbare naam een redelijke marge bewerk stelligd moest kunnen worden. Willy van der Kerkhof maakte er gewag van („Gezien ons spel van de laatste tijd had ik minstens een overwinning met twee goals ver schil verwacht"), maar moest na derhand andere taal spreken. „We leven nog", haalde hij toen als uit spraak uit de cliché-doos. „Het zal een hele klus worden, maar ik ben nog wel degelijk optimistisch. We kunnen daar stiekum winnen, als we héél voorzichtig spelen. Ik ben ervan overtuigd dat we daar sco ren, dan is het alleen zaak om het achter dicht te houden". Die uitspraken klonken juist uit zijn mond enigszins merkwaardig. Uitgerekend Van de Kerkhof im mers was er voornamelijk verant woordelijk voor geweest dat PSV in de confrontatie met Djnepr voortdurend achter de feiten en de tegenstander had moeten aanhol len. Dat kwam niet eens zozeer door zijn „domme fout" die direct tot de tweede tegentreffer had geleid, want zulke dingen gebeuren nu eenmaal op een voetbalveld. Veel erger was dat hij als ervaren inter national door de wedstrijd heen nauwelijks in de gaten had waar de zwakte school bij PSV en „te lang op twee gedachten hinkte", zoals hij zelf toegaf. Hij hield zich niet aan zijn opdracht en liet zich hoe dan ook veel te weinig 'zakken' naar het centrum van de defensie, waar het naast elkaar spelende duo Brandts en Stevens uit elkaar werd gerukt door de slimme Russen en waar bij herhaling de basis werd gelegd voor de lancering van de ra zendsnelle spitsen. ROTTERDAM - Zelfs Jules Deelder had met de beste wil van de wereld zijn Spartanen niet meer 'naar vóóóre' kun nen schreeuwen. De Rotterdammers waren ver voor het einde van het Europa Cup-treffen met Borussia Mön- chengladbach simpelweg niet meer in staat om de strijd kreet van hun dichtende aanhanger in praktijk te brengen. "Bij de meeste jongens was de pijp een kwartier voor tijd gewoon leeg", verklaarde doelman Bas van Noortwijk de vroegtijdige Spartaanse berusting met de schamele 1-1. Een resultaat dat volgens der Louis van Gaal nauwelijks kansen biedt op overleving van de tweede ronde in het UEFA-toer- nooi. "Was het 1-0 gebleven dan had ik ons negentig procent kans gegeven, nu nog maar dertig", maakte de 34-jarige spelbepaler de balans op". Ook zijn trainer, Theo Vonk, vreest dat het frommeldoel- punt van Kurt Pinkall over veer tiende dagen van doorslaggevende betekenis zal blijken. "We moeten de zaken reeél bekijken. Onze kan sen zijn door die tegengoal mi- Het breekpunt in het bij vlagen aantrekkelijke Europa Cup-treffen tussen de nummer tien uit de Ne derlandse competitie en de num mer twee van de Duitse Bundesli- ga lag in de 59e minuut. Uitgere kend op het moment dat de Borus- sia-aanhangers luidruchtig hun on genoegen kenbaar maakten over het optreden van Kurt Pinkall, sloeg de plaatsvervanger van de geblesseerde Frank Mill toe. "Een treurige treffer", was libero Aad Andriessen, die de bal van zijn borst voor de voeten van Pinkall had zien ploffen, van oordeel. Dat was ook Theo Vonk van me ning die "baalde" van de manier waarop de voor Borussia wellicht gouden treffer tot stand kwam. "We waren bang voor een counter goal, maar die bleef dus uit. Dan is het des te lulliger datje er uiteinde lijk toch één uit een scrimmage om de oren krijgt. Toch moet ik mijn spelers een compliment maken, want ze hebben zich echt helemaal leeggeknokt en een uur lang pres sievoetbal gespeeld". Louis van Gaal dacht daar iets genuanceerder over: "Pressievoet bal vind ik wat overdreven. Daar moeten we niet te heldhaftig over doen. We hebben het de tegenstan der inderdaad een uur lang knap lastig weten te maken, maar dat was ook mogelijk omdat Borussia gewoon erg laf speelde". Toch vond Van Gaal dat Sparta gisteravond in de bijna halfvolle Kuip (25.000 betalende toeschou wers) een klasse beter speelde dan in de met 2-0 gewonnen thuisbeurt tegen HSV. "Toen hadden we ge woon puur geluk, want in de twee de helft werden we aanvankelijk weggespeeld. Pas toen die Plessers uit het veld werd gestuurd, kregen we de ruimte die we vanavond geen moment hebben gehad". Ruimte die Sparta zich ook niet wist te scheppen. In het centrum van de aanval nam Silvio Diliberto de plaats van de geschorste Robin Schmidt in. Zijn rol van linkermid denvelder werd overgenomen door de 22-jarige Bert Veldhoen, ver vanger van de licht geblesseerde Ronald Lengkeek. Veldhoen toon de zich een zwakke schakel waar door René Eijer de handen vol had aan de opkomende Noor Herlov- sen en zelf nauwelijks aan aanval lende acties toekwam. Stoorzender Het sterk startende Gladbaeh had in het eerste half uur slechts enig gevaar te duchten van de rechterflank die met Danny Blind en Roelf-Jan Tiktak nog het sterkst was bezet. Uit het centrum van de aanval liet de hard werkende Dili berto zich veel te vaak wegzakken. Bovendien ontpopte Leen van der Weel zich steeds nadrukkelijker als een stoorzender voor zijn eigen ploeg. De centrumspits weet zijn zwak ke optreden aan de absentie van Arbiter Martinez laat zich niet foppen. Met het koffertje van de Duitse verzorgers in de hand maakt hij duidelijk waar het met Hans Georg Drehsen naar toe moet. Buiten de lijnen dus. Martinez kreeg voor zijn geslaagde komedie 'geel' van de Spanjaard. (foto anp) Schmidt: "Ik had te weinig steun. Bovendien verspeelde ik in het be gin een paar ballen waardoor ik niet lekker in de wedstrijd kwam. Bloedlink Gelukkig is Robin er over veertien dagen weer bij, want zonder hem voel ik me toch erg eenzaam daar DEN HAAG (GPD) - FC Den Haag voelt er niets voor om op neutraal terrein tegen Spa kenburg uit te komen in de tweede ronde van de strijd om de KNVB-beker. Dat heeft voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag gisteren meege deeld naar aanleiding van het voorstel van voorzitter Beu kers van Spakenburg om uit te wijken naar een andere ac commodatie nu burgemeester Groen van Bunschoten het be kerduel op 23 november in Spakenburg heeft verboden. Zelfs het stadion van FC Utrecht, dat door Beukers als mogelijk alternatief was ge noemd, is voor FC Den Haag onaanvaardbaar. Volgens vei ligheidscoördinator Ted El zendoorn van FC Utrecht be staat er ook geen kans op toe stemming voor het bekerduel in Utrecht, „maar ook los daarvan", aldus Dé Stoop, „zullen we ons verzetten tegen een wedstrijd op neutraal ter rein. Dat kost ons namelijk hoe dan ook geld en datzelfde geldt voor Spakenburg. Daar om zullen we de KNVB dan ook voorstellen om de wed strijd maar naar Den Haag te verplaatsen. Dat lijkt me voor beide partijen het beste". Veel kans van slagen lijkt FC Den Haag vooralsnog niet te hebben. Al vóór de beslis sing van burgemeester Groen om de wedstrijd in Spaken burg te verbieden had FC Den Haag zich vergeefs tot de KNVB gewend met een derge lijk verzoek. Stoop: „Het mo tiefdat de KNVB daarbij han teerde was, dat men niet te ge- makelijk wilde toegeven aan zo'n verzoek, omdat men bang is dat straks elke burgemees ter een wedstrijd tegen FC Den Haag gaat verbieden". De mogelijkheid dat FC Den Haag en Spakenburg het on derling alsnog eens worden over het verplaatsen van het duel naar het Haagse Zuiderpark moet ook klein worden geacht aangezien FC Den Haag in een eerder sta dium al heeft verklaard niet tegemoet te willen komen aan de financiële verlangens van Spakenburg. Het laatste woord blijft zodoende aan competitieleider Jan Huy- bregts, die momenteel op reis Dat veranderde pas toen Vonk tien minuten voor rust besloot om Lengkeek in het veld te brengen voor Veldhoen, waardoor Eijer voor een deel van zijn verdedigen de arbeid werd ontlast. De komst van Lengkeek was een impuls voor de macheloze thuisclub die prompt druk uitoefende op het doel van Uli Sude, die vijf minuten, voor rust nog maar net een inzet van uitblinker middenvelder Ed win Olde Riekerink onschadelijk kon maken. Op dat moment wankelde Borus sia en trainer Jupp Heynckes druk te zijn spelers in de rust dan ook op het hart de zaken in defensief op zicht wat energieker aan te pak ken. "Bovendien heb ik gezegd dat ze anders moesten gaan spelen om dat we anders onder de druk zou den bezwijken en Sparta waar schijnlijk met een nulletje of twee, drie zou gaan i De openingstreffer van Olde Rie kerink, na fraai voorbereidend werk van Blind, bewees direct na de doelwisseling het gelijk van Heynckes. Maar het aangeslagen Gladbaeh bezweek niet. Integen deel, Sparta koesterde de 1-0 en wilde die hoe dan ook in stand houden. Onder aanvoering van de excellerende libero Hans Günter Bruns, die bij een poging om Van Gaal de doortocht te beletten tegen zijn tweede gele kaart in dit Euro pa Cup-toernooi aanliep, zette Gladbaeh aan voor een offensiefje Daarmee werd Sparta gestraft voor de weifelende houding die het toonde na de treffer van Olde Rie kerink. "We waren te blij met die 1-0. Achteraf gezien hadden we ge woon door moeten gaan, want op dat moment zat er meer in", toonde de doelpuntenmaker zich na af loop ontevreden. Terecht, want na de gelukkige 1- 1 van de verguisde Pinkall trokken de Borussen, bij wie ook Hans Georg Drehsen tegen zijn tweede UEFA-bekeuring opliep, zich mas saal terug en boden de aandringen de Spartanen nog slechts twee schietkansen. Omdat Andriessen, die nog 'geel' kreeg voor een overtreding op Drehsen, en Eijer die onbenut lie ten, lijkt een herhaling van 'het wonder van Hamburg' onwaar schijnlijk. Ook al vreest Ewald Lie- nen dat zijn ploeg op de eigen B5- kelberg nog een zware avond tege moet gaat. "Immers, wij kunnen straks moeilijk voor het eigen doel gaan liggen in de hoop dat Sparta niet die ene treffer maakt die ons kan uitschakelen. Onze supporters zouden dat trouwens niet pikken. We zullen dus toch moeten aanval len en daar ligt voor Sparta een kans". Wat ook de verwachting van Bas van Noortwijk is: "Het is voor die gasten natuurlijk bloedlink om al leen maar voor de pot te gaan lig gen. Ze zullen toch moeten komen en dat geeft ons de mogelijkheid om er als een raket uit te komen", hoopt de 'held van Hamburg', die daar glimlachend op liet volgen: Slaande fan mag duels van RKC niet meer bijwonen WAALWIJK (ANP) - De sup porter van de eerste divisie ver eniging RKC die zondag na de wedstrijd RKC - Telstar scheidsrechter Van Mierlo mis handelde, heeft zowel aan het bestuur van zijn club als aan de arbiter zijn verontschuldigin gen aangeboden. Van Mierlo accepteert de spijtbetuiging maar handhaaft de aanklacht wegens mishandeling wel. Ook het bestuur van RKC liet zich door de excuses vah de man, die al dertig jaar lid is van de Waalwijkse vereniging, niet van maatregelen afhouden. De 41-jarige man is geroyeerd en mag geen duels van het eerste elftal meer bijwonen in Waal wijk. De Brabantse club is ook in actie gekomen in verband met mogelijke straffen van de KNVB. Nog voor de eerst ko mende thuiswedstrijd, 10 no vember tegen De Graafschap, wordt een loopkooi voor spe lers en scheidsrechter aange bracht. "Scoren we daar, dan kunnen we het altijd nog op strafschoppen la ten aankomen". JAAP VISSER Misschien kwam dat omdat ze lange tijd niet meer naast elkaar hadden gespeeld, het kan ook zijn dat Djnepr gewoon heel leep was. Voor het laatste sprak gisteravond meer dan voor het eerste. Al na de eerste doeltreffende uitval was het duel geheel in de Russische in vloedsfeer geraakt en daarin bleef het lange tijd dankzij het gaaf uit gevoerde klassieke driehoeks- voetbal, dat plotseling overging in de tegenstoot, waarmee de dreun werd uitgedeeld. Gestoord Het sterk begonnen PSV kwam er nadien in feite eigenlijk niet aan te pas, werd vroeg gestoord en kwam aan opbouwen nauwelijks toe. Niet alleen door het 'voorchec- ken' van de Russen, maar ook om dat Ruud Gullit als libero node werd gemist. Stevens is niet zo'n opbouwer en inschuiver, dus moesten de spelmakers Valke en Lokhof de bal vaak halen en bren gen. Werk dat krachten vrat en die macht kwamen ze voorin dan te kort. Zoals trouwens ook de spit sen. Uitgezonderd dan René van der Gijp die in de eerste helft zijn kandidatuur stelde voor Oranje. In de tweede rondgang negeerde PSV dat sterke aanspeelpunt ech ter opzichtig, waarmee het zichzelf nog meer verzwakte. Wel werd er karakter getoond met de twee ge- v lijkmakers van McDonald en Tho- resen en vermoedelijk op grond daarvan vonden veel Eindhovense spelers zelf dat ze niet eens zoveel minder hadden gevoetbald dan in de competitie. Het maakte de reali teit van gisteravond echter alleen nog maar harder. De miljoenenploeg mocht zich zeer gelukkig prijzen dat de Britse scheidsrechter Midgley tweemaal (Brandts en Ge rets) weigerde naar de stip te wij zen en dat de Russische score be perkt bleef tot die twee goals van Oleg Protassov. Vooraf had tech nisch directeur Hans Kraay hem niet gezien, tijdens de wedstrijd die hij in Rusland bezocht deed Protassov niet mee, achteraf werd hij algemeen herkend als een spits „van pure wereldklasse". „Niet erg snel, maar verschrikkelijk snel. Niet erg goed, maar verschrikke lijk goed uitte trainer Reker zijn bewondering. Echte libero Om zich vooral tegen hem, maar ook tegen die andere 'kanjer' Taran en spelmaker Litovsjenko te wape nen, gaat PSV op 6 november in het verre Krivoj Rog vrijwel zeker met „een echte laatste man" spe len. Hans Kraay nam dat tenminste op voorhand aan en ziet dan nog wel kansen. Evenals trainer Reker, die alvast met zijn peptalk leek te zijn begonnen. ,We zijn nog lang niet kansloos. Hier hebben we door slordigheden twee dreunen gekregen, die zullen daar niet voor komen. Wij zullen daar'anders spe len en ook zij zullen dat doen. In elk geval aanvallender". Waar Reker die verwachting op baseert is echter zeer vaag. Djnepr, dat veel scoort in de Russische competitie heeft een team dat aan alle voorwaarden voldoet om als typische counterploeg door het voetballeven te gaan. Bovendien hoeft het straks niet zo nodig aan te vallen na de twee potentiële 'dub- beltellers' van het eerste treffen... Integendeel, PSV zal op avontuur moeten gaan. Net zoals gister avond, in het duel dat misschien wel de beste ondersteuning was voor het pleidooi dat clubvoorzit ter Ruts deze week hield voor het instellen van een Europese compe titie. „Als je niet vaker tegen dit soort tegenstanders speelt, kom je niet - vooruit", viel Hans Kraay zijn prae- ses bij. „Nu kun je er alleen maar vaker tegen spelen, als je wint. Maar daar mis je de ervaring voor", tekende hij de vicieuze cirkel waar in het Nederlandse voetbal ver zeild is geraakt. Nu het daar in meedraait weet PSV voorlopig waar het staat. PAUL DE TOMBE ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Donderdag 24 oktober Aanvang 21.15 uur Zwembad De Zijl Aangeboden door Mercasol

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13