'Barning: voor de piano zal altijd wel publiek blijven' over de toekomst van het carnaval' Bisschop had op kermis heerlijk ontspannend dagje Reportage Importeurs voeren campagne DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 PAGINA 11 Piano spelen, ontspan ning op niveau. Met die slogan zijn de importeurs van piano's onlangs een reclamecampagne begon nen om de populariteit van de piano als muziek instrument nieuw leven in te blazen. Want de ver koop van de piano laat de laatste tijd nogal te wen sen over. Werden er in 1980 nog elfduizend nieu we piano's geïmporteerd, vorig jaar was dat aantal gezakt tot vijfduizend. Reden voor de impor teurs om via advertenties en radiospots de aandacht te vestigen op de ontspan nende werking die van de piano uitgaat. Een bena deringswijze naar het hart van de Leidse pianohan delaar W. Barning junior. "Muziek maken is rustge vend. Ik zeg wel eens: de piano is een verlengstuk van de zenuwarts". door Conny Smits Als voorzitter van de Nederland se Piano- en Orgelbond kan Bar ning meepraten over de dalende verkoopcijfers van de laatste tijd. "Maar dan heb ik het vooral over de elektronische orgels. Die heb ben in de jaren zeventig een ge weldige hausse meegemaakt, ter wijl daar nu eenvoudig een eind aan is gekomen. Voor piano's geldt dat niet: de verkoop is wel iswaar iets teruggelopen, maar er zal altijd publiek voor blijven". Snufjes De oorzaken voor de dalende verkoopcijfers zijn voor Barning zo klaar als een klontje. "Kijk. een paar jaar geleden was het nog zo dat elk dorp zijn eigen kerk had, met daarnaast een or gelwinkel. Maar orgels zijn te genwoordig zo technisch, dat ze een dag na aankoop eigenlijk al weer verouderd zijn. En het gaat wel een hoop geld kosten om het instrument telkens uit te breiden met de nieuwste snufjes". Een piano daarentegen heeft een veel langere levensduur, vol gens Barning. "Maar ook die krijgt natuurlijk een tik van de slechtere financiële situatie van de mensen, net als alle andere in strumenten, zoals dwarsfluiten en gitaren. Er zijn tegenwoordig zoveel dingen te doen in de vrije- tijdsector en dan moet er worden gekozen. Neem de hele video markt. En die mooie vakantie naar Spanje, die willen de men sen toch ook niet missen. Vroe ger hoorde je wel dat kinderen op judo zaten, én op pianoles én op paardrijden. Dat gaat nu niet meer". Toch is Barning er niet echt rouwig om dat de klanten van nu wat kieskeuriger zijn. "Wat heb ik nu aan iemand die hier grif geld neerlegt voor een orgel dat na drie maanden ongebruikt in de hoek van de kamer staat? Zo iemand zal op een verjaardag niet bepaald enthousiast vertel len over zyn instrument. Terwijl er onder die verjaardagsgangers wel potentiële klanten van mij kunnen zitten". Liniaal Een heel ander soort klanten zijn de ouders die voor hun kind een piano komen kopen. "Dan heeft een van die ouders vroeger zelf gespeeld, maar is ermee op gehouden omdat ze gelijk klas sieke muziek moesten spelen of omdat er zo'n schooljuf met een liniaal op hun vingers sloeg als er een verkeerde toets werd aange slagen. Dat gaat tegenwoordig al lemaal wat prettiger en dus mag Pieter-Jan ook gaan spelen". Dit soort klanten koopt meest al een goedkopere piano van zo'n vijfduizend gulden. Geoefender mensen tellen voor een goede concertpiano tien- tot twaalfdui zend gulden neer. Duur? Bar ning bestrijdt het met verve. "Een auto kost twee keer zoveel en nog veel meer aan wegenbe lasting, benzine en onderhoud. Daarbij gaat hij maar een paar jaar mee, terwijl een piano wel vijftig tot zestig jaar meegaat en dan hoeft hij alleen maar een paar keer per jaar gestemd te worden". Barning vindt wel dat klanten die een instrument kopen dan ook recht hebben op een goede service. Hij is daarom blij met de Vakopleiding Muziek die bona fide handelaren in muziekinstru menten opleidt. Barning: "In de bloeitijd van het orgel zijn er heel wat zaken bijgekomen. Maar toen de verkoopcijfers daalden, dachten die: weet je wat, ik ga over op piano's want die hebben toch ook zwart-witte toetsen. Maar voor het verkopen van een piano is meer nodig. Je moet ook verlenen". Kwaliteit Er waren dus wel genoeg han delaren in muziekinstrumenten, maar omdat juist de kwaliteit ge handhaafd moest worden, heeft de Piano- en Orgelbond lang geijverd voor een goede vakop leiding. "Want tussen een orgel en een piano zit een wereld van verschil. De speeltechniek is to taal anders. Sla je een piano-toets aan, dan sterft de toon vrij snel weg. Maar een orgel gaat bij wij ze van spreken door tot de rege ring de stroom afsluit". Ook het onderhoud van een piano vergt de nodige vakkennis. Op scholen in Emmen en Am sterdam worden onder anderen pianostemmers opgeleid. Bar ning: "Een paar jaar geleden kampten we met een tekort aan vakkundig personeel. Want een piano stemmen, dat leer je niet zomaar even in vijf minuten. Toch is stemmen heel belang rijk: het verlengt de levensduur van een piano. Natuurlijk heb je ook op dit gebied beunhazen rondlopen die de piano wel goed koop stemmen, maar lang niet al tijd goed". Barning: piano is verlengstuk van de zenuwarts. (foto Wim Dijkman) Symposium in Venlo: Vlak voordat het nieuwe carna valsseizoen op 11 november, de elf de van de elfde, in de zuidelijke provincies losbarst, wordt in Venlo serieus gepraat over dit volksfeest. Morgen en zaterdag wordt daar een tweedaags internationaal sympo sium gehouden over de toekomst van het carnaval. De aanleiding voor het sympo sium is al even serieus. Het Ven- loosch Vastelaovesgezelschap Jo- cus bestaat dertien maal elf jaar en is daarmee de carnavalsclub met de langste aaneengesloten geschie denis van Nederland. Het sympo sium richt zich nadrukkelijk niet alleen het op het carnaval in Ne derland, maar ook op de viering van dit volksfeest in het buiten land. De deelnemers komen uit Nederland, België en West-Duits- land. "Er is weinig bekend over de his torische achtergronden van het carnaval. Er zijn fundamentele stu dies verricht over van alles en nog wat, maar in Nederland althans, nauwelijks over het volksfeest dat twee zuidelijke provincies volledig op zijn kop zet. Een volksfeest dat tal van culturele krachten in bewe ging heeft gezet en nog zet. Er is alle aanleiding om daar eens se rieus over na te denken". Socio loog drs. Th. Fransen, mede-orga nisator van het symposium en au teur van meerdere wetenschappe lijke verhandelingen over het car naval, vindt het eigenlijk vanzelf sprekend, dat er een symposium gewijd wordt aan dit onderwerp. Media Het is overigens niet voor de eer ste keer dat dit gebeurt. "In 1971 is in Venlo een heel bescheiden aan- zetje gegeven om serieus over het carnaval te praten. Daarna gebeur de er heel lang niets meer tot vier jaar geleden in Den Bosch een symposium werd gehouden. Dat ging vooral in op de historische achtergronden. Wij gaan ons nu meer bezig houden met de invloed die de media en het toeristenver keer hebben op het carnaval". Erg gelukkig zijn de organisato ren niet met die invloed. "Er is gro te belangstelling bij de media voor het carnaval, maar die omhelzing door de media kan wel eens dode lijk worden. Wat de Hilversumse pluggers doen met hun zogenaam de carnavalskrakers leidt tot mas sale irritaties in het zuiden van het land. Daarom hopen we met dit symposum ook te bereiken, dat de media eens wat nadenken over de rol die ze spelen". In Venlo is tij dens het carnaval overigens geen "boven-Moerdijks" lied te beluiste ren. "Wij verkopen jaarlijks een kleine achtduizend langspeelpla ten met eigen liedjes", weet vice- voorzitter Th. van der Loo trots te melden. De-organisatoren van het sympo sium zijn al evenmin gelukkig met de reclamecampagnes van de ver schillende VW-bureaus om noor derlingen tijdens het carnaval naar het Zuiden te lokken. "Daarmee wordt het carnaval de nek omge draaid. Nu nog kunnen we in de optocht plaatselijke gebeurtenis sen en personen hekelen. Mensen die van elders komen begrijpen dat niet. Om hen te gerieven zouden we het dus voortaan over de minis ter moeten hebben in plaats van over de wethouder. Dat zou bete kenen, dat het carnaval overal het zelfde wordt en dat is niet goed". Socioloog Fransen ziet nog een tweede probleem bij teveel bezoek van buiten. "We zouden het taalei- gene kwijtraken. Nu zijn de tek sten die in de optocht worden mee gedragen in het Venloos. Een bui tenstaander kan dat niet lezen". Hij zegt het niet nodig te vinden dat er ijzeren hekken om het carna- valvierend deel van Nederland worden gezet, maar voegt daar meteen aan toe, dat het maar beter "een feest voor de inboorlingen on der elkaar" kan blijven. Het sym posium moet een platform worden om over deze en andere zaken eens na te denken. Iedereen kan er aan deelnemen. Niet alleen bestuur ders uit carnavalssteden, leden van carnavalsorganisaties, volkskundi- gen, maar ook gewone carnavals vierders en verder "iedereen, die er belangstelling voor heeft". Op het symposium worden inlei dingen gegeven door volkenkundi- gen, professoren van de universi teiten in Leuven en Bonn en door mensen uit de kringen van de me dia en het toerisme. Lesbrief Gelijktijdig met het symposium vinden tal van andere activiteiten plaats. Zo is er een filmfestival en wordt een lesbrief verspreid voor het derde en vierde leerjaar op de middelbare scholen. "Leraren maatschappijleer zoeken voortdu rend naar actuele onderwerpen. Ze krijgen weinig aangeboden en wat biedt nu meer aanknopingspunten dan het carnaval. Het is een dui zenden jaren oud feest, waarmee kerk en reformatoren het nogal moeilijk hebben gehad. Stof te over dus voor de lessen geschiede nis en godsdienst. Talendocenten kunnen er in diverse talen mee aan de slag. Anton van Duinkerken schreef er over, maar ook Goethe en Rabelais. Pieter Breughel schil derde "De strijd van de Vasten avond tegen de Vasten" en ook Goya en Jeroen Bosch maakten werk van het carnaval. Stof te over voor de les kunstgeschiedenis". Drs. Fransen heeft geen enkele moeite om duidelijk te maken dat het carnaval interessante aspecten heeft voor nog veel meer vakken. De wetenschappelijke belangstel ling voor het carnaval groeit. "In het buitenland en dan met name in West-Duitsland wordt het ene proefschrift na het andere geschre ven over carnaval. In Nederland begint dat ook zoetjesaan van de grond te komen. Inmiddels is men ook hier tot de conclusie gekomen, dat er veel geschriften en dergelij ke over het carnaval bewaard zijn gebleven. En daarmee is het heel goed mogelijk om de geschiedenis van het gewone volk te reconstrue- F6(ANP) Hulpbisschop Niënhaus van Utrecht bracht gisteren in gezel schap van een kermispastor een uitgebreid bezoek aan de kermis in Breda. Namens de bisschop pen is hij speciaal belast met de pastorale zorg voor rooms-katho- lieke kermisexploitanten en cir cusartiesten. Hij onderhield zich met ver scheidene exploitanten en moest in de 'rijdende school' de meest uiteenlopende vragen van kinde ren beantwoorden, zoals: moetje als bisschop in God geloven, en: hebt u zich geërgerd aan 'Popie- Jopie'. Ook wilde een schoolkind van de bisschop wel weten, hoe het met Sinterklaas zit. (Het ANP-bericht hierover bevatte helaas niet de antwoorden van de bisschop). Na afloop zei Niënhaus, dat hij het een 'heerlijk ontspannende dag' had gevonden. „Als kind had ik al grote belangstelling voor de kermis, maar die is nu nog geweldig toegenomen. Dit is niet het laatste bezoek geweest". Naar Rome. Kardinaal Simo- nis, voorzitter van het Neder landse bisschoppencollege, ver wacht van de komende wereld synode van bisschoppen in Ro me geen teruggang naar het 'rij ke roomse verleden'. (De synode in Rome, van 25 november tot 8 december, zal praten over de re sultaten en gevolgen van het Tweede Vaticaans Concilie). "Wel wil ik - en met mij velen -, dat ten aanzien van bepaalde ontsporingen correcties worden aangebracht". De kardinaal sprak gisteren over de aanstaande synode in Rome op een persconferentie in Utrecht. Namens de Nederland se bisschoppen zal hij aan deze synode deelnemen. De Haarlem se hulpbisschop Lescrauwaet gaat met hem mee als 'theolo gisch adviseur', maar moet wel buiten de vergaderzaal blijven. Alle bisschoppencolleges ter wereld hebben van Rome een lijst met vragen gekregen over de toepassing van de conciliebeslui ten in eigen land. Er zijn nu 85 van de 120 beantwoordingen bin nen, zo deelde kardinaal Simonis gisteren mee. Een aantal stukken had hij zelf al gelezen. "Er spreekt een optimistische ten dens uit", zei hij ervan. "Net als wij hebben ook andere bisschop penconferenties feilen naar vo ren gebracht, maar het oordeel over het concilie is toch overwe gend positief'. Waarnemers in rooms-katho- lieke kringen vinden het Neder landse antwoord op de vragen lijst uit Rome vrij kritisch van toon. Zo wordt de vraag gesteld of het Vaticaan wel in dezelfde mate collegialiteit betracht die het zelf van anderen verlangt. En of het algemene van de kerk niet te veel nadruk krijgt ten koste van het plaatselijke in een be paald land. Positief noemen de Nederland se bisschoppen de hernieuwde aandacht voor de bijbel, de rui mere plaats voor de leken en de verlevendiging van de liturgie. Negatief de verstoorde relatie met Rome (ontstaan door te veel nadruk in eigen land op de plaat selijke kerk), de onverschillig heid (mogelijk als gevolg van de oecumene) en de ontsporingen. Overigens stuurde bisschop Gijsen van Roermond een eigen reactie naar Rome. Door tijdge brek hadden de bisschoppen el- kaars antwoorden op de dertien vragen van het Vaticaan niet kunnen bespreken. Het stuk dat naar Rome is gegaan werd zo doende een samenvatting van hun afzonderlijke antwoorden. Simonis zelf bleek over die sa menvatting ook niet voor hon derd procent tevreden te zijn. "Hier en daar stel ik er wel een paar vragen bij". De synode in Rome is beslo ten. De structuur van de Rooms- Katholieke Kerk brengt mee - zo lichtte Simonis toe -, dat er al leen bisschoppen aan deelne men. De betekenis van de synode moet niet worden overschat, zei Simonis' adviseur, hulpbisschop Lescrauwaet. "Ze stelt slechts adviezen op voor de paus. Het is geen parlement. Wel is het van belang, dat er vanuit de wereld kerk geluiden doordringen naar het Vaticaan". Simonis dacht er ook zo over, maar gaf er toch nog een aanvul ling op. "Ik verwacht wel, dat de ze synode enkele grote lijnen zal trekken die later uitgewerkt gaan worden, bijvoorbeeld in de gewone driejaarlijkse bisschop pensynodes". Dameskoor. Deze maand is het twintig jaar geleden, dat het dameskoor van de Hartebrug-pa- rochie in Leiden werd opgericht. Vaak zingt het koor bij trouw- en rouwdiensten en bij vieringen in het Elisabeth-gasthuishof en Leythenrode. Aanstaande zon dag om kwart voor 11 verleent het feestelijke medewerking aan de hoogmis in de Hartebrugkerk. Gregoriaans. De Schola Gre- goriana Lugdunensis opent het derde werkjaar met een grego riaanse vesper in de Lodewijks- kerk, Steenschuur 19 Leiden, op zondag 27 oktober om half 5. De bezoekers krijgen een vouwblad, zodat zij de tekst kunnen volgen. Voorhout. De plaatselijke commissie 'Samen op weg' (van hervormden en gereformeerden) in Voorhout heeft de hervormde kerkeraad en de gereformeerde wijkraad voorgesteld, per 1 ja nuari 1987 een federatief ver band met ell^ar aan te gaan. Eerst worden tot februari vol gend jaar de nodige 'groothuis bezoeken' hierover gehouden om 'Samen op weg' met zoveel mogelijk gemeenteleden door te praten. Kort daarna zal op ge meente-avonden het besluit wor den besproken om de federatie op 1 januari 1987 te laten ingaan. Vrijzinnigen. De Nederland se Vereniging van Vrijzinnige Hervormden gaat op 16 novem ber in een 'algemene vergade ring' in Lunteren praten over het samen op weg gaan van her vormden en gereformeerden. De Rotterdamse predikant dr. G. W. Reitsema zal de discussie inlei den aan de hand van een vijftal stellingen. Zijn eerste stelling (enigszins bekort) is: "Wat wij in Nederland nü behoeven is een nieuwe, bre de en veelkleurige protestantse kerk, die de vele in de bijbel en' in de kerkgeschiedenis van ons land voorkomende stromingen tot hun recht laat komen". Restauratie. Met het minis terie van welzijn, volksgezond heid en cultuur is overeengeko men, dat in het tweede'kwartaal van volgend jaar de restauratie van de Grote of Lebuïnuskerk in Deventer zal worden hervat. Als alles meeloopt zal deze tweede etappe (de eerste werd wegens geldgebrek gestopt) vier jaar du ren. De kosten worden geschat op tussen de 6 en 10 miljoen gul den. De Deventer Lebuïnus gotische hallenkerk met e kern uit de elfde e Hervormde Kerk: beroepen te Boven-Hardinxveld H. Rose- boom Oene, te Capelle aan de IJssel R. van Kooten Zeist; be dankt voor Vinkeveen J. Maas land Waddinxveen. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Zwartsluis O. Doorn Diever. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Huizen L. W. Bilkes Ermelo. Overleden: In Groningen is, 97 jaar oud, de vrijgemaakt-gerefor- meerde emeritus-predikant D. van Dijk overleden. Sinds 1960 was hij met pensioen. Enkele ke ren is ds. Van Dijk voorzitter van een synode geweest. Meer dan twintig jaar had de vrijgemaakte theologische hogeschool in Kampen hem als president-cura tor in haar midden.'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11